rle socialistische minister van Arbeid, Wauters met deze opvatting in. RUSLAND. De Sovjet-regeering zon volgens een bericht van het agentschap „Oost-Europa" uit Reval thans het besluit hebben genomen, dat de ver schillende fabrieken zullen worden „gedéna- tionaliseerd", d.w.z. weer aan de oorspronke lijke eigenaars teruggegeven. Begonnen zal worden met de fabrieken, die aan buitenland- ders behooren. De contróle van de Sovjet-com missarissen wordt dan tevens opgeheven. De moeilijkheden, met welke de sovjet- regeering te kampen heeft, zijn nog slechts in het allereerste begin, schrijft een medewerker van de „Manchester Guardian" aan zijn blad De correspondent wijst er op, dat het aant'd opstanden meer en meer toeneemt. De Oeral vormt een geheel afzonderlijk centrum van de onrust. Daar doet zich het geval voor, dat de bolsjewiki tegen de bolsjewiki vechten. Volge lingen van Trotski hebben er een particuliere veete met de aanhangers van Lenin en hebben de laatsten gedwongen zich uit alle regeerings- posten terug te tiekken. De sociaal-revolutiori- nairen hebben an deze oneenigheid geprofiteerd, door een gedeelte van den Trans-Siberischen spoorweg te vernielen. Ook in Perm, in de noordelijke streken van den Oeral en in Oefa zijn reeds opstanden voor gekomen, ofschoon bizonderheden daarover nog ontbreken. 9 Een ander middelpunt der opstandige be weging is Orenburg. De groote landstreek tus- schen de beneden-Wolga en de Don is in han den van zekeren Antonof, een rooverhoofdman, die tal van benden over het land heeft verspreid. Het is zijn systeem, om een openlijken strijd te vermijden, doch zijn vijand n dag en nacht te bestoken. Alle communisten en Joden, die in zijn handen vallen, laat hij ophangen even zoo burgers, die in dienst van de bolsjewiki heb ben gewerkt. Het regime van Antonof is een eigenaardig soort anarchie en de invloed er van doet zich reeds in het noorden gelden. Hij is de afgod van de boeren, omdat hij hen in het bezit van hun eigendommen laat. Bovendien verdeelt hij onder hen alle voedselvoorraden, welke hij van de bolsjewiki heeft kunnen weg nemen. Een gevolg van Antonof's optreden is, dat het verkeer in de door hem bezette streken vrij wel stil staat, zoodat ook het kolentransport van het Donetz-bekken geheel is stopgezet. ALLERLEI. Men seint uit Kopenhagen Hoewel de werkgevers en werknemers overeen zijn gekomen, om besprekingen te voeren over de bijlegging van het conflict vreest men te Kopen hagen niettemin dat dezer dagen een algemeene staking van de communisten zal uitbreken, die door Russisch geld zal worden gesteund. Uit Athene wordt gemeld, dat de Koning met twee van zijn zoons naar het front is vertrok ken. Goenaris is als minister-president opgetreden in de plaats van Kalogaroepoelos, die minister van financiën wordt. Alle gepensioneerde officieren van de promotie 19101913 zijn onder de wapenen geroepen. Binnenland. Het overwerk in de metaalindustrie. De „Tel." meldt Naar wij vernemen hebben den laatsten tijd herhaaldelijk conferenties plaats gehad tusschen vertegenwoordigers der bonden van metaalbe werkers en eenige werkgevers in zake overweg vergunningen, verleend aan verschillende onder nemingen in de metaalindustrie. Deze conferen ties werden gehouden ten overstaan van den Directeur Generaal van den Arbeid. Het is niet gelukt eenige overeenstemming te bereiken. De arbeidersbonden zijn onderwijl thans doende onderling tot overeenstemming te ko men over den vorm van medezeggenschap, die zij in het bedrijf zullen eischen. Deze medezeg genschap zal zich dienen uit te strekken over het bedrijf in zijn geheel en uitgeoefend be hooren te worden door vertegenwoordigers, aan te wijzen door de vakorganisaties. De ar beiders zullen zich op het standpunt stellen dat zoolang een dergelijke medezeggenschap niet is bereikt en zij dus alle contröle omtrent de opgaven en gestie der ondernemers missen, medewerking hunnerzijds aan overwerkver- gunningen absoluut uitgesloten is. De Duilsche ex-keizerin. Men meldt ons, dat het volgende bulletin is uitgegeven door prof. Kraus, prof. Heijmans en dr. Haenisch De lichamelijke toestand van de keizerin gaat, ofschoon met schommelingen, langzaam achter uit. De laatste dagen was de subjectieve toestand minder goed. Slechts de liefderijke verzorging door de familie en de verpleegsters hebben de keizerin tot, hiertoe kunnen doen behouden. De strijd in het kleediuy bedrijf. De Bond van de Confectiefabrikanten heeft, zoo meldt de Telgr. in een Woensdag gehouden vergadering met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen Gezien den toestand, waarin een deel der con- fectie-industrie is gebracht door de vanwege de werklieden bonden geproclameerde staking overwegende dat tegen aanvallen als deze, soli dariteit ook in werkgeverskringen noodzakelijk is dat deze solidariteit het krachtigst en meest afdoend tot uiting komen zou in ee^ algemeene uitsluiting, om het voortdurend drijven der werknemersorganisators te stuiten dat te zijner tijd eveneens tot uitsluiting in hunne bedrijven dient te worden overgegaan besluit, in afwach ting van een nadere beslissing omtrent zulk een algemeene uitsluiting de door staking getroffen vakgenooten met alle te zijner beschikking staan de middelen te steunen besluit in geen geval arbeiders uit de in staking zijnde bedrijven in hunne fabrieken werk te ver schaffen, en evenmin uit de bedrijven, waarin reeds door de werkgevers uitsluiting is geprocla meerd besluit daartoe een dringend beroep te doen op alle niet bij den Bond aangeslotenen. Mr. De Monchy burgemeester van Rotterdam? Naar wij vernemen kan waarschijnlijk de benoeming van mr. S. J. R. de Monchy, grif fier van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland tot burgemeester van Rotterdam, binnenkort verwacht worden. (Tel.) B ij hetZaterdag2Aprilte R'd a m gehouden examen in Stenografie „Groote", slaagde met lof voor kantoor-stenograaf de jongejuffrouw Bets Roodenrijs, leerlinge van mej. C. Zoetmulder, alhier. UIT ROTTERDAM. Naar men meldt, heeft de heer K. Weisbard, directeur van het W.B.-theater, voor 400,000 het terrein gekocht op den hoek van den Pom- penburgsingel en de Karnemelkshaven, groot 2300 vierk. M., waar vroeger de houtwerf van de firma van Mierop gevestigd was. Binnenkort zal men daar een groot bioscoop- en variété theater gaan bouwen met ongeveer 2000 zit plaatsen, waarvan de bouw is opgedragen aan den architect, den heer Jac. van Gelderen. Gemengd Nieuws. De moordaanslag op een kind. Men meldt uit Bussum Donderdagmiddag ongeveer half vijf speelden eenige jongens voetbal op het open terrein, ge legen tusschen het kerkhof en den N. Hilversum- schen weg, waarbij een 30-jarig persoon als heer gekleed door die jongens werd aangezocht scheids rechter te willen zijn, waaraan werd voldaan. Toen het spel was geëindigd en de jongens met den voetbal zouden weggaan, sprong de z.g. scheidsrechter, zonder eenige aanleiding op den 15-jarigen B. J. Slaap toe en stak hem met een knipmes in den nek ter hoogte van den eer sten halswervel en sneed hem daarna over het voorhoofd. Op het gillen van den knaap zette de man het op 'n loopen in de richting van de z.g. „Zand zee." Hevig bloedend bleef de jongen bewuste- ITALIE EN RUSLAND. In den Italiaanschen Senaat zeide graaf Sfor- za in antwoord op een hem gestelde vraag, dat het onmogelijk is, het normale economische le ven te hervatten met voorbijgaan van Rusland. De Italiaansche regeering hoopt binnenkort tot de onderteekening van een handelsverdrag met dat land. te geraken. Deze overeenkomst zal een bepaling bevatten, welke alle politieke propagan da verbiedt en de Italiaansche regeering zal daar krachtig de hand aan houden. DE GEZANTENCONFERENTIE TE PARIJS. De gezantenconferentie is te Parijs bijeenge komen in het ministerie van buitenlandsche za ken onder voorzitterschap van Jules Cambon. De conferentie heeft met algemeene stemmen goedgekeurd het rapport met betrekking tot de vestiging van een douane-cordon aan den Rijn, welk rapport is voorbereid door het bij zondere comité dat behalve den Belgischen ge zant baron de Gueffiers d'Estroy, de hooge com missarissen van Frankrijk en Engeland Tirard en Robertson bevat en den Italiaanschen gedele geerde bij de intergeallieerde hooge commissie van het Rijngebied, commandant Abadessa. Dit rapport zal als officieus worden medege deeld aan generaal Allen, commandant van het Amerikaansche leger in het Rijngebied. De inter geallieerde commissie heeft thans volledige be voegdheid om uitvoering te geven aan de sanc tie, waartoe besloten werd door de conferentie van Londen. AMERIKA EN FRANKRIJK. Uit Washington seint men Viviani heeft opnieuw een onderhoud met Lodge gehad. Een mededeeling daarover is niet verstrekt, maar welingelichte kringen zeggen, dat de Fransche afgezant heeft verklaard, dat Frankrijk niet wenscht tusschenbeide te komen in de Amerikaansche buitenlandsche politiek, maar nochtans ongaarne een afzonderlijken Duitsch-Amerikaanschen vrede zq^i zien gesloten Aanvaarding van de Knox-resolutie, den oorlog met Duitschland voor geëindigd verklarend, zou, merkt Viviani op, gcv Igd worden door het te rugnemen der Amerikaansche troepen aan den Rijn, hetgeen Duitschland zou aanmoedigen in zijn verzet tegen de betaling der schadever goeding. GRIEKEN EN TURKEN. Naar Reuter uit Smyrna seint, hebben de Turken de Grieksche voorhoede verslagen. De hevige gevechten in de buurt van Eskisjir du ren voort. De Grieksche verliezen bedragen meer dan 7000 man. Er is geen medische hulp aan wezig. MAROKKO. Volgens berichten welke te Casablanca zijn binnengekomen is het opperhoofd der oproerige Marokkanen, Zaian Moha Amoe, in een gevecht gedood. Dit zou van zeer groote beteekenis zijn, daar Zaian Moha Amoe de voornaamste leider der anti-Europeesche beweging onder de inlan ders is. Het Rijksgraanbureau. Naar wij vernemen zal 1 Juli e.k. 't Rijksgraan bureau definitief worden geliquideerd. De 9e- Roode Kruis-Trein. Volgens bij het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis ingekomen telegrafisch bericht is de trein den eersten Api il te Weenen aangekomen Cognossement. De Bond van Nederlandsche Graan- en Zaad- Importeurs, de Bond van Nederlandsche Meel- Importeurs, de Nederlandsche Bond voor den Handel in vetten, Oliën en Oliezaden en de ver- eeniging voor de belangen van Cognossementen houders, alle vier te Rotterdam, verzoeken in een asies aan de Tweede Kamer, het eerste lid van art. 506 van het wetsontwerp tot herzie ning van verschillende titels van het Tweede Boek van het Wetboek van Koophandel en wijziging van daarmede samenhagende aitikelen in andere wetboeken en in de Faillissementswet te doen luiden als volgt Het cognossement is een geschrift, waarin de kapitein verklaart, dat hij bepaalde goederen in zijn schip heeft ontvangen, teneinde die te ver voeren naar een aangewezen bestemmingsplaats en aldaar uit te leveren aan een aangewezen persoon, alsmede onder welke bedingen de uit levering zal geschieden. Wettelijke regeling van het levens verzekeringsbedrijf. Zaterdagmiddag heeft mr. J. W. Beyen voor de Ned.Vereeniging tot bevordering der Handels wetenschappen gesproken over Wettelijke re geling van het levensverzekeringsbedrijf. Spr. wilde de aandacht vestigen op het toe zicht, dat van' staatswege zal worden geoefend op het bedrijf van levensverzekering. Reeds vroeger heeft de Staat het bedrijf eenigszins gere geld, bij verschillende kon. besluiten, doch in 1880 is de staatscontrole geheel vervallen. Waarom is een wettelijke regeling noodig Ten eerste om het bijzonder sociaal belang, aan het levensverzekeringsbedrijf verbonden, ten tweede om den bijzonderen aard van dat bedrijf. Deze punten lichtte spr. nader toe. Hij wees vooral op het belang van kapitaalvorming, een groot belang tegenover de gemeenebest. Een groote mate van vertrouwen is noodig voor een goede rendeering van het levensver zekeringsbedrijf. Nu is het noodzakelijk, om het bijzonder karakter ervan,dat ditvertrouwen niet op lossen grond staat. Die noodzakelijkheid wordt teweeg gebracht door den langen looptijd der verbintenissen, waardoor solventie van een bedrijf door het publiek moeilijk te controleeren is. Het berekenen van de premie en van de premie-reserve werd door spr. toegelicht. Hij toonde aan, dat het voor een leek onmogelijk is te beoordeelen of de maatschappij over een zeker aantal jaren haar verplichtingen zal kunnen voldoen, al heeft men de balans in handen. Het spreekt dus, waar het levensverzekerings bedrijf van zoo groot sociaal belang is, en het publiek niet tot coneróle in staat is, de Staat hier een terrein ziet liggen, dat zij niet mag ver- waarloozen. Hoe moet nu het toezicht van den Staat ge schieden Er zijn twee systemen. Ten eerste, het systeem dat in Duitschland geldt. Het publiek is niet tot beoordeeling bevoegd en in staat dus is er een volledige Staatsvoogdij Het tweede systeem is, dat de kracht van het staatstoezicht wordt gezocht in zoo groot mogelijke openbaarheid. De strekking van het ontwerp tot regeling van Levensverzekeringmaatschappijen naar de commissie-Niemeijer zette spr. voorts uiteen. Dit ontwerp bepaalt zich niet alleen tot de openbaarheid en de taak der Verzekeringskamer, maar stelt bovendien naast deze eischen nog andere aan de inrichting van maatschappijen, verzekert een behoorlijk verhaalsobject, eischt, dat de maatschappij rechtspersoon is en geeft ver schillende voorschriften tot regeling van speciale onderwerpen. Het Duitsche systeem toch zou te veel des kundige ambtenaren eischen en de maatschap pijen te zeer aan banden leggen, terwijl wat het tweede systeem betreft, meer gezocht zou moeten worden naar aanvulling van openbaarheid, met omzeiling van de aantasting van het bedrijf. De volksverzekering, al is die economisch een afzonderlijke taak, is toch ook een levensver zekeringsbedrijf en is daarom ook in de regeling van de commissie-Niemeyer opgenomen. Ten slotte zijn er natuurlijk overgangsbe palingen, waardoor niet alle maatschappijen plotseling aan alle eischen behoeven te voldoen. Opkomst onder de wapenen. Ten aanzien van de dienstplichtigen van vorige lichtingen, wier tijdelijk verleende vrijstelling van militiedienst in den loop van 1921 ver strijkt of is verstreken, en die thans nog niet on der de wapenen zijn gekomen, geldt met betrek king tot het aanvangen of vervolgen van hun eerste oefening het volgende De aanvang of het vervolgen van de eerste- oefening geschiedt lo. door hen, die behooren tot de infanterie (ongeacht het bataljon) wielrijders, compagnieën hospitaalsoldaten, pontonniers, torpedisten, ge nie (pioniers en verlichtingstroepen), of de onberedenen der artillerie (voor zooveel de op komst in 3 ploegen plaats heeft) en wier vrijstem- ming van militiedienst eindigt a. vóór 4 Juni 1921 met het tweede in te lijven gedeelte van de lichting 1921 b. op ognè 4 Juni 1921 en vóór 7 October 1921 met het derde in te lijven gedeelte van de lich ting 1921 c. op of na 7 October 1921 met het eerst in te lijven gedeelte van de lichting 1922. 2o. door hen, die behooren tot de genie (lijn- werkers), en wier vrijstelling van militiedienst eindigt a. voor 4 Juni 1921 met het tweede in te lij ven gedeelte van de lichting 1921 b. op of nf> Juni 1921 met het eerst in te lij ven gedeelte van de lichting 1922. 3o. door hen, die behooren tot de onberedenen der artillerie(voor zooveel de opkomst in2ploegen plaats heeft) of tot de beredenen der artillerie, en wier vrijstelling van militiedienst eindigt. a. vóór 5 Augustus 1921 met het tweede in te lijven gedeelte van de lichting 1921 b. of op n& Augustus 1921 met het eerst in te lijven gedeelte van de lichting 1922. 4o. door hen, die behooren tot de cavalerie, en wier vrijstelling van militiedienst eindigt. a. vóór 7 October 1921 met het tweede in te lijven gedeelte van de lichting 1921 b. op of nó 7 October 1921 met het eerst in te lijven gedeelte van de lichting 1922. 5o. door hen, die behooren tot de genie, (tele grafisten en telefonisten) en wier vrijstelling ein digt a. vóór 7 October 1921 met de genie (tele grafisten en telephonisten) van de lichting 1921 b. op of nó 7 October 1921 met de genie (telegrafisten en telephonisten) van de lichting 1921 Het hiervoren vermelde nopens het tijdstip van aanvang der eerste-oefening geldt tevens ten aanzien van de dienstplichtigen, die in 1921 zijn of worden ingelijfd krachtens art.75 derMi- litiewet. Onderwijs. Naar het „Vad." verneemt zal dr. G. Grijns binnenkort aan de Koningin worden voorgedra gen voor een professoraat aan de LandbouwHoo- geschool Stads- en Gewestelijk Nieuws. Voor de nieuwe parochiekerk in de Gorzen. De opbrengst van de collecte in de parochie kerk van het Alerh. Hart van Jezus ten behoeve van het bouwfonds voor de nieuwe kerk be draagt 1153.-. Voor zeker is dit een zeer aanzien lijk bedrag, daar het overgroote deel der paro- chianenuit. arbeiders bestaat. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags rozenkrans, sjaal, gummiband van kinderwagen, portemonnaie, sleutel en bosje sleutels, R.K. Kerkboekje, zwart kinderbontje, kap van rij wiellantaarn. Bij vinders lorgnet in étui, Kiela, Dam 25 bont, A. Ravensbergen, Heenvlietschestraat 9 damesportemonnaie met inh. F. Prins, Brouwer- straatd; mui lkorf ,G .vanGervenBrugmanstraa47; pet, C. van Doorn, Kleine Baan 6 pet, v.d. Sloot, Nieuwstraat 41 ceinture, A.v.d. Berg, Louron- straat 14 2 stuks kinderkleeding, E. van Gent, Langekerkstraat 21 b broche, P. Verhagen, Brouwerstraat 15 sigarenkoker, C. van Deursen, Oosterstraat 13horloge in armband, Lange Nieuwstraat 89/6 Lip's sleutel, J. Smits, West- frankelandschestraat 67a, dameshoed, A. Gille Lange haven 97 papieren geld, J.II.C. Schulze, Grofbaan 105 lorgnet, J. van Meurs, Warande29 R.K. Kerkboekje en spade, W. J. Kemper, Kortlandstraat 12 binnenblaas van een voet bal, Jvan Alphen, Hoogstraat 75 portemonnaie inh. 1 cent, A.v.d. Meiden, Bakkerstraat 24. „Fidelio." Voor een goedbezette zaal gaf „Fidelio" giste renavond in denR.K. Volksbond een goedgeslaag de Soireé Amusante. Het met zorg samengestelde programma werd keurig afgewerkt. De hoofdnummers werden zeer verdienstelijk gezongen. De heer Th. Beu- mers droeg met z'n mooi, krachtig bariton-geluid een drietal liederen voor, waarbij hij aan een toe- giftje niet ontkwam. Een duo uit „Faust" door mej. Rissema en den heer van 't Hoen, moest gebasseerd worden. Aan de executanten der komische voordrach ten mag een woord van lof niet onthouden wor den. De clou van den avond was wel de operette „Markiezin en modemaakster" voor sopraan en tenor. Deze één-acter werd door mej. Rissema en den heer van 't, Hoen uitstekend vertolkt. De piano-begeleiding van de verschillende nummers, deels in handen van den heer D. Zoet mulder, deels in die van den directeur den heer A.M. den Draak, droeg veel tot het welslagen van den avond bij. Het harmonie-orkest „O.B.K." vulde op de bekende wijze met goede muzieknummertjes. het programma aan. Het publiek heeft ongetwijfeld een zeer pret- tigen en aangenamen avond doorgebracht. Toonkunst. Voor de leden der afd. Schiedam van de Mij t. b. der Toonkunst zal op Woensdag 13 April een concert gegeven worden. Uitgevoerd wordt„La Rédemption" van Gounod. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in ons blad van heden. Middelbaar onderwijs. Bij K. Besluit is bepaald, lo. dat een der Rijks- IIoogereBurgerscholen met vijfjarigen cursus zal gevestigd zijn te Ter Apel 2e is benoemd, met ingang van 1 Augustus, tot directeur van en leeraar aan die school G. Lindeyer, thans leeraar aan de Rijks H. B. S., te Schiedam, met gelijk tijdige toekenning van eervol ontslag uit laatst- gemelde betrekking.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2