Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Onoevalleiiverzekering 44ste Jaargang. Donderdag 10 Maart 1921. No. 12983 u Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden fl.—per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale eonditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. De vewekeilni werdl |ew—ihefl Dw de HeBanleehe Alyeene Vanaherin|«haBli te lehledMe^ bq verHea van een wQeviniei vevUei vu eiken nade len vtngei i Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de tweede alinea van art. 228 der Wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad no. 85), regelende de samenstelling, inrichting en be voegdheid der gemeentebesturen Gelet op de bepalingen der Wet van den 8sten November 1815 (Staatsblad no. ol) Doen te weten Dat alle schuldvorderingen ten laste dezer Gemeente, het dienstjaar 1920 betreffende, vóór den eersten Juli a.s. moeten zijn ingediend, daar zij, die voor dien dag niet zijn ingekomen, zul len gehouden worden voor verjaard. Wordende verder, wien zulks mocht aangaan, bij deze dringend uitgenoodigd, ter bevordering eener geregelde administratie, alle vorderingen I mi s p o e digs t e, en dus niet op het einde van den vorens taanden termijn in te leveren. S c h i e d a m, 10 Maart 1921 Buitenlandsch Nieuws. DE LOXBENSCHE CONFERENTIE. De „Times" zegt, dat de gisteren gehouden geallieerde conferentie volmaakte overeenstem ming opleverde 'omtrent de noodzakelijkheid van economische sancties tegen Duitschlan doch een uitvoerige discussie ontspon zich over de vraag, wat onder Duitsehe goederen is te verstaan. Daarbij rees de kwestie van handels artikelen, die gedeeltelijk in Duitschland en gedeeltelijk in andere landen vervaardigd zijn. Aan de deskundigen werd verzocht, deze kwes tie onder de oogen te zien. Lloyd George zal heden zelf in het Lagerhuis hel wetsontwerp indienen, waarbij Engelsche importeurs zullen worden verplicht aan Duitsch land slechts de helft uit te betalen van den in koopsprijs van alle Duitsehe waren, en de andere helft in de Britsche schatkist te storten. De I luitschors zullen hun exporteurs de afgetrokken 50 hebben te vergoeden. Men vermoedt dat Briand heden naar Parijs zal terugkeeren. De houding van Amerika. Naar de „Times"-correspondent te New-York meldt, heeft president Harding besloten, een commissie, bestaande uit zeven leden, naar Londen te zenden, teneinde met de regeeringen, met, welke de Vereenigde Staten tijdens den oorlog geassocieerd waren, de voorwaarden te bespreken, onder welke de Vereenigde Staten bereid zouden zijn, niet de geallieerde regee ringen ook in vredestijd geassocieerd te blijven. De samenstelling van de commissie wordt nog niet bekend gemaakt, zoolang Elihu Root nog niet geantwoord heeft op het verzoek, om deel uit te maken van de commissie, waarvan hij volgens de overtuiging van den correspondent ongetwijfeld voorzitter zal worden, indien hij de uitnoodigmg aanneemt. Het ligt in h'T voornemen van de nieuwe Amerikaansche regeering, om zoo mogelijk elke bespreking over de resolutie van senator Knox betreffende het herstel van den vredestoestand tusschen dc V. S. en Duitschland uit te stellen, totdat dc commissie voldoenden tijd zal hebben 'gehad om te weten, of de geallieerde regeeringen te vinden zijn voor een regeling, waarbij de Vereenigde Staten deel zullen uitmaken van een volkeren-associatie. Bij een dergelijke rege ling zouden de Vereenigde Staten echter geen verplichtingen op zich nemen, welke betrekking hebben op de handhaving van den vrede in Europa. Het is de wensch van de nieuwe Amerikaan- scho regeering, dat deze reserves door de gealli eerden zullen worden aanvaard en dat speciale aandacht geschonken zal worden aan het int. gerechtshof voor de hijlegging van internatio nale geschillen. De houding van Italië. Uit Rome wordt aldus een bericht uit Berlijn - gemeld, dat de Italiaansche minister raad Maandag besloten heeft, niet deel te nemen ann de militaire maatregelen. RUSLAND. Lit Helsingfors wordt gemeld, dat het groot ste deel van Petrograd door de opstandelingen uit Kroonstad is bezet. Er vinden thans straat gevechten plaats, waarbij gebruik wordt gemaakt van machinegeweren. Tevens hebben de contra revolutionairen het artilleriekamp der stad ver overd. Krasnaja Gorka heeft zich definitief bij Kroon stad aangesloten. Vyborg is gedurende den nacht gebombar deerd. Tusschen vier en zes uur in den morgen bereikte het bombardement zijn hoogtepunt. Krasnaja Gorka richtte tóen zijn kanonnen op de vestingen van lngermanland. „Politiken" verneemt uit Helsingfors, dat groote gedeelten van St. Petersburg in handen der opstandelingen zijn. In de straten wordt met machinegeweren gevochten. In den artille rie,strijd behaalden de anti-bolsjewiki de over hand. Dc vesting Krasnaja Gorka sloot zich bij Kroonstad aan. De vesting Sirirbek verstom de daarop. In een proclamatie verklaren de matrozen, dat zij de overwinning op de verraders willen behalen of anders onder de puinen van Kroon stad te gronde willen gaan. Liet bombardement van St. Petersburg duurde den ganschen nacht en bereikte zijn hoogtepunt tusschen 4 en 6 uur in den ochtend, toen alle forten aan den strijd deelnamen. Tusschen Kroonstad en Moskou wordt per draadlooze telegrafie heftig gepolemiseerd. Belga seint uit Helsingfors Het bombardement van St. Petersburg is tot twaalf uur voortgezet. De batterij van Susterbeck is naar de zijde van de opstande lingen te Kroonstad overgegaan. De bolsjewiki hebben Kroonstad met infanterie aangevalle, en zijn met groote verliezen teruggeslagen. Wegens de gebeurtenissen in Rusland, is de overheid te Wyborg naar de grens getrokken. De „Times"-correspondent verneemt uit Riga: De communisten van Petrograd stelden aan Kroonstad voorwaarden om den strijd te sta ken. Het antwoord was, dat Petrograd zich moest overgeven. Toen dit geweigerd werd, vingen acht oorlogsschepen van Kroonstad het bombardement van Petrograd aan. Dit veroor zaakte een groote paniek onder de roode troe pen en communisten, en het geheele garnizoen, bestaande uit vijf regimenten, liep over naar de muiters. Alle regimentscommissarissen en een aantal communisten werden doodgeschoten. Naar uit Helsingfors geseind wordt, heerscht in Petrograd groote verwarring. De beschieting van Petrograd duurt voort en wordt vanuit deze stad beantwoord, waarbij steun wordt verleend door eenige forten in de omgeving van Petrograd. De Zweedsche correspondent van de „Times" seint Na overhandiging van het ultimatum te Pe trograd, openden de forten van Krasnaja Gorka en de kleinere forten van Ysterback het vuur tegen Kroonstad dit vuur werd voornamelijk beantwoord met een bombardement van Petro grad. De kanonnen van Kroonstad wierpen per minuut 60 projectielen. Spoedig kozen de forten van Ysterback de zijde van Kroonstad en richt ten eveneens het vuur op Petrograd. Liet bom bardement duurde tot laat in den avond. De straten van Petrograd zijn verlaten. De café's en schouwburgen zijn gesloten. De arbei ders werden met geweld gemobiliseerd voor de verdediging van de stad, door Trotzky persoon lijk georganiseerd. Een telegram uit Helsingfors meldt, dat de arbeiders te Petrograd tegen de gedwongen mobilisatie in opstand kwamen, de sovjet-troe pen aanvielen en na straatgevechten het groot ste deel van de stad in handen kregen. Kroonstad bracht de kleinere forten van Kras naja Gorka tot zwijgen. ENGELAND EN RUSLAND. Tijdens de debatten in het Engelsche Lager huis over de begrooting van den Board of Trade verklaarde Sir Robert Horne, betreffende de handelsovereenkomst met Rusland, dat hij Kras- sin den 11 den Maart zou ontmoeten. Er waren zekere moeilijkheden opgeworpen door kringen in Rusland, die tegen de handelsovereenkomst gekant waren. Overigens moest er wel aan ge dacht worden, vervolgde spreker, dat zelfs, in dien de Overeenkomst terstond tot stand kwam, dit nog geen onmiddellijke genezing van de kwaal der werkloosheid zou meebrengen. In den beginne zou slechts in geringe mate hanel kunnen worden gedreven, doch spreker was daarom zoo verlangend naar het tot stand ko men van de overeenkomst, omdat zulks voor hem het begin van hetere omstandigheden voor Europa beteekende. ZWITSERLAND. Op de algemeene vergadering van de Eidge- nossische Bank A. G. te Ztirich heeft de voor zitter geconstateerd, dat, indien de Zwitsersche industrie niet in staat zal zijn de productiekos ten te verlagen, de moeilijkheden, waarin zij verkeert, ook verder zullen blijven voortduren. Weliswaar is de geldsituatie den laatsten tijd gemakkelijker geworden en de obligatie-markt heeft ook hieruit voordeel getrokken niettemin is de heer Waldkirch van meening, dat de ban ken ook voortaaA een voorzichtige commercieele politiek dienen té voeren. SPANJE. De moord op Dato. Terstond, toen de koning het bericht van den moordaanslag op Dato vernam, wilde hij zich naar het ziekenhuis begeven, teneinde het stoffe lijk overschot van den premier eer te bewijzen. Op dringend verlangen van zijn omgeving zag hij ten slotte van dit voornemen af. De ministerraad heeft aan Bugallal, den minister van Financiën, het premierschap ad interim opgedragen. De familie van Dato heeft er in toegestemd, dat zijn lijk in het Pantheon zal worden bijgezet. De moordaanslag schijnt nauwkeurig te zijn voorbereid. Verleden Zater dag volgden twee motorrijders de auto van Dato langen tijd. Toen men den premier er mee in kennis had gesteld, dat men een aanslag op hem voorbereidde, had hij gezegd, dat hij op een spoedigen dood rekende. Eza heeft Dato voorloopig bij Marine vervangen. De nationale rouw is voor drie dagen gelast. ITALIË. De Italiaansche bladen bevatten nog tal van bijzonderheden over de jongste troebelen in Italië. Te San Pietro veroordeelde een roode rechtbank, welke voor het grootste gedeelte uit communistische vrouwen was samengesteld, drie fascistische (nationalistische) studenten, om levend verbrand te worden. De brandstapel was reeds aangestoken, en het was slechts aan de tusschenkomst van enkele meer menschelijke omstanders te danken, dat de ongelukkigen aan 't vreeselijke lot, dat men hen bereidde, konden ontsnappen. Te Triëst trachtte een aantal manifestanten de stoomboot Semiramis in brand te steken. De bemanning wist het schip echter te behou den, door onder het vuur van de communisten de pompen in werking te stellen. PANAMA EN COSTA-RICA. Naar uit Washington wordt bericht, is de nota, welke de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Hughes, aan de regee ringen van Panama en Costa-Rica heeft gericht, waarin hij haar verzoekt, de vijandelijkheden onmiddellijk te staken, in dergelijke krachtige termen opgesteld, dat het dezen staten onmoge lijk zal zijn, om er geen rekening mee te houden. De nieuwe secretary of state der Vereenigde Staten steunt zijn optreden in dezen op 't ver drag, dat de Vereenigde Staten met Panama hebben gesloten, waarbij zij zich borg stellen voor de handhaving van de souvereiniteit dezer republiek. Zijn doel is om de Amerikaansche zone van het Panama-kanaal te beschermen, welke door den snellen opmarsch der Costa- Ricaansche troepen wordt bedreigd. Op verzoek van president Harding, en het ministerie van Buitenlandsche Zaken, heeft de minister van Marine, Derby, oorlogsschepen naar de Panamasche wateren gezonden. Naar verluidt, zou Hughes hebben verklaard, dat de territoriale kwestie zal worden geregeld overeen komstig de beslissing van den Chief Justice White, die in 1914 een strook gebied aan de republiek Costa-Rica heeft toegewezen, welke Panama haar nimmer heeft willen afstaan. De maatregelen, die genomen zullen worden, ingeval de vijandelijkheden niet worden ge staakt, zullen, naar de „Matin" weet me e te deelen, van bijzonder krachtigen aard zijn. De „Times" verneemt nader uit Balbao De troepen van Costa-Rica en Panama ont ruimen beiden het gebied van Sixaola, waai slechts civiele autoriteiten achterbleven. 1 resi dent Porras heeft omtrent het incident geen verklaring afgelegd. De nationale vergadering verwees de kwestie naar de commissie. Naar verluidt, zal Panama een oplossing aanvaarden, gebaseerd op een arbitrale beslissing van den Amerikaanschen rechter White. Geen volks- betoogingen tegen president Porras of tegen Amerika zullen worden veroorloofd. Zoo noodig, zullen Amerikaansche troepen politiediensten verrichten. AMERIKAANSCHE MEMOIRES. De Times''-correspondent te New-A ork meldt aan zijn blad dat Lansing weldra zijn herinne ringen aan de Parijsche vredesconferentie in boekvorm zal uitgeven. Voorts verzamelt Ray Stannard Baker, die indertijd aan het hoofd stond der persafdecliug van de Amerikaansche delegatie ter vredes conferentie en thans literair adviseur is van den heer Wilson, eveneens stof voor een hoek, dat de lezing van den gewezen president zal weergeven van de feiten en gebeurtenissen, welke Lansing heeft behandeld. Tevens zal hij een overzicht geven van Wilson s houding ten opzichte van den Senaat. De gewezen secretaris van den ex-president Mr. Tumulty zal tevens een boek schrijven benevens een serie artikelen. Vervolgens heeft de afgetreden staatssecretaris van Marine Da niels een contract gesloten nopens het schrijven van een aantal artikelen over de geschiedenis der marine in den grooten oorlog. Wilson's gezant in Parijs ILenry White, en/ de particuliere stenograaf van den afgetreden president, Charles Schwett zullen ten slotte op hun beurt binnenkort hun memoires in het licht geven. ALLERLEI. Een detachement van honderd mariniers, bestemd ter versterking van de Rijnvloot, heeft Dinsdagavond Parijs verlaten. Een even groot detachement zou gisteravond vertrekken. In de diensten der Duitsehe spoorwegen die naar en van de bezette gebieden voeren, komt voorloopig geen verandering. Het verkeer naar en van het Westen blijft gehandhaafd. Volgens berichten uit Washington, zijn Sir E. Raeburn en generaal Connor het er over eens geworden, dat een bedrag van 6.250.000 pd.st. aan Groot-Brittannië verschuldigd isjvoor het vervoer van Amerikaansche troepen in Engelsche schepen. Binnenland. Engelsche Pasvisa. Vanaf 15 Maart 1921 zal hot Britsche Pas poortbureau gevestigd zijn Haringvliet 98, twee de étage, Rotterdam. Visa kunnen zooals voorheen per post wor den aangevraagd, waardoor in de meeste ge vallen de noodzakelijkheid vervalt dat belang hebbenden zich persoonlijk moeten aanmelden. Naasting Rotterdamsche tram. Naar aan het „HbL1' uit Rotterdam wordt gemeld zi|n ei binnenkort voorstellen te vet- wachten waarbij van gemeentewege wordr ongegaan op het denkbeeld van den directeur der Rotterdamsche Eleetrische Tramwegmaat schappij tot naasting van het eleetrische tram bedrijf aldaar. Goede baantjes. Op de 46e Algemeene Vergadering van den rooden Bond van Nederlandsehen onder- wijzerc werden de volgende besluiten geno men No. 6. De gesalarieerede bestuurders genieten een salaris van 5500 pei jaai no. 7. Het volle salaris wordt uitgekeerd aan de ge salarieerde bestuurders tevens Kamerlid.!' Be halve hun 5500 hebben de heeren Ossendorp en van Zadelhoff dus de vergoeding als Kamerlid ƒ3000 plus 't verlofstraktement van een paar duizend gulden. Nog zoo'n kwaad baantje niet Invoer van vleeseli. Met „St.-Ct." 47 is verzonden het verslag van een onderzoek, ingesteld in opdracht van den minister van arbeid, door E. Quadekker, direc teur van het openhaar slachthuis te Nijmegen, en G.F. van Oyen, hoogleeraar aan de eearts- senijkundige Hoogeschool over de keuring van het voor uitvoer bestemde vleesch in Argentinië, Uruguay en Brazilië. De opdracht tot deze studiereis werd ver strekt bij schrijven van den Minister van Arben van 15 Dec. 1919, welk schrijven de volgende motiveering van het onderzoek inhield. „Het is te voorzien, dat de Vleesohkeurmgs- f200 skfloo -fioo:=:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1