Dagblad voor Schiedam en Gratis-OngevaUenverzekering h finn 44ste Jaargang. Zaterdag 9 April 1921. No. 13007. f euTlUet as. De Graaf ea zijn Dochter. ^Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal ilaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, ipeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. De vtvzektrini levenlange Jf' 11 veilles van gebade 1111 band, invaliditeit9 veel ai enI weidt gewaarborgd deer de Haliaadsehe Algen deedi f lUll een duim Temekevingabaak te lehledaaa. kq vcillea van een wQsvlngei t bi vevllea van eiken ande ren vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Buitenlandsch Nieuws. ENGELAND. f m ijnwerkersgtaki n g. De toestand is thans kritiek geworden. De Federatie van mijnwerkers heeft de uitnoodiging van Lloyd George van de hand gewezen om met do eigenaars te confereeren en allereerst de kwes tie der tewerkstellingvan de pompen tebespreken en daarover te beslissen. Het Federatiebestuur verklaarde zich wel bereid tot een onvoor waardelijke conferentie met de eigenaren. De regeering bleef nochtans vasthouden aan haar besluit om allereerst de mijnen tegen over strooming te behoeden.x De onderhandelingen zijn dus althans voor- loopig afgesprongen.De „TripleAlIiantie" tracht nu de regeering te dwingen haar standpunt te verlaten en besloot daarom gisteravond, dat een sympathiestaking van de transport arbeiders en van het spoorwegpersoneel, voor zoover de laatsten bij den nationalen bond zijn aangesloten, aanstaanden Dinsdag te mid dernacht zal beginnen, indien de onderhan delingen tusschen mijnwerkers en mijneigenaars dan niet zouden zijn hervat. Er is dus nog ampel tijd om alsnog de ei genaars en mijnwerkers bij elkaar te bron gen. Het is duidelijk genoeg, dat ïle leiders van de „Triple Allantie" daarop aansturen, anders had zi| onverwijld of uiterlijk tegen over morgen, zooals verwacht werd, de algemeen»' sympathiestaking afgekondigd. De re.geering neemt inmiddels energieke maat regelen. Lloyd George kondigde in het Lagerhuis een Koninklijke boodschap aan, waarbij met het oog op den ingetreden noodtoestand de reserves van leger en vloot onder dewapenenworden ge roepen. Tevens zullen vrijwilligers worden opge roepen voor de vorming van een weerbaarheids- macht, ten einde de politie bij te staan in de uitoefening van haar plicht. Lloyd George gaf te kennen, dat de terri toriale troepen niet zullen worden opgeroepen doch wel de leden van het vrijwilligerskorps, terwijl alle gewezen militairen in het alge.- ineen worden uitgenoodigd zich te laten in lijven bij het weerbaarheidskorps, welks taak het zal zijn de levensbelangen van de natie te beschermen. I evens zal worden zorg gedragen de trans portdiensten met vrijwilligers gaande te hou den. Dit besluitvan de rogeeringwerd aangekondigd voordat de Triple Uliantie haar algemeen stakingskeslüit nam. Aan den oenen kant zegt men, dat het laatstgenoemd besluit duidelijk een antwoord is.op de aangekondigde regeerings- maatregelen, terwijl deze, volgens anderen de triple Alliantie afschrikt om onverwijld de sta king af te kondigen. Het is evenwel een feit, dat beide besluiten een hoogst ernstigen toestand hebben geschapen. Uit Londen werd gisteravond nog geseind (Naar het Duitsch). 50 Maar neen, neen. .Meenl gij, dat ik i iet weet, dat hij 't bevel van zijn regiment overliet aan een of ficier, die hem in een duel gewond had, om dat deze, zooals bij zeide, ouder was dan hij. hij- Ik dacht, dat deze geheime daad. Zeg mij, heer gouverneur, is de daad daarom minder schoon Wijl Levin zijn deug den. verborg, moet men ze daarom looche nen O, wat zijn toch alle inenschen gelijk. En wie zou dat niet gedaan hebben Hier barstte Schumacher los. Wie gij ik omdat gij het generaals- pak draagt en eereteekens op uwe borst gelooft gij daarom aan uwe. verdiensten? Gij zi.it generaal en de ongelukkige Levin zal «Is kapitein gestorven zijn. 't Is waar, dat hij ('cn gek was en niet aan vooruitgang dacht. I 'Uf'h'n hij niet aan zich zelf gedacht ,l\ heeft de goedheid des konings aan hem geaacht. 'E' goedheid? zeg liever de rechtvaar- Hoewel deTripleAlliantie een ultimatum heeft gesteld, spannen de vooraanstaande Labour- leiders alle krachten in, om den vrede te bewaren. In het bijzonder zijn Clynes, Henderson, en 1 ho- mas nog de hoop toegedaan, dat vooralsnog mid delen zullen worden gevonden om den kloof tusschen mijnwerkers en mijneigenaars te over bruggen. De conferentie, welke morgenochtend met Lloyd George zal worden gehouden, wordt eveneens beschouwd als een mogelijkheid op etui vruchtdragende bemiddeling en ook hot uitstel der staking tot Dinsdag te middernaoh! is van belang. DE ENTENTE EN DITTSCHLAND. Havas seint uit Parijs De tolgrens aan den Rijn zal morgen in werking treden. De „Pet.it Parisien" de wijze van toepas sing hiervan besprekende zegt, dat, wanneer mocht blijken dat ook dit middel niet voldoende is om Duitschland te doen betalen, de geallieer den, die immers eenzelfde doel nastreven als Frankrijk, n.l. om Duitschland de schadeloos stelling te doen betalen zeker Frankrijk terzij de zullen staan. Overwogen zal dan worden om de ambtena ren, die voortkomen uit de oude geslachten uil de Rijnstreek, te vervangen teneinde allo voor spelde lijdelijk verzet te breken. De Amerikanen laten alle mogelijke vrijheid tot toepassing van de sancties. Ten slotte zal op enkele punten de tolgrens nog wat verder worden uitgebreid, zoodat deze over de Noord zijde van de bruggehoofden van Keulen zal ïoopen. Ook in het achterland van Dusseldorp zal de tolgrens verscheidene kilometers naar het bin nenland worden verlegd. De bladen zijn in hun beschouwingen over de rede van Briand in den Senaat tamelijk eensgezind en zeggen, dat dit de laatste waar schuwing aan Duitschland is en zonder dat zij aandringen op of een toelichting geven van de te verwachten besluiten, zeggen zij, dat het beslissende uur thans heeft, geslagen. In ieder geval, schrijft de „Petit Parisien", kondigt de rede daden aan. Een van de eerste nieuwe maatregelen der geallieerden zal zijn de bezetting van het industrioele district aan den Roer, welke bezetting zoo lang zal duren, totdat Duitschland zijn goeden wil heeft ge toond. heeft gemaakt, omdat het, de betrekkingen tot de buurstaten vergemakkelijkt. Bovendien zijn nieuwe verkiezingen noodig om belangrijke vraagstukken op financieel en sociaal gebied als ook betreffende onderwijs, leger en landbouw te kunnen oplossen. Uit Rome wordt gemeld Te Ferrara is een groot opgezet anarchistisch complot ontdekt. Er wa ren plannen gemaakt voor talrijke bomaanslagen in de stad en in de provincie, waarbij tweehon derd anarchisten betrokken waren. Zij wilden spoorwegen en spoorbruggen in de provincies vernielen. Het gelukte de politie, op het kritieke oogenblik tusschehbeido te komen en 34 leiders te arresteeren. DENEMARKEN. Uit Kopenhagen Na een zitting van vijftien uren zijn de vertegen woordigers van de werkgevers- en werknemers organisaties n de laarzen- en schoenindustrie gisteren tot een overeenstemming gekomen, ge baseerd op een voorstel, aan de hand gedaan dooi den offieieelen bemiddelaar, met zekere wijzigin gen. De overeenkomst, welker bepalingen niet zijn bekend gemaakt, zullen thans ter goedkeu ring aan de respectievelijke organisaties worden voorgelegd, terwijl verwacht wordt dat die goedkeuring waarschijnlijk binnen eenige dagen zal worden ontvangen. De onderhandelingen in de ijzerindustrie worden voortgezet. ITALIË. Het Italiaansehe kabinet heeft in een bericht aan den koning uiteengezet waarom men tot de ontbinding van de Kamer eu tot het organi- seeren van nieuwe verkiezingen is overgegaan. De verkiezingen zijn noodzakelijk geworden door de annexatie van nieuwe provincies en door de ontwikkeling die zoowel debinnenlandschc als de buitenlandsche politick van Italië sinds 1919 heeft ondergaan. Dit slaat o.a. op het verdrag van Rapallo dat de grenzen van Italië beschermt en de buiten landsche politiek van het land onafhankelijker OPPER-SILEZIE. De Duitsche regeering heeft aan het Mini- si -r'.e van BniteuLimlsche Zaken te Parijs een nota doen toekomen nopens Opper-Silezië te In deze nota wordt gewezen op de noodzakelijk heid, om de integriteit van Opper-Silezië te bewaren en het land aan Duitschland toe te wijzen Bij de' nota zijn twee kaarten gevoegd, be nevens vijf lijvige bijvoegsels, handelende ovei den druk, welke door Polen zou zijn uitgeoefend tijdens de verkiezingen, de economische betrek kingen tusschen Duitschland eu Opper-Sile zië en de economische eenheid van Opper-Sile zië. Binnenland. digheid, indien een koning rechtvaardig is. lloc heeft de majesteit hem dan beloond Zijne majesteit heeft Levin de Kruid verre boven verdiensten beloond. Zoo, zei de ex-kanselier, m de handen klappende. Misschien is hij na dertig jaar- dienst. tot majoor bevorderd en deze gunst stelt u wellicht in de schaduw Een Per zisch spreekwoord zegt terecht, dat de on dergaande zon afgunstig is op de opgaande maan. Neen, neen, generaal, op 't eerste ge zicht dacht ik eenige gelijkheid, tusschen U en den goeden l.cvin te zien, maar helaas er bestaat gcene. Maar, luister eens. Naar u luisteren, om u te hooren zeg gen, dat Levin de Knud geen belooning waard is. Ik zweer u, dat dit zoo is. Gij zult er wel toe komen on mij volhou den, dat hij is gelijk gij allen, een bedrieger, een huichelaar, een deugniet, Wagrlijk niet, verre van mij zoo iets te willen beweren. Hij was het, die mijn drie rechters be woog, de doodstraf niet op mij toe te passen. En meent ge, dat ik het velen kan, dat gij hem lastert Ja, zoo heeft hij jegens mij ge handeld en toch had ik hem bijiua altijd meer kwaad gedaan dan goed want ik ben gelijk Het mijnbedrijf. Te Heerlen is Donderdagavond een gecombi neerd congres gehouden door den Nederland schen Mijnwerkersbond, den Syndicalistischen Bond, den Protestantsch-Christelijken en den NeutralenBond, waar besloten is de voorstellen van de mijndirecties te aanvaarden doch te blijven aandringen op het instellen van een des kundig onderzoek, zoo mogelijk tusschen 7 April en 1 Juni. Wanneer na onderzoek eventueel blijkt, dat de mijndirecties de loonregeling niet kunnen hand haven, zou de regeering gedurende eenigen tijd een bijslag moeten verleenen tot de prijzen der levensmiddelen dusdanig gedaald zijn, dat over een nieuwe loonregeling kan worden gesproken. In elk geval moet in acht worden genomen, dat de levensstandaard van de mijnwerkers niet mag dalen beneden de tegenwoordige. gij, laag en ondeugend. De edele Levin ondervond gedurende dit zonderlinge gesprek een onbeschrijfelijke ge moedsaandoening. Hij was liet voorwerp van grove beleedigingen en van hartelijke lof uitingen hij wist, n'et, welke houdmg aan te nemen bij zulke ruwe complimenten en vlei- enden laster Hij was gekwetst en ook diep bewogen. Nu eens wilde hij tegen Schuma- eker opvliegen, dan hem bedanken. Tegen woordig en toch onbekend, schepte hij er vermaak in den gevangene een ouden vriend te hooren verdedigen wel wenschte hij, dat zijn advocaat wat minder bitsheid in zijn plei dooi gebruikte. Bij slot v. rekening trof hem toch meer den lof, dien hij den kapitein Levin toe zwaaide, clan de smaadwoorden, die hij den gouverneur van Drontheim naar 't hoofd slin gerde. De generaal had het gesprek nog met op 't gewichtig doel zijner reis naar Munck- holm kunnen bregen. De gedachte, den ge vangene een pijnlijk verhoor te doen ondei- gaan, stuitte hem tegen de borst, hij was te zeer verteedoid, en had te veel medelijden met Schumackcr, die geheel uitgeput in zijn stoel lag en ook niet in staat zou zijn te anlwooi- den overigens scheen het Levin toe dat zulk een man geen samenzweerder kon zijn. Doch zou hij kunnen en mogen vertrekken uit Dront- De staking in het kleedingbedrijf. In de gisteravond gehouden conferentie tus schen werkgevers en werknemers in de kleeding- industrie zijn wederzijds voorstellen gedaan tot oplossing van het conflict. De werknemers zullen heden, Zaterdag hun antwoord vaststellen op een door de werkgevers gedaan voorstel. Ned. consulaat-generaal te Berlijn. Men meldt uit Berlijn aan de „N. R. Ct.": Nadat het Nederlandsch gezantschap alhier onlangs eindelijk zijn mooi eigen huis heeft, gekregen, is thans ook sinds enkele dagen het nieuwe Nederlandsche consulaat-generaal voor Pruisen geopend. Het consulaat is ondergebracht in- de ruime patriciërswoning van de bekende Berlijnsche familie Lessing, die eigenares van de „Vossische Zeitung" was alvorens dit blad door Uilstein werd overgenomen. Het gebouw ligt in het hartje van Berlijn, Dorotheensti-asse, 13, tusschen het Bahnhof Friedrichstrasse en de Linden. Het telefoonnummer is Berlijn Cen trum 919. In de smaakvol gemeubileerde ruime vertrek ken zijn de verschillende afdeelingen van het consulaat ondergebracht. De t.*ansportarbeiders- staking in de hoofdstad is er de schuld van, dat nog niet alles in orde is, maar nog een paar dagen en dan zal Berlijn een model consulaat bezitten. Aan het hoofd staat, als consul-generaal de heer Wolff, voorheen handels-attaché bij Hr. Ms. gezantschap te Berlijn. De consul-generaal wordt iJjgesUsan door de heer en J. A. Sehnurvnau '.con sul), B. Barendse (kanselier) en Bergman, leider der pasafdeeling. Bovendien het noodige perso- •neel, waarbij de loopjongens in keurige unifor men met zilveren knoopen, waarop een groote W. wel het meest de aandacht trekken. Op het con sulaat zelf heerschtreedsdebekendebedrijvigheid. De groote en ruime wacht- en ontvangkamers zijn eiken ochtend overvol. Mogelijk is het, dat nog niet alles loopt, zooals het moet, maar het zal niet lang duren, of de meest vitterige consu laatbezoeker zal moeten toegeven, dat er werke lijk door de oprichting van een beroepsconsu laat een enorm® verbetering is tot stand gekomen Van verschillende zijden had men ter gelegen heid van de opening van het nieuwe consulaat bloemstukken toegezonden. Muntwezen. Bij Kon. besluit van 6 dezer is 1. ingesteld een Staatscommissie met opdracht de Kroon te dienen van advies over de vraag of de toestand op het gebied van het muntwezen in Nederland en Nederlandsch-Indië wijziging van de desbetreffende wettelijke regelingen in het bijzonder met betrekking tot de bestaande eenheid van munt noodig of wenschelijk maakt en, zoo ja, welke wijzigingen; zulks met mede- deeling van haar gevoelen over de daarmede samenhangende vraagstukken; 2. bepaald, dat de commissie hare vergade ringen zal houden ter plaatse, door den voorzit- heim, zonder Schumacher ondervraagd te heb ben Het was een droevige noodzakelijkheid in zijn positie als gouverneur, hij vermande zich en begon op den vriendelijksten toon der we reld Gelieve een weinig uwe opgewondenheid te bedaren, graaf Scluimaekeihel is een pijnlijke plicht voor mij. Voor alles, viel de gevangene in, ver- oorloog mij, heer gouverneur, u te spreken over een zaak die mij meer ter harte gaat, dan al hetgeen Uwe Excellentie mij kan te zeggen hebben. Zoo even hebt gij mij verzekerd, dal die dwaze Levin beloond was geworden.Ikwildo weten hoe Zijn Majesteit, heer van Griffenfeld, heeft Lcvin tot generaal verheven en reeds twintig jaar leeft die oude dwaas gerust als zoodanig en in de gunst des konings. Schumacher boog liet hoofd. Ja, die gekke Leviu, wien het niet sche len kon of hij als kapitein grijs werd, zal hel als generaal sterven en de wijze Schumacher, die hoopte als groot-kanselier te sterven, wordt grijs als staatsgevangene. D^t zeggende bedekte de gevangene $ijn ge laat met de handen en /.ware zuchten ontsnap ten aan zijn trouwe borst. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 5