Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tiratis-OngevaUenverzekering f9(lll -ï'- f9011 fltlfl T" jsl, iZUU I Lm I lull - 44ste Jaargang Vrijdag I April 1921. No. 13000. De Graaf en zijn Dochter. FEUILLETO Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden fl per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. De venektrlui wordt gewurbeffi ieei de HeUtadieheAii«MeeueV«ra^»rh^ibaBk bQ veillea ven een wQivIngev M verliet eiken onde ren vinger i Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. ZOMERTIJD. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter algemeene kennis, dat 4 April a.s. de wettelijke tijd met één uur zal worden ver vroegd en de klokken dezer gemeente in den nachtvan 3 op 4April a.s. te 2 uur, één uur voor- uitgezet zullen worden en het alzoo wordt ge acht, te zijn 3 uur, en noodigen de beheerders van openbare uurwerken uit, de onder hun be heer staande klokken, alsdan eveneens een uui te doen verzetten. Schiedam, 1 April 1921. Buitenlandsch Nieuws. HONGARIJE. liet „Wiener Tageblatt" verneemt uit mo- narchistischekringen aldaar dat de plattelandsbe volking in troepen naar Stiermarken trekt. Por tretten van Franz Joseph en ex-keizer Karl worden vooraan in den stoet meegedragen. Graaf Julius Andrassy spreekt de vertegenwoor digers van het volk, uit naam van den gewezen keizer toe. Het garnizoen Steinamanger zou reeds be reid zijn, tegen Boedapest op te rukken, doch Karl heeft verklaard, noodeloos bloedvergieten te willen vermijden en verlangt, dat men zich nog éénmaal met Boedapest in verbinding zal stellen. Daarop heeft Andrassy een soort ulti- matum aan de regeering te Boedapest gesteld. Dr. Gras en andere ministers zouden in Stier marken zijn aangekomen, als onderhandelaars namens den rijksregent Horthy. Tusschen hen en graaf Andrassy worden thans onderhandelingen gevoerd. Men heeft den indruk, dat de Hongaarsche regeering een toe gevende houding aanneemt. Uit Berlijn meldt men De talrijke berichten, die lieden omtrent den toestand in Hongarije zijn ontvangen, geven geen duidelijk beeld van de feitelijke gebeurtenissen en den toestand, zooals die op het oogenblik in Hongarije is. Dikwijls zijn berichten in flagrante tegenspraak met elkaar en het is niet steeds na te gaan, uit welke bron zij afkomstig zijn In de eerste plaats is het niet bevestigd, dat de in de streek van Steinamanger gelegerde troepen onder bevel van kolonel Lehar, als mede de gouverneur van West-Hongarije, graal Sigray, zich inderdaad ter beschikking van den ex-keizer hebben gesteld en besloten hebben, naar Boedapest op te rukken. Te Weenen werd gisteravond laat een be richt uit Boedapest ontvangen, volgens het welk de militaire dictatuur in West-Hongarije zou zijn uitgeroepen en dat de troepen van kolonel Lehar ter sterkte van 15.000 man, dus de helft van het Hongaarsche leger, den eed van trouw aan den ex-keizer zouden hebben a f gelegd Van andere zijde wordt daarentegen hard nekkig volgehouden, dat dergelijke berichten afkomstig zijn uit Oostenrijksche of Hongaar sche monarchistische bron en uitsluitend ten doel hebben, stemming te maken. Ook over de vraag, wat Karl en zijn omge ving voornemens zijn in de naaste toekomst te doen, bestaat nog onzekerheid. Waarschijnlijk zal hij alles in liet werk stellen om onaange naamheden met de groote en de kleine En tente te vermijden, en naar verluidt zal hij voorloopig ten behoeve van zijn zoontje Otto van den Hongaarschen troon afzien. De regent Horthy zou in dat geval uit zijn ambt ontzet worden en slechts het opperbevel over de troe pen behouden. De prins-aartsbisschop Gzer- noch zou dan tot regent worden benoemd en graaf Andrassy zou de leiding van de buiten landsche aangelegenheden krijgen. Over de houding, die door de beide Ententes zal worden aangenomen, wanneer Karl werke lijk zou beproeven, den Hongaarschen troon met geweld van wapenen voor zich ol' zijn zoon te bemachtigen, zijn tot dusver evenmin ondubbelzinnige berichten ontvangen. Het Schijnt echter wel, dat de groote Entente voor nemens is, te volharden bij haar verklaring, dat zij geen Habsburgsche regeering in Hon garije zal dulden. Het- „Acht Uhr Abendblatt" verneemt uit Weenen Het is een feit, dat gisteravond te Steinaman ger onder klokgelui de militaire dictatuur door de troepen is afgekondigd, en dat de troepen van kolonel Lehar den eed van trouw aan Ivarl hebben afgelegd. De geheele stad is in vlaggen- tooi.Niemand mag de stad verlaten of binnen komen. Gister avond gaven de Boedapester bladen voor liet eerst berichten over het bezoek Van den ex-keizer en de conferentie met Horthy, alsmede over zijn aanwezigheid te Steina manger. De Weensche vertegenwoordigers der En tente spreken met verontwaardiging de geruch ten tegen, dat zij iets van het voornemen van den ex-keizer geweten zouden hebben. Met name Frankrijk, aan welk land ondersteuning van het avontuur wordt toegedicht, logenstraft deze geruchten. De Fransche vertegenwoordiger te Boedapest heeft het eerst tegen het bezoek van Karl geprotesteerd. De nationale Vergadering is tegen 1 April bijeengeroepen. Het wantrouwen van de partij der kleine boeren tegen den minister-president neemt voortdurend toe. De minister-president en eenige andere leden van het kabinet zullen waarschijnlijk moeten aftreden. Het „Wiener Journal" meldt, dat 35000 man Joego-Slavische troepen bij Varasdin geconcen treerd zouden zijn om vandaar uit naar Sleine- manger op te rukken ten einde met alle midde len het herstel van do Habsburgsche dynastie in Hongarije te beletten. (Naar het Duitsch). 43 Steiler zal het niet worden heer, maar we zullen wel zware steerum op onzen weg vinden, onder andere een driekant blok, dat ik zoozeer verlangd heb te zien en waarop oud runenschrift te lezen staat. Na eenigen tijd met. veel inspanning de naakte rots beklommen te hebben, riep Spiagu- dry eensklaps uit „Ha, heer, ik zie hot, ik zie het. Wat dan zei Ordener, die aan Ethel dacht. Maar heer, het driekantige rotsblok jammei dat het niet klaar is. Terwijl ze het rotsgevaarte naderden, stiet Spiagudry een kreet van schrik en smart uit Ordener vroeg naar de reden. Ge dacht, dat,het blok den weg versperde, zei bij, doch het is niet het geval. Dat. maakt me juist wanhopig, zei de bewaarder. Hoe dat? Ziet ge dan niet, dat het blok omge- DUITSCHLAND. In bet Midden-Duitsche industriegebied is de toestand aanmerkelijk gekalmeerd. Te Wester helm arresteerde de politie een twintigtal per sonen, die bij een dynamietdiefstal betrokken \Varen. Ook in het district Merseburg is na de bezetting van-de Leunafabrieken en het uiteen jagen van de communistische centrale te Hallo de rust hersteld. Ten Oosten van Halle en te Unstruthtal bij Bockwitz houden zich nog enkele communistische benden opzij Hebben drie landgoederen bezet en de eigenaars gevankelijk weggevoerd. In deze streek hebben trouwens herhaaldelijk roofpartijen en „requisities" plaats gehad. De kolenmijn Lótz is door de communisten bezet. Voorts wordt bericht, dat gisteren te Erfurt talrijke arrestaties hebben plaats gehad. Er werd een opslagplaats met zestig geweren ont dekt. Te Dresden belegerden de communisten het arsenaal om zich van de daar opgeslagen wapenvoorraden meester te maken. De politie slaagde er in, hen te verdrijven. Naar van welingelichte zijde wordt mede gedeeld, verplaatst de opstandige beweging, nu zij in liet centrum van het Midden-Duitsche industriegebied onderdrukt is, zich, gelijk dat gewoonlijk het geval is, naar het platteland. Zoowel in het district Borna als in de Nieder- Lausitz isi het conflict naar de bruinkool mij nen overgeslagen de arbeiders worden dooi de communisten tot staking gedwongen. Te Liebenwerda ligt ten gevolge hiervan het werk in verschillende mijnen stil. Aldaar heelt- zich een comité van actie gevormd en is de raden republiek uitgeroepen. Te IIalle is het werk bijna overal hervat. Niet alleen de Leunafabiieken, doch ook de meeste andere firma's zijn voornemens, de arbeiders, die als bijzonder terroristisch bekend stonden, niet weer in dienst te nemen. Te llalle is de verscherpte staat van beleg afgekondigd. Het herstel van de orde in de Leunafabne- ken heeft veel mensehenlevens gekost. In het ziekenhuis te Wiessenfeld zijn 21 zwaar gewonden opgenomen, liet aantal dooden communisten bedraagt 56. De politie heeft slechts geringe verliezen geleden. De roode benden, die zich te Grobers, met veilig meer gevoelden, zijn gistermiddag naar Gütz vertrokken, waar zij aan liet plunderen zijn geslagen en den landeigenaai Hecht heb ben doodgeschoten. Een deel der bende is naar het Noorden gevluchtde overigen hebben een versterkte stelling ingenomen. De Pruisische regeering zal de volgende week een memorandum publiceeren, waarin zij een uiteenzetting geeft van de ontwikkeling der communistische onlusten. Naar men van communistische zijde verneemt hebben de leiders van de stakingen voor West- Duitschland in den afgeloopen nacht besloten, om dc staking op te heffen. De algemeene staking te Gotha is eveneens opgeheven. Gisteren werd in alle bediijven ge werkt, met uitzondering van één bedrijf, waar van de eigenaar afwezig was. ENGELAND. Gisteren is er een proclamatie afgekondigd, waarbij, in verband met de kolenstaking, de staat van verscherpte bewaking (state of emergency) is afgekondigd. De minister van mijnwezen, die door Reuter is'geintornieuwd, zette uiteen, dat de alkondi- ging van de slate of emergency de regeering in staat stelde, zoodanige regelingen te treffen als noodig is voor het beschermen van de belangen van liet volk. De uitvoer van kolen, cokes en briketten is verboden, behalve onder consent. wenteld is, wat door menschenkrachten niet mogelijk was. Indien het de duivel niet ge daan heeft, is er in heel Noorwegen slechts een man, wiens arm sterk genoeg is om. Beste gids, gij vervalt weder in uw pa- nischen schrik. Die steen heeft wellicht eeuwen zoo gelegen. Met uw verlof mijnheer, hij is versch om gewenteld de plaats is nog vochtig, waar iiij lag. Ik wil u goeden raad geven, opdat gij het monster gemakkelijk kunt overwin nen. Ordener naderde Spiagudry. Wat is dat, vroeg hij O, Hemel, riep eensklaps Spiagudry met trillende stem, wat zie ik daar ginds Kijk meester, gaat daar geen klein man voor ons op het pad. Ik zie niets, zei Ordener. Niet heer Ja, het pad slingert zich om dat. rotsblok. Laten wij niet verder gaan ik smeek u. Gij hebt u al weer zonder reden bang gfi maakt. Ik meende toch een kleinen man te zien, doch het maanlicht heeft soms eene rare uitwerking. Het kan zijn, dat me die schijn bedrogen heeft. Zij naderden de kruin van den Gieren kop en zagen den top der ruïne. RUSLAND. De sovjet-regeering overweegt een groot kolonisatieplan, waarbij aan buitenlandsche regeerings- en industrieele groepen 71 concessies worden verleend voor de exploitatie van bijna alle natuurlijke hulpbronnen van Rusland, waar onder acht concessies voor den bo'sehkap in Azia tisch en dertig in Europeesch Rusland, en voorts nog 19 mijnbouw- en 14 landbouwconeessies. Er zouden reeds geheime contracten geslo ten zijn met Duitsche en Britsche firma's. Krupp zou zich hebben verzekerd van de exploitatie der Poetilof- en Otsjinsky wapenfabriek, ter wijl Hugo Stinnes enorme boschconcessies in Siberië zou hebben verkregen, waarbij conces sief tot exploitatie van kolen- koper-, graphiet- en platinamijnen. Volgens een draadloos telegram uit Moskou heeft de Russische Sovjet regeering 1000 loco motieven in Zweden besteld en 100 in Duitsch- land, terwijl 1300 Russische locomotieven in Engeland zullen worden hersteld. Uit Duitsch- land werd reeds het volgende materiaal ont vangen 10.000 locomotiefschoorsteenen, 3500 wielbanden, 2600 koppelingen en ongeveer 300.000 ton tin. Iemand, die pas ontsnapt is uit Bakoe, deelt in de „Times" een en ander over den toestand aldaar mede De stad is niet verlicht, en er loo- pen geen trams meer. De voorraden petroleum zijn geheel uitgeput door de buitensporige eischen van Sovjet-Rusland. Er wordt thans zoo goed als niets geproduceerd, en de helft van de pom pen staat stil. De ontevredenheid onder de ar beiders wordt voortdurend grooter. Om hen tevreden te stellen, werd er een „roofweek" georganiseerd, gedurende welken tijd de civiele bevolking van alles werd beroofd, zelfs van de onderkleeding. Een tafel en wat stoelen waren eenige meubilair, dat in de huizen werd gelaten. Thans verkoopen de arbeiders aan de burger bevolking haar eigen bezittingen terug. Resul taat van alles is dus geweest, dat de arbeiders niet in het minst opgeschoten zijn met deze „roofweek", terwijl de andere groepen van de bevolking tot den bedelstaf zijn gebracht. FRANKRIJK EN AMERIKA. De vroegere Fransche minister-president Viviani, die een beleefdheidsbezoek brengt aan de Vereenigde Staten, werd gister door den staat secretaris voor Buitenlandsche zaken Hughes op het ministerie voor Buitenlandsche zaken ont vangen. Viviani was vergezeld door den Fran- De lezer moet zich niet. verwonderen, dik wijls bouwvallen op de kruin van bergen te vinden. Wie door Europa beeft gei eis,d zal vaak overblijfselen van forten en burchten op de hoogste toppen aangetroffen hebben. Vooral in Noorwegen en in deze tijden wek ken zij onze verbazing, zoowel door hun aan tal als door hunnen verscheidenheid van vorm. Nu eens waren het lange ontmantelde muren, die zich als een gordel om eene ïots slingeiden, dan weer spitse torentjes, die als met den top des bergs vergroeid schenen gelijk de punte v. 'n kroon ook vond men op de besneeuwde kruin vaak zware torens, die cirkelvormig eenen groo- ten toren omgaven Men zag er naast de zwakke gothische bogen van een Katholiek kloos ter, de logge Egyptische pijlers van eenen drui- den-tempel, naast eene met vierkante to rens, omgeven vesting van een heidensche vorst, de met schietgaten voorziene burcht van een Christen heer, naast een fort dat de tand des tijds ondermijnde, een klooster door den oorlog' vernield. Van al deze gebouwen, die een mengsel van bouwstijlen m zich ver- eenigden en op schijnbaar ongenaakte plaat sen opgericht waren, stonden nog broks uk ken van muren, die getuigenis aflegden van de macht en de onmacht der menschen. Een vermolmd gebouw waaraan de natuur de hand gelegd heeft om het in haren schoot te doen wederkeeren, maakt een diepen indi uk op ons. In zijn verval is het schoon niet alleen dewijl groen gebladerte, wilde bloemen en drui pend mos van allerlei kleur zijn ruwe uithoek verzachten, maar omdat, deze alle zich hebben gezaaid op ondergaande grootheid. Zij verkon digen aan onze verbeelding, als de bloemen op een graf dat de sluimering der dooden van geen stoornis'weet. Burchtkasteelen, door de tand des tijds vergruisd, en kloosterbogen, die gespleten zijn en gescheurd, tooveren ons den verdwenen maatschappelijken toestand voor den geest, uit het rijk der vergetelheid opgeroepen. Tijd en vergetelheid, die twee beheerschers van ons ge- geslacht brengen alle scheppingen van den men- schelijken geest tot stof en assche weer. Gebeur- tenisssen volgen elkander op, als de baren, de ovei leveiingen verdwijnen met de jaren en wie zou dan latei nog het geheim van eeuwen kun nen bespieden Het slot van Vermund, waar onze reizigers aangekomen zijn, was een dier gebouwen, waaraan liet. bijgeloof wonderlijke verhalen vastknoopte. Trouwens elke burcht heelt, ha re helden en hare sagen. Aan de muren uit zware keisteenen met cement opgetrokken, zag men, dat het uit de vijfde of zesde eeuw dagteekende. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1