Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Qraüs-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang Dinsdag 12 April 1921. No. 13009. Bureau: Koemarkt 4. Telel 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. ug lnniln|« geheel* level) titel) reet el Advertentiën: 1—5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. k|| reiHet vu - m w w dnim De venekeriug werft gtrwkii|< leer de HeUudeeh* Ai|fiin VeraekeriBgiihuk te lehleiue. kt veiHei vu eea wijavlngei kt verllei vu elk» ude- tCB vlugei Bij oi krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders hebben bij hun besluit dd. 11 April 1921 vergunning verleend aan lo J. B. KOOGJE tot oprichting van een drogerij voor sigaren in het pand Hoofdstraat 163, kadaster Sectie L. no. 1248 2o. P. GILLISSE tot oprichting van een drogerij van sigaren in het pand Lange Achter weg 39 b. kadaster Sectie B. no. 3045. Schiedam, 12 April 1921. Hel kohier No. 7 der plaatselijke directe be lasting naar liet inkomen dienst 1920/21 door den gemeenteraad vastgesteld in zijn vergadering van 22 Maait 1921 en den 4 April daaraanvolgende dooi heeren gedeputeerde Staten dezer pro vincie goedgekemd, is aan den ontvanger der gemeente ter invordering uitgereikt en in af schrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. Sch iedam, den 11 April 1921. Buitenlandse^ Nieuws. ENGELAND EN RUSLAND. Bij het beantwoorden van vragen nopens de algemeene vredesconferentie met Rusland zeide Lloyd George De Engelschë regeering acht. het haar eerste plicht, de handelsovereenkomst practisch te doen werken. De regeering is niet geneigd, een voorstel over een algemeene conferentie te doen eer zij eenige ervaring heeft opgedaan nopens de werking van de handelsovereenkomst. AMERIKA Reuter seinl uit Washington De keizer van Japan heeft aan Harding zijn diepste leedwezen uitgesproken over het feit dat onvermijdelijk omstandigheden, waarbij hijzelf ten nauwste betrokken was, hem verhin derden, voorshands, ten behoeve van zijn zoon, gebruik te maken van de uitnoodiging van den president, om de Ver. Staten te bezoeken, na afloop van de missie van- den kroonprins in Europa. ALLERLEI. Uit Hamburg wordt gemeld, dat de r van Johann Lamp aldaar in staat van faillisse ment verkeert. Iiet, passief bedraagt zes millioen mark. Voornamelijk zijn bij dit faillissement bui- tenlandsche banken betrokken. te Binnenland. De sociale werkzaamheden van den Staat. De ontwikkeling der sociale werkzaamheden van den Staat heeft geleid tot de vaststelling van een aantal wettelijke voorschriften en uitvoerings maatregelen, die, ten deele in staatsbladen en staatscouranten en anderdeels in officieele ver zamelingen openbaar gemaakt, voor belang hebbenden en belangstellenden niet steeds gemakkelijk toegankelijk zijn. Met het oog daarop zullen voortaan de maatregelen op so ciaal gebied, voor zoover zij van algemeenen aard zijn, worden opgenomen in een afzonder lijk bijvoegsel van het maandschrift van het Centraal bureau voor de Statistiek. Het eerste nummer Van dit bijvoegsel, dat 30 April verschijnt, zal de regeling bevatten op sociaal gebied, vei schenen in het tijdvak van 1 Januari tot 15 April 1921. Tevens is daaraan toegevoegd een opgave van de wet ten en uitvoeringsmaatregelen op sociaal ge bied die van 1 Januari 1921 van krachtwaren. (Corr. Bur.) Dc gewezen kroonprins, van Wieringen is Doorn aangekomen. Nopens de uitvaart van de ex-keizerin meldt de Duitse fee draadlooze dienst De gewezen keizer en de gewezen kroonprins zullen het lijk Donderdag tot de Nederlandsche grens begeleiden, vanwaar Dryander, de hof prediker, het naar het stadion Wildpark bij Potsdam zal brengen, waar het op de baar zal worden geplaatst. Officieren in het gala-uniform van de gewezen garderegimenten zullen de doo- denvvaken houden, tot de begrafenis, die Za- terdag in het Mausoleum van het Neue Palais met het ceremonieel der Pruisische koningen, in tegenwoordigheid van alle kinderen, behalve den kroonprins, alle kleinkinderen, en een acht tal Duitsehe vorstelijke personen zal plaats vin den. L Zondag zal er in alle Pruisische kerken een rouwdienst worden gehouden. Alle détails van de bijzetting zijn geregeld tusschen den hofmaarschalk en de Pruisische regeering. ENGELAND. Reuter seint uit Londen Het feit, dat de mijnweikers thans heb ben toegestemd in onderhandelingen met de mijneigenaars te treden, wordt als een ze ker teeken beschouwd, dat men tot een schik king zal komen. Er kunnen zich nog wel moei lijkheden voordoen, maar in welingelichte krin gen is men er van overtuigd, dat de kwestie nu haar oplossing nadert. De correspondent van de rimes te Glas gow schat de schade aan de Schgtsche mij nen toegebracht op 5 millioen. De Daily Expresse berekent dat. de mijn werkers in de afgeloopen week 5 millioen aan loon verloren. Het verlies aan te weinig gedolven steenkool is 7 millioen, het ver- Hes van de spoorwegen tengevolge van het stopzetten van het kolenvervoer. is 1 mil lioen bet verlies van verschillende getroffen industrieën I millioen. Voorts bedragen de kosten van de. regeeringsmaatregelen, waar onder de mobilisat'e van de reserve 1.700.000 per week. GRIEKEN EN TURKEN. De „Temps" meldt dat de Turken een nieuw offensief zijn begonnen vanuit Denizli, gericht op Sari Keri, in.hel dal van den Meander. Men lieefl nog geen berichten omtrent het resultaat dier krijgsverrichting, die klaarblijkelijk ten doel heeft de omvatting van den rechtervleugel van het Grieksche leger. De '1 urken zouden versterking hebben verkre gen van 10divisies,die in Kaucasië staan en zijn vrijgekomen door de overeenkomst, die onlangs tusschen Angora en Moskou is gesloten. OORLOGSMISDADIGERS. In antwoord op vragen in het Engelsche Lager huis, betreffende het proces te Leipzig tegen de oorlogsmisdadigers, verklaarde de attorney- general dat, er schikkingen zijn getroffen om °P 26 April a.s. een begin te maken met het ver- Hoor te Londen van de Britsche getuigen, die *i(!t bij machte zijn. zich naar Leipzig te begeven. Dez« regeling is door de rechtbank te Leipzig goedgekeurd Waarschijnlijk zullen de eigenlijke verhooren aldaar tegen het einde van Mei be ginnen. De dood van de gewezen Duitsehe keizerin. Gistermorgen werd te Doorn bij enkele auto riteiten en bij de weinigen, die aan den ex-keizer waren voorgesteld, een bericht bezorgd, onder teekend door den hofmaarschalk Gontara, mel dende Ihre Majcstiit Auguste Viktoria ist heutemorgen früh nacli langem Leiden entschla- fen. Het bericht was spoedig in het dorp bekend. Vreemd deed het aan, dat aan de groote inrij poort, en aan den ingang, achter het postkantoor, die tot het huis Doorn toegang geven, rustig werd voortgcarbeid. Aan den vlaggesLok, midden op liet kasteel werd een kleine vierkante vlag goheschen, be staande uit twee witte en twee zwarte vierkanten schaaksgewijs geplaatst- Van 11 tot 12 uur werd het dorpsklokje ge luid. Vroeger geschiedde dit bij elke doode op den sterfdag en op den dag der begrafenis werd geluid. In de laatste jaren had het luiden op den sterfdag alleen plaats van menschen, die het overlijden niet lieten aanzeggen voor de enke len, die de oude gewoonte wilden handhaven en voor de bewoners der buurtschappen. Het gold niet meer als deftig, voor een overledene te laten luiden. Voor de gewezen keizerin geschiedde het weer. Verscheidene leden van de keizerlijke fami lie hebben bericht gezonden naar Doorn onder weg te zijn. Zoo zullen de hertog van Bronswijk en zijn gemalin, Louise Victoria, de doch,ter van den ex-keizer en prins Oskar morgen te,Doorn aankomen. De ex-kroonprins is gisteravond ge arriveerd. Graaf von der Goltz is naar Berlijn vertrokken tot het nemen van maatregelen in verband met de bijzetting der ex-keizerin. Van andere zijde meldt men In den voornacht van Zaterdag op Zondag was de toestand van de ex-keizerin niet erger dan gewoonlijk den laatsten tijd alleen de adem haling was iets langzamer. De gewezen keizer was in de laatste dagen steeds bij het ziekbed. Omstreeks 6 uur sliep de gewezen keizerin in de ex-keizer stond toen weenend naast haar. Onmiddellijk werden de Nederlandsche auto riteiten en de naaste bloedverwanten van het overlijden in kennis gesteld. De geheele hofhouding was dezen dag op uit drukkelijk verlangen van de overledene in die pen rouw. Reeds 'smorgens weiden groote rouwkransen binnengebracht, onder meer kransen van gravin Keller, dr. Hachner, de familie Beaufort en van Verrijn prof. Stuart.. Tewerkstelling in burgerbetrekkingen. De minister van oorlog heeft, naar de Telegr. meldt, den Volgenden brief gezonden aan zijn ambtgenooten van binnenlandsche zaken, bui- tenlandsche zaken, onderwijs, financiën, water staat, justitie, koloniën, en aan de voorzitters van de verzekeringsraden en raden van arbeid. „Indien het wetsontwerp: tijdelijke afwijking van de militiewet tot wet zal zijn verheven, zal al dadelijk een aantal beroepsofficieren en onder- officieren voorloopig niet benoodigd zijn bij de instructie van de lichting 1921. Bij de tot standkoming van de reorganisatie van het leger zullen velen hiervan blijvend overcompleet worden. Ten einde aan de bezwaren van het gemis van een behoorlijken werkkring van dat kader te kunnen tegemoet komen, wend ik mij tot u met het verzoek wel te willen doen nagaan, of bij takken van dienst, ressorteerende onder uw departement (uwen raad) officieren en onderof ficieren voorloopig tijdelijk werkzaam kunnen worden gesteld. Gaarne zal ik vernemen, in hoeverre en tot welke aantallen daartoe gelegenheid bestaat. Naar ik verneem, heeft de reserve-kapitein Le- voir, tijdelijk werkzaam aan mijn departement reeds in dien zin voorloopige besprekingen bij uw departement of met personen, daaronder ressorteerende, gehouden. Na ontvangst van uw antwoord stel ik mij. voor, bij de korpsen opgave te vragen van hen die onder de gestelde voorwaarden tijdelijke werkzaamheden willen verrichten. Tijdens de tijdelijke werkzaamstelling zal het ractement (jaarwedde) der officieren en onder officieren ten laste van de oorlogsbegrooting blijven eventueele reis- en verblijfkosten komen ten laste van de takken van dienst, waarbij be langhebbenden hunne werkzaamheden ver richten." Als antwoord op dezen brief werd mededee- ling ontvangen, dat geplaatst kunnen worden officieren, doch hij voorkeur onderofficieren, bij de rijksverzekeringsbank, den dienst der ar beidsinspectie en bij de hoofden van de distric ten, de administratie van het staatsmijnbedrijt aan het Kon. Nederl. meteorologisch instituut, aan het bureel van den industrieelen eigendom, bij den raad van arbeid te Winschoten, Deventer, Dordrecht, Heerenveen, Middelburg, Rotterdam. Als. algemeene eiscli is gesteld, dat belang hebbenden in staat zijn, administratief werk te verrichten, en voor enkele bedrijven wordt kennis van boekhouden, typen, enz. vereischt. Alle werkzaamstellingen zijn van tijdelijken aard, en er kan geen uitzicht op een vaste aan stelling worden gegeven. Ten slotte heeft de minister van oorlog be paald, dat ter vermijding van hooge kosten voorplaatsing in een der genoemde betrekkingen bij voorkeur omgehuwden in aanmerking zul en worden gebracht, indien daardoor detacheering buiten de standplaats wordt vereischt, en deta cheering op grooten afstand van het garnizoen moet in het algemeen worden vermeden. Aan de korpsen is mededeeling verzocht v u eventueel gegadigden voor vorenbedoelde werk zaamstelling. gouden en zilveren werken en wijziging der wet, van 18 Spetember 1852, laatstelijk gewijzigd bij die van 1 Juli 1909, op den voorgrond, dat, indien het der regeering er om te doen ware geweest, een aanmerkelijk hoogere bate uit de opbrengst, van de belasting op gouden en zilverenwerken te putten, zij dit wetsontwerp drie of vier jaren vroeger bad moeten indienen. Thans is de omzet in deze artikelen gering en het bedrijf- zelfs in menig opzicht noodlijdend. Deze leden vreesden, dat de nu voorgestelde verdubbeling der belas ting dien omzet nog aanmerkelijk zou doen ver minderen en rechtstreekschen aankoop der artikelen in het buitenland door het publiek in de hand zou werken. Vele nijveren zullen daar door op gevoelige wijze in hun verdiensten worde getroffen, waarvan wedei toeneming der werk loosheid het gevolg zal zijn. Sommigen ver wachtten van de verdubbeling der belasting dan ook teleurstellende uitkomsten voor de schat kist. Het werd uitgesloten geacht, dat, gelijk de minister raamt, daardoor een meerdere opbrengst, van 450.000 zou worden verkregen. Sommige leden vereenigden zich met de be zwaren tegen een sterk opgevoerde belasting op gouden en zilveren werken in den vorm waarin deze thans wordt geheven, ontwikkeld in een aan de leden der Kamer toegezonden bezwaarschrif ten van den lieer Bern, J. Citroen. Ook konden bovenbeoelde leden niet de juist heid erkennen van de bewering van den minister dat de voorgestelde belastingverhooging, sedert zij voor het eerst werd aangekondigd, over hét, algemeen weinig bestrijding zou hebben gevonden Eenige leden hadden in het bijzonder bezwaar tegen het wetsontwerp, omdat daardoor iötiden- teelwordtvooruitgeloopen op principieele herzie ning der wet van 18 September 1852. Zij vreesden, dat bedoelde herziening, omtrent welker urgentie deskundigen het eens zijn, daar door op de lange baan zou worden geschoven. Van bovenbedoelde leden verklaarden sommigen, bereid te zijn eenige verhooging met belasting te aanvaarden, mits deze gepaard ging met een wettelijke regeling, welke meer zekerheid bood aan de schatplichtigen en minder ruimte liet voor ambtelijke willekeur, dan bij de bestaande regeling het geval is. Vele andere leden juichten de indiening van het wetsontwerp toe. Zij merkten op, dat tegen iedere belastingverhooging door de belanghebbenden be zwaren van lechnischen en economischen aard plegen te worden aangevoerd, die in de praktijk evenwel gewoonlijk medevallen. Ook hier zou dit h.i. het geval zijn. Met de regeering achtten zij deze belasting wel degelijk een belasting op de weelde. Weer andere leden erkenden, dal. een verhoo ging der belasting op zichzelf, billijk zou zijn. Zij zouden deze verhooging evenwel alleen willen toestaan, indien vaststaat, dat, de handel de voorgestelde belasting dragen kan. Mocht dit niet het geval zijn, of mocht als gevolg van de voorgestelde belastingverhooging te vreezen zijn, dat het Nederlandsche fabrikaat van gou den en zilveren werken dooi' buitenlandsche producten zou worden verdrongen, dan achtten zij zich niet gerechtigd, aan liet wetsontwerp hun stem te geven. Zij zouden het op prijs stellen dienaangaande volledig door de regeering te worden ingelicht. Belasting op gouden en zilveren werken. Verscheidene leden stelden, blijkens het voor loopig verslag, bij de bespreking van het wets ontwerp tot verhooging van de belasting der De peüoleumbelasting. Uit Weltevreden meldt men dd. 9 April In de Memorie van Antwoord op het wetsont werp tot verhooging der uitvoerrechten op aardoliën wijst de Regeering er op, dat in 1920 de Minister van Koloniën zich met kon vereeni- „en met den belastingvonn van een vast recht op de omgezette hoeveelheden aardolie zijnde zulks een vermomde cijnsheffing. Daarbij komt dat de petroleum-industrie naast de iiv overwe ging gegeven uitvoerrechten-verhooging tenge volge van de voorgenomen herziening der in komstenbelasting aanzienlijk hooger belast wordt dan voorheen. Voorts wijst de Regeering er op, dat het uitvoerrecht op liquid uit Tarakan, thans een procent, door de Regeering3voor- stellen wordt opgevoerd tot tien procent. De Regeering beschikt riet over cijfers ten aan zien van de voortbreng'ngskosten der a%rd- oTeproducten en liet bijeenbrengen van een overz'cht van de verkoopprijzen vordert te veel tijd. De Regeerng acht de cijfers van het af- deelir gsverslag inzake de aangenomen pro ductie twijfelachtig, althans ongeschikt tot be schouwingen en conclusion. De opvatting, i - het petroleumbedrijf slechts door uitvoerrecii- MB ;fiï

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1