Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering fcnnran$9flfl k' flflfl 13UÜ jïïïï., tüu i lub IIUu - 44ste Jaargang. Vrijdag 6 Mei 1921. No. 13029 F EU 11 L T O FL De Graaf en zijn Dochter. Boreau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco pei post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale [conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. De verxekerini werit aewniketjl *ee» de H>U—ieehe AijWieene Timkutijibih Ie lehledw. hq verliet ven een ■ijtvlnger t verliet eiken ande ren vin|er Buitenlandseh Nieuws. DE GEALLIEERDEN EN DUITSCHLAND. Het ultimatum. «Gister (Donderdag) is het ultimatum van de geallieerden aan Dnitschland aan den Duitschen gezant te Londen, van Sthamer, overhandigd. De officieele tekst van de verklaring der ge allieerden luidt als volgt ,,De geallieerde mogendheden constateeren, dat, in weerwil van de concessies, die in hef tijdsverloop sedert de onderteekening van het verdrag van Versailles door degeallieerden zijn gedaan, en in weerwil van de waarschu wing omtrent de sancties, waartoe te Spa en te Parijs was besloten, alsmede de sancties, welke van uit Londen aan Duitschland zijn medegedeeld en die sedert dien in werking zijn getreden, de Duitsche regeering in gebreke is gebleven in zake de vervulling der verplich tingen, die op Duitschland rusten krachtens de bepalingen van het verdrag van Versailles be- treifende lo. de ontwapening 2o. het betalen van het bedrag ad. 12 milliard goudmark, dat volgens art. 235 van het verdrag voor 1 Mei 1921 verschuldigd was en waaromtrent zij reeds door de Commissie van Herstel werd gesom meerd 3o. de veroordeeling der oorlogsmisda digers, zooals die werd omschreven in de no ta's der geallieerden d.d. 13 Februari en 17 Mei 1920 4o. eenige andere belangrijke kwes ties met name die, welke worden behandeld in de art. 264, 267, 269, 273,.321, 322 en 327 Van het verdrag. De geallieerden besluiten, van heden af ovei te gaan tot het nemen van alle noodzakelijke voorbereidende maatregelen voor de bezetting van 't Roerdal door de geallieerde troepen aan den Rijn. Zij verzoeken de Commissie van Herstel m gevolge art. 233 van het verdrag de Duitsche regeering onverwijld de tijdstippen en modali leiten mede te deelen, waarop Duitschland zijn schuld moet voldoen, en de Duitsche regeering met haar beslissing daaromtrent uiterlijk op 6 Mei in kennis t.e stellen. Zij sommeeren de Duitsche regeering binnen zes dagen na den datum van ontvangst van bovengenoemde beslissing categorisch mede te deelen, dat zij lo. zonder voorbehoud of voorwaarden haar verplichtingen zal nakomen, zooals die door de Commissie van Herstel zijn vastgesteld 2o. zonder voorbehoud of voorwaarden de waarborgen voor het nakomen barer verplich tingen zal aanvaarden, zooals die door de Com missie van Herstel zijn vastgesteld 3o. zonder voorbehoud en onverwijld de maatregelen zal nemen, die tot ontwapening van het leger, de vloot en de luchtvaart bij schrijven van 19 Januari 1921 doorde gealli eerde mogendheden aan de Duitsche regeering z»jh medegedeeld de maatregelen, die reeds uitgevoerd hadden moeten zijn, dienen onmid- (Naar het Duitsch). dellijk genomen te worden, de overige op de daarvoor vastgestelde tijdstippen 4o. zonder voorbehoud en onverwijld zal overgaan tot het verordeelen dor oorlogsmis dadigers en tot de uitvoering van die gedeel ten van het vredesverdrag, waaraan zij tot dus ver nog niet in voldoende mate uitvoering heelt gegeven en waarvan sprake is, in het eerste gedeelte van de onderhavige nota. De geallieerden besluiten op d e n 1 2-d e n Mei over te gaan tot de bezetting van het Roergebieden het nemen van alle andere militaire maatregelen te land en ter zee, wanneer de Duitsche regeering in gebreke blijft, aan bovenvermelde eischen te voldoen. De ze bezetting zal zoo lang duren als Duitschland de voorwaarden, welke in deze nota zijn opge somd, niet heeft vervuld." De eerste s t o r t i n g. 1 lav as seint uit Parijs De tekst van den brief is bekend gemaakt, dien de Duitsche Ivriegslastenkommission den 29n April gezonden heeft in antwoord op de nota van de commissie voor de vergoeding, waar in verzocht werd onverwijld over te gaan tot een eerste storting van 'n milliard mark goud en waarin do Kriegslastenkommission wordt uit- genoodigd voorstellen te doen betreffende de be talingswijze van het verder verschuldigde. De Kriegslastenkommission antwoordde, dat er geen, sprake van kon zijn het verzoek van de commissie voor de vergoeding om een milliard mark goud te leveren, te handhaven. Het Duitsche rijk be schouwde deze eisch als onvervulbaar zoo wel uit wettelijk als uit materieel oogpunt. De commissie voor de vergoeding heeft den 3n Mei geantwoord en de briefwisseling opgesomd, die er tuss'chen beiden commissies heeft plaats ge had. Zij heeft Duitschland aan zijn verplichting herinnerd om 20 milliard gouden mark te be talen voor 1 Mei 1921. Daar dezen datum voor bijgegaan is, heeft de commissie formeel de aan dacht van het Duitsche rijk gevestigd op het feit, dat het de door artikel 235 van het vredes verdrag opgelegde verplichtingen niet nakomt. De commissie voor de vergoeding heeft een korte uiteenzetting gegeven, waaruit het volgen de blijkt Den 26n Februari heeft de commissio aan de Kriegslastenkommission meegedeeld, dat de rekening, opgemaakt ingevolge artikel 235 van het Vredesverdrag een tekort van op zijn minst 12 milliard gouden mark aanwees op de betalingen, tot welke Duitschland voor 1 Mei verplicht was. De commissie herinnerde de lón Maart Duitschland officieel aan zijn verplichting om d:t tekort aan te vullen vóór 1 Mei en ver zocht bovendien betaling van een milliard mark goud voor 23 Maart 1921. Toen de Kriegslasten kommission dor 22n Maart geantwoord had met een verklaring van niet-ontvankelijkheid, heeft de commissie voor de vergoeding den 24n Maart formeel aan Duitschland meegedeeld, dal het Duitsche rijk een verplichting, opgelegd door het vredesverdrag, niet nagekomen was. Dit ingebreke blijven werd tevens aan elk der be langhebbende mogendheden meegedeeld over eenkomstig de bepalingen van het verdrag. Den 18n April heeft de commissie voorgesteld, dat de mctaalvoorraad van de Rijksbank naar het filiaal te Keulen of Koblentz overgebracht zou worden, welke voorraad het onderpand zou vor men van de uitvoering door Duitschland van de verplichting door artikel 235 opgelegd. Met een brief van 22 April weigerde de Kriegslastenkom mission aan het voorstel gehoor te geven. Met een brief,van 25 April verzocht de commissie Duitschland aan de Bank van Frankrijk op zijn laatst 30 April de som van een milliard mark in goud te leveren. Het Duitsche antwoord van 29 April was uitsluitend uitstellend en het ver zoek van de commissie blijft onuitgevoerd. Bij gevolg verklaart do commissie formeel dat Duitschland ingebreke blijft de verplichtingen na te komen, die artikel 235 van het Vredes verdrag het heeft opgelegd en dat wel voor een som van ten minste 12 milliard. De commissie heeft, overeenkomstig het verdrag, het ingebreke blijven van Duitschland aan alle belanghebbende mogendheden meegedeeld. DE OPSTAND IN OPPER-SILEZIE. In Britsche officieele kringen ziet men den toestand in Opper-Silezie zeer ernstig in. De beweging wordt beschouwd als een bepaalde systematische poging om op de beslissing van den Oppersten Raad vooruit te loopen door een gewelddadige inbezitneming van de betwiste ge bieden. De aanvallen op het gezag van den Op persten Raad, alsmede op de strijdkrachten wel ke onder zijn autoriteit zijn gesteld, moeten, in dien zij voortduren, den ernstigen invloed heb ben op de geallieerden en op de openbare mee ning ten aanzien van Polen. Alle groote steden in het industriegebied zijn door de opstandelingen ingesloten. De voorstad van Gleiwitz Richtersdorf bevindt zich reeds in hun handen. Zij geven zich daar uit voor een Poolsch infanterie-regiment en geven doorgangsbewijzen aan de bevolking af. Uit het district Risenberg wordt de bezetting van eenige dorpen door de opstandelingen ge meld. Ook de stad Pless is in hun handen ge weest, doch de Italianen hebben hun wederom verdreven. In het district Ratibor is de geheele rechter-oever van den Oder in de macht dei- opstandelingen Naar de „Vossische Zng" uit Breslau verneemt staan ongeveer 50.000 opstandelingen tegenover de bezettingstroepen. De rijksminister van Buitenlandsche Zaken heeft Woensdag in de Duitsche rijksdag-com missie voor buitenlandsche aangelegenheden uitvoerige mededeelingen gedaan over den toe stand in Opper-Silezië. De toestand had zich verscherpt en was buitengewoon ernstig. De opstandelingen hadden alle industrie-gebieden evenals de districten Pless, Rybnik en het Oos telijk deel van het district Ratibor in handen. 70 Schumacker schudde het hoofd en zij koel tjes Het schijnt, dat graaf van Ahlefeld ze kerder is van zijn zaak, dan in 1677. Zwijg, riep de president, en dadelijk wendde hij zich tot den buurman van den grijs aard en vroeg hem zijn naam. Deze wa» een bergbewoner van reusachtige gestalte, zijn voorhoofd was in doeken gewikkeld hij stond op en zei Ik ben Han van Klipstadur in IJsland. Schumacker hief het hoofd op en beschouw de zijn kolossalen buurman, van wien zich de andere aangeklaagden angstig verwijderd hiel den. Han van IJsland, vroeg de president, toen de meigte een weinig van hare ontzet- tuig bekomen was, wat hebt gij ons te zeg gen Man alle toeschouwers was Ethel niet het van^u vei'W0Iwlerd over de tegenwoordigheid ir, ViD beduchten roover, dien zij zoolang vrees-!rl,rCrbef(1'ill£ inzien had. Zij wierp een doner v'gen k °P (teu reus, dien haar Or- bevochten had en wiens slacht offer hij wellicht was geworden. Deze gedach te maake de smart van lieur hart weder le vendig, en ze hoorde nauwelijks het antwoord dat de reus in ruwe taal aan den president gaf. Ze verstond alleen, dat Han van IJsland zich het opperhoofd der rebellen noemde. Hebt gij dat bevel, vroeg de president, uit uw eigen beweging of door toedoen van an deren op u genomen. De roover antwoordde - Niet uit eigen beweging - Wie heeft u tot die misdaad aangezet - Een man, Hacket, genaamd. Wie was die Hacket? - Een agent van Schumacker, dien hij ook graaf van Griffent'eld noemde. De president wendde zich tot Schumacker. - Schumacker, kent gij dien Hacket - Gij zijt mij te gauw geweest, graaf van Ahlefeld, hernam de grijsaard ik wilde u de zelfde vraag stellen. Jean Schumacker, zei de president, uw haat misleidt u. De rechtbank zal uwe wijze van verdediging in aanmerking nemen. De bisschop nam liet woord. Heer geheim-secretaris, zei hij, zich lot den kleinen man wendende, die de functie van griffier en beschuldiger sclieen waar te nemen, is die Hacket, bij de aangeklaagden. Neen, Uwe Hoogwaardigheid, antwoordde de secretaris. - Wat is er dan van hem geworden - Men heeft hem niet kunnen vatten hij Wel waren de Duitsche ambtenaren nog ter plaatse aanwezig, doch zij bekleedden geen functie meer. Ook waren alle mijndirecteuren uit hunne positie ontzet. De intergeallieerde controle-commissie had den staat van beleg uitgebreid tot het district Gleiwitz. Deze com missie gaf, evenals de districtscontroleurs, open lijk toe, dat er sprake is van een uitsluitend Poolschen opstand. De laatste berichten, welke de minister had ontvangen uit de districten Kattowitz, Hin denburg, Beuthen, Rybnik, Pless, Gleiwitz en Tarnowitz maakten o.a. melding van een aan tal bloedige botsingen met de Polen, die uit stekend bewapend zijn en beschikken over ge weren en mitrailleurs, welke zij met vracht auto's aanvoeren. In het district Rybnik hebben zich botsingen voorgedaan tusschen opstandelingen en de Italiaansche bezettingstroepen. Volgens opgave der intergeallieerde commissie zijn daarbij van de Italianen 9 soldaten, 12 officieren en één on derofficier gesneuveld. Bovendien werd overste graaf Bernizzo ernstig gewond. De directeur der dominiale mijn Chuchow en zijn assistent werden doodgeschoten. Een groot aantal gijzelaars is gevangen genomen en weggevoerd, o.a. de burgemeester van Ryb nik'. Ten slotte is volgens de intergeallieerde commissie een Italiaansch officier in de straten van Pless door een schot in de borst levensge vaarlijk gewond. DUITSCHLAND. Met het oog op den door de antwoord-nota der Vereenigde Staten geschapen politieken toe stand, heeft het kabinet Woensdagmiddag met algemeene stemmen besloten, af te treden. De rijkskanselier begaf zich 's avonds naar den rijkspresident, om hem het besluit van het kabinet mede te deelen. De president 'heeft het aftredende kabinet verzocht, de loopende za ken vooralsnog te blijven behandelen, waarin het toestemde. In parlementaire kringen is sprake van de vorming eener zoogenaamde concentratieregee- ring: Voor een dergelijk kabinet schijnen ech ter de parlementaire grondslagen niet aanwezig te zijn. De Duitsche Volkspartij werkt achter de schermen krachtig voor dr. Stresemann dien zij een invloedrijken -post in de nieuwe regeering zou willen waarborgen. TS JECHO-SLO WAK1J E Volgens eene mededeeling van het departe ment van financiën hebben de belastingen in November 1920 592 millioen kronen opgeleverd in plaats van 176 millioen, waarop men gerekend had. De inkomsten van 1 Januari af tot eind van November bedragen 4.4 milliard 28 mil lioen tegen 1 milliard 940 millioen, zooals op de begrooting was geschat. is verdwenen. Het scheen, alsof de geheimsecretaris bij deze woorden zijn stem wilde veranderen. Ik geloof eerder, dat er geen Hacket bestaat zei Schumacker. De bisschop ging voort Heeft men een onderzoek ingesteld naar dien Hacket, heeft men zijn signalement Voordat de secretaris kon antwoorden, was een der mijnwerkers met fier en open gelaat op gestaan. Hij zou gemakkelijk te vatten zijn, zei hij luide. Die ellendige Hacket, de agent van Schumacker is een man van kleine gestalte, en met een boosaardig gezicht. Kijk, heer bis schop, zijn stem gelijkt veel op die van den heer, die daar aan tafel schrijft, en dien gij ge heim-secretaris noemt, geloof ik. Indien het j niet zoo donker was in de zaal en de heer ge heim-secretaris niet zooveel haien had om zijn gelaat te verbergen, zou ik bijna durven verze keren, dat hij veel op dien verrader Hacket gelijkt. i Onze broeder zegt de waarheid, riepen de twee andere mijnwerkers. Werkelijk, mompelde Schumacker.. De geheim-secretaris had een onwillekeuri ge beweging gemaakt, hetzij uit vrees of ver ontwaardiging. De president scheen zelfverlegen en haastte zich te* zeggen - Gevangenen vergeet niet, dat ge alleen moogt spreken, wanneer gij ondervraagd wordt, en beleedigt vooral geen leden der rechtbank, door onwaardige vergelijking. Maar, zei de bisschop, het is hier slechts een kwestie van signalementen. Indien Hacket eenige gelijkheid bezit met den gehe.m secre taris, konden wij van die overeenkomst partij trekken. De president hernam Ilan van IJsland, gij, die zoovele betrek kingen met Hacket gehad hebt, zeg ons of die man op den heer geheim-secretaris gelijkt. Geenszins, heer, antwoordde de reus zon der te aarzelen. Gij ziet dus heer bisschop, sprak de pre sident. De bisschop gaf een teeken van goedkeu ring en ging tot het verhoor van don volgenden aangeklaagde over. Hoe is uw naam Welfrid Kennybold, uit het Kola-geberg te. Waart gij ook bij de oproermakers Ja heer, ik spreek altijd de waarheid. Men heeft mij gevangen gemaakt in den berg pas der Zwarte Rotsen. Ik was het opperhoofd der bergbewoners. Wie' heeft u tot die reblleie aangezet Onze broeders de mijnwekers beklaagden zich over de koninklijke beschermheerschappij. De regeering heeft hunne bede nietverhoord. Toen heer, hebben zij gedacht oproer te maken n ze hebben ons verzocht hen te helpen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1