Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 6ratis0ngefallenverzekering 44ste Jaargang. Vrijdag 8 April 1921. No. 13006 De Graaf en zijn Dochter. F EU IL LET OW. Bnreau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden fl.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. fcfl IcTCBiIange geheel* Lnvallilieli Advertentiën: 15 regels f4.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maa plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. «Md M) vuBm vu duim i bq v*tli*i vau *eu wijsvlngei WH vevllei vu eiken ande ren vinger D* venekering weidt gewaark*rg« laar de Halluirah* Algemeen* Venehering»bank Ie lehledam. Bq of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en nndere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders hebben bij hun besluit dd. 7 April 1921 de beslissing op het ver zoek van de N. V. P. VAN GENT'S DISTIL LEERDERIJ v/h Joh. Kreuger, om vergun ning tot uitbreiding van de distilleerderij in het pand Noordvest 69, kadaster Sectie A. no. 1254, met een electromotor van 1/2 P. K. drijvende een pompje, VERDAAGD, aangezien het des betreffend onderzoek nog niet is geëindigd. S c h i e d a m, 8 April 1921 Burgemeester en Wethouders hebben bij hun besluit dd. 7 April 1921 vergunning verleend aan lo. DE NEDERLANDSCHE DISTILLEER DERIJ EN FLESSGHENFABRIEK VOOR REEN DE FIRMA HERMAN JANSEN, tot het oprichten van een spiritusfabriek aan de Noordvest no. 103, kadaster Sectie A. no. 1619, met een ketelhuis, waarin worden geplaatst 2 stoomketels elk van 100 vierk. M. verwarmings oppervlak en 1 electromotor van 2 P. K. 2o. de FIRMA BEIJER EN FRAUENDORF tot uitbreiding van de fabriek tot het bereiden en verven van vellen in het pand St. Anna Zus terstraat 79, kadaster Sectie A. no. 1307, met 1 electromotor van 71/2 P. K., drijvende een ontsmettingsmolen, een stampmnehine en een centrifuge. Schiedam, 8 April 1921. Buitenlandsch Nieuws. HONGARIJE. De Ilongaarsche bladen vermelden een pro clamatie door ex-koning Karl vóór zijn vertrek aan den minister president Telcki ter hand ge steld, welke als volgt luidt lk ben op Hongarije's gezegenden bodem teruggekeerd, daar ieder oogenblik, dat ik van mijn vurig bemind vaderland waaraan ik met onverbreekbare banden verbonden ben verwijderd ben, mij een ondragelijk lijden be zorgt. lk ben teruggekeerd, omdat ik overtuigd ben, dat het zwaar beproefde land onder de leiding van een wettig gekroonden koning, zijn innerlijke rust, zijn orde en welvaart weder kan herkrijgen. De heillooze gebeurtenissen van 19181919 waren in gelijke mate tegen de samenstelling en de wetten van het land als tegen den ge- kroonden koning gericht. Doch de trouw en de nuchterheid van het Hongaarsche volk lie ten zich niet lang op een dwaalspoor leiden, en ik zie met voldoening, dat Hongarije op weg ls naar een wedergeboorte. Mijn hart bloedt, dat ik van de medewerking voor den weder opbouw van de zwaar beproefde natie ben uit gesloten. Een rustig, hecht, sterk en onafhan kelijk Hongarije kan niet verhinderen, dat an dere staten mijn deelneming, welke uitsluitend gericht is op het herstel van een vredelievende orde en voortdurende rust, beletten. Nadat men mij evenwel overtuigd heeft, dat de overneming van de heerschersrechten van den apostolischen koning de natie aan zware en ondragelijke lasten zou blootstellen, het geen ik voor mijn geweten niet verantwoorden kan, besloot ik weer heen te gaan, ofschoon ik ook ver van de Hongaarsche natie verwij derd alle krachten en zoo noodig ook mijn bloed, voor mijn vaderland zal offeren en het nimmer ontrouw zal worden. Ik vertrouw op de Goddelijke gerechtigheid, dat het oogenblik weer zal komen, dat ik in het geliefde vaderland zal verblijven, om daar met. de natie vereenigd, gezamenlijk te arbei den. Ik zal ook een ieder ondersteunen, die op grond van het vertrouwen der nationale ver gadering, de zware en verantwoordelijke posi tie van regeerder op zich heeft genomen. Van den rijksregent verwacht ik ook,vol ver trouwen, de waarborging onzer belangen, wel ke overeenkomstig de oude wetten des lands een harmonisch samenwerken tusschen koning en volk elschen.(w.g. Karl kn Zita). Uit Boedapest wordt gemeld, dat tengevolge van de publicatie van het manifest van ex-ko ning Karl het ministerie-Teleky gevallen is. GRIEKEN EN TURKEN. De Grieksche bladen melden omtrent den militairen toestand in Klein-Azië het volgende De oorlogscorrespondenten noemen den toe stand van het Grieksche leger in Klein-Azië Z.e.er bevredigend. Het offensief zal herval wor den, zoodra de toebereidselen daartoe geëin digd zijn. Bij een onderzoek in de buurt van Smyrna ingesteld, zijn 2000 geweren en twee kanonnen ontdekt en 10 Kemalistische offi cieren en 120 soldaten gevangen genomen. Duizenden Turksehe déserteurs melden zich bij de Grieksche voorposten in den Zuidelijken sector. De officieren en onderofficieren van de cavallerie der lichtingen 1901 tot 1913 zijn on der de wapenen geroepen. Goenaris heeft zijn verklaring van volkomen vertrouwen herhaald, dat niets het nationale werk, dat door het le ger wordt verricht zal kunnen belemmeren. De offers zullen vergoed worden. Er heeft zich een bataljon vrijwilligers te Smyrna gevormd. Het aantal inschrijvingen is enorm. De auto riteiten van Afioen Karahissar hebben den Griekscben autoriteiten den dank van 4000 Turken overgebracht voor bevrijding van de Kemalistische onderdrukking. Volgens een be richt in de bladen hebben de Grieken de vijan delijke voorposten bij Kutahia aangevallen en twee kanonnen en 150 gevangenen buitgemaakt De Grieksche militaire vliegers te Afioen Iva- ahissar zijn zeer actief. Zij hebben in de rich ting van Koniah uitgebreide verkenningtoch- ten gedaan en er een spoorweg vernield. Het bericht in een blad der bppositie, volgens hetwelk Papoelas door Metaxas zou zijn ver vangen is geheel onjuist. Er heeft geen enkele wijziging in het ministerie plaats gevonden. Theotomi blijft minister van oorlog. In tegen woordigheid van den koning, vele autoriteiten en een ontzaglijke menigte zijn de feesten ter viering van het honderdjarig verleden van den onafhankelijkheidsoorlog begonnen. Volgens te Berlijn ontvangen berichten van het Grieksch-Turksch oorlogstooneel verkeeren de Grieken daar in een moeilijk parket en wordt hun positie met den dag steeds hachelijker, De mobilisatie van alle Grieksch weerbare man nen is door de Grieksche regeering gelast. Het Grieksche consulaat te Berlijn heeft aan de daar vertoevende Grieken order gegeven zich dadelijk aan diL consulaat te laten inschrij ven. Hiermede zijn voornamelijk bedoeld de Grieken, die behooren tot de lichtingen 1915, 1914 en 1913. De Temps" verneemt uit Athene, dat de nederlaag der Grieken bij Eskisjehr de afmetin gen aanneemt van eenernstigedóbacle. De Grieken hebben 8000 man, onder wie vele officieren, verloren. Uit Parijs wordt bericht, dat Venizelos plot seling, vertrokken is en het voornemen koes tert, zich over Italië naar Griekenland Ie be geven, wanneer de berichten omtrent een op stand tegen de oorlogspolitiek van Constantijn waarheid mocht blijken te bevatten. De kan sen van Venizelos schijnen in ieder geval door de ernstige nederlaag der Grieken in Klein- Azië verbeterd te zijn. 49 (Naar het Duitsch). lk ken dat bevel. En toch, gouverneur, neemt men de vrijheid mij lastig te vallen in mijn gevange nis. - Hoe dat riep de generaal wie is die onbeschaamde, noem hem Gij, heer gouverneur. Deze woorden, op hoogen toon uitgespro ken, kwetsten den generaal. Op half toorni- gen toon antwoordde hij Gij vergeet, dat mijn macht, wanneer het geldt den koning te dienen, geen grenzen heeft. Uitgezonderd den eerbied, aan onge lukkige verschuldigd, zei Schumacher. Doch de menschen weten dat niet. De ex-kanse lier zei dit. alsof hij met zich zeiven sprak. ja, ik heb ongelijk, graaf van Griff. Schumacker wil ik zeggenik was op gewonden. Schumacher zweeg een oogenblik. Er is iet3 h, uw gelaat en in uwe stem, Excellentie, van een man. dien ik vroeger ENGELAND. Aan het eind van de Lagerhuiszitting van gisteravond verklaarde Lloyd George, dat de regeering bereid is het voorstel van Thomas Je aanvaarden en een conferentie, van de mijn- werkers en mijneigenaren bijeen te roepen op voorwaarde, dat het allereerst zal worden ge sproken en beslist over de kwestie om de pom- pers in de kolenmijnen aan liet werk te laten gaan. In verschillende doelen van Lanarkshire heeft men het noodig geoordeeld politie-afdeelin- gen naar de mijndorpen te zenden. Small, één van de vertegenwoordigers van de mijnwer- kersvereeniging van Lanarkshire moest beken nen, dat de ordeverstoring te West Benhar Colliery, in den afgeloopen nacht veel weg had van een algemeenen opstand. De mijningan gen werden geheel verwoestvier politieman nen en eenige employés van de mijn werden daarbij gewond. Op het oogenblik bevinden zich nog dertig ponies in de mijn, doch het is onmogelijk om hun voedsel te brengen, daar de pompen geheel stil staan en het water in de mijnputten dientengevolge stijgt met een snel heid van 4500 liter per minuut. Het lot van deze paarden is dan ook reeds beslist. DE ONLUSTEN IN DUITSCllLAND Naar de „Lokal Anzeiger" uit Duisburg ver neemt, zijn tot dusver ongeveer 900 communis ten door den krijgsraad veroordeeld. De krijgs raad is tot dit doel van Aken naar Mors ver plaatst. Zekere Dr. Gabriël is tot vijf jaren - dwangarbeid veroordeeld. Volgens berichten uit Stuttgart zijn de al daar gearresteerde communisten, evenals elf communisten in de gevangenis van Tübingen in hongerstaking gegaan. Zij eischen door den rechter in verhoor te worden genomen. gekend heb. Het is reeds lang geleden, ik herinner het mij nog, 'L was in mijn gelukki ge jaren. Het was een zekere Levin de Knud van Mecklenburg. Hebt go dien gekend Ik heb hem gekend, antwoordde de ge neraal zonder een spier in zijn gelaat te ver trekken. Ha, herinnert gij u zijner. Ik meende dat men zich in tegenspoed alleen herinner de. Was hij niet kapitein van de konink lijke garde viel de gouverneur in. Ja, eenvoudig kapitein ofschoon de koning hem erg genegen was. Hij hield veel van zich te vermaken en toonde weinig am bitie hij was zonderling. Hoe kan men zoo weinig eerzucht in een gunsteling verklaren Gemakkelijk. Ik hield veel van dien Levin de Knud, omdat hij mij niet lastig viel. llij was de vriend van den koning, net als van ieder andere. Men zou gezegd hebben, dat hij hem beminde voor zijn pleizier en niet uit eigenbelang. De generaal wilde Schumacker in de rede vallen, doch deze vervolgde met hardnekkig heid zijn verhaal 't, scheen dat die herin nering uit zijn verleden hem behaagde. Wijl gij dien kapitein Levin gekend hebt, heer gouverneur, weet gij zeker, dat hij een zoon had, die jong gestorven is. Weet ge wat RUSLAND. Afdeelingen Oekrainische opstandelingen sa mengesteld uit infanterie en cavallerie hebben Poltawa bezet. De bolsjowiki trokken zich terug in de richting van Krementsjoeg. De op standelingen vervolgden den vijand, en zijn thans begonnen Krementsjoeg onder vuur te nemen. ALLERLEI. Op het kasteel Toelz is gisteren kroonprins Ruprecht van Beieren in het huwelijk getreden met prinses Antonia van Luxemburg. De plech tigheid werd voltrokken door den pauselijken nuntius Pacelli. Het burgerlijk huwelijk was gisteren reeds gesloten. Getuigen voor bruid en bruidegom waren respectievelijk de groot hertog van Baden en de broeder van den brui degom, Franz van Beieren. Ter gelegenheid van de huwelijksvoltrekking bevonden zich te Mun- chen talrijke leden der beide vorstenhuizen Wittelsbach en Nassau-Oianiën, o.a. koning Ludwig, en erfprins .Nlbracht. Te Berlijn ingekomen berichtenmelden dat de heffing van 50 ad valorem op den Duit- schen invoer in Engeland wordt geheVen op den factuurprijs, met inbegrip van vracht en verzekering. De toestand van de Pforzheimer sieraden- industrie wordt, volgens de ,,Frankf. Ztg. steeds moeilijker. De industrie ging in de afge loopen maand zeer achteruit, zoodat nu reeds 160 fabrieken tot inkrimping van het bedrijf moeten overgaan, hetgeen gedeeltelijk tot ver korting van den arbeid tot 4 dagen per week heeft geleid. Door die inkrimping worden onge veer 6000 arbeideis getroffen. Binnenland. Regeling arbeidsgeschillen. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende bepa lingen tot bevordering van de vreedzame bij legging van geschillen over arbeidsaangelegen- heden en tot het voorkomen van zoodajiige geschillen stonden sommige leden sceptisch te genover dit ontwerp. De strijd tusschen kapi taal en arbeid is volgens hen een strijd van macht en hij die de macht heeft zegeviert. Voorts werd betoogd, dat de Rijksbemidde laars niet slechts bijzonder begaafde mannen moeten zijn, die liet algemeen vertrouwen ver dienen, doch zij zullen ook op de hoogte moeten zijn van den aard van allerlei voorkomende arbeidsgeschillen en van de omstandigheden waaronder deze zich voordoen. Hunne positie' zal moeielijk zijn en liet is te vreezen, dat zij slechts zelden liet vertrouwen van beide par tijen zullen genieten. Ook was men van oordeel, dat de bepalingen van dit wetsontwerp tot misbruik aanleiding zullen geven en vreesde dat meermalen con flicten in het leven zullen worden geroepen, er voorviel bij de geboorte van dien zoon Ik herinner mij nog beter, wat, er ge beurde bij zijn dood, zei de generaal, zijn gelaat in de handen verbergende en met be wogen stem. Maar, vervolgde de onverschillige Schu macker, er is een feit, dat weinigen kennen en dat dien zonderlingen Levin geheel teekent. De koning wilde het kind ten doop houden gekioft ge wel dat Levin weigerde Nog meer, hij koos een ouden bedelaar, die aan de poorten van het paleis rondslenterde. NooiL heb ik dat kunnen begrijpen. Ik zal het u zeggen, antwoordde de ge neraal kapitein Levin de Knud dacht dat een arme machtiger is bij God, dan een koning. Schumacker dacht een oogenblik na en zei Gij hebt gelijk. De gouverneur wilde bet gesprek op he doel van zijn bezoek leiden. Doch Schumackci verhinderde hem. Wat ik u verzoeken mag, laat mij u over dien Levin van Mecklenburg spreken, als gij hem kent. Van alle menschen die ik in mijn tijd v. macht en aanzien gekend heb, Eeeft deze de aangenaamste herinnering bij mij achtergela ten. Hij was wel inderling tot het dwaze toe, doch was door zijn edele hoedanigheden een man, zooals er men weinig vindt. Dat geloof ik niet,.- Die Levin was niet gelijk andere menschen, velen zijn beter dan bij was. Schumacker kruiste de armen en sloeg de oogen hemelwaarts. Ja, zoo zijn ze allen, men kan geen man prijzen, omdat hij prijzenswaardig is, ol ze zoeken hem aanstonds zwart te maken. Indien gij mij kendet, zoudt ge mij niet beschuldigen den generik meen kapitein Levin te willen zwart maken. Laat mij spreken zei de gevangene zoo edelmoedig als die Levin de Knud was, zijn or nooit twee menschen geweest, en wie het tegen deel zegt, lastert hem. Ik verzeker u, hernam de goeverneur, den toorn van Schumacker zoekende te beda ren, dat ik jegens Levin de Knud geen slechte gevoelens koester. Zeg dat niet. Ofschoon lnj wel een beetje gek was, gelijken hem de menschen bij lange riet. Ze zijn valsch, ondankbaar, afgunstig en lasteren. Weet ge wel, dat Levin de helft van zijn inkomsten aan de hospitalen van Kopenha gen schonk Ik wist, niet, dat u dit bekend was. Ha, ha, riep de grijsaard triomfante lijk hij hoopte hem zwart te maken, in de mee ning dat ik de goede dadden v. dien armen Levin niet kende. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1