A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 En nu, georganiseerde middenstanders van sommige diocesen buiten Haarlem, begeeft u weer ter ruste en trekt uwe slaapmuts diep over de ooren. Tien tegen een dat ge nog een nachtmerrie krijgt over de vier of vijf gulden contributie per jaar, één of anderhalven cent per dag die gij aan uwe organisatie betaalt. En als gij ontwaakt, scheldt dan weer op uwe Hanze, die niets voor u doet en aan wie gij toch méér dan één cent contributie per dag betaalt. Inderdaad, Holland leert u. (Resb.) Gemengd Nieuws. De koepokinenting. Men meldt uit Leiden Zaterdag 14 Mei is het 125 jaar geleden, dat de Engelsche geneesheer Edward Jenner, de uitvinder der koepokinenting, zijn eerste koepok inenting verrichtte. Er bestaan plannen deze uitvinding te her denken met een samenkomst van geneeskundigen te Leiden. Edward Jennerwerd 17 Mei 1749 te Berkeley in Gloucester geboren. Hij genoot zijn opleiding bij een heelmeester te Suburry bij Bristol, stu deerde sedert 1770 te Londen en vestigde zich daarna in zijn geboortestad. Door een boerin op de beschermende kracht van de in deze streek heerschende koepokken tegen menschenpokken opmerkzaam gemaakt, wijdde hij sedert 1775 zijn aandacht aan dezeaangelegenheid en verricht te den 14den Mei 1796 zijn eerste inenting, welke de imuniteit tegen menschenpokken tot resul taat had. Nauwelijks heeft een wetenschappelijke arbeic meer opzien gebaard en belangstelling gewekt dan die van Jenner. Het resultaat van zijn onderzoe kingen legde hij neer in een klein geschrift „An inquiry into the causes and effects of the variolaevaccinae, known bythe name ofCow-pox" (Londen 1798) en werd spoedig in alle bekende vreemde talen vertaald. Het gevolg van Jenner'; onderzoekingen was dat tot Augustus 1800 het aantal ingeënten tegen pokken alleen in Londen reeds 15.000 bedroeg.Nadat de heilzame werking der koepokinenting proefondervindelijk was be wezen, kreeg reeds kort na zijn ontdekking de vaccinatie in verschillende landen vasten voet en werd bij de wet verplichtend gesteld. Om een beeld te geven hoe in het jaarwaarin Jenner zijn uitvinding voor het eerst toepaste, de pokkenepidemie woedde, dien,e, dat in 1786 in Pruisen meer dan 24.000 personen aan de pokken stierven. In Frankrijk stierven gemid deld jaarlijks 20.000 menschen aan deze ziekte en in Engeland stond 1/10 der sterfgevallen ten name van de pokken. Nog grooter was natuurlijk het getal der personen, die door de pokken voor hun leven verminkt, blind of doof geworden wa ren. Voor de invoering der pokkeninenting heb ben de pokken dan ook tot de verschrikkelijkste ziekten der menschheid behoord. De geschiedenis der pokkenepidemieën loopt terug tot in de oud heid, zoodat men zich kan indenken, dat tallooze millioenen menschen door de boosaardigheid en de hevigheid der epidemieën ten offer zijn gevallen. In het droge Amerika. Een heer, die uit Canada naar het droge Amerika terug keerde, had een paar flesschen whisky meege smokkeld en omdat hij bang was gesnapt te worden aan de grens, verstopte hij den duren en zeldzamen drank in den bak met drinkwater van den Pullman-wagen. Alles ging goed, tot een stad in Ontario, waar een paar beambten van den spoorweg het water bijvulden en met de Ameiikaansche manie voor ijs ook een paar blokken ijs in den bak smeten. Sinds dat oogen- blik vond de smokkelaar, dat er opvallend veel menschen gingen drinken, waarvan sommigen zelfs met flesschen vol watei terugkwamen, en dat de stemming hoe langer hoe opgewekter werd Hij ging zelf eens op onderzoek uit, maar moest voor de dririkgelegenheid in een rij gaan staan en zijn beurt afwachten. De menschen vóór hem dronken zeer veel en met vreugde. Toen hij ten slotte aan de beurt kwam, kon hij nog net een vingerhoed aftappen en constateeren, dat hij heerlijk gekoelde whisky met water dronk. De stukken ijs hadden zijn flesschen stukgeslagen Japansche scheerkwasten en miltvuur. De borstelindustrie, welke ge durende den oorlog in Osaka bloeide, maakt thans in Japan een zeer moeilijken tijd door, tengevolge van den strijd, die in alle deelen dei- beschaafde wereld gevoerd wordt tegen den in voer van Japansche scheerkwasten, aangezien een niet onaanzienlijk deel dezer kwasten met miltvuur bacillen besmet gebleken is. In meerdere landen is de invoer zelfs verboden en een boete gesteld op den verkoop van reeds vroeger in gevoerde kwasten. Weliswaar worden verschil lende methoden van ontsmetting aanbevolen, waardoor het mogelijk is van haar van de kwast ziektekiemvrij te maken, maar de ziektekiemen die zich in het hout van het handvatsel tusschen de haren bevinden, worden op deze wijze niet onschadelijk gemaakt, waardoor een volledige sterilisatie onuitvoerbaar is (aldus staat letter lijk in een officieele waarschuwing van het En gelsche departement van volksgezondheid). In het belang van de genoemde borstelindus trie te Osaka nu heeft de Japansche minister van landbouw handel en nijverheid thans besloten binnenkort vermoedelijk te Kobe een nationaal ontsmettingsbureau te openen, waar al het dier lijke haar ten behoeve der borstelindustrie zal worden ontsmet. Bovendien is het gebruik van niet ontsmet haar voor deze fabricage strafbaar gesteld. In verband met dit alles doet ook het Neder- landsche publiek goed zich van het koopen van CHAMPAGNE „de Lossy, Reims. nieuwe Japansche scheerkwasten te onthouden aangezien vermoedelijk ook de dooi den Centra- len Gezondheidsraad aanbevolen ontsmettings methode geen volledige waarboren geeft. Het niet onbelangrijk aantal sterfgevallen dat in Engeland als gevolg van het gebruik van deze scheerkwasten is vastgesteld houdt een ern stige waarschuwing in, welke het publiek dient ter harte te nemen, zoolang de Nederlandsche regeering de invoer en verkoop dezer kwasten nog niet verboden heeft. Vliegtuigen tegen oorlogsche pen. De „Japan Times" wijst op de belang rijke proefneming in Amerika om de aanvals- kracht van vliegtuigen tegen slagschepen te onderzoeken. Het Amerikaansche departement van marine hield die proefnemingen en haar re sultaten zooveel mogelijk geheim, maar het lege heeft ook nota genomén van de verkregen uit komsten, waar deze voor de vliegafdeeling ervan natuurlijk van groote waarde zijn. De getuigenis nu van den brigade-generaal Mitchell, chef van het leger-vliegkorps, voor de marine-commissie van het Huis van Afgevaardigden zegt, dat de vliegers het slagschip buiten gevecht hebben gesteld. Voor de proefneming had men het afgedankte slagschip' Indiana gebruikt en volgens den ge neraal had de luchtaanval het schip geheel stukgeslagen. Ook bij Britsche proefnemingen oordeelden de scheidsrechters, dat de aanval der luchtvloot op de zeevloot met succes was bekroond. Na het doen dalen van een rookscherm, wierpen de vliegtuigen zich op de vloot en na het wegtrekken van den rook zag men achttien vliegtuigen laag cirkelen boven ieder schip. De scheidsrechters oordeelden, dat alle slagschepen vernietigd waren. Zaken als deze acht de Japan- Times van het grootste belang, indien de betrok ken mogendheden voort zouden gaan met het uitgeven van geld voor bewapeningen. Het is geen militair geheim, zegt het blad, dat Japan, wat de aviatiek betreft, ver ten achter staat bij de andere mogendheden. Canada en Australië hebben beter luchtvloten en meer er varen vliegers dan Japan, dat in dit opzicht zelfs op China maar een geringen voorsprong heeft.Het is al onaangenaam genoeg veel geld te moeten uitgeven voor slagschepen om Japan in geval vannood te kunnen beveiligen,terwijl nog zooveel geld voor andere dingen noodig is, maar hoeveel leelijker wordt de zaak niet, als ten slotte die schepen niet anders dan geschikte schijven zou den vormen voor bekwame vliegers. Aar- den grond genagel d. Een zonderling ongeluk heeft te Londen plaats gehad in een in aanbouw zijnd gebouw Een werkman werkte op den bodem van een schacht voor een lift, toen een stalen draad van 25 voet lengte een centimeter dik van een der boven verdiepingen viel. De werkman stond in ge bukte houding en de staaf nagelde hem letterlijk aan den grond, waarbij zijn schouder en been doorboord werden. De einde van de staaf moesten worden afgesneden, voordat het gelukte den ongelukkige, die bewusteloos was, uit zijn benar de positie te bevrijden. Hij werd naar Charing Cross hospitaal ge bracht, waardoor een operatie de gedeelten van de staaf, die in zijn lichaam achtergebleven waren, verwijderd moesten worden. Onlusten op het eiland St. Tho rn a s. De ,,Times"-correspondent te Lissabon meldt, dat een bericht is ontvangen van hef ei land St. Thomas, volgens hetwelk de staatsbe ambten aldaar, verbolgen over de afwijzing van hun salarisverhooging, gemeene sjaak hebben gemaakt met de politie en gezamenlijk winkels en magazijnen hebben geplunderd. Bij de daarop ontstane onlusten zijn 12 personen gedood. De Portugeesche regeering zond een oorlogsschip naar het eiland. postzegels van hoogere waarden,welke nuTmeest noodig zijn geworden. In afwachting dat de serie nieuwe postzegels, welke bij de bekende drukkerij van Wilkinson en Co. te Bradbury bij Londen besteld zijn, konden worden uitgegeven, had de directie der posterijen zich bepaald tot het laten bijdrukken naar behoefte bij de staatsdrukkerij te Sofia van de Boris-zegels waarvan de hoog ste waarde 50 stotinki is. Men moest alzoo, na de invoering van de nieuwe l'rankeertarieven op een gewonen brief naar liet buitenland ten min ste clrie zegels van 50 stotinki plakken, op een aangeteekenden brief zes, op een dubbelen brief aangeteekend, acht, enz. Ja, het kwam veelvul dig voor, dat, om pakketten, welke een K. G. en meer wogen, te frankeeren, deze in geheele bladen postzegels moesten worden gewikkeld Behalve dat zulks zeer omslachLig en tijdroovend was, was het ook alleszins onvoordeelig voor de administratie der posterijen nog daargelaten, dat de staatsdrukkerij bezwaarlijk dagelijks het enorme verbruik aan zegels kon aanvullen. Briefkaarten waren er den 2en Maart nergens meer te krijgen, en konden niet worden aange maakt. omdat het geschikte papier daarvoor niet meer voorhanden is.Om aan dien noodvoors- hands al eenigszins te gemoet te komen, heeft het ministerie van financiën, vanwaar de admi nistratie der posterijen al haar zegels moet krij gen, eerst weer een voorraad van oorlogszegels van 2 leva, welke reeds aan de nationale bank waren afgegeven om ter gelegener tijd als rari teiten te worden te gelde gemaakt, weer in om loop gebracht. Het zijn de oranje-brüinkleurige in 1917 uitgegeven als herinnering aan de inne ming op 5 November 1915 van den pas van Kapoe aan de Wardar, waardoor de weg naar Saloniki werd geopend. Die postzegels zijn dan ook versierd met een mooi plaatje van dien nauwen doorgang in dat schilderachtige berg landschap. Nu zijn eindelijk deze week uit Engeland de eerste zendingen van de daar aangemaakte nieu we serie aangekomen, en zijn daarvan de zegels van 3 leva en 5 leva dadelijk in omloop gebracht. Zij zijn zeer mooi en fijn uitgevoerd. Het 3 leva- zegel is precies hetzelfde als de postzegels van 1 stotinki der uitgave 1913, met het eenige ver schil, dat het wapen van Bulgarije, links van het plaatje op dezen nieuwen postzegel geen Bul- gaarsche Tsarenkroon draagt. De zegals zijn 22 m.M. bij 31 m.M. hoog, en vertoonen de As- senova Krepost, de Burcht van Tsaar Assen I, bij Tirnovo, oude hoofdstad van Bulgarije, nog in betrekkelijk goeden staat, prachtig gelegen op een steile rots boven de stad. De kleur van deze 3 leva-zegel is paars, liet 5 leva-zegel is 32 m.M lang en 22 m.M. hoog, licht, blauw van kleur, en geeft een mooi beeld van het groote binnenplein van het beroemde klooster van den Heiligen Iwan in het Rilogebergte, het grootste en rijkste op het Balkanschiereiland en een nationaal hei ligdom voor het Bulgaarsclie volk. De nieuwe serie omvat, behalve deze twee ze gels van 3 en 5 leva, nog de waarden van 10, 20 en 75 stotinki, en 1, 2, (3 en 5) en 10 leva. Deze zullen worden in omloop gebracht, zoo dra ook daarvan een voldoende hoeveelheid van de Engelsche drukkers is ontvangen. Groot besmettingsgevaar bij Kroonstad. De „Times" verneemt uit Helsingfors Een groot aantal dooden ligt op het ijs bij Kroonstad. De regeering van Finland eischt. van de sovjetregeering, dat deze de lijken ter stond zal doen verwijderen, aangezien anders bij het breken van het ijs de lijken naar de Finsche kust zullen spoelen en een gevaar voor de openbare gezondheid zullen opleveren. De Sovjetregeering verlangt, dat de vluchte lingen van Kroonstad de lijken zullen oprui men. De onderhandelingen worden voortgezet doch inmiddels is het ijs reeds aan 't ontdooien. Nieuwe postzegels in Bulgarije. De Balkan-correspondent van de „N. R. Crt." schrijft dd. 20 Maart Den len Maart heeft ook Bulgarije de postta- rieven in overeenstemming moeten brengen met de dienaangaande genomen besluiten op de ver leden najaar in Madrid gehouden internationale Postconferentie Met het oog op den lagen koersstand van het Bulgaarsche geld, zijn die tarieven nu op eens verhoogd, voor het binnenlandsch verkeer tot het drievoudige bedrag van weleer, voor het bui tenland tot het zesvoudige een briefkaart naar het buitenland kost nu zelfs tienmaal zooveel als vroeger n.m. 1 lev in plaats van 10 stotinki. In de eerste dagen hebben deze verhoogingen het publiek, en ook den postbeambten heel wat last bezorgd. Er waren namelijk geen voorberei dingen getroffen voor het in omloop brengen van IletdraadloozestationteSjang- a i. Ingevolge de tusschen China en de Aine ican Telegraph Cy, tot stand gekomen overeen- comst zal spoedig een aanvang worden gemaakt met den bouw der installatie voor draadlooze telegrafie te Sjanghai.De duurvan den bouw zal, naar berekening, anderhalf jaar bedragen, na welken tijd een rechtstreeksche draadloos tele grafische verbinding tusschen China en de Ver- Staten, over den StillenOceaan hier mogelijk zal wezen. Plannen voor den aanleg van dergelijk, stations te Peking, Charbin, en Kanton zijn in voorbereiding. Men herinnert zich, dat er enkele maanden geleden door een Britsche maatschappij gepoogd was het bovenvermelde contract te doen vernietigen en dat toen door de Ameri kaansche regeer ing aan de Ghineesche regeering was meegedeeld, dat zij dit als een onvriend schappelijke daad zou beschouwen. Het B r i t s c h museum te Londen, wordt geleidelijk aan weer volledig voor het pu bliek opengesteld. Sinds enkele maanden is b.v. he Egyptische afdeeling weer open en er wordt thans in de Engelsche bladen de aandacht op gevestigd, dat de Egyptische verzamelingen zeer aanzienlijk zijn uitgebreid, vergeleken bij de collecties, zooals die vóór den oorlog bekend wa ren. De Egyptische verzameling van het Brit sche museum mag terecht gelden voor de mooiste in de wereld wel is zij op sommige punten min der rijk dan die te Kairo, maar zij is veel vol lediger dan deze. In de Times van 28 Maart wordt een opsomming gegeven van een groot aantal nieuwe aanwinsten. Zij zijn te talrijk om hier alle te worden vermeld. Als bijzonder belangrijk en belangwekkend vinden wij vermeld een zeer fraaie doodkist, afkomstig uit de Oase van Kliar- gah (een unicum voor de Amerikaansche musea) en een in porselein uitgevoerde miniatuurdood kist van een hofmeester in het paleisvan Amen (ong. 1400 v. C.). Er bevindt zich een volledige miniatuurpop in, die den hofmeester voorstelt. CITROEN-JENEVER. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Bij uf krachtens wetten of verordeningen voor- geschreven en andere oflieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. INENTING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis lo. dat aan te vangen op Woensdag, den 6den April a.s. gedurende de maanden April tot en met Augustus a.s. iederen Woensdagmiddag in den St. Joris Doele door de gemeentegenees- heeren zitting zal worden gehouden in den St.. Joris Doele, tot het doen van inenting en herin- anting tegen pokken 2e dat die zittingen gehouden zullen worden van 2 21/2 uur des namiddags ten behoeve van hen die KOSTELOOZE inenting of herinenting verlangen en van 21/2 - 3 uur des middags ten behoeve van hen die inenting of herinenting vei langen tegen een aan de gemeente te betalen recht van 50 cent per hoofd. Voor een juiste vermelding in de vaccinebe- wijzen van de namen en geboortedatums dei- kinderen is het gewenscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der oudeis of geboortebewijzen der kinderen. Schiedam, 30 Maart 1921. soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten. SPORT. Hoogleeraar sjubileum. Naar „De Tijd" verneemt, zal het Dinsdag 5 April a.s. 12 l/t jaar geleden zijn, dat de Zeer Eerw. Iloog- Gel. Heer Dr. Mag. Th. II. van Oppenraaij werd benoemd tot hoogleeraar aan het Groot-Semina rie „Rijsenburg", te Driebergen. PORT, RORDEAUX- ROURGOGNE-WIJNEN. Horussia (Casselj-H.D.V.S. 1—1. Borussia had twee Hongaren in de gelederen, een ervan was de trainer Borussia speelde een zeer forschen en ruwen wedstrijd maar toch ont brak het hun niet aan baltechniek. Er werd ge speeld op een zeer hard veld, waardoor het voor onze spelers moeilijk was om goed te kunnen voet ballen. Het veld was ook veel te klein en het pu bliek stond soms in het veld. De scheidsrechter was ook al niet voor zijn taak berekend en gaf de zonderlingste beslissingen. Hij lette er niet op dat de Duitschers telkens den bal met de han den speelden en zag zoodoende vele handsbal len over het hoofd. Hermes was minder dan in den eersten wedstrijd. De Duitschers zijn het eerst in den aanval en er is ook nog niet lang gespeeld als zij uit een vrijen schop een mooi doelpunt maken (10) H.D.V.S. wordt nu sterker en voortdurend zit ten de onzen op Borussia's helft,maar zij weten dit niet in doelpunten uit te drukken. Een corner van Engering trapt Vischer hard tegen de lat. Na rust is H.D.V.S., tegen wind inspelend, steeds in den aanval. Keer op keer zitten ze voor het doel, maar door het slechte veld en het ruwe spel der Duitschers blijven doelpunten uit. Ein delijk 10 minuten voor tijd weet Engering met een hard laag schot de-partijen op gelijken voet te brengen. (1l),Er wordt door geen der par tijen meer gedoelpunt, zoodat het einde een ge lijk spel is, 's Avonds waren onze spelers de gasten van Fulda, waar een groot feest tor eere van de Hol landers werd gegeven. Sport und Spielvercin 1848—H.D.V.S. 1—2. Het is Hermes gelukt in een zeer spannenden wedstrijd te winnen. Er was veel publiek en onder de aanwezigen bevond zich ook de Hol- landsche consul aan wien de spelers werden voor gesteld. Onder luid applaus en met de Holland- sche vlag werden de spelers ingehaald. Voor den wedstrijd werd ons door den voorzitter van Cassel een krans aangeboden. Deze club speelde niet zoo ruw als Borussa en ook het veld was beter waardoor we beter spel konden geven. Vischer wint den toss en verkiest eerst met wind mee te spelen. De onzen zijn direct in den aanval. Reeds na 10 min. hebben ze de leiding als de keeper den bal door zijne handen in het net laat glippen (0—1) We blijven sterker en de kee per moet eenige schitterende schoten van Jur- gens stoppen. Met een geweldig hard schot weet Haazer Sr. de leiding te vergrooten, onder ge weldig applaus van het publiek. Rust 02. Na rust is H.D.V.S. in de minderheid, doch onze achterhoede keert alle gevaar zoodat doel punten uitblijven. De Duitschers blijven steeds aanvallen en zien eindelijk hun doel bereikt als C. Nooteboom Sr. én Spiekman elkaar niet be grijpen, waardoor de bal gemakkelijk ingetrapt kan worden. (12) Heel Her-mes trekt zich nu terug in de verdediging, zoodat het voor de Duitschers onmogelijk is om gelijk te maken. De onzen zijn dan ook blij, als de scheidsrechter einde blaast, want de vermoeienissen van wedstrijden deden zich wel gelden. s Avonds was er feestavond met bal. De voor zitter sprak onze spelers toe, waarna Vuylsteke namens de Hollanders dankte. Ook was de Hollandsche consul weer aanwe zig. Seheepvaart. Hoogwater te Hoek van Hellast. Apil. v.m. 9.41 n.m. 10.36. Apil. v.m. 11.08 n.m. 11.56. Apil. v.m. Apil. v.m. Hoogwater nuten later. n.m. n.m. 0.47, te Schiedam 0.14. 0.56. 1 uur en 40 mi-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2