voor het jaar 1921 door Burgemeester en Wet- houdeis als zoodanig opnieuw aangewezen do heeren A. Bubberman, J. H. Wuisman en J. Abrahamse. B ij het gisteren te Rotterdam' gebonden examen nuttige handwerken zijn o.a. geslaagd de dames L. Visser, W. Mak en W. H. C. Boer, alhier. Be S t c r t. no. 4 6 bevat de statu ien van de Ned. Isoleer-maatschappij alhier. Na verdediging van Stollingen werd gisteren te Leiden bevorderd tot doctor ia do rechtswetenschappen, de heer Jacob Hout man, geboren en wonende te Schiedam» Bij Kon. be.sl. is toegelaten als stichting, uitsluitend in het belang van over- betering der volkshuisvesting werkzaam, de stichting „De Goede Woning", gevestigd te Schiedam. Gistermorgen heeft de Oosto n- rijker S.,aangifte gedaan van vermissing van een hoeveelheid veeren uit zijn bed. Hij verdenkt hiervan een anderen Oostenrijker, evenals hij woonachtig in een kosthuis aan de Walvischsteeg alhier. De schoorsteenveger B. deed aangifte van diefstal van 10 bosjes berkhout, welke een schipper voor hem gelost had aan de Lange Haven, bij de fa. Visser enCo. Toen B. eeni- gen tijd later do bosjes in ontvangst wilde ne men, kwam hij tot de ontdekking, dat een ander ze reeds had weggenomen. UIT ROTTERDAM. In den ouderdom van 82 jaar is hier ter stede overleden Vrouwe Maria Carolina Blankenheym, douariere van Jhr. mr. Carolus Josephus van Nispen tot Pannerden. Ondanks haar teruggetrokken levenswijze, was zij zeer middadig, zoowel op het gebied van sociaal werk als op godsdienstig terrein. Zij schonk kapitalen weg ten bate van haar medemenschen. Zoo stichtte zij het Ooglijdeis- gesticht aan het Haringvliet en het Zee-hospiti um voor tuberculose te Katwijk, het bekende M. tb Blankenheym-paviljoen. Zij bekostigde de restauratie van haar paro chiekerk aan de Wijnhaven, schonk daarna nog een som voor de beschildering der kerk en fi nancierde tevens verschillende vernieuwingen in de kerk aan den WeGzeedijk. Zij steunde in 't bizonder den bouw van de kerk aan het Afrikaanderplein, in den volks mond dé B1 ankenheym-kerk genaamd. Do mar meren preekstoel en communiebank, de zeven gebrandschilderde ramen, twee zij-altaren zijn alle door haar geschonken. In het St. Franciscus-gasthuis en het St. Antonius-gesticht gaf zij een groot aantal vrij- bedden cadeau. Zelfs de gemeente werd bij den bouw van het nieuwe Stadhuis bedacht met een gift van 25.000 voor de beschildering van de Groote Burgerzaal. Voor dit prachtige charitatief werk ontving zij talrijke blijken van waardeering. Zoo begif tigde Z. II. de Paus haar met het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" de Nederlandsche r'egeering benoemde haar tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, terwijl de Fransche regee ring, uit dankbaarheid voor den financieelen steun aan de hospitalen tijdens den Fransch- Duitschen oorlog van 1870-71, haar benoemde tot officier d'Académie. Morgen wordt haar stoffelijk overschot ter aarde besteld. Gemeenteraad. nieuwe school. Wetli. ontraadt het bestuur ver der iets te doen tot de Rijksregeling bekend zal zijn.IIij geeft den Raad in overweging het advies van B. en W. aan te nemen. De heer v. d. T e m p e 1 zegt, dat er al lang plannen waren gemaakt voor de stichting van een nieuwe school. Op aandrang van den vorigen weth. van onderwijs had men al besloten ter gelegener tijd een nieuwe school te stichten. Men wil het overschot bestemmen voor een tweede nieuwe school. Dit is de zuivere waarheid De heer Dinkelaar zegt, dat hij niet voor het voorstel van B. en W. durft te stemmen. Hij 1 wil, dat de zaak eerst worde onderzocht. Weth. De Bruin verklaart nog, dat op 5 Januari het wetsontwerp bekend was. Het schoolbestuur heeft geen inlichtingen bij de gemeente ingewonnen, maar ineens een b - sluit genomen. Weth. meent,dat de Raad thans zeer goed een beslissing kan nemen. Hij wil niet graag de plannen prijsgeven. 1 De heer Dinkelaar zegt, dat vertraging de schuld is van het bestuur der school. Spr. vindt het niet gewenscht allerlei kleine school tjes te bouwen. Weth. de Bruin merkt op, dat de bouw van een tweede school hiermee niets heeft te maken. De heer Dinkelaar kan toch niet mee gaan met het plan om nog een tweede school te bouwen. Weth. De Bruin ontraadt het uitstel- voorstel-Dinkelaar. Op een vraag van den heer Kavelaars met betrekking tot de verstrekking van 80 der bouwkosten door de gemeente, zegt weth. do Brui n, dat naar zijn meening het school bestuur de volle opbrengst van den verkoop van 1 het schoolgebouw aan de Bioersvest ten goede moet doen komen aan den bouw van de nieuwe school aan den Oostsingel. i Ten slotte besluit de Raad zonder hoofdelijke stemming tot aanhouding van het voorstel tot een volgende zitting. Verhooging der schoolgelden acht men uit den booze terwijl uit bij de kosten van het onder wijs een zeer groote stijging valt te constateeren Aan het einde dezer Raadszitting verleenden onze vroede vaderen een crediet voor den aan koop van eenden en zwanen, teneinde den wei nigen vijvers in onze stad een levendiger aanblik te geven. Op het gebied van stadsverfraaiing blijft er in onze stad nog heel wat te doen. Gemengd Nieuws. Fabrieksbrand. Gistermiddag ontstond er brand in de sigarenfabriek van den heerKoel te Alkma&r. De brandweer was spoedig ter plaatse, waardoor de brand tot waterschade in den tabaksvoorraad beperkt bleef.De schade is vrij aanzinelijk. Stopgezet. Te Someren is de stroohulzen- fabriek der firma Bakermans v. d. Boer stop gezet. Ongeveer 100 personen werkten op deze inrichting. Bandietenbende gearresteerd. Men meldt uit Kerkrade Sedert het vorige jaar werden hier zoowel als in de naburige Duit°che gemeenten, talloozo inbraken ge pleegd. Ofschoon het spoor der dieven steeds naar het naburige Aken leidde, kon het de po litie niet gelukken, de dieven to arresteeren. De laatste weken had de bende haar operatie terrein verlegd naar den „Lousberg!' te Aken. Na de telefoondraden afgeknipt te hebben, drongen ze door de kelderluiken of over de daken de villa's binnen. De bandieten waren steeds van gasmaskers voorzien en hielden met revolvers da bewoners in bedwang. Steeds writen za spoorloos te verdwijnen, tot het de zer dagen den wachtmeester Schmit gelukte, drie hunner te arrosteeren. Al spoedig volgde nu arrestatie der ande ren, doch hot is niet gelukt, den hoofdman der bende te pakken.Zijn spoor leidt naar Holland. In onze Vroedschap. Zitting van Vrijdag 4 Maart. Bewaarschool. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een voorschot aan de Vereeniging tot Be vordering van Christelijk Onderwijs ten behoeve van den Bouw van een bewaarschool aan den Oostsingel. De heer v. d. Tempel bespreekt het advies der commissie voor onderwijszaken. Hij leest een uitvoerige verdediging voor ter weerleg ging van de door die commissie ten opzichte van de handelingen van het bestuur gemaakte opmerkingen. De vorige weth. van onder wijs had reeds lang in overweging gegeven de school aan de Broersvest op te heffen, en een nieuwe school te stichten. Het schoolbe stuur wil nu oen nieuwe school bouwen aan den Oostsingel. Wanneer de Raad de 80 sub sidie geeft, dan zal hetgeen het bestuur over houdt van het door verkoop van het oude schoolgebouw beschikbaar gekomen geld uit sluitend geb.uiken voo, den bouw van nieuwe scholen. Weth. DeBruin meent, dat het standpunt van B. en W. en de commissie voor den heer v.d. Tempel niet duidelijk schijnt te zijn. Er had door het schoolbestuur rekening gehouden moe ten worden met het te verwachten wetsontwerp betreffende het bewaarschoolonderwijs. Het is zeer goed mogelijk, dat elke gemeentelijke bemoeiing uitgesloten zal zijn. Met de stichting van nieuwe bewaarscholen moet men voorzich tig zijn. Tot den bouw van de school werd be sloten toen het ontwerp-Do Visser er niet was. Spr. uit zijn afkeuring over de handelwijze van het schoolbestuur. Het gaat in plaats van de oude school een veel te kleine nieuwe bouwen. Do heer v. d. Tempel merkt op. dat er nog een tweede school bijkomt. Weth. DeBruin vindt dit nog zonderlinger ^aar aan het Gemeentebestuur van deze plan- uen hoegenaamd niets bekend is. WÜ zullen met deze vereeniging voorzichtig moeten Ziju \yefh aoht het ontoelaatbaar dat de opbrengst van den verkoop van de school anders wordt, gebruikt dan voor den bouw dei- Belastingzaken. Schoolbouw. Zwanen en eenden. Het waren ditmaal slechts twee onderwerpen, welke meer in 't bijzonder de aandacht van onze vroede vaderen hadden getrokken het voorstel van B. en W. inzake de invoering van een belas ting op bouwterreinen en het verleenen van een voorschot aan de Ver. ter bev. van Christ. On derwijs voor den bouw van een bewaarschool. De nieuwe belasting vond nogal bestrijding in den Raad. Men meende, dat de opbrengst slechts gering zou zijn en de heffing tal van onbil lijkheden ten gevolge zou hebben. Weth. Boddeüs, die al enkele concessies had gedaan, had geen gemakkelijke taak om het ontwerp te verdedigen. Toch moet men erkennen, dat hij strenge ar gumenten wist te stellen tegenover de oppo sitie. Als Weth. van financiën is het zijn wgrk om te zorgen, dat de stedelijke schatkist voortdu rend versterkt wordt door nieuwe middelen. Temeer heeft hij thans de beschikking noodig over nieuwe bronne omdat de belastingopbrengst ongetwijfeld een dalende richting zal te zien geven, terwijl de uitgaven tot enorme bedragen worden opgevoerd. Bij de stemming over art. 1 van het belasting- ontwerp bleek de Raad verdeeld te zijn. De stemmen over dit artikel staakten (1010) zoodat er in een volgende vergadering opnieuw zal moeten worden uitgemaakt of Schiedam een belasting op bouwterreinen al dan niet zal in voeren. Waar de Raad aan den eenen kant voortdu rend tal van credieten toestaat, zal hij ten slotte ook wel moeten mee gaan met dit voorstel tot. versterking der geldmiddelen. Het is een der weinige bronnen, welke thans door de gemeente kunnen worden aangeboord. We begrijpen waarlijk niet wat de gemeente te maken heeft met den verkoop van de chr. be waarschool aan de Broersvest. Het schoolbestuur heeft het oude schoolge bouw voor een goeden prijs verkocht en nu wil de gemeente beslag leggen op al de door dezen verkoop gekregen gelden. Het wil ons voorkomen, dat de weth. van on derwijs noch de betrokken commissie met deze transactie iets hebben uit te staan. De Ver. v. Chr. Onderwijs heeft o.i. slechts te zorgen, dat bij eventueelen schoolbouw het ver- eischte percentage van het bouwkapitaal aan wezig is. De Raad, eenigszins verrast door de oppositie van weth. de Bruin (die per slot van rekening voor afdoening van het voorstel pleitte), ging met het vóorstel-Dinkelaar mee, om de zaak nog 'n 14-tal dagen aan te houden. Wat er nu eigenlijk met dit uitstel beoogd werd, is allerminst duidelijk. Dat er kans zal bestaan, om het schoolbestuur in een andere positie te brengen dan thans het geval is, lijkt ons al zeer twijfelachtig. De vraag is niet overbodig, of de Raad zich Wel bewust is, welke enorme sommen het open baar onderwijs in onze stad verslindt. Er gaat bijna geen Raadszitting voorbij ol' er worden nieuwe credieten voor onderwijszaken toegestaan. Van bezuiniging is weinig te bespeu ren. In deze zitting werden weer gevoteerd School Huysmansstraat 10.500 School Prins Mauritsstraat - 25.800 School Oude Kerkhof - 2.000 Totaal niet minder dan 38.300 Het gaat steeds crescendo. De belastingbetalers kunnen er immers best voor opdraaien Gistermorgen om 7 uur is de 25- jarige vrouw'L.K. in de Maas bij Rotterdam rond drijvende op een plank gevonden. Een sleep bootkapitein heeft haar gered. Zij verklaarde opvarende te zijn geweest van de 23 tons tjalk Sophia uit Gouderak. Ongeveer kwart voor zeven was deze tjalk die mot zand geladen was, tegen de Willemsbrug gevaren, omgeslagen en gezonken. Van haar man, den 28-jarigen G. van L., en haar kindje van 7 maanden, die beneden in het vooronder waren, heeft zij niets meer gezien. Zeer waarschijnlijk zijn deze ver dronken De politie heeft later het lijkje van het kind gedregd. Ongelukken. Het 21/a jarig dochtertje van J. van U. te Tiel had een ketel kokende koffie van het stel getrokken De kleine liepdaar- j bij zulke ernstige brandwonden op, dat zij gis- teren is overleden. Andere ambtenaren, die wegens de ragee- ringswisseling uit Washington gaan verhuizen kunnen ook dergelijke vergunningen tot vervoer van alcoholhoudende dranken aanvragen. De Vereenigde Staten waren dus „droog!', maar de president, ministers e.a. hadden daarom nog wel een wijnkelder en likeurkast en nemen die met zich mee, als zij gaan verhuizen Rockefeller en de kelner. Het is algemeen bekend, dat de Amerikaansche milliardair Rockefeller voor zijn persoonlijke behoeften uiterst zuinig was. Een sterk staaltje daarvan doet in Amerika de ronde. In een eenvoudig restaurant placht de petroleumkoning dagelijks zijn noenmaal te komen gebruiken, altijd 't zelfde roastbief met aardappelen. Hij betaald daarvoor .>0 Amerikaansche centen, totdat op een goeden dag het tarief werd verhoogd en men Rockefeller 60 centen in rekening bracht. Deze verminderde oogenblikkelijk de fooi aan den kelner, welke tot dusverre 20 cent had bedragen tot 10, wat deze de schampere op merking ontlokte: Wanneer ik zóó rijk was, als U, dan zou ik niet op een dubbeltje lijken. Jongmensch, gaf Rokefeller ten antwoord, als je even netjes je dubbeltjes had gespaard als ik, dan was je nu geen kelner. Deze schoone anecdote, spot een Ameri- kaansch blad, herinnert aan het verhaal van een ingenieur, die na 40 jaar hard werken en spaarzaamheid 250.000 dollars bijeen had ge kregen, omdat hem een erfenis telt deel was gevallen van 249.000 dollar. Een on mens ch. Door de recht bank te Glasgow is dezer dagen een vrouw tot twee jaar gevangensstraf veroordeeld we gens mishandeling van haar drie stiefkinderen. Twee kinderen waren tengevolge van de mis handeling overleden. De leeftijd van de kinderen was respectievelijk 4, 6 en 12 jaar. Het onmensch had de kinderen herhaal delijk met een pook en met stukken hout, waarin zich spijkers bevonden geslagen. Als voedsel kregen do arme stumpords niets dan kool en aardappelcnschillen. Toen de dokter bij de kinderen kwam, wa ren zij heelemaal uitgeteerd. Zij werden naar het ziekenhu's vervoord, doch niet lang daarna bezweek het meisje van 4 jaar en het jongetje van 6 jaar. Do lichaampjes van de arme kleinen waren met wonden overdekt. De werkloosheid in B e r 1 ij n. Te Berlijn zijn thans ongeveer 56.000 werk- loozen. Hun aantal werd aanzienlijk uitgebre d door het stopzetten van den aanleg der ondergrond- sche spoorlijn NoordZird, d<e al 200 nrllioen heeft gekost, maar nog niet voor de helft gereed is. De 475.300.000 mark, die voor de voltooi ing van het groote werk noodig zijn ontbre ken. Telegrammen. BERLIJN, 8 Maart. Dusseldorp is heden- ieigisi Schip gezonken. Het Belgische stoom- schip „Italier", komende van Malaga, is - naar het B. T. A. meldt met averij te Antwerpen binnengeloopen. De bemanning deelde mede dat het schip in de Noordzee in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in aanvaring kwam met een schip, dat onmiddellijk zond, zonder dat het mogelijk was de bemanning te redden. Men gelooft, dat het gezonken schip de „Madembra'! is, varende Lusschen Antwerpen en Kongo, die Vrijdag met een bemanning van 44 kop uit Antwerpen vertrok. De autoriteiten zijn er nog niet zeker van, of men met de „Madenbra'' te doen heeft. i Een nader bericht uit Antwerpen meldt De boot, die Zaterdagmorgen om drie uren door de „Italier!' van den „LloydRoyal Beige" in den grond geloopen werd, blijkt de „Madimba van de „Compagnie maritime Beige du Congo" te zijn, die Vrijdag alhier naar Congo was ver trokken. In dat geval zouden do 43 opvarenden onder wie 27 Belgen in de golven zijn omge komen. De commandant van de „Italier" ver telde mij, dat hij in klaren nacht en bij kalme zee nabij het vuurschip Ruytingen voer, toen hij uit de Wielingen een andere boot zag nade len. Toon het schip vlak bij de „Italier" was, kwam het door een onverklaarbare beweging dwars voor de Lloydboot, te liggen en werd het j midscheeps aangevaren. Het vreemde schip moet letterlijk midden doorgesneden geweest j zijn, want in geen tijd zonk het naar de diepte, j De „Italier" bleef ter plaatse tot negen uur, maar geen levend wezen verscheen nog aan den zeespiegel. Dat hier wel degelijk de „Ma dimba" in het spel is, schijnt te worden beves- tigd door het feit, dat de kapitein van een hier aangekomen Engelsche boot verzekert op de plaats van het onheil ijzeren vaten te hebben zien drijven, met grijze banden geschilderd. Dergelijke vaten had de „Madimba als dek last. Passagiers had de „Madimba" niet aan boord. Zijn bemanning bestond uit 27 Belgen meest alle te Antwerpen wonend en uit zestien zwarten. 1 nacht door Belgische troepen bezet. Burgerlijke Stand. Geboren: Mrl. 4. Ja zv. L. M. Krabbe ï- dam en B. C. Kraayenbrink, Mariastraat. Adriana Cornelia d.v. W. van der Pol, en A. van Leeuwen. 5. Ilarmen .v. P. J. Versloot en Th. C. Klein, Oosterstraat. Wilhelmiea Maria d.v. A. Jansson en W. M. van Troost, Brandpad. Jannetje d.v. J. Evertse en J. C. Allewelt, Ouddorpschestraat. 6. Hendrik Ilermanus Conrad z.v. L. Sloot en G. R. Spier, Singol. 7. Anthonya d.v. H. Verlinde en A. M. Molenaar, Nieuwe Maasstraat. Overleden: Mrt. 7. Een levenloos kind van P. de Ruiter en S. van der Graaff, Hoofd straat. 9 10 11 Sebeepvaart. Hoogwater te Hoek van Hollaai. Maart. Maart. Maart 12 Maart. 13 Maart. v.m. v.m. v.m. v.m. v.m. 2.27, n.m. 2.57, n.m. 3.24, nam. 3.52, n.m. 4.29, n.m. 2 30. 2.58. 3.31. 4.04. 4.41. Hoogwater te Schiedam 1 uur en 40 mi nuten later. Handelsberichten. Hotdrankver bodindeVereen ig eenigde Staten. Onder de anti-drankbe palingen in de Ver. Staten is ook deze, dat nie mand den drank, die in zijn particulier bezit is, mag vervoeren, tenzij hij daartoe een speua e vergunning heeft, die kan worden verkregen op grond van een onlangs terzake gegeven beslissing van het Opperste Gerechtshof. Dergelijke vergunningen zijn nu aangeviaagd en ook reeds verkregen door den afgetreden President, Wilson, en de afgetreden ministeis van oorlog Baker, en posterijen, Burleson. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 8 Maart. Men noteert voor binnenl. spiritus, dir. levering f 40.—. Stemming flauw. Moutwijn. SCHIEDAM, 8 Maart. Men noteert voor moutwijn 46 f 20. Stemming flauw. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging" HedeD f3— per ketel. FtOTTERDAM, 7 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 416 vette runderen, 155 vette kalveren, 85 schapen of lammeren, 1135 varkens. Prijzen per 1/2 kg. koeien en ossen 60871/297 '/g ct., kalveren 95120140 ct., schapen 8095 ct., varkens 6466671/2 ct., lichte varkens (exporthandel) 6065 ct. lam meren f 4560 per stuk. De aanvoer van runderen was goed. De han del was langzaam en de prijzen bleven vrijwel gelijk aan die van Dinsdag IJ- ROTTERDAM, 7 Maart. Zeeuwsche eieren f9,75n.50 Overmaasche eieren f9.7511.50 per 100 stuks.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3