werp nopens cle heffing van 50 ad valo- ren op de uit Duitschland naar Frankrijk ingevoerde handelswaren. De rapporteur der commissie voor douane-aangelegenheden toon de in zijn uiteenzetting aan, dat Duilschland's slechte wil het noodzakelijk maakt, dat de ge allieerden zich bronnen van inkomsten verza melen voor de schadevergoeding, ten koste van Duitschlands handel en industrie. Na er aan te hebben herinnerd, dat Enge land en België reeds een dergelijken maatregel hebben genomen, dat Portugal, Siam en Roe menië voornemens zijn, hetzelfde te doen en dat Italië en Japan in dezen nog geen beslis sing hebben genomen, zette de rapporteur uit een, dat er in dezen ^enig verschil is tusschen het Fransche en het Engelsche standpunt, ten aanzien van dit ontwerp. Lloyd George zou deze 50%-heffing willen aanwenden ter gedeeltelijke delging van Enge- lands aandeel in de schadeloosstelling, terwijl Briand het bedrag der heffing op gemeenschap pelijke reke ring zou willen zetten en dit ver- deelen in de basis, welke ten aanzien van het percentage werd aangenomen. Aangezien de waarde der Duitsche exporten naar Engeland hooge*. is dan die naar Frank rijk, is het duidelijk, dat Engeland jaarlijks tegen den huidigen koers 4400 millioen francs zou ontvangen, tegen Frankrijk slechts 600 millioen francs. „Gezien dezen toestand", zei- de de rapporteur, „deel ik het standpunt van Briand en ik ben van meening, dat Frankrijk er niet in kan toestemmen, dat ieder land het geheven bedrag voor zich behoudt." Indien Duitschland zou weigeren, zijn ver- koopers schadeloos te stellen, zouden de uit voeren ophouden en zou de heffing niets ople veren, doch het verlies der geallieerde mark ten zou het er spoedig toe brengen, zijn ver plichtingen na te komen en de sancties zouden doel treffen ITALIË. Bij huiszoekingen in het gebouw van de com munistische vakvereenigingen te Ferrara zijn veel wapens van verschillende soort in beslag genomen, waaronder een honderdtal geweren model 1891, duizenden patronen, honderden pistolen en revolvers, 64 handgranaten. Deze wapens zijn afkomstig van communistische gedemobiliseerden. Tevens heeft men een aan zienlijke hoeveelheid ontplofbare stoffen ge vonden, welke door medeplichtige soldaten ont vreemd waren uit de naburige kruitfabriek van Miszana. Men verwacht, op grond van in be slag genomen stukken, nog meer wapens ver borgen te vinden in den omtrek van een kerk hof. Deze ontdekkingen hebben in de stad groote beroering gewekt. RUSLAND. Volgens berichten aan „Berlinske Tidende" uit Helsingfors, geven de bolsjewistische bladen toe, dat de boerenopstand zich snel uitbreidt, zoodat verschillende gouvernementen reeds in de macht der opstandelingen zijn gekomen. In het Dongebied zouden de Kozakken zich bij deze beweging hebben aangesloten. GRIEKENLAND. In de Grieksche Kamer heeft de minister aangedrongen op de aanneming van de wet, waarbij de staat van beleg wordt afgekondigd. AMEHlJvA. Senator Borah heeft bij den Senaat een motie ingediend, strekkende tot machtiging van den president, om met Groot-Brittannië en Japan te onderhandelen over een beperking van den vlootbouw. ALLERLEI. In het Engelsche Lagerhuis is verklaard, dat de Engelsche schuld aan de Vereenigde Staten op 31 Maart 862. millioen pond sterling bedroeg. Hierbij was evenwel de rente niet inbegrepen, Men seint dd. 13 dezer uit Weenen Reeds dagen lang vindt er een enorme koei en valutadaling op de beurs te Weenen plaats. Er heerscht een zeer gedrukte stemming. De ^lollandsche guldens zijn gisteren kr. 210 ge daald, sommige fondsen vertoonden koersver liezen van kr. 2000. De speculatie verkeert in een paniekstemming. De van de vredesconferentie te Riga teruggekeerde Poolsche minister van Handel, Strassburger deelde betreffende de handels betrekkingen met Rusland het volgende mede Tot aan, het sluiten van een handelsconventie zal de handel in goederenruil bestaan. Hiertoe worden in Rusland magazijnen in gereedheid gebracht om de goederen daar tegen baar om te ruilen. De Russische vertegenwoordigers hebben den wensch te kennen gegeven, dat Polen landbouwmachines en manufacturen le vert. Daartegenover belooft Rusland reeds in de eerste week de levering van leder, linnen en haver, ook wil Rusland ijzer leveren. Voorts zal Polen de betaling in Poolsche Marken accep- t eerenen niet in Russisch papiergeld. Wolff seint uit Christiania De hoofdcommissie uit het reedersverbond besloot, dat de Noorsche reederijen, die speciaal bij de vaart op de Oostzee betrokken zijn, in een groep vereenigd zouden worden. Dit plan vond zeer grooten bijval. Ongeveer 200 schepen, in totaal metende 420.000 ton, zijn reeds voor de vereeniging aangemeld. De reedersorganisa- ties van Denemarken en Zweden zijn uitge- noodigd te trachten in beide landen dergelijke groepen te vormen. Voor de te houden vergade ring zijn ook vertegenwoordigers der Deensche en Zweedsche reederijen uitgenoodigd. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 13 April. Besloten wordt tot vereeniging der gemeenten Zeelst, Oerle, Veldhoven en Meerveldhoven (bij Eindhoven) tot één gemeente Veldhoven. Herziening Leerplichtwet. De heer Ketelaar (V. D.) constateert, dat alle partijen vóórstanders zijn van dit ont werp, behalve de anti-revolutionairen, die vast houden aan het beginsel van di.. Kuyper, die van wettelijken dwang niets weten wilde. Spr. bestrijdt de motie-Van der Molen en vraagt den Minister antwoord op de vraag hoe deze de verbetering denkt door te voeren met het oog op het tekort aan leerkrachten. De heer VanWijnbergen (R. K.) raadt den heer Van der Molen aan, zijn motie in te trekken Uitbreiding van den leerplicht tot een achtste leerjaar acht spr. onmogelijk. De heer Van R a v e s t e ij n (C. P.) zal tegenstemmen, omdat het ontwerp z.i. onvol doende is. De heer Ossen dorp (S. D.) hoopt, dat het verbeterde ontwerp zal worden aangeno- met en dat niet zal worden opgezien tegen de hooge kosten. De heer S c h o k k i n g (C. H.) verklaart zich tegen de motie-Van der Molen, waarin o.a. strafbepalingen en ontzetting uit de ouder lijke macht worden voorgesteld,bij verwaar- loozing en schoolverzuim. De Minister van O n d e r w ij s, de heer De Visser, zegt, dat de motie-Van dei- Molen intrekking wil van de Leerplichtwet, maar spr. vraagt zich af, of hiervoor een meerder heid in de Kamer is te vinden. Hij gelooft van niet. Ook is hij van meening, dat geen meerder heid te vinden is voor ontzetting uit de ouder lijke macht bij verwaarloozing, zooals de motie wil. Gedurende de 20 jaren, dat de Leerplichtwet in werking is, heeft zij naar 's ministers oordeel goed gewerkt, hetgeen spr. met voorbeelden aantoont. Met betrekking tot het voorstel tot uitbrei ding van den leerplicht tot het achtste jaar, merkt de minister op, dat men het in onderwijs kringen nog niet over de wenschelijkheid hiervan eens is. Ook op het kostenbezwaar stuit invoe ring van het achtste jaar onherroepelijk af Bovendien kan spr. bij een achtste leerjaar niet instaan voor een voldoend aantal onderwijzers en de minister meent het amendement-Ter Laan dan ook ten stérkste te moeten ontraden De vergadering wordt geschorst tot morgen 1 uur. Binnenland. R. K. Rijkskieskring Dordrecht. Onder voorzitterschap van den wnd. presi dent, den heer P. J. Lagerweij, uit Schiedaiïi, werd gisteren in het gebouw der St. Jozefs gezellen te Rotterdam de jaarvergadering ge houden van den R. K. Rijkskieskring Dordrecht. Vertegenwoordigd waren 19 kiesvereenigingen. Voorgelezen werden ingekomen berichten van ontslagname resp. van den voorzitter van den kieskring, den heer Mr. J. F. J. Kolkman, wegens vestiging te 's-Gravenhage en van den secretaris, den heer G. J. van Marrewijk (Loos duinen) De heer Lagerweij wijdde eenige waardeerende woorden aan deze heeren, voor de vele verdien sten door hen aan den kieskring bewezen. Daarna las de voorzitter het jaarverslag voor. In alle gemeenten zijn nog geen kiesvereeni gingen in totaal telt de kring er 32. De heer Lagerweij komt tenslotte tot het volgende resumé dat sedert de invoering van de evenredige vertegenwoordiging de belangstelling in de kiesvereenigingen is toegenomen, dat deze be langstelling meer bepaald tot uitdrukking komt vooral in de R. K. vakvereenigingen, dat de uit slag der stemming in den kieskring voor de katholieken volkomen heeft beantwoord aan de gunstige verwachtingen daaraan gesteld, dat de kiesplicht ondanks de strafbepalingen, geen beletsel schijnt te zijn om het kiesrecht riet uit te oefenen, en dat aan den verderen uitbouw van kath. kiesvereenigingen vooral wegens het vrouwenkiesrecht, onverpoosd moet worden voortgewerkt. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer G. C. Wubbe uit Rijswijk, toont een batig saldo op 1 Januari van 723.76x/2. Als punt van behandeling op de algemeene vergadering der rijkskieskringen te Utrecht was door het bestuur van den kring voorgesteld de volgende motie „De R. K. Rijkskieskring „Dordrecht" stelt voor een propagandafonds te stichten in na volging van hetgeen de Anti-Revolutionaire staatspartij tracht te doen en verzoekt het be stuur hiervoor de noodige maatregelen te willen nemen". De heer Lagerweij beantwoordde eenige vra gen in verband met deze motie, waarna ze, op voorstel van den heer Bakker (Overschiej z. h. st. werd aangenomen. Na eenige discussie werd het bestuursvoorstel tot vaststelling van de contributie voor den kring van 5 cents per lid per jaar, met alg. stemmen aangenomen. Overgaande tot bestuursverkiezing wordt hier na als opvolger gekozen van den heer Kolkman als voorzitter van den kieskring, de heer P. J. Lagerweij met 164 van de 190 stemmen. De voorzitter dankt voor het vertrouwen en spreekt de hoop uit, nog lang voor den kies kring werkzaam te mogen zijn. Voorgesteld wordt hierna geen voltallig be stuur te kiezen, doch twee plaatsen te resor- veeren voor dames, eventueel in de volgende vergadering als bestuursleden te kiezen. Als verdere bestuursleden worden dan ge kozen de heeren v. d. Krogt, Wubbe, Rest Tollenaar, Grunbergen en Gram. Aan de orde komen hierna een drietal moties aangaande het bedrijfsradenstelsel uit de kie vereenigingen te Delft, Schiedam en Rijswijk. Tijdens de discussie verklaren verschillende sprekers zich vóór een der moties. De heeren Ahaus (Dordrecht), Wubbe (Rijs wijk, Maas (Overschie) en Versteeg (Dor drecht) verdedigen de motie-Rijswijk, welke een bondscommissie van onderzoek over de kwestie wenscht. De heeren Spit en Cremers, beiden uit Delft, verdedigden de motie-Delft, welke ten spoedig ste van het bondsbestuur voorstellen verwacht tot wijziging van het program der R. K, staats partij, door opneming van het puntWettelijke regeling der Bedrijfsorganisatie. De heer Mr. Cremers zeide, voorzichtig ge stemd te zijn over de kwestie uit vrees voor scheuring in de partij. Invoering der publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie is alleen mogelijk met grondwetsherziening en dit gaat niet zoo licht. Is het daarom nu wel de geschikte tijd Spr. heeft verschillende Kamerleden naar hun meening in deze zaak gevraagd. Mr. Kolkman antwoordde, dat hij de zaak niet rijp vond en wees op de zoo verschillende beteekenissen, die men aan de publieke bedrijfsorganisatie hecht. De heer Kolkman noemde het een motie- gedoe, waar Prof. Veraart achter zit. Wanneer Minister Aalberse den tijd gekomen acht, zal hij zelf wel met voorstellen voor den dag komen. De heer Fruijtier vreesde scheuring iji de partij. De heer Van Wijnbergen sprak zich insgelijks uit en ook de heer Bomans verklaarde zich er tegen. De heer Bongaerts zeide, het eens te zijn met de Bossche motie. Verder ontving spr. antwoorden van de Kamerleden Kooien en Van Dijk van dezelfde strekking als het boven staande. Spr. meent daarom te moeten beslui ten, dat de grootste meerderheid der Kamer leden er. tegen is, de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie in het program op te nemen. Ons program is geen vlag, waarin we onze idealen schrijven. Spr. is er daarom op tegen iets op te dragen aan de Kamerleden, waar de meesten op tegen zijn. De heer Zomerdijk (Delft) verdedigde nader de motie der Delftsche Kiesvereeniging en stelde voor de vergadering te verdagen om dan nog eens afzonderlijk over deze zaak te spreken. De voorzitter nam dit voorstel over en zeide, dat binnen een maand een afzonderlijke ver gadering zal gehouden worden, aan deze zaak gewijd. De besturen der locale Kiesvereenigingen hebben dan gelegenheid de kwestie met hun leden te bespreken. De vergadering werd hierna gesloten. De burgemeester van Rotterdam. Het bericht, hetwelk gisteren door het „Dagblad van Rotterdam" gelanceerd was dat mr. Zimmerman zou zijn teruggekomen op zijn ontslagaanvrage, is naar aande „Maasbode" uit de beste bron wordt medegedeeld, ad- soluut onwaar. Wel is, zooals reeds bekend was, sterke aandrang uitgeoefend van regeerings- zijde om mr. Zimmerman te bewegen zijn ont slagaanvrage t^rug te nemen. Mr. Zimmerman heeft echter gemeend aan dit verzoek geen gevolg te moeten geven. In verband met het benoemen van een nieuwen functionaris is het niet uitgesloten, dat mr. Zimmerman ook nog na den datum van zijn ontslag (1 Mei) het burgemeesterschap tijdelijk zal blijven waarnemen. De dood van de ex-keizerin. Een Wolff-telegram uit Berlijn meldt Naar uit Haus Doorn wordt bericht, zijn, tegen het aanvankelijk plan in, de rouwplechtigheden uitgesteld moeten worden. Zij zullen nu worden gehouden te Doorn op Zondag 17 April en te Potsdam o^p Dinsdag 19 April. Luchtlijnen op Londen en Hamburg. Heden zal de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en koloniën op plechtige wijze haar luchtlijnen op Londen en Hamburg heropenen. ..Uitnoodigingen zijn daartoe gericht tot, den Prins der Nederlanden en aan de ministers van waterstaat, oorlog en marine voorts zijn uit genoodigd de raad van beheer van de K. L. M„ de aandeelhouders, de vertegenwoordigers der samenwerkende maatschappijen en de pers. Ook generaal Snijders, die zooveel ter bevor dering der Nederlandsche luchtvaart heeft ge daan, zal de opening bijwonen. Om halfeen zullen de voornaamste genoodig- den aan de Overtoom aan boord gaan van ee nige plezierjachten, waar het nocmaal zal wor den gebruikt tijdens de vaart naar het vlieg veld van Schiphol. Daarheen hebben zich in middels de andere genoodigden per auto be geven en na de luchtvloot van de K. L. M. te hebben bezichtigd, waaronder acht van de nieuw ste Fokker-verkeersvliegtuigen, ééndekkers van het type F III met plaats voor vijf reizigers in een gesloten kajuit, zullen de luchtlijnen plech tig worden geopend, doordat de ministei van waterstaat de twee blokken van de wielen van het tot vertrek gereedstaande toestel zal weg- trekken. Deze blokken zijn met zilver beslagen en dragen een inschrift, dat de gebeurtenis ver meldt. Het toestel naar Londen vertrekt op den re- gelmatigen tijd, n.l. 2 uur. Het toestel naar Ham burg, dat 's morgens om 9 uur had moeten vlie gen, vertrekt eveneens om 2 uur. Den volgen den dag gaat in die richting de dienst echter weer normaal. Tijdens de openings-plechtigheid zullen lucht eskaders van leger en vloot een bezoek aan Schip hol brengen. Hervatting van het briefpostverkeer met Rusland C.A. De directeur generaal der P. en T. maakt bekend, dat met ingang van 18 April a.s. het briefpostverkeer met Rusland, met inbegrip van de Oekraine, Azerbeidsjan, Aziatisch Rus land met de republiek van het verre Oosten en Wlasiwostock wordt hervat. Ter verzen ding zijn toegelaten gewone correspondentie en aangeteekende stukken zonder aangegeven geldswaarde. De verzending der aangeteekende stukken geschiedt voorloopig uitsluitend voor risico van den afzender. Prins Hendrik. De Prins is voornemens, a.s. Zaterdag de feestelijkheden te Gorinchem bij te wonen, welke daar zullen plaats hebben ter gelegenheid van het 50-jarige bestaan van de afdeeling Gorinchem van het Nederlandsche Roode Kruis. Generaal E. J. van Bel. In den ouderdom van bijna 99 jaar is in Den Haag overleden de gepensioneerde luitenant- generaal E. J. Van Bel. Generaal Van Bel, die in 1885 den militairen dienst verliet, heeft omstreeks veertig jaar aan het hoofd gestaan van het vroegere regement Grenadiers en Jagers, waaraan hij met hart en ziel was verknocht gebleven. Museum te Dordrecht. Met, ingang van 1 Juli is benoemd tot tijdelijk directeur van het Rijksmuseum van Bilderbeek- Lamaison te Dordrecht jhr. E. W. C. Six, di recteur van het Friesch Museum te Leeuwarden. Het weeshuis te Deventer. De meerderheid van het bestuur met inbegrip van den voorzitter van het Burgerwees- en kinderhuis te Deventer heeft ontslag ingediend, wegens de bemoeming van een S.P.'er tot lid van dit bestuur. De vlucht naar Indië. Naar men verneemt is aan luit. Goedhart dooi de ministers van Marine en Koloniën toestem ming voor den vliegtocht naar Indië verleend. De staking in Engeland. Uit Rotterdam bericht men Het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders heeft ernstig overwogen wel ke houding zal moeten worden aangenomen door de Nederlandsche havenarbeiders en zee lieden in geval in Engeland de transportarbeiders tot staking mochten overgaan. In dergelijk geval zal overeenkomstig de gewoonte van de laatste jaren, ook van Nederlandsche zijde steun aan de Engelsche arbeiders diene te wor den geboden en deswege zullen de havenarbeiders en zeelieden van ons land worden opgeroepen hun medewerking te weigeren aan elk vervoer van goederen aanr havens van het Vereenigd Ko ninkrijk. Indien in Engeland de dreigende staking mocht uitbreken, zal, naar Reuter meldt, de dienst van de maatschappij Zeeland van Vlis- singen op Folkestone gewoon blijven doorgaan. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare ver gadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag, 15 April a.s. 18. Voorstel van B. en W. tot uitbreiding van school B aan de Zwartewaalschestraat en tot het daarvoor verleenen van een crediet van 30.400.—. B. en W. deelen den Raad het volgende mede In verband met het tekort aan schoolruimte in de z.g. Gorzen, is het noodig geworden, dat school B wordt uitgebreid met twee lokalen. Het eene lokaal zal voorloopig gebruikt wor den voor een parallelklasse, terwijl het tweede lokaal voor het aan genoemde school in te voe ren 7e leerjaar bestemd zal worden. De kosten van deze uitbreidjng worden, met inbegrip van de kosten van de splitsing der school, waartoe in de vergadering van 4 Febr. j.l. werd besloten, door den directeur van Gem. werken geraamd op f 30.400.Voor dezze splitsing is reeds een crediet van /4600 toege staan. Daarom stellen B. en W. voor, ten behoeve van deze uitbreiding een crediet van 25.800 toe te staan. „L. van Beethoven." Maandag 25 April a.s. geeft het Dil. Sympho- nieorkest „L. van Beethoven" zijn tweede Win- terconcert in de gehoorzaal v/d. R. K. Volksbond Een keurig programma is samengesteld uit werken van Haydn, Wagner, Brahms e.a. Als solo-cellist zal optreden de heer Willem de Jong, uit Rotterdam. Aan den vleugel Mevr. Berck-Feltzer. Het aanvangsuur is gesteld op kwartover achten. Burgerwacht-Sport-Vereeniging. Als eerste onderafdeeling der Burgerwacht alhier, is gisteren opgericht de Schied. Burger- wacht-Spojrtvereeniging, aanvankelijk met een aantal van 30 leden. Voorloopig zal alleen de turn- en de scherm-sport beoefend worden, ter wijl het voornemen is bij voldoende deelname er ook een bóksafdeeling aan te verbinden. Ter regeling der loopende zaken vormde zich een Bestuur, waarin zitting namen de heeren P. v. Zutphen, voorzitter, G. J. Hooyer, secretaris, J. C. L. Lindner en F. de Koning, Commissaris sen, terwijl de vijfde plaats zal ingenomen worden door een nog nader aan te wijzen lid van het Bur gerwacht-bestuur. De oefeningen namen reeds

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2