De malaise. De Minister van Arbeid heeft gistermiddag een conferentie gehad met werkgevers en arbeiders in de lederindustrie, maar aanleiding van de malaise in deze industrie, mede als gevolg van de buitenlandsche concurrentie. Suikervoorziening. Volgens het ,,Ned. Wkbl. voor den handel in Kruidenierswaren" heeft de Minister de Rijkscommissie van Toezicht op de Suikervoor ziening ontbonden. Centrale van Hoogere Gemeente-Ambtenaren. In de op Zaterdag 9 dezer te Amsterdam gehouden eerste vergadering van dei Ver- eenigingsraad van bovengenoemde Centrale en in de daarop gevolgde bestuursvergadering is het definitieve bestuur samengesteld als volgt mr. dr. J. H. van Zanten, Amsterdam, voorzitter dr. G. Spoelder, Haarlem, vice-voor- zitt.er M. Rooy, Rotterdam, secretaris dr. T. van den Hoorn, den Haag, 2e secretaris, J. Ploeger, Enschedé,penningmeester. Het bestuur werd gemachtigd met het bestuur van de Centrale van Hoogere Rijksambtenaren een overeenkomst aan te gaan om het orgaan dier Centrale tot een gemeenschappelijk te maken. De Vereenigirigsraad hechtte goedkeuring aan het voorstel tot voortzetting van het over leg omtrent aansluiting bij het Algemeen Nederlandsch intellectueelen Verbond, met dien verstande, dat de eindbeslissing over aan sluiting van den Raad blijft voorbehouden. De malaise in de binnenscheepvaart. Uit Groningen meldt men ln de deze week gehouden vergadering van het hoofdbestuur van den Algemeenen Schip- persbond is.besloten, met het oog op den minder gunstiger toestand der financiën, welke in hoofd zaak veroorzaakt wordt door de aanhoudende slapte in het bedrijf, over te gaan tot het verlee- nen van het ontslag aan alle districls-nmbtena- ren, met behoud van een voorzitter te Rotterdam te Amsterdam, te Arnhem,te Groningen en Zwol le en te Harlingen. Met algemeene stemmen werd aangenomen een voorstel dat de A. S. B. zich geheel zal terugtrekken van zijn bemoeiingen bij de be vrachting, dus ook van zijn bemoeiing op de beurzen. Blijkens mededeelingen van het Dagelijksch Bestuur is men tevreden over de resultaten, bereikt bij de voorloopige uitvoering van het besluit der jaarvergadering tot stichting van een Schipperstransportvereeniging. In bespreking kwam een te Amsterdam ver spreide circulaire, onderteekend door de af- deelingsbesturen van de verschillende schip- persorganisaties en ook door den districts voorzitter en districtssecretaris van den A. S. B. Het hoofdbestuur was van meening dat het districtsbestuur van Amsterdam ten onrechte die circulaire mede had onderteekend. Het hoofdbestuur kon zich met den inhoud van deze circulaire, gericht „Aan de schippers der binnenvaart", niet vereenigen en verklaarde met nadruk geenerlei verantwoordelijkheid voor den inhoud der circulaire te aanvaarden. Overal wordt thans door de schippersvrou wen van de binnenvaart druk geteekend op het volgend verzoekschrift aan de Koningin „Ondergeteekenden, alle vrouwen van schip pers, smeeken Uwe Majesteit de aandacht van Hare Ministers te vestigen op de ellende en armoede, die ten gevolge der uitgebreide en langdurige werkloosheid in het schippersbe drijf op de schepen is binnengetreden. Velen van hen, moeders in vaak groote gezinnen, zien den tijd snel naderen, dat zij hunne kinderen, wanneer zij vragen om brood, zullen moeten afwijzen. Ten einde raad wenden zij zich tot U, Onze Landsvrouwe, in de zekerheid, dat het in uwe macht ligt, de grootste armoede bij ons te lenigen en onzen honger te stillen." De koninklijke familie. Het Koninklijk gezin is gistermiddag 3.16 per Holl. Spoor van het bezoek aan Amsterdam, in de residentie teruggekeerd. De trein, waar zich aan het achtereinde de Kon. salonwagen bevond, zou aanvankelijk aankomen vóór het Kon. Paviljoen, doch en kele minuten vóór de aankomst berichtte'n telegram uit Leiden, dat de trein op het spoor langs het perron voor het gewone reizigersvervoer zou binnenkomen. In allerijl werden toen door den stationschef en de politie de noodige maatregelen getroffen. Koningin, Prins en Prinses werden bij aan komst door een zeer talrijke menigte op het perron toegejuicht en verlieten het station door den opgangtunnel. Ook op het stationsplein werden de vorstelijke personen, die in een open auto naar het landgoed den Ruigenhoek reden, door zeer velen toegejuicht. Gemeenteraad. de invordering zou worden gebruikt. Nadien zijn er nog meer kohieren vastgesteld en werden er eind Febr. en begin Maait nog aanslagbil jetten rondgezonden. Er zijn nu reeds waarschu wingen rondgezonden om den aanslag te vol doen. Spr. zou van den weth. wel een positief antwoord willen hebben of een tijd bepaald zien binnen welken het bedrag moet worden betaald. Is het de bedoeling, om na de eerste waarschuwing verder te gaan en ten slotte de deurwaarder te doen optreden*? Weth. B o d d e s verklaart, dat het wel juist is, dat hij bij den ontvanger zou aandrin gen op clementie. De ontvanger heeft zich be reid verklaard in dien geest te handelen. Men moet evenwel in aanmerking nemen, dat de ontvanger ook moet handelen overeenkomstig de verordeningen.De uitzending der waarschu wingen is een administratieve maatregel. Moch ten er personen zijn, die niet betalen kunnen, dan doen zij het verstandigst om eens met den ontvanger te gaan praten. Wanneer dan blijkt, dat de menschen inderdaad onmachtig zijn, zal het met de vervolgingskosten wel niet zoo'n vaart loopen. De heer Swartjes is dankbaar voor deze verklaring en hoopt dat de vervolgingskosten niet in rekening zullen worden gebracht. Agenda. 1. Aanbeveling van curatoren van het Gym nasium ter benoeming van e'en curator ter ver vulling der vacature, ontstaan door het aan den heer Dr. J. Endtz verleend eervol ontslag. Aanbevolen worden de heeren Mr. J. H. Welcker, Mr. F. Bordcwijk. De Raad benoemt den heer Welcker. 2. Aanbeveling van de Commissie van Toe zicht op het Bewaarschoolonderwijs ter benoe ming van een lid der Commissie ter vervulling der vacature, ontstaan door de periodieke af treding van mej. A. E. G. Melchers. Aanbevolen worden mej. A. E. G. Melchers, mej. J. Nolet. De Raad benoemt mej. Melchers. 3. Voorstel van B. en W. om de aan school D. benoemde onderwijzeres, mej. M. Hakemulder over te plaatsen naar school H. Goedgekeurd. 4. Voorstel van B. en W. tot aanstelling van den heer J. Maltha Jr. tot makelaar in spiritus, moutwijn en gedistilleerd. Goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan de N. V. „Maas en Waterweg" q.q. van een per ceel bouwgrond aan de Burgemeester Knappert- laan. De heer Brounts vindt de verkoopprijs van den grond te laag en wenscht dezen hooger te stellen. Weth. Houtman betoogt, dat de gemeente den bouw van het soort woningen, hetwelk men daar wil stichten, in de hand moet werken. In Grondbedrijf waren aanvankelijk ook be zwaren. Ten slotte was er een meerderheid vóór om den grond voor 18.te verkoópen. Hoe meer bewoners van dit genre huizen de gemeente kan trekken, destemeer zal de belas tingdruk afnemen. Weth. geeft den heer Brounts in overweging ditmaal met het voorstel van Grondbedrijf mee te gaan. De heer Bron n t s zegt, datmen bij de beoordeeling van de waarde van den grond terrein en omgeving in aanmerking moet nemen. Weth. Houtman blijft het voorstel van B. en W. aanbevelen. De heer Brounts wil dan wel voorstellen, den prijs van 18 op 25 per vierk. M. te stellen, althans hooger. De heer Dinkelaar acht het beter het voorstel terug te zenden naar de betrokken commissie. Wij kunnen wel 25 vragen, zegt spr., maar het is dan de kwestie of de kooper den grond zal accepteeren. De voorzitter geeft den heer Brounts ook in overweging nu met het voorstel mee te gaan en in de commissie te laten overwegen, of er in 't vervolg een hoogeren prijs zou zijn te bedingen. Het voorstel-Brounts wordt niet voldoende ondersteund. Het voorstel van B. en W. wordt daarna in stemming gebracht. De stemmen blijken te staken (11II). Tegen de heeren De Bruin, Hijman, Vah der Hoek, Brounts, Dinkelaar, Evers, Korpel, Van der Most, J. M. van Pelt, Van der Schalk en mevr. KoetenOoms. Weth. Houtman meent, dat de stemming onzuiver was, met het oog op de voorstanders van erfpacht. Er wordt .daarna opnieuw gestemd over het principe verkoop of erfpacht. De Raad besluit nu met 14 tegen 8 stemmen in principe tot verkoop en vervolgens met 18 tegen 4 stemmen tot afstand van den grond aan de aanvraagster. 6. Voorstel van B. en W. tot verkoop van het bouwterrein, gelegen aan de St. Liduina- straat tusschen de Huysmans- en de Anthonie Muysstraat aan LI. Kiela. Goedgekeurd. (Wordl vervolgd). onderhandelingen nog gaande, doch men hoopt binnenkort tot een voor beide partijen aanneme lijk vergelijk te komen. ALLERLEI. Volgens bericht uit Boekarest is een uit Odessa terugkeerend transportschip in Warna aange komen. Aan boord bevonden zich o.a. vier bols jewistische commissarissen, die ruim 20 millioen fr. aan waarde-papieren en bankbiljetten in hun bagage met zich voerden. Het geld was voor de bolsjewistische propaganda in Bulgarije en Roemenië bestemd. De vier commissarissen zijn bij aankomst in afwachting van instruc ties uit Sofia onder bewaking der politie ge steld. De Poolsch-Litausche conferentie, die te gen Maandag te Brussel bijeengeroepen is, zal waarschijnlijk twee weken worden uitgesteld. Een enorme Duitsche Zeppelin, welke reeds eenige uren boven Czenstochowa had gekruist, werd ten gevolge eener verkeerde manoeuvre genoodzaakt in de nabijheid van Warschau te landen. De bemanning welke bestond uit drie officieren en tien soldaten, voorzien van tele graaftoestellen en stafkaarten, is in arrest ge steld. De Roemeensche regeering heeft een com missie ingesteld, welke een onderzoek zal doen naar den aanwezigen graanvoorraad, teneinde het noodige graan voor binnenlandsch gebruik te reserveeren en precies te weten wat er uit gevoerd kan worden. Volgens een bericht uit Belgrado heeft Servië zijn eisch tot schadevergoeding aan Duitschland op 19 milliard dinar geschat. Binnenland. De nieuwe internuntius. Omtrent den nieuwen internuntius bij ons hof, Mgr. Rob. Vincentini, deelt de Resi dentiebode o.a. de volgende biografische bij zonderheden mede Mgr. Robert Vincentini werd geboren te Aquita. Hij verwierf den doctorsgraad in de H. Theologie aan het Pauselijk seminarie. Behalve dezen doctorstitel behaalde hij den titel van meester in het kerkelijk en burger lijk recht. Op jeugdigen leeftijd werd hij uit genood igd door de Curie zich toe te leggen op de studie, benoodigd voor de diplomatieke loop baan. Te Rome werd mr. Vincentini in Novem ber 1906 benoemd tot plaatsvervangend hoog leeraar in het burgerlijk recht aan de rechts faculteit der Apollinaris en in 1907 plaats vervangend professor in de beide rechten. In Maart 1908 ontving mgr. Vicentini de definitieve benoeming als Hoogleeraar in het publiek kerkelijk recht hetwejlk hij doceerde tot het jaar 1919 In dit jaar werd aan de rechtsfaculteit, hervormd door Paus Benedic- tus XV, een stoel opgericht voor het internatio naal recht en mgr. Vicentini was er de eerste titularis van. In Februari 1019 werd hij tot officialis benoemd van de Congregatie der Reg ren, vanwaar hij in Augustus 1910 overging tot het kerkelijk gerechtshof der Romeinsche Rota. Luchtvaart. Ondanks den hevigen storm, die eergisteren woedde en vooral in den avond nog zeer in hevigheid toenam zijn alle verkeersvliegtui gen der K. L. M. eergisteren op geregelde tijden aangekomen en vertrokken, hetgeen wel het beste bewijs is van de volmaakte lucht- vaardigheid der nieuwe verkeersmachines van de K. L. M. De H. N. A. B. N. bestüurder Hinchliffe, vertrokken om 2.17 uur (Holl. tijd) is te Croy don aangekomen om 6.17 (Holl. tijd), met twee passagiers en een volle lading goede ren. De H. N. A. B. M. bestuurder Olley, ver trokken om 11.30 uit Croydon is aangekomen te Schiphol om 2 uur, na de voorgeschreven tusschenlanding te Rotterdam, met passagiers en een volle lading goederen. De H. N. A. B. J. vlieger Petersen is om 2.30 uur uit Hamburg vertrokken en te Schip hol aangekomen om 8 uur, na de voorgeschre ven tusschenlanding te Bremen met passagiers en goederen. De H. N. A. B. G. bestuurder GnSdig, vertrokken van Schiphol om 2.56 uur is aan gekomen te Hamburg om 6.20 uur met tus schenlanding te Bremen, met passagiers en goe deren. De dag van eergisteren leek ongunstig voor de opening van onze luchtlijnen, doch het was de gunstigste gelegenheid om te toonen hoe veilig en bedrijfszeker het luchtverkeer thans js. De bovenstaande gegevens bewijzen het. Huwelijk van den heer M. van Vollenhoven. Naar het Ctr. verneemt, is te Madrid in het huwelijk getreden de heer M, van Vollenhoven, laatstelijk Nederlandsch gezant bij het Spaansche hof met Maria Christine de Bourbon, dochter van den hertog de Durcal, nicht van den koning van Spanje. Het huwelijk werd voltrokken in de kapel van zijn zwager, den hertog van Durcal, te Madrid. De Duitsche gezant. De Duitsche gezant, dr. Rosen, is voor eeni- gen tijd met verlof vertrokken. Tijdens zijn afwezigheid treedt als zaakge lastigde van Duitschland te 's-Gravenhage op de heer Vietinghoff, 1ste secretaris der legatie. Zitting van Vrijdag 15 April. [Vervolg). Belasting. De voorzitter deelt nu mede, dat van den heer Swartjes het verzoek is ingekomen een vraag te mogen stellen inzake de invorde ring der Inkomstenbelasting. De voorzitter geeft den heer Swartjes thans gelegenheid zijn vraag te stellen. De heer S w a r t j es zegt, dat in de vergade ring van 21 Jan. 1.1., toen kohieren 4 en 5 be handeld werden, door den weth. van financiën de toezegging is gedaan, dat wegens de late verzending der aanslagbiljetten, clementie bij Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De Raad heeft gisteren de geheele agenda afgehandeld en alle voorstellen, de meeste na vrij langdurig debat, goedgekeurd. Door de commissie voor Georganiseerd over leg was voorgesteld, om aan de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente, gerekend te zijn ingegaan 1 Jan. 1921, een voorschot te ver- leeDen van 150.per jaar, resp. 3.p. week, in verband met een te ondernemen herziening der loonregelingen. Door de Commissie voor Algem. Personeel- aangelegenheden was evenwel voorgesteld dit voorschot alleen te vcrleenen aan het invol- 1 e n dienst der gemeente zijnde personeel en bovendien met uitsluiting van de onderwij zers. Conform dit laatste voorstel werd besloten. De kosten, ongeveer 78.000, zullen in hoofd zaak door verschillende belastingverhoogingen gedekt worden. De uitgifte in erfpacht van 3 perceelen bouw grond aan de Gordonstraat, aan de Bouwver- een. St. Jozef en de wijziging van het peil dei- Hoofdstraat werden goedgekeurd. De Raad voteerde een crediet van 114,000 voor den bouw van een school in de Iluysmans- straat, 45,000voor uitbreiding der Gasfabriek, 8000 voor den vracht-auto ten dienste van Gemeentewerken en 25.800 voor uitbreiding der school in de Zwarte Waalschestraat. Het voorstel in zake afstand van grond aan de Stadhouderslaan en voorkeursrecht op aan- grenzenden grond aan de Vereen, voor Ger. Schoolonderwijs werd aangehouden, evenals dat in zake hypotheek en premie voor den bouw van middenstands-woningen door S. Verloo c.s. Aan de Vereen, t. b. der tuberculose en Vereen, voor wijkverpleging van wege de afd. Schie dam van den Ned. Protestantenbond werden subsidies verleend. Aan het einde der zitting verkregen B. en VV. verschillende machtigingen tot verhuring van grond enz. Pandora-bioseoop. Naar de directie van de Pandora-bioseoop ons mededeelt, zal de eerste steenlegging Woens dagmiddag a.s. om 4 uur plaats hebben. De eenige jongedame, die 20 April 12 jaar oud wordt, zal daartoe per auto van haar woning worden gehaald, terwijl een muziekkorps bij het versierd terrein tijdens de plechtigheid zal spelen. De Bnitensluis. Naar wij vernemen, zijn de werkzaamheden tot voorloopige herstelling van de buitendeuren van de buitensluis thans zoover gevorderd, dat men vermoedelijk Maandag wederom zal kun nen schutten. Brand. Heden-ochtend om even over half elf is brand ontstaan in de bakkerij van den heer Kroes, in de Noordmolenstraat. De politie was met den slangenwagen spoe dig ter plaatse, terwijl ook de brandweer uit rukte. De brand bleek te woeden boven den oven, waar een partij hout lag opgestapeld. Het vuur werd in korten tijd door de po litie met een op de waterleiding geplaatste slang gebluscht. „Orpheus." A.s. Donderdag, 21 April hoopt de Kon. Zangv. Schiedams Mannenkoor „Orpheus" in de Ge hoorzaal van den R. K. Volksbond haar tweede Winterconcert te geven. Een zeer bijzonder con cert zal dit zijn. Reeds eenigen tijd is het Mannen koor met meer dan gewonen ernst aan 't stu- deeren, omdat het wil deelnemen aan het Eerste Westelijk Zangtournooi, dat op lsten Pinkster dag te 's-Gravenhage wordt gehouden. Op het programma van Donderdagavond komen een tweetal werken voor, die „Orpheus" ook in 's-Gravenhage hoopt te zingen. Voor de zangers zal het Concert dus een zeer goede voorbereiding voor het Tournooi zijn. Maar zeker zal de groote zorg aan de repetitie's besteed aan de wijze van uitvoering ten goede komen. Van verschillende zijden bereikte het Bestuur het verzoek, het toonwerk „Meine Göttin" van Wilhelm Berger nog eens op het programma te plaatsen. Het is begrijpelijk, dat zij, die dit werk de vorige maal hoorden, verlangen naar een herhaling. Die komt nu enmaakt het mogelijk weder te genieten van het brillante pianospel onzer stadgenoote Mej. Coba Rijneke, die den vorigen keer zoo eminent den zang van het Mannenkoor begeleidde. Als soliste zal nog optreden Mej. Mies Pelt, sopraan te Rotterdam. Slechts een beperkt aantal plaatsen is voor niet-leden beschikbaar. Wie een vorige maal teleurgesteld moest worden, zal verstandig doen, zich tijdig van een plaatsbewijs te voorzien. Tot 1 e e r a a r aan de Am b.a c li t s- school te Delft is benoemd de heer A. C. Dorlas alhier. Rooster Muziekuitvoeringen in 1921 te geven door het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam, directeur H. H. van Vleuten. 19 April, Dinsdag (Verjaardag Prins Hendrik) 30 April, Zaterdag (idem Prinses) 8 Mei, Zondag. 15 Mei. Zondag. 25 Mei Woensdag. 5 Juni, Zondag. 15 Juni, Woensdag. 26 Juni Zondag. 6. Juli, Woensdag. 17. Juli, Zondag. 27 Juli, Woensdag. 2 Aug. Dinsdag. (Verjaardag Koningin-Moe der) 14 Aug. Zondag. 24. Aug. Woensdag. 31. Aug. (Verjaardag H. M. de Koningin) 11. Sept. Zondag. 25 Sept. Zondag. UIT ROTTERDAM. In een van de laatste maanden van het vorige jaar vertoefde te Rotterdam de Duitsche kleer-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2