Saraje D. VAN LEEUWEN, Te). 309A. EEN STROP tie „Timen" verneemt uit Riga Het garnizoen van Kroonstad ontving levens middelen uit Europa. Trotski heeft een ultima tum gezonden aan Finland, waarin hij oischt, dat dit land niet met Kroonstad zal onderhande len en verzet-aanteekont tegen het Mannerheim toegeschreven voornemen tegen do bolsjewiki op te trekken. Den 12den Maart moeten 60 communisten Kroonstad hebben weten binnen te dringen om te trachten de matrozen over te halen zich weer naar het bolsjewistische bestuur te schik ken. Zij zijn allen aangehouden en terechtgesteld. De matrozen hebben gisteren het fort Oranje boom veroverd, waarbij 400bol sjewisten sneu velden en 1300 gewond zijn. Het heet, dat de matrozen, be-.chermd door het vuur van Kroonstad, op marsch zijn naar St. Petersburg en dat ijsbrekers een weg ge baand hebben voor de vloot. Uit Zuid-Rusland komt bericht, dat de op standelingen Tambof veroverd hebben. Het Russisch tolegraafagentschap Union meldt, dat de batterijen van Kroonstad Zondag door een hevig vuur de stations Martisjkino en Oranje boom, mitsgaders den spoorweg vernield heb ben, teneinde een ingrijpen van gepantserde treinen te beletten. Het vuur van Krasnaja Gorka is heel zwak geworden, tengevolge van de vernieling van 4 twaalfdmmskanonnen. „Politiken" verneemt uit Helsingfors De strijd om Petrograd is met nieuwe hevig heid ontbrand. Het bombardement overtreft in sterkte iedere vroegere beschieting. Twee dorpen staan in brand. Het oproer is op Karelië overgeslagen. „Stockholm Tidninge" meldt uit Helsingfors De sovjet-regeering is te Kief, Oral en Tam bof Nomvergeworpen. Dagelijks ontstaan nieuwe oproeren. Men vraagt zich alleen af, of Kroon stad het zoolang zal volhouden, tot de opstand in de hoofdsteden en in hot rijk sterk genoeg is geworden, om do Sovjet-regeering omver te werpen. De parlementairs, die Kroonstad naar Petro- grad had gestuurd, zouden op bevel van de regeering te Moskou zijn doodgeschoten. Van andere zijde meldt men uit Helsingfors Het contra-revolutionaire leger, dat zich in den sector Petrograd-Schlusselburg ttgenovor de bolsjewiki bevindt, is tot meer dan 50.000 man aangegroeid. Het vroegere slot Tsarskoje Selo is het brandpunt van don strijd. Vijf regi menten van het garnizoen van Oranienbaum zijn in opstand gekomen ook andere sovjet troepen zijn naar de opstandelingen overgeloo- pen. Draadloos wordt gemeld, dat Trotski, die de operatics tegen Kroonstad van Krasnaja Gorka uit leidde, naar Petrograd moest torugkeeren, met het oog op den ernst van den toestand aldaar. Volgens oen ander bericht is Krasnaja Gorka in handen der contra-revolutionairen. Dezen zouden thans naar Petrograd oprukken om daar hun aanhangers te steunen. Het transport van roode troepen wordt be lemmerd door de weigering der arbeiders om te werken. Uit Reval koml het bericht, dat Peterhof en Serghicavka Woensdag door de contra-revo lutionairen veroverd zijn. Achtduizend soldaten liepen toen naar hen over. Het blad „Nya Daghlicht Allchande" publi ceert een bericht uit Reval, volgens hetwelk Boedjenny's cavaleriekorps, dat 12.000 man sterk is en hetwelk van de bolsjewistische regec- ring bevel had gekregen, uit Zuid-Rusland naar Moskou op te rukken, bij Orel naar de togon- revolutionairon is overgeloopen. Orel is in handen der opstandelingen. Een Finsche koerier, die Zaterdag te Hel singfors uit Moskou aankwam, bevestigt het bericht, dat in de straten van Moskou hevige gevechten plaats hebben, waarbij van de zijde dor bolsjewiki zware artillerie wordt gebruikt. SPANJE. De moord op Dato. De politie hooft den moordenaar van don Spaanschen premier, Dato, thans in handen gekregen. Het is een anarchist, Antonio Pedro Mato gehceten. Hij is 22 jaar oud en te Taras- cane geboren. Hij heeft zijn beide medeplich tigen verraden. Op den moordenaar is een automatisch pi'- tooi met 24 patronen gevonden. De gearresteerde verklaarde, dat zijn medeplichtigen, Ramon Gas- nova, den bestuurder van de motorfiets en Leo pold Noble, op denzclfdon dag van den moord met den trein van Irun (in de buurt van San Sebastian) waren aangokomen. Hij zeide voorns, zelf anarchist te zijn, en de moord te hebben begaan als piotest tegen de gewelddaden en onderdrukking^ i, waaraan zekere socialistische elementen waren blootgesteld. De Parijsche Temps" vernoemt nog uit Madrid De arrestatie van Dato's moordenaar had plaats op aanwijzing van zijn hospita. De politic bogal' zich naar zijn woning, terwijl hij niet thuis was, wachtte hem in zijn kamer op en arrosterde hem bij zijn terugkomst. Hij zeide tot de politie „Gij moogt van geluk spreken, dat gij mij hebt verrast, want als ik de geringste waarschuwing voor mijn arrestatie had ontvan gen, dan zoudt gij het leven er niet bij hebben afgebjacht". EEN AANSLAG TE BERLIJN. Het „Acht Uhr Abendblatt" meldt Naar wij van een der hoogste autoriteiten vernemen, werden in don loop van den dag in verschillende gedeelten van Berlijn groote hoeveelheden dynamiet in beslag genomen. Tot nu toe zijn 6 personen gearresteerd; van «enigen hunner meent men te kunnen aantoo- ncn, dat zij b$ den aanslag op do Smgessaule betrokken zijn. Hot zijn echter geen buiten landers, zooals gisteren vermoed werd, maar Duit-schors. Het moet; in de bedoeling hebben gelegen, niet alleen op de Siegessaule, maar ook op andere monumenten en ook op vooraanstaan de personen in Duitschland aanslagen te plegen. De nasporingen dor politie hebben in zooverre een verrassend resultaat opgeleverd, dat men eenige weken geleden te.Frankfurt aan de Ma:n een pakje blijkt te hebben gevonden, dat dyna miet bevatte. Ook dit pakje is blijkbaar voor een aanslag bestemd geweest. De Berlijnsche poli tie-president, die het onderzoek leidt, verklaart, dat van een uitge breid complot aan de politie nog niets bekend is geworden. Ook kan men nog niet aantoonen, dat er verband bestaat tusschen den aanslag op de Siegessaule en de vondst te Frankfurt. Het dynamiet is voor een deel afkomstig uit legervoorraden voor een ander deel uit een mijnonderneming. De op dmarrestatie der daders gestelde belooning is tot 50.000 Mark verhoogd; de staatscommissaris voor Ontwapening heeft 25.000 M„ de staatscommissaris voor Openbare Orde 15.000 M. en de politic-president 10.000 M. beschikbaar gesteld. Ofschoon de Berlijnsche politic-president den gchcelen dag getuigenverhooron heeft afge nomen, is het niet gelukt, iets positiefs over don beraamden aanslag gewaar te worden. Ook do chauffeur van den huurauto, die do daders naai de Siegessaule en weer terug heeft gereden, heeft zich nog niet aangemeld. Het Wolffbureau seint Betreffende den verijdelden aanslag in de Siegessaule, wordt gemeld, dat twee mannen en drie vrouwen, waarschijnlijk vreemdelingen, voor de daders worden aangezien. Do rijkscommissaris voor de Ontwapening heeft een belooning van 25.000 mark uitgeloofd aan degenen, die de daders aan de justitie zal bekend maken. LUXEMBURG. De „Memorial" maakt een besluit openbaar, waarbij de fabrieksraden te Differdingen, D re de lingen en Esch opgeheven zijn. Gisterochtend hebben daden van geweld plaats gehad. De stakers wilden den arbeiders beletten het werk to horvatten. De gewapende macht kwam tusschonbeide. Een klein gedeelte van do ar beiders k~n slechts de fabrieken bereiken. De gisting neemt t,oe. ENGELAND. Do Marinebegrooting voor 1921 /'22 beloopt een totaal bedrag van 82.479.000 pond sterling tegen 90.872.300 in het vorige belastingjaar. De admiraliteit is bezig, drastische bezuini gingsmaatregelen te nemen en brengt o.a. het aantal in vollen dienst zijnde slagschepen van 20 op 16 terug. Er zijn acht verouderde schepen verkocht, waardoor het aantal beschikbare slag; schepen tot 30 wordt teruggebracht en het perso neel tot 121.700 man. Een bedrag van twee en een half millioen komt op de begrooting als eerste termijn voor de vervanging van verouder de schepen. POLEN EN LITAUEN. Een telegram uit Kowno meldt, dat ook de Litausche regeerim' zou hebben besloten, het voorstel van den Volkenbond, om onder voor zitterschap van een lid van den Volkenbonds raad te Brussel Litausch-Poolscho onderhande lingen aan te knoopen, aan te nemen. HONGARIJE. Naar do „Neue Froie Presse" bericht, wordt de toestand in Boedapest' bedenkelijk. Des nachts worden in de straten plakkaten beves tigd, waarin de vereeniging van ontwakende Hongaren aanspoort tot gewelddaden on ver nieling van de bureaux der gematigde bladen. De ministor-president, graaf Teleki, verklaarde in de club zijnor partij, dat hij zou aftreden, daar de partijen hem niet ondersteunden. ALLERLEI. F>e Engelsche onderstaatssecretaris voor Oor log, Williams, verklaarde in hot Lagerhuis, dat er geen nieuwe Engelsche troepen naar het. Rijnland gezonden waren, om hot bezettings leger aldaar te versterken. Het vreemdelingenverkeer naar Palestina is zoozeer vermeerderd, dat de hotels somtijds j geen logeerruimte meer ter beschikking hebben, j Een Amerikaansch stoomschip bracht onlangs 1 700 reizigers voor Palestina naar Egypte daal de hotels in Jeruzalem hoogstens 500 gasten kunnen opnemen, moest van een gelijktijdig bezoek aan Jeruzalem worden afgezien. Binnenland. De inwerkingtreding van de Handelsregisterwet. Do Handelsregisterwet 1918 en de wet op de Kamers van Koophandel 1920 zal 15 Maart a.s. in werking treden. Zooals bekend mag worden ondersteld, brengt de invoering van de wet op do Kamer van Koophandel mede een verdeeling van het rijk in districten waar van er 36 zijn gevormd, terwijl voor ieder daarvan een commissie is benoemd die o.a. de taak beeft, do inrichting van het Handelsre gister ten uitvoer te brengen. In verband hiermede wordt er de aandacht op gevestigd dat met ingang van genoemden datum op el- ken koopman, behoudens enkele uitzonderin- bon, de verplichting rust, zich te doen in schrijven in het Handelsregister, waaronder de plaats waarin de betreffende handelszaak gevestigd is, ressorteert. Tot het doen van opgave behoort men zich tot de desbetreffende commissie le wen den, welko de genoemde formulieren gratis ter beschikking stelt. Deze formulieren kunnen desgewenscht ook schriftelijk worden aangevraagd onder bij voeging van een bedrag van 10 centen in welk geval de formulieren franco post worden''toe gezonden. Handelszaken, welke reeds vóór 15 Maart 1921 bestonden, moeten binnen drie maanden van af dien datum gerekend, worden inge schreven. Bij voorkeur echter begint de in schrijving op de door elke commissie nader hieromtrent Le geven aanwijzingen. Han delszaken echter die na 15 Maart 1921 wor den gevestigd, benevens wijzigingen in een bereids ingeschreven opgaaf, moeten uiterlijk binnen een week, nadat do vestiging, resp. nadat bet op te geven feit geschied is, ter inschrijving worden opgegeven. Slechts zij, welke in het Handelsregister ingeschreven staan, zullen in aanmerking komen als kiezer voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Voorts wordt in hot bijzonder de aandacht van notarissen, curatoren enz. gevestigd op artikel 15 der Handelsregisterwet 1918 be treffende de inschrijving, van scheiding van goederen, curateele verklaringen van ver moedelijk overlijden, faillissement of surséan ce van betaling. Ten slotte wordt gewezen op art. 24 en 25 der Handelsregisterwet 1918, vormeldendo de strafbepalingen, tan opzichte van dengene die nalatig is in het doen der opgave resp. onjuiste of onvolledige opgaven doet. Voor alle overige inlichtingen wende men zich tot de in den aanhef bedoelde commissies. De oefening der miliciens. Daar de verkorting van den eersten oefentijd welke krachtens de wet van 16 Februari 1921 (tij delijke afwijking van de militiewet 1912) voor de lichting 1921, zal gelden, het gebiedend noodig maakt, dat geen manschappen behalve de voor de werkdionstcn bestemde admini stratie-troepen aan de oefening worden ont trokken en overigens van den beschikbaren tijd een zoo goed mogelijk gebruik wordt ge maakt en den minister gebleken is, dat dit nog niet overal het geval is, heeft de Minister van Oorlog nader bij ministerieele boschikking verschillende bepalingen voorgeschreven en allen chefs van den laagsten tot den hoog sten, bij die boschikking tevens verzocht zich persoonlijk en bij voortduring 'te overtuigen, dat die bepalingen nauwgezet worden opge volgd en voorts al die maatregelen te nemen, welke noodig zijn, om het boven aangegeven doel te bereiken. Dr. W. P. C. Knuttel, f Zondag is in Den Haag overleden, 67 jaar oud, dr. W. P. C. Knuttel, oud-onder-bibliothecaris van de Koninklijke Bibliotheek. Ir. A. J. Cohen Stuart. Naar men meldt, is de heer A. J. Cohon Stuart, een der directeuren van de Koninklij ke Nederlandsche Maatschappij tot exploitatie van petroleumbronnen in Ned.-Indië, Zondag 13 Maart te Londen aan een longontsteking overleden. De Spoorwegdienst. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer nopens de Waterstaatsbegrooting wordt gezegd dat, ten aanzien van de plannen tot electrificatie uit hoofde van de hooge kosten en met het oog op do omstandigheid dathetnormale spoorwegmateriaal op do té electrificeoren lij nen, dienst moet blijven doen, bezwaarlijk gedacht zou kunnen worden. Aan verbetering van de dienstregeling in het algemeen en aan de tusschen de Noordelijke en Zuidelijke pro vincies met Holland in het bijzonder, zal bij do vaststelling nader aandacht worden ge schonken. Omtrent het spoorwegongeluk te Breukelen, deelt de minister mede, dat het niet algemeen te voorkomen is, dat bij dienstaan- wijzigingen machinisten worden aangewezen voor hot rijden op baanvakken, waarmede zij niet volledig bekend zijn. Wel dient door de n machinist hiervan onmiddellijk konnis gegeven te worden. Een gerechtelijk onderzoek vindt plaats. Belasting op de waardevermeerdering van onroerende goederen. Een wetsontwerp is ingediend betreffende de heffing van eener belasting wegens waardever- meerderingvan onroerende goederen ten behoeve van de gemeenten. Aan de memorie van toelich ting is 't volgende ontleend Waar de eisch van uniformiteit bij do bef fing van deze belasting haar voor eon plaat selijke belasting ongeschikt maakt, volgt daar uit, dat het Rijk zich met die heffing moet be lasten. Het onderworpclijke wetsvoorstel draagt de heffing aan het rijk en ten behoeve van du gemeenten, zonder dat het Rijk voor zijne be moeiingen eenige vergoeding wordt toegekend. De regeering heeft gemeend de waardever meerdering van onroerende goederen binnen het Rijk gelegen of gevestigd, langs tweeërlei weg te moeten treffen, n.I. le. ter gelegenheid van eiken eigendoms overgang eener onroerende zaak, dergalve zon der te onderscheiden wie haar verkrijgt of van wien zij wordt verkrogen 2e. periodiek ten aanzien van rechtsperso nen of daarmee gelijk te stellen commandi taire vennootschap op aandeelen na afloop van elk tienjarig tijdvak. Ontegenzeggelijk is de heffing eoner waar devermeerderingsbelasting het meest gerecht- jIngezonden x\lededeelingen. Wie een auto wil koopen, maar hem niet weet te stallen, Da's een moeilijke zaak, waarmee 902—8 niet valt te mallen. Zie ook de spreuk iu het vorig en volgend nummer. koopen degenen, die inplaats van de be proefde Wybert-Tnbletten tegen hoest, hecschheid en keelpijn een minderwaardige namaak accepteeren. 10 A A Vraagt alleen Wybert-Tabletten. "37 Blauwe blikken doozen a 80 ceut v__ met nevenstaand fabrieksmerk. w.xsoSK vaardigd, wannoor de onroerende zaak over gaat, omdat op dit tijdstip do waarde wordt gerealiseerd, hetzij doordat degene, die de zaak onder bezwarenden titel afstaat, !t voor- doel der waardevermeerdering int, hetzij zij schenking, legaat of erfenis doordat de ver krijger met de zaak ook de waardevermeerde ring geniet. Wel is waar wordt bij deze laat ste overgangen de waardevermeerdering niet door hem, van wie de zaak overgaat, genoten maar de schenker, die een meerwaardige zaak schenkt, betracht daardoor meer milddadig-, heid en de erflater, die zulk een zaak nalaat verschaft door die waardevermeerdering aan don verkrijger meer voordeel. Deze overwe ging hoeft de Regeering er toe geleid do voor gedragen belasting te doen heffen, telkens wanneer bij overgang onder de levenden of l dooj ove 'lijcLn van een vermeerdering van waar- de blijkt. I Zij heeft echter gemeend, dat de billijkheid J en ten opzichte van de natuurlijke perso- j nen en ton aanzien van de gemeenten te wier j behoeve de belasting wordt geheven vor- j derde, dat rechtspersonen periodiek aan deze i belasting onderworpen zijn j Zulk een belasting is ten aanzien van na- j tuurlijke personen onnoodig, omdat zooals i niet altijd onder de levenden, dan toch steeds door overlijden hunne onroerende zaken in I oigendom aan anderen overgaan. ,De regeering oordeelt het onmogelijk deze belasting te doen terugwerken. In de onder stelling, dat het wetsvoorstel 1 Juli 1921 tot wet zal ziju verheven, heeft zij als tijdstip van aanvang der te belasten waardevermeerde- ring genomen 1 Januari 1921. J De voorgedragen waardevormeerderingsbe- i lasting vraagt van den eigenaar der onroe- i rende zaak ten tijde van haar overgang een offer ten behoeve van de gemeenten. Het schijnt min of meer inconsequent, dat des- J niettegenstaande bij hot wetsontwerp de ver- J krijger van de overgegane zaak tot schulde naar van de belasting wordt verklaard. Dit is, naar de regeering meent, niet meer dan schijn. Immers, indien de kooper eener onroerende zaak weet, dat hij ter zake van hare verkrijging een bedrag aan belasting moet betalen, zal hij zijn prijs daarnaar bepalen. Ook is het practisch, de belasting te doen betalen door den verkrijger, omdat zij op hom gemakkelijk verklaarbaar is. Doordat degene, van wien de zaak overgaat, aansprakelijk wordt gesteld, brengt zijn be lang mede, dat de belasting wordt voldaan. Zoo zal de verkooper die zijn koopprijs met hot bedrag der belasting heeft zien vermin derd, er op toezien, dat het geschiedt. Het gevaar, dat bijv. kooper en verkooper samenspannen om de waardevermeerdering tot een te laag bedrag op te geven, zal door deze regeling in hooge mate worden verminderd. Immers de verkooper, voor wien de prijs vast staat, heeft geen belang bij eene te lage op gave van de waardevermeerdering. Mocht vroe ger dewaarde te laag zijn opgegeven, dan brengt het belang van den kooper mede, dit niet voor den fiscus geheim te houden. Waarin den regel bijzondere waarborgen tot verzekering van het verhaal dor belasting kunnen worden gemaakt, komt bet belang van den hypothecairen crediteur niet in het ge drang. Doordat de koopor, die bij het bepalen van zijn te besteden prijs met de belasting reke ning heeft gehoudon, de belasting schuldig wordt, is er ook geen aanleiding bij mogelijke waardevermindering hem die belasting terug te geven. Wellicht zal worden beweerd, dat in het ge stelde geval billijkheidshalve een teruggqvo aan den verkooper zou moeten plaats hebben, maar naar bet oordeel van de regeering zijn daarvoor geen voldoende gronden. Da belasting zal bedragen 25 t e n h o n derd v a n de waardevermeerdering. Niet elke eigendomsverkrijging van onroe rende zaken geeft aanleiding tot heffing van de voorgedragen belasting. Zoo zal b.v. eene verkrijging als wettelijk gevolg van de huwe lijksvoltrekking deze belasting niet doen ver schuldigd worden, al is de zaak in waarde ver meerderd. De heffing der belasting geschiedt bij de re gistratie ter akte van overdracht, waaruit van den overgang blijkt. Waar in de laatste jaren do aan de registra tie-ambtenaren opgedragen taak in velerlei opzicht is uitgebreid, zonder dat bet personeel kon worden vermeorderd, wordt het geval niet denkbeeldig geacht, dat - althans in den eorsten tijd de voor eene juiste heffing noo- dige controle niet met de gewenschte nauwge zetheid zal kunnen worden uitgeoefend. Eene

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2