welke in bijzondere gevallen kan worden ver hoogd. De regeling, ingevolge welke de steun dient te worden verleend, is overeenkomstig de vast gestelde nieuwe steunregeling voor uitgetrok ken tabaks- en diamantbewerkers. Zij geldt voorloopig tot 4 Juni a.s. Voor ondersteuning komen in aanmerking de uitgetrokkenen, die, voordat zij werkloos werden, werkzaam waren in katoenspinne rijen weverijen en drukkerijen, wollen stof- fenfabrieken en drukkerijen,s choenfabrieken, flesschen- en witglasfabrieken, stroocarton- fabrieken, papierfabrieken, kaarsenfabrieken, mandenmakerijen, kistenfabrieken, cacaofa brieken, rijstpellerijen en oliefabrieken, alsme de „uitgetrokken" zeelieden. Voor de uitvoering der steunregeling wordt in elke gemeente, waarin een noemenswaar dig aantal uitgetrokkenen woont, een commis sie van steunverlèening ingesteld, samenge steld als volgt 3 leden, aangewezen door den Min. van Binnenl. Zaken, 3 door burgemees ter en wethouders een hiervan moet de di recteur der arbeidsbeurs of de plaatselijke cor respondent van de arbeidersbemiddeling zijn en voorts wijst elk der betrokken organisaties één lid aan. De steun bedraagt ten hoogste voor gehuwden en ongehuwde kostwinners le klas plaatsen 16.50 per week, benevens 1.50 per kind per week 2e klas plaatsen 15 plus 1.35 per kind; 3e klas plaatsen 13.50 plus ƒ1.20 per kind, telkens tot een maximum van 10 kinderen. Kostgangers le klasse 12, 2e klasse /II 3e klasse 10 per week. Onge- huwden die bij ouders inwonen le klasse ƒ6, 2e klasse 5.50,3e klasse 5 per week. Indeeling der gemeenten in klassen volgens bezoldigings besluit burgerlijke rijksambtenaren. Van inkomsten van de uitgetrokkenen en van de leden van zijn gezin wordt 2/3 in min dering gebracht op den steun. Steun aan gehuwde en ongehuwde kost winners mag niet meer bedragen dan 70 aan kostgangers niet meer dan 65 aan ongehuw- den in het gezin inwonend niet meer dan 60 van het loon van gelijksoortige arbeiders gedu rende de laatste zes volle weken van 45-urigen arbeid per week. Geen uitkeering voor ongehuwde vrouwen (niet-kostwinners) die voor huishoudelijke werk zaamheden geschikt zijn. Congres R. K. Vakbeweging. Het congres voor de R. K. Arbeiders-Vakbe weging, zal wat het wetenschappelijk karakter betreft, op een zeer hoog peil staan. Onder de personen, die zich hebben bereid verklaard de verschillende onderwerpen te behandelen, worden namen aangetroffen aan wier wetenschappelijk oordeel ver buiten onze landsgrenzen groote waarde wordt toegekend. Het congres zal dan ook buiten den kring van de Katholieke Arbeiders-Vakbeweging groote belangstelling ondervinden, nu zich als sprekers hebben beschikbaar gesteld Mr. dr. Gh. Raay- makers, S. J. dr. Jac van Ginneken. S. J. Pas toor J. G. van Schaik, pater H. J. Micklinghoff, O. P., Henri Hermans, C. J. Kuiper, en F. van Rijzewijk. Dit lijstje van sprekers geeft waarborg dat zoowel het wetenschappelijke als het practische deel op buitengewone wijze tot uiting zal komen en dat de vraag ,,H oe staat de Katho lieke Vakbeweging ten opzichte van de maatschappelijke ontwik keling?" beantwoord zal worden op een ge heel bijzondere wijze. De uitkomsten der woningtelling in 19.19. Thans zijn verschenen de door het Centraal Bureau voor de Statistiek bewerkte uitkom sten der woningtelling in het laatst van 1919 gehouden in allen gemeenten boven 2000 zie len en in een twee-en veertigtal kleinere ge meenten, die óf een stedelijk karakter dragen in industrie-centra óf in de nabijheid eener groote stad zijn gelegen. De telling strekte zich dientengevolge uit over 692 van de 1118 gemeenten, terwijl van de 6.779.000 inwoners van 6.265.000 de woningen zijn geteld. Met 5 factoren werd bij de telling rekening ge houden, n.l. in de eerste plaats met het al of niet bewoond zijn voorts met de huurwaarde met de al of niet aanwezigheid van bedrijfs ruimte met de ligging in het perceel en ten slotte met den belangrijken factor van samen woning met gezinnen in woningen, die oor spronkelijk slechts voor de bewoning van één gezin zijn bestemd. Geteld werden 958.770 woningen zonder nering en bedrijf, en 222.805 woningen met nering en bedrijf. Van de eerste waren onbewoond 7714, van de laatste 797. Behalve deze woningen, werden nog geteld 34,727 dienstwoningen, 3661 noodwoningen en 1560 bewoonde onbewoonbaar verklaarde wo ningen. i Niettegenstaande nog 8512 onbewoonde wo ningen voorkomen, blijkt er toch een groot woningtekort aanwezig te zijn. Er zijn n.l. ge teld 60.841 gezinnen, die bij andere gezinnen inwonen, die dus eigenlijk eene afzonderlijke woning moeten hebben daarbij moeten geteld worden de noodwoningen, omdat die bestemd zijn weder te verdwijnen en de bewoonde on bewoonbaar verklaarde woningen, omdat die zoo spoedig mogelijk ontruimd dienen te wor den. De woningbehoefte wordt dan 60.841 plus 3661 noodwoningen, plus 1560 onbe woond verklaarde, is gelijk aan 66.062. Na aftrek der 8512 leegstaande woningen, blijkt dan een tekort van 57.550 woningen. Op twee manieren blijkt uit de telling dat het woningtekort bij woningen van meer ge goeden het grootst is. Eerstens waren van de 602 gemeenten, in het onderzoek betrokken, in 226 gemeenten geen arbeiderswoningen zon der nering of bedrijf onbewoond, terwijl dit het geval was met middenstandswoningen in 454 gemeenten en met woningen van meer gegoeden in 463 gemeenten. In de tweede plaats zijn de samenwonende gezinnen als volgt over de 3 soorten van wo ningen verdeeld 66.7 in arbeiderswoningen, 22.1 in middenstandwoningen en 11.2 in woningen van meer gegoeden, terwijl het totaal der woningen de volgende verdeeling heeft 78.2 arbeiderswoningen, 14.3 middenstandswoningen en 7.5. woningen van meer gegoeden. Vergelijkt men deze twee stellen verhoudingscijfer, dan is daaruit af te leiden dat, als het samenwonen van gezin nen het woningtekort moet aangeven, dit laatste bij de woningen van meer gegoeden het grootst is, minder bij de middenstands woningen, het geringst bij de arbeiderswonin gen. Het spreekt van zelf, dat het mindere woningtekort in de arbeiderswoningen sterker kan worden gevoeld dan het grooter in de middenstand woningen en in die van meer gegoeden, omdat deze heide laatste woning soorten in den regel gemakkelijker gelegen heid tot samenwoning van gezinnen bieden dan de eerste. De luchtpost. Vanwege de Kon. Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën wordt het volgende meegedeeld Zooals bekend, zou Maandag 11 April de regelmatige, dagelijksche dienst AmsterdamPa rijs en omgekeerd worden geopend In dezen dienst zouden Fransche vliegtuigen worden gebruikt, daar de hooge regeeringssubsidie, die aan Fran- sche-luchtvaartmaatschappijen wordt verstrekt, de concurrentie met Nederlandsche toestellen op deze lijn onmogelijk maakt. Ter elfder ure heeft de K. L. M. een telegram van de Fransche zustermaatschappij ontvangen dat de opening van den dienst Maandag a.s. niet kan plaats hebben aangezien het Fransche staatssubsidie nog niet geregeld is. Het betreft hier een uitstel van vermoedelijk slechts' enkele dagen. Vrachtverlaging. Aan het persbureau Vaz Dias wordt medege deeld, dat de vrachttarieven voor het vervoer naar Nederlandsch-Indië met 1020 zijn verlaagd. Bij dit besluit hebben de directies der reederijen zich laten leiden door de overweging, dat handel en nijverheid in dezen tijd zooveel mogelijk tegemoet gekomen moet worden, alhoe wel de exploitatiekosten der reederijen nog hoog blijven. Vrachtverhooging Transatlantische vaart. Het persbureau Vaz Dias verneemt, dat Ne derlandsche reederijen voornemens zijn, de vrachttarieven betreffende het vervoer van de Vereenigde Staten en Midden-Amerika naar Europa te verhoogen. Vrachttarieven vóór het vervoer herwaarts zijn niet verhoogd. Vliegtocht Nederland-Indië. Men schrijft ons, in verband met de plannen voor een vliegtocht naar Ned.-Indië met een Berkcl marine-eendekker, dat luitenants Goed hart en Talens, die dezen tocht zullen onderne men, Vrijdag een oefenvlucht heebben gehouden, die niet, zooals gemeld was, over Rotterdam voerde, doch van het vliegkamp De Mok recht streeks naar West-Capelle op Walcheren. Van daar ging men terug naar De Mok zonder tusschenlanding werden op de Zuiderzee eenige trajecten afgelegd. Om de gewenschte 8 uren vol te krijgen, werd ten slotte eenige uren in de om geving van Nieuwediep rondgevlogen. Om benzine te sparen, werd de toevoer van den motor eenigszins geknepen, zoódat de snelheid niet 180, doch gemiddeld 150 K.M. per uur be droeg. Luitenant Goedhart was zeer tevreden over de vliegeigenschappen van den Berkel eendekker, zoowel als over den Rolls-Royce motor. De afge legde weg bedroeg omstreeks 1200 K.M., hetgeen langer is dan de duizend kilometer, die de vlie gers van plan zijn als etappen te nemen. Na afloop was nog voor 3 uur vliegen benzine aanwezig, zoodat een afstand van 1500 K.M. had kunnen worden afgelegd, hetgeen overeenkomt met de berekening van den vliegtuigfabrikant. Verbindingsweg Rotterdam—Den Haag. De heer A. J. ten Hope te Rotterdam, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, heeft aan Ged. Staten een adres aangeboden in zake een verbindingsweg van Rotterdam met Den Haag voor het gewone verkeer, vergezeld van een situatie-teekening met de dwarsprofielen en 'n begrooting van kosten. De richting van den door adressant gedachten weg is in hoofdzaak van Zuidoost naar Noord west en wordt in het kort bepaald door de nagenoeg rechte lijn, die het midden van de twee gemeenten verbindt. De weg begint te Rotterdam bij de ceintuurbaan van de H. S. M. en is daar de voortzetting van de reeds in liet uitbreidingsplan ontworpen ruime wegen door de Bergpolder en den Blijdorpschen polder. De weg, die op 'n breedte van 35 M is ontworpen zal breed genoeg zijn voor een rijweg, voetpad, rij wielpad en trambaan, terwijl boomen hem zullen omzoomen. De kosten worden geraamd op ruim f 15 millioendoor verkoop van bouwterrein zal echter ruim 1 millioen worden ontvangen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. T elegraaf kantoor In de Dienstorders wordt de vacature van het telegraafkantoor te Schiedam opnieuw aange kondigd. Van de vereeniging van de post- en telegraafdiensten alhier schijnt te zijn afgezien. Schietwedstrijden. De Schiedamsche Burgerwacht heeft tegen eind April margaschietwedstrijden uitgeschreven, welke uitsluitend zullen openstaan voor leden harer vereeniging, en wederom in de drilschuur der Stadsdoelen (ingang Groeneweegje) zullen verschoten worden. De wedstrijden bestaan uit personeele gevolgd door Ivampioens- en vendelwedstrijden voor loopig is de opening bepaald op Vrijdag 29 April s'avonds 7^2 uur> en za' er verder voor de perso neele wedstrijden op 4-6-11-en 13 Mei voor de deelnemers gelegenheid bestaan tot het schieten hunner series. Een groot aantal prijzen zoowel medailles als kunstvoorwerpen zal beschikbaar zijn, welke verdeeld zullen worden over de 3 klassen, waarin de schutters naar vaardigheid zullen ingedeeld worden, een regeling, die ook onder de minder geoefende schutters de animo om in te schrijven zeer zal vergrooten. Tevens valt met dezen wedstrijd samen de plaatselijke wedstrijd der Nationale Schietwedstrijden voor Burgerwachten in 1921, georganiseerd door den Nederl. Bond van Burgerwachten, waaraan ook de Schiedamsche Burgerwacht zal deelne men. Verdere bijzonderheden zullen bekend ge maakt worden in no. 7 van het Burgerwacht blaadje dat 20 April a.s. verschijnt. De inschrijvingen voor deze wedstrijd waaraan geen inleggeld verbonden is, zijn reeds thans openge steld aan het Secretariaat Nieuwe Haven 131 en bij G. de Vries, Heenvlietschestraat 45 b. waar tevens inlichtingen te verkrijgen zijn. Steun aan Nederlanders in het buitenland. Het Plaatselijk Comité voor steun aan Ne derlanders in het Buitenland bericht, dat de collecte gehouden op 1 en 2 April jl. heeft op gebracht een som van 1036. Het Comité voelt zich gedrongen zijn welge- meenden dank te betuigen aan de ingezetenen dezer gemeente, die blijk hebben gegeven hun noodlijdende landgenooten in den vreemde niet te willen vergeten. In het bijzonder is het Comité ten zeerste erkentelijk voor de hulp van de jonge dames, die zich bij den Verkoop der bloempjes met loffelijken ijver van haar taak hebben gekweten, en voorts' allen, die hebben medegewerkt tot het welslagen dezer collecte. A. J. Gijsen, Burgemeester, Eere-Voorzitler. Mevr. P. C. Boddeüs-Brandt, Presidente, L. Haven 73. Mevr. J. A. Houtman-van Buysen, Warande 210. Mevr. A. T. H. M. van Velzen-Zoetmulder, Warande 171, Mevr. H. B. de Bruyn-Bakker, Hoogstraat 64, Mevr. J. C. Sickenga-Meijeringh, Warande 93, Mej. Molly Gijsen, Secretaresse, Gr. Markt 25. Jubilé. De timmermansknecht A. Molenaar herdacht heden den dag waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad bij de firma J. H. Wuisman, aan de Raam. Van den patroon ontving de jubilaris een fraai gouden horloge met inscriptie ten geschenke, terwijl hem door de knechts een dito horloge ketting en andere cadeaux werd aangeboden. Van verschillende kanten ontving de jubi laris blijken van belangstelling. Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 8 April. Ingekomen stukken. De voorzitter doet nog mededeeling van de volgende ingekomen stukken Van B. en W. voorstel tot goedkeuring van de besluiten der Commissie voor Technische bedrijven tot wijziging der begrooting harer bedrijven voor 1920. Goedgekeurd. De werkloozen. Van B. en W. advies op de adressen van de besturen van den Schied. Bestuurdersbond, den R. K. Volksbond, den Prot. Chr. Bestuurders- bond en het PI. Arbeids-Secretariaat, om tot werkverschaffing over te gaan met voorstel om hun college te machtigen een commissie voor werkloozenzorg in het leven te roepen. Dit voorstel en advies zijn reeds in ons blad 1 opgenomen. De heer C o 11 zegt, dat in de vorige ver gadering reeds is gebleken, dat men van het advies van B. en W. niet veel had te verwach ten. Spr. wil voorop stellen, dat hij van meening is, dat het vraagstuk niet gemakkelijk is, vooral met het oog op allerlei verhoudingen. De adres sen zijn alle als van gelijke strekking door B. en W. behandeld. Toch is de inhoud verschil lend. In de adressen van den R. K. Volksbond, Prot. Chr. Besturenbond en Plaatsel. Arbeids secretariaat is alleen gesproken over werkver schaffing. In het prae-advies wordt dan ook alleen over werkverschaffing gesproken. Er werd echter door den Schied. Bestuurdersbond ook gevraagd om een bijslag uit de werkloozenfondsen. Het prae-advies van B. en W. is op dit punt niet volledig. Weth. Houtman had indertijd den werklieden in de glasindustrie den raad gegeven, een goed heenkomen te zoekfen. Nu is dit idee weer ter sprake gebracht. Toen er werkloozen bij den aanleg van de Westerhaven tewerk werden ge steld, heeft men daarvoor ook glasblazers ge bruikt. Sedert dien zijn de toestanden echter zoo veranderd, dat er een periode intrad, dat er werklieden in de glasindustrie tekort waren. Spr. kan dan ook de wenschelijkheid niet inzien, om sommige categorieën arbeiders een ander ambacht te leeren. Wanneer men ze voor de bouwvakken wil bestemmen, wijst spr. er op, dat ook daar werkloosheid valt te consta- teeren. De noodscholen, die men stichten wil, zullen z.i. dan ook vele moeilijkheden opleveren. In de praktijk zal blijken, dat om-gevormde ar beidskrachten niet zullen voldoen. Ook in de scheepsbouw komt werkloosheid reeds voor. Tot zijn spijt moet spr. constateeren, dat het werkloozenvraagstuk door B. en W. niet forsch en krachtig genoeg wordt aangepakt. In het begin van dit jaar verklaarden de gezamenlijke vakvereeniginge.i zich reeds be reid tot een bespreking. Totnogtoe is niets ge bleken van een bereidwilligheid van de zijde van B. en W. om in onderhandelingen te treden. Op 4 Maart is door den R. K. Volksbond, den Prot. Chr. Best. bond en het P. A. S. een naamlijst bij B. en W. ingezonden van werk loozen, die van onderstand zijn uitgesloten. Het antwoord hierop wordt nog steeds in gewacht. Wat de door B. en W. beoogde commissie aangaat, meent spr., dat men niet moet spreken van voeling houden met de vakvereenigingen, maar op de allereerste plaats dient men in die commissie vakarbeiders op te nemer.zij zullen een beter oordeel over den stand van zaken hebben dan een paar wethouders. Als spr. b.v. de functie van burgemeester zou moeten vervullen, zou hij het er raar bij moeten laten liggen. Daarom, menschen, die niet met de handen gearbeid hebben, zullen weinig inzicht hebben in het onderhavige vraag stuk. Spr. heeft gehoord, dat er ten stadhuize een conferentie heeft plaats gehad, om de glasin dustrie weer in gang te brengen. Daarbij heeft een glasindustrieel voor lagere loonen gepleit, wat spr. niet gewenscht acht. De onafh. vakver- eeniging was bij deze conferentie niet uitgenoo- digd, hoewel zij toch door de werkgevers in de glasindustrie ten volle is erkend. Spr. had verwacht, dat B. en W. zulks ook hadden gedaan. Vervolgens vraagt spr. naar het oordeel van B. en W. over de kwestie van den toeslag uit de werkloozenkassen. Hij verzoekt, dat er van gemeentewege wat zal worden gedaan voor de werkloozen, die thans geen ondersteuning genieten. De menschen, die zich bij het Burg. Armbestuur hebben aange meld, worden daar met een kluitje in 't riet gestuurd. Men stuurt ze eenvoudig van het kastje naar den muur en geeft ze aan de grootste ellende prijs. Men moet meer nota van het lot van die menschen nemen. Hij verwacht, dat B. en W. alsnog hierop antwoord zullen geven en zij de zaak ernstig onder de oogen zullen zien. De heer K o r p e 1 zegt, dat het B. en W. is gelukt een prae-advies over te leggen. Hij vmdl dat dit advies er echter zeer mager uitziet. De onmacht van B. en W. blijkt er uit om het vraag stuk te kunnen oplossen. Door B. en W. is zelfs geen antwoord gegeven op de vragen in het adres van den Schied. Be stuurdersbond. Is men van meening, dat even- tueele toeslag door de regeermg met zal worden toegelaten B. en W. mogen z.i. met nalaten een beslissing uit te lokken. Totnogtoe is dit echter niet gedaan. Wat de in te stellen oommissie van advirs betreft, verklaart spr., dat hij in 't algemeen geen voorstander is van dergelijke commissies. Komt er een commissie, dan dient zij een vrij mandaat te hebben en zal zij niet eerst met voorstellen behoeven te komen, om gelden toe te staan. Dit laatste zou slechts temmend' wer ken. B. en W. geven blijk, dat zij geen positieve richting in het werkloozenvraagstuk kunnen vin den Er zijn nog tal van groote werken, die op uit voering liggen te wachten. Waarom worden deze niet ter hand genomen Laat de gemeente bij de regeering aankloppen om steun voor werkverschaffing. Bij de inter- pellatie-Sannes heeft de regeering toezeggingen in dien geest gedaan. Schiedam kan ook gerekend worden tot die gemeenten, waar de werkloos heid het grootst is. In de vorige Raadszitting is tot spr. gezegd Geeft gij nu eens advies inzake de oplossing van het vraagstuk. Het is niet mijn taak om advies te geven, maar hij wil er wel eens op wijzen, dat een 4-tal jaren geleden reeds in de sectievergaderingen gesproken is over de wenschelijkheid om ver schillende grachten in de stad te dempen. Zou daar niet een aantal werkloozen een nuttig emplooi kunnen vinden Bij den aanleg van het groote sportpark in Nieuwland kunnen mede vele menschen aan het werk worden gezet. Met klem beveelt hij B. en W. aan zich niet langer met bestudeering van het vraagstuk bezig te houden, doch met bepaalde voorstellen bij den Raad te komen. De heer Van den Toorn zegt, dat de heer Collé veel dingen heeft gezegd, die in zijn smaak vielen. Voor iemand als Collé, was diens rede zeer gematigd. Er blijken inderdaad toe standen te bestaan, die niet langer mogen wor den bestendigd. Er zijn menschen, die geheel verstoken zijn van inkomsten. Die moeten ge holpen worden, hoe dan ook. Er zijn ongeorga niseerden, waarvoor niets gedaan wordt. Zij worden, om redenen van practischen aard waarschijnlijk, afgewezen bij het Burg. Armbe stuur. De menschen zijn geheel broodeloos. Spr. hoopt, dat er vandaag nog een besluit zal worden genomen,dat aan dezen toestand een eind maakt. De instelling eener commissie geeft in deze niet veel, daar zij voor de afwikkeling der zaken tijd noodig zal hebben. Het lang wachten op beslissingen vindt spr. een ellende. Laten we in dit geval over allerlei bezwaren heenstappen en een positief besluit nemen. Men moet er niet gering over denken, dat er in deze stad 1100 werkloozen zijn.De heer Collé had in heel wat forscher woorden kunnen spre ken. Laat ons dus vanmiddag zien, zaken te doen. De heer D i n k e I a a r betoogt, dat de heer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2