voor Roomsch-Katholieben. schen gezant. Hij gaf geen nadere uitlegging over het doel van zijn missie. Zijn secretaris zeide dat Viviani niet als vertegenwoordiger van den Vol kenbond kwam, doch slechts namens de Fran- sche regeering was gekomen. Later op den dag bracht Viviani een bezoek aan president Harding. Volgens mededeelingen uit de omgeving van Viviani, is de zending van den Franschen oud premier naar de Vereenigde Staten van „bui tengewoon belang". Viviani treedt echter niet officieel als buitengewoon gezant op. Zelf heeft hij, naar de „Times" verneemt, ontkend dat hij naar de V. S. gekomen was om de kwestie van Frankrijks schuld aan Amerika te bespreken. Hij moest echter verder het stilzwijgen over het doel van zijn missie bewaren tot hij president Harding ontmoet had. Deze ontmoeting heeft intusschen reeds plaats gehad. CHINA. Flet ministerie van Buitenlandsche zaken heeft de nota goedgekeurd, welke door de vorige regeering aan de Chineesche regeering was ge richt, en waarin werd te kennen gegeven, dat in dien het contract, dat tusschen de Federal Te legraph Company en een Amerikaansch concern is gesloten betreffende de oprichting en de exploi tatie van een draadloozen telegrafischen dienst in China, door de Chineesche regeering wordt vernietigd dit als een onvriendelijke daad door de regeering der Vereenigde Staten zal worden beschouwd. De huidige regeering heeft zich bij haar besluit gebaseerd op de opvatting dat een weigering aan het Amerikaansche concern tegen de opendeur-politiek zou indruischen. Binnenland. Nederlandsche officieren naar het Rijnleger. Naar wij vernemen, zullen, op uitnoodi- ging van de Engelsche Regeering, in de a.s. zomermaanden eenige officieren van het Ne derlandsche leger een bezoek brengen aan het Engelsche Rijnleger. Katholieke universiteit. Naar het Centrum verneemt is aan Dr. J. H. E. J. Hoogveld, tot heden professor aan het Seminarie te Culemburg, opgedragen de voorbereidende werkzaamheid voor een even tueel te stichten katholieke Universiteit. Dr. Hoogveld is diensvolgens ontheven van zijn professoraat te Culemburg en zal te Utrecht woonachtig zijn. Een maand uitgesteld. Naar de Tel. verneemt, hebben de mijndirec- ties besloten, dat met 1 April de loonen der mijnwerkers niet verminderd zullen worden. De verlaging der loonen zal eerst ingaan met 1 Mei en zal verder geleidelijk worden toegepast. R. K. Staatspartij. Naar de „Res. bode" verneemt, heeft jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland bedankt als secretaris van den Alg. Bond van R.K. Rijks- kieskringorganisaties in Nederland (R.K. Staats partij). De bezuiniging aan de Departementen. In een circulaire aan autoriteiten, colleges en ambtenaren, ressorteerende onder het departe ment van Justitie heeft de minister van Justitie meegedeeld, dat alle ambtenaren verplicht zijn aan de bij K.B. van 20 Dec. 1920 ingestelde commissie tot onderzoek van de bezetting en de werkwijze van de departementen van alge meen bestuur en daaronder ressorteerende in stellingen alle gewenschte inlichtingen, voor zoover die binnen haar taak vallen, te ver strekken. Indien eenig ambtenaar het voldoen aan die verplichting in een speciaal geval on- vereenigbaar mocht achten met het verbod tot het openbaar maken van staats- of ambtsge heimen, kan ter zake de beslissing des minis ters worden ingeroepen Werktijdenbesluit voor winkels. Naar de „Amst." verneemt, is minister Aal- verse voornemens in het werktijdenbesluit voor winkels te bepalen, dat men in winkels niet langer arbeid mag verrichten dan 9 uur per dag en 50 uur per week, een jeugdig per soon of een vrouw niet langer dan acht uur per dag en 45 uur per week. Tusschen 9 uur des avonds en 6 uur des morgens mag niet ge werkt worden. Voor het kappersbedrijf wor den bijzondere regelingen getroffen. De heer Zimmerman gezant te Washington. Naar wij van alleszins betrouwbare zijde vernemen, zou de heer Zimmerman ernstig in aanmerking komen voor Nederlandsch gezant te Washington. De melkvoorziening. De minister heeft voorts met ingang van 1 April 1921 tot nadere aankondiging dispensatie verleend van het verbod tot uitvoer van melk en alle producten van melk. Deze dispensatie geldt niet voor rauwe of gepasteuriseerde volle melk, zoowel als voor geheel of gedeeltelijk afgeroomde melk, al of niet gepasteuriseerd. Ziektewet. De dezer dagen gehouden ledenvergadering van de afdeeling Rotterdam met den Metaalbond, waarvan de 26 voornaamste werkgevers in de metaalnijverheid te Rotterdam en naasteom geving, met een totaal van ongeveer 20.000 werklieden, heeft devolgende motie aangenomen. De afdeeling Rotterdam van den Metaalbond, gehoord de bespreking in zake de invoering van de Ziektewet 1913 van oordeel, dat het niet juist is, dat in de Ziektewet, practisch gesproken elke medezeggenschap van den werkgever in de uitvoering van de regeling aan den werkgever onthouden is van oordeel, dat de uitvoering van deze regeling hoogst kostbaar en ondoel matig moet worden geoordeeld besluit met al- gemeene stemmen, mede te werken tot de tot standkoming van een ziekteverzekering uitge voerd door het particulier inititief. De motie zal ter kennis van den minister van arbeid worden gebracht. Loonsverlaging. Een groot aantal arbeiders van de Zink- witfabriek te Maastricht (ongeveer 350), welke reeds geruimen tijd werkeloos waren en door de stedelijke werkverschaffing worden gesteund, zijn door de directie der fabriek aangezegd, dat de firma, om te beginnen een 25-tal weer in dienst wil terugnemen.Echter zal het loon dan met 25 pC worden verminderd.De arbeiders zijn hierop niet ingegaan. Een hunner zal nu met de directie onderhandelen om gunstiger voorwaarden te be dingen,omdat een daling van de toch al niet te hooge loonen der zinkarbeiders zeker niet ge motiveerd te achten zou zijn. Politie op motoren. Op vragen van den heer de. Groot betref fende de oprichting van een politieafdeeling op motorrijwielen ter bevordering van een stiptere naleving van de verkeersvoorschrif- ten, heeft minister Heemskerk geantwoord, dat in overweging is de oprichting van een politieafdeeling, voorzien van een motor rijwielen en die tottaak zal hebben een stiptere naleving van de verkeersvoorschriften te be vorderen. Voor dezen dienst kunnen alleen worden gebruikt personen, die volkomen betrouw baarheid bezitten met het berijden en de be handeling van het motorrijwiel. Daar deze eigenschap, bij slechts weinige ambtenaren der burgerlijke politie kon worden veronder steld en bij personeel onder den minister van Oorlog ressorteerende wellicht meer met mo torrijden bedreven zullen zijn, werden den Mi nister van Oorlog, behalve met betrekking tot een ter beschikking stelling van motorrijwielen, inlichtingen gevraagd over een eventueele ter beschikking stelling van personeel, waarbij in de eerste plaats aan de politietroepen werd gedacht.Daaruit kan niet worden afgeleid, dat onderofficieren de meest aangewezen personen zijn. Inderdaad wordt de mogelijkheid in het ooggehouden dat bij de militairepolitie het noodig begrip van het uitoefenen van politietoezicht niet genoegzaam aanwezig is. In verband daar mede is ook in het burgerlijk Rijkspolitie korps een onderzoek ingesteld naar voor het doel geschikte krachten. Een beslissing hangt af van de resultaten van het onderzoek omtrent bovenvermelde factoren, zoomede van de kosten, welke de instelling zou medebrengen. Het toelaten van vrouwen als getuigen bij akten. In zijn memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 20, 131 en 991 van het Burgerlijk Wetboek en van artikelen 858 van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, zoomede van art. 23 der Wet op het Notarisambt, strekkende tot het toelaten van vrouwen als getuigen bij akten, verklaart de minister van justitie, dat het hem aangenaam was uit het voorloopig verslag te vernemen, dat vele leden konden instemmen met de indiening van dit wetsontwerp. Aangenomen, dat inderdaad vrouwen minder nauwkeurig waarnemen dan mannen eene stelling welke de ministei niet zonder nauwge zet onderzoek zou willen onderschrijven dan zou hij tegenover de leden, die op grond dier stelling het wetsontwerp geen verbetering acht ten, willen opmerken, dat het waarnemings vermogen een punt yan belang zou kunnen zijn, als het gaat om de waardeering van getuigenis sen in burgerlijke en strafgedingen. Daar toch moeten de getuigen, somtijds bij zeer ingewikkel de en subtiele feitelijke omstandigheden ver klaren, wat zij hebben waai genomen. Voor het optreden als solemniteitsgetuigen, waarom het in het wetsontwerp gaat, wordt echter in het algemeen minder van het waarnemingsvermogen dei getuigen geëischt en het wil den minister dan ook voorkomen, dat vrouwen tot het optre den als zoodanig volkomen in staat zijn. Daar de toenmalige wetgever ter zake eene regeling heeft getroffen, welke opzettelijk vrou wen als getuigen bij akten heeft uitgesloten, en die gedachte duidelijk tot uiting is gebracht kan men inderdaad zeggen, dat hier noch van eene leemte, nog van eene onjuistheid in de burgeilijke wetgeving, althans niet in engeren zin, sprake is. Maar van den anderen kant voelt men het tegenwoordig toch wel als eene onjuiste achter stelling der vrouw, dat zij niet bij akten als ge tuige kan optreden, zoodat toch, daar de wet een niet gemotiveerd voorschrift geeft, praktisch gesproken wel eene leemte aanwezig is. Voor zoover de minister kan nagaan, bevat het ontwerp alle artikelen, die voor het toelaten van vrouwen als getuigen bij akten gewijzigd moeten worden. De minister meent niet nader te moeten in gaan op de overigens belangrijke gedachten- wisseling der verschillende leden, die eensdeels pleitten voor afschaffing van getuigen bij no- tarieele akten, anderdeels op het behoud der bestaande regeling onveranderd dan wel met eenige wijziging bleken prijs te stellen. Immers afschaffing van, respectievelijk wij ziging in de ter zake geldende bepalingen ligt buiten het kader van het onderhavig ontwerp. De geldverspilling aan Oorlog. Bij het afdeolingsonderzoek gaf men algemeen zijne ontstemming te kennen over de late indie ning van deze wetsvoordracht. Sommige leden verklaarden zich dan ook niet bereid om tot een spoedige behandeling van deze aangelegenheid mede te werken en waren van gevoelen, dat het de voorkeur verdiende, het wetsontwerp thans niet te behandelen en daarmede te wachten tot de uitkomsten der enquête van de Tweede Kamer bekend waren. Vele andere leden even wel achtten het gewenscht, deze supplctoire be grooting zonder verder verwijl te behandelen Gevraagd werd, of er nog meer verhoogingen wegens crisis-uitgaven op dit .hoofdstuk te verwachten zijn men vertrouwde, dat er geen verhoogingen wegens mobilisatieuitgaven meer zullen worden voorgedragen. Men vroeg of het niet wenschelijk zoude zijn, de wet op de ministerieele verantwoordelijk heid in dien zin aan te vullen, dat voor geval len als deze, de minister financieel aansprake lijk zoude worden gesteld. Het werd betreurd, dat de Rekenkamer over schrijding der begrootingsposten op eene wijze als hier is geschied, niet kan beletten en slechts de geldigheid van reeds gedane uitgaven kan controleeren. Men vroeg, welke de gevolgen zijn van de niet-aanneming van het voorstel. l)e staatsmijnen. Zoowel op de staats- als op de particuliere mij nen is de productie van steenkolen sinds Janu ari belangrijk gedaald. In Januari werd er op de staatsmijn „Wil- helmina" 45.874 ton steenkool gedolven tegen 39.846 ton in Februari op de staatsmijn „Em ma" waren deze cijfers 72.986 en 60.819 en op de staatsmijn „Hendrik" was de productie in Januari 42.428 tegen 34.364 ton in Februari. In totaal was de vermindering in Februari reeds 26.772 ton. Over de maand Maart zijn de totale pro ductiecijfers nog niet bekend, doch naar het zich laat aanzien, zal de vermindering in deze maand weder circa 20 procent bedragen. R.K. BijzC Onderwijs. II.II. D.D. II.II. de aartsbisschop van Utrecht en de (bisschop van Haarlem hebben den R.K. bijzonderen onderwijzers toestemming verleend tot aansluiting bij de R.K. Centrale van burger lijk overheidspersoneel, zoolang totdat de wer- telijke regeling van de rechtstoestand der ambte naren zou zijn tot stand gekomen. Koninklijk bezoek. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens een bezoek te brengen aan de Zuid-Afrikaansehe tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam welk bezoek zal plaats hebben op Maandag 4 April te 1 3/4 uur 's namiddags. Het ligt in het voornemen deze tentoonstelling enkele dagen te verlengen opdat II.M. de Koningin tijdens haar voorgenomen verblijf in de Hoofdstad ook de tentoonsteling bezichtige. Dit bezoek zal dan plaats hebben op Maandag 11 April op een nader te bepalen uur. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag, 31 Maarl. Suppletoire Oor logs beg rooting. De voorzitter deelt mede, dat van de heeren Van Embden c.s. een motie is ingekomen om de beslissing over dit wetsontwerp op te schorten, totdat de uitkomsten van het door de Tweede Kamer ingesteld onderzoek bekend zijn. De heer Van Embden (V. D.) licht de motie toe. Spr. critiseert het beleid van den minister inzake de late indiening van het ont werp, wat ons volk kan overleveren aan ambte lijke willekeur. De heer Van Lanschot (R. K.) is het met den heer van Embden eens. De M i n i s t e r van Oorlog verdedigt het ontwerp daar men in 1918 voor 10 maal hoogere uitgaven stond dan in 1917 en een raming toen uiterst moeilijk was. Spr. ontraadt aanneming van de motie. De motie wordt met 30 tegen 4 stemmen ver worpen, waarna het ontwerp met 28 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. Landbouwbeg rooting. De heer Diepenhoist A. R. brengt den minister hulde voor zijn^beleid gedurende den crisistijd. Spr. dringt aan op een krachtige uitvoerpo- litiek. Spr. bepleit instelling van een Landbouwraad, omdat dan een uitstekend geschikt lichaam zou worden geschapen, dat de regeering in agrarische aangelegenheden van voorlichting zou kunnen dienen.' Schorsing tot 's avonds. Avondvergadering. De heer D o j e s U. L. bespreekt een e.v. wijziging der Landarbeiderswet. De heer Wittert van Hoogland R. K.bespreekt den toestand in de mijnstreek en vraagt den minister maatregelen te treffen om de loonsverlaging zoo gering mogelijk te doen zijn. De Minister van Landbouw be antwoordt de sprekers. Met genoegen consta teert spr. dat er tevredenheid in landbouwkrin- gen bestaat nu alle maatregelen, die de oorlog eischte, zijn opgeheven. De melkregeling is juist vandaag opgeheven, behalve nog het uit voerverbod van versche melk, dat nog niet ge mist kan worden. Spr. steunt alle pogingen om den export van ons land te bevorderen. Men rekene er echter mede, dat van enkele artikelen Nederland thans veel meer consumeert dan vóór den oorlog, o.a. Ingezonden Mededeelingen. I)e Kerkbode biedt een uitstekende gelegen heid voor H.H. Winkeliers enz. om de aan dacht van Schiedams katholieken op hunne zaken te vestigen. De Kerkbode bevat een rubriek „Kleine Advertentiën", waarin meer in het bijzonder aanvragen van dienstpersoneel e. d. worden opgenomen. Adverteert in dit orgaan Advertentiën worden dagelijks aangenomen aan het bureau KOEMARKT 4. van volvette kaas. In zake den Landbouwraad is spr. overtuigd van de noodzakelijkheid der instelling daarvan. Tot heden ondervond de oprichting groote moei lijkheden. De begrooting wordt z. h. st. aangenomen. Waterstaatsbegrooting. De heer V a n L a n s c h o t R. K. klaagt over het gemis aan doorgaande treinverbindin gen van Noord-Brabant en Den Haag. De heer De Vos van S t e e n w ij k G. H.) wijst op een ongerief voor de reizigers uit Zwolle, die te Amersfoort moeten overstappen. Dn wegwerkers op de Rijksstraatwegen voe ren z.i. weinig uit. Hij heeft dat zeer vaak ge constateerd. De heer B e r g s m a 1 i b. is dankbaar voor de vorderingen van, het TwenteRijnkanaal. Hij hoopt dat er overleg wordt gepleegd mei de betrokken gemeentebesturen. Een wijziging van de Motor- en Rijwielwet moge spoedig verschijnen, gelijk de Minister heeft toegezegd, opdat de wegen bescheimd mogen worden tegen de zware vrachtauto's, die zeer in aantal toenemen. De heer Gilissen 11. K. klaagt over den slechten toestand der verkeerswegen rond om Rotterdam. Verschillende leden brengen wenschen betreffende wegenverbetering naar voren. De Minister van Waterstaat zegt nopens de treinverbindingen, nadere overweging toe bij de vaststelling der nieuwe dienstregelin gen. Bij de uitvoering van het TwenteRijnkanaal zal overleg gepleegd worden met de gemeente besturen. Over dc Geldersche Vallei zegt spr., dat men zich bepalen zal tot het afdammen van de Eem en het stichten van een stoomgemaal. Spr. erkent, dat de wegen om Rotterdam slecht zijn en dat verbetering dringend noodig is. Spr. hoopt dat deze spoedig tot stand zal komen. Vooi den weg Rotterdam—Gouda hoopt spr. ook steun te verleencn. Het radio-telegrafisch station te Kootwijk nadert zijn voltooiing. Reeds is men bezig de draden te spannen en aan het einde van dit jaar zullen de proefnemingen beginnen. De begrooting wordt goedgekeurd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ongevallenverzekering. Bij Kon. besluit van 8 Maart is met ingang van dien datum benoemd tot voorzitter der plaatselijke commissie voor de Ongevallenver zekering te Schiedam A. Reijers, candidaat- notaris, aldaar. E.H.B.O. Bij het op Dinsdag en Donderdag j.I. door Dr. De Leeuw gehouden onderzoek naar de be kwaamheid voor het verleenen van eerste hulp bij ongelukken, slaagden Voor twee jaar de dames H. v. d. Stoep, M. E. van Gent, Mevr. van Vooren-van Driel, Van Gogh-van Gogh, Krijger-De Mooij, Nieswaag- De Bruin, N. Maltha, A. van Leeuwen, C. van Leeuwen, M. G. Meijer, G. H. E. van der Zee, W. Montfoort. Voor twee jaar de heeren G. Krabbendam, A. D. Iluyzer, G. Raf J. W. Entrop, M. W. Verboom, A. Kortland, G. van Meurs, W. F. Schulze, P. L. van Noort, R. J. B. Leenders, J. Pols, J. Bloemendaal, J. Schenkel, P. J. van der Touw, P. G. Poortg, F. van Hoek, J. Kalfsbeek, A. van Tol, II. F. van Pelt, H. Opschoor, P. van de Water, G. C. van de Water, A. P. Swartjes. Voor een jaar de heeren N. van Eist, P. Maas land, L. van Wassenaar en M. Bakker. UIT ROTTERDAM. Gebruik makende van de gelegenheid, geboden door wijziging der gemeentewet, stellen B. en W. voor, over te gaan tot heffing van een zake lijke belasting op het bedrijf, en deze te stellen op het maximum, zijnde 12.per arbeider. De voorstellers hopen op een spoedige invoering opdat nog dit jaar de baten dezer belasting in de gemeentekas zullen vloeien. In de gisteren gehouden Raadsvergadering is de kwestie van de overname door de gemeente van het aandeelenkapitaal der R. E. T. M. ter sprake gekomen. In stemming kwam hierbij een voorstel-v. d. Hoeven e. s. strekkende om het voorstel van B. en W. tot overname van het aandeelenkapitaal der R. E. T. M. aan te houden Lot de volgende vergadering. Bij stemming blijkt, dat de stemmen staken (2121). De herstemming wordt hierna ver schoven tot de volgende vergadering, over 14 dagen. De Kerkbode

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2