Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Maandag 7 Maart 1921. No. 12980 De Graaf en zijn Dochter. P* FE UIL LET t BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. kq levenslang» geheel* invaliditeit Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. vu Buitenlandsch Nieuws. M vetliai een hand, SJ II deed q l IB if m duim veel e! eogK saww De verzekering weidl gewaarbergd deer de Helludeehe Aigemeue Vendteringrhanh Ie lehledam. bq vevlle* bq verlier van een «qrvinger i M verUer vu eiken andt» ven vinger l DE LONDENSCIIE CONFERENTIE. De D u i ,t s c h e schadevergoeding. Men meldt uit Berlijn In de Rijksdagzitting verklaarde de Rijks kanselier Fehrenbach, naar aanleiding van don door den Rijksdag uitgesproken wensch, om op de hoogte gesteld te worden van den stand der onderhandelingen te Londen, dat hij zich tengevolge van een besluit van het kabinet, zoolang de onderhandelingen nog aan den gang zijn, tot do volgende openbare verklaiing moet beperken Aan de opdracht, welke op grond van de door den Rijksdag vastgestelde richtlijnen de minister van Buitenlandsche Zaken, Simons, van het |kabinet heeft meegekregen, om n.l. zijn handteekening niet te zetten onder eenige voor het Duitsche volk onvordragelijke ver plichting, is niets veranderd en zal ook niets veranderd worden. Het kabinet is overtuigd, dat Simons van alle mogelijkheden tot onderhandelingen binnen de getrokken grenzen gebruik zal maken en dat het Duitsche volk de handteekening van zijn gevolmachtigde zal honoreeren, indien deze handteekening een toezegging bedoelt, welke na zorgvuldig onderzoek binnen de grenzen van het uiterste, dat het onmogelijke eischt. Het kabinet is echter overtuigd, dat het Duitsche volk even vastbesloten achter zijn gevolmachtigden zal staan, als zij weigeren hun naam te zetten onder een document, dat het onmogelijke bevat. Na deze, met levendigen bijval begroete ver klaring van den Rijkskanselier, nam de meerder heidssocialist Mtiller (Franken), de vroegere Rijkskanselier, het woord, die nog eens met nadruk den beslissenden zin herhaalde, dat de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken van alle mogelijkheden tot onderhandelen gebruik moet maken. Mtiller gaf als de opvatting zijner partij te kennen, dat deze, evenals vroeger, nog steeds de Parijsche oischen voor onuitvoerbaar houdt, omdat daardoor de economische crisis zich tot een Europeesche ramp zou ontwikkelen. Duitsch- land moet echter voorstellen doen,, omdat het de taak van den overwonnene is, de ruine op te ruimen, waardoor de haat altijd weer zal opleven. Het is aan te bevelen de leden dei- Entente te brengen naar het opnieuw opgebouw de Oost-Pruisen, teneinde hun aldaar te toonen, wat Duitscbland in korten tijd op het gebied van wederopbouw heeft gepresteerd. Do Duitsche delegatie te Londen is, naar het Duitsche ministerie van Buitenlandsche Zaken meedeelt, op het oogenblik druk bezig met het bijeenbrengen van matei iaal voor de rede, welke Simons heden zal houden en waarin hij Lloyd George zal beantwoorden. Tevens blijkt uit de vertrouwelijke telegrammen, die het ministe rie van Buitenlandsche Zaken heelt ontvangen, dat de vage combinaties over het standpunt, dat Duitschland, naar het heet, inneemt en een reeks van interviews met leden van de Duit sche delegatie, welke de Engelsche couranten openbaar gemaakt hebben, voor het grootste gedeelte verzonnen zijn. De toestand, zooals die op het oogenblik voor de Duitsche delegatie is ontstaan, is klaar en ondubbelzinnig. Lloyd George heeft de Duitsche delegatie voor de keuze gesteld, liet Parijsche dictaat te aanvaar den of een aanbod te doen, dat met inachtne ming van de Parijsche besluiten voor de gealli eerden van dezelfde waarde als deze besluiten is. Het is buiten twijfel, dat de eerste mogelijk- h -id, n.l. onderteekening van het Parijsche dic taat voor Duitschland, niet in aanmerking komt. Simons zal de Parijsche besluiten nooit onder teekenen. Liet Berlijnsche kabinet houdt aan zijn, door het geheeleDuitschevolk goedgekeurde besluit in vollen omvang vast. Er bestaat vol ledige overeenstemming tusschen het Berlijn sche kabinet en de delegatie te Londen. Reuter verneemt nog, dat het heel goed mogelijk is, dat de conferentie over de schade vergoeding heden zal geëindigd verklaard wor den, tenzij de Duitschers komen met heel wat redelijker voorstellen dan de vorige. Indien echter ton deele bevredigende voorstellen wor den ingediend, die wijzen op een poging van Duitschland om den waren toestand bloot te leggen, zullen deze door de geallieerde deskun digen onderzocht worden, hoewel er in ieder geval een belangrijke wijziging moet komen in de malle houding, welke Duitschland tot dusver heeft aangenomen. De nieuwe tegenvoorstellen. Lloyd George en Briand hebben gisteren met minister Simons geconfereerd. Het onderhoud, dat plaats had op verzoek van den Duitschen minister, betrof de „procedure" voor de zitting van Maandag. Ofschoon in de kringen, die onmiddellijk bij de conferentie geinteresseerd zijn, verzekerd wordt, dat alleen de kwestie van de regeling der „procedure" voor de zitting van Maandag tijdens het onderhoud met minister Simons besproken is, acht men het toch waarschijnlijk, dat Simons voornemens is, bewijzen van ver zoeningsgezindheid te geven en een voorstel van algemeenen aard zal doen. Briand stelde Sforza, den Italiaanschen ge delegeerde, in kennis met de stap van Simons. Sforza was van oordeel, dat het niet op den weg der geallieerden lag om de priori een eventueel voorstel van den tegenstander, dat den weg tot een minnelijke schikking opent, te verwerpen. In Engelsche en Italiaansche kringen is men van meening, dat Simons vooral zal trachten heden een nieuwe besliste weigering van de ge allieerden te vermijden, en daartoe pogen de besprekingen te verschuiven. In Fransche krin gen is men minder optimistisch gestemd. Intusschen weet men in werkelijkheid niets van hetgeen de Duitschers zullen voorstellen. Het schijnt evenwel, dat hun tegenvoorstellen geinspireerd zullen zijn door de methode, te Brussel ontwikkeld en bestaande in het vast stellen der betalingen in verhouding tot het economisch herstel van Duitschland. Zij zouden (Naar het Duitsch). 26 Ordener had den bewaarder bij den arm gevat en richtte zijne schreden naar den to ren, dien een bliksemstraal hem op korten stand toonde. Toen ze nader kwamen zagen ze licht in een der schietgaten van den to ren. Ge ziet, zei de jonge mn, dat de toren niet verlaten is. Wees dus gerust. Mijn God, riep Spiagudry, waarheen leidt ge mij Bedaar grijsaardeen oude monnik heeft zeker dezen toren gereinigd door er in te wonen. Ze stonden aan den voet van den toren. Ordener klopte met een paar felle slagen op de nieuwe deur van cle gevreesde ruine. Het licht was van schietgat tot schietgat efgedaald en scheen door het sleutelgat. Gij komt laat, Nichol riep een scher- Pe stem de galg werd van middag opge richt en Vigla is maar zes uren van Skongen. Hebt ge druk werk gehad sasmmsmam een groot gedeelte in natura willen betalen. Gisteren heeft lord d'Aberdecn, de Engelsche gezant te Berlijn, plotseling vergezeld van den Franschen minister Loucheur en den Belgischen gedelegeerde Theunissen, een bezoek gebracht aan Lloyd George te Chequers. Na afloop van deze ontmoeting begaf Lloyd George zich on middellijk naar Londen, waar hij alle geallieerde delegaties een speciale conferentie bijeen riep. OPSTAND IN RUSLAND. Een telegram uit Reval te Helsingfors ont vangen zegt, dat de troebelen te Petersburg voortduren. De matrozen van Kroonstad zijn in openlijk verzet togen de regeering. In geheel Rusland zou groote opwinding heerschen. Vol gens een te Reval uit Moskou ontvangen bericht, zou Petei-sburg in handen van de tegen-revolu- ionairen zijn, die het garnizoen en de vloot op hun hand hebben. Te Helsingfors ontvangen nieuwe berichten uit Petrograd deelen mede, dat de arbeiders daar de vrijlating van de politieke gevangenen eischen. De sovjet-regeering heeft Finsche roode troepen naar Petrograd gestuurd, terwijl zij in Moskou de rust door Ghineesche troepen tracht te herstellen. De laatste berichten uit Reval houden in, dat te Petrograd cle versterkingen in handen van de opstandelingen zijn. Een aantal troepen ter sterkte van 35.000 man, die de sovjet-regeering naar Moskou wil de zenden, heeft geweigerd te vechten. Op het Kremlin te Moskou zou de witte vlag geheschen Naar het Deensche blad „Politiken" meldt, hebben in Kroonstad ongeveer 40.000 man een nieuwe omwenteling verwekt. De vestingwerken en het slot. bevinden zich in handen der opstande lingen. Het te Praag verschijnende blad de „Wolja Rossi" verneemt hieromtrent draadloos over Reval Volgens den wil van de matrozenraden en arbeiders te Kroonstad, is de macht te Kroon stad geheel in handen van het voorloopige revo lutionaire comité overgegaan, zonder dat een enkel schot is gevallen. De arbeidersklasse te Kroonstad is vast besloten, zich niet meer te laten misleiden door de communitrische partij, die zich de vertegenwoordigster van het volk noemt, maar inderdaad geheel het tegenover gestelde is. Kameraden, gelooft niet aan de woorden der autocratisch regeerenden komt u er van overtuigen, dat te Kroonstad geen witte officieren met generaal Koslowski aan het hoofd de macht in handen hebben, flat is een brutale leugen. Uw kameraden te Kroonstad verzoeken u dringend, u terstond bij hen aan te sluiten, opdat door gemeenschappelijke pogingen de langverbleide vrijheid wordt verkregen. Uit Berlijn wordt gemeld De „Vossische Zcit." bevat een door Lenin en Trotsky geteekende verklaring over de jong ste samenzwering in Rusland, welke door de bolsjewistische pers is gepubliceerd. Volgens deze verklaring, werd de samenzweering door geheime Fransche agenten op touw gezet. Tc Kroonstad en te Petrograd werden anti-bolsje wistische proclamaties verspreid. De levens middelen- en brandstofcrisis vormden ge schikt materiaal voor de oproerige propaganda De onlusten braken den 28sten Februari te Kroonstad en aan boord van het slagschip „Petro Pawlowsk" uit. De troepen van den vroegeren generaal Koslowski sloten zich bij de opstandelingen aan. De commissaris voor de Oostzec-vloot, Koesmin, en andere vertegen woordigers van de sovjet-regeering werden ge arresteerd. Petrograd werd in staat van beleg verklaard. Deze vraag werd gesteld "toen de deur o- penging. Zij, die opende, zag twee vreemde gezichten in plaats van hem, dien zij ver wachtte, stiet een kreet van schrik en bedrei ging uit en ging eenige schreden terug. Het uiterlijk van deze vrouw was niet zeer geruststellend. Zij was groot, en in de hand hield zij boven haar hoofd eene lamp, die haar gelaat sterk verlichtte. Hare blecke trekken, haar dor en hoekig gelaat hadden iets lijkachtigs en hare diepliggende oogen schoten stralen uit als eene lijkkaars. Zij droeg eenen scharlaken- kleurigen rok, waaronder cle bloote voeten te voorschijn traden die met eene andere roode kleur bedekt schenen. Een mannenyest bedekte hare borsthet was van dezelfde vuurroode kleur, de mouwen waren aan de ellebogen afgesneden. De wind, die door de geopende- deur blies, deed hare lange grijze haren om haar hoofd fladderen, die het woeste uitzicht nog verhoogden. Vrouw, zei de jongste der reizigers, de regen valt bij stroomen uit de wolken, gij hebt een dak en wij hebben geld. De oudere resigenoot trok hem aan den mantel en zei op zachton toon O, meester, wat zegt gij daarIndien het de woning van den duivel niet is, huist hier zeker een bandiet. Het geld zal ons on geluk zijn in plaats van ons te redden. Vredezei de jonge man, en haalde HET OPROER IN ITALIË. Volgens de „Epoca" hebben bersaglieri het Volksgebouw te Empoli in brand gestoken uit weerwraak over den moord op een aantal ma trozen en karabiniers, wier lijken door het ge peupel waren verminkt. Een telegram uit Pisa aan hetzelfde blad maakt melding van een aanval op de villa van markies Reslupi, waarbij vier communisten werden gewond. De „Daily Chronicle" verneemt uit Milaan, dat 300 met geweren gewapende communisten uit weerwraak tegen de verbranding der Kamer van Arbeid door fascisten (nationalisten), de groote scheepstimmerwerf te San Marco zijn binnengedrongen, na eerst de wachtposten te hebben overmand. Zij sprenkelden benzine in de kantoren en werkplaatsen, welke zij daarna in brand staken. Deze werf was de grootste in Julisch Venetië en er waren meer dan 6000 arbeiders werkzaam. Naast de terreinen der scheepswerf stonden groote fabrieken van plantaardige oliën, waarin 1000 arbeiders Werk vonden. Ook deze fabrieken werden een prooi der vlammen. Toen de troepen der Sassari-Brigade een uur na het uitbreken van den brand tot de terreinen der werf wisten door de dringen, was reeds voor een waarde van meer dan een millioen pond sterling verbrand. Gedurende den aanval der soldaten werd een hooggeplaatst officier der carabinieri door een schot in de hartstreek gedood. Alle opstande lingen, die op het terrien van den brand werden aangetroffen, werden onmiddellijk naar de stads gevangenis overgebracht. De arbeiderswijk San Giacomo is bezet door militairen. Volgens berichten uit Vercelli en San Remo, waar eveneens gevechten zijn geleverd, is een algemeene staking uitgebroken. In beide steden is de toevoer van electrischen stroom opgehou den. ENGELAND. Bij de tusschentijdsche verkiezing in Kirk- ealdy heeft de labourcandidaat een meerder heid van 1475 stemmen op den regeeringscandi- daat behaald. Dit is de tweede nederlaag voor de regeering in drie dagen. Tezamen heeft de regeeringspartij nu 13 zetels in de laatste maanden verloren. eene beurs uit en herhaalde zijn verzoek. De vrouw, een weinig van den schrik be komen, zag hen beiden en de beurs achtereen volgens aan. -Vreemdelingen, zei ze eindelijk, uw bewaarengel heeft u zeker verlaten, dat ge een verblijf komt zoeken bij de vervloekte bewoners van den vervloekten toren. Men- schen hebben u deze ruine niet tot schuil plaats aangewezen, want allen zouden u ge zegd hebben Beter nog is de bliksemschicht van het onweder, dan de haard van den to ren van Vigla. Do eeflige levende, die hier binnen komt treedt geen woning van ande re levenden binnen hij leeft slecht door en van den dood. Hij wordt door de menschen gevloekt en dient om hen te wreken hij leeft, döor hunne misdaden. Vreemdelingen, want, dit zijt gij, uw voet heeft nog niet met afschuw den drempel dezer woning betreden, stoort niet langer de wolvin en hare jongen, keei terug op den weg, waar andere menschen gaan j en indien gij niet wilt, zeg dan niet, dat uw aan- gezicht verlicht is geworden door de ïamp oer bewoners van den toren van Vigla. Dit zeggende wees zij naar de deur en trad op de twee reizigers toe. De oude beet- de over al zijn ledematen en zag den jongeie smeekend aan, die de woorden van de groote vrouw niet verstaan had door de radheid barer tong, en, denkende eene zinnelooze voor zich te hebben, volstrekt niet van plan was zich aan den regen bloot te stellen. Wel vrouw, daar schildert gij ons een persoon, waarmee ik niet nalaten wil ken nis te maken. De kennis met hem, jonge man is vlug gemaakt en nog vlugger geëindigd. Indien gij daartoe verlegen zijt, dood dan een levende of schend een doode. Schend een doode hernam Spiagudry met trillende stem, terwijl hij zich in de scha duw van zijnen reisgenoot verborg. Ik begrijp uwe middelen niet, zei Orde ner het beste is, dat we hier blijven, het zou dwaas zijn door zulk een weer te gaan. Maar nog dwazer, lispelde de grijsaaid tegen zulk een weer in zulk een plaats te schui len. Ongelukkige, riep de vrouw, ga niet over den drempel van dengeno, die geen andere poort kan openen dan die des grafs. Al moest zich de poort des grafs voor u en mij openen, vrouw, men zal niet zeg gen dat ik terugdeins voor akelige woorden. Mijne sabel staat voor alles in. Sluit den to ren, want de wind is koud, en neem dit goud. Wat heb ik aan uw goud, hernam de vrouw, !t is kostbaar in uwe handen, maar 't zal nog minder waard zijn dan tin in de mij ne. (Wordt vervolgd. 01,1,1..,- i„,iTV„ ,m II mi ZIJ 11.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1