Dagblad voor Schiedam en Grafis-OngevaOenverzekering 44ste Jaargang. Dinsdag 8 Maart 1921. No. 12981 De Daitsche schadevergoeding. De Draaf en zijn Dochter. FEÜILLET Bnreau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2..— per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. M inHu van aan daim i Da verzekering wordt aewaarbergd «aar da Hollanlaelie Algemeene Vonakarlngrhank ta fahladam^ Ml levenslange gebade Invalid! toil M verlies van aan hand, vaat at oog j fcQ verlies van aen wijsvinger M verüas van eiken ande ren vinger i Bij ol krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offlcieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, doen te weten a. dat de raad in zijne openbare vergadering van den 21sten Januari 1921 heeft vastgesteld ie. de volgende VERORDENING op de heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting in de 'Ge meente Schiedam. Artikel 1 Er zullen te rekenen van 1 Januari 1921, ten behoeve dezer Gemeente, op de hoofdsom der grondbelasting worden geheven 80 opcenten voor de gebouwde en 20 opcenten voor de ongebouwde eigendommen. Art. 2, Do invordering geschiedt overeenkomstig de verordening van heden. Hot besluit van 19 September 1865 tot heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelas ting, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 8 December 1865, no. 83, wordt met 1 Januari 1921 ingetrokken. 2e. de volgende VERORDENING op de invordering van op centen op do hoofdsom der grondbelasting in de Gemeente Schiedam. Artikel 1 De invordering en uitkeering der opcenten op de hoofdsom der grondbelasting geschieden over eenkomstig artikel 263 der Gemeentewet en voorts wat de uitkeering betreft, ook met in achtneming van hetgeen daaromtrent van re- geeringswege is of nader mocht worden be paald. Art. 2. Deze verordening treedt te gelijk met die op de heffing in werking, op welk tijdstip de thans geldende verordening op de invordering van ge noemde opcenten van 19 September 1865 ver valt. b. dat bovenstaande heffingsveroidening is goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 18. Februari 1921 no. 102. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 7den Maart 1921. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 5 der Verordening regelende .den waterstaatkundigen toestand van de landerijen en erven, liggende in de gemeente Schiedam, tusschen den Rotterdamschcn Dijk, den Polder Oud Mathenesse en de bebouwde kom der ge meente Schiedam. Brengen ter kennis van de eigenaars van de landerijen en erven, als in hoofd dezer bedoeld, dat op WOENSDAG 23 MAART 1921, des voormiddags ten negen ure, eene SC ITO UW zal gedreven worden over de slooten om hun land of erf, met, de kunstwerken daarin. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aangaan, gewaarschuwd, te zorgen dat aan de voorschriften alsdan behoorlijk voldaan zij. En opdat niemand hiervan onwetendheid zou de kunnen voorwenden, zal deze worden afge kondigd waar het behoort. Sc h i e d a m, 7 Maart 1921. Buitenlaudseh Nieuws. 1)E GEALLIEERDEN VERWERPEN I)E D HÏTSCHE TEG EN VOORSTELLEN. DUSSELDORP ZAL WORDEN BEZET. In de verhouding tusschen de geallieerden is thans een nieuwe phase ingetreden. De Duit- schers hebben op het stuk dn- schadevergoeding nieuwe voorstellen gedaan, maar cte gcallieei- den hebben deze gisteren afgewezen. Uit Londen meldt men de volgende bijzon derheden over den loop der gebeurtenissen ter conferentie aldaar In de gisteren plaats gehad hebbende zitting der conferentie heeft Simons, namens de Duit- schers hot wo*rd voerende, medegedeeld, dat Duitschland bereid is tot betaling der bepaalde annuiteiten, voorzien bij het verdrag van Parijs voor de eerste vijf jaar en verder tot het geven van volledig aequivalent voor de twaalf per cent van de uitvoeren Deze betalingen zijn echter alleen mogelijk als het grootste deel kan worden gefinancierd door een leening en de delegatie kon dat voorstel alleen doen als Opper - Silezië Duitsch blijft en de beperkingen van den Duitschen handel worden opgeheven. Simons heeft geweigerd de overeenkomst van Parijs te aanvaarden hij protesteerde tegen de strafbepalingen. Lloyd George doelde daarop aan Simons mee, dat zijn nieuwe voorstellen, hoewel zij beslist onvoldoende waren, nauwgezet door de gealli eerden zouden worden onderzocht, die hun be slissing in de avohdbijeenkomst zouden mcedee- len. In de avondvergadering heeft Lloyd George de volgende verklaring afgelegd Ik betreur het ten zoerste namens de gealli- i eerde regeeringen te moeten meedeelen, dat niet alleen de voorstellen, die dr. Von Simons had ingediend, niet aannemelijk zijn, maar dat ondanks den tijd, die er verloopen is sedert de laatste bijeenkomst, de voorstellen niet zoo'n I vooruitgang b»tee.konon op de eerste vooratcl- len, dat de geallieerden gerechtigd zouden zijn de toepassing der strafbepalingen op te schorten. Het is geen gevolg van gnbr 'k aan pogingen en besprekingen, dat ik thans gedwongen ben namens de geallieerden mededeeling te doen van dit in gebreke blijven om tot iets te komen, wat op een b gin van overeen stemming met Duitschland zou lijken. liet is voldoende bekend aan alle betrokke nen, dat bet. van het uiterste gewicht voor den vrede in de wereld zou zijn, dat er een blijvende regeling werd getroffen van het tusschen ons (Naar het Duitsch). 27 Wel dan, blijft hier voor uw goud. Het kan u voor onweer beschutten, maar u niet voor de verachting der menschen redden. Blijftgij zult de gastvrijheid duurder be talen dan een moord. Wacht mij hier een oogenblik en geeft mij uw geld. Ja, het is de eerste keer, dat hier menschen binnen treden, wier handen met goud gevuld zijn, zonder met bloed bevlekt te zijn. Na de lamp neergezet en do deur gesloten te hebben, verdween zij langs een zwarte trap, die achter in de plaats was aangebracht. Terwijl de grijsaard sidderde en alle heili gen aanriep en in zijn hart de onvoorzichtig heid van zijnen jongen meester vorwensehte nam deze het licht en ging de ronde ruimte hinnen zag toen hij den muur naderde, deed hein "ogen volgde riep uilft Groote God, meester een galg. pan den muur stond waarlijk eene groote ga'g, die bijna tot aan het gewelf reikte. Ja, zei de jonge man, en hier zijn za gen, kettingen en halsijzershier staat een pijnbank en daarboven qangen groote tan gen. Dus is het hier in den bergplaats van het gereedschap van den duivel, viel hein de grijskop verschrikt door de opsommingen in de rede. Hier ziet ge, ging de andere voort, een koperen hevel, raderen met bronzen tanden, eene kist met groote nagels, eene winde. In 's Hemelsnaam, riep de oude bewaai- der, war zijn wij Ordener zette bedaard zijn onderzoek voort. Dit is een kluwen koord, daar zijn brand ijzers en roosters, dit gedeelden van den muur is behangen met tangen en scalpecrmossen hier zijn lederen geesels, voorzien met stalen weerhaken aan de punten, eene bijl, een kriods. Waarlijk het zijn akelige meubels. Grijsaard ik betreur, dat mijne onvoorzichtigheid u hier gevoerd hoeft. De oude bewaarder was meer dood dan levend Vrees nietom 't even waar we zijn ik ben bij u. Eene mooie verdediging, lispelde Spia- gudry, bij wien de schrik de vrees en don eer bied voor zijn jongen meester verzwakt had. Een sabel van dertig duim tegen enne galg van dertig voet. Waarlijk het is wel tijd. hangende vraagstuk. Wij wonschten elk precies te wMen, waar wij stonden, maar op iets, dat, hoewel nederig, sterk zou zijn en op stevigen bodem zou staan. De Duitsche voorstellen na gaande, in het licht van de voornaamste be langen van Duitschland, de geallieerden en onzijdigen en de heele wereld, zei Lloyd George, dat deze geheel en al tekort schoten en dat, zoolang Duitschland geen voorstellen deed, welke een vaste, onomstootelijke regeling be- teekenden, r geen vrede kan bestaan tusschen Duitschland en de geallieerden. Simons' voorst d neemt den schijn aan van aanvaarding van de besluiten van Parijn voor vijf jaar, en niet langer. Maar dat is schijn en geen wezen. Het wordt afhankelijk gemaakt van voorwaarden, welke het onzeker diaken en het binnen een paar weken krachteloos zouden kunnen maken. Het wordt afhankelijk gesteld van de volksst mming in Opper-SileziëIndien deze in Opper-Seilezië of een deel daarvan on gunstig valt, zou Simons, als wij zijn voorstel aangenomen hadden, volkomen gerechtigd zijn om tc zeggen Duitschland is beroofd van het gebied, waarvan het de betaling van deze annuï teiten had afhankelijk gesteld en daarmee is de overeenkomst van Londen ten einde. Veronderstel, dot Opper-Silezië ten gunste van Duitschland stemde, veronderstel, dat wij bereid waren de voorwaarden nopens den Duitschen handel te aanvaarden en dat alles do eerste vijf jaai goed ging wat zou er daarna gebeuren Na vijf jaar hebben wij geen voorstellen meer noch cijfers, zelfs geen duidelijk aangegeven middel om tot een cijfer te komen. Er is zelfs geen minimum. Er is niets. De geallieerden, en met name zfj, die geld wenschen op te nemen voor het herstel van hun verwoest land zouden geen frank van de markt los kunnen krijgen op de thans gedane voorstellen. En dit deel van vijf j aars tellen de Duitschers voor te betalen door middel van een leening. Wat er na vijf jaar zou gebeuren, is dit, dat Duitschland, dat er niet op vooruit wil loopen of het in staat, zal zijn de eerste vijf annuiteiten uit zijn loopende inkomsten te betalen, een hy potheek op zijn inkomen zou nemen voor de jaren, die daarop volgen, teneinde daaruit de eerste vijf annuiteiten tc betalen. Maar Von Simons heeft enkele veelzeggende zinnen geuit, welke er duidelijk op wijzen, dat Duitschland het probleem, waarvoor het gesteld is, nog niet onder de oogen heeft gezien. Zelfs als Opper-Silezië geheel van Duitschland afgescheurd wordt, behoudt dit land een be volking, die 10 millioen zielen meer telt dan die van Groot-Brittanië en Ierland. Als Duitschland de voorstellen van Parijs ten uitvoer brengt, moet het zich 120 millioen pond sterling zien te ver schafte voor dit jaar, niet ten behoeve van Groot Brittanië, maar voor alle geallieerden een vier de van wat Engeland alleen moet weten te vinden met zijn millioen werkloozen, ter betaling van zijn oorlogsschuld en van de pensioenen. Duitschland zou voor dit jaar een negende moeten opbrengen van wat Frankrijk te betalen heeft aan oorlogs lasten en dan wil men ons wijsmaken, dat de krachtsinspanning, waar Duitschland voor go- De groote roode vrouw verscheen weer, nam de ijzeren lamp en gaf den reizigers een teeken haar te volgen. Zij klommen niet zon der horten en stooten een enge en uitversleten trap op, aangebracht in den dikken muur van den toren. Bij elk schietgat dreigde eene wind vlaag en de regen de lamp uit te dooven, welke de vrouw met hare lange en doorzichtige vinge ren bedekte. Na lang gestruikeld te hebben over afrollende steenen, die de opgezweepte ver beelding van den grijsaard voor menschenbeen- deren hield kwamen zij op de eerste verdieping van !t gebouw in eene ronde zaal, gelijk aan de onderste. In 't, midden ervan flikkerde een vuur in den grooten haard de rook baande zich een weg door oen opening in de zol dering, niet zonder merkelijk de ruimte in 't donker te hullen. Het was het licht in de ze plaats dat cfe reizigers op den weg bemerkt hadden. Een roostor met versch vleesch hing boven het vuurde grijsaard wendde met, ontzetting zijn oogen af. Eene zware tafel stond op eenigen afstand, van den haard. De vrouw noodigde de ïei- zigers tot aanzitten uit. Vreemdelingen zeide ze, de lamp voor hen plaatsende, het avondeten zal welhaast klaar zijn en mijn man zal spoedig komen. Toen kon Ordener op zijn gemak de ver momming van Spiagudry onderzoeken, waar toe deze al de bronnen zijner rijke verbeel- steld wordt, met zijn 55 millioen inwoners, tegen over Frankrijk met zijn 41 of 43 millioen, een geweldige opoffering zou beteekenen. Een ander veelbeteekenend deel van Simons' redevoering was zijn weigering om Duitscblands verantwoordelijkheid voor den oorlog te erken nen. Als ik zie, dat de voorstellen tot vijf jaar beperkt zijn, geeft het mij bet, onplezierig gevoel dat in Duitschland de neiging bestaat om over vijf jaar de mogelijkheid te overwegen om do geschiedenis opnieuw te beginnen en dat een beroep op herziening van dat zinnetje een van de overwegingen zal zijn om aan het slot van dit korte tijdbestek onder de oogen te zien. De geallieerden kunnen op dezen grondslag in geen enkele bespreking treden. Zoolang Duitschland, wat het ook van dit vonnis moge denken, niet bereid is het als grond slag te aanvaarden, kan geen overeenkomst met dat land getroffen tot vertrouwen tusschen beide partijen leiden en die atmosfeer van goede buur schap herstellen, welke een levensvoorwaarde is van den vrede in Europa. Wij zijn bereid met Duitschland den duur van de periode waarover de annuiteiten zullen loo pen te bespreken. Wij zijn bereid met Duitsch land alle andere middelen naast de 12 percent te bespreken, welke een goed jaarlijksch beeld van Duitschlandls bloei kunnen geven. Maar wij moeten blijven vasthouden aan een regeling op dit oogenblik van twee vraagstukken. Ten le het bedrag van de betalingen of van de fac toren welke die bedragen automatisch zullen vaststellen in overeenstemming met Duitschland bloei. Wat die factoren zullen zijn, zijn wij bereid, te bespreken Een 2e punt aan welks regeling op dit oogenblik wij moeten vasthouden, is de wijze van betaling. Een lautere papieren over eenkomst is onvoldoende en onbevredigend. Wij hebben papier genoog. In het belang van de geallieerden, Duitschland en de geheele wereld moeter een vaste en onmiddellijke regeling wor den getroffen. Het voorstel van Simons stelt zoo'n regeling maar uit en ontwijkt ze.!' De bezetting van Dusseldorp en andere steden. Op het bericht van het afbreken voorgoed van do onderhandelingen te Londen en het aanstaand vertrek van de Duitsche afgevaardigden, dat gisteravond laat aldaar ontvangen is, werden te Dusseldorp dadelijk de voorbereidselen voor den intocht van de Fransche troepen getroffen. Do kazernes werden door de tot dusver daar in gekwartierde veiligheidspolitie voor een deel ontruimd om onderkomen te verschaffen aan de bezettingstroepen. Dusseldorp, zoowel als Duisburg zullen alleen door Fransche troepen worden bezet. De Fransche troepen hebben tot j dusver geen versterkingen gekregen en evenmin I als de Engelschen, hebben zij in den laatsten tijd uitgebreide voorbereidselen voor een ver deren opmarsch getroffen. Het heet, dat er vanavond al Fransche troepen op Rijnschepen naar Dusseldorp onderweg zijn. Vanavond werd echter aan het verkeer over de Rijnbruggen bij Dusseldorp en Duisburg nog niets in den weg gelegd. Te Dusseldorp werd laat in den avond een ding had uitgeput om niet herkend te wor den. De arme voortvluchtige bewaarder had zijne kleeren van rendierleder verwisseld voor een geheel zwart pak, dat een oude geleerde te Spladgest had achtergelaten, die zich uit wanhoop over zijne bekrompen kennis verdronke had. Zijne klompen van notenhout hadden plaats gemaakt voor de stevige laarzen van een verongelukt koetsier en daarin waren zijne spil- achtige beenen zoodanig op zijn gemak, dat hij niet zou hebben kunnen gaan zonder do hulp van een partij hooi. De groote pruik van een Éjong Fransch reiziger, bedekte zijn kaal- hoodigheid en daalde tot op zijne scherpe, hoe-, kige en ongelijke schouders neer. Een zijner oogen zat verscholen achter eene groote pleister en dank aan een potje met blanketsel, waren zijne bleeke en gerimpelde wangen met een heerlijk vermiljoen bedekt, waaraan de kin do >r toedoen van den regen ook deelachtig was ge worden. Voor hij zich neerzette plaatste hij zorg vuldig het pak dat hh op den rug droeg, onder zich, wikkelde zich in zijn grooten mantel en scheen al zijne aandacht te wijden aan het ge-^ braad, dat hij met ongeruste blikken gadesloeg. (Woidt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1