Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzebering 44ste Jaargang Woensdag 13 April 1921. No. 13010. FEUILLETO De Draaf en zijn Dochter. loUi 1 lijII hi duimi Variakarbi|ikaah lahlada». Bureau: Koemarkt 4. Telef. 86, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. Imntaai. I 000 leheele 1 11B band, tuvallditatt8 a» W I Da vtnaktvini waadt iewrttfca»|d daat da Hallandiaha Aijum kg vaiBaa vaa aeu w^ivingei j M vevllei elk ra auda- aai viagaa Buitenlandse!! Nieuws. FRANKRIJK. In de Fransche Kamer is gistermiddag het. wetsontwerp behandeld, waarbij voor 1921 vastgesteld wordt de begrooting van uitgaven, die te verhalen zijn in uitvoering van het vredes verdrag. De Lasteyne, toegevoegd algemeen rapporteur zegt, dat Duitschland reeds voor 1 Mei 23 mil liard aan Frankrijk had moeten betalen. Duitsch land dat beweert meer dan 21 milliard gestort te hebben, stortte in werkelijkheid nauwelijks 2 milliard In afwachting heeft Frankrijk op' de rekening van Duitschland 59 milliard uitgegeven voor oorlogsslachtoffers. Het kan niet voortgaan het ontzaglijk tekort, dat er ontstaat door het niet betalen van Duitschland, met leeningen aan te vullen. Er is nog een minimum van 80 mil liard noodig om de verwoeste streken weer te herstellen. De zachtzinnige methode, die sedert 2 jaar gebruikt is, heeft gefaald. Op 1 Mei is er weder een inningstermijn. Wij moeten ons daarbij houden aan dit eene ding, dat wij betaald willen worden met iets anders dan goede woorden. Ik heb geen enkel vertrouwen in het woorü van Duitschland. Wij moeten waarborgen hebben. Indien Duit land ons niet betalen wil, moeten wij on? zelf betalen. Het is voor ons een kwestie van leven of dood. Nadat Landry en Desjarclinas het woord ge voerd hebben, spreekt BOand. Hij zegt, dat, het niet meer het oogenblik is om over het gediaal van Duitschland te spreken. Sedert 2 jaar wacht Frankrijk op iets reëels. De sancties hebben niet het verwachte resultaat gehad. Op 1 Mei zal Duitschland zich hebben schuldig gemaakt aan al de opvolgende schendingen van het vrej- desverdrag, dat onderteekend heeft. Het zal zich voor zich zien zijn verplichtingen en zijn verzuimen. Brand vervolgt dan De schul- eischer heeft een vordering, die executoir is. De deurwaarder is gezonden. Indien de schulde naar voortgaat zich weeispannig te toonen, zal de veldwachter hem moeten vergezellen. Dat is hef gewone recht onder particuliere personen en zoo zullen de dingen ook gebeuren in het inter- nationale levért der volken. Briand zeide nog in het vervolg van zijn red- voering De geallieerden hebben een door Duitschland geteekcnden wissel in handen. Zij zullen zich naar Duitschland begeven om dien te innen. Indien 't weigert, zal het gedwonge worden. De eensgezindeid onder de geallieerden zal daarbij behouden blijven. Op den eersten Mei zullen wij in algeheele overeenstemming met onze geallieerden op het appél zijn. ENGELAND. De vakbonden hebben naar Reuter uit Londen seint het spoorwegpersoneel en de transportarbeiders verzocht tot nader order aan den arbeid te' blijven De conferentie tusschen de mijneigenaars en de mijnwerkers is verdaagd. De mijnwerkers hebben verklaard, dat zij het besprokene ter conferentie zullen over wegen en dan de regeering mededeeling van een en ander zullen doen. Ue regeering heeft thans haar beiniddelings- voorstel ter oplossing van de kolencrisis bekend gemaaktalle winsten zullen in één pot, komen en de loone der districten worde vastgesteld dooi de huidige conferentie. Zoo een district meent re den te hebben tot klagen, dan zal de nationale commissie, bestaande uit evenveel afgevaardig den der arbeiders als der eigenaars beslissen. De huidige conferentie zal ook bepalen welk percentage der opbrengst aan loonen moet worddn uitgetaald. De regeering wil financieel blijven steunen ten einde den overgang in de zwaarst getroffen districten te vergemakke- ijken DUITSCHLAND. De geruchten, dat er in den boezem van het kabinet een zeer gespannen toestand zou bestaan en dat binnenkort een crisis te wachten zou zijn, worden door het ,,8 lihr Abendblatt slechts gissingen genoemd. Hoe wel enkele mi nisters geneigd moeten zijn het, vraagstuk van de opneming der sociaal-democraten in de Rijks- regeering weer aan de orde te stellen, zal dit van geen gewicht zijn bij de besprekingen over de plannen van Simons, den minister van buiten- landsche zaken. Over diens plannen verkeert men nog in het onzekere, hoewel het schijnt vast te staan, dat de minister niet meer denkt aan een omwerking van de tegenvoorstellen die te Lon den zijn gedaan, doch er naai" streeft nieuwe onderhandelingen te openen op don grondslag die in het antwoord van de Amerikaansche re geering aan de hand zijn gedaan en hierop neer komen, dat Duitschland de schulden, die de Geallieerden tegenover Amerika hebben, zou overnemen. Een dergelijke voorstel is echter zonder principieele toestemming van Ame rika niet mogelijk. Men verwacht in Ber- lijnsche diplomatieke kringen, dat, in de bood schap van Harding aan het Congres belangrijke mededeelingen over de houding der Vereenig- de Staten ten opzichte v. de mogelijkkeid zullen voorkomen. Aan den anderen kant denkt men ook aan een samensmelting van de nieuwe voor stellen met betrekking tot den wederopbouw, met nieuwe financieele voorstellen. (Naar het Duitsch). 53 Wees welkom vriend, riep hij spottend, gij, die komt met voorbedachten rade en niet door instinct. De vreemdeling antwoordde niet en beschouw de hem oplettend. „Zie mij aan, vervolgde hij, het hoofd op heffend, wellicht hebt gij binnen een uur geen stem meer om u te beroemen mij gezien te heb ben." De aangekomene scheen nog meer verwon derd dan bevreesd.' „Luister, ik kom niet als vijand, maar als vriend Mijne bedoeling is u een dienst te bewij zen, indien ge degene zijt, dien ik zoek.... Dat wil zeggen, een dienst van mij verlangen Man, gij doet vergeefsche moeite. Ik kan alleen hun een dienst bewijzen, die het leven moe zijn. - Voor uw eigen belang ben ik hier gekomen. Mijn belang hernam het monster. vKomt ge mij zeggen, dat er een dorp te ver branden of een scherpschutter van Munokholm te worgen is Wellicht. Luister. De mijnwerkers RUSLAND EN ITALIË. Worowsky, de leider van de Russische han delszending te Rome, heeft aan den correspon dent van de „Petot Parisien" aldaar gezegd Italië verlangt van Rusland vooral petroleum, benzine, steenkool cn hout. De oorlog en de laat ste onrustige rijd hebben Rusland's productie ernstig verzwakt. Alles moet opnieuw op pooten worden gezet. De transportkwestie is de hoofd zaak, welke de vermeerdering van de productie belemmert. Italië zou Rusland vrachtauto's kun nen leveren, waarvan het groote fabrieken bezit. Daarentegen mist het spoorwegmateriaal, maar het kan schepen afsLaan. De sowjet-, zoowel als de Italiaansche re geering verwachten onmiddellijke resultaten aangaande den ruil van bepaalde producten. Wat concessies aangaat, dit zal meer tijd nemen vooral voor de mijnen, die in 2 of 3 jaar niet zijn geëxploiteerd. Rusland gaaf met Italië 'n dergelijk handelsverdrag aan als met Engeland Een ïtaliaansch-Russische commissie zal de bijzonderheden regelen deze betreffen nog den juridischen vorm. HONGARIJE. Men bevestigt, dat de Hongaarsche regeering door tusschenkomst van de Zwitersc.be legatie te Weenen ter kennis van den landraad gebracht heeft dat zij den ex-keizer Karei als den wettigen souverein van Hongarije beschouwt en dat al leen omstandigheden van buiten komende hem belet hebben van zijn rechten gebruik te maken. De Hongaarsche regeering verzoekt mitsdien aan de Zwitsersche toe te staan, dat zij den ko ning van Hongarije zal toestaan in Zwitserland te vertoeven. Deze mededeeling, die Woensdag te Bern aan kwam, werd aan den bondsraad overgebracht. Deze besloot zijn beslissing aan te houden. Er zal een grondig onderzoek gedaan worden van alle omstandigheden, waarbij in het bijzonder met de Zwitsersche belangen rekening zal wor den gehouden. AMERIKA. In zijn boodschap aan het congres hechtte president Harding er zijn goedkeuring aan, dat do staat van oorlog met de mogendheden van Lentraal-Europa beëindigd zal worden verklaard door middel van een resolutie van het Congres waarin essentiecle bepalingen worden opgenomen tot bescherming van alle rechten der Vereénigde- Stafen. De president verklaarde tuidrukehjk, dat de Vereenigde-Staten niet zullen toetreden tot den bestaanden Volkenbond, doch hij voegde er aan toe „Bij lmt, afleggen van deze verkla ring aan de wereld', geven wij in geenerlei op zicht onzen wenseh op, om tot stichting van een bond te komen, welke den vrede zou be vorderen en waartoe wij van ganscher harte zouden toetreden. Hij hoopte, dat hij in staat zou zijn, een plan voor zulk een bond uit te werken. Tevens gaf hij uiting aan den wensch, om do zware last der bewapening te verlichten. De Vereenigde-Staten waren bereid met an dere volken ten dien einde samen te werken, doch de voorzichtigheid verbood den Vereenig de-Staten, zich alleen te ontwapenen. President Harding verklaarde dat de Ver- eenigde Staten niet zullen toetreden tot eenige militaire alliantie, als de Volkenbond voor stelt. De republikeinsche leiders verklaren, dat Knox binnen een of twee dagen zijn vredes- resolutié zal indienen, met de aanvullende ver klaring, dat indien de wereldvrede nogmaals zou worden bedreigd, de Vereenigde Staten zouden handelen, als zij in den jongsten oorlog hebben gedaan. ALLERLEI. De bijzondere rechtbank te Naumburg geeft de arbeiders Richard Waller en Wilhelm Rinne, beiden beruchte communistische raddraaiers uit Brunswijk, veroordeeld tot levenslange tucht huisstraf. Binnenland. Het overlijden van de Duitsche ex-keizerin. Gistermorgen halftien hebben de kapitein van de maréchaussee C. van Houten en de lijfarts dr. A. A. Haemer officieel aangifte gedaan bij den burgerlijken stand te Doorn van het overlijden op Maandagmorgen halfzes van de gewezen Duitsche keizerin. Gistermiddag omstreeks halféén is prinses Victoria Louise, hertogin van Brunswijk, op het kasteel Doorn aangekomen. De prinses, in diepen rouw, werd vergezeld van een hofdame. Ook de gewezen kroonprins is daar gistermiddag aangekomen. Volgens officieuse berichten zullen de prinsen Eitcl Friedrich en August Wilhelm niet te Doorn konten, doch te Potsdam den rouwtrein afwach ten. van Noorwegen zijn in opstand. Gij weet, hoeveel onheilen een opstand baart JA, moord, roof, brand, plundering. Dat alles bied ik aan. Ik heb uwé aanbiedingen niet noodig om dat alles te nemen. De woeste grijnslach, waarmede deze woor den vergezeld gingen, deed opnieuw den vreem deling beven. Niettemin ging hij voort Ik bied u, in naam der mijnwerkers, het bevel over den opstand aan. De kleine man zweeg een oogenblik. Plot seling nam zijn somber gelaal een sombere uit- diukking. Is het wel in hun naam, dat gij het mij aanbiedt zei hij. Deze vraag scheen den vreemdeling verle gen te maken. „Waarom staan de mijnwerkers op vröeg de kleine man. om zicl/te bevrijden van de koninklij ke voogdij. Daarvoor alleen hernam de ander op spottenden toon. Ook willen zij den gevangene van Munok holm verlossen. Is dat, het eenig doel der beweging herhaalde het monster. Ik ken geen andere, stamelde de vreemde ling. Ha, kent gij geen ander. Deze woorden werden op denzelfden spot- De staking in de kleediugindustrie. Men meldt namens de hoofdbesturen van den Bond in de Kledingindustrie den Federatieven Bond en den Neutralen Bond in de Kledingin dustrie Maandagavond hebben opnieuw de centrale commissie uit de werkgevers-federatie en de hoofdbesturen der werknemersbonden geconfe reerd. Ter conferentie bleek dat het hoofdbestuur van den Naaister-en Kleermakersbond zich van de samenwerking had losgemaakt en reeds de voorstellen der werkgeversfederatie voor de leden van den R.K. Bond had aanvaard. Nadat de Centrale commissie uit de werkge versfederatie nog eenige gunstige wijzigingen in haar voorstellen had gebracht, verzocht zij aan de besturen van de andere vier werkzemersbon- den mede te doelen, of deze thans de voorstellen ook voor de leden van hun bonden wilden aan vaarden. De vertegenwoordigers van deze bonden, ook die van den Christ. Bond. verklaarden daarop uitdrukkelijk, dat zij de voorstellen eerst met hun hoofdbesturen en leden wilden behandelen. In verband daarmede hebben de hoofdbesturen tegen Woensdag en uiterlijk Donderdagmorgen 10 uur in alle plaatsen van ons land vergaderingen voor de kleermakers uitgeschreven. Nadat de hoofdbesturen der vier werknemers bonden de conferentie hadden verlaten bleven de hoofdbestuurders van den R. K. Bond nog afzonderlijk met de werkgevers confereeren. Werkloosheid. Volgens opgaven van de besturen van de tenden toon uitgesproken. Om zijne verle genheid te verbergen, haalde de man onder den bruinen mantel een dikke beurs te voor schijn, die hij het monster voor de voeten wierp. Daar is het loon voor uwe hulp. De kleine man stiet de beurs Weg met den Yoet. Ik wil dat niet. Meent gij dat, indien ik lust had uw geld te nemen of uw bloed te drinken, ik u daartoe verlof zou vragen De vreemdeling maakte een gebaar van ont zetting. Het was een geschenk dat de mijnwerkers mij voor u gegeven hadden. - Ik wil het niet, zeg ik u. Het goud dient mij tot niets. De menschen verkoopen hun le ven niet, men moet het nemen. Ik zal dus aan de hoofden der mijn werkers bekend maken, dat de vreeselijke Han van IJsland het opperbevel aanvaardt. Ik neem het niet aan. Deze woorden, kortaf gesproken, sche nen den gewaanden bode der mijnwei 'eis e leur te stellen. Hoe zei hij. Neen, herhaalde de ander. -- Weigert hij deel te nemen aan iets, dat u zooveel voordeelen aanbiedt Ik kan alléén plunderen en de soldaten en boeren vermoorden. Bedenk ook, dat, u tevens een straffeloos heid verzekerd wordt. —Is het ook in naam der mijnwerkers, dat ge mij de straffeloosheid verzekert vroeg de ander lachende. Ik zal u niet verhelen, antwoordde de vreemdeling, dat het in den naam is van een hooggeplaatst persoon, die belang stelt in den opstand. En is die hooggeplaatste persoon er ze ker van, zelf niet opgehangen te worden —Indien gij hem kendet, zoudt ge met zoo het hoofd schudden. Ha, wie is hij dan Hit kan ik u niet zeggen.De kleine man trad vooruit, klopte den vreemdeling op den schouder en vervolgde met boosaardigen glimlach J Zou ik het u zeggen, ik De man met den bruinen mantel schrikte. Ik spot met u, ging hij voort. Gij weet niet, dat ik alles weet. De hooggeplaatste persoon is de groot-kanselier van Denemar ken en Noorwegen, en die zijt gij zelf. Hij was het inderdaad. Aan de ruine van Arbar gekomen, waarheen hij met Musdemon gereisd was, wilde hij in persoon den roover tot zijn plan overhalen, door wien hij niet meende herkend te worden. Nooit heeft de graaf van Ahlefeld, hoe geslepen hij ook was, kunnen be grijpen, door wien Han van IJsland zoo 8oe m gelicht was. (Wordt vervolgd) non

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1