Stoomververij. N. V. DE PHOENIX, A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 680 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 ALLERLEI. Uit Kopenhagen seint men De leden van de Deensche, Noorsche en Zweed- sche verdragcommissies confereeren op het oo- genblik te Kopenhagen ter bespreking van Ver schillende politieke kwesties van algemeen Scan dinavisch belang. Deze conferentie is een voort zetting van vroegere onderhandelingen tusschen de verschillende commissies van de drie landen. De Deensche verdragscommissie werd in 1919 gevormd, oorspronkelijk met het doel om een onderzoek in te stellen naar en rapport uit te brengen over verschillende kwesties betreffen de de toekomstige verdragspolitiek van Denemar ken op handels- en scheepvaartgebied. Loucheur, Seydoux en andere Fransche deskundigen zijn gisteren te Londen aange komen ter voorbereiding van de bijeenkomst van den oppersten raad van Zaterdag Gisteren zou den zij de Engelsche deskundigen ontmoeten ter bespreking van het Fransche plan voor de be zetting van de Roer. Briand, Foch, generaal Weygand en Berthelot komen Vrijdagavond. Jasper, de Belgische minister van buitenland- sche zaken, had gisteren een onderhoud met George. Hij keert heden naar België terug, maar zal Vrijdag weer te Londen komen om de bijeen komst van den oppersten raad bij te wonen. In een interview heeft Jasper verklaard, dat België wat zijn aandeel betrof, vast besloten was. dat Duitschland zou worden gedwongen te be talen. Het land kan niet buiten de schadever goeding van Duitschland. - De Duitsche kolen, die ter schadeloosstelling aan de Entente worden geleverd, worden in Zuid-Wales voor 50 minder dan de Engel sche prijs bedraagt aangeboden. Binnenland. Het transportbedrijf. Naar de „Amst." meldt, is een nieuwe loon- raad gevormd in het transportbedrijf, waarin vav. do zijde der werkgevers en werknemers ieder 12 leden zitting hebber. Van de werkne mers-vertegenwoordigers zijn er 4 van den Centralen Bond, 4 van de Federatie, 2 van den Chr. Bond en 2 van den R.K. Bond. Voor den Chr. Bond zullen zitting nemen de heeren J. Quispel en W. Strijbis Pzn. De toestand is thans zoo, dat er van loons- verhooging niets zal komen. Ook niet van om zetting van den bestaanden toestag in loon. Eveneens staat vast, dat de leiding der Scheep- vaartvereeniging van een loonsverlaging af- keerig is, maar dat ze heel wat tegenstand heeft te overwinne tegenover verschillende werk gevers. De tegenwoordige loon- en arbeidsvoor waarden zullen worden gehandhaafd, met we- derzijdsche opzegging van een maand. Wanneer dus b.v. het contract wordt opgezegd op 20 Juni, dan gaan de nieuwe voorwaarden in op 1 Augustus. In Mei komt de nieuwe Loonraad voor het eerst in zijn nieuwe samenstelling bijeen. Be paalde punten zullen dan worden besproken. Invoer en do Nederl. industrie. Ten vervolge op zijn schrijven van 7 Maart 1921, heeft de Nijverheidsraad naar „De Ne- derlandsche Nijverheid!', (het orgaan van het verbond van Nederlandsche fabrikanten-veree- nigingen) meldt, onder dagteekening van 14 April j.I. een schrijven verzonden aan den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waaraan wij het volgende ontleenen Bij nevenvermeld schrijven deelde de Nijver heidsraad Uwer Excellentie mede, dat in zijn midden twee denkbeelden waren geopperd, wel ke de Raad in naderupv er weging hield en wel, ten eerste om bij ae waardeberekening ter bepaling van de invoerrechten meer dan thans rekening te houden met het verschil tusschen de koopkracht van het vreemde geld in eigen land en de waarde, volgens den buitenland- schen wisselkoers en ten tweede, om de moge lijkheid te openen, als strijdmiddel, den invoer voor bepaalde goederen uit een bepaald land te vorbieden, wanneer dat land door overheids maatregelen de Nederlandsche belangen bij zonder en ernstig benadeelt. Thans kan de Raad Uwer Excelentie berichten, dat hij het eerste denkbeeld eenstemmig heeft aanvaard en derhalve Uwer Excellentie het navolgende voorstel doet. „De waarde van de in te voeren goederen wordt berekend op de wijze, als in de Waardo- wet bepaald. Daarbij worden echter zoo zij daaronder niet reeds begrepen zijn, geteld de vrachten en andere kosten van het vervoer tot aan de grens en uitvoerbelastingen. Bij de berekening van de bestanddeelen van de waarde die in Nederlandsche munt worden opgegeven, worden deze naar den dagkoers tot de munt van het vreemde uitvoerland herleid. Voor de berekening van het invoerrecht wordt de bovengenoemde waarde tot Nederlandsche munt herloid, niet tegen den dagkoers, doch tegen een vasten koers, die telkens voor een bepaalden termijn door de Regeering wordt vastgesteld en die weergeeft de koopkracht van de buitenlandsche munt in het binnenland, vergeleken bij de koopkracht van de Nederland sche munt hier te lande. Voor de berekening geldt het verhoudings- c ij fur, bestaande op het oogenblik van invoer. De mogelijkheid bestaat het verhoudingscijfcr toe te passen, dat gold op het oogenblik van de bestelling, doch dan moet de bestelling t.z.t. geregistreerd, zijn geworden. Voor deze regis tratie wordt op nader te omschrijven wijze ge legenheid gegeven. Omtrent het tweede denkbeeld waren do mecningen verdeeld de meerderheid van den Raad stolt Uwer Excellentie het navolgende voor „De Regeering dient zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp in, waarbij haar de bevoegd heid wordt gegeven, om in geval door wette lijke of Regeeringsmaatregelen van een be paald land, bepaalde Nederlandsche belangen zouden worden geschaad of bedreigd bij alge- meenen maatregel van bestuur den invoer van bepaalde artikelen uit dat land te verbieden, gedurenden den tijd, dat de voor de Nederland sche belangen nadeelige maatregelen in dat vreemde land bestaan." Ten slotte is bij de; beraadslagingen over het tweede denkbeeld nog een derde voorstel gedaan, dat ten doel heeft om het mogelijk te maken, ook voor andere gevallen dan die, val lende onder het zooeven besproken voorstel, den invoer van bepaalde goederen uit bepaal de landen te verbieden. Dit voorstel is aldus geredigeerd „De Rcgenring dieno een wetsontwerp in, waarbij haar de bevoegdheid wordt gegeven, den invoer te verbieden van bepaalde goede ren uit een bepaald land, omdat de aanvoer van die goederen in strijd is met algemeene Nederlandsche belangen. Zulks zal echter alleen kunnen geschieden bij Algemeenen Maatregel van Bestuur, die niet in werking mag treden, voordat een gelijkluidend wetsontwerp is inge diend. Deze algemeene maatregel verdwijnt auto matisch als het wetontwerp wordt aangeno men en vervalt als het wetsontwerp wordt ver worpen. Het hoofdmotief van dit voorstel is geweest om te voorkomen, dat door onvoorziene ge beurtenissen aan Nederlandsche industrieel© be langen plotseling zoo groote schade zou wor den toegebracht, dat deze niet of hoogst moei lijk door latere in werking tredende maatre gelen te herstellen zou zijn. Door den voor gestelden maatregel kan 3e Regeering in zulke gevallen, b.v. overstrooming van Nederland door zekere goederen uit een bepaald land, zooals onlangs geschiedde met emaillewaren uit Duitschland, den invoer van zulk een artikel uit dat land aanstonds stopzetten en zonder dat de Nederlandsche industrie werder wordt ge schaad de beslissing van den wetgever omtrent een definitieve regeling afwachten. Over dit voorstel bleken de meeningen in den Raad gelijdelijk verdeeld te zijn. Desniettemin heeft de Raad vemeend, dit voorstol toch ter kennis der Regeering te moeten brengen. Nederl. Hist. Instituut te Rome. Prof. dr. P. Blok, die al een paar weken te Rome vertoeft, heeft aan den Romeinschen cor respondent van De Tijd meegedeelt, dat het Ne derl. Historisch Instituut te Rome weldra zal beginnen met de uitgave van periodieke „Mede- deelingen", voorloopig jaarlijks, waarvoor de directeur, de leden van het Instituut en eenige anderen "bijdragen zullen leveren. 6x/a pet. lecning Amsterdam. Naar het „Utr. Dagbl." verneemt, zal de gemeente Amsterdam, binnenkort overgaan tox de uitgifte tegen pari van een ö1/* pet. obligatie- leening groot f 15 millioen. Zomertijd. Op vragen van den heer Braat betreffende den zomertijd heeft Minister Ruys de Beeren- brouck geantwoordt, dat de vaststelling van het tijdperk, voor hetwelk de zomertijd geldt, is geschied na overleg met de Minister van Land bouw en van Waterstaat. Tot inkrimping van den zomertijd is niet besloten, omdat het eco nomisch belang der tijdsvervroeging ook in verband met den dienst op de spoorwegen, den doorslag moest geven. Een maatregel om te bevorderen, dat de plaatselijke autoriteiten de publieke klokken op zonnetijd doen loopen, waro niet in overeen stemming met de wet van 23 Maart 1918 (in voering zomertijd.) Mr. Zimmerman. Burgomeester Zimmerman heeft het volgende schrijven aan den Raad van Rotterdam gericht „Nadat ik, zooals ik U bij mijn brief van 8 Maart 11. mededeelde, aan de Koningin ver zocht had mij met ingang van I Mei a.s. eer vol ontslag te verleenen als Burgemeester de zer stad, heb ik van den Minister van Binnen- landsche Zaken het navolgende schrijven d.d. 15 Maart 1.1. waaraan ik gemachtigd ben openbaar heid te geven ontvangen". „Met groot leedwezen nam ik kennis van uw besluit om met 1 Mei e.k. hot burgermeesterschap van Rotterdam neer te leggen, In tijden als wij thans beleven, is het meer dan ooit van belang, dat het gezag wordt vertegenwoordigd door man nen van karakter, inzicht in regeerings- zaken, die leiding weten te geven aan vertegenwoordigende lichamen. Het zal bezwaarlijk vallen voor uwe gemeente iemand te vinden, die meer dan gij aan deze hooge eischen voldoet en niet dan uiterst noode zou de regeering u dan ook zien heengaan. Met den mees ten aandrang meen ik u daarom in overweging te mogen geven uw besluit in nadere overweging te nemen." „Naar aanleiding van dit schrijven en van de daarop gevolgde besprekingen, heb ik gemeend aan den aanvankelijk door mij gestelden datum van aftreden niet to kunnen vasthouden en er geen bezwaar tegen te mogen maken, dat het door mij ingediende request nog gedurende eenigen tijd buiten beschikking wordt gehou den." Snel recht. Den 13en September 1918 had er bij Weesp een spoorwegongeluk plaats. De nagelaten be trekkingen der slachtoffers moesten processen voeren voor het bekomen van schadevergoeding. Een weduwe met zeven kinderen van 6 tot 17 jaar zit nu nog steeds op afdoening te wachten. De procedure werd in September 1919 aanhangig gemaakt en op een schrijven ontving zij van haar advocaat ten antwoord „Gij moet geduld heb ben". Vermoedelijk zullen er nog maanden en jaren overheengaan, eer de zaak geregeld is en „De Telegraaf" merkt dan ook terecht op, dat men in dergelijke gevallen maar moet rekenen dat men niets vergoed krijgt. Komt er dan nog iets van terecht dan is het meegenomen. Licht pro- fiteeren er van de nagelaten betrekkingen van de nagelaten betrekkingen. Kamerclu b-Vrij heids bond. De leden van de Tweede Kamer van de bij den Vrijheidsbond aangesloten partijen heb ben zich heden als Kamerclub geconstitueerd. Tot voorzitter is gekozen mr. P. Rink, tot plaats vervangend voorzitter mr. F. W. M. Treub, tot secretaris de heer L. de Groot, tot plaatsver vangend secretaris de heer Henrij ter Hall en tot penningmeester de heer P. J. de Kanter. Eerste Kamer. Naar de Gelderl. verneemt, zal de heer A. Jurgens binnenkort Nijmegen verlaten en zich in het buitenland vestigen. Door zijn vertrek zal er een vacature komen in de Eerste Kamer. Telef. No. 15. 1248 9 Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag25 April. D j a m b i-o n t w e r p. Aan de orde os de behandeling van het wets ontwerp tot ontginning van aardolievelden in Djambi (Sumatra) De heer de M u r a 11 (V.B.) is door verschil lende deskundigen gestijfd in zijn meening van afkeer van een overheidsbediijf op dit gebied Spr. heeft een amendement ingediend om door de Bataafsche Petrol. Mij. een zekere hoeveel heid stookolie in de havens beschikbaar te doen stellen. Indien dit door den minister onaannemelijk wordt verklaard, zal spr. tegen het ontwerp stemmen. Spr. blijft overigens van meening dat de ont ginning der Djambi-olievelden met den meest mogelijken spoed ter hand moet worden ge nomen, zoo mogelijk door verschillende stukken aan verschillende maatschappijen in ex-ploita- tie op te dragen. De heer Al b er-'da (S. D.) bestrijdt de rede van den heer de Muralt. Spr. merkt op, dat op de conferenties te Spa en San Remo het petroleum-vraagstuk het grootste middel was voor een internationale politiek. Hierdoor is de strijd om de petroleum- velden grooter geworden, dat hij ooit is ge weest. Voornamelijk gaat deze strijd tusschen twee maatschappen de „Koninklijke" en de „Standard Oil Company". Spr. is van meening, dat wanneer eenmaal dit wetsontwerp zal zijn aangenomen, de Nederlandsche Aard-olie-maat schappij ook de andere in Indië gelegen velden in exploitatie zal krijgen. Dit acht spr. de reden, waarom de „Standard Oil Company" zich ter elfder ure met een adres tot de Regeering heeft gewend. Spr. is van meening, dat aanneming van dit ontwerp van grooten invloed zal zijn op de verhouding der staten onderling. De heer Marchant (V.D.) ontwikkelt verschillende bezwaren tegen het wetsontwerp Vooral is spr. gekant tegen de groote machtspo sitie der „Koninklijke". Dit ontwerp noemt spr. een blanco-volmacht aan de regeering voor de exploitatie van alle Indische olievelden. Spr. licht deze bewering toe met een beroep op art. 26 van de acte van oprichting waarmede het ontwerp geheel in strijd is. De Minister van Koloniën, de heer De Graaff, deelt mede, dat het aange haalde art. 26 door eep vergissing in de acte van oprichting is blijven staan. De heer Marchant acht dergelijke ver gissingen onverantwoordelijk en doet een voor stel tot schorsing der beraadslagingen. Vóór het voorstel-Marchant worden uitge bracht 42, tegen 8 stemmen totaal dus 50 of 1 minder dan het wettelijke vereischte aantal leden. De zitting wordt daarop geschorst. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 29 April 1921. 14. Voorstel van B. en W. om in verband met de reorganisatie van den dienst aan de school artsen, de heeren Dr. J. Endtz en R. H. M. Geer- des, eervol ontslag te verleenen als zoodanig. 15. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de kohieren no. 11, dienst 1919/20 en no. 9, dienst 1920/21, van de Plaatselijke directe be lasting naar het inkomen. Glasbewerkers. Het glasbewerkersgilde „St. Laurentius" zal Zondag 1 Mei in de gehoorzaal van den R.K. Volksbond aan de Lange Haven oen feestverga- dering houden. PORT, BORDEAUX BOURGOGNE-WIJNEN. Dien avond zal o.a. de inwijding van het vaan del plaats hebben door den weleerw. pater J. Oonk, adviseur der afdeeling. „Alb. Thym" is uitgenoodigd om het feest met eenige nummertjes op te luisteren. Inverbandmet hetvoorstel van B. en W. tot vaststelling van een model van voorwaarden, waaronder ten behoeve van in richtingenvan handel en nijverheid gronden dezer Gemeente in erfpacht worden uitgegeven, deelt het College mede dat bij uitgifte in erfpacht het de gewoonte is, dat de voorwaarden worden op gemaakt naar eenzelfde model. Gaandeweg zijn hierin op ondergeschikte punten verbeteringen aangebracht zoodat nu een bruikbare leidraad is verkregen. Waar deze uitgifte heerhaaldelijk voorkomen zal het tot belangrijke vereenvoudiging aanlei ding geven, indien in de besluiten en erfpachten akten naar een officieel model kan worden ver wezen. Door de bouwvereeniging „Een dracht" is den Gemeenteraad in erfpacht ge vraagd een perceel bouwgrond ter grootte van 2240 M2 aan de Huysmansstraat, voor de bouw van 23 werkmanswoningen. Voorgesteld wordt dat bij uitgifte de erfpachts Canon te bepalen op 0.94 7/8 en de waarde van den grond te stellen op 16.50 per M2. Bij de Gemeentel ij ke Arbeids beurs hebben zich bij een herhaalde oproeping voor zwemmeester en Zwemmeesteres aan de Gemeentelijke Zweminrichtingen 22 sollicitanten aangemeld. UIT ROTTERDAM. Gisteravond heeft een vrij ernstigen brand gewoed in de hoeden- en pettenfabrick van de firma A. S. van Wessel en Zn. op het Haagsche- veer, welke fabriek is gevestigd boven het café „De stad Delft" van den heer N. de Vogel. Een vijftal brandspuiten nam aan de blus- sching van het vuur deel. De brand is op de tweede verdieping ontstaan en is van daar naar de eerste overgeslagen. Beide verdiepingen, waar groote partijen pettenmakers- fournituren en andere voorraden lagen, zijn uit gebrand.Zoowel aan de voor- als aan de achterzij de sloegen de vlammen uit. De derde verdieping is vrijwel van het vuur gespaard gebleven. Het kantoor, is op de eerste verdieping gelegen, en is zoo goed als uitgebrand. De firma A. S.vanWessel enZn. is tegen brand schade verzekerd. Kerknieuws. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, heeft be noemd tot pastoor te Alkmaar (H. Dominicus) den weleerw. pater fr. J. B. J. Koek, P.O. tot assistent aldaar, den weleerw. pater fr. B. A. J. M. Siemes, O.P.tot rector te Schiedam (EE Zusters Carmelissen) den weleerw. pater fr. N. A. Cremcr, O.P.kapelaan aldaar (H. Johannes de Dooper) den weleerw. pater G. A. van den Burg O. P.tot kapelaan te Amsterdam (Bijkerk v.d. H Thomas van Aquine) den weleerw. pater Fr. L. M. M. Nauta, O.P.tot kapelaan te Rotterdam (H. Dominicus) den weleerw. pater fr. C. H. ten Haaf, O.P. en tot assistent aldaar de weleerw. paters fr. P. G. Biesta (H. Hart van Jezus) en fr. W. A. Scheffers, O.P. (Bijkerk O.L.Vr. Rozenkians). Gemengd Nieuws. Brand. Gisternacht omstreeks halfeen heeft te Amsterdam een felle brand gewoed in een pak huis aan de Snoekjesgracht, waarin de heer M. Vecht een magazijn van antieke meubelen had De oorzaak van den brand is onbekend de vlam men sloegen plotseling fel uit het dak en de ven sters van de bovenste verdieping van het pand, dat uit vier verdiepingen bestaat. De twee hoog- steverdiepingen zijn geheel uitgebrand.De brand weer, met veel materiaal, o.m. een der nieuwe motorspuiten uitgerukt, was het vuur spoedig meester en wist dit tot de twee bovenste ver diepingen te beperken. De belendende percee- len hadden nogal waterschade. De malaise. Naar de „Zutph." ct. ver neemt, is het personeel van de fabriek en het kantoor van de weverij de Twente te Winterswijk met ingang van I Mei ontslagen. Inbreker doodelijk getroffen. Men meldt ons uit Aalten Gisternacht trachtte een Duitscher in te bre ken bij de fam. Boonkamp op de Haart (gem.Aal- ten) Door het geraas, dat hij maakte, begaven zich 2 der bewoners gewapend naar buiten, waarna de dief de vlucht nam. Nadat hij einde lijk was ingehaald, ontstond er eene worsteling waarbij de inbreker zich hevig verzette. Plot seling ging bij ongeluk het geweer afhet schot trof den dief in den rug, waarna de dood spoedig intrad. Een duur boek. De heer Albarda heeft tot den minister van koloniën de volgende vra gen gericht Is het waar, dat het werk van prof. N. J. Krom over den Boeroboedor voor rekening CHAMPAGNE „de Lossy", Reims.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2