Dagblad voor Schiedam Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Dinsdag: 3 Mei 1931. No. 13027. De Draaf en zijn Dochter. FEU ILLST KoreanKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden /"2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1-5-regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeehngen 75 ct. per regel. Speciale {conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. tg lev0Mln>|t geheel* lnvaliütelt IQ verllei k| verllei vu een hand, f IIy «**4 t g 11|O een daim veel et Mg 8 w u De venekering weidt gewnnibeegd deei de HeUnndeehe Algemeen* Veneherlngihuh te lehledem^ hQ verlies van een wgevlngei i h| vevliei van eiken ande ven vinger Mij ol krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offlcleele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Het kohier no. 8 der plaatselijke directe be lasting naar het inkomen dienst 1920/21 door den gemeenteraad vastgesteld in zijn vergadering van den 15 April 1921 en den 26 April d.a.v. door heeren gedeputeerde staten dezer provincie goed gekeurd, is aan den ontvanger der gemeente ter invordering uitgereikt, en in afschrift ge durende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. Burgemeester en Wethouders van Schiedam gelet op artikel 1 der Verordening op de winkel sluiting te Schiedam, brengen bij deze in herin- nermg, dat het geoorloofd is op den dag vooraf gaande aan den Hemelvaartsdag de winkels voor het publiek geopend te houden tot s avonds 11 uur. Buitenlandscli Nieuws. DE ENTENTE EN DUITSCHLAND. Het ultimatum. De Opperste R,aad van de geallieerden heeft gister na langdurige debatten, zijn zitting ver daagd tot heden-(Dinsdag)ochtend. In de vergadering van gister zou vrijwel over eenstemming zijn bereikt over de maatregelen, welke tegen Duitschland zullen worden genomen, teneinde het tot nakoming van zijn Verplich tingen te dwingen. Telegrammen uit Londen melden, dat de in houd van het aan Duitschland te zenden ulti matum reeds vaststaat. De onderteekening van de akte van overeen stemming zou heden. Door Frankrijk is reeds last gegeven om d e lichting 1919 onder de wapenen te roepen. De „Evening Standard" verneemt, dat aan Duitschland twaalf dagen zullen worden toege staan om de voorwaarden der geallieerden aan te nemen of te verwerpen. Ingeval Duitschland weigert, zullen de geallieerden onmiddellijk de noodige stappen doen, zooals deze door de commissie van herstel zijn vastgesteld om van Duitschland de verlangde betaling te verkrijgen, door het heffen van annuiteiten gedurende 37 jaar. De geheele afbetalingssom overschrijdt een weinig de te Parijs voorgestelde. 11.300 millioen Pond sterling. Naar men te Dusseldorp verneemt, worden door de Fransche bezettings-autoriteiten tal van voorbereidingen getroffen tot den intocht van de bezettingstroepen in het nog onbezette gebied. In de stad komen veel nieuwe troepen aan die blijkbaar gereed worden gehouden om op het eerste sein op te rukken. Uit Londen meldt men nog het volgende Naar verluidt, hebben de geallieerde deskun- digen definitief besloten, het ontwerp der Com missie van Herstel 132 milliard goudmaik aan te nemen als van Duitschland ,te eiselien schadeloosstelling. Dit is meer dan het bedrag, waartoe op 29 Januari te Parijs werd besloten, doch daarbij moest worden opgeteld de opbrengst der 12 heffing ad valorem op den Duitschen uitvoer. Indien de zienswijze der deskundigen dooi den Oppersten Raad wordt overgenomen, zal dit beteekenen, dat de Parijsche voorstellen definitief worden ingetrokken en tevens de daarmede gepaard gaande onzekerheid ol' dat ontwerp al dan niet tusschentijdsche betaling inhield van de twintig milliard welke Duitsch land vóór 1 Mei moest betalen. De toestand zal dus zóó zijn, dat de gealli eerden terugkeeren tot de letter van het vie- desverdrag, hetwelk bepaalt, dat na aftrek der kosten van het bezettingsleger en van de levensmiddelen en het materiaal deze 20 milliard zullen worden afgeschreven van het totaal der Duitsche schuld. Een andere commissie, welke daarvoor spe ciaal is aangewezen, houdt zitting om te be raadslagen over de maatregelen, welke moe ten worden genomen, om het verdrag te doen naleven. Zij houdt zich bezig met de kwestie der dwangmaatregelen. Naar verluidt is generaal Foch lid van deze commissie. In dit verband dient er aan herinnerd, dat van Duitschland verdere maatregelen in zake de ontwapening en de berechting der oorlogs misdadigers wordt geëischt. Men beweert, dat I ook dit zal worden behandeld in het ultima tum, dat men in overweging heeft genomen. Dev „Daily News" schrijft „Bij de onder steuning van het ultimatum had Lloyd George méér voor, dan de technische ten uitvoerleg ging van het vredesverdrag. Inderdaad wenscht hij dit. Dat is de reden, waarom hij er op aan drong dat de voorgestelde mededeeling aan de Duitsche regeering den vorm zou hebben van een verwittiging omtrent tijd en wijze der vastge stelde som, onder opgave Van een termijn voor het aannemen of verwerpen er van. Doch daarachter stond de hoop welke nog niet is opgegeven dat Amerika zal be sluiten, bijstand te verleenen bij de regeling van het vraagstuk. Het aannemen van dit ul timatum zou het voordeel bieden, dat er tijd zou zijn voor opklaring van den toestand. Gisteravond werd uit Londen geseind De Opperste Raad van de Entente besprak gistermiddag van vijf tot negen uur aan één stuk door het aan Duitschland te stellen ulti matum. Bij het uiteengaan van de conferentie gister avond was zoo goed als overeenstemming bereikt. De conferentie is tot hedenochtend half twaalf verdaagd, en den geallieerden experts van leger en vloot is verzocht deze conferentie bij te wonen., hetgeen bewijst, dat heden de laatste hand zal worden gelegd aan 't nieuwe bezetting plan. Dit zal worden ten uitvoer gebracht voor het geval, dat Duitschland niet binnen den vast- gestelden termijn de geallieerde voorwaarden aanvaardt, en de verlangde waarborgen geeft. liet is nog niet met zekerheid te zeggen, wat precies de draagwijdte van deze maatregelen zal zijn. Wel is bekend, dat de Opperste Raad de totale door de Commissie van Herstel vast gestelde som heeft gehandhaafd, d.w.z., Duitsch land heeft aan de geallieerden een som van 6.600.000.000 pond sterling te betalen. De be taling hiervan moet geschieden door de uitgifte van obligaties tegen een rente van 5 Boven dien moet Duitschland 25 van zijn uitvoer be talen. De {Times" verneemt uit New-York Een nieuwe Duitsche nota is hedenmorgen te Washington ontvangen. Terstond deed Hughes aan den president daarvan mededeeling. Er is nog niets over den inhoud daarvan bekend. Naar evenwel verluidt bevat de nota nieuwe concessies der Duitschers. besloten zitting Van de Privy Council op Dublin Castle ingezworen als vice-koning van Ierland. POLEN. De u'tw'sselmg van de rat'f'cntm-oorkonden van het vredesverdrag tusschen Polen en Rus land (de vrede van R;ga) heeft Zaterdag, den 30sten Apr-'l, plaats gehad. Vanaf dat oogenbbk is derhalve de vredestoestand tusschen Polen en Rusland definitief ingetreden^ De Poolsc-he diplo matieke en consulaire vertegenwoordigers in het buitenland hebben instructies ontvangen in verband met den nieuwen toestand. BELGIE. In welingelichte kringen te Brussel weet men mede te deelen, dat Briand te Londen alleen maar in het sturen van een ultimatum aan Duitschland toestemt, omdat hij hoopt, dat geen bevestigend antwoord uit Berlijn zal komen. De drang om het koste wat het wil het middel te vin den om het Roerbekken te bezetten, is in de Fransche kringen, die over de meerderheid in de Kamer beschikken zeer groot. Te Brussel is de openbare meening zeer ontstemd over de vaag heid van het jongste Duitsche aanbod en in de. leidende kringen staat men op het standpunt dat nu het tot het uiterste komt, het voor België practisch onmogelijk zal zijn, niet aan de bezet- tin^ deel te nemen. Men verkiest hier natuurlijk het" herstel van de normale handelsbetrekkingen met het Roergebied, dat voor cle Belgische indus trie en de Belgische havens van groot belang is, maar zich zonder eenige zekerheid ten aanzien der schadeloosstelling te laten afschepen of den Franschen bondgenoot daar alleen meester te laten, gaat natuurlijk niet. Deze laatste overwe ging is het die ten slotte ook in Engeland de over hand behaalde. Er bestaat, naai men vei neemt, geen twijfel dat wanneer Duitschland zich niet ter elfder ure in liet onvermijdelijke schikt, het Roerbekken ook door de Belgen bezet zal wor den. Er wordt verder gewag gemaakt van het voornemen, na een Fransch-Engelsche vloot- demonstratie voor Hamburg en Bremen, de dou anekantoren dier havens onder geallieerd toe zicht te stellen. DE TOESTAND IN IERLAND. Lord Talbot, die onlangs den titel van burg graaf Fitzalan heeft verkregen, is gister in een SPANJE. Op 3 Mei is te Madrid een optocht, waaraan alle arbeidscorporaties deelnamen, en waarin vele vlaggen en vaandels werden meegedragen, door de voornaamste straten van Madrid getrok ken, zonder dat zich een enkel incident voordeed. De uitgebreide voorzorgsmaatregelen, welke door de politie waren genomen, bleken overbodig. CUBA. De Cubaansche Senaat heeft Alfred Zayas tot president, en Carillo tot vice-president van de republiek, voor het tijdperk 1921 tot 1925 verkozen. (Naar het Duitsch). 68 71 van haren vader gescheiden, werd door don kere gangen, haar tot nu toe onbekend, in een soort duistere cel gevoerd, die men achter haar sloot. Aan den kant tegenover de deur zag ze een groote getraliede opening, waar door een licht van lampen en fakkels binnen drong. Voor deze opening zat op een bank- ze een gesluierde vrouw in 't zwart gekleed jij gaf haar een teeken ons, bij haar te komen zitten. Zwijgend gehoorzaamde zij. Het meisje keek door de opening, een akelig tooneel ontrolde zich voor hare oogen. Aan het uiteinde van een met zwart be hangen zaal, zwak verlicht door koperen lam pen aan de zoldewng, stond een rechtbank in den vorm van een hoefijzer, achter welke zeven in 't zwart gekleede rechters zaten. Een hunner, die in 't midden zat, droeg een gouden halsketting en een menigte eereteekens op de borst. Aan de rechterzijde zat een rechter in hermelijnen mantel. Nog verder ontwaarde men een grijsaard in bisschopskleeding, links een tafel met papieren, achter welke het hoofd van een klein man te voorschijn kwam dat met een kolossale pruik bedekt was. Vlak voor de rechters stond een houten bank, omgeven door hellebaardiers met fak kels in de hand, die hun licht weerkaatsten op spietsen en lansen en een schemerachti- i gen glans wierpen op de hoofden der toeschou De bevende Ethel door de hellebaardiers wers, die zich tegen het ijzeren hek verdrongen mj hare uittrede van'den toren van Sleeswijk I dat hen van het gerechtshof scheidde. Ja, antwoord mij, waar is hij Zijn re giment is zonder hem te Dromheim terug gekeerd. Zweer mij dat Frederik niet bij de ontmoeting in de Zwarte Rotsen geweest is Waarom verbleekt gij zoo Ik ben vreeselijk ongerust. Het gelaat van den kanselier herkreeg zij ne hardvochtige uitdrukking. Bedaar, Elphege. Ik zweer u, dat hij niet bij de ontmoeting in den bergpas was." Met moeite maakte zich de kanselier los uit hare smeekende armen. Mevrouw, zei hij, het gerechtshof wacht mij. Vaarwel. Hij ging haastig uit en liet de gravin in wreede gissingen achter. XXXVII. Ethel meende in dit alles een droom te zien, doch zij was niet onverschillig voor het geen er voor hare oogen zou gebeuren. Hetscheen alsof een inwendige stem haar zeide opmerkzaam te zijn. Heur hart was aan de hevigste ont roering ter prooi, de oogenblikken schenen haar uren toe. Eensklaps stond de president op en opende in naam des konings de zitting. Zij hoorde den kleinen zwart gekleeden man, met vlugge en doffe stem de aanklacht lezen, waarin de naam van haar vader en woorden als „samenzweering, oproer der mijn werkers, hoogverraad", dikwijls voorkwamen. Toen herinnerde zij zich, wat de vreemde vrouw haar in de tuin der gevangenis over de misdaad haars vaders gezegd had en ze sidderde toen ze den kleinen man zijn lezing hoorde eindigen met het woorddood, dat hij luide uitspra Verschrikt wendde zij zich tot de gesluier de vrouw, die haar ook vrees inboezemde en vroeg Waar zijn wij wat is dat hier Een teeken der dame deed haar zwijgen en ze wierp weer hare oogen door de zaal. De eerbiedwaardige grijsaard in bisschops kleeding stond op en Ethel hoorde duidelijk de volgende woorden In n^con van den almachtigen God, ik, bisschop der stad en provincie Drontheim, ik groet het gerechtshof, dat oordeelt m naam van Zijne Majesteit den koning. Ik verklaar ALLERLEI. Naar van bevoegde zijde wordt gemeld, zijn de voorstellen der Intergeallieerde Commissie te Oppeln aangaande de verdecling van Opper- Silezië naar Londen verzonden. Officieel wordt uit Jeruzalem gemeld Te Jaffa heeft Zondag een botsing plaats gehad tusschen Joden en Arabieren. Er werden daarbij twintig personen gedood en honderdvijftig ge wond. De troepen die in allerijl van Loed arri veerden, wisten, zonder te behoeven van hun vuurwapenen gebruik te maken, het gevecht te doen eindigen. Thans is de rust weer geheel teruggekeerd. Naar uit Warschau wordt bericht, melden de Poolsche bladen, dat het waarschijnlijk is, dat als Duitsch gezant te Warschau zal worden benoemd graaf Von Schoen, thans Duitsch ver tegenwoordiger te Weenen. Von Schoen was vroeger Beiersch gezant te Berlijn en voor dien tijd Beiersch gezant te Petrograd. Thans zal hij te Warschau graaf Olierndorff vervangen. Naar uit Turijn aan de Fransche bladen wordt gemeld, heeft de directie van de Fiat auto-fabrieken een communiqué gepubliceerd, volgens hetwelk 9600 arbeiders schriftelijk heb ben verklaard, dat zij instemmen met de voor waarden, die door de directie zijn gesteld voor het hervatten van den arbeid. De fabrieken zullen thans worden heropend. Zooals men weet, heeft de sovjetregeering het goud van de keizerlijke Russische regee ring in een Engelsche bank doen deponeeren. Omtrent dit goud, dat door een handlanger van Krassin in beslag zal worden genomen, zal een gerechtelijk onderzoek worden inge- als bemiddelaar en voorspreker te zullen optre den voor de gevangenen en bid God mij sterk te en kracht te verleenen voor deze zware 13 Na deze woorden gesproken te hebben daalde de bisschop van zijn troon en nam plaats op de bank, voor de aangeklaagden bestemd, terwijl een goedkeurend gemompel uit de toehoorders opsteeg. De president stond op en zei met schorre stem Hellebaardiers, ik beveel stilte. Hoog waardige bisschop, de rechtbank dankt u in naam der gevangenen. Bewoners van Dront- heim-huis, luistert naar het hooge gerecht des konings, dat oordeelen zal zonder appel. Men brenge de aangeklaagden Een doodsche stilte heerschte onder de toeschouwers, doch aller hoofden kwamen in beweging. Weldra hoorde Ethel een gedruisch van voetstappen onder haar, de hellebaardiers met blinkende musketten kwamen te voorschijn en spoedig traden zes geboeide gevangenen met ontbloot hoofd en door soldaten omgeven, de gerechtszaal binnen. Ethel zag alleen den eei- sten gevangenen, het was een grijsaard, m langen zwarten rok gekleed het was haai va ei Zij hield zich vast aan de ijzeren tralies v. Het venster om niet te vallen en zeide met flauwe !-m0 God, help mij (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1