Dagblad voor Schiedam Omstreken. firatls-Ongevallenverzekeiing 44ste Jaargang. Maandag 25 April 1921. No. 13020 PIMfl FEU 11 LETOW. De Graaf en zijn Dochter. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: éSSfe. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal ilaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op [aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. WD vhHm lev«Bslu|« w "IIUi TCfliae vu geheel* I 1111 een hud, invaliditeit8 W W mi ef eof i De venektrlni wordt lewuiborgd door do Holludroho Algowioono T»raohertn|rbn»ii to Behledanr een duim l UQ vorllea 0* van ten wijsvinger h« vtrHtt vu eiken ande ren vinger i Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND EN HET HERSTEL. De Duitsche regeering heeft inzake het her stel een nota tot de commissie van herstel gericht, waarin zij zegt Duitschland verklaart zich nogmaals ten stelligste bereid met alle beschikbare middelen en krachten mee te werken tot het herstel en bij de uitvoering daarvan eiken wensch van de betrok ken mogendheden tot in bijzonderheden, voor zoover zulks maar ecnigszins mogelijk is, in acht te nemen. Nopens de wijze van deelneming aan het herstel, veroorlooft de Duitsche regeering zich, met in stand houding van al haar sinds 1919 gedane aanbiedingen, kort samengevat op de volgende mogelijkheden te wijzen: I. Duitschland zou het herstel van bepaalde steden, dorpen of gehuchten of van bepaalde, een geheel vormende gedeelten vah het gebied, dat herbouwd moet worden, met betaling van alle kosten zelf op zich nemen of dit laten ge schieden door een internationale onderneming. Duitschland ziet er voor het oogenblik van af dit voorstel nader te verklaren daar de beginsel len, waarop het rust, tot dusver bij de geallieerde regeeringen op bedenkingen gestuit zijn. II. Duitschland is verder bereid, onafhankelijk van de voorgestelde regeling spoedig voor den wederopbouw van de verwoeste gebieden in Noord-Frankrijk en België alle hulpmiddelen ter beschikking te stellen De Duitsche vakver- eeniginpen hebben besloten, onmiddellijk na bekendmaking van de nadere wenschen der geallieerde regeeringen, met het opruimin.gswerk te beginnen, pannebakkerijen, kalk en cement fabrieken in het verwoest gebied te bouwen, de noodige machines en gereedschappen te leveren, onmiddellijk met den bouw van tenminste 250.000 houten woonhuizen te beginner daar voor de meubelen, kachels en fornuizen enz. te leveren, en volgens de plannen der Fransche autoriteiten al het werk te laten doen onder en boven den giond. De Duitsche regeering verzekert, in overeen stemming met de organisatie van bouwarbei ders, dat de leden der organisaties bereid zijn, bij de herbouw derverwoeste gebieden productief mede te werken. III. Duitschland verklaart zich bereid on middellijk en tot een verdere regeling tot stand is gekomen dengenen die hun verwoeste huizen en dergelijke herbouwd wenschen te zien, pro ductieve en betrouwbare ondernemingen te noemen, waarmede zij de volledige bouwplannen en kostenraming kunnen bespreken en vast stellen. De Duitsche regeering is bereid, alle kosten voor den wederopbouw tegen crediteering op rekening van de schadevergoeding op zich te nemen. IV. Indien de geallieerde regeeringen wenschen dat de medewerking der Duitsche regeering aan den wederopbouw op andere dan de boven aan gegeven wijze wordt verleend, dan is de Duitsche regeering bereid, elke door de geallieerde re geeringen gegeven aanwijzing en elk gedaan voor stel diepgaand en consciensicus te onderzoeken. De Duitsche regeering verzoekt den geallieerden regeeringen de noodige besprekingen omtrent de bijzonderheden van de te treffen regeling zoo mogelijk onmiddellijk in te leiden. Een telegram uit Brussel meldt De Duitsche regeering heeft aan de commissie van herstel medegedeeld, dat zij den goudvoor raad van de Rijksbank ter beschikking der ge allieerden zal stellen te Keulen, maar dat deze maatregel waarschijnlijk zekeren tijd zou in be slag nemen. Volgens een Wolff-bericht uit Bern, geeft de kwestie der uitlevering van den Duitschen goudvoorraad, naar het Berliner I ageblatt uiteenzet, den bondsraad alle aanleiding voor de bescherming der Zwitsersche belangen op te komen. De voorgenomen confiscatie doet eet: schier volkomen vernietiging van het Zwitsersche tegoed in Duitschland verwachten. Ook voor de Zwitsersche industrie is het niet onverschillig of Duitschland voor een kwart milliard Zwitser sche goederen koopt of na een verdere vermin dering van zijn koopdracht slechts voor acht millioen mark Zwitsersche goederen invoert. AMERIKA EN DUITSCHLAND. Naar verluidt, hebben de geallieerde diploma ten te Washington de houding der Amerikaan- sche Regeering ten aanzien van Duitschlands beroep op Harding goedgekeurd. Alvorens Hughes antwoordde, besprak hij den toestand met de geallieerde vertegenwoor digers. In officieele kringen van het departement van Binnenlandfche Zaken verwacht me» dat, welke de volgende voorstellen van Dr. Simons ook zullen zijn, deze eerst zullen worden voorgelegd aan de geallieerde diplomaten, al vorens Hughes er op zal antwoorden. - HET BEZETTE GEBIED. De Frar sche bezettingstroepen hebben 't. 't door hen bezette gebied wat uitgebreid tot en met 't plaatsje Ruhr-Broieh. De burgemeester van Mühlheim aan de Ruhr kreeg van den com mandant der Fransche bezettingstroepen te Speldorf de mcdcdeeling, dat de commandant te Duisborg met zijn troepen het gebied tot aan de Ruhr Zou bezetten. CONFERENTIE IN ENGELAND. Briand en zijn gevolg zijn Zaterdag te Dover aangekomen. De eerste minister werd daar ontvangen door de Montille, gezantschapstaad te Londen, aan gezien de Saint Aulaire ongesteld was, en door Sir Philip Sassoon, die Lloyd George vertegen woordigde. Vervolgens zijn Briand en Berthclot onmiddellijk met een auto naar Lympne gegaan. De conferentie te Hythe. Renter's correspondent te Hythe meldt, dat na een langdurige informeele conferentie, des namiddags gehouden, geen beslissing verkregen is. Definitieve besluiten zullen eerst den 30sten April genomen worden op een bijeenkomst van den Oppersten Raad, die te Parijs gehouden zal worden als de steenkoolstaking' geëindigd is en anders te Londen. Naar verluidt zijn beide partijen het eens en zijn de Fransche voorstellen eenstemmig goedgekeurd. Als hét tot een bezetting van het Roer-ge bied komt, zal de Britsche deelneming zich be palen tot eenige cavalerie en tanks. Er wordt op gewezen, dat de Parijsche over eenkomst nog steeds van kracht is. ENGELAND. Uit Londen meldt men De hoop, dat een vergelijk zal worden ge vonden in de kolencrisis is herleefd. Officiéél wordt bekend gemaakt datde Vrijdag aangevan gen conferentie tusschen mijnwerkers en eige naars verdaagd is tot Maandag, ten einde de voorstellen der eigenaars meer in bijzonderheden te onderzoeken. De officieele conferentie werd ge volgd door niet-officieele en huishoudelijke be sprekingen, die echter waarschijnlijk veel belang rijker waren dan de officieele conferentie. Er wordt gemeld dat Lloyd George wel geen vast omlijnd plan aan de hand heeft gedaan, maar toch' voorstellen tot een vergelijk heeft gedaan, ten aanzien van de-geschilpunten, waarvan hij zeide te hopen, dat zij zouden kunnen worden uitgewerkt tot een plan, dat voor beide partijen aannemelijk zou zijn. Men verwacht, dat de con ferentie, als zij weer bijeenkomt, veel verder zal gaan dan de kwestie van een tijdelijke loon ov e re enko mst De „Daily Express" schrijft, dat er reden is te hopen, dat een compromis betreffende de nationale samensmelting of een heffing van de productie, waardoor misschien een geheele nieuwe politiek in de kolenindustrie zal worden ingevoerd, zal worden bereikt. De samenkomst van het hoofdbestuur der mijnwerkers met Lloyd George is tot heden uit gesteld. de voorruit werd een bom geworpen, waar door de deur uit haar hengsels werd geslagen. Gewapende mannen drongen daarop binnen en vernielden de drukpersen, waardoor dus de kranten niet konden verschijnen. De schade wordt hier op vierduizend pond geschat en Tra- lee heeft thans nog maar alledn een weekblaadje dat zijn inwoners van nieuws voorziet. Verleden jaar Augustus werd de thans verwoeste drukkerij ook al eens in brand gestoken. Ook aan de huizen aan den overkant van de straat hebben de bommen groote schade toe gebracht. (Naar het Duitsch). 62 Het tooneel, dat eenige dagen geleden tus schen den gouverneur van Drontheim en haar vader had plaats gegrepen, stond Ethel nog te levendig voor de oogen om reeds den naam van Levin de Knud vergeten te hebben Levin de Knud zei ze, ik geloof, dat deze de man is, wien mijn vader zooveel ach ting toedraagt. Hoe, riep de groote vrouw. Ja, hervatte het meisje, het is die Le vin de Knud, dien mijn vader eergisteren zoo warm Verdedigde tegen den gouverneur van Drontheim. Tegen den gouverneur van Drontheim drijf niet den spot met mij kind. Ik kom hier voor uwe belangen. Verdedigde uw vader den generaal Levin de Knud tegen den gouver neur van Drontheim De generaal, ik geloof, dat het een ka Phein wasDoch neen, gij hebt gelijk. 'pn vader scheen den generaal Levin de Vnud zooveel hoogachting, als den gouver- Dr°ntheim-huis haat toe te dragen. Dat is zonderling, zei de bleeke vrouw IERLAND. Een dezer nachten heeft in Ierland nabij Sligo wederom een nachtelijke overval plaats gehad, welke aan twee politiemannen het le ven kostte. De politieagenten, die buiten dienst waren en in burger gekleed, reisden met den trein van Dublin naar Sligo, waar zij 's avonds om 9 uur arriveerden. Toen de trein stopte, hield een troep gewa pende mannen den machinist in bedwang, terwijl anderen den coupé binnendrongen, waar in de twee politiemannen zaten. Zij werden uit den wagen gehaald, op eenigen afstand van het station gevoerd en doodge schoten. De machinist mocht na eenigen tijd vertrekken. ■Te Tralee werden op een nacht in niet minder dan negen huizen en winkels bommen geworpen, waardoor groote schade werd toegebracht, of schoon er geen menschenlevens zijn te betreuren. ïn een van de huizen ontplofte de bom in de huiskamer sloeg de piano stuk en deed het plafond ineenstorten. In de kantoren van een krantenuitgever werd evenwel groote schade aangericht. Door bij haar zelve, wier nieuwsgierigheid meer en meer geprikkeld werd, bij haar zelve. Lief kind, wat is er gebeurd tusschen uw vader en den gouverneur van Drontheim Dit verhoor vermoeide de arme Ethel, die de groote vrouw strak aankeek. Ben ik dan een misdadigster, dat gij mij zoo ondervraagt Dit eenvoudig woord maakte de vreem delinge verlegen, alsof zij hare prooi voelde ontsnappen. Toch ging zij met lichtbewogen stem voort Gij zoudt zoo niet spreken, indien gij wist waarom en voor wien ik kom. Hoe, zei Ethel, zoudt gij voor hem ko men? zoudt gij me van hem tijding brengen? Het bloed kleurde haar schoon gelaat rood en 't hart klonk van ongeduld in haren boe zem. Van wien vroeg de andere. Het meisje wachtte een oogenblik, alvo rens den geliefden naam uit te spreken. Zij had het oog der vreemde vrouw van boos aardige vreugde zien schitteren en zeide treu rig Gij weet niet, van wien ik wil spreken. Arm meisje, riep zij, kon ik u helpen. Ethel hoorde niet, hare gedachten waren in de woeste bergen bij den jongen reiziger. Hoopt uw vader uit deze gevangenis ver lost te worden HET INTERN. TRANSPORT-ARBEIDERS CONGRES. Het congres der transportarbeiders te Geneve heeft zijn werkzaamheden geëindigd en de vol gende besluiten genomen De zetel der Internationale Federatie van Transportarbeiders zal te Amsterdam geves tigd blijven. Fimmen is herkozen tot inter nationaal secretaris. Het volgende congres zal in 1922 te Weenen worden gehouden. Er wordt een algemeene Raad gevormd uit 9 groepeeringen van landen. België en Hol land maken deel uit van dezelfde groep. Er is een resolutie aangenomen waarbij het bureau de opdracht ontvangt, inlichtingen in te winnen aangaande den juisten toestand der Russische vakorganisatiën van transportar beiders en verslag uit te brengea over de mo gelijkheid, om de in Rusland aangewende mid delen van actie toe te passen. DE OORLOGSSCHULDIGEN. Wolff seint uit Berlijn ïn verband met de verklaring van den En- gelschen procureur-generaal in het Lagerhuis, dat de sancties niet in het minst verband houden met Duitschland's houding in de kwestie der oorlogsschuldigen en ook ten aanzien van de in dertijd afgelegde verklaring van den voorzitter der Londensche conferentie, dat de betreffende stukken zich reeds sedert maanden in het bezit der Duitsche regeering bevonden, legt een aan de gezantenconferentie te Parijs overhandigde nota er den nadruk op, dat de Regeeringen van Italië, Roemenië en Servië slechts kor ten tijd geleden hun onderzoeksmateriaal heb ben ingezonden. Ook met België is dit het geval. RUSLAND. Uit Moskou wordt bericht, dat de Sovjet- regeering in verband met de met Engeland gesloten handelsovereenkomst de volgende ha vens voor vreemde handelsschepen heeft ge opend Moerman, Archangel, Nikolajefsk, Se- bastopol, Theodosia, Novorossisk en Tuapse, en evenzoo wanneer de mijnen zullen zijn ver wijderd, Kroonstad, Genifjesk, Mariampol en Rostof. Tegelijk is aan een commissie opdracht gegeven maatregelen te nemen, om 't aan Engel- sche burgers, die in Rusland vertoeven, gemakke lijk te maken naar hun land terug te keeren. Ten slotte heeft de Sovjet-regeering besloten, alle ver- De vreemde vrouw moest deze vraag twee maal herhalen. Ja, antwoordde zij, hij hoopt uit de ge vangenis verlost te worden, als hij uit 't leven verlost zal worden. Dit eenvoudig antwoord trof de booze vrouw zij legde hare koude hand op den arm van Ethel. Luister, ging zij vrijpostig voort, weet gij niet, dat het leven van uwen vader be dreigd wordt, omdat men hem verdenkt de mijnwerkers tot opstand aangevuurd te heb ben. Het woord „opstand" was Ethel onbekend, zij hief hare groote zwarte oogen tot de onbe kende op. Wat meent gij Dat uw vader tegen den Staat samen zweert, dat zijn misdaad bijna ontdekt is en dat op deze misdaad de doodstraf staat. Een misdaad de doodstrafriep t arme kind. De doodstraf, zei de bleeke vrouw ern stig- Mijn vader mijn edele vadervervolg de Ethel. Helaas, hij, die zijn dagen doorbrengt met mij de Edda en 't Evangelie te hooren voor lezen, zou hij een samenzweerder zijn Wat heeft hij u dan gedaan Zie mij zoo niet, aan ik zeg u nog eens, uw vader wordt verdacht van een zware mis daad. Ik verwittig u er van en had daarom eer der aanspraak op uwe dankbaarheid. Dit verwijt trof Ethel. O, vergeef mij, mevrouw Tot nu toe heb ik geen mcnsch gezien of hij was onze vij and. Ik heb u gewantrouwd, doch vergeef het mij. De vreemde vrouw glimlachte. Hoe kind, hebt ge tot nu toe geen vriend gevonden Een hoogrood kleurde de wangen van Ethel. Zij aarzelde een oogenblik. ja God kent de waarheid, wij hebben een vriend gevonden, een enkele Een enkele zei de lange dame haastig. Noem hem mij, gij weet niet, welk belang ik er in stelhet is voor 't, heil van uw vader Hoe is zijn naam Ik weet het niet, zei Ethel. De onbekende verbleekte. „Ik wil u redden en gij spot met mij. Denk, dat 't, leven uws vaders op 't spel staat. - De Hemelweet mevrouw, dat ik hem slechts onder den naam van Ordener ken." Ethel bracht den naam met moeite uit. Ordener Ordener herhaalde de onbeken de met zonderlinge aandoening, terwijl hare magere vingers met haren sluier speelden. Hoe heet rijn vader vroeg rij met tollende (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1