Binnenland. Een belangwekkend advies van den Hoogen Raad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid heeft zich, naar wij vernemen, dezer dagen uitgesproken voor privaatrechtelijke instellingen op sociaal ter rein. Het betrof namelijk het ontwerp Land- en Tuinbouwongevallenverzekering, waaromtrent de Hooge Raad adviseerde, de uitvoering daar van niet op te dragen aan Rijksverzekerings bank, Raden van Arbeid of Verzekeringsraden doch in handen te leggen van gelijkberechtigde, naast elkander staande openbare instellingen en in het vrije maatschappelijke leven opgekomen bedrijfsorganisaties. De Hooge Raad aeht het gewenscht dat de beide betrokken partijen in gelijken getale zitting hebben en de uitvoering der verzekering op zoo ruim mogelijke schaal behoort ta ge schieden. Boven de vereenigingen wordt een raad van toezicht aanbevolen. Voorts meent de Hooge Raad de voorkeur te moeten geven aan scheidslieden en een cen traal college van beroep voor eventueels ge schillen. (Tel.) De Standard Oil en Djambi. De Standard Oil Company heeft hetvolgende adres gezonden aan den Minister van Kolo niën en aan de Tweede Kamer ,,Het vraagstuk van de ontwikkeling der petroleumrijke bronnen is heden ten dage van vitaal belang voor alle landen, en neemt de ernstige aandacht der geheele wereld in beslag. De Nederlandsche koloniën verkeeren in do gelukkige omstandigheid, dat zij in haar ge westen onmetelijke rijkdommen bevatten, in het bizonder de in Djambi aanwezige olievel den. De Standard Oil Company, een Amerikaan- sehe naamlooze vennootschap, neemt de vrij heid te verzoeken, haar in de gelegenheid te stellen, te mogen deelnemen aan de onteige ning dezer Djambi-velden omtrent welker toe wijzing binnenkort zal worden beslist. In aanmerking nemende de groote uitge strektheid dezer Djambi-terreinen zal de Ne derlandsche regeering het ongetwijfeld niet in het belang van land en volk achten, bij de exploitatie van dit geheele gebied van één en kele maatschappij afhankelijk te zijn. De Standard Oil Company biedt aan, een overeenkomst aan te gaan met het Nederland sche Gouvernement, ten doel hebbende met haar een Nederlandsche maatschappij te vor men, welke voldoet aan de Indische Mijnwet en waaraan een gelijkwaardige helft der Djam- bivelden zoude zijn toe te wijzen op de basis, voorzien in het nu bij de Tweede Kamer aan hangige Djambi-wetsontwerp. De Standard Oil Company is bereid de noo- dige garantie te geven om de nakoming harer verplichtingen, alsmede de behoorlijke ontgin ning van het gebied in kwestie te verzekeren. Wij houden er ons van overtuigd, dat de Ne derlandsche Regeering zal erkennen, dat in de Vereenigde Staten van Moord-Amerika, welke in het verleden en ook nu nog de grootste olie producenten ter wereld zijn, zonder eenige be- lemme ing aan Nederlandsche belanghebbenden dezelfde gelegenheid wordt gegeven om zich te interesseeren in zoodanige ondernemingen, als aan Amerikaansche burgers zelf werd ge boden. Wij meenen dan ook als Amerikaansche Maatschappij evenzoo gerechtigd te zijn tot deelname in de ontginning der Djambi-olievel- den, en zijn er van overtuigd, dat inwilliging van ons verzoek in het belang is zoowel van Nederland als van de Vereenigde Staten, en zeker zal bijdragen tot versterking van de vriendschappelijke banden, welke tusschen beide landen immer hebben bestaan." Kieskring Dordrecht. In de te Rotterdam gehouden vergadeiing van bestuur en afgevaardigden uit den kies kring Dordrecht van de Vrijz.-Dem. Partij ia het bestuur als volgt samengesteld lste voorzitter E. Koopmans, Schiedam 2de voorzitter J. Heymans, Schiedamlste secr. penn. Th. van Aken, Dordrecht2de secr. N. Taselaar, Dordrecht, alg. bestuurslid G. Zoetemeyer, Brielletoegevoegd lid van het hoofdbestuur van den Vrijz. Dom. Bond mr. S. J. L. van Aalten, Rotterdam. Jhr. Wittert van Hoogland en baron van Wijnbergen. Betreffende de ontslagneming als secretaris van den Algemeenen Bond van R..K. Kieskring organisaties door het Eerste Kamerlid jhr. mr. Wittert van Hoogland, blijkt de „Tijd" uit na dere inlichtingen, jhr. Wittert van Hoogland alleen ontslag heeft genomen in verband met zijn meoning, dat de voorzittoi en de secretaris van den Algomeenen Bond van R.K. Rijkskies- kringorganiBaties volkomen dezelfde politieke opvatting behooren te zijn toegedaan. Redenen van particulieren aard zijn in de verste verte niet tor sprake gekomen. Het bedoelde ontslag is door gansch het bestuur aanvaard. Albert Thomas. In Den Haag is aangekomen de heer Albert Thomas, directeur van het internationale ar beidsbureau te Genève, in verband met dé gister middag te 's-Gravenhage in de Trèveszaal be gonnen bijeenkomsten van de internationale commissie tot onderzoek van de voorwaarden, waaronder, krachtens het vredesverdrag van Versailles, de overdracht zal plaats hebben van het bedrag, dat Duitschland aan Frankrijk moet uitkeeren ter dekking van de verplichting van de instellingen van socialeverzekering in Rb zes-Lotharingen. Werkloozenkasseu. De M'n'ster van Arbc'd heeft, naar het „Hbld" meldt, aan de gemeentebesturen bericht, dat, ;nd;en een I'd van een werkloozenkas verhmderd ;s zijn wonmg te verlaten en te arbe-don ten gevol ge van het voorkomen van een geval van besmet telijke z;ekte >n het gez'n, hem voor de daardoor onstane werkloosheid geen uitkeering uit de werk loozenkas mag worden verstrekt, aangezien uit keering in zoodanig geval in strijd zou zijn mot. de bedoeling van de werkloosheidsverzekering voor zoover zij van overheidswege wordt ge subsidieerd. Het slagersbedrljf. Krachtens het bepaalde in art. 1, eerste lid, van het overgangsbesluit 1920, mag in slage rijen door mannelijke arbeiders van 16 jaar en ouder, tot en mot 23 dezer, 10 uren per dag en 55 uur per week, en daarna tot en met 23 Octo ber 1921, 9 uren per dag ea 50 uren per week arbeid worden verricht. Het bestuur van den Nederlandschen Slagershond heeft den minister van arbeid verzocht, met het oog op de moei- lijkhedenvan het slagersbedrijf, de 55-urige werk week ook na 23 dezer te handhaven. Het be stuur van den Nederlandschen Middenstands bond ondersteunde dit verzoek. Het drong er bij den minister op aan, het slagersbedrijf, thans als „werkplaats" beschouwd in den zin der wet gelijk te stellen met do gewone winkelbedrij ven. Naar aanleiding van deze adressen heeft het dagelijksch bestuur van den Middenstands bond dezer dagen nog een conferentie met den minister van arbeid op zijn departementen gehad. De minister verklaarde, aan de inwerking treding van de 50-urige werkweek voor hot slagersbedrijf op 24 dezer niets meer te kun nen veranderen, daar zij bij algemeenen maat regel van bestuur is bepaald. Wel heeft hij aan het dagelijksch bestuur zoo goed als zeker de toezegging gedaan, dat hij zal bevorderen dat, wanneer op 24 October a.s. nog niet het Werk tijdenbesluit voor winkels in werking is getreden welk werktijdenbesluit een werktijd inhoudt voor mannelijk personeel van 50 uur per week en voor vrouwelijk personeel van 45 uur per week ook voor de slagerijen nog niet de 45-urige werkweek van kracht zal worden verklaard. In dat geval zal dus voor de slagerijen voorloopig de 50-urige werkweek worden gehandhaafd. Het bestuur wees er den minister op, dat winkels, die vleeschwaren verkoopen, onder het winkelbedrijf vallen en dus een langer arbeids tijd hebben dan slagerijen, waardoor deze groote schade kunnen ondervinden. De minister was echter niet bereid, het slagersbedrijf als gewoon winkelbedrijf te beschouwen, aangezien de werk plaats ia het slagersbedrijf steeds aan den winkel verbonden is, en hetzelfde personeel in beide arbeid verricht. Het werk in slagerijen aldus de minister, vordert zwaren arbeid, en voor dezen is nu eenmaal een grens van 45 uren per week gesteld. Het bezwaar, dat bij werktijdverkorting het moeilijker wordt, slagerswinkels even lang open te houden als de niet als fabriek of werk plaats aan te merken winkels, die ook vleesch waren verkoopen, zal ,naar 's ministers meening, goeddeels vervallen, wanneer het Werktijden besluit voor winkels in werking treedt. Economisch Gcmeentebchecr. Het bestuur der Vereeniging van Neder landsche gemeenten heeft, volgens het Hbld. een commissie ingesteld om te adviseeren over maatregelen welke door de gemeente zijn te treffen om te strekken tot een economisch be heer bij de gemeenten in het algemeen en haar bedrijven en diensten in het bijzonder. In deze commissie hebben zitting als voorzitter prof. mr. M. W. F. Treub, en als leden ir. V. M. van Goch, dir. Organisatie-adviesbureau te Am sterdam ir. E. Hijmans, directeur van het Centraal Normalisatiebureau te Delftmr. A. van der Hoeven, lid van den Raad der gemeente Rotterdam Th. M. Ketelaar, lid der Tweede Kamer en van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland mr. dr. M. S. Koster, burgemeester van Hilversum G. L. N. Lambrechtsen van Ritthem, directeur Dordtsche Petroleum-In- dustriemaatschappij dr. L. F. van Os, gem. be zuinigingsinspecteur te Amsterdam P. Sikkes, gemeente-secretaris Sneek mr. dr. W. G. A. van Sonsbeek, burgemeester van Breda J. J. L. M. Verwiel, id. ta Besoijen, en mr. J. A. de Wilde, lid der Tweede Kamer, wethouder van 's Gravenhage. Uitvoer van suikerbieten. Op vragen van den heer Braat betreffende het toestaan van den uitvoer van suikerbieten aan houderB van een z.g. bona-fide contract, heeft Min. van IJsselsteyn geantwoord, dat hij de N.U.M. de in golegenhoid gesteld hooft con- senton te endosseeren voor den uitvoer van suikerbieten, mot verzoek deze werkzaamheid zoo te regelen, dat daardoor de terugkeer tot normale toestanden zooveel mogelijk wordt be vorderd. Geheel overeenkomstig dit verzoek heeft de N.U.M. de bepaling gemaakt, dat alleen ver gunning tot uitvoer wordt geëndosseerd ten behoeve van de houders van suikerbieten, die kunnen bewijzen, dat zij dit artikel inderdaad hebben verkocht aan buitenlandsche suiker fabrikanten. De maatschappij heeft door dezen maatregel willen voorkomen, dat een abnor male speculatieve tusschenhandel ontstaat, ten gevolge waarvan een deel van den prijs, wel ken de suikerfabrikantcn betalen, zoude wor den onthouden aan de verbouwers der suiker bieten. Een internationaal zee ver zekeri u gs eon gres Zooals reeds vermeld, heeft het weekblad „De Polis" een actie ondernomen tot het bij eenroepen hier te lande van een internatio naal congres voor zeeverzekering. Blijkens het nummer van 22 dezer bestaat voor dat plan in het buitenland, met name in Zweden en Duitschland, groote belangstelling. Het blad geeft in de eerste plaats een brief van den heer P. Brüders, Generalsekretër des Internatio nalen Transport-Versicherungs Verbandes (e. v.) te Berlijn, die zijn sympathie betuigt. Ook de heer A. Rinman, directeur van Sve- riges Almënna Sjöförsakrings A B te Gotenburg bericht, dat hij de beschouwingen in de „Poli$" met de grootste belangstelling heeftgelezen en het geheel met de redactie eens is. „Wij vertrouwen" aldus de „Polis" „dat do publicatie van de instemmingsbetui gingen uit het buitenland de leidende personen op het gebied der zeeverzekering in Nederland thans aanleiding zal geven om hun meening te doen kennen en verder hun medewerking te ver- leenen om het plan te verwezenlijken. Tentoonstelling van Nederl. schilderijen te New-York. De Holland-Amerika-vereeniging te New-York heeft gisteren de tentoonstelling van moderne kunst in Andersons Galleries geopend. De pre sident der vereeniging, de heer van der Hoeven, dankte voor de belangrijke diensten verleend door dr. Barnouw, die den catalogus maakte en de Nederlandsche vertegenwoordigers van dag bladen, die de tentoonstelling tot stand brach ten. De heer de Beaufort, de Nederlandsche zaak gelastigde, sprak een woord van welkom tot de bezoekers en vertelde den Amerikanen over Nederlands groote kunstenaars en beschaving. Vele vooraanstaande Nederlanders en New- Yorkers waren tegenwoordig bij de opening. De tentoonstelling met werken van Van Gogh, Sluyters, Van Dongen, Konijnenberg, Toorop, Gestel, Voerman, IsaSc Israels en anderen, geeft een goeden indruk van de moderne kunst. De batiks van mevrouw Wegeriff werden zeer geroemd. Het Rijksgraanbureau opgeheven. Het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel wordt, gelijk gemeld, op 1 Juni a.s. opgeheven, waarmede een van de belang rijkste en grootste crisisorganisaties verdwijnt. Aan een overzicht, dat het Correspondentie bureau zendt van de werkzaamheden van dit bureau, ontleenen wij het volgende Bij het uitbreken van den oorlog door Mi nister Treub opgericht als afzonderlijke afdee- ling van zijn Departement, belast met den aankoop van graan, heeft het zich in den loop van de crisis ontwikkeld tot een organisatie die een groot gedeelte van het werk heeft moe ten overnemen van den buitenlandschen en binnenlandsehen graanhandel, de bloem- en meelindustrie, de olieslagerijen en enkele andere industrieën, den inlandschen meeLhandel en alles wat daarmede samenhangt. Het heeft zich met ons dagelijksch brood bezig gehouden van het oogenblik af, dat het broodgraan door zijn ver tegenwoordigers in Amerika werd aangekocht, totdat de bakker het tegen inneming van een broodbon aan zijn klanten afleverde, terwijl he'. zelf inde uitvoeringvan de Schepenuitvoerwet en deSchepenvorderingswetvoor de noodige scheeps ruimte zorg droeg. (Dit laatste tot 1 Juli 1918). Ook andere gewassen en granen werden door het graanbureau behandeld, zooals alle soorten peulvruchten, mais, gerst haver en ander veevoeder, allerlei olie- en andere zaden werden aangekocht, soms onteigend, verza meld, op zijn aanwijzingen verwerkt tot aller lei artikelen, terwijl de eindproducten door middel van distributie-organen ter beschikking van de consumenten werden gesteld. Bij het uitbreken van den oorlog werd de broodvoorziening ernstig bedreigd Rusland, Hongarije en Roemenië, de belangrijkste graan schuren van ons werelddeel werden plotseling van West-Europa afgesloten. Ons land, dat zelf slechts een hoeveelheid broodtarwe, voldoen de voor twee maanden, verbouwt en rogge voor grof roggebroodvoorziening voor een groot deel uit Rusland betrok, zag zich van zijn voornaam ste leveranciers verstoken. Wel stond Amerika nog open, maar de importeurs moesten bij de to tale ontreddering der graanmarkt den invoer staken. Hiermede ging een vermeerderde vraag van z'jde van het publiek en eene scherpe prijs stijging gepaard. De Regeering greep in op 3 Augustus 1914 reeds bereikte eene aanvul ling van de Onteigeningswet het Staatsblad, waardoor de tarwe, die in de haven van Rot terdam lag, kon worden in bezit genomen de aanvoer van tarwe uit Noord-Amerika werd door de Regeering zelf ter hand genomen en maatregelen genomen om de inlandsche rogge aan de roggebroodvoorziening dienstbaar te maken. De meelfabricage hier te lande werd in beheer genomen. Deze maatregelen bleken doel te treffen het gevaar voor broodgebrek was voorloopig afgewend. Met de verscherping der oorlogsmaatregelen namen evenwel ook de moeilijkheden voor de graanvoorziening toede duikbootoorlog legde aan de buitenlandsche aanvoeren steeds meer bezwaren in den weg, zoodat men reke ning moest houden met de mogelijkheid, dat ook Amerika als graanleverancier uitgeschakeld zou worden. De achterstand in het aanvoeren was oor zaak, dat de voorraad buitenlandsche tarwe, die in het najaar 1915 nog 120.000 ton bedroeg, in het voorjaar 1916 tot 14000 was verminderd. Een voorraad voor ongeveer een week. Deze moeilijkheden is men evenwel te boven gekomen het Nederlandsche volk heeft op dit tijdstip van de crisisjaren geen andere gevol gen van de schaarschte ondervonden, dan dat het eenige maanden van wittebrood verstoken is geweest. De ernstige moeilijkheden dateeren uit de jaren 1917 en 1918 de ongunstige tarweoogst 1916 in Amerika, Amerika's medegaan in den oorlog, het requireeren onzer schepen door de geallieerde en geassocieerde mogendheden, de verscherpte duikbootoorlogzij liggen nog versch in het geheugen. Graanaanvoeren van buiten waren uitge sloten. Wilde men te eten hebben, zoo moest het eigen land er geheel voor zorgen. In dezen tijd liggen de zwaardere werkzaam heden van het Graanbureau het inzamelen van den geheelen inlandschen oogst, hetgeen provinciesgewijze geschiedde. Onder de land bouwende bevolking werd door geschrift en beeld een propaganda gevoerd voor een uit- gebreiden uitzaai van broodgraan en eene nauwgezette inlevering. Garantieprijzen werden uitgeloofd, een ge heel stelsel van verwerkings- en vervoerverbo- den trad in werking, met militaire hulp werd tegen overtreding der crisisbepalingen opgetre den. In de scherpe broodrantsoeneering ten ge volge van welke gedurende geruimen tijd slechts 200 gram brood per persoon per dag kon worden verstrekt, d.i. de helft van hetgeen gewoonlijk gebruikt werd, heeft het Nederlandsche volk den ernst van den toestand gevoeld. Allerlei bijproducten als gedroogde aardap pelen, gemalen erwten en boonenpiksel, mais- meel, lijnmeel, aardappelmeel, enz. moesten in hun brood worden verwerkt om di^rantsoen te kunnen handhaven. De wapenstilstand heeft ontspanning ge bracht, de stcllingvoorraden konden beschik baar gesteld worden en de aanvoeren, zij het aanmerkelijk op bescheiden schaal hervat. Met de ontspanning was de normale toe stand nog niet teruggekeerd. Allereerst moest de inlevering van den inlandschen oogst waarvoor garantieprijzen waren vastgesteld, zijn afgeloopen. Het duurtejaar 1920 bracht nieuwe verras singen de tarweprijzen liepen met sprongen omhoog en bedroegen in September van dat jaar zelfs ongeveer 36 gulden per 100 K.G. tegen 20 gulden een jaar tevoren. Een herstel van den graanhandel was onder deze omstan digheden niet te verwachten iedereen had een vaag vermoeden, dat na deze „hausse" een ineenstorting vroeg of laat niet kon uitblijven. Die is ook gekomen, spoediger dan velen hadden verwachtop het oogenblik zijn de tarweprijzen reeds tot ongeveer 17.50 per 100 K.G. teruggevallen en op dit verlaagde peil is zich thans weder een tarwehandel aan het ontwikkelen, die het der Regeering mogelijk maakt zich terug te trekken. Vandaar de opheffing van het Graanbureau op 1 Juni a.s. Gemengd Nieuws. Ongelukken. De schipper Gijzen uit Varik voer gisteren met een schuitje, waarin 6 personen zaten, na het bezoeken van de Tielsche markt huiswaarts, achter een sleepboot. Bij bet losgooien van het touw sloeg het bootje van G. om. Vijf der inzittenden werden gered de 16-jarige dochter van G. is verdronken. In de Jacob Marisstraat in Den Haag is gisternamiddag de 10-jarige Chr. P., uit die straat door 'n auto overreden. Hij was onmiddel lijk dood. Te Wijk bij Duurstede is gistermorgen de boerenknecht K., werkzaam bij den landbouwer V., van een kar gevallen en dood opgenomen. Onder verdenking van meineed is gisteren ter zitting van het gerechtshof in Den Bosch M. v.d. B., uit St. Oedenrode, getuige in een zaak tegen H. v.d. M. wegens mishandeling gevangen genomen. Hij beweerde de mishande ling zelf gedaan te hebben. Brandstichtèr. Te Assen is gevanke lijk binnen gebracht mej. G. L. te Emmen, verdacht van opzettelijke brandstichting in het door haar bewoonde modemagazijn. Aanvaring. Naar eerst thans gemeld wordt, heeft in den nacht van Donderdag op Vrijdag bij een nachtelijke oefening op de Noord zee een aanvaring plaats gehad tusschen de onderzeeboot O 6 en torpedoboot Z 2. Laatst genoemde bekwam schade onder de waterlijn en is ter reparatie naar Hellevoetsluis vertrokken. Malaise in de rubber - 'ndustrie. Bij de Vereenigde Nederlandsche Rubberfa* brieken te Doorwerth zijn plus minus 200 arbei ders ontslagen tegen 1 Mei a.s. In een toelichting welke de directie bij ditontslag geeft in de„Hovea Bode", wordt gezegd dat de dwang op den ar beidstijd, welke concurrentie met het buitenland onmogelijk maakt, de algemeene crisis in Nederland nog ernstiger maakt, wat ook in dit geval inkrimping van het bedrijf ten gevolge heeft. Daar zocht men niet. Te Oirschot werd, vertelt de „Msb." door de familie S., Woensdag in den namiddag circa 7 uur ontdekt dat hun jongste zoontje oud 4 jaar spoorloos verdwenen was alles werd in het werk gesteld om het knaapje terug te vinden. Alle omliggende akkers en velden werden doorkruist, zelfs de groote vijver liggende voo.' het Kantongerechts gebouw, werd zorgvuldig afgedregd, maar alles tevergeefs. Men was ten einde raad, toen eindelijk de vader nog eens voor de zooveelste maal zijn V'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2