Dagblad voor Schiedam en tiratis-OngevaUenverzekerins 44ste Jaargang. Dinsdag 26 April 1921. No. *3021 De draaf en zijn Dochter. F EU I L L E T W. Bareaa: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. big levenslange geheels Invaliditeit t *3 verlies van een band, vaet a! aag i M venei bQ verlies van een wijsvinger bi verlies vaa eiken ande ren vinger t De venekeriag wardt gewaar ba rgd daar de Hallandsahe Algemeens V enahsetagshaab te ItMedsa. Buitenlandse^ Meuws. DE CONFERENTIE IN ENGELAND. Briand en Berthelot zijn weer naar Parijs teruggekeerd. Briand deelde aan een vertegenwoordiger van Reuter mede, dat hij zeer voldaan was over het resultaat der besprekingen én dat hij Vrijdag of Zatël'dag te Londen terug hoopt te komen. In het Lagerhuis verklaarde Lloyd George,: Ik heb Zaterdag en gisteren een reeks van oi ficieuse besprekingen met Briand gehad, waarin wij van gedachten hebben gewisseld over den toestand, met betrekking tot het in gebreke blij ven van Duitschland om te voldoen aan de ei- schen tot schadeloosstelling, volgens het ver drag van Versailles. Briand heeft beloofd, bin nen een dag of twee aan de Engelsche regeering nadere, gedetailleerde inlichtingen te verschaf fen betreffende den aard der Franse he plannen en voorstellen. Als deze voorstellen zijn ingeko men zal de geheele aangelegenheid door hot ka binet worden overwogen, en er zullen opdrach ten worden gegeven aan de afgevaardigden, die de Engelsche regeering vertegenwoordigen op de conferentie der geallieerde mogendheden, die tegen a.s. Zaterdag is bijeengeroepen om te be slissen, tot welke nadere actie men zal moeten overgaan om de naleving van de bepalingen van het verdrag af te dwingen. De regeering is tiet van plan, af te wijken van haar algemeene houding, die ik verleden week heb omschreven. Wij vernemen, dat er nadere voorstellen dooi de Duitsche regeering worden voorbereid, om bij de geallieerden aanhap'gig te worden gemaakt. Als deze onbevredigend zijn, zal Zijne Majes- teit's regeering Frankrijk steunen, op de a.s. conferentie, bij zijn voorstellen tot bezetting van de Westfaalsche mijnstreek. (Toejuichin gen). Als er nog nadere drangmaatregelen wor den overwogen, zullen deze aan het Huis worden medegedeeld, voordat men er toe overgaat. De „Manchester Guardian" verneemt uit Hythe dat Briand zijn voorstellen nimmer ge preciseerd heeft en voorts, dat Lloyd George toezegde in het algemeen de Fransche voorstel len te zullen steunen op twee voorwaarden, ten eerste dat de Duitsche voorstellen, die thans op weg zijn over Amerika, -of eenig ander Duitsch voorstel, dat voor 1 Mei zou binnen komen, on bevredigd zijn, en ten tweede, dat gedetailleerde Fransche voorstellen overgelegd zouden worden aan een Fransch-Engelsche commissie van des kundigen en door dezen practisch uitvoerbaar zouden worden geacht. De berichtgever teekent hierbij aan, dat Lloyd George er een week geleden op stond, dat er geen deskundigen op de bijeenkomst tegenwoor dig zouden zijn, daar deze slechts informeel was. Ter informeele conferentie zelve keurde hij de voorstellen principieel goed en vereenigde hij zich er mede de voorstellen te onderwerpen aan de gedetailleerde goedkeuring van de deskundi gen. Engelsche en Fransche deskundigen zullen met dit doel heden bijeenkomen. De allesbeheer- schende kwestie of het Fransche schema volhardt in de voorloopige bezetting van het Roergebied, dan. wel of deze maatregel in reserve zal worden gehouden, is door Briand nimmer duidelijk ge maakt. De correspondent besluit met te zeggen, dat Lloyd George er zeer ontstemd over was, dat Duitschland zijn nota naar Washington zond, terwijl bekend was, dat Briand en Lloyd George te Lympne bijeen waren. (Naar het Duitsch). 63 BELGIE. De gemeenteraadsverkiezingen, welke Zon dag j.l. in geheel België gehouden werden, heb ben zich gekenmerkt door een grooten vooruit gang bij de Katholieken. Bijna overal gingen de socialisten hard achterr uit. De groote steden vooral hebben een succes voor de Katholieken opgeleverd. In Brussel hadden de katholieken slechts een paar zetels nu bezitten zij er 18. In Antwerpen luidt de officieele uitslag gekozen 15 Katholieken, 14 liberalen, 13 soci alisten en 3 van de Vlaamsche frontpartij. De Katholieken zijn hier dus de sterkste partij en dus hebben zij het recht op den burgemeesters zetel. Ih België kiest n.l. de gemeenteraad den burgemeester. Dit is een erge tegenvaller voor den socialisti- sc.hen leider Camïllc. Huysmans, die nog pas kort geleden naar de Scheldestadis verhuisd, r\k er een kasteeltjo te hebben gekocht en zich reeds maanden gele den burgemees-ter van Antwerpeh noemde. Hij wordt nu blufmeester van Antwerpen ge noemd. Vooral Gent is een bitt ere teleurstelling voor de socialisten. Gok hier behaaldoh de Katholieken de meeste stemmen, n.l. 34.836, tegen de socilalisten 33.216 en de liberalen 15.223. In zetels uitge drukt worden deze cijfers, 17 katholieken, 16 socialisten en 6 liberalen. Vóór de verkiezingen hadden de katholieken hier slechts 5 zetels, zij winnen er dus 12, voornamelijk op de libe ralen, die vroeger de meerderheid hadden. In Leuven hetzelfde. Hier zijn ook de Katholie ken het sterkst, terwijl de liberalen, die er tot nu toe de baas waren nog niet de helft der katho;- lieke stemmen halen. In Mechelen waren do katholieken verdeeld en de socialisten hebben er handig gebruik van gemaakt. Zij zijn er het sterkst en zullen er waar schijnlijk een der hunnen tot burgemeester krij gen. En dat in de stad van kardinaal Mpfcier In het z.g. roode Walenland gingen de soci alisten overal achteruit en behaalden de katho lieken onverwachte successen. IA Namen b.v. een rood bolwerk, zijn 13 katholieken gekozenj; in den ouden raad zaten er slechts 5. Te Bergen (Henegouwen) zal de nieuwe raad bestaan uit 8 katholieken, 6 liberalen en 5 socilalisten. Hier winnen de katholieken 4 zetels. In Brugge behouden de katholieken do meer derheid, n.l. 17 katholieken, 7 socialisten, 2 frontmannen, en 1 liberaal. De socialisten zijn woedend over hun neder lagen te Brussel en Antwerpen. De redenaars in de volkshuizen Verklaarden openlijk de vrou wen der socialisten hebben ons verraden, zij heb ben katholiek gestemd. Ik weet het niet, antwoordde het meis je. Ordeper, mevrouw, is de edelmoedigste al ler- mepschen." Helaas, de toon waarop deze woorden ge sproken werden, had aan de vreemdelinge het geheim van Ethel verraden. De bleeke vrouw zag Ethel scherp aan en vroeg Hebt gij hooren spreken van het aanstaand huwelijk van den zoon des vice-konings met de dochter van den tegenwoordigen rijkskanse lier van Ahlefeld Ik geloof van ja, antwoordde Ethel. Hare kalmte en onverschilligheid schenen de onbekende te verwonderen. Wel, wat denkt ge van dal huwelijk Er was niet de minste verandering in de groo- te zwarte oogen van Ethel te bespeuren, toen 2e antwoordde Niets. Moge hun huwelijk gelukkig zijn. De graven Guldenlew en van Ahlefeld, vaders d«r twe« verloofden, zijïi twee groo, VAN DE COMMISSIE VAN HERSTEL EN DUITSCHLAND. De Commissie van Herstel heeft in haar zit ting van gister met leedwezen kennis genomen van de mededeeling der Duitsche rijksregerfing d.d. 22 April, en hare weigering, om de goud-re serve der Deutsche Reichsbank door deze te doen overbrengen naar Coblenz of Keulen. Zij betreurt het, dat de Duitsche regeering niet heeft begrepen, dat de eisch, in zake de overbrenging van de goud-reserve naar de be zette Duitsche gebieden wordt ingegeven door den wensch, de bepalingen van het vredesver drag in overeenstemming te brengen met de eischen van den Duitschen wisselkoers. Wat hiervan ook zij, gezien de houding, wel ke de Duitsche rijksregeering heeft meenen te moeten aannemen onder de gegeven omstan digheden, en gezien haar in gebreke blijven, de uit het vredesverdrag voortvloeiende ver plichtingen na te leven, ziet de Commissie van Herstel zich verplicht, gebruik te maken van de haar door het vredesverdrag toegekende bevoegdheden en te eischen, dat vóór 1 Mei e.k. de somma van één milliard, marken in goud voor de Commissie zal worden gestort ih de kelders van de Banque de France te Pa rijs. De Commssie van Herstel behoeft te dezer plaatse niet de verhouding te bespreken tus- schen de Duitsche regeering en de Deutsche Reichsbank, oVertuigd dat Duitschland, indien het van goeden wille wis, de middelen zou kunnen vinden, om dan den eisch der Commis sie van Herstel te voldoen. ENGELAND. De 25ste dag van de steenkoolstaking heeft nog geen oplossing gebracht. Het beste dat van de besprekingen valt te zeggen, is, dat de bespre kingen tusschen beide partijen voortduren. Zij werden gistervoormiddag in het ministerie van Handel voortgezet. Minister Horne zat voor, om dat Lloyd George nog niet in de stad terug was. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over nieuwe uitgewerkte voorstellen van de mijneigenaren, die gisteren schriftelijk aan de regeering en aan het federatiebestuur der mijnwerkers waren medegedeeld. In den aanhef van een uitvoerige verklaring merken de eige naren op, dat bij de onderhandelingen vóór het uitbreken van den strijd beide partijen het in beginsel over de volgende drie punten eens waren geworden 3e. de loonen te rege len, overeenkomstig de draagkracht van het mijnbedrijf2e. een standaardloon voor de mijnwerkers en een standaardwinst voor de eigenaars vast te stellen, met dien verstande, dat de standaardloonen de eerste uitgaven van het bedrijf zullen vormen 3e. het surplus boven de betaalde standaardloonen en win sten volgens een overeen te komen percen tage tusschen arbeiders en eigenaren te ver deden, terwijl tot vaststelling van dat sur plus, de boeken der eigenaren door beide par tijen zullen worden nagezien. Punt 2 bepaalt, dat de loonen den voorrang zullen hebben op kapitaalrente en iedere an te vijanden van uw vader. Moge de veréeniging hunner kinderen geluk kig zijn, zeide Ethel zachtjes. Ddar denk ik ergens aan, vervolgde de sluwe vrouw. Indien het leven uws vaders in gevaar is, kunt gij bij gelegenheid van 't huwe lijk zijne genade verkrijgen door tusschenkomst van dén zoon des vice-konings. De Hemel beloone u voor uwe. zorgen, edele vrouw, maar hoe kan ik mijn verzoek aan den zoon van den vice-koning doen ge- wordeo Deze woorden werden op zulk een eenvoudi- gen toon gezegd, dat de dame zich verwonderde. Hoe kent gij hem niet Gij vergeet, dat mijn blikken nog niet de muren dezer vesting overschreden hebben, her nam Ethel. Maar, lispelde de groote vrouw tusschen de tanden, wat heeft mij dan die oude Levin gezegd Zij kent hem niet. Onmogelijk, zei- de ze, de stem verheffende, gij moet den zoon van den vice-koning gezien hebben) hij is hier geweest. Dat kan niet zijn, mevrouw, ik heb an ders niemand gezien, dan mijn Ordeher. Uw Ordener vroeg de onbekende. Kent gij pen jongen man van edel gelaat, vair sier lijke gesalte Zijn oog is zacht én dónker, zijn? kleur is frisch, als die van een jong meisje, zijne haren kastanjebruin. O riep de arme Ethel, mijn verloofde, mijn Ordener Zeg mij, mevrouw, brengt gij mij tijding van hem Waar hebt gij hem ge zien Heeft hij u gezegd, dat hij mijn beminde was, en dat ik hem innig lief had Zij hield op, want ze zag de groote onbeken de vrouw beven en verbleeken, en zij hoorde hare schrille stem, die riep Ongelukkige 1 gij bemint Ordener Gul denlew, den verloofde van Ulrika van Ahle feld, dén zoon van den aartsvijand uws vaders, van dén vice-koning van Noorwegen Ethel zonk bewusteloos neer. XXXIII. Onder de verraderlijke leiding van den el- lendigen Hacket trok het groote leger van mijn werkers den langen pas der Zwarte rotsen dooi De weg liep in ontelbare kronkelingen, zoodat de menigte over een groote uitgestrektheid ver spreid was. Toen de voorhoede het uiteinde der Zwar te Rotsen had bereikt weergalmde een „le ve Schumacker, Leve Han van IJsland uit den troep. Hacket lost een schot van vreugde. dere uitgaaf van het bedrijf en dat, zoowel als de verdeeling van de bedrijfswinsten, is een belangrijke concessie van kapitaal aan ar beid De eigenaren stellen thans voor, het land te verdeelen in zes mijngebieden en voor elk daarvan de standaardloonen en winsten vast te stellen, Zuid-Wales, Durham, Northumber land en Schotland zouden elk een gebied Vor men. Alle districten van het Midland, Yorkshire, Lancashire, Derbyshire en Cumberland inbe grepen, het andere gebied en het zesde of Zuide lijk gebied zal bestaan uit het graafschap Kent; Bristol, Somerset en Forestdean. Dit komt den eischen van de mijnwerkers een heel eind tegemoet. Doch zonder nationaal steunfonds, waartegen de eigenaren nog steeds gekant zijn zal naar de draagkracht v. het mijn bedrijf, het standaardloon in Zuid-Wales en Schotland aanmerkelijk lager dan in het Mid land worden. Dit zal voor de mijnwerkers dan ook nog een bezwaar opleveren. DUITSCHLAND EN DE ENTENTE. De New-York Herald." meldt, dat de niéu we Duitsche voorstellen te Washington ontvan gen zijn en dat men te Washington Amerika's bemiddeling optimistisch inziet. Men gelooft daar dat het mogelijk zal zijn tot overeenstemming te geraken. Op verzoek van Amerikaansche zijde zullen voorloopig geen bijzonderheden nopens de nieu we voorstellen bekend worden gemaakt. Hieruit maakt men op, dat de Ver. Staten zich niet willen beperken tot het overbrengen van de voorstellen aan de geallieerden, maar hun rol als bemiddelaar ernstiger en als van meer betee- kenis opvatten èn zich het onderzoek en de waar deering van de Duitsche voorstellen voorbehou den. ITALIË. Volgens berichten uit Oneglia heeft aldaar na afloop van een verkiezingsbijeenkomst een botsing plaats gegrepen tusschen communisten en fascisten, waarbij revolverschoten gewis seld werden en een bom werd geworpen. Kara- biniers kwamen tusschenbeide. Er zijn 4 commu nisten gedood en 20 gewonden. ALLERLEI. De Japansche kroonprins is op Malta aange komen. Uit Praag meldt men Masaryk zal, op zijn a.s. reis naar Capri, in Duitsch Oostenrijk een samenkomst hebben met bondspresident ITainisch. Gisteren vertrok uit Stettin het eerste transport der nog in Duitschland geïnterneer den 45.000 Russen, wier repatriëering aan de Duitsche regeering is mogelijk gemaakt door het ratificeeren van den Russisch-Póolschen vrede. Nauwelijks was dit schot gevallen of de kreet „Leve de Koning weergalmde uit dui zenden monden én een verschrikkelijk mus- ketvuur werd op de hoofden der rebellen geopend. Het koninklijk leger had hen in hin derlaag afgewacht. Er heerschte een onbeschrijfelijke verwar ring in de gelederen der rebellen, toen ze zich zoo onverwacht'overvallen zagen door den vij and, tegen wien zij machetloos waren in de bergengte. Kreten van wanhoop en woede weergalmden door het gebergte. Het vreoselijke musketvuur, dat de koninklijke troepen op hen geopend hadden, nam voortdurend in hevigheid toe, terwijl van hun kant nog geen ander schot gevallen was, dan dat van Hacket, 't welk 't sein tot den strijd was geweest. De oproerlingen konden hunne krachten niet ontwikkelen, hunne troepen waren over een mijl lengte verspreid van den eenen kant hemelhooge steile rotsen en van de andere zijde den bergstroom. Toen de eerste verbazing over was, scheen de wanhoop weer nieuwen moed te schenken aan deze menschen, die van nature woest en stout waren. Woedend van zich zoo weeiloos te zien verpletteren, klauterden zij als wi e katten langs uitstekende rotspunten naar boven en hieven een woest krijgsgeschreeuw aan (Wordt vervolgd). sfi$^msmBmsaiB«5MSHSigseHenBia*a®e«8eBisBaEasaafflHH|ieHMBeaaes|||awwiepa||pgwe|BimEm|

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1