Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firafls-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Woensdag 27 April 1921. No. 13022. De Graaf en zijn Dochter. F EU I L L e T O BareauKoemarkt 4. Telet 85, na kantoortijd no. 148. Postbus89. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. bQ levenslange [geheels Invaliditeit t M vevllas van een hand, veet ai nag i hq vevflei aan duimt feQ veiUts van aen wijsvinger b| veilles eiken ande» sen vlnges De verzekering wevdt gswaarbargd «aas da Hellanisahe Algamaane Tanaharlngsbnah te lahladam. Bij et krachtens wetten ol verordeningen voor geschreven en andere olficieele al- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. ^Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van "25 April vergun ning verleend aan A. W. BLOM tot oprichting van een drogerij van sigaren in het pand Singel 202.b kadaster Sectie I. no. 1874. Schiedam, 27 April 1921. Buiteniandseh Nieuws. DUITSCHLAND EN DE ENTENTE. De Duitsche schadevergoedingsvoorstellen, die op 24 April aan den Amerikaanschen zaak gelastigde zijn overhandigd en waarvoor de tusschenkomst van Amerika door Duitse hl and is ingeroepen, houden in hoofdzaak hot volgende in le. De bereidverklaring tot vergoeding eener contante waarde van in het geheel vijftig mil liard goudmark. De bereidverklaring om de waarde van dit bedrag naar de mate van Duilsch- land's draagkracht in annuïteiten tot een ge zamenlijk bedrag van 200 milliard goudmark te betalen. 2e. Duitschland schrijft onverwijld een in ternationale leening uit, welker bedrag, ren tevoet en aflossing nader ware overeen te ko men. Duitschland neeml zelf deel aan de lee ning, verleent zeer gunstige voorwaarden en zal alles doen om een zoo groot mogelijke op brengst te verkrijgen, welke ter beschikking van de geallieerden wordt gesteld. Verdere voorstellen komen hierop neer, dat rente en aflossing van de rest der schadever goedingssom naarmate van Duitschland's draag kracht worden bepaald. Duitschland acht op het oogenblik slechts een rente van 4 pet. mogelijk. Duitschland is bereid de belanghebbende mogendheden te laten deelnemen aan de ver betering van zijn financieelen en economischen toestand. Daarom dient do aflossing van de rest der schadevergoeding wisselend te zijn onder toepassing van het indexschema. Duitschland verklaart zich verder bereid met alle kracht deel te nemen aan den opbouw der verwoeste gebieden. Het is bereid den op bouw van bepaalde steden, dorpen en vlekken op zich te nemen of daaraan mede te werken met arbeid, materialen en hulpmiddelen, of op welke andere wijze die den geallieerden ge- wenscht voorkomt. De bijzonderheden hiervan zijn bekend uit de Duitsche nota hieromtrent aan de Commis sie van Herstel. Tot hetzelfde doel is Duitschland bereid, behalve voor den opbouw, zakelijke presta ties voor do benadeelde staten op zich to ne men. x Om een onmiskenbare bewijs van zijn goeden wil te geven, is Duitschland bereid aan de com missie voor de vergoedingen dadelijk èen mil liard gouden marken ter beschikking te stellen en wel 150 millioen in goud, zilver en wissels 850 millioen in schatkistbiljetten, welke uiterlijk binnen drie maanden in wissels én buiteniandseh pai'er zullen worden gewisseld. Duitschland is voorts bereid om, in geval de Ver. Staten en de geallieerden zulks wenschea, voor zoover zijn draagkracht strekt, de oorlogs- schulden van de geallieerden aan de Ver. Stat over te nemen. Duitschland stelt voor over de schatting van hetgeen Duitschland reeds voor het herstel verricht heeft en van de geheele Duitsche schuld moet worden afgetrokken, en mot name over het bepalen van de prijzen te onderhandelen in tegenwoordigheid van deskundigen. Duitschland is ten slotte bereid voor alle soorten van krediet aan de geldschieters nader overeen te komen waarborgen uit openbaren eigendom.en openbare inkomsten te geven. Met de aanneming van deze voorstellen zul len alle andere verplichtingen van Duitschland tot schadevergoeding vervallen en Duitsch eigendom in het buitenland vrij worden. Verder acht Duitschland het voorgestelde systeem slechts uitvoerbaar, als het stelsel van sancties ophoudt, de tegenwoordige grond slag van Duitschland's productie niet nog meer wordt verkleind (bijv. door afscheiding van het Opper Silezissche nijverheidsgebied) en het Duitsche economische leven tot het vrije we reldverkeer wordt toegelaten. Deze voorstellen geven uiting aan Duitsch land's vasten wil om de oorlogsschulden tot aan de grens van zijn draagkracht te voldoen. Ter vaststeling van Duitschland's draagkracht beveelt de Duitsche regeering aan een door alle betrokken regeeringen samen te stellen commissie van erkende deskundigen daarmee te belasten. De Duitsche regeering verklaart zien bij voorbaat bereid de beslissing dier commissie als bindend te erkennen. De nota besluit „Mocht een andere vorm der voorstellen, naar het oordeel der regeering van de Ver. Staten de verdere behandeling ver gemakkelijken, dan verzoekt de Duitsche regee ring haar de voorstellen in andere vorm te gieten De Duitsche regeering is er te zeer van overtuigd, dat de vrede en de bloei van de wereld afhangen van een vlugge rechtvaardige en eerlijke oplos sing van het vraagstuk der schadevergoeding om niet alles te doen, wat binnen haar bereik ligt, om de Vereenigde Staten in staat te stellen de aandacht van de geallieerden op de zaak te rich- ren." (Naar het Duitsch). 64 Doch nauwelijks hadden zij hunne bijlen en zware knotsen opgeheven en hunne zwarte aangezichten, schuimbekkend van woede, ge toond, of een nieuwe charge der scherpschutters deed hen in den afgrond tuimelen, hunne ka meraden in hun val mee sleepend. Alle pogingen der ongelukkigen om te vluch ten of zich te verdedigen waren vruchteloos, aalle uitgangen waren afgesloten, alle rotsen met soldaten bezet. De voorste gelederen onder bevel van den dapperen doch onvoorzichtigen Kennybold had den het meest geleden. In de hitte van den strijd wierp de wanhopige Kenny-bold zijn blikken naar den reus hij verwachtte zijn redding slechts van dat boven natuurlijke wezen, van dien Han van IJsland. Doch hij zag niet d§ reusachtige ge stalte des bandiets zich plotseling op zijn vleu gels boven de vijandelijke gelederen verheffen ea de scherpschutters verpletteren onder den berg, dien hij op hen zou wentelen. De ge keesde Han Van IJsland deinsde terug bij het •siste rnusketvuur. Thans wierp zich een kleine maD, in bees- DE CONFERENTIE IN ENGELAND. Briand heeft gistermiddag, zooals hij beloofd heeft, in de Fransche Kamer bijzonderhed gedeeld nopens zijn onderhoud met Lloyd George Hij herinnerde er aan, dat hij naar Hythe was gegaan om met den Engelschen eerste minister de voorwaarden vast te stellen voor een geal lieerde bijeenkomst, die noodzakelijk bijeen dient te worden geroepen. Ik heb hem, zei Briand op de hoogte gebracht van het onderzoek zoowel op militair en economisch gebied, dat wij met de bevoegde raadslieden hebben ingesteld. Ik mag zeggen, dat onze besprekingen de meest be vredigende resultaten heben afgeworpen, aan gezien wij er in beginsel volkomen over eens zijn geworden, dat Duitschland ten aanzien van zijn Verplichtingen volkomen in gebreke is ge bleven nopens de ontwapening zoowel als no pens de bestraffing van de oorlogsschuldigen, als ten aanzien van de vergoedingen. De com missie voor de vergoedingen heeft herhaaldelijk vergaderd en haar juridische taak volbracht. Nopens de 12 milliard, welke Duitschland had moeten betalen, heeft het verklaard, dat het ze niet schuldig was en zelfs, dat het al meer had betaald dan het verschuldigde. Zoowel ten aanzien van de 12 milliard, welke vóór 1 Mei gestort moesten worden, als nopens het milliard gouden marken, dat naar Koblenz of Keulen had moeten worden overgebracht, heeft de commissie Duitschland's in gebreke blijven vastgesteld. Briand herinnerde vervolgens aan de pogingen van Duitschland om hij de onzijdigen bemidde laars te vinden. Het mislukken van deze pogin gen heeft het doen besluiten zich tot de Vereenig de Staten van Amerika te Wenden, welke, be wust van wat zij den geallieerden verplicht zijn, deze poging eveneens loyaal hebben afgewezen. Thans richt het zich niet meer tot de geallieer den, maar tot de regeering van de Ver. Staten. Sinds twee jaar heeft Duitschland uitsluitend met, de geallieerden onderhandeld om tijd te win nen en hun alle reden gegeven om aan zijn be loften geen geloof meer te slaan. Als het zich thans rechtstreeks tot ons zou wenden, zouden wij het zeggen Woorden genoeg 1 Wij stellen ten volle vertrouwen in de eerlijkheid en het doorzicht van de Vereenigde Staten, dat zij ons begrijpen en niets zullen ondernemen, dat tegen onze belangen indruischt. Wij weten, dat wij er mee in zullen stemmen. Al onze maatregelen voor den vervaldag zijn genomen. Wij zijn gereed tot de daad over te gaan, welke ons het middel in handen zal geven om ons de eerbiediging onzer rechten te verze keren. Wij zijn voornemens niets te ondernemen zonder voorkennis van onze bondgenooten. 30 April zullen onze bondgenooten zich voor onze beslissingen geplaatst zien. FRANKRIJK EN HET VATICAAN. De commissie voor de buitenlandsche zaken uit den Franschen Senaat heeft de kwestie van de hervatting van de betrekkingen met het Vati- caan besproken. Doumergue heeft een motie tot verdaging in gediend. Hij zeide, dat, gezien de huidige ge beurtenissen, het ongewenscht en gevaarlijk zou zijn, een ontwerp in bespreking te brengen, waar van het meest onmiddellijke gevolg zou zijn, in het parlement en in het land twisten te verwek ken, die gesust waren. De motie is aangenomen met 18 tegen 16 stemmen. tenvellen gekleed, met woest geschreeuw en een gebrul van vreugde in den strijd. Nio- m!nd wist, vanwaar hij kwam, of voor wel ke partij hij streed, zijn steenen bijl klief de evengoed 't hoofd van den rebel als dat van den soldaat. Toch scheen hij het vooral op de scherpschutters van Mnnckholm gemunt te hebben. Alles vluchtte voor hem en zijn be bloede bijl zweefde onophoudelijk boven zijn hoofd, dood en verderf in de gelederen zaaiende. Hij riep wraak, en dit bloedbad scheen voor hem een feestmaal. Een bergbwoner, op wien zijn woeden den blik gevallen was, wierp zich voor den reus, in wien Kennybold zooveel vertrouwen gesteld had, en riep Han van IJsland red ons Han van IJslandherhaalde de kleine man. - Hij naderde den reus. Zijt gij Han van IJsland vroeg hij De reus hief zijn bijl op Snel als de bliksem greep de man in bees tenvellen een zware knots van een der ster venden en bracht zijn reusachtigen vijand een slag op het voorhoofd toe, dat hij viel. De kleine man trapte hem onder zijn voeten met een kreet van vreugde. De scherpschutters hadden inmiddels ver sterking ontvangen en het bloedbad eindig de met de gevangeneming der opperhoofden Kennybold had een lichte wonde ontvan gen Toen het eerste morgenrood de toppen der naakte rotsen kleurde, heerschte er in den bergpas der Zwarte Rotsen een doodsche stil te. XXXIV. Kind, open het venster, het wordt te be nauwd in onze kamer. Ik wil nog van de zon- ne stralen genieten en de vrije lucht inade men achter de staven mijner gevangenis. De lucht is zoo helder. Vader, er komt een onweer opzetten. Een onweer Ehtel, hoe weet gij dat Omdat de lucht zoo helder is, verwacht ik onweer. De grijsaard zag zijn dochter verwonderc aan. Indien ik dat van mijn jeugd af gedacht had, zou ik hier niet zijn. Kind sprak de oude gevangene, sedert eenige dagen zijt ge bleek, alsof er nooit bloec door uwe aderen had gevloeid. Sedert eenige ochtenden zie ik u met roodgeweende oogen ontwaken. Verscheidene dagen heeft mij uwe stem niet meer verkwikt en mij het verledene doen vergeten. Gij zijt treuriger dan ik, en toch is uw levenslust niet zoo zwaar als die uws ITALIË. Alle partijen in Italië hebben voor de aan- aanstaande verkiezingen lijsten ingeleverd, na melijk het constitutioneele blok, de socialis tische partij, de republikeinsche partij en de com munistische partij. Voor het eerst trekken so cialisten gescheiden op. „lTnformation" ver neemt uit Rome, dat de socialistische deelne ming aan de verkiezingen, ondanks de indiening van hun lijsten twijfelachtig is, omdat de grond wettelijke partij stellig zullen winnen 5 Mei zul len de socialistische gedelegeerden een bepaald besluit nemen. Men vreest socialistische wanor delijkheden tijdens de verkiezingen. De regee ring neemt de noodige afweermaatregelen. DE ERFSTATEN-CONFERENTIE TE ROME. De directeur-generaal van het Landbouw departement, Fierlinger, constateert in de Pra- ger Piesse dat de economische conferentie, welke de Erfstatcn te Rome hebben gehouden en welke binnen eenige dagen al geëindigd zal zijn, vor deringen in goede richting maken. In de conferentie zijn zekere onderwerpen niet aan de orde gesteld. Er is echter een grond slag gevonden vol nieuwe onderhandelingen die te Porto Roso zullen worden gehouden en waarvan het doel is aan alle Successiestaten de middelen te verzekeren om hun gemeenschap pelijke belangen te dienen. Ofschoon Tsjecho-Slo- wakije zich genoodzaakt zal zien, van te voren zekere kwesties door handelsverdragen op te lossen, blijven er toch nog belangrijke vraagstuk ken over, welke alleen kunnen worden opgelost door een overeenkomst met alle andere belang hebbende landen. Onder zeze vraagstukken be hoort. ook de rcdelijkeverdeelingvan de graanover schotten van den toekomstigen oogst in de Bal- kanlanden. De regeling der transporten is van het grootste belang vooral voor Triest, met het oog op de concurrentie van Hamburg. De con ferentie te Rome heeft duidelijk gemaakt, dat deze aangelegenheid zeer belangrijk is en dat Tsjecho-Slowakije deze met alle kracht tot op lossing zal trachten te brengen. ALEAME. Volgens een te Milaan ontvangen bericht is te Durazzo de Albaneesche Kamer bijeengeko men. Zij bestaat uit 78 afgevaardigden, waarvan er 33 Zuid-Albanië 'en 29 Midden-, West- en Noord-Albanië vertegenwoordigen. Vijfendertig afgevaardigden, die de nationale vrijheid tot leuze hebben, zijn Italië vijandig gezind de meerderheid wenscht evenwel een gematigde bui tenlandsche politiek te voeren. De binnenlandsche toestand, zoowel op poli tiek als op economisch gebied, wordt wanhopig genoemd. Door gedwongen leeningen en afge perste belastingen weet de staat een zorgelijk bestaan te rekken, doch het volk is door deze praktijken zoo verbitterd, dat onlusten nauwe lijks vermeden zullen kunnen worden. vaders. Zeg mij, wat drukt uw hart De grijsaard sprak met vaderlijke teeder- heid. Ethel viel op de knieën voor hem en verborg snikkende het gelaat in hare handen. Droefheid had haar jeugdig hart over stelpt. Wat had zij de bleeke vreemde vrouw misdaan om haar het geheim bekend te ma- keft, dat haar levensgeluk in duigen deed val len Helaas nu zij haren Ordener geheel kende, was de slaap hare legerstede ontvloden j ze had geen rust meer kunnen vinden. Des nachts troosten zij zich door aan hare tranen den vrijen löop te laten. Dus was hij de hare niet, hij, voor wien zij zooveel gebeden en geleden had Dat Ordener haar zoo teeder in zijn armen gedrukt had op den avond van zijn vertrek, scheen haar nu slechts een droom toe Ordener de verloofde van een andere Ja, hoe dwaas was zij te ge- looven, dat hij om harentwil zijn leven zou gaan wagen, hij de zoon van den vice-koning, van een machtig heer en zij was toch maar een arme gevangene, de dochter van een balling. Hij was vertrokken, zeker naar zijn verloofde, do dochter van een kanselier van een graaf. „Heeft, mij dan mijn Ordener bedrogen O God, wie zou gezegd hebben dat die stem be driegen kon En de arme Ethel weende nog altijd zij zag Ordener aan het altaar met een andere schitterend in haar bruiloftskleed. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1