DE CONFERENTIE TE LONDEN. De beide Turksche delegaties hebben er, toen zij de voorstellen der geallieerden in ontvangst namen, aan herinnerd, dat de Opperste Raad onlangs voorgesteld heeft een commissie van onderzoek voor Smyrna en Thraciëte benoemen en dat de Turken dit voorstel hebben aangeno men, doch de Grieken het van de hand hebben gewezen. Hierop verklaarde Lloyd George namens den Oppersten Raad, dat de huidige voorstellen één geheel vormen en in de plaats treden van alle vroegere voorstellen. DUITSCHLAND. In een kort antwoord op enkele opmerkingen van de afgevaardigden Westrap en Breitscheid, heeft minister Simons zijn houding te Londen nader gerechtvaardigd. Nog krachtiger tegen Lloyd George op te treden zou geen zin hebben gehad. Op den vorm zijner uitlatingen ter con- fprentie te Londen, verklaarde de minister geen kritiek te kunnen aanvaarden. Nadat dr. Levi (communist) had verklaard, dat zijn partij het niet eens is met de te Londen gevolgde politiek, diende zijn partijgenoot Hoff mann een motie van wantrouwen in, waarin tevens het aanknoopen van economische be trekkingen met Sovjet-Rusland werd verlangd. Deze motie werd verworpen (alleen de commu nisten en onafhankelijken stemden voor), waar na de motie van vertrouwen onder toejuichin gen werd aangenomen. Volgens het „Berliner Tageblatt" heeft de rijksregeering de gezanten te Londen, Parijs en Brussel naar Berlijn ontboden, om hen vol komen op de hoogte te brengen van de stemming in Duitschland, opdat zij na hun terugkeer den waren wil van het Duitsche volk tot uiting zullen kunnen brengen. De Rijksraad nam in zijn Zaterdag gehouden zitting, onder voorzitterschap van den minister van Binnenlandsche Zaken, het wetsontwerp, betreffende het verbod der burgerwachten, („Selbstschutz") aan. Er werden slechts eenige onbelangrijke veranderingen in aangebracht. De uitvoering van de wet zal aan minister Koch of aan een door den Rijkspresident te benoemen speciale commissie worden opge dragen. De vertegenwoordiger der Beiersche regeering legde de volgende verklaring af Naar de meening der Beiersche regeering is het wetsontwerp niet in overeenstemming te brengen met het feit, dat de Entente het vredes verdrag heeft geschonden. Het wetsontwerp is uit een oogpunt van buitenlandsche politiek niet noodzakelijk en uit een oogpunt van binnen landsche politiek zal het de eenheid van het rijk verstoren. Het vredesverdrag, noch de overeenkomst van Spa noodzaken ons tot de ontbinding der zelfweer-organisaties, aldus spr. In naam van de Beiersche regeering protesteer ik tegen het ontwerp, dat het aanzien van de Rijksregeering en haar politiek benadeelt. De Rijksminister antwoordde hierop met de volgende verklaring Het wetsontwerp is een noodzakelijk gevolg van den buitenlandschen politieken toestand. Het gaat in geen enkel opzicht verder dan de bepalingen van het vredesverdrag. Aan deze bepalingen kan de regeering zich niet ontrek ken ook de verbreking van het verdrag door de Entente, geeft ons niet het recht, de duide lijke bepalingen van het vredesverdrag te ne- geeren. Bij dezen stand van zaken moet het verwijt, als zou liet wetsontwerp het aanzien der Rijksregeering schaden, met alle beslistheid worden van de hand gewezen. De Rijksregeering vervult juist een plicht tegenover het vader land, daar men de Entente niet de, misschien door haar begeerde, gelegenheid tot verdere represaillemaatregelen mag geven". In stemming gebracht, werd het wetsontwerp met algemeene stemmen, op die van de zeven Beiersche afgevaardigden na, aangenomen. Het heeft thans nog de goedkeuring van den Rijks dag noodig, waaraan evenwel niet getwijfeld behoeft te worden. RUSLAND. De Fransche pers laat zich aangaande de gebeurtenissen in Rusland zeer voorzichtig uit. Men verheugt zich, dat Frankrijk al verdragen met Polen en Turkije heeft gesloten en een over eenkomst met Roemenië te wachten is. Daarmee zou het cordon om Rusland zijn voltooid. De correspondent van de „Echo de Paris" waarschuwt tegen de berichten uit Riga, Reval en Helsingfors, die den val der bolsjewiki mel den. De Matin" acht den opstand te Kroonstad maar een episode der contra-revolutie, die te Samara, Tamboe, Tsaritsin, Orel en Charkof is uitgebarsten. Er is geen kwestie van georga niseerd verzet. Het is een bolsjewistische revo lutie tegen het co"mmunisme. Bolsjewistisch was de bijna eenstemmige opstand die 8 Novem ber 1917 de voorloopige regeering wegvaagde. Het bolsjewistische stelsel duurde een jaar, daarna werd het communisme ingevoerd. De soldaten werden gedwongen te vechten, het grondbezit tot staatseigendom verklaard en de fabrieken genationaliseerd. De acties van Koltsjak, Denikin, Joedenitsj en Wrangel beletten de anti-communistische beweging zich te openbaren. De bolsjewistische opstandelingen vragen thans behoud van de vrij gekozen sowjets, herstel van het kleine grondbezit, afschaffing van den dienstplicht, herstel van den vrijen handel en de banken, erkenning der buitenlandsche schulden en socia lisatie van de fabrieken. De „Iswestia" bericht, dat van 28 Febr. tot 5 Maart bijzondere afdeelingen van het roode leger meer dan 2500 personen ter dood hebben veroordeeld, die op staanden voet werden te rechtgesteld. Het grootste gedeelte van deze veroordeelingen stond in verband met de mui terij onder de troepen in het militaire district Petrograd. Volgens de laatste berichten van de Russi sche grens, zouden de bolsjewiki er met de hulp van de troepen, die uit Moskou zijn gezonden, in geslaagd zijn om den opstand in bijna geheel Petrograd te dempen. Slechts in het westelijk gedeelte van de stad zouden nog enkele punten in handen van de opstandelingen zijn. UT Zbaraz (GaFc'ë) wordt gemeld Van de zijde van Russ:sch Podol'ë wordt een hev;ge kanonnacle gehoord. Vluchtelmgen, d;e achter de Poolache grenswachten beschernvng zoeken, vertellen, dat het roode leger, na z;ch te hebben vereemgd met de m opstand geko men boeren en de bolsjewistische commissa rissen te hebben gedood, thans :n openlijken opstand tegen de Sovjet-regeermg ;s. UT Wyborg wordt gemeld, dat de soldaten van eeruge roode regimenten hun bolsjewistische officieren hebben vermoord en slechts de vroege re tsaristische officieren in leven hebben gelaten. De Sovjet-regeering neemt intusschen ver schillende maatregelen. Zoo heeft zij een order uitgevaardigd, volgons welke een ieder, die zonder machtiging daartoe in het bezit van wapenen zal worden bevonden, op staanden voet zal worden doodgeschoten. De lezing der bolsjewiki over de laatste ge beurtenissen volgens het bulletin van 10 Maart luidt aldus „Uit delaatste berichten blijkt, dat de muiterij te Kroonstad op haar einde loopt. Volgens een telegram van hedennacht uit Petrograd, hebben de muiters geen brood meer. Er moeten groote veranderingen te Kroonstad op komst zijn. Bij tusschenpoozen wordt geweervuur uit de stad vernomen, hetwelk soms uren aanhoudt. Dit doet veronderstellen, dat er verschillende partijen van de muiters met elkaar in strijd zijn. Een van de door een compagnie jeugdige roode soldaten gevangen genomen leiders dei- opstandelingen, Versjinin, heeft zijn identiteit toegegeven. Er zijn verschillende spionnon dei- witte gardes gevangen genomen, die de vesting Peterhof trachten binnen te komen en proclama ties bij zich hadden, waarin tot den opstand werd aangezet. In massavergaderingen van arbei ders, soldaten en burgers in het geheele gouver nement, werden moties aangenomen, waarin de tsaristische beweging te Kroonstad wordt veroordeeld, en de rechtsche groepen der sociaal- revolutionairen verraders worden genoemd. De matrozen te Kroonstad wenschen zich onvoorwaardelijk over te geven aan de genade der Sovjet-regeering, terwijl de officieren er op aandringen, naar Finland te vluchten. ENGELAND EN RUSLAND. Naar Reuter seint, is het ontwerp voor e'en handelsverdrag met Rusland thans in beraad bij het kabinet. Het economische gedeelte is besproken, maar thans gaat het over de politieke zijde van dit verdrag. SPANJE. Maura heeft de opdracht om een ministerie te vormen, neergelegd, waarop Allendo Salazar de opdracht aanvaardde om een conservatief concentratie-kabinet te vormen. Aan de „Times" wordt uit Madrid gemeld De motor met zijspanwagen, die door de moordenaars van den Spaanschen premier Dato bij het plegen van hun misdaad werd gebruikt, werd door di politie gevonden in een onbewoond huis in een tuinstad bij Madrid. Dit spoor van de moordenaars kwam als volgt ter kennis van de autoriteiten: De moorde naars passeerden na den moord op een buiten weg een voerman, wiens muilezel door de hevige vaart van den voorbijsnellenden motor zoo hevig schrikte, dat de leidsels braken. De voerman vloekte den bestuurder uit en zag de berijders van het motorrijwiel een onbewoond huis bin nen gaan. Hij deed hiervan geen aangifte bij de politie, blijkbaar uit vrees voor de gevolgen, doch ver telde het den volgenden dag aan enkele vrien den. Dit kwam ter oore van een sergeant bij de gendarmerie, die er zijn superieuren mee in kennis stelde. De voerman werd ondervraagd, hetgeen leidde tot een onderzoek waarbij het motorrijwiel werd gevonden, met den zeer ge- havenden zijspanwagen daarin lagen 6 revol vers, ruim 100 scherpe patronen, een pet, stof brillen, enkele dagbladen enz. De eigenaar van hot huis verklaarde, dat een week geleden te hebben verhuurd aan een man, die, naar zijn dialect te oordoelen, uit Gatalonië afkomstig moest zijn. De huurder had beweerd, in het huis eenige meubels te willen opslaan en had een adres in Madrid opgegeven. Rechercheurs be zochten dit adres, vanwaar echter de vermoede lijke moordenaar den ochtend na den misdaad, was verdwenen. Gedurende eenige maanden hadden daar een zwarte man en een blonde vrouw gewoond, die met twee andere mannen, vermoedelijk de beide handlangers van den moordenaar, het kleine huis in de tuinstad huurden. Verschillende personen hadden ge zien, dat hij daar de breedte van de buitendeur mat, waardoor later de motor met den zijspan wagen naar binnen werd gereden. De politie is in het bezit van het signalement en vingerafdrukken van den misdadiger. Een motorrijwielhersteller herkende de motorfiets, welke hij had gerepareerd voor een handels man, die verklaarde, deze te hebben verkocht aan iemand te Telavero. BELGIE. In den ministerraad zal minister Destrée zijn ontwerp nopens de Nederlandsche universiteit uiteenzetten. Naar men verzekert, strekt het tot verdubbeling van de colleges en wil het stap voor stap tot de oprichting van een Vlaam- sche universiteit komen, al naar behoefte HONGARIJE. Teleky, de Hongaarsche minister-president, heeft verklaard zijn ambt moe te zijn, omdat de partijverhoudingen onhoudbaar zijn en de regeering noch door de christelijk-socialen, noch door de kleine boeren wordt gesteund. Szabo, de minister van Landbouw, zal heden als vertegenwoordiger van de kleine boeren door den regent worden ontvangen en hem uiteenzetten, dat de toestand onhoudbaar is. Hij zal een wijziging van de politiek eischen en de benoeming van graaf Apponsji tot minister president. EGYPTE. Naar thans gemeld wordt, zijn er bij de be toogingen tegen Churchill negen betoogers en twintig politieagenten gekwetst. AMERIKA. Gezaghebbende kringen te Washington mel den, dat Harding's politiek, ten aanzien van de oplossing der vraagstukken, welke voort vloeien uit den wereldoorlog, niet zal verschil len van die van Wilson. De regeling der geschillen, betreffende de mandaten over het eiland Yap en Mesopota- mië, zal met dezelfde standvastigheid worden behandeld, als onder het vorige bewind is ge schied. Tevens werd uiting gegeven aan de ver wachting, dat deze kwestie in der minne zal worden geregeld. Volgens berichten uit Washington keurt Japan in beginsel het vrije gebruik van de vroege re Duitsche telegraafkabels in den Stillen Zuid zee door alle volken goed, doch het verlangt zelf de controle over dat gebruik. Amerika weigert echter zich hieraan te onder werpen. Men verwacht, dat de Volkenbond een basis zal vinden voor een schikking. Een der bijkomende gevolgen van de schorsing der onderhandelingen is, dat thans directe onder handelingen worden gevoerd tusschen Japan en Nederland, in verband met den eisch van Nederland, om de kabelvertakking Yap Menado in eigen controle te hebben. CHINA. Aan de „Times" wordt uil Peking gemeld Meer dan 2200 personen zijn de vorige maand in het Westen van China aan de pest overleden. Do epidemie breidt zich uit en deed zich ook voor 100 mijlen ten Zuiden van Tientsjin, waar in één dorp meer dan 100 gevallen met doode- lijken afloop voorkwamen. ALLERLEI. President Harding heeft een oproep tot het Amerikaansche volk gericht om al het mogelijke te doen om den hongersnood in China te bestrijden. Volgens de „Temps" is een Russische economische missie te Bologne aangekomen. Ze reist door naar Rome. De zomertijd gaat reeds Dinsdag a.s. in voor België en het bezette gebied in Duitsch land. In verband hiermede wordt de dienst regeling van eenige onzer met het buitenland correspondeerende treinen gewijzigd. Van gezaghebbende zijde wordt mede gedeeld dat de staatsbijdragen voor steun aan de werkloozen in Kopenhagen voor het kwartaal van 1 Januari tot 31 Maart circa 4 millioen kronen zullen beloopen. De minister van Binnenlandsche Zaken, Si gurd, heeft in het Folkething een wetsontwerp ingediend, waarbij de wet, betreffende staats- ondersteuning aan werkloozen, die op 1 April eindigt, wordt verlengd. Binnenland. Instelling van een bezuinigings-inspectie. Het voorloop:g Verslag der Tweede Kamer ;s verschenen op het ontwerp tot verhooging van het zevende hoofdstuk b. der Staatsbegrootmg (mstell'ng van een bezu;n;gmgsmspect;e). Vele leden juThten het ontwerp toe. Verscheidene andere leden daarentegen wa ren over den inhoud van d;t wetsontwerp met zeer gunstig gestemd, Deze leden konden de vrees niet weerhouden, dat de bezum'g'ngs- mspoct;e spoedig zal uTgroeien tot een volle- d'g mgerichten dienst met veel ambtenaren en een uTgebroiden administratie. Sommige leden hadden ook daarom geen groote verwachtingen van de nieuw in te stel len inspectie, omdat het voor een betrekkelijk gering aantal personen, waartoe deze uit den aard der zaak beperkt zal moeten blijven, prac- tisch onmogelijk is zich van de finesses, van de gestie en de administratie van de verschil lende takken van Staatsdienst op de hoogte te stellen. Verscheidene leden konden niet nalaten hun verwondering uit te spreken over het feit dat dit wetsontwerp is ingediend, zonder dat ge wacht is op het resultaat van den arbeid der staatscommissie-Rink. Leden van vverkloozenkasscn. In de reglementen der werkloozenkassen komt in het algemeen de bepaling voor, dat personen, die den leeftijd van zestig jaar hebben overschre den, niet als lid der kas kunnen worden toe gelaten. Om aan herhaaldelijk geopperde be zwaren thans eenigermate tegemoet te komen, heeft de minister van Arbeid goedgevonden, dat, als tijdelijke afwijking dezer bepaling in de werk loozenkassen van de gesubsidieerde vereeni- gingen, welke den wensch daartoe te kennen ga ven, op 31 Januari 1921 als lid kunnen worden opgenomen die leden der vereenigingen, welke bij de inwerkingtreding der kas wegens hun leef tijd niet konden worden toegelaten, mits zij a. den leeftijd van vijf en zestig jaar bij de toelating niet hebbeu overschreden b. op den datum, waa- op het subsidie ten behoeve der werkloozen- kas inging, reeds minstens oen jaar lid der vereeniging waren en z. bij hun toetreden tot de vereeniging nog niet den leeftijd van zes tig jaar hadden bereikt. Omtrent het intreden van het recht op uitkeeringsgelden dezelfde be palingen als voor alle nieuwe leden, dus ook die omtrent den reglementairen wachttijd (26 weken of meer), welken zij moeten doormaken alvorens recht op uitkeering uit de werkloo- zenkas te kunnen doen gelden. Do duurte der rijwielen. In de Eerste Kamer heeft de heer Edo Bergsma gewezen op het uitblijven van de groote daling der prijzen en hij heeft gevraagd of de duurte niet een uitvloeisel kan zijn van trustvorming. In dat geval acht hij ingrijpen van de regeering noodig. Op het gebied van den rijwielhandel be staat een trust, waardoor alleen, die bij dezen handel betrokken zijn, van fabrikant tot rijwielhersteller in één belangengemeenschap zijn gebracht en men zich verbindt, alle ge maakte bepalingen na te leven op een boete van ten hoogste duizend gulden voor den fa brikant en honderd gulden voor den rijwielher steller. Wie niet meedoet komt op de zwarte lijst en kan rijwielen noch onderdeden betrek ken. De combinatie heeft de volstrekte macht over alle rijwielherstellers in ons land. Is hierin geen gevaar, dat de prijzen worden opgevoerd en de wielrijders, dus practisch elk Nederlamlseh gezin worden gebrandschat en geplunderd De heer Bergsma heeft gehoord van een uniforme prijsberekening. De commissie, hier voor in het leven geroepen, zegt o.a. ter wijl de reparalieafdeeling, dus ook het montage werk, exploitatiekosten van 100 pCt. opliet, arbeidsloon moet inhouden.!' Voorts wordt als bruto-winst percentage voorgesteld voor nieuwe rijwielen 30 pCt., van banden, zadels enz. 40 pCt., kettingen, pe dalen, naven 50 pCt., kleine onderdeden 80 pCt., alles op den verkoopprijs. Dat het Centraal Bureau der trust het in handen heeft, de prijzen te bepalen acht spreker bedenkelijk. Het kan ook bepaalde merken boycotten, waardoor invoer er van onmogelijk is. Het kan dus vooruitgang op dit gebied te gengaan, en wat in den motorhandel reeds ter sprake kwam, zelf een fabriek oprichten en zorgen, dat die geen concurrentie krijgt en ie der, die wil wiel rij den, zijn merk nemen moet. Dit alles is alleszins waard, eens nauw keurig onderzocht te worden. Het rijwiel is nog steeds het paard der demo cratie. Het, is een levensbehoefte geworden, daarom kan trustvorming bedenkelijk werken. Bestaan ook op het gebied van vrachten, levensmiddelenvoorziening,bouwmaterialen, cre- dietverleoning zulke instellingen Dan zouden tegenmaatregelen noodig zijn. Onze wet vermag is deze niets. In Engeland is het anders. Daar bestaat de Motor-Trade-As- socation die ook werkt met bindende prijzen en zwarte lijsten. Bij rechterlijke uitspraak is onlangs beslist dat de methode van de Associa tion onwettig en onrechtmatig, zelfs misdadig is. Waar ook de Staatscommissie in zake de duurte, blijkens haar rapport, het blijkbaar gewcnscht vindt om te onderzoeken, ver schijnselen van meer algeineenen aard, als b.v. de vraag in hoever het trust-verschijn sel in verschillende bedrijfsgroepen heeft door gewerkt, hoopt de heer Bergsma, dat de Re geering, gezien het buitengewoon groot belang van deze zaak, maatregelen zal willen toezeggen om in deze spoedig licht te ontsteken en zoo noo dig in te grijpen. Zij is naar sprekers meening niet verantwoord, als zij blijft afwachten. Het ontslag van den heer Wienecke. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot „wijziging om verhooging van de begrooting van liet Staats- muntbedrijf voor het dienstjaar 1921!', ver klaarden verscheidene leden zich er tegen, in verband met de daarop gegeven toelichting. Op prijs stellende, dat de minister van Fi nanciën hier een voorbeeld wil wezen, wees men er echter op, dat alleen in die gevallen door bezuiniging werkelijk iets gewonnen wordt waarin deze geen benadeeling van een alge meen volksbelang in zich sluit. En in het onderhavige geval doet de voorgenomen bezui niging dit naar het oordeel der hier aan het woord zijnde leden wel. Aan 's Rijks Munt toch kan een artistieke medewerker zonder schade voor den kunstzin van ons volk niet worden gemist. Andere leden konden deze beschouwingen niet deelen. Zij achtten het belang, verbon den aan het behoud van een artistieken stem pelsnijder aan !s Rijks Munt, dat zij intusschen niet zouden willen ontkennen, niet zóó groot, dat, nu is gebleken, dat voor dezen functiona ris geen voldoende werkzaamheden zijn te ver richten, eene jaarlijks weerkeerende betrek kelijk aanzienlijke uitgave voor het in stand hou den van deze betrekking gerechtvaardigd is. Sommige leden verklaarden het werk van den tegenwoordigen stempelsnijder verge leken bij dat van Piet Pander met te kunnen prijzen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2