Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-OngevaUenverzekering 44ste Jaargang. Woensdag 23 Maart 1921. No. 12993 Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per BureauKoemarkt 4. Abonnementen A post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent, Advertentiën: 1—5 regel» 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsenj wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale [conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden opgaanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. fcfl levenslange geheele Invaliditeit b« verliet) van een hand, veel el eog duim i bQ vetllea «Qavingef M vetllea van eiken andc- aen vinger De verzekering wordt gewaarbergd deer de HeiJandaehe Algemeeae Venekerlngabanh Ie lehledana. BQ of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van le. de NEDERLANDSCHE DISTILLEER DERIJ EN FLESSCHENFABRIEK v/h DE FIRMA HERMAN JANSEN om vergunning tot oprichting van een vergistinglokaal aan de Noordvest kadaster Sectie A. No. 1619, waarin worden geplaatst 6 electromotoren \an resp, 5,4,2, 2, 1 en 1 P.K., drijvende 2 pompen, 1 mas- serateur, 1 luchtpomp en 2 koelers 2e. A. W. BLOM, om vergunning tot op richting van een drogerij van sigaren in het pand Singel 20212 kadaster Sectie I. No. 1874. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag, 6 April a.s., des voormiddags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier bovengenoemd, kan op de Secretarie der Gemeente van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 23 Maart 1921 SLUITING BUREAUX. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat ter gelegenheid van den Goeden Vrijdag de bureaux van de Gemeente-Secretarie, de Gasfabriek, de Gemeentewerken, den Gemeentelijken Woning- dienst, de Gemeentelijke Arbeidsbeurs 't Bureau van het Burg. Armbestuur en de Openbare Leeszaal en Bibliotheek GESLOTEN ZULLEN ZIJN, met uitzondering van het bureau vanden Burgerlijken Stand (Nieuwstraat 26), dat voor het doen van aangiften van geboorten en over lijden, op dien dag geopend zal zijn van 9-91/2 uur S c n i e d a m, 23 Maart.. 1921. Buitenlandsch Nieuws. uitslag dientengevolge als vervalscht moet worden beschouwd. Naar de Ost-Deutsche Mor- genpost uit Tarnowitz verneemt, hebben de Engelschen de stemming te Nieuw- en Oud- Radzionka en te Stolarzowitz ongeldig ver klaard, omdat in de stemlokalen slechts Pool- sche biljetten werden verstrekt. Ook de onthou ding van stemmen in 't Zuidelijk district van Rybnik waar de Duitsehe leden van de gemeng de commissie niet eens in de stemlokalen kon den verschijnen, is een gevolg van de ter reur. Ook hier is een officieel onderzoek aan den gang. Over het algemeen zijn de Berlijnsche bla den zeer tevreden en wijzen er op, dat de Duit- schers een meerderheid van bijna twee-der den hebben. Alleen de Freiheit oordeelt anders en schrijft, dat het geen doel heeft zich uets wijs te maken. In belangrijke districten is de stemming ten gunste van Polen en tegen Duitsch- land uitgevallen. RUSLAND. Uit Kroonstad wordt gemeld De bolschewis- ten zijn meester van de stad. De oorlogsschepen zijn niet tot zinken gebracht. Duizend gevange nen zijn naar Oraniënbaum en 4000 naar Peters burg gedirigeerd, waar ze voor bijzondere krijgs raden zullen terecht staan. OPPER-SILEZ1E. Blijkens het rapport der geallieerde commissie te Oppeln bedraagt het aantal der in Opper-Si- lezië uitgebrachte Duitsehe stemmen 716,406 tegen 471,406 Poolsche stemmen. Naar de „Ostdeutsche Morgenpost meldt heeft een deel der Duitsehe bevolking in het zuidelijk deel van het district Rybnik zich van stemming onthouden wegens het Poolsche terrorisme. In Alt- en Neu Radzionka en Scholarzewitz hebben de Engelschen de stemming ongeldig verklaard omdat in het stembureau slechts Pool sche stembiljetten werden uitgereikt. De bladen te Berlijn beyatten, verdere be richten over daden van geweld der Polen in Opper-Silezië. Vooral in het district Beuthen zouden ter roristische daden voorgekomen zijn. In dit heele district breken Poolsche onlusten uit, die de Duitsehe elementen met bezorgdheid vervullen. Duitschers zijn voor de oogen der Franschen ernstig mishandeld. De Duitsehe plebiscietcommissie is uit haar standplaats Or- zegow verdreven, waarbij dertig personen ge deeltelijk ernstig, gedeeltelijk licht gewond zijn. Gisterenavond trok een aaneengesloten bende van zestig Polen te Beuthen naar het hotel Lomnitz. Aan generaal Lerond is een tele gram gezonden, waarin om hulp wordt ge vraagd. Te Karbowa bij Kattowitz is met hand granaten geworpen, terwijl te Schoppinitz een ernstige schietpartij aan den gang is. Te Laurahütte vinden samenscholingen plaats die ernstige gevaren voor de Duitschers doen vree zen. Van verschillende zijden heeft men zich tot de bevoegde districts-controleurs gewend Qrn hulp te vragen, die t-ot nu toe echter niet is "verleend. De Italiaansche bezettingsoverheid te Pless heeft de stemming nietig verklaard, op grond, dat de Poolsche terreur geen vrijheid van stern- Wen in dit district heeft toegestaan en dat de DE ENGELSCH--RUSSISCHE HANDELSBETREKKINGEN. Uit Cardiff wordt aan de „West Minster Ga- zette" gemeld, dat aldaar gisteren een conferen tie heeft plaats gehad tusschen een der leden van de Russische handelsdelegatie en den bur gemeester benevens een aantal handelsver tegenwoordigers over de kwestie van 't openen van handelsbetrekkingen tusschen Cardiff en de republieken, Rusland, Polen, Finland, Li- tauen en Letland. ENGELAND. Austen Chamberlain, de pasgekozen leider van de Unionistische partij in het Lagerhuis, deelde gisteren aldaar mede, dat hij zijn por tefeuille als minister van Financiën ter beschik king zal stellen. Men leidt hieruit af, dat hij Bonar Law ook als regeeringsleider in het Lager huis zal vervangen. Naar alle waarschijnlijk heid wordt Sir Robert Horne, de tegenwoordige minister van Handel, kanselier van de schatkist en zal Stanley Baldwin minister van Handel wor den. Uit de officieele cijfers der Engelsche regeering blijkt, dat er gedurende Februari een dalende tendenz in de loonen merkbaar is geweest en dat loonsverlagingen een bedrag van 1/2 millioen pond sterling hebben bedragen, en er l./2 mil lioen personen bij betrokken waren. Alle symp- tonen wijzen verder op een verlaging van de kos ten van het levensonderhoud, welke in de af- geloopen maand tien punten terugliepen en thans 141 boven de gemiddelde prijzen van voor den oorlog staan. Tengevolge van deze parallel loopende be weging hebben de loonsverlagingen in het al gemeen gesproken de koopkracht van de loo nen niet verminderd. DE TOESTAND IN IERLAND. Officieel wordt bericht, dat een trein met sol daten en burgers in het graafschap Kerry van uit een hinderlaag werd aangevallen. De troe pen raakten slaags met de aanvallers en leden ernstige verliezen. Een officier en vijf manschap pen werden gedood en twaalf man werden ge wond. De aanvallers werden op de vlucht ge dreven toen een andere trein met troepen te hulp kwam. Men gelooft dat de aanvallers ver scheidene dooden hebben. lof zijn hebben bevel gekregen naar hun regi menten terug te keeren. DUITS CHLAND. De Rijksdag heeft zich in zijn zitting van gisteren uitgesproken voor het wetsontwerp strekkende tot de uitvoering van art. 177 en art. 178 van het Vredesverdrag (ontwapening van de burgerwachten enz.) Een protest van de zijde der Beiersche re geering, welke zich ook met de herziene redactie van het wetsontwerp niet kon vereenigen, vond geen ondersteuning. GRIEKENLAND. Uit Athene wordt gemeld, dat'koning Constan- tijn binnenkort naar het front zaï vertrekken om het opperbevel op zich te nemen. Alle officieren en manschappen, die met ver- SPANJE. Naar Belga uit Madrid verneemt, is koning Alfonso sedert Zondagavond lijdend aan de ge volgen van gevatte koude. Hij heeft in lichten graad koorts en moet zijn kamer houden. AMERIKA. Harding heeft het Congres tegen 11 April tot een bijzondere zitting bijeengeroepen. JAPAN. Volgens officieele berichten uit Tokio zal Japan, indien het vlootprogramma in 1922 vol tooid zal zijn, een gevechtsvloot bezitten, ge lijkstaande aan die van de Ver.Staten, waar door de Britsche vloot, zooals die op het oogen- blik is, tot den derden rang teruggedrongen zal zijn. Het vlootprogram, dat door de kamer is goed gekeurd, bepaalt, dat er 8 slagschepen en 8 slag kruisers moeten zijn van ten hoogste 8 jaren oud. Door de uitgaven voor de vloot wprden thans 48.5 pCt. van de nationale inkomsten van het loopende jaar voor leger en vloot verslonden, waarvan voor de vloot alleen 32 pCt. Dit zijn de hoogste cijfers, ooit in eenig land in tijden van vrede voor militaire uitgaven besteed. ALLERLEI Eene indrukwekkende hulde aan de officieren en de bemanning van den onderzeeër, die in Januari 1920 gedurende duikoefeningen is ver- rongelukt ongeveer 100 mijlen ten N.W. der Scilly eilanden werd gisteren door de eerste En gelsche slagvloot bij haren terugkeer van haren lente-kruistocht bewezen. De linieschepen, bestaande uit 6 slagschepen en 2 slagkruiers, in 3 afdeelingen in linie opge steld met eene mijl tusschenruimte, werdenvoor- afgegaan door 6 lichte kruisers in ééne linie, 11,T mijl voor de middelste afdeeling, de helft van de flotille van torpedojagers was opgesteld aan weerszijden der lichte kiuisers, terwijl de Ar gus de achterhoede vo.mde. In deze formatie naderde de vloot het tooneel der ramp met eene vaart van 14 knoopen. Om 2.45 in den namiddag li< t de vloot de machines tot stilstand brengen, behalve de lichte kruisers, die langzaam bleven voortgaan om het buiten gewone slingeren te vermijden. De vlaggenwerden halfstok geheschen en om 4 uur werden op alle schepen herdenkingsplechtigheden gehouden. On danks de ongunstige toestanden voor het vliegen bewogen zich eenige vliegtuigen van H.M. Argus om de vloot gedurende den dienst. De gebruike lijke 3 salvo's werden afgevuurd door eene afdeeling van 100 zeelieden op H.M. Revenge en een signaal geblazen, waarop de officieren en manschappen het halfdek verlieten om te zin gen „Land van Hoop en roem." De Kamer van Koophandel te Essen wekt de Duitsehe kooplieden op, den handelsboycot tegen de Entente zoo te organiseeren, dat elke koopman die Engelsche of Fransche waren koopt zich verplicht 50 pet. van den prijs in een fonds te storten. Zij waarschuwt voorts tegen het koopen van chèques op Londen en Parijs, daar de kans be staat dat slechts 50 pet. der chèques wordt ge honoreerd. Om andere afzetgebieden te vinden is het noo- dig met Rusland nieuwe handelsverbindingen aan te gaan. Binnenland. De Holland-Zuid-Afrikalijn. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Ham burg De Holland—ZuidAfrika Lijn heeft een di recte verbinding geopend tusschen Hamburg en de Zuid-Afrikaansche havens, zonder een Engelsche haven aan te doen. Gisteren ging de „Bloemfontein", het eerste stoomschip, dat deze verbinding tot stand zal brengen, in zee. De reederij had een groot aantal persoon lijkheden, onder wie ook vertegenwoordigers uit Duitsehe verkeerskringen, in staat gesteld het vertrek van het schip bij te wonen. Van Nederlandsche zijde was. o.a. aanwezig de Nederlandsche consul-generaal in Hamburg de heer F 1 a e s, die in zijn rede de vriend schap van Nederland aan het Duitsehe volk overbracht. De Duitschers bezitten in Neder land, zeide hij, een hunner grootste vrienden, die bereid zijn om hen te helpen, waar zij kun nen. Een vertegenwoordiger van het Ilijkspost- ministerie constateerde tot zijn vreugde, dat door de nieuwe stoomvaartverbinding, waar van ook de Duitsehe postdienst gebruik zal maken, voor een reis naar Zuid-Afrika geen Engelsche haven meer behoeft te worden san- gedaan. De huurwetten. Verschenen is een Kou. besluit, bepalende: De huuraanzeggingswet (wet van 19 Febru ari 1921), en de wet vah 19' Februari 1921, tot wijziging der Iluurcommissiewet, treden in werking met ingang van den eersten April 1921 Werkmanskaarten. De Directie dei Nederlandsche Spoorwegen, heeft beslist, dat werkmansabonnementskaar ten voortaan des Zaterdags voor de heenreis gel dig zullen zijn in alle toegankelijk gestelde trei nen, waarmede de houder der werkmanskaart in den ochtend voor 12 uur zijn bestemming be reiken kan. Het doorluchtig Nederlandsch Episcopaat. Het Doorluchtig Nederlandsch Episcopaat kwam gisteren te Utrecht in buitengewone vergadering bijeen. Dordreehts Museum. Tot directeur der Vereen. Dordreehts Museum is op de laatstgehouden vergadering benoemd jhr. E. W. C. Six, te Leeuwarden. (D. Ct.) De fiscus gefopt. Onder de emissies welke in Febr. hebben plaats gehad, behoort o.a. die van „Wilton's Dok- en Werfmaatschappij" te Rotterdam, om gezet in de N.V. „Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf", waarbij de aandeelen der „oude" Wilton voor 2000 werden ingebracht in de „nieuwe" Wilton. De heer W. Kreukniet vestigt de aandacht in het „Maandblad voor het Boekhouden" van 1 Maart op een belasting-kwestie die met deze omzetting annex is. Na de kapitaalsformatie voor de nieuwe ven nootschap te hebben verklaard, zoo zij ge schiedde door kapitaliseering van onverdeelde winst, zicht- en onzichtbare reserves, vervolgt de heer K. Zoolang de reusachtige reserves niet worden uitgekeerd hetzij in geld, hetzij in aandeelen en obligaties blijven zij volgens onze Wet onbelast. De fiscus strekt zijn hand eerst uit, als de reserves wor den uitgekeerd. N.V. betalen ten onzent geen belasting over behaalde winst, zooals een natuurlijk persoon, doch over de uitgekeerde winst. Indien men op de normale wijze de enorme reserves tot uitkeering wilde doen komen, zou deze uitkeering volgens de wet op de dividendbelasting belastingplichtig zijn. De vennootschap zou met inbegrip der opcenten 9.05 dividendbelasting moeten betalen, terwijl de aandeelhouders over de ontvangen uitkeeringen, inkom stenbelasting zoowel aan het rijk als aan de gemeente zou hebben te betalen. Deze belastingen zouden millioenen be- loopen. Ten aanzien van de wijze van omzetting der 1250 aandeelen a 1000 in 25000 nieuwe a 1000 hetgeen als een ruil van kapitaalswaarden ge schiedde en niet als een winstuitkeering, zegt de heer Kreukniet verder De oprichting der nieuwe „Wilton" maakt alzoo art. 5 der wet op' de divi dendbelasting illusoir. In plaats van vele millioenen, ontvangt de fiscus 2x/2 re gistratierecht over 25 millioen en zal hij een verhoogden aanslag in de vermogens belasting over oude aandeelhouders waar schijnlijk tegemoet kunnen zien. Van een belasting der uitgekeerde winst is echter geen sprake. De transactie, hierboven geschetst, is formeel ongetwijfeld in orde. Langs vol komen legalen weg worden de reserves bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1