Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Hrafls-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Donderdag 7 April 1921. No. 13005. De Draaf en zijn Dochter. FEUILLETO Bareau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maa plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. bq levenslang* geheel* Invalid!telt vwUas van Ni hand, vaal at oog kg vavllas duim i kQ vailiai vaa aeu wijivlnge» j kf vefllai eiken and*> tan vfaigat i Da verzekering weidt gewaarbargd daai da Hallaadiabe Aigamaana Tanakariagikaak la lahledan sn&msiamJ! Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Konijnenteelt. De CO MM ISSÏE VOOR DE BEVORDERING van de PRODUCTIE van LEVENSMIDDELEN maakt bij dezen bekend dat lo. Voedsterkonijnen gratis gedekt kunnen worden op het dekstation voor konijnen geves tigd bij den heer A. Pijl, Gustostraat 2, eiken werkdag 'avonds van 5 uur tot donker doch 's- Zaterdags van één tot drie uur. 2o. Houders van kaarten gratis gras kunnen verkrijgen Rij het maaien in de openbare plant soenen en gras mogen snijden op de speelplaatsen in het Volkspark, op Dinsdag, Donderdag en Zaterdagsavonds tusschen 5 en 7 uur en op bet Sportterrein aan den Havendijk op Maandag, Woensdag en Vrijdag 'savonds tusschen 5 en 7 uur. 3o. Bedoelde kaarten voor konijnenhouders vanaf 4 April gratis verkrijgbaar zijn bij den heer J. II. Scheuerman, Watertoren. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS^ VAN SCHIEDAM, brengen ter openbare kennis dat. bij hun besluit van den 27sten September 1920 op grond van artikel 13 der Verordening op het rijden is bepaald Dat in het belang van de vrijheyl en de veilig heid van het verkeer door voertuigen, waaronder oi' waarvoor trekdieren zijn gespannen en door motorrijtuigen het HEERENPAD slechts mag worden bereden in de richting komende van de Broersvest, gaande naar het Broersveld. Schiedam, G April 1921. Buitenlandsch Nieuws. HONGARIJE. E x-k e i z e r Karei. Ex-kejzer Karei, die in Zwitserland is terug gekeerd, zal voorloopig 4e Luzern het besluit van den bondsraad ten zijnen opzichte afwach ten. In de Hongaarsche Nationale vergadering heeft minister-president Teleki gisteren ver klaard, dat vastgesteld is kunnen worden, dat hei plan van de reis van den gewezen koning in het buitenland was ineengezet. In Hongarije was de. aankomst van den koning voor iedereen een verrassing. Den koning zelf heeft men misleid. De minister-president wil thans nog geen duide lijk overzicht van den toestand geven, maar het staat reeds vast, dat buitenlanders den koning slecht hebben ingelicht en tot de reis hebben bewogen. Nadat men den koning had duidelijk gemaakt, waarom hij niet in het land kon blijven, heeft hij vrijwillig het besluit tot zijn vertrek ge nomen. Hij heeft het land uit vrijen wil en zon der druk van het buitenland verlaten. Hongarije kan de buitenlandsche inmenging in deze kwes- (Naar het Duitsch). 48 Vader, zei het meisje, hij, die den eenen adel in zijn hart bewaart, kan zich gemak kelijk over het verlies van den anderen troosten ten. Dit woord wekte den moed in den gevan gene op. Hij hernam Gij hebt gelijk Ethel gij weet. niet, dat als men eens ongelukkig is, zich in ons hart een menigte stemmen verheffen, die ons onze fouten openbaren welke stemmen in den tijd van onzen voorspoed zwegen. Zoo is onze ellendige men- schelijke natuur. Spreek zoo niet, lieve vader, zei Ethel diep bewogen, terwijl ze zijn bleek en gerim peld voorhoofd kuste Gij oordeelt Orden er en u zelf te streng. Gij zijt lichtvaardig, Ethel. Men zou zeggendat ge niet. weet, hoe ernstig het leven is. Heb ik dan slecht gehandeld door aan don e delmoedigen Ordener recht te later we dervaren. Schumacker fronste de wenkbrauwen. Ik kan het niet goedkeuren, mijn doch- 'e'at 8'.i een onbekende, dien ge waarschijn- tie trouwens niet gerechtvaardigd achten. Noch in het vredesverdrag, noch in de statuten van den Volkenbond staat dat vreemden zich in de binnenlandsche aangelegenheden van Hon garije mogen mengen. (Luide bijval van heel het Huis). Minister-president Teleki dankt de Nationale Vergadering in naam van de gansche regeering voor de goede, waardige houding in deze zaak. Hij voegt-ei nog aan toe, dat de Oostenrijksche regeering niet in staat is geweest aan haar ver plichtingen betreffende de terugreis te voldoen. Dr. Gratz, minister van buitenlandsche zaken, verklaarde dat de koning-reeds op het eerste oo- genblik had verklaard, zoodra hij ervan over tuigd mocht zijn, dat zijn tegenwoordigheid voor Hongarije gevaarlijk of schadelijk mocht wezen, het land onmiddellijk zou verlaten. (Interrup ties. Leve de koning Stormachtige bijval rechts, Rumoer links). De koning heeft, vervolgde Gratz, gedurende den ganschen tijd geen oogenblik de belangen der natie op het spel gezet.(Nieuw geroep Leve de koning leve de natie). Dr. Gratz protesteerde vervolgens tegen de houding der erf sta ten. 1 oen le koning naar Hongarije terugkeerde moest er op opmerkzaam worden gemaakt, dat alle vraag stukken diemet de Hongaarsche koningskwestie in verband staan uitsluitend het Hongaarsche volk aangaan. (Applaus en instemming in het heele Huis). Hel is onduldbaar dat op het Hon gaarsche volk door bedieigingen van buiLenaf druk wordt uitgeoefend. Bij het, bepalen van don egeefingsvorm en bij de keus van zijn heerschers kan het Hongaarsche volk met geen belangen van de orf-slalen rekening houden. Volgens de ,,Epoca" is liet onjuist, dat 1 tal e en de kleine entente aan Hongarije een ultima tum betreffende de tegenwoordigheid van don gewezen koning zouden hebben gesteld. De be reidende landen hebben alleen een schriftelijk protest te Boedapest doen overhandigen. Italië is bovendien met verplicht aan militaire actie tege i Hongarije deel te nemen. DE ONLUSTEN IN DUITSCHLANI). Naar de „Lokal Anzeiger" uit Munchen meldt is, tijdens een vergadering van de leiders der communisten in de Kamer van de fractie der Communistische Partij in het gebouw van den Landdag, de gewezen hoofdcommissaris van politie van de Münchensche raden-republiek, Kober, gevangen genomen. Hij wordt beschul digd van deel Le hebben genomen aan de samen stelling van een vlugschrift aan de Beiersche arbeiders, waarbij deze tol de algemeeno sta king worden opgeroepen. Tc Hamburg zijn, naar de bladen melden, de eerste zittingen gehouden van de buitengewone rechtbank togen do personen, die hebben deel genomen aan de onlusten te Hamburg. Een 20 jarige machine-bankwerker, die op het dak van hot directiegebouw op do werf van de firma Blohm en Voss de roode vlag heeft, geheschen, is veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf. lijk nooit zult weerzien, bewondert. - O, zei het meisje, wie deze woorden als ij sin liet hait vielen, geloof dat niet. We zullen hem weerzier. Heeft hij niet voor u die reis ondernomen, gaal. hij niet voor u zijn leven wagen Ik heb mij laten meesleepen door zij schoonklinkende woorden en beloften, ik be ken het. Hij zal met gaan en ook niet terugko men. Hij zal gaan, vader. De toon waarop liet meisje deze woorden sprak, was bijna beleedigend. Zij gevoelde zich gekwetst in haren Ordener. Ze was te zeker van 't geen ze zeide. De gevangene hernam onverschillig Wel, indien hij dien roover gaat bevech ten, zal het nog hetzelfde zijn, hij zal niet t erug komen. Arme Ethel, deze woorden scheurden op nieuw de wonde van haar hart open twee dikke tranen rolden over hare wangen. O vader, lispelde zij, terwijl ge zoo spreekt, sterft Ordener wellicht voor u. De ex-kanseliei schudde het hoofd te# tee- ken van twijfel. Ik geloof niet meer dan ik' wensch, is dat een misdaad Ik ben alleen ondank baar geweest jegens dien jongen man, gelijk zooveel anderen jegens mij geweest zijn. Een zware zucht was 't, antwoord van Ethel. Een vrouw is veroordeeld tot 31/2 jaar gevange nisstraf, omdat zij een politieagent, die door schoten gewond was, door vuistslagen in het gezicht en trappen ernstig heeft mishandeld. Te Berlijn heeft gisteren een rouwplechtigheid plaats gehad voor Sylt, den machinist, die bij zijn poging tot vluchten werd doodgeschoten. Aan de optocht, die na afloop daarvan naar het kerkhof trok, namen ongeveer 20.000 menschen deel. Vele kransen met. roode linten en roode vlaggen werden in den optocht meegedragen. Het verkeer in de straten, waardoor de optocht ging, moest worden stop gezet. De Sipo hield zich overal volkomen kalm. Alles is zonder in cidenten afgeloopen. De inlichtingendienst van den ópper-president te Maagdenburg meldtDe buitengewone recht banken zijn hun werk begonnen. Met den terug keer van de rijksweer naar haar garnizoenen is een begin gemaakt. De verliezen van de veilig heidspolitie bij de onlusten hebben 33 dooden, 57 gewonden en één vermiste bedragen. In het district Moors hebben de Belgen in totaal ongeveer 900 lieden, die aan de commu nistische onlusten hebben meegedaan, aange houden. Naar meegedeeld wordt, heeft de krijgs raad, die hiervoor van Aken naar Moors word verplaatst, de meeste aangehoudenen reeds ver oordeeld en wel tot straffen van ten minste een jaar gevangenisstraf. Onder de veroordeelden is ook clr. Gabriel, oud-redacteur van de thans Duitsch nationale „Grafschafter" te Moers, die vijf jaar kreeg. In het district Solingen is de Engelsche over heid voortgegaan de aanstokers van alge- i&eene staking aan te houden. Nadat er Zaterdag en Zondag reecls 16 lieden gevangen waren genomen, zijn er gis teren te Wald nogmaals 12 lieden opgepakt en naar Keulen gebracht. Negen tiende van de aangehoudenen zijn jonge kerels. De eigenlijke leiders zijn verdwenen. Uit de mededeelingen in de partijvergaderingen blijkt, dat men aan den vooravond van het uit roepen van de algemeene staking nog niet wist wat de leus zou zijn, daar men zoogenaamd eco nomische doeleinden moest najagen/ terwijl in werkelijkheid politieke bedoelingen voorzaten. ENGELAND. De toestand in de mijnen is nog overanderd. De mijnwerkers houden zich over het algemeen bedaard en bemoeien zich niet met de vrijwil ligers, die het water uit de schachten houden, behalve in de Schot,sche mijndistricten, waar de toestand steeds verergert. To Hamilton zijn er ruiten ingeslagen door de stokers, en er werd een dreigende houding aangenomen door do posten der stakers tegen de onderkruipers in de plaat selijke mijnen. Een mijn is aangevallen door de mijnwerkers, waarbij een kantoor werd vernield en een voorman zóó zwaar werd mishandeld door de menigte, dat bij maar het ziekenhuis moest worden gebracht. Te Dykehead zijn er automobielen tegengehou den en vernield, terwijl er hooibergen, die aan Schumacker boog zich over de tafel en begon te lezen in een boek, dal, voor hem geopend •ag- Een oogenblik later ging de deur open en Schumacker riep zonder zich om te keeren als naar gewoonte - „Niemand binnen, laat mij alleen ik ontvang niemand". Zijne Excellentie de gouverneur, ant woordde de stem van den portier. Een grijsaard in groote generaals-uniform dragende de orden van den Olifant, van Dane- brog en van bet Guldon Vlies, nadere Schu macker, die half opstond en binnensmonds herhaalde de gouverneur de gouverneur Deze groette Ethel beleefd, die naast haren vader stond en hem angstig gadesloeg. Alvorens verder te gaan, is 't wellicht niet, overbodig de redenen van 't bezoek van ge neraal Levin te Munckholm te verklaren. De lozer heeft zeker niet de droevige Lijdin gen vergele-die den generaal verontrust ten, en daarom besloot de gouverneur Sc hu maekor zelf in verhoor te nemen, loch had hij geaarzeld om daartoe over te gaan. De gedachte van een armen gevangene te fol teren, die reeds zoo ongelukkige was en dien hij zoo machtig gekend had, mishaagde aan zijn edelmoedige ziel. Doch de dienst des konings eischto het, hij mocht, Drontheim zoo niet verlaten. Na een lang onderhoud met de gravin van Ahlefeld op den voor de maatschappijen behoorden, in brand zijn ge stoken. In vele deolpn van het land hebben er elletjes plaats gehad, en er zijn talrijke arres taties gedaan. De gevolgen van de staking hebben zich voor al doen gevoelen aan do oevers van de Tyne, waar 28,000 man werkloos zijn. In N. Yorkshire zijn alle staalfabrieken geslo ten. De transportarbeiders hebben thans ook be sloten de mijnwerkers te steunen. De uitnoodiging van Lloyd George aan de mijneigenaars en mijnwerkers om de onderhan delingen te heropenen is evenwel een gunstig toeken. Het gebrek aan publieke instemming- met de onverzettelijke houding der regeering en vrees ten slotte voor het drievoudig verbond zal hem daartoe wel bewogen hebben. De transport federatie had zich wél niet zelf voor de staking uitgesproken, maar haar bestuur vrijheid van handelen gegeven. Op de steenkolen markt in Cardiff is een algeheele stilstand in zaken ingetreden. De be perkende bepalingen, welke den exporthandei in den weg staan, zijn van vrij wat meer drasti- schen aard dan zij tijdens den oorlog ooit ge weest zijn. Niemand doet meer een poging sche pen te charteren en op de schippers- en sl.een- kolenbeurs gaat niets om. In de dokken is nog werk, maar de scheep vaart beteekent weinig meer. Een vooraan staande persoonlijkheid in de handelswereld heeft verklaard, dat indien de crisis een week of wat duurt, de helft van Ge winkels in het haven- en dokkep-gebied van Cardiff bankroet ■aat. De Dowlais-staalfabrieken hebben het be drijf stopgezet, waardoor 1000 arbeiders zonder werk zijn geraakt,. Er zijn thans meer dan 7000 Werkloozen in de stad. ITALIË. Naar de Temps" uit Triest verneemt, heb ben nationalisten het dorp Cerato in In-and ge stoken. Zij deden een inval in Bareschi Segopi en Mormorans Zveki, waar de bevolking naai de omliggende hoogten vluchtte. Bareschi Segopi is verwoest en te Marmorans zijn de huizen van hen, die aan den opstand hebben deelgenomen, vernield. Een torpedojager zette te Carnizza een sterk detachement matrozen aan wal, die met de na tionalisten gemeene zaak maakten. Volgens een bericht aan de Messagero is de stad Carnizza gedeeltelijk verwoest. GRIEKEN EN TURKEN. Het Grieksche stafbericht van 5 April luidt Berichten uit Smyrna weerspreken de geruchten over een terugtocht van de Grieksche troepen. De stilstand der krijgsverrichtingen heeft een einde gemaakt aan de eerste phase, door de be zetting van Afioen Karahissar, en de verbreking van de verbinding tusschen de Noordelijke en de Zuidelijke groep Kemalisten. De tweede phase zal eerlang beginnen. avond van zijn vertrek, had hij er eindelijk toe besloten den gevangene te bezoeken. Hij zou als rechter en niet als vriend bij Schu macker optreden dit stond vast bij hem. Doch nauwelijks had hij den waardigen grijsaard gezien en een blik geworpen op diens ongelukkige dochter, of de gestrengheid verdween van zijn gelaat en maakte plaats voor goed heid. Hij naderde den gevallen kanselier en gaf hem de hand Dag, graaf van Griffenf. Dat was een oude gewoonte en bij hervatte haastig heer Schumacker. Daarna hield hij op, geheel uitgeput door die woorden. Er heersch- te een kleine pauze, de generaal zocht naar strenge woorden. Wel, zei Schumacker eindelijk, gij zijt de gouverneur van Drontheim. De generaal, verwonderd dat hij ondei- vraagd werd door dengene, dien hij wilde on dervragen, gaf een toestemmend teeken. In dit geval, hervatte de gevangene, moet ik u een klacht doen. Een klacht? welke? vroeg de edele Levin belangstellend. Schumacker ging voort Een bevel van den vice-koning gee ft mij de volle vrijheid in den slott oren. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1