Garage D. TIN LEEDWEN, Tel. 5081. bekendmaking aangeplakt, welke onderteekend was door den rijkspresident en den rijkskanselier en luidde „Medeburgers. Onze tegenstanders in den groo- ten oorlog hebben ongehoorde en onuitvoerbare eischen van geld en goed aan ons gesteld. Niet alleenwij zelf,ook onze kinderen en kleinkinderen zouden slavendienaren der tegenstanders moeten worden. Door onze handteekening zouden wij een verdrag moeten bezegelen, voor welks na koming het werk van generaties nog niet vol doende zou zijn geweest. Dat mochten wij niet doen. Ons zelfrespect verbiedt het ons. Onder openlijke schending van het vredesverdrag van Versailles hebben de tegenstanders hun toe vlucht genomen tot de bezetting van nog meer Duitschen grond. Wij kunnen geen geweld tegen over geweld plaatsen. Wij zijn weerloos. Maar wij kunnen van de daken schreeuwen, dat allen, die de stem der gerechtigheid nog verstaan, het hoo- ren Onder den dwang, waaronder de burgers de vreemde heerschappij moeten dulden, lijdt het heele Duitsche volk. Krachtig aaneenge smeed zal ons lijden ons tot eenheid en gemeen schappelijk welzijn brengen. Medeburgers treedt de vreemde heerschappij van hot geweld met ernst en waardigheid tegemoet, bewaart uw eerlijke gevoelens, maar laat u niet verleiden tot onbezonnen daden. Hebt vertrouwen. De rijks- regeering zal niet rusten voor het vreemde ge weld voor ons recht moet wijken.!' In de heele industriestreek zijn eergisteren en gisteren groote betoogingen gehouden tegen de Parijsche besluiten. Uit Dusseldorp wordt gemeld Volgens mededeeling van den regeerings- president van Dusseldorp .zijn gistermiddag in Bendorf 6 man Fransche cavalerie aangekomen, om voor 600 man troepen kwartier te maken. Ir» het geheele bezette gebied is een omvang rijke opmarsch der geallieerde troepen waar Le nomen. Bevestigd wordt, dat op zijn laatst heden de bezetting van de in de sancties ge noemde steden, Dusseldorp, Duisburg en Ruhr- ort zal volgen. RUSLAND. Uit Rusland komen berichten, die even ver warrend zijn, als de toestand in dat land zelf waarschijnlijk verward schijnt te zijn. Berichten uit Helsingfors zeggen, dat St. Petersburg enMoskou nog in oproer zijn. Semenof nadert met 25.000 kozakken uit Siberië, terwijl generaal Antonof met zijn boeren den toevoer uit het gouvernement Woronesj voor Moskou wil afsnijden. Volgens een bericht van „Sveska Dagbladet" dat er betrouwbaar uitziet, berichten de Fin- sche autoriteiten, dat men bij St. Petersburg kanongebulder hoort, waaruit blijkt, dat de strijd daar opnieuw is ontbrand. Het comité te Kroonstad beweert, dat de toestand zich snel ten zijnen gunste zal keeren, als de Basjkieren die te St. Petersburg en de Chineezen, die te Moskou huishouden, honger krijgen door den boerenopstand van generaal Antonof. De bladen te Reval melden, dat de witten Krasnaja Gorka bij St. Petersburg hebben ge nomen en Zinofjef en Kalinin gevangen zijn. Het gerucht loopt, dat Pskof zich in handen der witten zou bevinden. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat zoowel St. Petersburg als Moskou zich in handen van de opstandelingen bevinden. Het „Journal de Pologne" schrijft Rusland begint nu te begrijpen, dat een catastrfe onvermijdelijk wordt als zijn handel en industrofe er niet bovenop komenMaar het ziet in,dat het zonder hulp diteniet kan bewerk stelligen, en dat dus nauwere banden met het, buitenland noodzakelijk zijn. Wanneer het dus bereid is concessies te doen, houdt dit een vrede sluiten met het kapitalisme in, hetgeen na de plechtige beloften van de bolsjewistische aposte len, die voorspelden, dat de heele wereld dooi de revolutie van de proletariërs veranderd zou worden, een ineenstorting van hun prestige mag heeten. Zij, die eerst door de huichelachtige rede voeringen van Lenin en Trotsky zijn meege sleept, zijn minder goedgeloovig geworden. De vijanden der bolsjewisten (en er zijn er vele in het land zelf) verliezen hun tijd niet en zullen van den toestand weten te profiteeren. De leiders van het Russische bolsjewisme kunnen maar kiezen tusschen twee mogelijkheden, of wel, ze moeten hun volgelingen er toe brengen naast het communisme het kapitalisme te er kennen, of wel, nadat ze eerst de aandacht van Europa hebben afgeleid, moeten zij een nieu wen oorlog beginnen, met het doel, het koste wat het wil, de algemeene revolutie te doen zegepralen, en zoo hun verzwakten invloed te bevestigen. Daarom is d^ grootst mogelijke oplettendheid geraden, teneinde de plannen van de bolsje wisten niet in de hand te werken. LUXEMBURG. De staking duurt voort zonder dat er inciden ten plaats vinden. De regeering heeft de werk gevers en gedelegeerden van de werknemers opgeroepen om tusschen dezen te bemiddelen. Te Differdingen sluiten de winkeliers hun zaken bij wijze van sympathiebetoon voor de stakers. Vóór het onderhoud van de werkgevers met de arbeiders-delegaties, saamgeroepen door de regeering, verklaarden de werkgevers, niet te kunnen onderhandelen met de aanstichters van de revolutionaire beweging en van daden van sabotage. Wel waren zij bereid tot onder handelen met andere delegaties, waarin de aan stichters geen zitting zouden hebben. ENGELAND. Blijkens officieele statistieken neemt het aan tal werkloozen, dat is ingeschreven bij de En- gelsche arboids-bureaux, nog steeds toe, het geen kan blijken uit de volgende, daaraan ont leende tabel. Gedurende de week, eind. 4 Febr. 1.111.314. Gedurende de week eind. 11 Febr. 1.048.883. Gedurende de week, eind. 18 Febr. 1.183.133. Gedurende de week, eind. 25 Febr. 1.223.000. tiet aantal op 25 Februari was als volgt ge- specifieerd 805.700 mannen, 309.800 vrouwen, 52.700 jongens en 54.800 meisjes. TSJECHO-SLOWAKIJE. De minister van Financiën is afgetreden. Hij heeft een verlof genomen, waarvan hij niet meer terug zal keeren. De reden is het schipbreuk lijden van zijn financieele hervormingsplannen in het parlement. AMERIKA. Uit Washington meldt men De nieuwe ministers van Oorlog, Weebs, en Marine, Derby, hebben op een feestmaal van de vlootliga, namens de regeering de verzekering afgelegd, dat de regeering de politiek van een groote vloot zal nastreven, en wel de politiek van het hebben van een vloot, die sterk genoeg zal zijn om het land te verdedigen tegen welke andere mogendheid ook, met welke het in con flict zou kunnen geraken. „Ik houd van de vloot", zeide Derby, ,,en geen. ander ambt, dat de President te vergeven had, zou ik liever hebben gehad dan dit. Ik houd van de vlooten ik ben van oordeel, dat ik de vloot zóó groot moet maken, dat zij voor alle gebeurtenissen berekend is". COSTA-RICA EN PANAMA. Volgens een bericht uit San José (Costa Rica) wordt daar verzekerd, dat Costa Rica een be roep zal doen op den Volkenbond voor een op lossing van zijn territoriaal conflict met Panama. Het zou te kennen hebben gegeven, dat het niet genoegen zal nemen met een poging tot arbi trage van eenige andere zijde. Officieele berichten melden, overeenkomstig de telegrammen uit Bocas del Toro, dat 2000 man troepen uit Costa Rica de grens bij de Sixa- ola-rivier overtrokken en Guabety en Almi- gamte bezetten. Het garnizoen trok op Bocas del Toro terug zonder tegenstand te bieden, daar het numeriek in de minderheid was. ALLERLEI. De stakende havenarbeiders te Hamburg hebben gisteren het werk hervat, nadat het referendum zich met 4266 tegen 1702 stemmen tegen voortzetting van de staking had uitge sproken. -Men seint uit Londen De minister voor gezondheidszorg, dr. Addi son, heeft het aantal sterfgevallen aan tuber culose in 1919 opgegeven als 46.312, tegen 58.075 in 1918 en 55.934 in 1917. De cijfers voor 1920 wijzen voor zoover zij beschikbaar zijn een verdere daling der sterfte aan. Het geschil tusschen het Amcrikaansche departement van Staat en de Western Union Cable Cy„ betreffende het leggen van een tele graafkabel van Barbados (Engelsch) naar Mia mi (Florida, V. St.), leidde Zaterdag tot een ern stig incident. Een Amerikaansche duikbootjager opende het vuur op een kabelschip, dat bezig was den kabel met het kuststation te verbinden. Volgens den commandant van den duikboot jager zou het kabelschip geen acht geslagen hebben op een gegeven waarschuwingssignaal. Daarop werden schoten gelost langs den boeg van het kabelschip. Aan boord van dat vaartuig werd nu de arbeid stop gezet De geheele be manning van het kabelscliip is daarop gearres teerd. Binnenland. Rechtspleging in lichte strafzaken. Een tweede nota van wijzigingen is verschenen op het wetsontwerp tot vereenvoudiging van de rechtspleging in lichte strafzaken. In het wetsontwerp is alsnog opgenomen eene bepaling in den trant van art. 295, vierde lid van het nieuwe wetboek van Strafvordering ingevolge welke de voorlezing van stukken zal kunnen wor den vervangen door eene mondelinge mededee ling van den korten inhoud van den president. Verder is op aandrang van de zijde van ettelij ke kantonrechters o.a. nog eene wijziging aan gebracht betreffende uitstel van eene uitspraak- ter toelichting waarvan de minister van justi tie zegt, dat toegegeven moet worden, dat er ook in de kantonnale rechtspraak zaken voor omen van zóo ingewikkelden aard, dat hem de eisch om daarin binnen zeven dagen na de slui ting van het onderzoek vonnis te wijzen te streng voorkomt. Een nieuw voorgesteld artikel laat nu, onder voldoend te achten waarborgen tegen misbruik, de gelegenheid open om voor der gelijke zaken den gewonen regel van artikel 209 van het Wetboek van Strafvordering te hand haven. Dc geschiedenis d. Horvorming in de Nederlanden Wij vernemen dat Mgr. Dr. A. Hensen, Di recteur van het Ned. Hist. Instituut te Rome, onvermoeibaar het werk door Mgr. Dr. G. Brom indertijd begonnen, voortzet, namelijk het ver zamelen der gegevens betrekking hebbende op de geschiedenis der hervorming in de Neder landen. Dr. Hensen is op 't oogenblik aan het ver beteren der drukproeven van een nieuw deel der geschiedenis hetwelk de bescheiden zal be vatten vanaf het jaar 1520 tot 1592.Het werk zal waarschijnlijk op het einde des jaars verschij nen, daar de verbetering der drukproeven welke alle officieele bescheiden zijn veel werk en in spanning vereischt. Het werk zal een eenigszins wijderen titel dragen, daar het zich uitstrekt over het tijd perk tot en met het jaar 1592 en dus verder dan de eigenlijke hervorming. (Tijd) Bed rij ïs radenstelsel en Staatsprogram. Naar „Het Centrum" verneemt zal op een ver gadering van Vrijdag 11 Maart in Den Haag van het hoofdbestuur der R. K. Werkgeversver- eeniging, de bestuursleden van de onderafdee- lingen en van de bij het R. K. Verbond aange sloten Vakvereenigingen de vraag worden be handeld „Moet de publiekrechterlijke bedrijfs organisatie geplaatst worden op het program der R. K. Staatspartij Steenhouwerswet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Steenhouwerswet. Nu de Arbeidswet 1919 den arbeidsduur voor arbeiders werkzaam in fabrieken of werkplaatsen, als regel beperkt tot 8 uren per dag en 45 uren per week, behoort naar de meening van den minister van arbeid, voor hen, die het zware en ongezonde beroep van steenhouwer uitoefenen, dezelfde grens te wor den vastgesteld. Wijziging der Steenhouwerswet is daartoe noodig. Deze gelegenheid wordt te vens benut om verschillende andere wijzi gingen in die wet aan te brengen. Utivoer van schapen enz. De minister van landbouw heeft bepaald, dat de voorwaarde ten aanzien van de dispensaties van de verboden tot uitvoer van schapen, geiten en varkens, van het vleesch dezer dieren, alsmede van paardenvleesch, t.w. dat die uitvoer dient te geschieden per spoor, tram of schip wordt ingetrokken. De overige ten opzichte Van den uitvoer der genoemde dieren en producten geldende voor schriften blijven van kracht. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 7 dezer. (St.ct..) Loonsverlaging in dc glasindustrie. In de glasindustrie hebben de werkgevers den arbeiders een ontwerp collectief contract voor gelegd met loonsverlaging van 22 tot 35 en een werktijd zoover als de wettelijke bepalingen toe laten. De besturen der arbeidersvereenigingen zijn uitgenoodigd over dit ontwerp onderhan delingen inet de werknemers te voeren. Huldiging van den aftredenden Gouv.-Gen. van Nederlandsch-Indie. Gisteren heeft de aanbieding plaats gehad van het portret van den landvoogd aan den Volksraad ter herinnering aan de opening van den Volksraad door den heer Van Stirum op 18 Mei, tevens een herinnering aan den man, die getoond heeft een hart te hebben voor Indië en het Indische volk. Bezoek aan den Paus. De volgende maand zal, volgens de „Avp.", een groote groep leden van den R. K. Bond van Spoor- en Trampersoneel een bezoek bren gen aan den Paus, voor welk bezoek 't vorige jaar reeds voorbereidingen werden getroffen. Het bezoek van mgr. Mutsaers, uit den Bosch, aan Rome, staat hiermede in verband. De Melk voorziening. In aansluiting aan hetgeen de minister van Landbouw aan de Eerste Kamer mededeelt, botteffende het spoedig te verwachten advies der Staatscommissie in zake dat vraagstuk, ver nomen wij nader, dat die commissie opnieuw bijeen zal komen op Maandag 7 Mazrt e.k. in welke vergadering het concept-advies behandeld zal worden, hetwelk men den minister zal over handigen. In algemeenen zin gesproken, moeten de conclusie-, waartoe de commissie, na uitvoerige gedachtenwisseling gekomen is, een pleidooi voor het loslaten van regeeringsbemoeiing in zake de melkproductie inhouden. Men ont veinst zich echter niet de mogelijkheid, dat het plotseling stopzetten van alle regeeringsbe moeiing wel eens tengevolge kon hebben, dat de melkvoorziening in de groote steden hiervan eenigszins den terugslag zal ondervinden. Zon- derhiertoa bepaald te adviseeren. wijst de com missie in haar ontwerp-rapport er wel op dat misschien een bureau gesticht zou kunnen worden, hetwelk bij eventueelo moeilijkheden op dezelfde wijze in do tekorten aan consump- tiemelk zou kunnen voorzien als tot dusver het zuivelkantoor deed. Aangezien echter de melk handel degene i«, die dit instituut uitsluitend behoeft, zou het ook rationeel zijn, meent de commissie, indien dit in hoofdzaak door den handel gedirigeerd werd. Mocht financieele steun noodig zijn, dan zou van regeeringswege wellicht gesubsidieerd kunnen worden, meent de commissie. Wij wijzen er nog op, dat bovenstaande ge gevens ontleend zijn aan het ontworpen rap port der staatscommissie, welk rapport a.s. Maandag in behandeling komt. Het werd te voren aan dé leden toegezonden, opdat deze in de gelegenheid zouden zijn, hierop amendemen ten in te dienen. Zooals men zich herinnert, heeft de minister verklaard, er prijs op te stellen, ook de mee ning der minderheid van de commissie te lee- ren kennen. (Tel.) Tegen samenvoeging der Zaansche gemeenten. Naar aanleiding van een verzoek van Gedep., Staten vair Noord-Holland aan den Raad der gemeente Wormer om zich uit te spreken of samenvoeging van gemeenten plaats moet heb ben a. met beperking tot Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk, YVormerveer en Krommenie of b. zeer uitgebrrid, zoodat ook Oostzaan, Westzaan, Wormer en Assendelft (gedeeltelijk) in het plan worden betrokken, verklaarde dc meerderheid van den raad voor zooveel Wormer betreft zich tegen elke samenvoeging, in hoofd zaak wegens de minder gunstige ligging der ge meente ten opzichte van een in het groote plan aangegeven gemeente Groot-Zaandam. Ook met betrekking tot den financieelem toestand, welke te Wormer zeer slecht is, zag de meerder heid in samenvoeging geen heil, daar toch de financiën van alle Zaansche gemeenten zwak staan. Schoenfabrikanten. Dezer dagen heeft de Nederl. R. K. Bond van Schoenfabrikanten te Tilburg vergaderd.De voor zitter,de heer B.Timmermans,besprak in zijn ope ningsrede den algemeenen toestand in de schoen nijverheid. Zeer zeker heeft, aldus zeide hij, deva- luta grooten invloed op den gang van zaken, doch als men nagaat, dat er van de tien inillioen gul den welke in 1920 aan schoenen zijn ingevoerd, er voor zeven millioen gulden zijn ingekomen uit landen, waar de koers van het geld op normaal peil, of zelfs hooger staat dan hier, dan moeten er nog andere oorzaken zijn, waarom de fabri kant hier te lande niet kan concurreeren tegen de buitenlandsche industrie. Deze oorzaken zijn naar zijne mcening de volgende. De groote voorraad te dure grondstoffen, de minder goede commercieele en technische lei ding in de bedrijven, de zeer lage arbeidspraesta- tie van de Nederlandsche arbeiders in de schoen industrie en de korte arbeidsduur. Als gevolg van dat alles, zoo vervolgde spr., zijn onze exploitatie- en fabricagekosten buitengewoon hoog,waarbijnogkomt,datonze bedrijven gedrukt worden door groote sociale en fiscale lasten.Spr. meent, dat de Nederlandsche schoenfabrikanten de handen moeten ineenslaan, en dat de ar- beidspraestatie voor de arbeiders moet worden verhoogd. De bond heeft het initiatief genomen voor het vaststellen van een rationeele arbeids- praestatie. Dit is zijn inziens het voornaamste, zoo niet het eenige middel tot behoud van de Nederlandsche industrie. Hij meent, dat de reorganisatie van het bedrijf, welke noodig is geworden om niet door de wet reldconcurrentie onder den voet te worden ge- loopen, alleen kan worden verkregen door samenwerking Besloten wordt het volgende telegram aan de regeering te zenden „De Nederlandsche R. K. Bond van Schoen fabrikanten, overwegende den noodlijdenden toestand, waarin de schoenindustrie in ons land verkeert tengevolge van de algemeene crisis besluit aan de regeering met eerbied, maar met groote klem het verzoek te richten, maatregelen te treffen, die de schoenindustrie voor ondergang kunnen behoeden beveelt daarvoor ten zeerste aan een ruime toepassing van de Arbeidswet en het verleenen van een bijslag op onze producten tot nivelleering van het verschil tusschen zelf- kostprijs en marktprijs betuigt voor het overige sympathie met iedere poging van de regeering tot instandhouding van de Nederlandsche in dustrie.!' Uitzending Hollandsch personeel naar Indië. Men meldt aan de „Maasb." Onderhandelingen zijn gaande tusschen het Departement van Koloniën en de Neder landsche posterijen over de detacheering van Holiandsch P.T.T.- personeel van alle rangen hij den Indischen P. en T. dient. In Indië bestaat nijpend gebrek aan perso neel. De Nederlandsche postadministratie, die zelf met chronisch personeelgebrek te kampen heeft, zal vermoedelijk weinig geneigdheid vertoonen on om ook tijdelijk zelfs, personeel aan Indië af te staan. Waar het evenwel communis opinio is, dat het aantal commiezen veel te groot is ook bij de laatste besprekingen in de Tweede Kame kwam dit herhaaldelijk uit waardoor een gezonde personeelsorganisatie niet mogelijk is en tal van commiezen, in strijd met alle economie werk verrichtten, dat niet in overeenstemming is met hun opleiding, zal de postadministratie in haar eigen belang handelen door te trachten een flink aantal commiezen voor Indië vrij te maken. ingezonden Mededeelinyen. Ik moet naar de schouwburg, zegt Pa; Jan Bel op Van Leeuwen, drie honderd A Zie ook de spreuk in het vorig en volgend nummer. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeente-reinigiing. Bij bovengenoemden dienst bestaat gelegen heid tot plaatsing van 2 werklieden, voor al gemeenen dienst, beneden den leeftijd van 35 jaar. Sollicitanten, die moeten kunnen varen, kunnen zich hiervoor aanmelden bij de Gemeen telijke Arbeidsbeurs, alhier. Door de muziekverecniging „Oefening Baart Kunst" „Crescendo" en Gusto" is het voornemen opgevat om te beginnen m t Zaterdag a.s. en vervolgens een, twee ol' drie Zaterdagmiddagen daarna, mot toestemming van het gemeentebestuur, muziek langs de stra ten te makon en daarbij gelden in te zamelen voor de Oostenrijksche, kinderen. I'ot schatten van huurwaarden voor de localiteiten waarvoor vergunning voor verkoop van sterken drank is verleend, zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2