Dagblad, voor Schiedam en firatis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Donderdag 24 Maart 1921. No. 12994 De Draaf en zijn Dochter. m f Afin F SU ILLET Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2—, per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsenf wordt 2 maai;[ berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale" fconditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden opgaanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. Itnuluii |f f 1111 wiIIm tui geheel» 11 SI MB hfcafl» InvnllAlteii j fcW W veel ef eogj De verzekering wordt gewaarborgd «oei de Hellandaehe Atgoaiiaaa Vorzokerlagibaak te lehlodaa kg vuile» duim i IQ rorllei van^een wijsvlngei H verilei eiken aade- ten vingei Buitenlandsch Nieuws. ONLUSTEN IN DUITSCHLAND. Uit Keulen wordt gemeld, dat de opstandige beweging zich buitengewoon heeft uitgebreid. Te Eisleben ontwikkelden zich gistermiddag talrijke straatgevechten, welke zich nog steeds uitbreiden. De arbeiders uit de dorpen trekken gewapend tegen Eisleben op. Het steunpunt van de Sicherheitspolizei is do Hoogere Meisjesschool. Een groot aantal stra ten is door de politie bezet, doch overal rukken de communisten op, in de buurt van Eisleben werd gistermiddag een sneltrein beschoten. De communisten hadden den spoorbaan bezet, en openden een levendig vuur op den trein. Er werd ecliter niemand ernstig gewond. Te Halle manen de Meerderheidssocialisten en de Onafhankelijken de arbeiders aan om geen gevolg te geven aan den oproep tot, sta king. Te Halle wordt dan ook nog overal ge werkt. Op straat en in de fabrieken wordt ech ter door de communisten een vlugschrift ver spreid, waarin o.a. gezegd wordt Op naar de barrikaden Op ten strijde Leve de revolutie. Leve Sovjet-Rusland. Leve Sovjet-Duitschland. Het revolutionnaire Roergebied is door de imperialistische Entente van ons afgescheiden, en daardoor is Midden-Duitschland het centrum van de Duitsche revolutie geworden. Te Mansfeld is het werkvolk van de Leuna- Werke ten getale van 22.000 man in staking gegaan. De Duitsche Volkspartij in den Pruisi- schen Landdag verlangt met het oog op de onge regeldheden in Midden-Duitschland en de volks stemming in Üpper-Sileziê de onmiddellijke idj- eenroeping van den Landdag. Uit Hamburg wordt gemeld, dat het aldaar op verschillende punten tot bloedvergieten is gekomen. Voor de „Vulkan"-werf trachtten de arbeiders de politie te ontwapenen. Deze schoot op de menigte en wierp handgranaten, waardoor 4 personen gedood en 12 gewond werden. Op de „Reperbahn" werd op de politie ge schoten, waarbij één politieman werd gedood en verscheidene gewond. De politie beant woordde het vuur en ook de oproerlingen moesten 15 dooden en gewonden achterlaten. In'de nabijheid van de Holsteintor kwam het eveneens tot een schietpartij, waarbij talrijke personen gewond werden. Men hoopt de onlusten te Hamburg alleen met politiemacht te bedwingen en geen mili taire hulp noodig te hebben. Gisteren werd te Berlijn over den toestand in Midden-Duitschland het volgende offici eel bekend gemaakt In liet Bitterfelder-iii- dustriegebied zijn de bedrijfsraden afgezet en revolutionnaire comité's van actie opgericht. In het dictrict Eisleben deden de communisten heden een aanval met vuurwapens op de politie Er werden veel politiemannen gedood en ge wond. DE TOESTAND IN RUSLAND. De „Daily Telegraph" ontvangt de volgende (Naar het Duitsch). 37 „Dat is hij. Dat is do lieer Racket. Dag heer Hacket, gij hebt ons laten wach ten. Heeds drie kwartier zijn wij hier. Hacket was een klein en dik man, in 't zwart gekleed zijn anders opgeruimd gelaat bad thans een sombere uitdrukking. Wel, vrienden, zei hij, mijne onbekend heid met den weg is daar de oorzaak van. Dezen morgen ben ik bij den graaf Schumac- ker geweest, hier zijn drie beurzen met geld, die hij mij meegegeven heeft. De twee grijsaards wierpen zich op het goud met eene gretigljjpid, eigen aan de boe ren van Noorwegen. De jonge mijnwerker weigerde de beurs, welke Hacket toereikte. Bewaar uw goud Hacketik zou liegen ^dien ik zei, dat ik de wapens opvat voor uwen graaf Schumacker, ik zal strijden om (le mijnwerkers van de koninklijke voogdij te bevrijden en voor mijne arme moeder. ^erre van teleurgesteld te zijn, antwoordde Hacket lachende berichten omtrent den toestand in Rusland De opstand te Kroonstad was blijkbaar het sein voor een reeks van dergelijke bewegingen in het geheele land. Steden en streken, die groote afstanden van elkaar verwijderd lagen, kwamen gelijktijdig in oproer tegen het bolsjewistisch regime. Te Kazan, een groote stad aan de Wolga, werden de berichten omtrent de opstanden te Petrograd en'Kroonstad op 1 Maart ontvangen. Onmiddellijk vulde een groote menigte de an ders verlaten straten. Het gebouw van de plaat selijke Buitengewone Commissie werd omringd en doorde menigte bestormd, en alle gevan genen werden bevrijd. De communisteoj, die ill hét gebouw werden gevonden, werden ver moord, en met de papieren van het bolsjewis tische gerecht werd oen vreugdevuur ontsto ken. Een lid van het Centraal Uitvoerend Co mité, de Tartaar Madjibekof, bevond zich onder ie communisten, die vermoord werden. Een voorloopige commissie heeft het bestuur over de stad oyi zich genomen, die zich, den 6dcn Maart, nog in de macht van de revolutionnai- ren bevond. Ook le Nisjni Nowgorod schijnt een opstand te hebben plaats gehad bijzon derheden hieromtrent ontbreken vooralsnog. Te Odessa begon de beweging op 25 Februari De zeelieden in de haven verjoegen hun com missarissen. Doch de communisten lieten de matrozen in massa doodschieten: Ondertus- scheh trokken benden rebellen in den omtrek, voor een groot deel bestaand uit Duitsche ko lonisten, zich samen op Odessa, dat zij 2 Maart bezetten. De Roeden vluchtten, doch een paar ommunisten, die er niet snel genoeg vandoor gingen, werden gevat en aan lantaarnpalen op gehangen. Den 4en Maart werd een voorloopi ge regeering gevormd. Onmiddellijk begon on- eenigheid met de Oekvainers de Rood on trok ken hiervan profijt en bezetten Odessa. Onmid dellijk begon een algemeene moord op de op standelingen. Den Ssten brak de opstand opnieuw uit in hel concentratiekamp nabij de stad. De gevan genen overrompelden en doodden hun cipiers. Daarop namen zij de vlucht. De beweging in bet 1 )onotz-mijnbekkon be gon den llen Maart. De arbeiders der kolen mijnen van Hughesoyka (vele jaren geleden gesticht door een ondernemend Engelschman) gaven het teeken tot den. opstand, welke zich thans heeft -dtgestrekt tot de bekende Gor- lovka-mijnen. Don-kozakken en soldaten van het roode leger hebben zich bij hen aangeslo ten. Gofnmunisten cn leden der buitengewone commissie "wórden zonder genade door hen doodgeslagen en te Moskou komen voortdurend wanhopige beden om hulp binnen. Ook de Noordelijke Kaukasus staat in vuur en vlam. De Cis-Kaukasische stammen in de buurt van Grosni hebben gemeene zaak gemaakt met de bergbewoners uit Draghestan. Talrijke kleine roode detachementen zijn vernietigd en slechts de sterkere garnizoenen in de steden zijn min of meer buiten gevaar. De spoorweg Dan zal ik dit geld aan uwe arme moe der zenden Norbith, opdat zij zich kleeren verschaffe om zich tegen do koude aan den winter te beschutten. De jonge man stemde toe door een goed keurend hoofdknikken en Hacket ging als een bekwaam redenaar voort Doch wacht u wel te herhalen, wat gij zoo even onbedacht gezegd hebt, dat gij niet voor Schumacker, graaf van Griffenfeld, de wapens opvat, t Maar knorden de twee grijsaards, wij weten we), dat men de mijnwerkers verdrukt, doch wij kennen dien graaf niet, dien staats gevangene. Hoe, hervatte de bode levendig kunt gij op dit punt ondankbaar zijn. Gij zucht als slagen in de mijnen, van licht en lucht beroofd. Wie heeft u hulp toegezegd, wie heeft u moed ingesproken, geld en wapenen gegeven Is niet mijn geëerbiedigde mees ter nog meer slaaf en ongelukkig dan gij En nu hij u met weldaden overladen heeft, zoudt ge weigeren hem te dienen tot het herwinnen van zijne en uwe vrijheid Gij hebt. gelijk, viel de. jonge mijnwer ker hem in de rede; dat zou slecht gehandeld zijn. Ja, heer Hacket, zeiden de twee oude mannen wij, zullen strijden vooi den graaf Schumacker. langs de Kaspische kust is nabij Petrowsk ver broken. in de Oekrajne hcersehl een ware chaos. Tus- schen Kief en Odessa staan minstens veertig goed georganiseerde opstandelingen-benden, die tegen de bolsjewiki vechten en tevens de steden plunderen, welke zij kunnen bezetten. Kamenetz-Podolsk, Olviopol, BalLa on vele andere steden en dorpen zijn geheel verwoest. Steeds werd de vernieling voorafgegaan door het ophangen van alle bolsjewistische commis sarissen. Deze benden zijn zóó sterk, dat zij geregelde veldslagen tegen de bolsjewiki léve ren. Zoo werd b.v. nabij Sjitoinir (100 mijl W. van Kief) door den bekenden betman Strook een slag geleverd, waarin de bolsjewiki alleen 300 man aan dooden verloren. In de provincie Jekaterinoslaf gaal de boe- ren-aanvoerder en gewezen schoolmeester Mach- no voort, de bolsjewiki te bestrijden. Den 2den Maart namen zijn troepen de stad Elisabethgrad in. De chaos in Rusland schijnt bij den dag groo- ter te worden. De te Riga verschijnende „Sewodnja" meldt, dat Dzarzjinski, de leider dor bolsjewistische buitengewone commissie ter bestrijding van de tegenrevolutio, in 16 Russische gouvernementen den staat van beleg heeft afgekondigd. Geen enkele trein'behalve militaire treinen, verlaat Moskou. Volgens te Riga ontvangen berichten zouden groote gedeelten van het roode leger tusschen Pskoff en Ilomel in ontbinding zijn. De soldaten deserteeren groepsgewijs en trekken naar huis zonder zich om de bevelen hunner officieren te bekommeren. Door dezen toestand wordt de terugkeer der Letse he vluchtelingen uit Sowj et- Rusland erg vertraagd. DE ONLUSTEN IN IERLAND. Sinn Feiners hebben gisteren in de buurt van Lispose (graafschap Kerry) een inspecteur cn acht politieagenten overvallen. Acht Sinn Fei ners werden gedood en twintig gewond, terwijl drie politieagenten licht, werden gewond. In de buurt van Blarney (graafschap Cork), vuurden Sinn Feiners van uit een boerderij op een afdeeling politieagenten en soldaten, die naar verdachte personen zochten. Zes Sinn Feiners Werden daarbij gedood. In de buurt van Strokestown (graafschap Roscommon) hebben gister Sinn Feiners een aanval gedaan op een afdeeling regeerings- troepen. Een kapitein werd gedood en drie sol daten en een politieagent gewond. Vier personen wórden nog vermist. De afgevaardigde Pierard verklaarde dat een deel van de socialisten had besloten zich van stemming te onthouden, terwijl de anderen zonder enthousiasme vóór zouden stemmen. De minister van Buitenlandsche Zaken Jas- par deed een krachtig beroep op de Kamer op dat; deze alle sancties zou goedkeuren. Tenslotte werd het wetsontwerp aangenomen met 129 Legen 2 stemmen (van de frontpartij) en 17 onthoudingen (van de socialisten en de frontpartij ROEMENIE. Op de beurs te Boekarest blijkt de laatste dagen een geweldige ineenstorting te hebben plaats gehad, waarvan tal van handelaars het slachtoffer zijn geworden. De prijzen voor indus- trieele producten daalde volgens de telegra fische berichten op 15, 17 en 18 dezer 100 170 pet. en loepen'sedert nog verder achteruit. Op de effectenbeurs is de stemming zeer ge drukt, als een gevolg van de groote daling in de koersen. Als oorzaak van de ineenstorting wordt in handelskringen de politiek der groote banken beschouwd, daar deze de laatste maanden aan de handelaren geen crediet meer verleenden, of alleen crediet beschikbaar stelden tegen woe kerwinst, welke in sommige gevallen 80 pet. beliep. De treurige toestanden op de spoorwegen ver- hoogen de onzekerheid op economisch gebied. Op de meeste lijnen loopt er tegenwoordig nog maar een trein. GRIEKEN EN TURKEN. Een telegram uit Smyrna meldt Naar verluidt, is het Grieksche offensief van daag begonnen. SPANJE. De toestand van den Koning is iets verbeterd. Hij mocht het bed verlaten. De godsdienstige plechtigheden, die in.de kapel van het paleis zouden plaats hebben, zijn uitgesteld. BELGÏE. De Belgische Kamer heeft zich gisteravond bezig gehouden met het wetsontwerp tot heffing van een deel van de waarde van in België uit Diutschland ingevoerde producten. De.minister van Financiën Theunis zette de noodzakelijkheid en de doeltreffendheid van de economische sanc ties tegen Duitschland uiteen. JAPAN. Reüter verneemt uit Singapore dat de Kroon prins van Japan Dinsdagmorgen naar Europa vertrokken is. De kroonprins van Japan, die thans aan boord van het oorlogsschip „Katori" op weg naar Engeland is, wordt daar den 6en April verwacht. Met uitzondering van het bezoek, dat de tegenwoordige keizer vroeger eens aan Korea gebracht heeft, is dit de eerste keer, dat een lid der keizerlijke familie het land verlaat. Het bezoek dat de kroonprins thans aan Europa gaat brengen, is dan ook een groote verandering in de traditie. De Japan ners beschouwen de reis naar Engeland^ als een tegenbezoek vöor dat hetwelk Prins Ar thur van Cunnaught tijdens den oorlog aan Japan gebracht heeft. Nu was prins Arthur daar al eens eerder geweest, maar het jong ste bezoek werd beschouwd als het|begin van een nieuw tijdperk in de Britsch-Japansche Weést moedig, en dapper mijne vrien den, leve Schumacker, laat den naam van uwen weldoener weerklinken door geheel Noor wegen. Luistertalles steunt uwe rechtma tige onderneming en gij zult verlost worden van een goduchten vijand, generaal .Le vin de Knud, gouverneur der provincie Door toedoen van mijn edelen meester, graaf van Griffenfeld zal hij weldra naar Borgen geroepen worden. Zeg mij eens, Kennybol Jonas en Noibeth, zijn uwe kameraden gereed Mijne broeders van Guldbrandshel, zei Norbith, wachten alleen mijn teeken. Morgen, indien gij wilt. Goed, morgen. De jonge mijnwerkers, wier aanvoerder gij zijt, moeten het eeist de vaan van het oproer ontplooien. En gij, mijn moedige Jonas Zes honderd dapperen van de Faroer eilanden, die sedert drie dagen van gemzen- vleesch leven in het woud van Bennallag wachten op het signaal van hun ouden kapitein Jonas. Heel goed. En gij wakkere Kennybol Allen, die eene bij! dragen in de bergen van Kola en de rotsen beklimmen, zijn ge- reed zich aan te sluiten bij hun broeders de mijnwerkers, indien z.ij hunnen arm noodig hebben. Dat is genoeg. Meld uwen wapenbroeders, opdat zij niet twijfelen aan de overwinning, voegde de bereke nende Hacket er bij met verheffing van stem - dat Han van IJsland hun aanvoerder zal we zen. Is dat zeker vroegen de drie mannen tegelijk en met eene stem, die schrik en hoop uitdrukte. De bode antwoordde Ik wacht u drieën binnen vier dagen, op dit uur met, uwe vereenigde strijders in de mijn van Aspil bij het méér van Smiasen. Han van IJsland zal mij vergezellen. We zullen daar zijn, zeiden de drie op perhoofden. Vreest niets, zij Hacket la chendé. Luistert, gij zult in de oude rui nen van Crag vaandels voor uwe troepen vinden. Vergeet niet de kreet Leve Schu macker. Laat ons Schumacker redden We moeten scheiden, want de dag zal weldra aanbreken. Doch zweert mij eerst eeuwig ge heim te houden, wat hier tusschen ons gebeurd. Zonder te antwoorden, openden de drie opperhoofden eene ader van de linkerhand met de punt van hun sabel daarna namer zij de hand van Hacket en lieten er ieder eenige druppels invloeien. Gij hebt ons bloed zelden ze tot hem. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1