r v Dagblad voor Schiedam en Omstreken. flrafis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Maandag 2 Mei 1921. No. 13026. F ftTÏTL T O N. De Graaf en ziin Dochter. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus per 3 maanden f2—, per week 15 cent, franco per BureauKoemarkt 4. Abonnementen post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslange geheele InvailiiteU I veiHes b| veilles van B IJ 18 «ee« I yil Mn duim vee» et eefluw uu"" De venekering weidt gewaaibaigd deai de HaBendsehe Algemeene Yeraekeilngsbank te lehledaas. k|| veiUes ven een wQsvlngei b| veiHes van eiken ande» ■en vlngei i Bij ot krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele al- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders hebben bij hun besl. dd. 28 April 1921 de beslissing op het ver zoek van A. VAN WOERKOM om vergunning tot uitbreiding van zijn broodbakkerij in het pand Oostsingel 8, kadaster Secrie I. no. 1991, met een electromotor van 4 P.K. drijvende een roggedeegpatrijn, VERDAAGD, aangezmn het desbetreffend onderzoek nog met >s geëmd'gd. SclD eda m, 30 April- 19-21 Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND EN DE ENTENTE. Een telegram uit Londen dd. 30 dezer luidt Nu ook Lord d'Abernon uit Berlijn geen gun stiger aanbod heeft meegebracht is het duidelijk dat de voornaamste aanbieding van de Duit- schors in hun nota beteekent, dat zij slechts 50 milliard mark, of 200 milliard mark, verdeeld over 60 tot. 80 jaar, willen betalen. Dit getal blijft ver beneden de Parijsche besluiten en is volkomen onmogelijk. Het aanbod zou alleen een poging voor onderhandelingen kunnen zijn, als het over ongeveer de helft van het aantal jaren verdeeld is. De eenige hoopgevende factor in clen toestand zou de blijkbare bereidwilligheid van Duitsch- land zijn om de kwestie aan een commissie van deskundigen voor te leggen. Deze houding is pas te elfder ure aangenomen, maar sommige bladen achten het mogelijk, dat, voor er werkelijke stap pen worden gedaan om het Roergebied te be zetten en nieuwe sancties op te leggen, de Duit- sehers een korten en bepaalden termijn van uren zullen krijgen om te kiezen tusschen betaling of straf. De „Daily Cronicle" meent, dat de be- zetting van het Roergebied, als er toe besloten wordt, meer zou ondernomen worden tot op voeding van het Duitsche volk dan van zijn regeering. Het dient gezegd te worden, dat de openbare meening in Duitschland sterk misleid is door de kranten, die in de macht zijn van man nen als Stinnes, van wien erkend wordt, dat hij de rijkste O.W.ër van de wereld is. Zijn kranten hebben elk bericht over de Duitsche schuld aan den oorlog of het lijden dat Duitschland den geallieerden berokkende, stelselmatig weggela ten. De „Times" zegt, dat de Duitschers thans moeten weten, dat het den geallieerden ernst is. Er blijft hun niets anders over dan zich onver wijld te schikken naar de besluiten van de ge allieerden en de voorwaarden van het tractaat en het bewijs te leveren van de oprechtheid van hun besluit, om de vergoeding te geven, die, zij schuldig zijn. Het gematigde totaal dat de com missie van herstel heeft bepaald, van de som die Duitschland volgens het tractaat schuldig zou zijn, bewijst dat de Parijsche besluiten geenszins overdreven waren. Aldus de „Times." Volgens de commissie van herstel is de verschuldigde som £6600 millioen. Bij het laatste Duitsche aanbod verklaart Duitschland zich bereid totaal 2500 millioen te betalen. De cijfers van de overeenkomst van Parijs bedragen, gecapitaliseerd op een basis van 42 jaaiongeveer 4000 millioen. Een belangwekkenden en leerrijken kijk op de koopkracht van Duitschland geeft de statistiek van den Duitschen handel met Noord-Amerika. Voor den oorlog was het laagste jaarcijfer van den Amerikaanschen export naar Duitschland £75,000,000. Niettegenstaande de „beperkte koopkracht van Duitschland" verwacht men, dat in 1921 een bedrag van 88.000.000 zal worden bereikt het hoogste cijfer, dat in do geschiedenis bekend is. Reuter verneemt, dat de overlegging, vooi cte eerste maal, van de cijfers van de commissie van herstel den toestand eenigszins heelt ver anderd, omdat het duidelijk is, dat bij het eischen van de uitvoering van het verdrag en het vast stellen der sancties, noodzakelijk is, dat do geal lieerden de Roer onmiddellijk zouden bezetten en daarna met Duitschland bespreken hoe het zijn verplichtingen zal nakomen, lerwijl de Engelsche en Italiaansche vertegenwoordigers staande houden, dat, waar het bedrag van de Duitsche verplichtingen is vastgesteld, de con ferentie behoort te beslissen, hoe die verplich tingen kunnen wórden nagekomen en aan Duitschland een ultimatum stellen, waarbij het wordt verzocht zich neer te leggen bij de geno men hpclieeingon Men verneemt, dat de houding van Belgie grootendeels overeenstemt met die van Eianki ijk Wat betreft het voorgestelde ultimatum, schijnt er geen tijdgrens definitief te zijn voor gesteld door de Engelschen en Italianen. De deskundigen zijn Zaterdag bijeengekomen om de hun opgedragen zaken te bespreken. Volgens een bericht van de „Tagliche Rund schau" uit Essen hebben de mijnwerkers in de Roerstreek besloten, aan allo vakvereenigingen en arbeidersbonden in het buitenland een plech tig protest tegen de voorgestelde verdere be zetting te richten, en tevens het verzoek om er bij de geallieerde regeeringen op aan te drin gen, dat zij te elfder ure zullen afzien van deze gewelddaad tegen het Duitsche proletariaat 67 (Naar het Duitsch). Wat is er Niets anders Bechlie, dan dat ik binnen acht dagen den ex-kanselier Schumacker, die mijn gelaat te Kopenhagen reeds van nabij gezien heeft, en den beruclk ten Han van IJsland tegelijkertijd onder de bijl zal krijgen. Het verwilderd oog der vrouw kreeg een uitdrukking van verbazing en nieuwsgierig heid. Schumacker Han van 1 Jsland Hoe komt dat, Nichol Han van IJsland heeft zich bezondigd aan de koninklijke macht en Schumacker is schul dig aan hoogverraad, hetgeen beide genoem de heeren aan de galg of onder de bijl brengt. Eenige mijnwerkers zijn ook van de partij. Men voerde allen naar Drontheim, waar ze met Schumacker zullen geoordeeld wor den voor een rechtbank, waarvan de tegen woordige rijkskanselier zal voorzitter zijn. °P dit oogenblik hoorde men 't geluid van een hoorn buiten de poort. „Vrouw, ze; Orusrix opstaande, dat is de politie DE OPPERSTE RAA1). De geallieerde experts zijn Zaterdagavoïd bijeengekomen, om het schema in zake het her stel, voorgesteld door den Engelschen minister van Oorlog Worthington Evans, te behaide- len. In dit schema worden vaste annuiteitenvan 3 milliard goudmark voorgesteld benevens een I tax van 25 op den Duitschen uitvoer. D; be- I sprekingen waren van uiterst technischen aard en er werd geen beslissing bereikt. De exjeits zullen Zondagmorgen weder bijeenkome) en dan rapport uitbrengen aan den Oppersten laad. Naar verwacht wordt, zullen de geallieerde experts tot een accoord komen, dat het veschil Haastig snelde hij naar beneden. Een ogen" blik later kwam hij weer boven met een groot perkament, waarvan hij het zegel verkoken Daar, zei hij aan zijn vrouw, dat zendt mij de syndicus. Ontcijfer mij dat geehrift. Wellicht is het mijn bevordering, want daar de rechtbank een kanselier tot voczitter en een kanselier tot. aangeklaagde heft zou het passend zijn, dat de beul, die het vonnis moet uitvoeren, ook een koninklijk beu ware. De vrouw nam het perkament en na er eenigen tijd op gestaard te hebben, lasze met luider stem Is dat alles vroeg de beul onteviden. Dat is alles, antwoordde Bechlie. Orugix begaf zich met spoed op weg. XXXVI. De graaf van Ahlefeld, gekleed in een lang zwart satijnen kleed met hernlijn ge voerd, het hoofd en de schouders nborgen j in de groote magistraatspi'uik, de >rst be- van opvatting tusschen de geallieerden wegneemt In plaats dat de geallieerden onmiddellijk naar het Roergebied oprukken, zal een kort ultima tum aan Duitschland worden gesteld. Wanneer de termijn daarvan is afgeloopen, zullen bij wei gering van Duitschland, om am de gestelde voorwaarden te voldoen, de sancties met ge weld worden doorgevoerd. llavas verneemt, dat Briand in de Zaterdag namiddag gehouden zitting van den Oppersten Raad uitvoerig zijn standpunt uiteenzette, waar bij hij wees op de noodzakelijkheid van een on middellijke toepassing van sancties vooral met betrekking tot de ontwapening. Hij zette uiteen, dat de nict-ontwapening van Duitschland een groot gevaar voor Frankrijk en België beteekent. Sforza keurde de verklaringen van Briand goed, vooral die betreffende de ontwapening, en stelde voor om aan de Commissie van Her stel op te dragen de Duitsche rcgeering in ken nis te stellen van de geconstateerde tekortko mingen bij de uitvoering van het verdrag van Versailles en haar de sancties mede te deelen, die door de geallieerden noodzakelijk worden geacht. Jaspar deelde volkomen het Fraïische stand punt betreffende de noodzakelijkheid van on middellijke sancties. Lloyd George gaf als zijn meening te kennen, dat men Duitschland eerst op zijn tekortkomin gen moest wijzen alvorens de sancties toe te passen en indien Duitschland in zijn houding vol hardde, zouden de geallieerden tot de opera ties overgaan, die ten opzichte van het Roer gebied waren overwogen. VREDE TUSSCHEN DUITSCHLAND EN DE V. S. Uit Washington wordt gemeld De Senaat heeft met 49 tegen 23 stemmen de motie-Knox, betreffende den vrede met DuitsjJi- land, aangenomen. DUITSCHLAND. In politieke kringen te Berlijn wordt reeds naar opvolgers uitgezien voor den rijkskanse lier en voor den minister van buitenlandsche zaken. Er wordt als opvolger van Fehrenbach ge sproken over dr. Schwander, den laatsten stad houder van Elzas-Lotharingen, die ook president van Hessen-Nassau was. Hij gaat voor 'n knapp- man door en geniet veel vertrouwen. De coali tie-partijen zullen hem zeker welkom heeten en de aangrenzende partijen zullen niet tegen hem zijn. Als mogelijke opvolgers voor Simons worden genoemd dr. Wietfeldt, directeur van de Krup- l'abrieken, een behendig en koel man, die de Fransche, Engelsche en Amerikaansche econo mische toestanden goed kent vervolgens dr. Melchior mede-eigenaar van het bankiershuis Warburg te Hamburg, die een belangrijke rol gespeeld heeft in de economische onderhande lingen bij het verdrag van Versailles en de ver dere besprekingen met de entente. Onder de diplomaten worden genoemd dr. Rosen, gezant in Den Haag en baron von Rosenberg, gezant te Weenen. zaaid met orden en eereteekens, in een woord gekleed als rijkskanselier van Denemarken en Noorwegen, wandelde door de vertrekken der gravin van Ahlefeld, die met hem alleen was op dit oogenblik. „Het is negen uur, het gerechtshof zal zit ting nemen, ik moet me niet laten wachten, want het vonnis moet dezen avond geveld worden. De syndicus heeft mij verzekerd, dat de beul voor den dag hier zou zijn. Elphege, hebt ge de boot laten gereed maken, die mij naar Munckholm moet voeren Zij wacht u reeds een half uur, ant woordde de gravin, zich een weinig in haren stoel opheffende. En is mijn draagstoel aan de deur Ja, heer graaf. KomGij zegt dus, Elphege, vroeg de graaf, de hand aan zijn hoofd bren gende, dat er een liefdesbetrekking bestond tusschen Ordener Guldenlew en de dochter \an Schumacker Ja, en een innige, dat beloof ik u her nam de gravin toornig. De kanselier wreef zich op het voorhoold en trok de schouders op „Wanneer Schumacker voor de tweede maal veroordeeld zal -zijn en op het schavot de vernederende straf zal on dergaan hebben en de dochter verstooten zal worden uit al de rangen der maatschap- HONGARIJE. De „Pester Lloyd" bevat sensationeele ont hullingen in verband met de houding van den gewezen mmister van bmtenlandsche zaken Gratz nopens vredesonderhandelingen van Ka- rel met Wilson, d;e plaats hadden gelijktijdig met de actie van Prins Sixtus o'nde Februari 1918 en tot dusver onbekend zijn gebleven. Na de rede van Wilson, die de vier beginselen van den vrede uiteenzette, liet Karei door een vertrouwd persoon een mededeeling aan Wilson naar Washington overbrengen, waarin hij alle beginselen verklaarde aan te nemen. In geval Wilson er naar wilde streven zijn bondgenooten er toe te brengen dezelfde basis aan te nemen, zou Karei alles willen doen om zijn bondge nooten tot denzelfden stap te bewegen. Wilson beantwoordde de aansporing van Karei eem'ge weken later, toen juist onderhandelingen te Boekarest plaats vonden. Wilson opende d.e mo gelijkheid voor nieuwe onderhandelingen, maar eischte van tevoren een opheldering van een dei- vragen waarop Karei oogenblikkelijk antwoord de en een directe mondelinge gedachtenw'sselmg tusschen een vertegenwoordiger van elk dei- beide staatshoofden voorsloeg. De ophelde ringen van Karei aan Wilson beloofden be vrediging van ieder rechtvaard'g nationaal verlangen der Slavische volken, het verze keren van het bestaan en de ontwikkeling van de Balkanstaten en voorts de verzekering dat het toenmalige Oostenrijk-IIongarije in het Adri- atiscli gebied geen aspiraties koe-.tcrde, die in strijd waren met de beginselen van Wilson, daar Oostenrijk-IIongarije de machtsverhoudingen in dit gebied niet te zijnen gunste wilde beslissen. Slechts wat Italië betreft, maakte Ivarel voor behoud en verklaarde hijdat de territoriale ver langens van Italië, dat afstand verlangde van het gebied tot Laibach en tot den Brennerpas niet in overeenstemming waren met de begin selen van Wilson, maar doeleinden waren van een veroveringsoorlog De koning hernieuwde den wensch voor directe mondelinge gedachtenwis- selingen en eindigde zijn schrijven met de woor den Ik meen dat wij aan de volken van Europa verschuldigd zijn geen middel onbeproefd te laten dat eenige hoop biedL den verloren vrede aan de volken te geven. Deze tweede mededee ling van Karei aan Wilson bleef onbeantwoord. Cratz meent, dat misschien het aftreden van Gzernin misschien echter onbescheidenheid met betrekking tot de poging van Sixtus aanleiding heeft gegeven tot zwijgen. ALLERLEI. Uit Munchen seint Wolff, dat de „Munehen Augsburger Zeitung" een bericht bevat volgens hetwelk sedert ecgi paar dagen voortdurend trei nen met troepen in de richting uit MetzFF nen met troepen in de richting uit MetzStraats burg door den Palts naar Ludwigshaven, Worms en Darmstadt loopen. Deze vervoeren Marok- pij, zal Ordener zijn liefde die toch slechts een fantasie schijnt te zijn, wel vergeten en de voor keur geven aan de dochter van een rijks kanselier boven de dochter van een land^vei- rader. Ik hoop, dat gij gelijk hebt. Gij zult het nuttig achten, hoop ik, dat ik aan den syndicus gevraagd heb, dat de dochter de veroordeeling haars vaders, bijwoont en dat ze naast mij geplaatst worde ik ben nieuws gierig om dat sehepsel wat te bestudeeren. Alles wat ons licht kan verschaffen in deze zaak, is goed, zei de kanselier flegma tisch. Maar zeg eens, weet men niet, waar die Ordener tegenwoordig uithangt Geen mensch ter wereld weet hethij is een waardige leerling van dien ouden Levin, een dolend ridder, evenals hij. Ik geloof, dat hij tegenwoordig in Wardhus reist. Goed, goed onze Ulrika zal hem wel wij zer maken, Maar ik vergeet, dat de rechtbank op mij wacht. De gravin hield den kanselier aan. Nog een enkel woord, heerIk heb er u gisteren over gesproken, doch gij waart verstrooid en ik kon geen antwoord krijgen. Waar is mijn Frederik Frederik, zei de graaf op somberen toon, de hand aan zijn voorhoofd brengende. (Wordt vervolgd) „In naam van den syndicus van Dront- heim-huis, wordt aan Nichol Orugix, kul dei- provincie, bevolen, zich onmiddellijk naaDront heim te begeven, voorzien van de ijl van eer, het blok en de zwarte behangels.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1