Garage D. VAN LEEUWEN, Tel 3O0A. GRATIS OOSTENRIJK. In den Nationalen Raad heeft een betooging plaats gehad, waarbij alle partijleiders het woord voerden om uitdrukking te geven aan hun sympathie met Duitschland. De Groot-Duitscher Dr. Frank, sprak over het vraagstuk der aansluiting bij Duitschland en verklaarde, dat men zich tot aan de Parijsche conferentie een zekere terughouding heeft op gelegd, maar dat thans het oogenblik daar is, om den wensch naar aaneensluiting steeds krach tiger naar voren te brengen. Wanneer de Entente, eindigde Dr. Frank, haar verplichtingen tegenover ons niet kan of wil nakomen, dan moet zij de deur van onze kooi openen en ons aansluiting toestaan. ROEMENIE EN RUSLAND. De datum van de conferentie, die te Reval tusschen Roemeensche en sovjet-gedelegeerden moet plaats hebben, is nog niet vastgesteld, maar de correspondent van de Temps" te Boekarest kan mededeelen, dat Roemenië niet zal dulden, dat de kwestie van Bessarabië op nieuw ter tafel kmnt. Alleen een regeling van de oorlogsschulden tusschen beide landen en het sluiten van een handelsovereenkomst, ten einde casu quo tot warenruil te komen, zullen dus worden behandeld. Wat het laatste aangaat, weet men nog niet precies, welke goederen kunnen worden verhandeld. Rusland staat bij Roemenië in het krijt voor tijdens den oorlog geleverde eetwaren en fourage, voor goederen, wapenen en krijgstuig, die in Rusland blov«n, voor het bezit der nationale en andere banken en voor de schade, gedurende den oorlog door Russische troepen in Roemenië aangericht. Het totaal bedraagt 16.041.792.037 lei. Roemenië is Rusland 873.083.164 lei schuldig. Deze be rekeningen zijn a pari opgesteld. LUXEMBURG. De fabrieken te Differdingen, Rodingen, Steinfoit en Dommeldingex zijn door militairen bezet en worden bewaakt. De toestand is on veranderd in de Arbed-fabiieken te E"cn en Dudelingen en in de fabrieken van Terrenoire. Eenige hoogovens werken door onder leiding van arbeidersafgevaardigden. De staking breidt zich uit tot de mijnindustrie..Toen de directie de mijnen wilde sluiten, zijn de arbeider" met geweld binnengedrongen. GRIEKENLAND. De „Petit Parision" verneemt uit Athene, dat, na afloop van een protestvergadering tegen de duurte, de arbeiders in Volo verscheidene banken, magazijnen en particuliere woningen binnendrongen. De troebelen, die van ernsLigen aard waren, duurden vijf uren. Het kwam tot een botsing met de troepen, waarbij talrijke slachtoffers vielen. AMERIKA. Uit Washington wordt over de syinpathie- betoogingen bij Wilson's aftreden nog gemeld, dat Wilson, toen eenige duizenden toeschouwers voor zijn woning zich verdrongen, herhaaldelijk aan het venster verscheen, glimlachte en boog, waarna hij zich zwijgend verwijderde. Hij werd echter telkens weer teruggeroepen, terwijl de menigte om een rede riep. Naar zijn keel wijzende, barstte hij in tranen uit en moest door zijn huisgenooten worden binnengeholpen. Nog langen tijd daarna bleef de menigte haar sympathie voor den ex-president betuigen. BOLIVIA. Reuter verneemt, dat er den 2den Maart muiterij in een regiment is voorgekomen en onderdrukt. Andere regimenten zijn trouw aan den president gebleven. De staat van beleg is in het grootste deel van Bolivia afgekondigd. ALLERLEI. Men meldt uit Londen Men koestert ernstige bezorgdheid omtrent het lot van verschillende schepen, die niet op tijd zijn binnengeloopen en men vreest, dat deze door zwaar weer zijn overvallen. Er is bericht ontvangen, dat het Fransche stoom schip „Victor", een vroeger Duitsch schip van 5600 ton, met bestemming van New-Yoik naar Cadix, op 7 Februari door een orkaan is over vallen en vergaan. De marconist van dit schip is verdronken, maar de overige bemanning is gered door een ander stoomschip. Onder de schepen, waarover men in ongerust heid verkeert, bevonden zich het stoomschip „Ottawa", een Britsch vaartuig met bestem ming van Norfolk in Virginië naar Manchester; het Italiaansche schip „Monte San Michelo" vertrok op 2 Februari van New-York naar Genuahet Amerikaansche schip „Gomer" vertrok op 28 Februari van New-York naar Parijs de „Cabedello", een Braziliaansch schip, dat vroeger aan Duitschland behoorde onder den naam „Preussen", vertrok op 3 Febr. uit Norfolk op zijn reis van Galvestone naar Crane. Al deze schepen zouden op hun reis overvallen zijn door denzelfden orkaan, die ook een aantal schepen geteisterd heeft, die er met meer of minder schade aan zijn ontkomen en die thans in de havens waar zij verwacht werden zijn binnengeloopen. Volgens een draadloos bericht uit Moskou is de Amerikaan Van der Lip daar weer aan gekomen. Uit Koblenz De hooge commissie dei- geallieerden in de Rijnstreek heeft het ontslag en de uitzetting gelast van Olet, den voorzitter van het bestuur der keizerlijke goederen, die bevolen gegeven heeft, die in strijd waren met de voorschriften van de hooge commissie cn die beletten, dat er in de behoeften van het leger voorzien werd. Een soortgelijke beslissing is er genomen ten opzichte van drie hoogge plaatste ambtenaren wegens weigering om te gehoorzamen aan de bevelen van het bezettings leger. De uitvoerende raad van het Amerikaan sche Vakverbond heeft, volgens te Nauen draad loos ontvangen bericht uit Washington, beslo ten alle betrekkingen met de internationale vakbonden te verbreken, daar deze op revolu tie aansturen en de nationale autonomie niet willen erkennen. De „Times" verneemt uit Bern, dat de Zwitsersche Boerenbond 365.000 francs heeft bijeengebracht, om vee te koopen voor de ver woeste streken van Frankrijk en België. Reuter seint uit Washingto x Senator Henderson uit Nevada is door den pols geschoten door een zekeren Charles Brach, welke gearresteerd werd. Deze verklaarde aan de politie, dat hij jaren geledon met Henderson ruzie heeft gehad over een stuk grond. Henderson is niet gevaailijk gewond. Binnenland. Holland-Zuid-Alrika-Lijn. Zaterdagmiddag 12 uur is het eerste passa giersschip van de N. V. Nederlandsche Zuid- Afrikaansche Stoomvaart Maatschappij Hol- land-Zuid-Afrika-Lijn, het dubbelschroefstoom- schip „Bloemfontijn!', kapitein W. Catlender, uit de Schiehaven te Rotterdam naar Zuid- Afrika vertrokken, d.w.z. het schip gaat eerst naar Hamburg om daar bij te laden keert dan terug naar den Hoek van Holland, waar e n aantal passagiers aan boord komt en gaat dan n. Kaapstad, Durban enz. De „Bloemfontijn!' is een schip dat in den Congo-dienst is geweest en dat „Dakar" heette, toen het van sir Herbert Austin werd overgeno men. De Goole Ship Building restaureerde het en hier te lande werd de afwerking wat salons, kajuiten en verderen opbouw betreft, tot stand gebracht. Gezanten. De Koningin-Moeder heeft in audiëntie ont vangen den nieuw opgetreden gezant van Japan bij het Nederlandsche hof den heer Sjitsjita Taksoeke en dr. José Y. Cardenas, nieuw op getreden gezant van Venezuela in Nederland. De nieuwbenoemde gezant van Zweden bij Hr. Ms hof, de heer Westmann, is te s'-Gravenlfa- ge aangekomen. De Chineesche gezant te 's-Gravenhage, Tang TsaiFoe, die, gelijk vroeger gemeld, benoemd is tot gezant va» China te Rome, zal eerstdaags naar zijn nieuwen post vertrekken. PANAMA EN COSTA RICA. Reuter seint uit Londen, dat vijandelijkheden tusschen Panama en Costa Rica zijn uitgebro ken. Dit conflict is ontstaan uit een grenskwestie. De troepen van Costa Rica hebben een inval in Panama gedaan, doch werden verslagen en ontwapend, nadat zij eerst een klein succes hadden behaald. Zedrijfsorganisatie. Naar De Tijd meldt, zal nog voor de verkie zingen in 1922 de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie op het programma der RK. Staatspartij worden geplaatst. Dit zou ook gebeurd zijn, al zou er door den R. K. Centralen Raad van Be drijven of door sommige kieskringen geen wensch in dien zin worden uitgedrukt. De Wielingen. Men meldt uit Brussel Het Belgische Informatie-bureau, dat een instelling is van het ministerie van buitenland- sche zaken, doet mededeeling van een studie van De Visscher en Ganshof over het geschil betref fende de Wielingen. De mededeeling prijst de studie als zeer volledig, zoowel uit juridisch als historisch oogpunt. Haar conclusie is, dat de Belgische regeering met het volste recht de souvereiniteitsrechten van België in de wateren voor de geheele kust van het koninkrijk voor zich opeischt. De Merken wet. De Koloniale Exporteurs Vereeniging heeft in 'n adres aan de ministers van landbouw, jus titie en koloniën gewezen op een leemte in de Merkenwet en in het nagenoegeensluidend Kom besluit van 29 Augustus 1912, Stbl. no. 284, houdende bepalingen op de fabrieks- en handels merken in de koloniën en de hulpbureaux voor den industrieelen eigendom. Bepleit wordt een bepaling, die het mogelijk maakt, dat de voorraad goederen met het als een nabootsing beschouwd merk gedurende het geheele proces onschadelijk werd gemaakt, zoodat de gedaagde niet in de gelegenheid werd gesteld dien voorraad te liquideeren en aan te vullen. Zulks zou kunnen worden bereikt, indien aan den eischer de mogelijkheid werd gegeven mits onder behoorlijke waarborgen op dien roorraad beslag te leggen. Teneinde te voorkomen, dat het beslag door minder nauwgezette kooplieden wordt misbruikt als een middel om.zich tijdelijk van een onge- wenschte concurrentie te bevrijden, zou de wet zekere waarborgen moeten geven. In de eerste plaats zou degene, die vergunning vraagt tot het leggen van het beslag, den prese- dent der rechtbank summerlijk het bewijs van de gegrondheid van zijn vordering moeten aan- toonen hij zou n.l. aanneemlijk moeten maken dat tusschen zijn eigen merk en dat van de tegenpartij een overeenkomst te doen onstaan hij zou bewijzen van zijn eerste gebruik en indien zij heeft plaats gehad van de inschrij ving te zijnen name van het merk moeten over leggen de president zou de bevoegdheid moe ten verkrijgen, aan het verlof tot leggen van het beslag een cautie te stellen voorts zou het beslag moeten vervallen, indien het niet binnen 8 dagen door een vordering tot een waarde ver klaring werd gevolgd. De vernietiging van de merken zal in zeer vele gevallen kunnen plaats hebben, zonder dat de goederen of de verpakkingen, waarop ze zijn aangebracht, aanmerkelijk beschadigd worden. Etiketten kunnen afgebrand, papieren omhulsels verscheurd, doozen of kisten, waarop het merk is gedrukt of geschilderd of ingebrand, overgeplakt of overgeschilderd worden enz. Is het merk door middel van een inktstempel op het artikel zelf aangebracht, zooals bijv. bij manufacturen dikwijls het geval is, dan zal de vernietiging van het merk moeilijk kunnen ge scheiden zonder beschadiging van het artikel, doch deze schade is dan het gevolg van de ei gen schuld van den gedaagde. Vreemdelingendienst. - Rijkspaspoorten-bureau. In de afdeelingen der Tweede Kamer heb ben enkele leden betoogd, dat de vreemdelin gen-dienst en het Rijks-Paspoortenbureau slecht zijn georganiseerd en geoutilleerd. Nog steeds komen tal van klachten in over de onbevre digende werking van dit bureau. Vooral bij vele buitenlanders wekt dit ontstemming, wat niet bevorderlijk kan zijn aan de goede ver standhouding met naburige landen, noch er toe kan bijdragen, dat elders de pasformalitei ten voor Nedexdanders worden verlicht. Men weet een en ander aan den directeur van ge noemd bureau, in wien evenwel ten onrechte de minister een blind vertrouwen schijnt te hebben. Gevraagd werd, waarom geen pasvisa vor onbepaalden tijd worden vexleend. Thans geeft men visa voor korten tijd en bij verlenging moeten weder leges betaald worden. Dit is althans de theorie, want in werkelijkheid zijn honderden 'vreemdelingen in ons land geves tigd, wier visa afgeloopen zijn en die men on gemoeid laat. Men achtte die praktijk niet vei'keerd, maar vond het dan ook noodig, de visa voor onbepaalden tijd te doen verstrekken. Sommige leden vei'zochten den minister, bij deze gelegenheid eens over te leggen een vol ledige rekening en verantwoording van de kosten van den vreemdelingendienst en het Rijkspaspoortenbureau van af de oprichting tot b.v. 1 Januari 1921. Geruchten gaan, dat deze dienst groote kapitalen verslindt, terwijl het nuttig effect twijfelachtig is. Ingezonden Mededeelingen. De chef van de P. T. T. Zaterdag is per s.s. „Prinses Juliana!' van de mij. „Nederland!', de heer E. W. L. von Faber, die bestemd is om in Nederlandsch-Indië op te treden als hoofd van den Post- en Telegraaf en Telefoondienst, ter vervanging van den heer Pop, naar Indië vertrokken. Samenwerking tusschen Engelsche en Hollandsehe medici. De Anglo-Batavia Society is er in geslaagd de University of Londen en de KoninklijkeAcademie van Wetenschappen tot elkander te brengen, eix te winnen voor een plan om Nedei-landsehe geneeskundigen in Engeland en Engelsche ge neeskundigen hier te lande voordrachten tc doen houden over onderwerpen van weten schappelijk belang. Tot dat doel zijn uit Nederland x-eeds naar Engeland geweestProf. Dr. I. K. Wertheim Salomonson en Prof. Dr. J. Boeke, en zullen nog gaan Dr. Ariëns Kappers, Prof. Dr. L. Bolk, Prof. Dr. W. Eindhoven en Prof. Dr. II. J. Hamburger. In den loop van dit voorjaar zullen hier te lande spreken professor Thomas Lewis, Pro fessor Elliot Smith, Sir Fi-cderick W. Mott, Sir Archibald Garrad en Professor Henry Head. Het voornemen bestaat om dergelijke voor drachten ook tot andere afdeelingen der na tuurwetenschap uit te breiden. De lezing van Prof. Lewis, leeraar aan „Uni- vei'sity College Hospital Medical school!' Uni versity of Londen, zal op Donderdag 17 Maait 1921, des namiddags te 41/2 uur, in het,,Physio- logisch Laboratorium!', Zonneveldstraat 18 a, te Leiden, gehouden worden over „The nature of auricular fluter with observations upon auricular fibrillation.!' Zij is de eerste der bovenvermelde voor drachten. De bijeenkomst zal door den voorzit ter der Koninklijke Academie van Wetenschap pen geopend worden. De rechtsclie eoalitie. In de Eerste Kamer heeft nu ook de heer Diepenhorst, namens de anti-revolutionnairen, over de samenwerking der rechtsche partijen een verklaring afgelegd, die, aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat Wat het tweede algemeene" politieke punt betreft, herinnert de heer Diepenhorst eraan, dat ook bij de aanneming van de schoolwet-Macckay gevraagd werd, of het Kabinet nu niet politiek demissionair was. Het is dus begrijpelijk, dat men die vraag ook thans stelt. Maar wie zulks doet, vergeet, dat er een hechter fundament ligt als basis van samenwerking der drie rech- terpaxtijen. Zooals een Roomsch staatsman eens heeft gezegd, zal de revolutie, die begonnen is met een verklaring van de rechten van den mensch, niet eindigen dan met eerbiediging van de rechten van God. In een tijd nu als deze, waarin door revolutionnaire propaganda de grondvesten onzer maatschappij schudden, zit deze Regeering er als een symbool van de gees telijke eenheid der drie rechterpartijen We hebben op onze wagens afstand tellers doen monteeren Hoe kan men anders den prijs van een rit eontroleeren Zie ook de spreuk in het vorig en volgend nummer. ontvangt men een mooie Bonbonnière na inzending van 25 bons uit de doozen der als middel tegen hoest, hecschheid en keelpijn beroemde Wybert-Tabletten. Vraagt alleen Wybert-Tabletten. Blauwe blikken doozen a 80 cent met nevenstaand fabrieksmerk. Nederland en Spanje. Da heer C. van Eeghen schrijft in de Amster dammer over de Nedex-landsche week in Spanje en het volgende nemen wij van zijn betoog over Niet licht zullen wij vergeten dat, toen wij in het voorjaar van 1920 aan de Spaan- sche grens te Izon stonden, hot bleek, dat niet minder dan zes Nederlanders met den zelfden trein medegenomen waren. Zes jonge menschen op nieuwe zaken in een nieuw land Nederland was toen troef iit Spanje. Men had er zeer onaangename ervaringen opgedaan met Engelsche en Amerikaansche vei-koopers, die niet leverden wangeer de ver- kochte goederen wat al te veel in prijs geste gen waren, zooals in die dagen nog voorkwam. Nederland was eerlijker geweest, had het eens gegeven woord gestand gedaan en op dat oogenblik was het den Nederlander mo gelijk tot beteren prijs dan wie ook in Spanje te verkoopen. Alleen door het feit, dat hij Nederlander was. Was daarbij zijn artikel van Nederland- schen oorsprong, in Nederland verpakt en uit Nederland verscheept, dan stonden zijn kansen om tot zaken te komen nog beter, want in het oordeel der Spanjaarden, die wij spraken, waren geen producten betrouw- baarder, geen verpakkingen zorgvuldiger en geen stoomvaartlijnen zorgzamer dan de Ne derlandsche. Voeg daarbij een jonge energieke, naar daden hunkerende diplomatieke vertegen woordiging van ons land te Madrid. Een fijne, krachtige, aan de beste Spaan- sche kringen goed bekende vrouwehand, bei-eid om het stuur te grijpen. Een land met een daar sinds langen tijd onbekenden, krachtigen opbloei van welvaart en met groote kapitalen, in den ooi-log verdiend, emplooi zoekend. Een land en een volk die nooit zooveel geleverd hebben als er van te vei-krijgen ware geweestwaar de hectare land 8 hectoliter tarwe opbrengt tegen 21 hectoliter bij ons. Is het dan wonder, dat dat land meer ge schikt lijkt dan een ander om er nieuwen afzet voor ons onweegbaar zoowel als voor ons weegbaar bezit te vinden Zoowel een arbeidsveld voor onze ingenieurs, geneeskun digen en landbouwers als een afzetgebied voor onze koloniale, landbouw- en nijverheids- producten En laat ik niet vei-geteir het trotsche kunst juweel, dat Spanje is, te vermelden. Als gesloten in zijn hart heeft het de kunst schatten uit vroeger eeuwen bewaard, onver- zorgd, maar ook ongerept, als een „paarl van groote waarde!'. Het wil ons toeschijnen, dat deze Neder landsche week eiken Nederlander ten harte dient te gaan. Het zal de eerste krachtige uiting na den oorlog zijn van ons willen en kunnen, een bewijs dat wij noch in wilskracht noch in macht tot uitvoering daarvan zijn achter uitgegaan. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Een der zwanen, welke Zater- d'agochtend het vijvertje bij de Aleidasti-aat tot verblijfplaats had gekregen,is gistermorgen weggevlogen in de richting van de Maas. De boschwachter bemerkte dit op z'n ronde en ging direct op zoek naar den vluchteling. Later ontdekte men het dier in den persput aan den Vlaardingerdijk. Het was reeds tot aaix den hals in den modder weggezakt. Men slaagde erin den zwaan uit zijn benarden toestand te bevrijden. Door de politie is een 27-j a r i g persoon aangehouden; die nog 2 maanden ge vangenisstraf moest ondergaan. UIT ROTTERDAM. In een hotel op het Spui, in Den Haag, is aangehouden en hierheen gebracht de 16-jarige M. J. van T„ die als jongste bediende bij de firma A. van der V. Co., in granen, op de N. Haven alhier, in betrekking, zich ten nadeele van die firma aan verduistering van een aan- geteekenden brief met ruim 2000 heeft schuldig gemaakt. Den 22sten Februai werd hem op zijn kantoor opgedragen twee aangeteekende bi-ieven, een met 2500 en een met ruim 2000, naar het postkantoor te brengen, ter verzending. De brief met 2500 verzond hij, doch die met 2000 hield hij achter, nadat hij hem geopend en er een zilverbon van een gulden uitgehaald had, onx 's avonds naar een bioscoop te gaan. Hij rekende er op om den uit den brief genomen gul den er weder in te doen, zoodra hij zijn zakgeld ontving. Wegens onvoorziene omstandigheden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2