Dagblad voor Schiedam Omstreken. gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Vrijdag 15 April 1921. No. 13012 F EU f i, L g T O N. lie Graaf en zijn Miter. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeehngen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. wj leraalange geheel* Invaliditeit fcl veilles van een hand, veel *1 «og kQ veiHei duim i kt veiHei van een «Qavlngev M vevliai van eiken ande- ■en vlngei De venekeiiag weidt jewaaiheigd deei de Heüandiehe Algemeens Teneheiingihanh le lehledam. Buitenlandseh Nieuws. ENGELAND. De regeering is druk bezig, alle noodige maat regelen te nemen, om voorbereid te zijn wanneer de staking Vrijdagavond begint. liet publiek neemt tot dusverre de stakingsbedreiging nog al kalm op. Het valt niet te ontkennen, dat men over 't algemeen sceptisch tegenover de plannen van de Triple Alliantie staat. Men gelooft, dat het stakingsbevel in tal van organisaties niet die uitwerking zal hebben, welke men ervan ver wacht. Gisteravond laat werd in een der zalen van het Lagerhuis een zeer druk bezochte vergadering gehouden van de voornaamste leden van de ver schillende partijen. De vergadering werd toe gesproken door Frank Hodges, secretaris der mijnwerkersfederatie. Hij deed een nieuw voor stel, dat alsnog zou kunnen leiden tot de oplos sing van het mijnwerkersconflict. Hodges verklaarde, dat de mijnwerkers be reid zouden zijn een tijdelijke oplossing van de loonkwestie te bespreken, zonder dat voor uit wordt geloopen op de kwestie van de dis- trictsgewijze loonregeling, door de mijneige naren verlangd. Over deze kwestie zou later kunnen worden onderhandeld. Aan Ilodges werd daarop gevraagd, de hoofd leiding van de „Triple Alliantie' te verzoeken haar sympathiestaking uit te stellen. Hodges verklaarde zich daartoe bereid. Den Unionistischen afgevaardigde Marriott werd opgedragen het aanbod van Hodges aan Lloyd George mede te declen. De mijneigenaars hebben tot de vertegenwoor digers der mijnwerkers een uitnoodiging ge richt. tot het houden van een conferentie ovei de loonen, die aan de slechtst betaalde mijnwer kerg worden uitgekeerd. DE HEFFING OP DEN DU1TSCHEN INVOER. De Fransche Kamer heeft hare besprekin gen gehouden over het wetsontwerp, nopens de heffing van 50% ad valorum op de in Frank rijk ingevoerde Duitsche handelswaren voort gezet. De artikelen 1 tot 6, nopens de heffings bepalingen en de sancties in geval van het'af geven van valsche verklaringen, werden zon der debat aangenomen. Art. 7 stelt van deze heffing vrij de goede ren, welke worden doorgevoerd en die, welke voor 8 Maart zijn betaald. Dit artikel werd aan genomen, onder aanbrenging van een amen dement, volgens hetwelk .de goederen, die vóór 8 Maart in Duitscldand zijn besteld en op wel ker prijzen reeds afbetalingen zijn geschied en die het Duitsche grondgebied voor 17 Maart hebben verlaten, zullen zijn vrijgesteld. Ingevolge een verklaring van den commu- nistischen afgevaardigde Lafont, die schrap ping eischte van art. 8, omdat hij voorzag, dat inbreuk zou worden gemaakt op dit artikel, (Naar het Duitsch). hetwelk een politiek van wraak inhield, ont stond rumoer, waarop de minister van finan ciën Doumer tusschenbeide kwam. Hij erkende, dat het hier een exccptioncclc wet gold, doch hij stelde de vraag, of de fout in dezen schuilde bij Frankrijk of wel bij hen, die Europa niet tot hun slaaf hebben kunnen maken en de al te zachte voorwaarden der over winnaars niet hebben willen aanvaarden. Doumer verweet den communisten de besten diging te willen van den toestand, welke is ge schapen door Duitschlands voortdurende wei gering, om zich te onderwerpen aan de bepa lingen van het verdrag, hetwelk het heeft on derteekend. „Daarom was het nöodig voorloo- pige maatregelen te nemen." zeide Doumer, „omdat wij ons niet slechts gesteld zien tegen over Duitschlands kwaden wil, doch ook te genover ware oplichterijen, (bijval). De artikelen 8 en 9, welke de wet ook op de kolonies van toepassing maken, werden aange nomen. Een amendement, volgens hetwelk de wet niet eerder van kracht zal zijn, dan na den datum ha rei' aanneming door alle staten, die te Londen vertegenwoordigd waren, werd we derom ingetrokken door den indiener op voor stel van Doumer, die verklaarde, dat zulks een teeken van wantrouwen zou zijn ten aanzien der geallieerden. De wet in haar geheel werd tenslotte met 383 tegen 79 stemmen aangenomen. DUITSCH LAND. Lil, Berlijn meldt men Het valt niet te betwijfelen, of er bestaat, in weerwil van de talrijke tegenspraken, in het rijkskabinet; geen eensgezindheid, ten aanzien van Duitschlands houding met betrekking tot de schadeloosstelling. De aanhangers van liet cen trum dringen er krachtig op aan, dat Duitsch- land nieuwe, voorstellen zal doen. Daartegen ver zet- zich in de eerste plaats de Duitsche volks partij. Het voornaamste centrumblad, de „Ger- mania," dat hedenmorgen het sensationeele bericht bevatte omtrent, een bemiddelings voorstel van neutrale zijde, in zake de schade loosstellingskwestie, verklaarde hedenavond, dat het centrum voor het einde dezer week een vei- andering ie het kabinet niet verwacht. Wanneer deze week voorbij gaat, zegt de „Germania, verder, zonder dat er oen wijziging in de regee ring plaats heeft, dan zullen wij dat beschou wen als een bewijs,- dat men niet langer onze politieke leiding wenscht. Uit deze woorden der „Germania" blijkt dui delijk, dat de centrum-ministers uit het rijks- kabinet zullen treden, liever dan den eersten Mei in besluiteloosheid af te wachten. Financiën, graaf Banfv wordt minister van Bui- I enlandsche Zaken, en Szabo minister van Land bouw. GRIEKEN EN TURKEN. In de zitting der Nationale Vergadering her innerde de premier, Goenaris er aan, dat de Griekse he delegatie ter Londersche co ïferent.ie zich haar antwoord op de voorstellen der co i- fcrentiehad voorbehouden en dat de Turken had den verklaard binnen vier weken Le zullen ant woorden, wanneer overeenstemming zou zijn bereikt met Angora. „Doch," merkte Goenaris op, „onlangs werden verdachte troepen-concen traties' der Turken in Klein-Azië opgemerkt en het was duidelijk, dat na het sluiten der Turk- sche-Fransche overeenkomst de Turksche troe pen van Cilicië naar ons front zouden worden overgebracht. Daarom riepen wij drie lichtin gen onder de wapenen. „De groote mogendheden," ging lvij voort, „lieten ons alle vrijheid van handelen in Klein- Azië en na mij in verbinding te hebben gesteld met hunne staatslieden, kan ik verzekeren dat hunne gevoelens jegens ons, dezelfde zijn als vroeger. De officieren en adjudanten der cavalcnere- servé van de lichtingen 1901 tot 1913 zijn onder de wapenen geroepen. Volgens berichten uit Smyrna hebben 30.000 man Turksche troepen, gesteund door artillerie en cavalerie, gisteren een aanval gedaan op de Grieksche troepen aan het front van Afioen Ka rahissar, in het bijzonder in den sector Toeloe- vboenar. De aanval welke geleid werd door Kemal Pasja, had ten doel, het Grieksche legerkorps te isoleer en, dat Afioen Karahissar een be- angrijke ravitailleefingsbasis bezet houdt. Deze aanval stootte af op den krachtigen té gen-aan val der Grieken, welke gesteund werd door hevig artillerievuur. De Turken leden zware verliezen en werden genoodzaakt, al vochtende terug te trekken, mot achterlating van 6800 gevangenen, onder wie 5 officieren. Tevens werden door de Grieken vijf kanonnen en twaalf mitrailleurs buit gemaakt. HONGARIJE. Uit Boedapest, wordt gemeld, dat graaf Beth leh opdracht heeft gekregen, een nieuw minis terie te vormen. Von Iiegedis blijft minister van pijen in staat stellen, gebruik te maken van het wederzijdsche materiaal. De Fransche gedelegeerde Sibille oefende critiek uit op de conventie en herinnerde er aan, dat artikel 379 van het vredesverdrag van' Versailles bepaalt, dat de conventie zal staan onder de bescherming van den olken- bond en dal artikel 366 bepaalt, dat deze con ventie zal worden gemaakt op uitnoodiging van den Zwitserschen bondsraad tusschen de staten, welke deelachtig zijn aan de conventie van Bern, welke Frankrijk gedurende den oor log heeft opgezegd en waarvan het een herzie ning wenscht. Sibille was van oordeel, dat dit belangrijke werk moet worden verricht met voorzichtigheid en door de conferentie van Barcelona door eenvoudige aanbevelingen moet. worden voorbereid. De afgevaard'gden van Tsjecho-Slowakije en Italië deelden het Fransche standpunt niet, hetgeen de Braziliaansche gedelegeerde ech ter ondersteunde De Zwitsersche afgevaardigde Garlm stelde voor, de conventie om te zetten in een tekst, welk'e meer dan een eenvoudige aanbeveling zou zijn. De Belgische gedelegeerde Neujean stelde voor, den vastgest.elden tekst een aanbeveling te noemen. Het Fransche voorstel verwierf zestien stem men voor en twaalf tegen, met vijf onthou dingen, onder wie België, Engeland en Japan. Italië, Nederland en Zwitserland stemden o.a. tegen het Fransche voorstel. v Morgen zal de conferentie beslissen over de interpretatie van dezen uitslag. Het hoofd van den generalen stal van Wran- gel is te Belgrado aangekomen, ten einde de regeering goedkeuring te vragen om op Joego- Slavisch grondgebied Russische troepen, welke zich op het oogenblik te Constantinopel en de eilanden in de Aegische Zee bevinden, te mogen onderbrengen. Staten - G ener a al. ALLERLEI. Uit Barcelona meldt men Gisteravond hebben verscheidene onbekenden in de omgeving van Barcelona een aantal revol verschoten gelost, waardoor een twintigjarige werkman werd gedood, die afgevaai digde nas eener roode vakvereeniging .in de ververij, waar hij werkzaam was. internationale verkeersconferöntie heeft gisteren de ontwerpconventie besproken, nopens het internationaal regiem der spoorwegen. Vol gens de bepalingen dezer conventie erkennen de contracteerende staten, dat het wenschelijk is, maatregelen te nemen, welke het internationa- ,e rezigers- en goederenvervoer vergemakkelijken en diensten instellen, welke de spoonvegmaatscha 55 Heerriep hij, wij hebben u gehoord en snellen u ter hulp. Het waren Musdemon en de vier gewapende knechten, die het gevolg van den graaf uitmaakten. Deze onverwachte hulp ziende, dacht de graaf aan wraak en hij verviel van wanhoop in woede. Dood aan dezen roover riep hij, zijn sabel trekkende. Hij heeft mijn zoon vermoord. Do odt hem De zes mannen wierpen zich op den ban diet. Deze overmand door den plotselingen aanval, week terug naar de driekante ope ning met een gebrul, dat eerder woede dan vrees uitdrukte. Vrienden riep de graaf, vooruitwerpt 't monster in den afgrond. Nog eer vallen er de sterren in, hernam de roover. Vooruit! moed! riep de kanselier! val aan! Ellendeling, gij hebt uw laatsten moord volbracht. De roover bleef met de rechterhand de bijl zwaaien en greep met de linker een hoorn, die aan zijn gordel hing, zette dien aan zijn mond en blies er op, wat door een zwaai gebrom uit den afgrond werd beantwoord. Een.ige oogenblikken later, terwijl de graaf met zijn dienaren meer en meer op den kleinen man indrongen en hem reeds den eersten trap hadden doen afdalen, verscheen het kolossale hoofd vah een witten beer onder aan de trap. Verschrikt en verbaasd deinsden de aanvallers achteruit. De beer klom naar boven en liet zijn bo- bloeden muil en zijn scherpe tanden zien Ik dank u, Friend, riep de bandiet. - Gebruik makende van de verbazing van zij ne vijanden, wierp hij zich op den rug van het logge dier, dat do trap achterwaarts af daalde, terwijl hij de dreigende tanden aan de vijanden van zijn meester toonde. XXVI. Daags na zijn bezoek te Munckholm, beval de gouverneur van Drontheim reeds vroeg in den morgen den wagen aan te spannen, hopende te kunnen vertrekken, voordat de gravin van Ahlefeld op was. De generaal had 't bestuur der provincie voorloopig aan den bisschop overgedragen Reeds had hij zich in zijn regenmantel ge stoken, toen de portier de gravin aanmeldde. Deze tegenspoed bracht den ouden so- daat uit zijn goede luin\hij lachte met I TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag14 April. Het wetsontwerp tot wijziging der Successie wet wordt aangenomen met 57 tegen 18 stemmen- Een motie van Orde van den heer YV ij n k o o p betreffende den toestand in de Veenstreken wordt verworpen met 75 tegen 3 stemmen. De motie-De Jonge betreffende regeling in het algemeene mijnreglement van de medezeggen schap, de rechtspositie en de arbeidorsvoorwaar- den van de mijnwerkers wordt verworpen met 45 tegen 32 stemmen Herziening L e e r p 1 i c h L w e t. De heer v. d. Molen (A. R.) verdedigt nader zijn motie. Verschillende leden repliceeren, waarna de Minister dupliceert. De motie- Van der Molen „De Kamer over- vuur van honderd kanonnen, maar week voor de listen eener vrouw. Wel, zei de gravin, wat heeft hij u ge zegd Wie Poel zei hij mij, dal het rijtuig gereed stond. - Ik spreek van den gevangene van Munck holm, generaal. Ha. Heeft hij uwe vragen- voldoende beant woord Maarzeker, gravin, zei de gouver neur, wiens verlegenheid men licht begrijpen ban. Hebt gij de bewijzen, dat hij m den op stand der mijnwerkers betrokken is Mevrouw, riep Levin, hij is onschuldig. Meer zei hij niet, want hij had de overtui ging van zijn hart uitgesproken. Is hij onschuldig? herhaalde de gravin teleurgesteld, vreezende dat Schumacker zij ne onschuld te duidelijk aan den gou\erneui bewezen had. De gouverneur dacht na en herhaalde p een Loon, die twijfel uitdrukte: Onschuldig. 4a - mdien gij Wd-'indien ik wil, generaal, en de boosaardi ge vrouw schaterde van t lachen. Deze lach kwetste den gouverneur. Gravin, ik geef enkel verslag aan den vice-koning yan mijn onderhoud met Schu macker. Hij boog diep en ging naai het binnen plein, waar hem 't rijtuig wachtte, waarvan 't heenrollen weldra den bewoners van Dront heim aankondigde, dal de gouverneur vertrok ken was. u Ja zei de gravin van Ahlefeld bij haar zelve, gó maar heen, dolende ridder, uwe af wezigheid verlost ons van de bescherming onzer vijanden. Ga, heen, uw vertrek is t teeken van de terugkomst van rrnjn Frede- rik Ik vraag het u, den mooisten ridder van Kopenhagen in die akelige bergen te durven sturen. Hij zal spoedig terugkeeren. Arme moeder. XXVII. v Ordener, die neergedaald was uit den to ren, van waar hij den vuurtoren van Munck holm zag, had naar alle kanten zijn armen gids Spiagudry gezocht. Lang had hij hem geroepen, alleen de echo uit het gebergte had hem geantwoord. Verwonderd over deze onbe grijpelijke verdwijning, die hij aan den panischen schrik van den vreesachtigen bewaarder toe schreef en gedeeltelijk aan zich zei ven te wijten had, wijl hij hem zoolang alleen gelaten iat besloot hij den nacht op de rots van Oëlmoe door te brengen, om hem gelegenheid te geven er te keeren. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1