Dagblad voor Schiedam en Omstreken firatis-Ongevallenverzekering nnn tllU -TL. 44ste Jaargang. Vrijdag 22 April 1921. No. 13018 De Draaf en zijn Dochter. FSÜÏLLETÖN Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per past ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeehngen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. lennfn|i JPffflfl vut l.he.1. /ij Ij M> h-ud, Invaliditeit j B ftaUW veel ai an| Da vanabaifaii weidt gawM»fcei|l iae» da Haünndiehe Algm Vanakarta|ikank la dahledn*. bfl vaiüai van aen vQavlngei M vertin alken aada- >an viagai Bij ol krachtens wetten ol verordeningen voor geschreven en andere olflcieele af- en aan; kondigingen van "het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders hebben hij hun besluit dd. 21 April 1921 vergunning verleend aan lo. J. F. v. d. KNAAP tot uitbreiding van de broodbakkerij in het pand Geevrlietsche- straat 1, kadaster Sectie M. nos. 2899 en 2900 (oud 2135), met een electromotor van l1/2 P. K. drijvende een deegmachine 2o. W. A. BEUKERS tot uitbreiding van zijn branderij in het pand Westerkade 16, ka daster Sectie M. no. 2541, met eey stoommachine van 15 P. K., drijvende een roer-inrichting en een electromotor van 3 P. K., drijvende een ven tilator. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de Singel vanaf de Emmastraat tot de Broersvest tot nadere aankondiging Voor het verkeer met rij- en voertuigen afgesloten zal zijn. S c h i e d a in, 22 April 1921. Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND EN DE ENTENTE. De Duitsche Rijksregeering heeft door be middeling van den Amerikaanschen zaakgelas ligde te Berlijn den president van de Vereenig de Staten de volgende nota toegezonden In naam van de Duitsche rijksregeering en het Duitsche volk hebben ondergeteekenden de eer, ondanks den formeel nog bestaanden toestand van oorlog, tot den heer president van de Ver- eenigde Staten van Amerika het verzoek te richten ir het vraagstuk van de schadevergoe ding bemiddelend op te treden om het bedrag vast, te stellen, dat Duitschland aan dè gealli eerde mogendheden moet betalen. Zij spreekt tevens het dringend verzoek uit zich van ëe instemming van de geallieerdenvoor een dusdanige regeling te verzekeren. Daarbij verklaait zij tevens op cle meest plechtige wijze, dat de Duitsche legeering zondei beperking of voorbehoud bereid en van zins is aan de gealli eerden als schadevergoeding het bedrag te be talen, dat de president van de Ver. State na diepgaand onderzoek rechtvaardig en billijk zal achten. Zij neemt hiermee uitdrukkelijk de verplich ting op zich zijn uitspraak, hoe die luiden moge, in alle bijzonderheden naar den letter en naai den geest uit te voeren. Diep doordrongen van de innerlijke rechtvaar digheid van dit verzoek en in ontwijfelbare op rechtheid doet het Duitsche volk door middel van zijn grondwettige regeering den president van de Ver. Staten zijn verzoek. Het, koestert vol vertrouwen hoop op bet ver- hooren van zijn verzoek, opdat naar recht, en ge rechtigheid een definitieve beslissing genomen worde, welke aan de diepgevoelde verlangens van alle volken tegemoet" zal komen om de on noemelijke gevolgen van de dreigende dwang maatregelen af te wenden en den wereldvrede te verzekeren. Het verzoek van Duitschland aan president Harding is reeds door het departement van Staat te Washington ontvangen. Men meldt uit Parijs De besprekingen, die Zaterdag en Zondag a.s. te Lympne plaats hebben tussclxen Briand en Lloyd George, zullen een geheel persoonlijk karakter dragen, en niet dat van een bijeenkomst van den Oppersten Raad. Ieder der premiers zal worden bijgestaan door een enkelen mede werker. Philippe Berthelot is het die Briand ver gezelt, wiens vertrek uit Parijs blijft bepaald op Zaterdagmorgen. De twee minister-presidenten zullen de verschillende aspecten van de toe stand bespreken, benevens de maatregelen die met zoo min mogelijk kosten voor de Geal lieerden. Duitschland zullen dwingen zijn ver plichtingen na te komen, welke het steeds blijft weigeren te aanvaarden. In antwoord op een vraag in het Parlement, heeft Lloyd George verklaard, dat er geen Inter- geallieerde conferentie ter bespreking van het vraagstuk van nieuwe sancties tegen Duitsch land zal plaats hebben. Echter zal een niet-of- ficieele bijeenkomst met den Franschen premier plaats hebben op het einde van de week, voor een voorloopige gedachtenwisseling aangaande deze kwestie. In gezaghebbende kringen wordt verklaard, dat er geen sprake kan zijn van een Amerikaan- sche vertegenwoordiging op deze niet-officieele bijeenkomst der Britsche en Fransche premiers te Lympne. Naar men verneemt, zullen de maarschalken Foch en Wilson geen deel nemen aan de confe rentie van Lympne. ENGELAND. Het hoofdbestuur van den mijnwerkers- bond heeft in zijn vergadering verklaard, dat blijkens de rapporten uit de verschillende ko lenvelden de mijnwerkers sterk staan op hand having van het principe van den nationaleii loonraad en op dat van de nationale heffing per ton. Verdere mededeehngen zijn van de Regee ring en van de mijn-eigenaars niet ingekomen. Gisterochtend zou een conferentie gehouden worden van de mijnwetkers om den toestand te bespreken. ENGELAND EN RUSLAND. Uit Londen meldt men De eerste ministci heeft, bij het beantwooi- den van vragen betreffende de Engelsch- Russische handelsovereenkomst, gezegd dat, voorvoovet de Engelsche regee ing wist, e. geer reder, was om aanmeikinsr te maker op de wijze, waarop de Russische sowjet-regeering dit ver drag heeft uitgevoerd, en dit er evenmin aan wijzingen waren, dat ei bolsjewistische propa ganda was gevoerd in ee iig deel van het Brit sche rijk, sinds de onderteekening var het ver drag. De Times" zegt, dat de Bank van Enge land een pak goudstukken heeft ontvangen in den vorm van roebels, welke naar beweerd wordt het eigendom zijn geweest van de vroe gere staatsbank van Rusland en waarvan de Sovjctregeering thans eigenares beweert te zijn. Dit goud is het onderwerp geworden van een proces voor de rechtbank, waarbij cle Bank van Engeland partij is gesteld. Volgens de ge maakte handelsovereenkomst heeft de Sovjctre geering het recht de overeenkomst te doen eindi gen op elk oogenblik, voor het geval iemand er in Engeland in mocht slagen door een Engel- schen rechter een vonnis te laten vellen, waar bij er beslag wordt gelegd op dit goud. Het was daarom duidelijk, dat geen schikkingen omtrent de behandeling van het Sovjetgoud konden wor den getroffen voordat was uitgemaakt dat ei gendom van de Sovjet immuun is. Deze kwestie zou zich nooit hebben voorgedaan, als Rusland niet geweigerd had zijn schulden te erkennen en geen beslag had geiegd op particulier eigen dom zonder daarvoor vergoeding te geven. Als in het vermoeide proces wordt uitgemaakt, dat de Sovjetregeering recht heeft op het bedoelde goud, dan zal de Bank van Engeland verplicht zijn alle goud, dat de Sovjet naar Engeland verkiest te zenden, aan te koopen. HONGARIJE. Naar uit VVeenen wordt gemeld, is men in diplomatieke kringen aldaar van meening dat de ratificatie van het vredesverdrag met Honga- rije door de Entente zal worden bespoedigd en binnen vier weken kan worden verwacht. Veer tien dagen na de ratificatie zal het West-Hon- gaarsche gebied, dat aan Oostenrijk moet wor den afgestaan, aan een intergeallieerde commissie worden overgedragen. Deze commissie zal zorg dragen voor de bestuursoverdracht van dit gebied aan Oostenrijk. Aan de hand van de overgelegde bewijsstukken zal de Hongaarsche regeering dan verklaren, in hoeverre de van het „Nostrifizierungs"-stempel voorzien zijnde effecten als deel van de Hongaar sche staatsschuld zullen worden erkend. In verband hiermede moge in herinnering wor den gebracht, dat do genoemde Hongaarsche minister in een exposé den 20sten December 1920 heeft verklaard, dat hij voornemens was alle verplichtingen tot betaling van rente, zoowel ten opzichte van buitenlanders, als van Hongaarsche onderdanen, na te komen, met dien verstande, dat de rente der oorlogsleeningen zou worden gereduceerd op 4 FRANKRIJK. De senaat heeft de wet betreffende de hef fing op den Duitschen invoer met. algemeene stemmen goedgekeurd. Doumer wees er op, dat het thans slechts om een eerste sanctie gaat. Het oogenblik om verdere sancties te nemen zoo zeide hij is nu gekomen, daarom is het noo- dig dat allen de eerste sanctie goedkeuren. LUXEMBURG. De regeeringsverklaring kondigt verscheidene hervormingen aan, o.a. een wijziging van de onderwijswet en nopens het verklaarde, dat 7 Mei de tekst van de verschillende voorstellen dienaangaande zal worden vastgesteld. Alleen het spoorwegvraagstuk is nog niet. opgelost. JAPAN EN AMERIKA. E. S. meldt uit Tokio De Japansche Pers gaat nog voort met. het. publiceeren van tegen Amerika gerichte cor respondenties en gelooft niet, dat het einde der beraadslagingen reeds gekomen is. De bladen ondersteunen het standpunt van den minister van buitenlandsche zaken, dat Amerika geen be zwaren kan opwerpen tegen beslissingen van den Oppersten Raad, waarin ook Amerika opgeno men is. DE HONGAARSCHE OORLOGSSCHULD. Het Hongaarsche correspondentiebureau be richt In verband met de vaststelling van het deel der oorlogsschulden van de voormalige Oosten- rijk-Hongaarsche monarchie, hetwelk overeen komstig de bepalingen van het Vredesverdrag van Trianon ten laste komt van Hongarije, heeft de Hongaarsche minister van financiën door zijne verordening No. 936/1921, ook voor buitenlan ders, die geen onderdanen zijn van een staat, wiens grondgebied ten koste van Hongarije is groot, de gelegenheid geopend, hun zich buiten Hongarije bevinden de oorlogsleeningen te doen voorzien van het zgn. „Nostrilizierungs stempel, mits zij vóór 4 Juni 1920 reeds in het be zit van deze effecten waren en dit op de gebrui kelijke manier bewijzen. De effecten zullen op een nader door het Hon gaarsche gezantschap te 's-Gravenhage bekend te i maken plaats en tijd, in consignatie kunnen wor den gegeven, ten einde te worden voorzien van bedoeld stempel. AMERIKA EN COLUMBIA. De „Times" verneemt uit Washington De Senaat bekrachtigde gisteren met 69 te gen 19 stemmen het verdrag, gesloten met de republiek Columbia, dat beoogt de verwijde ring van alle misverstanden in 1903 gerezen over de kwestie van het Panamakanaal. Volgens dit verdrag zal de Amerikaansche regeering aan Columbia een schadevergoeding betalen van 25 millioen dollar in vijf gelijke jaarlijksche termijnen, terwijl Columbia de vrijheid krijgt, om te allen tijde het kanaal tolvrij te gebruiken voor het vervoer van troe pen, oorlogstuig en voor de doorvaart van oor logsschepen, terwijl evenmin tol zal worden geheven van voortbrengselen en den mail van Columbia. ALLERLEI. Naar men uit Barcelona verneemt, hebben al de deelnemers aan de |verkeers-conferentie, (Naar het Duitsch). 60 Hij vertelde, hoe op het gehuil van den beer een klein man, een waar monster, was komen toeschieten, die met een steenen bijl den beer verdedigde. De verschijning van dit monster, dat niets anders kon zijn dan Han, had hen alle zeven met schrik geslagen. Zijne zes ongelukkige kameraden waren de slachtoffers geworden der twee monsters en hij, Kennybold, had zijn heil te danken aan zijn overhaaste vlucht, aan de vermoeidheid van Han van IJsland en aan de bescherming van den patroon der jagers, Sint Sylvester. Hacket, die dit alles aandachtig aange hoord had, zei op ernstigen toon. „En Han zal nu onze aanvoerder zijn. Wees echter gerust, hij zal uw vriend zijn tevens." Kennybold stemde evenwel niet zonder af keer er ju |>oe zic][ aan Han te laten voorstel len. -lp dit oogenblik ontmoetten de oogen van ouden jager die van Ordener. Ha> zijt ge ook hier, jonge man, sprak niJ, hem zijn ruwe hand toestekende, wees welkom. Het schijnt, dat uwe stoutmoedigheid met. goeden mtslag bekroond ;s. Kent gij dezen vreemdeling Kennybold vroeg de mijnwerker. Bij mijn engelbewaarder of ;k hem ken. Ik bemhi en acht hem. Hij ;s onze zaak met warmte toegedaan. Ordener wilde antwoorden, toen Hacket die zijn reus was gaan halen, aankwam zeggen de Zie hier Kennybold, uw bevelhebber, de beroemde Han van Klipstadur. Kennybold wierp op den reusachtigen roo- ver een blik meer van verwondering, dan van vrees en boog zich naar 't. oor van Ha cket Heer, Hacket, de Han van IJsland, dien ik bij Walderhog gezien heb, was een klein man. De agent antwoordde hem stilletjes Gij vergist u Kennybold een duivel, 't Is waarfc 'zei de geloovige jager, hij zal van gedaante veranderd zijn. XXXI. In een somber woud van oude eiken, waar nauwelijks de dageraad doorbrak had het volgende gesprek plaats tusschen een klein man en een ander, die op den eersten scheen te wachten. Ik vraag Uwe Genade vergiffenis, indien ik U heb laten wachten. Verschillende omstan digheden hebben mij vertraagd. Welke Het opperhoofd der bergbewoners, Ken nybold, is eerst om middernacht aangeko men. Gaat anders alles wel Zeer wel. De mijnwerkers zijn alle in op stand. Maar hoe hebben ze uwen Han van IJs land ontvangen Ze twijfelden niet het minst aan zijne echt- heid. Kon ik den dood van mijn zoon op ait monster wreken. Jammer, dat hij ois ontsnapt is. Edele meester, gebruik eerst Han van IJsland om u op Schumacker te wreken, daar na kunt gij wraak nemen op den bandiet zon. De rebellen maken dezen avond halt in den bergpas der Zwarte Rotsen op twee mijlen va n Skongen. Hoe durft hij hen Skongen laten naderen, Musdemon i Eene veronderstelling heer graat. Dat Uwe Genade oogenblikkelijk een bode naar Voetheun zende, wiens regiment nu te Skongen is, met de tijding, dat al de opstandelingen dezen nacht in den bergpas zullen zijn, waar in men hen gemakkelijk kan overvallen. Ik begrijp udoch waarom hebt gij gezorgd, dat de rebellen zoo talrijk zijn. Hoe grooter het oproer, heer, hoe groo- ter de misdaad van Schumacker en hoe groo ter uwe verdiensten. Overigens moet zorg gedragen worden, dat het met één slag ge dempt worde. Doch waarom maken zij in zulke korte nabijheid van Skongen halt Omdat dat de eenige plaats in de ber gen is, waar zij zich onmogelijk verdedigen kunnen. Daar zullen alleen zij gespaard blij ven, die bestemd zijn om als getuigen voor de rechtbank te komen. Uitstekend. We moeten echter haast maken met de zaak. Musdemon, Ge weet, dat wij te vergeefs in Kopenhagen naar de pa- pieien onderzoek hebben gedaan, die Dis- polson m) bezit had. En wat zou dat heer Wel, ik heb zoo even vernomen, dat die kapitein Dispolson geheime be trekkingen had met dien ellendigen Combysu - sum Die laatst gestorven is (Wordt vervolgd) HIEDKHE GOUW

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1