H. A. V. SCHOLTE, Huisbrand en Industrie. Westvest 5. Steenkolenhandel. uitsluiting met de bedoeling de hulp van den Rijksbemiddelaar te kunnen inroepen en op die wijze voordeelen te kunnen bedingen. Zij zouden er de voorkeur aan gegeven hebben in dien eerst de publiekrechterlijke regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst was tot stand gekomen. Gevraagd werd, of omtrent dit wetsontwerp onderling overleg tusschen werkgevers en werk nemers heeft plaats gehad en, zoo neen, of dit alsnog niet zou kunnen geschieden door een commissie in den geest van de commissie-Pos- thuma over de Ziektewet. Verscheidene leden, die zich met het denk beeld van het wetsontwerp wel konden veree nigen. hadden bezwaar tegen de uitwerking daarvan. Zij achtten het bedenkelijk dat daar voor wederom nieuwe ambtenaren moeten wor den aangesteld. Zij vroegen waarom de aan den Rijksbemiddelaar toegedachte taak niet kan worden opgedragen aan de Kamers van Arbeid, waarin thans reeds werkgevers en arbeiders samenkomen. Andere leden betoogden, dat de Raden van Arbeid organisaties zijn van een overgangs periode, De vakorganisaties zullen, naar hunne meening geleidelijk hun taak overnemen. Deze leden wilden aanpassing zien gezocht bij de bedrijfsorganisaties, die reeds voor vele be drijven scheidsgerechten hebben tot stand ge bracht. Commissie van toezicht-Rijksinkoopbureau. De Minister van financiën heeft I. Ingesteld een commissie van toezicht op het op te richten Rijksinkoopbureau II. In de bovengenoemde commissie benoemd a tot lid en voorzitter prof. L. A. van Roijen, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft b. tot lid en onder-voorzitter F. Smit, direc teur van J. en K. Smit's scheepwerven, te Kin derdijk c. tot leden 1. Voor het departement van justitie E. C. Ver schoor inspecteur van het gevangeriswezen. 2. Voor het departement van onderwijs, kun sten en wetenschappen, J. A. W. Vrijman, Rijksbouwmeester voor de onderwijsgebouwen te s'-Gravenhage 3. Voor het departement van marine J. F. Graadt van Roggen, administrateur bij dat de partement 4. Voor het departement van financiën L. Meijers, referendaris bij het departement 5. Voor het departement van oorlog G. T. van Dam, directeur der artillerie-inrichtingen 6. Voor het departement van waterstaat mr. J. Draaijer, referendaris bij dat departement. 7. Voor het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie J. J. Boetje, waarnemend hoofdinge nieur der telegrafie in algemeenen dienst 8. Voor het departement van landbouw, nij verheid en handel een nader voor datdepartement aan te wijzen ambtenaar. 9. Voor het departement van koloniën J. E. Inckel, directeur van het technisch bureau van dat departement. (St.ct.) Ex-keizer Wilhelm. In het Engelsche Lagerhuis heeft Bottoinley gevraagd,of er een verzoek was gedaan aan den Volkenbond om pressie uit te oefenen op Neder land in zake de uitlevering van den gewezen Duitschen keizer en ofer bepalingen in hetVolken- kenbondsverdrag waren nopens de uitstooting van weerbarstige leden Chamberlain antwoordde dat, voor zoover hij wist, een dergelijk verzoek aan den Bond niet gedaan was. Wat betreft het tweede deel van de vraag, het Verdrag bepaalt, dat ieder lid van den Bond, dat een van de bepalingen overtreedt bij stemming onder de andere leden van het lidmaat schap van den Bond vervallen kan worden ver klaard. Bottomley vroeg, of de regeering het wensche- lijk achtte, den Bond te vragen, dit ten opzichte van Nederland te verzoeken, en er bij te voegen, dat, als hij daar niet aan voldeed, Engeland de bijdrage in de koste van den Bond in zou houden. Chamberlain zeide, dat hij niet bereid was,dit voorstel over te nemen. Steenkool uit Amerika. Reuter uit Londen meldt, dat de Daily Mail uit New York bericht heeft ontvangen, dat volgens den Amerikaanschen consul- generaal te Rotterdam de agenten van Ame- rikaansche kolenhandelaars van oordeel zijn, dat de vooruitzichten voor den verkoop van Amerikaansche steenkool in de paar laatste weken zoo gunstig zijn geworden, dat een uit gebreide organisatie in Europa is gevormd, welke de voorraden steenkool te Bremen, Hamburg eri andere Duitsche havens, alsmede in de belangrijke Nederlandsche, Belgische, Zwitsersche en Fransche handelssteden op peil zal houden. Credietverdrag. In de Maandag onder leiding van dr. C. J. K. van Aalst gehouden bijeenkomst van aanstaande leden der Nederlandsch-Duitsche commissie ingevolge het credietverdrag moet, volgens het Hbld., van Duitsche zijde te kennen zijn gegeven, dat de voorloopige credietbe- hoeften zich waarschijnlijk zullen beperken tot een bedrag van omstreeks 20 millioen. Een crediet aan Polen. Een wetsontwerp tot het verstrekken van een Grediet aan Polen op denzelfden voet als dat, hetwelk eenigen tijd geleden aan Oos tenrijk is verschaft is, volgens het Hbld., in voorbereiding. Koninklijk kabinet van schilderijen. Bij Kon. besluit van 6 dezer is het Kon. be sluit van 24 December 1920 no. 41 betreffende het aan dr. A. Bredius te 'sGravenhage ver leend eervol ontslag als adviseur bij het Konink lijk Kabinet van Schilderijen, aldaar, ingetrok ken. De stoomvaartdiensten op Engeland. Terwijl verschillende stoomvaartdiensten be perkt of opgeheven zijn, gaat de Great Eastern dienst Harwich-Hoek van Holland dagelijks door en de dienst Harwich-Rotterdam driemaal per week. Vergoeding aan gepensionneerden. Het lid van de Tweede Kamer de heer Kete laar heeft een wetsontwerp ingediend tot het verstrekken uit de staatskas van eenvergoeding aan gepensionneerden en op wachtgeld gestelden. De bedoeling van dit wetsontwerp is om aan genoemde personen van 1 Januari 1920 vrijstel ling te geven van de pensioenstorting. Diplomatie. De heer H. van Oordt van Leu vend recht, gezant en Consul-Generaal van Nederland te Santiago (Chili) is te Den Haag aangekomen. De afgetreden burgemeester van Rotterdam. In verband met het vroegere bericht, dat van hooger hand op den burgemeester van Rotter dam ernstigen aandrang is uitgeoefend om terug te komen op zijn verzoek om ontslag, kan worden medegedeeld, dat de heer Zimmerman gisterochtend een langdurig Onderhoud heeft gehad met den minister van Binnen landsche Zaken in diens departement. Het a.s. Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Het vertrek van de Koningin op Maandag 11 dezer uit Den Haag naar Amsterdam is vast gesteld op des morgens 9.02 p. Ilollandsche spoor De Koningin zal tot Vrijdag 15 April dienaan- volgend in de hoofdstad blijven vertoeven en dien dag per Hollandsche spoor, welke te 3.17 aankomt in de residentie terugkeeren. Nader vernemen we, dat de koningin vergezeld zal zijn v. den Prins en het prinsesje Er zal gere den worden in gewone hofrijtuigen. Des middags na aankomst heeft een audiëntie plaats, waarna van 2x/2 tot 4 uur een bezoek zal worden gebracht aan de Zuid-Afrikaansche tentoonstelling Ook Dinsdag zal een audiëntie worden gehouden, waar na een bezoek aan het s.s. „Johan de Witt der Maatschappij Nederland op 't program staat. Woensdag heeft een audiëntie plaats, voorts des middags een bezoek aan Arti des avonds zal het Koninklijk echtpaar een voorstelling in den Stadsschouwburg bijwonen. Des Don derdags is om 4 uur een damesaudiëntie be paald waarheen uitgereden zal worden is on bekend. Waarheen Vrijdag na de audiëntie gereden zal worden is eveneens onbekend. Het vertrdi? is om 2.07 des middags bepaald. Er is geen militair escorte. (Tel.) Ingezonden Mededeeling. Oud-minister Godin de Beaufort -j- De oud-minister van financiën jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort is gistel middag te Maars- beigen, gem. Maarn, vrij plotseling overleden in den leeftijd van 71 haar. Jhr mr. Karei Antonie Godin de Beaufort werd geboren te Utrecht, promoveerde in 1873 aan de Universiteit aldaar tot doctor in de beide rechten; was van 18811888 en van 18921893 lid van de Provinciale Staten van Utrecht van 1881 1888 lid van den raad der gemeente Utrecht; van 18811888 hoogheemraad en sedert 1898 dijkgraaf van het hoogheemraadschap van den Lekdijk benedendams en den IJsseldam van 1882—1888 lid van de Tweede Kamer; van 1886 1888 lid van de Staatscommissie tot het in stellen van een onderzoek naar den toestand van den landbouw en van 18881891 minister van financiën. In 1893 werd hij gekozen tot lid van de Eerste Kamer, waarin hij tal van jaren zitting heeft gehad. Bevroren vlcescli. De heer Weitkamp, lid der Tweede Ka mer, heeft de volgende schriftelijke vragen aan de Ministers van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Financiën gezonden. Heeft het reeds de aandacht getrokken van den Minister, dat door den toenemen- den invoer van buitenlandsch vleesch, waar van een invoerrecht geheven wordt van 6 per 100 K.G., de vleeschverkoop van hier te lande geslacht vee wordt gedrukt, aan gezien het inlandsch vleesch belast wordt met een accijns van 10 pGt. der waarde, dus ongeveer 20 per 100 K.G. Achten de Ministers zoodanige regeling niet strijdig met de belangen van de Nederlandsche veeteelt Is de Min. van Financiën bereid hetzij door verhooging van bedoeld invoerrecht, hetzij door verlaging van den vleeschaccijns, te be vorderen, dat dit dreigend nadeel voor den Nederlandschen landbouw worde weggenomen Ingetrokken. Krachtens machtiging vanwege H. M. de Koningin heeft de Minister van Waterstaat aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het wets ontwerp inzake de electriciteitsvoorziening van het land wordt ingetrokken. Vliegdlenst. Reuter seint uit Londen Bij het beantwoorden van vragen in het La gerhuis zeide Pike Pease (de assistent Postmas ter General), dat hij hoopte, dat er weer spoedig een vliegpostdienst tusschen Londen en Amster dam zou worden ingesteld, en dat het Engelsche 1792 20 publiek ook gelegenheid zou hebben brieven te zenden naar Holland met de gewone post, en vandaar met de vliegpost naar Bremen, Hamburg Berlijn en Kopenhagen. Suriname. De Koningin ontving gistermorgen te 1 uur ten Koninklijken Paleize ter beëediging den heer mr. A. G. A. A. Baron van Heemstra, gouverneur van Suriname. Hierbij was tegenwoordig de minister van Koloniën. Na de beëediging namen beide ge noemde heeren deel aan heL noenmaal van Koningin er Prins, waaraan mede aanzat Mevr Baronnesse van Heemstra, eehtgen'oote van den gouverneur. De strijd in het kleedinghedrijf. Naar men verneemt zou gisteravond te Gro ningen tusschen de besturen der werknemers en werkgeversbonden in de kleedingindustrie een conferentie plaats hebben over de staking aldaar in het conferentiebedrijf. Heden wordt te Amsterdam eveneens over het conflict in het confectiebedrijf onderhandeld. Ook in het heerenkleedingbedrijf zijn er teekenen die er op wijzen, dat gestreefd wordt naar een oplossing. Gisteren vergaderde te Amsterdam de Federa tie van Werkgeversbonden in de kleedingin dustrie. Zijn wij goed ingelicht dan is het niet onwaarschijnlijk dat binnenkort de onderhan delingen tusschen beide partijen weer heropend zullen worden. Vliegtocht Nederland—Iiidie. Luitenant-ter-zee Goedhart zal met een Ber- kel-marine-ééndekker een vliegtocht van Ne derland naar Nederl. Indië ondernemen. Als passagier, tevens technicus en hulpvlieger, gaat mee officier-machinist Talens, van den marine-luchtvaartdienst. Heden zullen zij een oefenvlucht houden en neerstrijken op den Ivralingschen Plas. (N. R. Ct.) Dante. Naar wij vernemen, zal pater B. H. Molken- boer, O. P., die aan de Volksuniversiteit te Nijmegen een flink bezetten cursus over Dante geeft, in verband met het zesde-eeuwfeest van 'sdichters dood een boek over het leven en het werk van Dante publiceeren. (Tijd.) Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 7 April. De voorzitter wijdt eenige waardeeren- de woorden aan de nagedachtenis van Jhr. Mr. van Doorn. De Minister van Financic n sluit zich namens de regeering bij deze woorden aan Wijziging Successiewet. De heer de Wijckerslooth (R.K.) ver volgt zijn rede. Spr. acht de bedoeling van het ontwerp, den aanwas van vermogens te treffen, in strijd met de rechtvaardigheid. De heer van Rappard (V.L.) kan in geen geval vóór het ontwerp stemmen, daar spr. tegenstander is van de verhooging der suc cessie in de rechte lijn. De heer J. ter Laan (S. D. verlangt van de rechterzijde duidelijke uiteenzetting van haar standpunt tegenover dit ontwerp. De heer Kolkman (R.K. )wenscht te ver klaren, waarom hij vóór dit ontwerp zal stemmen Hij zal dit niet doen con amore, maar uitslui tend omdat de heffing noodig is. Spreker is van meening, dat het voorstel-Marchant voor een heffing-in-eens toch verworpen wordt, en daarom is aanneming van de wijziging der suc cessiebelasting noodzakelijk. De Minister van Financiën, de heer Do Vries, acht de verdediging van het wetsontwerp een zware taak, maar het geld is nu eenmaal noodig. De verhoogingen zijn noodig, omdat we in het vooruitzicht hebben een belangrijke stijging van de uitgaven, waarvoor de dekking nog niet is aangewezen. Na replieken worden de alg. beschouwingen gesloten. De hoeren DeWijckerslooth (R.K.) de Geer (G. H.) en O u d (V. D.) verdedigen amendementen om enkele onbillijkheden weg te nemen. Bij de stemming blijkt het vereischte aantal leden niet aanwezig te zijn, waarom de vergadering tot morgen geschorst wordt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. I)c zonsverduistering. Begunstigd door een wolkloozen hemel, heeft men hedenmorgen de zonsverduistering uitste kend kunnen waarnemen. Het verschijnsel begon om 8 uur 55 min, toen men aan den rechter rand der zon, iets hooger dan het midden der schijf, een zeer geringe deuk kon waarnemen, welke allengs grooter afmetin gen aannam, totdat om kwart over tien nog slechts een kleine zonnecikkel zichtbaar was. De (Nieuwe Maan bedekte toen de zonsmid- dellijn vooi 85 pet, waardoor een sterke verzwak king van het zonlicht moest optreden. De invallende schemering was dan ook duide lijk merkbaar en de smalle straten fn de binnen stad vooral de Hoogstraat, vertoonden door het kalkachtige karakter van het zonlicht, een vaal- grauwen aanblik. De planeet Venus was links van de zon, dui delijk met het blootc oog waarneembaar. Een massa belangstellenden stonden met be roete of gekleurde glazen de zoneclips gade te slaan. Intusschen snelde de maan meL een vaart van 1 K.M. per seconde op haar baan verder en geleidelijk werd de zonnesikkel grooter, het licht werd helderder,totdat de maan om llu 29 min., aan den linkerrand iets boven het midden, de zonneschijf verliet. Hiermede was het mooie verschijnsel, dat twee en een half uur geduurd had, afgeloopen. Velen zullen de zoogenaamde „schaduwban den", afwisselend lichte en donkere strepen te gen de helderblauwe lucht waargenomen heb ben. Deze treden bij elke eclips van eenige be- teekenis op, doch hun oorsprong is tot dusver onbekend. Staatscourant n o,6 7 bevat de Statuten van de N. V. Sigaronhandel voorheen C. Janse, te Schiedam. Naar men verneemt, zal aan de alg. vergadering van deelhouders der Commandi taire Bankvereeniging Slavenburg de Co. te Schiedam, worden voorgesteld, na afschrijving en reserveering, 12 (als v.j.) uit te koeren. UIT DELFT. Gisteravond brak een hevige brand uit in het lorrenpakhuis van den heer Oudegeest. Met twee stoombrandspuiten en eenige handbrand spuiten trachtte men de vuurzee te blusschen. Het gebouw en de groote voorraad opgestapelde goederen, bestaande uit huiden, papier, en vod den, zijn verzekerd. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Vrijdag 8 April 1921 des namiddags 2 uur. Voorzitter: De burgemeester, de heer A. Gijsen. Tegenwoordig zijn 19 leden. Afwezig de heerenv. d. Schalk, v. Pelt, Dinkelaar en Slavenburg. De notulen van de vergadering van 18 Febr. en 4 Maart worden vastgesteld en die van 22 Maart worden verdaagd. De Voorzitter doet mededeeling van bij B. en W. ingekomen stukken door Ged.- Staten goedgekeurd Raadsbesluiten. Ingekomen stukken van B. en W. Proces-verbaal van de op 24 Mrt j.l. gedane kasopname ten kantore van den Gem.-Ont- vanger. Voorstel om aan W. van der Vlies, overeen komstig zijn verzoek, met ingang van 1 Mei a.s., eervol ontslag te verleenen als leeraar in Aardrijk- kunde aan den Gem.- H. A. C. Goedgekeurd. De zitting duurt voort). Gemengd Nieuws. ,,I1 ad je me maa r". Om half zes gister morgen vond een surveilleerende politieagent in een portiek aan het Rembrandtplein te Amster dam een ineengedoken grauwe, vrij onooglij ke massa. De agent, begrijpende, dat een zwerver in dit na-nachtelijk uur op de hardsteenen stoep een rustplaats had gezocht, schudde de massa .wakker, en uit den grauwen bundel ontwarde zich een bejaarde bedelaar. De bedelaar bleek Had-je-me-maar te wezen. „Ga naar je huis of naar je logement om te slapen", maande de agent. Waarop de heer De Gelder antwoordde, dat hij zóó iets er niet op na houdt. Dat hfj geen ondei- dak heeft, zoomin als een bestaan. Daar hij leeft van giften en gaven Waarop de politieman den ouden heer meenam naar het politiebureau aan den Singel.Maar de Amsterdamsche gemeenteraadscandidaat kon zelfs hier niet in aanmerking komen om op de brits zijn leden uit te strekken. Hij bleek, bij nadere beschouwing, in verregaanden staaf van onreinheid te verkeeren en voorts lijdende te zijn aan huiduitslag. Zoodat een rijtuig werd gerequireerd, waarin de heer De Gelder in heel zijn onsmakelijkheid werd geladen en naar het Quarantainestation gereden om te worden ont luisd. (Hbld.) Eieren. Het „Ned. Weekblad voor den Handel in kruidenierswaren" meldt, dat in de week van 31 Maart tot 7 April in totaal naar Engeland zijn uitgevoerd 2270 kisten, inhouden de 2.724,000 eieren. Hiervan gingen 2062 kis ten naar Londen, 188 naar Huil en 20 naar Schot land. Het blad verneemt verder, dat het Zeepsyn- dicaat den prijs van zachte zeep met 5 per ton 120 K.G.) heeft verlaagd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2