de nieuwp mond ontstond het Iloofd, dat dus ook van ouden datum is. De verbindingsweg met de stad was de Tuinlaan, waaraan tuinen niet koepels van de patriciërs uit de stad waren ge legen. Had Schiedam zich tot hiertoe geleidelijk uit gebreid dank zij den levendigen handel en de visseheri), door het ontstaan van Rotterdam kreeg Schiedam een grooten klap. De oorzaak heeft de beroemde Hugo de Groot zeer juist aangegeven, waar hij zegt De schrielheid der Schiedammers is de oorzaak geweest, dat Rotter dam Schiedam voorbij gestreefd is. Tijdens den Noord-Amerikaanschen burger oorlog in de 18e eeuw heeft Schiedam een nieuwe bloeiperiode medegemaakt. In de branderij-in dustrie werd veel geld verdiend en uit dien tijd zijn de enkele groote gebouwen afkomstig. Spr. wees vooral op het Kantongerecht, aan de Lange Haven, het mooiste gebouw in onze stad. Een nieuwe tijd van verval ontstond door de concurrentie der Delftsche gist- en spiritusfa briek. Eerst in het begin der 20e eeuw vangt een nieuwe periode van opkomst aan. De woningwet van 1901 verplichtte de gemeen ten boven 20.000 zielen een uitbreidingsplan te maken en de ontwikkeling der stad te be- studeeren. Aan de hand van een kaart stipte spr. het uit- breidingsplan-Paul aan, een plan dat verschil lende bezwaren had, voorn.1. omdat het vei- vaardigd was door iemand, die niet met de plaat selijke gesteldheid vertrouwd was. In 1904 kwam spr. naar Schiedam en al spoedig wijdde hij zijn aandacht aan Westl'rankeland, vervolgens aan Oud-Mathenesse en daarna aan het Noordelijk stadsdeel. Bij het samenstellen van een uitbreidingsplan, vooral in dezen tijd, wijzigen zich de omstandig heden herhaaldelijk en daarom is spr. steeds van dit principe uitgegaan, dat men de hoofd wegen moet aangeven en vastleggen, terwijl de détails, als zijstraten, woningblokken, enz. aan de architecten moet worden overgelaten. Aldus zijn in het Frankeland door spr. aan gegeven als hoofdwegen de Burg. Knappertlaan en de Stadhouderslaan, terwijl het Sterrebosch voor industrieterrein bestemd werd. De Burg. Knappertlaan is door spr. gedacht als de hoofdverkeersweg in de nabije toekomst tusschen Rotterdam en Vlaardingen. Deze laan is van het St.Liduinaplein af, verder ge projecteerd, rechtdoor het opgespoten land naar de Vijfsluizen. De plannen in Oud-Mathenesse werden eVenT eens met behulp) van een uitstekende kaai't ver duidelijkt. Het ligt in de bedoeling, van een zeker punt een eind voorbij het Roode Hek aan den R'damschen dijk af, een breede Cintuurbaan aan te leggen, aanvankelijk loodrecht op den dijk liggend, tot aan het Edisonplein, vervolgens langs het einde der Oosterstraat ombuigend naar het Stationsplein. Deze ceintuurbaan snijdt daarna volgens de plannen, dc Schie, loopt met een boog door 's- Graveland en Nieuwland naar de Damlaan, snijdt deze, buigt dan achterom de R. K. Be graafplaats heen naar het opgespoten terrein in Kortlanden loopt vervolgens een eind door Oud- West-F rankeland en hetWestelijk deelvan Nieuw West-Frankeland naar het einde van de nieuw gegraven verlengde Wilhelminahaven. Aan het begin van deze ceintuurbaan bij den R'd.dijk zal een oprit naar twee kanten gemaakt worden met een flink plein aan den voet van den dijk. Een uitbreidingsplan in den Nieuwlandschen polder wordt zeer bemoeilijkt,zoo niet onmogelijk gemaakt door de tegenwerking van het polder bestuur wat de bemaling betreft. Om deze reden istot heden in Niewuland nog niet gebouwd.Wel- licht komt deze kwestie dit jaar nog tot oplossing waardoor weer flinke bouwterreinen beschikbaar zullen komen. Spr. gaf aan de hand van een aantal kaarten en platen, welke hij liet circuleeren, eenig idee van hetgeen noodig is om den stedenbouw te bestudeeren. Vooreerst is plaatselijke kennis noodig en vervolgens een goede kaart. Daarna deelde spr. iets mede, over de rio- leering der stad. Hekgemaal achter de H.B.S. bemaalt de gehee- le oude stad, met een uitlaat in de Buitenhaven, het gemaal aan de Stadhouderslaan bemaalt het geheele Frankeland en loost op de Westerhaven. Wat de stadsverbetering betreft noemde spr. de oplossing van het Koemarktvraagstuk door het leggen van een nieuwe, electrische brug, van 15 M. breedte (als de Ruigeplaatbrug te Rotter dam) en op dezelfde hoogte als dc dijk gelegen. De bestaande Koemarktbrug verkeert in zoo'n toestand, dat spr. haar geen 10 jaar leven meer gunt terwijl de breedte voor het enorme verkeer absoluut onvoldoende is. De nieuwe brug zal dan een onderdeel vormen van den grooten verkeersweg, Rotterdam Vlaardingen, welke aan den Rotterdamschen dijk 40 M breed zal worden en in de Burg. Knappertlaan en door het opgespoten Kortland 30 M. breed. De aanleg van dezen laatsten weg zal over 2 k 3 jaar mogelijk*zijn. Gerekend is op den aanleg van een electrische trambaan, als mede vakken voor voetgangers-, wagen- en automobiel-verkeer. De stadsverfraaiing wil spr. volgens het Ameri- kaansch systeem van parkaanleg uitvoeren, d.i. °P afstanden van ongeveer een half uur gaans Parken aanleggen en deze onderling verbinden door wandelwegen. Zoo is bij het vijvertje aan de Stadhouderslaan een park geprojecteerd. SP*- vi aagt met klem meerdere waardeering n ooi de parken. Allen moeten helpen, en mede werken om de bosscben te beschermen, ïeina vverd eenigen tijd gepauseerd. ei schillende aanwezigen maakten gebruikvan de gelegenheid den inleider .eenige vragen te stollen, welke daarop werden beantwoordGe vraagd naai de functie van de St. Liduina- straat antwoordde spr. dat deze straat, evenals de Westfrankelandsche straat, gedacht is als hoofd- of winkelstraat in dat stadsgedeelte, ter wijl zij in de toekomst tijdelijk dienst kunnen doen ter ontlasting van het drukke wagenver- keer, dat men daar verwacht. Ia h'et tweede gedeelte van zijn lezing behandel de de heer Gerlach onze havens en industrie terreinen. j De steeds grootere vraag naar industrieter- rein deed spr. besluiten aan B. en W. voor te '.tellen de verlengde Westerhaven te graven en de aan de beide zijden gelegen gronden voor de industrie beschikbaar te stellen. De uitkomst is zeer beviedigend geweest en ook deze terreinen zullen wel spoedig uitgegeven zijn. Daarom is uitgezien naai een grooter complex grond en wel in 's-Graveland en Nieuwland. Het plan bestaat een kanaal te graven van de Schie, aan de spoorbrug, langs en evenwijdig aan den spoorweg SchiedamVlaardingen tot aan den Ouden Dijk aan het eindi van de Damlaan Vandaar zal de verlangbeide havenspoorweg worden aangelegd, welke geprojecteerd is recht Zuidwaarts naar liet. Witte Hek aan den Vlaai- dingeidijk, en vervolgens met een boog door het Westelijk einde van het Sterrebosch naar de Wilhelminahaven, waar hij aansluit op het einde van de Ceintuurbaan. De directie der II. S. fil. prefereert echter een andere oplossing en wel een spoorweg van het station Vlaardingen naar de Wilhelminahaven. Spr. deelde mede, dat het evenwel va I staat dat binnenkort de langgewenschte spooi weg verbinding met onze havens tot stand zal ko men. Spr. eindigde met een korte uiteenzetting van t het beheer van ons gemeentelijk grondbedrijf, een dienst welke dank zij het uitstekend beheerreeds menig voordei.1 voor de gemeente heeft opge- i leve.d en waardoor volgens spr. Scire dam noa eenmaal groot kau worden. j Spr. hoopte, dat. de middei stand zou mede- werker, om zijn ommisbare steun bij de totstand koming van deze plannen te verléenen (applaus) Nadat de voorzitter den heer Gerlach zijn dank had betuigd voor de leerzame en interes sante lezing, werd de vergadering op de gebruike- lijke wijze gesloten. j sie luidt .Laat uw kind dus geen onderwijzër(es) worden." Aandegre,n s. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" verneemt uit Aken, dat de grenswach ten aan de Hollandsch-Duitsche grens giste ren door Franschen bezet zijn geworden. De controle wordt zeer scherp gehandhaafd. Kievitseieren. Zaterdag 12 dezer heeft, naar de „Leeuw. Ct." meldt, Lieuwe Kam- minga, te Dronrijp, het eerste kievitsei gevon den. Rechtzaken. Voordevacantebelrekkingvan werkman bij den gemeentelijken Reinigingsdienst hebben zich hij de Gemeentelijke arbeidsbeurs een 40-tal sollicitanten aangemeld. i ADVERTENTIEN. In verband met den feestdag van St. Jozef zal de Nieuwe Schied. Courant, Dagblad voor Schie dam en Omstreken, Zaterdagmiddag niet ver- schijnen. H.H. adverteerders gelieven rekening te willen houden en advertentien voor het blad van morgen (Vrijdagavond vroegtijdig in te zen- d,.,,. De Directie. Telegrammen, RUSLAND EN ENGELAND. LONDEN, 16 Maart. Tegelijk met de on- derteekening van de overeenkomst, overhan digde minister Horne aan Krassin een uitvoe rig memorandum, waarin do minister dc on weerlegbare bewijzen gaf, dat de Russische Sovjet-regeering zich langen tijd bezig heeft gehouden met intriges -tegen de Engelsche re geering in Indië en Afghanistan en aan het laat ste land zelfs wapenen en munitie voor een oor log tegen Engeland heeft verstrekt. Minister Horne besluit dit document met de verklaringDe Engelsche regeering acht een staking van de actie van de Sovjet-regee- ring een noodzakelijke voorwaarde voor iedere overeenkomst tusschen beide regeeringen. Ten. slotte is nog de volgende verklaring door Honu en Krassin geteekend „Op het oogenblik van onderteekening van de handelsovereenkomst verklaren beide par tijen, dat de eischen van een van beide partij en tegen de andere partij ten opzichte van recht op bezittingen of in zake verplichtingen aan gegaan door vroegere regeering van een van heide landen, in het formeel algemeen vredes verdrag billijk..zal worden behandeld. Overigens en zonder vooroordeel over boven staande verklaring concludeert de Sovjet-re geering dat zij onafhankelijk van bovenstaande verklaring in beginsel erkent, verplicht te zijn tot betaling van vergoeding aan particuliere personen, die goederen of diensten van Rus land leverden, waarvoor zij nog geen betaling genoten. De bijzonderheden voor de afdoening van deze schulden zullen in het algemeen verdrag worden geregeld." Uit deze verklaring volgt echter in het ge heel niet, dat de daarin genoemde eischen op voorkeuren wijzen. Gemengd Nieuws. Ongelukken. Eenige dagen geleden is in Den Haag het echtpaar H„ wonende Korte Hoogstraat 6, bewusteloos op den grond liggende in hun woning gevonden. Een sterke gaslucht werd toen waargenomen, terwijl men slechts na veel moeite erin slaagde de heide oudjes weer tot bewustzijn te brengen. Thans is de echtgenoot, de 83 jarige H.,aande gevolgen van dit ongeval overleden. Biljettenverwijderd. Het Haagsche Schoolblad deelt mede, dat de burgemeester van 's-Gravenhage de verwijdering heeft ge last van de Biljetten, waarop de conclusie ver meld stond van de brochure van den Bond van Nederl. Onderwijzers „Mogen we ons kind laten opleiden voor onderwijzer(es)" welke conclu- V a lsche zilverbons. De 35-jarige steendrukker W. M. F. uit Rotterdam, gede tineerd, heeft gisteren te Rotterdam terechtge staan terzake, dat hij in den loop van December 1920 en Januari 1921 een groot aantal zilver bons van 2.50 zou hebben nagemaakt, met het oogmerk dat muntpapier als echt uit te ge ven en te doen uitgeven. Bekl. bekende. Hij verklaarde, dat hij het vorige jaar van de directie der veelbesproken, thans verdwenen Handels- en Landbouwbank opdracht gekregen had tot het vervaardigen van reclamebiljetjes, welke op zilverbons van 2.50 moesten gelijken. Overeengekomen was, dat die reclamebiljetjes ongeveer 2 centimeters grooter zouden worden dan de echte zilverbons. Dc biljetjes zouden verder aan één kant er uit zien als zilverbons aan den anderen kant be drukt zijn met een reclame voor de Handels- en Landbouwbank. Bekl. had de opdracht aanvaard en was be gonnen een lithograaf een gravuresteen op ware grootte van een zilverbon te laten maken, om een model te hebben. Daarna waren door bekl. zelf twee origineelsteenen en zeven afdrukstee- nen vervaardigd één der origineelsteenen in geel grijs en blauw, de andere in lichtbruin, paars en zwart. Toen dit alles gereed was, had bekl. besloten om de opdracht van de Handels- en Landbouw bank toch maar liever niet uit te voeren, omdat er zulke vreemde geruchten over die bank lie pen. De steenen waren ongebruikt blijven lig gen. Het was bekl. in zijn zaken met voorspoedig gegaan en begin December 1920 had hij in groote geldelijke moeilijkheden verkeerd. Hij had geen geld gehad om loopende vorderingen te voldoen, zijn personeel te betalen, papier in te koopen enz. Ten einde raad, was bekl. toen op de gedachte gekomen, de gravuursteenen enz., welke hij be waard had, te gaan gebruiken om valsche zil verbons van 2.50 te maken. Eerst had hij deze vervaardigd in zijn eigen drukkerij aan de Boek horststraat later in de werkplaats van den car- tonnagefabrikant F. S. aan de Vijverhofstraat, welke werkplaats deze tot zijn beschikking ge steld had. In het geheel zou bekl. ongeveer 140 zilver- bons van 2.50 gemaakt hebben. S. en hij had den ze hier en te 's-Gravenhage uitgegeven. Toen er in een dagblad gewaarschuwd werd tegen valsche zilverbons van 2.50, die in om loop zouden zijn en enkele kenteekenen waren i aangegeven, waar men de valsche aan herken- nen en van echte onderscheiden kon, had bekl. 1 de steenen nog eens nagezien en er hier en daar wat aan veranderd. Vervolgens was hij na de eerste serie, welke van de letters G.P. voorzien 1 was, een nieuwe serie met de letters I.C. gaan vervaardigen. I Het was goedgegaan tot 22 Januari. Dien dag had bekl. vijf sigaren gekocht in het sigaren- magazijn der firma J. W. Schwegman aan den Binnenweg alhier, met het doel daarbij een valsche zilverbon te wisselen. De winkelier Schwegman had achterdocht gekregen en poli tie gewaarschuwd. Een agent van politie had bekl. daarop aangehouden. De inspecteur van politie B. G. Meijer, die een onderzoek had ingesteld in de drukkerij en de werkplaats van F. S. en een pakhuisje van bekl., legde een verklaring af betreffende de in beslagneming van de steenen, een aantal val sche zilverbons, bussen verf en vernis enz. Ver der verklaarde deze getuige, dat bekl. op het. po litiebureau, waar luj na zijn aanhouding heen was gebracht, eenige valsche zilverbons had weg gegooid, welke later op den grond waren terug gevonden. Bekl. had aanvankelijk ontkend, maar nadat de inspecteur hem overtuigingsstuk ken getoond had, was hij door de mand geval len en had hij een volledige bekentenis afgelegd. De sigarenwinkelier Schwegman verklaarde vervolgens, dat de hardblauwe kleur van de zil verbon, waar bekl. hem mede had willen beta len, hem verdacht was voorgekomen. Een tweede reden tot wantrouwen was geweest, dat de bon vettig aanvoelde en buitendien had het de op merkzaamheid van getuige getrokken, dat bekl. blauw aan de nagels zijner vingers had, wat ge tuige had doen vermoeden, dat de zilverbon verf stof afgaf en dus wel valsch zou zijn. Het O. M. waargenomen door mr. Rombach, wees er in de eerste plaats op, dat bekl. een zeer ernstig misdrijf heeft gepleegd. Bij de wet van 6 Augustus 1914, Staatsblad 377, zijn de zil verbons gelijk gesteld met muntpapier en bij K. B„ opgenomen in Staatsblad 357, is in 1918 het model vastgesteld van de zilverbons, welke bekl. heeft nagemaakt. Hij heeft dat namaken met groote vaardigheid gedaan de valsche zil- verbons vertoonen een groote gelijkenis me de echte Velen zijn het slachtoffer gewordenvan het be drog en het misdrijf had zulk een omvang aari" genomen, dat de regeering genoodzaakt ha un nen worden, de zilverbons in te trekken, ^van~ neer niet spoedig ontdekt werd waar de valsche vandaan kwamen. Door de handigheid en doortastendheid van getuige Schwegman is het gelukt, bekl. te be trappen en den voortgang van het kwaad te stuiten. Toch heeft reeds menigeen nadeel ge leden, maar erger dan dit vermogensdelict is het delict tegen de gemeenschap, de aanranding van de betrouwbaarheid van het ruilmiddel. Deze is een zeer ernstig misdrijf en daarom heeft de wet dan ook zulke zware straffen voor munt- misdrijven vastgesteld, zelfs tot een maximum van 9 jaren. De ernst van het feit in aanmerking nemende, mocht het O. M. geen rekening houden met de particuliere omstandigheden van bekl., welke hem tot misdrijf zouden hebben gebracht. Ter zake van valsche munt eischte het O. M. twee jaren gevangenisstraf, met verbeurdverkla ring van de in beslag genomen steenen enz. Mr. O. van Os, den bekl. als verdediger toe gevoegd pleitte clementie. De 29-jarige cfertohuagcfabrikant F. S. uit Rotterdam, gedetineerd, heeft daarna terecht gestaan wegens medeplichtigheid aan valsche munt en het opzettelijk als echt uitgeven van valsch muntpapier, waarvan de valschheid hem, toen hij het ontving, bekend was. De medeplich tigheid zou hierin bestaan hebben, dat hij in zijn werkplaats aan de Vijverhofstraat aan den steendrukker W. M. F. den bekl. uit de vorige zaak - de beschikking zou hebben gegeven over e°n vertrek, dat voor drukkerij was ingericht, we tende, dat F. dat vertrek zou gebruiken voor liet vervaardigen van valsche zilverbons van f2.50 gelijk hij dan ook inderdaad heeft gedaan. In Januari 1921 zou bekl. te Rotterdam en te 's-Gravenhage opzettelijk valsche zilverbons san 2.50 als echt muntpapier hebben uitgegeven, terwijl hom de valschheid van die zilverbons toen hij ze ontving bekend was. Rek!, bekende de feiten, maar maakte be zwaar tegen het woord opzettelijk, dat eenige koeren in de dagvaarding voorkwam. Hij zeide, dat F. hem herhaaldelijk verzeker' had dat hij bij het afstaan van zijn werkplaats geen kwaad kon daar hij toch nooit verantwoo. delijk kon zijn voor wat F. daar deed. Tot het uitgeven van de valsche zilverbons zou F. hem verleid bobben door hem voor te spiegelen, dat hij er in drie maanden tijds wel oen 20,000 mede zou kun nen verdienen. Bekl. was gemakkelijk over te halen geweest, doordat hij in een zeer zenuwachtigen toestand verkeerd had. Tijdens de likwidalie van de zaak, die hij met een hoorder samen, gedreven had. zou hij herhaaldelijkdo or dien broeder bedreigd en mishandeld zijn, wat zijn zenuwen geheel van streek had gebracht. Bekl. zou niet meer dan ongeveer 40 valsche zilverbons uitgegeven hebben. Hij had hot niet behoeven te doen uit financieelen nood, want hij had niet, als F., in geldelijke moeilijkheden ver keerd. Toen F. was aangehouden, had S. getracht de steenen af te slijpen, om aldus de sporen van de valsche-munterij te doen verdwijnen. Ilij was daar echter niet geheel in geslaagd. De steendrukker F„ thans als getuige gehoord, verklaarde, dat het hem volstrekt geen moeite had gekost, om de medewerking van S. to ver krijgen. De eerste afspraak was geweest., dat ge tuige de valsche zilverbons zou maken en 8. ze zou uitgeven. Getuige zou dan van elke bon een gulden krijgen Van de 140 bons die hij had ver vaardigd, had getuige meende hij de helft aan S. gegeven, met het recht de opbrengst voor zich zelf te houden. Aan de eerste afspraak had men zich dus niet gehouden. De rechtbank hoorde vervolgens wederom den inspecteur van politie Meyer. Het O. M. eischte ter zake als tenlastegelogd, één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Mr. E.'W. Catz, toegevoegd verdediger, be pleitte een lichtere straf en verzocht de voorloo- pige hechtenis in mindering te brengen. Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Holland. 17 Maart. v.m. 7.15, n.m. 7.57 18 Maart. v.m. 8.29, nam. 9.20. Hoogwater te Schiedam 1 uur en 40 mi nuten later. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 17 Maart. Men noteert voor binnenl. spiritus, dir. levering f 45.—. Stemming flauw. Moutwijn. SCHIEDAM, 17 Maart. Men noteert voor moutwijn 46 f 20. Stemming flauw. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging' Heden f3— per ketel. VEEMARKT DELFT, 17 Maart. Aanvoer326 runderen, 54 Bchapcn of lammeren, 4 paarden, 538 varkens, 1 velt.» kaheren, 899 biggen, 411 magere kalveren, 8 ceiten of bokken, vette vaikens, veulen. Vette koeien le kw. 1560—1000, 2e kw. f300—f560, kalfkoeien le kw. 1600—f900, 2e kw. f325f600, vaarkoeïen f4251675, 2e kw f 200f 425, vette kalveren le kw. f 2e kw. fvette schapen le 1 w. f,2e kw.f.weischapen le kw. f2e kw. fvette lammeren le kw fwei lammeren, fmagere varkens le kw. f 40f 180, biggen f 15—f 40, nuchtere kalve ren le kw. f 15f46. paardeD f200—f700 Rundvleesch per kilo f 2 10f 1 90 f 1 70 vette ark ene ff Boter. Aanvoer 40/8 en 4/16 wegeDde te ramen 840 kilo, f 2 35 f 3.10 per kilo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3