Dagblad voor Schiedam en Ciratis-OngevaDeBierzekerinB j n. 144ste Jaargang. Zaterdag 16 April 1921 No. 13013. F EU i L L De Graaf en zijn Dochter. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels fl.^j elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee Maden levenslange I ff w"*b *nn geheele 1111 hand, lavalitttel; i u ImMW veel et eog De verzekering vuti gewaarbergi fleer de Heilauieehi plan ook mocht worden aangenomen, geen bQ verUee vu floefl iijy mi fluim ■nekeringibank te lehleflani. bQ verlies van een •qavinger b| verlies van eiken ande ren vinger Bij ol krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere ollicieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 14 April 1921 het verzoek van kgjlo. de FIRMA H. A. M. ROELANTS om vergunning tot uitbreiding harer boekdrukkerij in de panden Lange Haven nos. 133, 135, 139 en 141, kadaster Sectie G. No. 1202, door bij plaatsing van een stoomketel van 2.3 vierk. M. verwarmingsoppervlak en 4 electromotoren van totaal 8 P.K. en 2o. J. F. v. d. KNAAP om vergunning tot uitbreiding van de broodbakkerij in het pand Geervlietschestraat 1, kadaster Sectie M. nos 2899 en 2900 (oud 2135) met een electromotor van H/g P.K., drijvende een deegmachine. VERDAAGD, aangezien het deskundig on derzoek nog niet is geëindigd. Burgemeester en Wethouders van Schie- dam hebben bij hun besluit van 14 Apiil 1921 vergunning verleend aan de NV P. VAN GENT'S DISTILLEERDERIJ v/h Joh. Kreuger tot uitbreiding van de distilleer derij in het pand Noordvest 69, kadaster Sectie A. no. 1254, met een electromotor van x/2 P.K., drijvende een pompje. S c h i e d a m, 16 April 1921. Buitenlandse!* Nieuws. ENGELAND. Men verneemt uit Londen dat Hodges bij zijn verklaring in de Donderdag avond gehouden zitting van het Lagerhuis gezegd heeft, dat de mijnwerkersfederatie en de regeering te zamen bereid zijn besprekingen te houden over de loonkwestie, afgescheiden van het vraagstuk van het nationale fonds Dit aanbod is terstond aan den eerste minister meegedeeld door eenige par lementsleden, die met hem deze nieuwe fase in het conflict bespraken. In den loop van den avond hebben ook de mijneigenaars beraadslaagd en besloten be langrijke concessies te doen. Te constateeren viel, dat de besprekingen in het Lagerhuis geheel vrij van partij-politiek zijn gehouden, en dat Hodges goed ontvangen werd en sympathiek begroet. De mijneigenaars verklaarden zich bereid de volgende concessies te doen Zij zullen de loonen zóó hoog houden als het bedrijf zebijmogelijkheid kan dragen.Ze verkla ren zich verder bereid, maandelijksche con ferenties te zullen houden met de vertegen woordigers der mijnwerkers, ten einde den toestand in het mijnbedrijf te bespreken. J en slotte verklaren zij ,een zoodanige regeling te zullen treffen, dat de mijnwerkers, welk (Naar het Duitsch). &6 Hij versterkte zijn inwendigen mensch, wik kelde zich diep in zijn mantel en legde zich neer bij het vuur, dat langzamerhand uitdoofde. Weldra sliep hij in, want de slaap wijkt niet van hem, wiens geweten gerust is. Bij 't krieken van den dag stond hij op, maar vond niets van Spiagydry dan den be delzak en den mantel, die in den toren ach tergelaten waren en die de bewijzen leverden van een overhaaste vlucht. Hopende hem ten minste op de rotsen van Olmoë terug te vinden, vertrok hij zonder gids, want des anderen daags zou hij Han van IJsland in de grot van Walderliog vinden. Uit het begin van dit verhaal weet de le sser, dat Ordener reeds vroegtijdig aan de vermoeienissen van een dolend en avontuur lijk leven gewend was. Daar hij reeds vaak bet noorden van Noorwegen bereisde, had bij geen gids meer noodig, nu hij wist, waar zich de roover schuil hield. Hij reisde een geheelen dag alleen door de bwgen. schade zullen lijden. Gisterochtend zijn de besprekingen voort gezet tusschen de mijneigenaars en Lloyd George, die den wensch te kennen gaf, onmid dellijk de arbeidersleiders werder te ontmoe ten. De staking afgelast. Het hoofdbestuur van de Triple Alliantie kwam gistermorgen om 10 uur in Unity-house bijeen. Twee uren lang trachtten Thomas en Gosling de leiders der mijnwerkers te bewe gen de uitnoodiging van Lloyd George te aan vaarden en met de eigenaren de onderhande lingen aan te knoopen en de^.basis, door Hod ges aangegeven. De extremistische mijnwer kersleiders hielden evenwel vast aan den dub belen eisch van nationalen raad en „pool." Om 12 uur verlieten de mijnwerkersleiders Unity-House om afzonderlijk te vergaderen. Zij waren het toen nog niet eens over hetant- woord, aan Lloyd George te zenden. Om 1 uur gingen Thomas en Gosling naar het hoofd kwartier der mijnwerkers om nog te trachten hen van gedachten te doen veranderen. Doch tevergeefs. Om half drie was het hoofdbestuur van de Triple Alliantie opnieuw in Unity-house bijeen en na een half uur verlieten de mijn- werkersleiders de vergadering met het defini tieve besluit niet in te gaan op de uitnoodiging van Lloyd George, d.w.z. zij wilden niet onder handelen over een loonregeling afgescheiden van de kwestie van een nationalen raad en een „pool" (een loonfonds). Toen beraadslaagden de leiders van de tran" portarbeiders en die der spoorwegmannen wat hun te doen stond en of de sympathiestaking doorgezet zou worden. Naar wij vernemen ga ven Thomas en Gosling te kennen, dat wegens het afwijzen van Lloyd George's uitnoodiging naar aanleiding van het voorstel van Hodges, de strijd der mijnwerkers niet langer een zui ver economische kwestie gold maar gericht was op een politiek doel, n.l. de nationalisatie. Thomas scheen te kennen te hebben gegeven in die omstandigheden niet bereid te zijn de spoor wegstaking te laten doorgaan, want dat zou een directe actie zijn voor een politiek doel, waartegen hij zich reeds krachtig verzette. Gosling, de voorzitter van de tranportarbei- derd deelde eveneens dat gevoelen, doch indien men goed is ingelicht, was Williams, secreta ris van de transportarbeiders het daarmede niet eens. Er werd over beraadslaagd of de sympathie- slaking zou doorgaan. Naar verluidt deed de secretaris van de spoorwegarbeiders nog een poging de sympathiestaking alleen uit te stel len, Doch ton slotte werd een besluit genomen, dat Thomas onmiddellijk daarop in de volgende bewoordingen aan de pers mededeelde Voor zoover het de spoorweg- en transport arbeiders betreft is de staking afgelast. Het atlassen van de staking werd Lloyd George me degedeeld in het volgende schrijven ondertee kend door Thomas en Cramp „Wij hebben u mede te deelen, dat de heden Het was niet gemakkelijk in dit land te rei zen. Ordener ging soms uren voort, zonder door een wezen aan de tegenwoordigheid van menschen herinnerd te worden. Eindelijk ontmoette hij een boer op een klein grijs paard gezeten. Toen Ordener hem den weg naar de grot van Walderliog vroeg, zcide hij Walder liog, de grot van Walderliog. De steenen zin gen en de beenderen dansen er en de duivel van IJsland woont er in gij zult toch zeker niet naar Walderhog gaan Inderdaad, antwoordde Ordener. Heeft het heerschap dan zijne moeder verloren of heeft het vuur zijn hoeve verbrand Neen, hernam de jonge man. Heeft een toovenaar het verstand van het heerschap beneveld Beste man, ik vraag u den weg naar Walderhog. Altijd noordwaarts, hoer. Vaarwel, ik weet wel hoe gij gaat, maar niet hoe gij terug komt. De boer verwijderde zich en sloeg een kruis- teeken. Het was avond, toen de jonge reiziger het dorp Lurb bereikte, waar, zooals de lezer weet, Spiagudry den uitslag der onderne ming zijns jongen meesters zou afwachten. gehouden vergadering van de vertegenwoordi gers van de federatie van transportarbeiders en van den nationalen bond van spoorwegma chinisten, stokers en klerken, besloot de sta king af te gelasten.De desbetreffende mededee lingen werden gezonden aan alle afdeelingen en aan de spoorwegmaatschappijen". Lloyd George antwoordde daarop „Met voldoening vernam ik, dat uw organi satie geen toevlucht zal nemen tot de onzinni ge methodes om te trachten met dwang een oordeel gevormd to krijgen over een loonkAes- tie, door de geheele industrie van het land te verlammen en lijden te berokkenen aan mil- lioenen onschuldige personen." Ilodges heeft verklaard, dat als gevolg van het besluit om destakingderspoorweg-entransportar- beiders af te gelasten is besloten, een conferentie samen te roepen van vertegenwoordigers uit alle mijndistricten, waarvan de datum heden zal worden vastgesteld. Alsdan zal worden nagegaan hoe sterk het extremistische element is onder de mijnwer kers. Desniettemin valt het zeer te betwijfelen, of de heden door het hoofdbestuur der mijn werkers aangenomen houding de goedkeuring zal krijgen van een groot aantal der afgevaar digden. Inderdaad is het zeer goed mogelijk, dat do meerderheid der mijnwerkers zullen weigeren de staking voort te zetten om de eischen hunner extremistische collega's, en dat zij het raadzaam zullen oordeelen, om met de mijneigenaren in onderhandelingen te' treden over de loonkwestie. Zonder steun van de andere vakbonden kan een voortzetting der staking der mijnwerkers geen voordeel brengen, terwijl zij, wanneer zij de besprekingen hervatten, verzekerd kunnen zijn na een gunstige houding der mijneigenaren. OOSTENRIJK. De stemming over de wefrop de Habsburgers en over de wet op het schooltoezicht moet mor gen plaats vinden, zonder dat men er tot dus ver in geslaagd is de partijen met elkaar tot over eenstemming te brengen. Deze hebben telegra fisch al hun leden te Weenen ontboden. Het is mogelijk, dat de christelijk-socialen er de wet op het schooltoezicht met behulp van de Duitsche boerenpartij met een kleine meer derheid door zullen sleepen, maar er is veel kans op, dat de wet tegen de Habsburgers tegen het verzet der regeering in wordt aangenomen. In dat geval is een ministerieele crisis onvermijdelijk De Fransche gezant te Weenen, gesteund door den Engelschen en den Italiaanschen ver tegenwoordiger, heeft geëischt, dat er een einde zou worden gemaakt aan de beweging voor aan sluiting bij Duitschland en daarbij namens de Fransche regeering gedreigd met het onthouden van verdere steunverleening aan den eisch geen gevolg zou worden gegeven. De bekendmaking van den Franschen eisch heeft te Weenen tot groote betoogingen van verzet aanleiding gegeven. De Berlijnsche ochtendbladen gaan heftig te keer tegen deze bedreiging met hongersnood voor een volk, dat gebruik wil maken van het recht zelf zijn lot te bepalen. DUITSCHLAND. De „Vossische Ztg." verneemt, dat de rijks- regeering waarschijnlijk in staat zal zijn, a.s. Dinsdag in de rijksdagcommissie voor buiten- landsche aangelegenheden een nadere verkla ring af te leggen over nieuwe Duitsche voorstel len inzake de schadeloosstelling. De rijksraad heeft de aanvullende begrooting voor 1920 goedgekeurd. Daarop is o.a. een be drag van 100 millioen mark uitgetrokken in ver band met het vredesverdrag ter bevrediging van de door de intergeallieerde Rijnlandcommis sie ingediende vergaderingen en van verdere uitgaven voor de bezettingstroepen. In het geheel sluit de begrooting 1920 met een bedrag van 134 milliard tegen 3.4 milliard in 1914. Met inbegrip van de tot nu toe bewilligde credieten is er een tekort van 86.8 milliard. RUSLAND. Naar het „Journal de Genève" meldt, heeft Trotzki dezer dagen ter gelegenheid van de bevordering van cadetten van een der Rus sische krijgsscholen een rede gehouden. Hij zeide o.a. Het geheele effectief van het hoogere krijgsschooleskader is in de laatste drie jaar met 1500 vermeerderd, en het aantal offi cieren bedraagt thans meer dan 150.000. Den volgenden zomer zullen wij het offensief tegen Indië kunnen beginnen en revanche nemen op Polen. Van den anderen kant worden de volgende bijzonderheden over de organisatie van het roode leger medegedeeldDe roode strijdkrachten bestaan uit 25 legers, waarvan 17 linielegers en 5 arbeidslegers, welke laatste troepen over Perim, Orensburg, Oeralsk, den Kaukasus en Kazan zijn verdeeld. Elk leger telt 94 divisies infanterie en 28 divisies cavalerie. Overigens moet gezegd worden, dat deze divisies dikwijls niet veel grooter zijn dan een regiment en soms zelfs nauwelijks de grootte hebben van een bataljon. Er zijn bovendien op het oogenblik nog drie legers in wording. Een van deze, het z.g. internationale leger, bevindt zich in de buurt van Samara en Saratof. Het is bestemd voor operaties in Perzië en telt ongeveer 100.000 man. Hij ging op de eerste de beste hut af, die hij in de duisternis kon onderscheiden. Hij klopte op 't houtwerk der deur en riep Een reiziger. Binnen, antwoordde een stem. Op 't zelfde oogenblik opende een gedienstige hand de deur en Ordener trad de ronde woning van een Noorweegsch visscher binnen. Na van de gastvrijheid ruim genoten te hebben, kwam hij in gesprek met een broe der der visschers, die van de tocht naar de bergen terugkwam. Toen Ordener zijn voor nemen had bekend gemaakt, om Han van IJsland te Walderhog te gaan bevechten, maakten alle hutbewoners in ontsteltenis kruizen, en raadden hem dit ten ernstigste af. Tot groote verbazing van Ordener trad echter eenklaps de jager, Kennybold, op hem toe en fluisterde hem in 't oor „Gij gaat Han Van IJsland bevechten om wille van graaf Griffenfeld. Gij verricht daardoor een edele daad,waarbij gij kunt rekenen op densteun vanmij,Kennybold,den besten jager der bei gen. In de nabijheid van Walderhog heb ik heden een beer ontmoet, dien ik morgen zal opzoeken. Ik zal u tevens den weg naar Wal derhog wijzen. Nadat Ordenei van zijn verbazing over de mededeeling des jagers be komen was, gebruikte men gezamenlijk t avondmaal en b^jaf zich daarna ter ruste. ITALIË. Naar uit Livorno wordt bericht, zijn bij een gevecht tusschen fascisten en extremisten 2 personen gedood en 10 gewond. Er werden 15 arrestaties gedaan. DENEMARKEN. Het conflict in de Deensche industrie tusschen werkgevers en arbeiders, waarbij ruim 200.000 werklieden betrokken zijn, schijnt zijn oplossing nabij te zijn. Een vergelijk kon r3eds worden getroffen in de textiel-, schoenen- en houtin dustrie de daarbij betrokken 22.000 arbeiders zullen a.s. Donderdag den arbeid weder hervat ten. In de ijzer- en andere industrieën zijn de XXVIII. De eerste zonnestralen kleurden nauwe lijks de hoogste toppen der rotsen rood, toen een visscher een hooge gestalte de^ rotsen zag afdalen en door den ingang vsfn t vreeselijk hol van Walderhog had zien verdwijnen. 't Was Ordener, do edele zoon van den vice-koning van Noorwegen, die, terwijl twee koninkrijken hem bij zijne hooge verloofde waanden, alleen en onbekend zijn leven kwam wagen voor haar, aan wie hij zijn hart en zijn toekomst geschonken had, voor de dochter van een gevangene. Kennybold en zes gezellen van dezen, wel ke hem den weg gewezen hadden, waren op een halve mijl afstand van Walderhog ach ter gebleven en deze koene jagers hadden met verbazing den avontuurlij ken reizigernagestaard. De- jonge man trad de grot van Walderhog binnen, als in een lang gewenschte haven. Op 't punt van een monster te bevechten, waarvoor een geheele provincie beefde, stond hem niet het schrikkelijk beeld van den bandiet voor den geest, maar wel de engelachtige maagd, biddend voor hem aan den voet des altaars van haren kerker. Hij zette zijn tocht voort door kromme gan gen, zwak verlicht dooi' half diclitgegioei e spleten in de rotsen. (Wordt vervolg'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1