De Graaf en zijn Dochter. f)E PHOEMX, Uitstoomerij. F EU ILL ET Vrijdag 18 Maart 1921. DERDE BLAD No. 12990. Dit üummer bestaat uit drie bladen O I n e n 1 a n d. Hoek va» Holland. De Commissie, in 1914 ingesteld ten einde voor Burg. en Weth. van Rotterdam ruimere voorlichting te verkrijgen omtrent de maatrege len, die tot verhooging van de aantrekkelijk heid van Hoek van Holland als zeebadplaats zouden kunnen strekken, had in 1915 een voor- loopig rapport uitgebracht op grond waarvan is besloten tot verpachting van de exploitatie van de gelegenheid en inrichting tot baden, welke regeling gedurende de afgeloopen vijf jaren heeft gegolden. Naar aanleiding van een nader omstandiger rapport van September 1920, dat de commissie heeft opgemaakt nadat zij zich door een bezoek aan andere badplaatsen van de daar geldende regelingen op de hoogte had gesteld, hebben B. en W. dezer dagen een samenspreking met de commissie gehad als gevolg waarvan het Col lege eenige mededeelingen en voorstellen aan den gemeenteraad doet. De commissie spreekt ook nu als haar over- tuiging uit, dat er alle gegevens zijn om te ver wachten, dat Hoek van Holland zoowel voor het dagbezoek als voor langer verblijf een aantrekke lijke badplaats kan worden. Zij brengt de maat regelen, die tot bevordering daarvan kunnen dienen, onder vijf hoofdpunten samen, waaron der op den voorgrond staan de ordening van de gelegenheid tot baden en de exploitatie van het strand, alsmede de mogelijkheid om, in den trant als in andere zeebadplaatsen, villa's, pen sions en hotels aan den voorkant der duinen te bouwen. Voor het kosteloos baden wil zij twee ruime loodsen doen bouwen, een voor mannen en een voor vrouwen. Voor het baden tegen betaling wil zij 40 cabines voor één persoon doen gereed maken. Verder zal er tegen hooger tarief gele genheid moeten zijn tot baden'met gebruikma king van badkoetsjes. Verder wijst zij op maatregelen noodig voor de veiligheid aan het strand en op allerlei gelegen heden voor de verkoop enz. aan het strand. Het tweede hoofdpunt is het verkrijgen van een strandboulevard ter lengte van 1000 M. Ten slotte dringt zij aan op wegenaanleg, ver- keersverbetering en het scheppen van gelegen heid tot villabouw. Bij de bespreking werd door de commissie de wenschelijkheid van gemeente-exploitatie be toogd, terwijl Burg. en Weth. dit bezwaarlijk achtte. De kwestie zal nu nog nader onderzocht worden. Burg. en Weth. van Rotterdam geven den ge meenteraad in overweging om voorloopig tot eigen exploitaite te besluiten het voorbehoud van „voorloopig" heeft daarbij voor hen bepaal delijk de beteekenis, dat zij het initiatief uit de burgerij hopen om tot de vorming van een maat schappij tot behartiging van de badexploitatie te geraken, dach hun, indien deze niet mocht tot stand komen, tot de indiening aan den raad van een nader voorstel, zonder dat daarin reagee- ren kan worden gezien, de volle vrijheid zal moe ten blijven. Wat de kosten van aanschaffing van de vaste en losse benoodigdheden, waarin de gemeente zal moeten voorzien, aangaat, volgens de glo bale raming zou men in totaal moeten rekenen op een uitgaaf van 56.550, doch Burg. en Weth. meenen zich voorloopig tot het aanvragen van 50.000 te moeten bepalen. Aan dit bedrag zal nog moeten worden toegevoegd een som van 8800 voor den aanleg van het door de SStrand- commissie bedoelde tweede plankier, evenwijdig aan zee, ter lengte van 200 M. en ter breedte van 2 M. De commissie voor de financiën vereenigt zich met de strekking van het voorstel en heeft tegen het beschikbaar stellen van het verlangde crediet geen bedenking. aanvulling en verhooging van het Vilde hoofd stuk B der staatsbegrooting 1921 (Deelneming in het kapitaal der Bank voor Nederlandsche gemeenten) bleken bij verscheidene leden be zwaren te bestaan van min of meer ernstigen aard. 't Voornaamste bezwaar betrof het door de regeering ontworpen plan in zijn geheel en kwam hun derhalve voor onmogelijk te kunnen worden opgeheven. Hoewel dit aldus deze le den uiteraard niet kan zijn bedoeld, zal dé aanneming van dit wetsontwerp een stem betee- kenen juist voor die gemeenten, wier financieele politiek het meest tot critiek aanleiding heeft gegeven. Gemeenten met een goed beheer onder vinden ook thans bij de voorziening in hare geld behoeften geen ernstige moeilijkheden. De hoofd oorzaak van het gebrek aan krediet, waaron der vele gemeenten lijden, is gelegen in de om standigheid, dat het vertrouwen van het beleg gende publiek en van hen, die de belangen van dat publiek vertegenwoordigen, in de gemeenten welker krediet door eigen daden geleden, is ge schokt. Allereerst is het dus noodig, dat dit ver trouwen worde herwonnen. i\. V Telef. No. 15. 7 Gemengd Nieuws. Geld, dat niemand hebben wil. Eenige jaren voor den oorlog wedde een En- gelschman, dat hij op een druk punt van Lon den den voorbijgangers tien ponds biljetten zou aanbieden en dat hij er op een geheelen dag geen tien zou kwijtraken. Men kon toen op een iilrn zien, hoe,deze weddenschap glad gewonnen werd. Hoe de man ook zijn tien pondsbiljetten aan bood niemand nam er een aan iedereen dacht aan een grap, bleef ten hoogste even staan en liep dan door. Onlangs is er een soortgelijke weddenschap te Londen aangegaan en gewonnen. Fred Bar nes, een bekend tooneelspeler, zou op Trafal gar Square gaan staan en den voorbijgangers vragen een penny te geven voor een gouden so vereign. En hoe Barnes ook praatte, hij kon zijn goudstuk niet tegen een stuiver inruilen. De meeste menschen liepen glimlachend verder. Slechts twee waren bereid een stuiver te wagen, met het doel om hun kennissen naderhand weer met den nagemaakten sovereign beet te nemen. Of zij, of de „beetgenomenen", of misschien de door dezen weer voor den mal gehoudenen ge merkt hebben, dat ze een goeden ruil gedaan hadden We weten het niet. jong, dat zij 't eerst in haar bek wegdraagt, al tijs het beste en sterkste van het nest blijkt te zijn. Overblijfselen van reusachtige diere n. Bij Enfield in Engeland zijn over blijfselen van een voorhistorisch monster ge vonden, vermeldt de „Daily Chronicle". De over blijfselen, die 20 voet beneden de oppervlakte werden opgegraven, bestonden uit een deel van een schedel en nekbeenen het grootste deel was een deel van het hoofd, 5 d.M. lang, dat de oog holtes bevatte. Acht tanden, 71/2 c.M. lang en 3 c.M. in doorsnede waren nog in het hoofd. Men gelooft dat deze.overblijfselen behooren tot een tijd toen de reptielen op de aarde de grootste ontwikkeling hadden. Men veronder stelt dat het dier een diplodocus is, van welke beesten overblijfselen in de rotsen van Wyoming en Colorado gevonden zijn. Een opgezet exem plaar in het museum van Pittsburg is meer dan 84 voet lang en 14 voet hoog. Andere beenderen, die schijnen te behooren tot een lange buigzame hals als die van een groo- te slang, werden ook gevonden. Tramwegen zonder rails. In En geland, evenals in Nederland en elders, aldus het Tijdschrift voor Electrotechniek, verkeeren de tramwegondernemingen in bezwaarlijke finan cieele omstandigheden, vooral de electrische lij nen, welke voorsteden met grootere centra ver binden. In vele gevallen levert de exploitatie een deficit en waar men aan vernieuwingen van de spoorbaan toe is, ontbreekt het geld daar voor. Zoo noemt de „Electrician" als voorbeeld de tram te Chester, waar 70.000 pond noodig is voor vernieuwingen en men vervanging der trammotor-omnibusdienst overweegt Te Birmingham, Bradford en Glasgow heeft men een andere oplossing gevonden, en weer de proeven hervat met wagens, die wel aan de trolley-draad de kracht ontlec-nen, maar die niet gaan over rails. De exploitatie van een voertuig met twee verdiepingen, dat 55 a 60 personen kon bevat ten te Glasgow had goede resultaten. heid dan aan groote krachtsontwikkeling hech ten, zijn wij in de eerste plaats op een zuinig bedrijf aangewezen. Bij ons wordt de noodzakelijkheid van elec trische tractie door de zoogenaamde groote economie bepaald. Nu zullen de stroomkosten bij ons geringer zijn dan in Amerika, daar wij goedkoopere minderwaardige brandstoffen onder een ver doorgevoerde productie van ne venproducten gebruiken. Aan den anderen kant zijn onze stoomloco motieven veel zuiniger, dan de Amerikaansche. Het geweldige kapitaalverbruik bij ombouw, dwingt ons nog meer dan de Amerikanen, tot voozichtige uitbreiding. De vorderingen in de laatste jaren in den bouw van Dieselmotoren doe.t reeds nu een Die sel-locomotief voor onzen geest verschijnen, die ongeveer met de helft van het brandstol- verbruik van heden zal toekomen. In aanmer king nemende de groote kosten en verliezen in de lange rij van energie-omzettingen en over brenging bij het electrisch bedrijf zal dit eco nomisch slechts in bijzondere gevallen in aan merking komen. Het eigenlijk arbeidsveld wordt het verkeer in de stad en voorsteden, nauw be grensde industriegebieden met groote verkeers dichtheid en bergspoorwegen met. waterkracht centrales. Steeds wreeder oorlogsmidde len. Naar uit New-York gemeld wordt, heeft de chemische dienst op het ministerie van oorlog der V.S. een vloeibaar vergif ontdekt, waarvan drie druppels, op de huid van een mensch ge worpen, voldoende zouden zijn om deze te doo- den. De meeste naties bezitten de noodige grond stoffen voor de fabricatie van dit vergif, welke slechts beperkt worden door de beschikbare electrische kracht. Volgens officieele schatting zouden 4000 tons van deze vloeistof, uit vliegtuigen neergewor pen, voldoende geweest zijn om het geheele Amerikaansche leger in de Argonnen, uit een kwart millioen soldaten bestaande, in twaalf uur te vernietigen. Het departement zoekt nu naar een kleéding, welke de manschappen geheel bedekt en voor deze stof onaantastbaar is. Bank voor Nederlandsche gemeenten. ||fj| Blijkens het voorloopig verslag over het af- deelingsonderzoek van het wetsontwerp tot (Naar het Duitsch). 34 Weet gij, Wapherney, dat die arme bi bliothecaris Foxtipp naar den bisschop ver wezen is, dank zij den aanbevelingsbrief dien gij bij het rekwest van Euglivius gevoegd had Wat vertelt ge daar, Richard? riep een der twee schrijvers, tot wien zich Richard niet geWend had Wapherney kon niet schrij ven ten gunste van Euglivius, want het ver zoekschrift van dezen man heeft den gene raal boos gemaakt, toen ik het hem voor las. Dat hebt ge mij gezegd, hernam Wa pherney, toch had de generaal eigenhandig het woord „verleend!' onder de petitie geschre ven. Werkelijk riep de ander. Ja lieve, en op het verzoekschrift der mijnwerkers heeft de generaal geschreven „ge wegerd.!' >Hoe, daar begrijp ik geen nota van de De beste van het nest. Om uit een nest jonge honden het beste exemplaar te kiezen gaan de Schotsche herders aldus te werk. De hondemoeder wordt eerst alleen in een kamer opgesloten, totdat zij angstig en ongerust wordt over haar jongen. Wanneer ten -laatste de deur geopend wordt, rent zij naar buiten en het moe derlijk instinct blijkt zoo sterk te zijn, dat het Voor- en nadoelen der locomo tieven. Onder dezen titel verscheen in „De Technicus" een verslag over de reeks voordrach ten te New-York gehouclen, waaraan de meest vooraanstaande leidersi van het Amerikaansche Spoorwegbedrijf deelnamen. De voordrachten hielden hoofdzakelijk het volgende is De mogelijkheid van een grootere capaciteit der electrische locomotief ligt voor de hand. daar zij de energiebron niet in zich heeft. In den zomer neemt het vermogen der „eleetro- motieven" af, terwijl het in den winter stijgt. De stoomlocomotief lijdt echter bij zeer sterke koude door vriesschade en afnèming van ver- mogen. De electromotief maakt door haar grootere kracht en door gebruikmaking van haar lange re dienstvaardigheid een meer intensief trein verkeer mogelijk. Zoo kon het traject van 150 K.M. eener stoomlocomotief op 300, zelfs 600 K.M. bij een electromotief verhoogd worden, waarbij ook de goederenstations aanmerkelijk ontlast werden. In het geheel zijn op het oogenblik in de Ver- eenigde Staten 65.000 stoom- en 375 electrische locomotieven in bedrijf; de New-\ork Gentral Spoorweg heeft bovendien 241 machines. Wat kolenbesparing aangaat zijn de cijfers zeer zeker in 't voordeel van de electromotieven hoewel bij den electrotechnicus het streven bestaat overbelaste, verouderde stoomlocomo tieven met de beste electrische te vergelijken. Ook onderhoudskosten en personeelkosten zijn in het voordeel van de electromotieven, de bedrijfskosten toonen daarentegen ten gevolge van de renteëischen door het geweldige aanleg- kapitaal te stellen, een geheel ander beeld, Voor Europeesche verhoudingen gelden deze beschou wingen óók, doch op andere gronden. Terwijl de Amerikanen minder waarde aan spaarzaam- De verhoogde posttarieven. Een lezer van het „Soerab. Handelsblad maak te een zeer gegronde opmerking over de verhoog de posttarieven, in het bijzonder in verband met de verdubbeling van het tarief voor het aange- teekend verzenden van poststukken. De Regeering heeft zich het monopolie ver zekerd van de verzending van brieven en daar hierdoor een verzending op een andere wijze dan door middel van den gouvernements-post- dienst niet mogelijk is, rust op de Regeering ook de plicht om zorg te drager^ dat de bestelling van de ter bezorging afgegeven brieven zoo ac curaat mogelijk geschiedt. Doch het is een alge meen bekend feit, en bijna iedereen klaagt er over, dat geposte brieven zeer dikwijls zon der meer hun bestemming niet bereiken. Heeft men iets van belang te verzenden, wil met al thans eenige zekerheid hebben, dat een brief behouden in handen van den geadresseerde komt, dan is het in Indië een gebiedende nood zakelijkheid om een dergelijke zending aan te teekenen en daarvoor (tot nu toe) het extra tarief van 10 cent te betalen. Zeer zeker is het een ongezonde toestand, dat het gouvernement zijn verplichtingen zoo onvoldoende nakomt, dat het noodzakelijk is om. extra te betalen, teneinde te bereiken, wat zonder die extra-betaling het resultaat zou moe ten zijn. En zonder er eenig belanghebbende in te ken nen, wordt dit overbodige porto, dat voor den handel een noodzakelijkheid is geworden, dooi de meer dan treurige wijze, waarop depostdiensl met niet-aangeteekende brieven omspringt, eenvoudig verdubbeld, waardoor de in zekeren zin "onrechtmatige inkomsten van de regeering welke voortvloeien uit het verzaken van de op zich genomen verplichtingen, tot het dubbele worden opgevoerd. De premie, welke de posterijen voor eigen onvolmaaktheid eischen, wordt eigenmach tig met 100 pCt. verhoogd Dat alles gebeurt in Indië en de oorzaak wordt gezocht in de onbekwaamheid van het postper- soneel. in Indië Als bijzonderheid meldt de „Sumatrapost' nog, dat het nieuwe tarief aldaar bekend werd gemaakt, nadat het eenige maanden in een in Nederlandvervaardigden kalender was afgedrukt Diefstal. Uot de brandkast van de druk kerij Veritas te Zwolle, waar o.m. bet anti rev. dagblad „Onze Courant" gedrukt wordt, werd gistermorgen een bedrag van 1000 vermist. In verband met deze vermissing is gearresteerd A. Z„ een 18 jarige journalist, verbonden aan het anti rev. dagblad Onze Courant. Hij heeft volledig bekend, den diefstal gepleegd te hebben voor het geld had hij reeds een motorfiets ge kocht. generaal is bevreesd voor den oproerigen geest der werklieden. Hij heeft hen wellicht vrees willen aan jagen door gestrengheid. Dit veronderstel ik, omdat het rekwest van den aalmoezenier Munder insgelijks naar de snippermand -ver wezen is Ho, dat kan ik niet gelooven. De gouver neur is te goed en heeft mij te veel me delijden met deze veroordeelden getoond, om. - Wel Arthur, hernam Wapherney, lees gij zelf. Arthur nam het perkament en zag het noodlottige „geweigerd.!' Werkelijk, ik kan nauwelijks mijne oogen gelooven ik zal den generaal het ver zoekschrift opnieuw aanbieden. Wanneer heeft Zijne Excellentie deze stukken afgedaan Drie dagen geleden, geloof ik, antwoordde Wapherney. Het is gebeurd, zei Richard zachtjes, in den morgen die de plotselinge en geheimzin nige verdwijning van baron Ordener vooraf ging. Kijk, riep Whapherney levendig, voordat Arthur den tijd had om te antwoorden, daar staat „verleend!' op dat zotte verzoekschrift van dien Benignus Spiagudry. Richard proestte van het lachen. Hij was nog niet uitgelachen, toen de vierde schrijver binnentrad. Wel Gustave, ge komt laat van mor- gen. Hij heeft zeker een omweg gemaakt om aan zijne lieve Rosily zijn nieuwe jas te laten zien, zeide Wapherney. Wapherney, zei de aangekomene, ik wenschte, dat gij de waarheid zeide. Maar de reden van mijn achterb'ijven is zeker min der aangenaam en ik ge'oof niet, dat mijn nieuwe jas eenige uitwerking gehad heeft Waar komt ge vandaan vroeg Art hur. Van Spladgest. Parbleu, riep Whaperhey, zijne pen 'atende vallen, daar spraken we juist van Men kan er we1 tot tijdverdrijf over spre ken, doch ik begrijp niet, hoe men er voor zijn p'ezier kan ingaan. En nog minder, zei Richard, hoe men er in kan vertoeven. Zeg eens Gustave, wat hebt ge er gezien Ja, zei Gustave, gij zijt nieuwsgierig, zoo a' niet om te zien, dan toch om die ake- 'iglieden te hooren beschrijven, waarvoor ge zoudt terugdeinzen. De drie schrijvers dron gen bij Gustave aan, wiens ver'angen om zijn wedervaren te verha'en even groot was, a's hunne nieuwsgierigheid. Wapherney, gij kunt mijn verhaal aan uwe jonge zuster vertellen, die houdt zooo vee' van ake'ige histories. Ik werd in Spad- gest meeges'eept door de menigte, die er zich in verdrong. Men bracht er juist de 'ij- keb van drie so'daten van het garnizoen van Munckho'm en van twee po'itiedinaren, die gisteren in het gebergte gevonden waren. Eenige toeschouwers verzekerden, dat die on- ge'ukkigen behoorden tot de escorte, drie dagen geleden uitgezonden ter opsporing van den voortv'uchtigen bewaarder van Sp'adgest. In dien dat zoo is, begrijpt men niet, hoe zoovee1 gewapende mannen zijn kunnen vermoord wor den. De verminking der 'ichamen bewijst, dat ze van de rotsen af gestort geworden zijn. Dat doet de haren te berge rijzen. Wat Gustave, hebt gij ze gezien, vroeg Wapherney levendig. Ze staan me nog voor de oogen. En heeft men geene vermoedens omtrent de daders Eenigen dachten, dat het eene bende mijnwerkers was en verzekerden gisteren in de bergen den hoorn gehoord te hebben, waarmee ze elkaar bijeenroepen. Werkelijk, zei Arthur. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 9