Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering inn finn T' Napoleon als Mensch. 44ste Jaargang. Zaterdag 7 Mei 1921. No. 13030. w Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale [conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. >1 veilles vu een hul, veel et eef De venekertni veilt lenukeql leei de Hellnnlsehe Algemene Veneheiti|ibnah le lehlelMB. levenslange geheele Invaliditeit l IJ II <**4 1 i 8 li een daim bq veilles van een vQsvlngei H veilles eiken ule> sen vlngei j Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Binnenland. De Tabaksaccijns. Wij later hieronder nog eens de voornaam ste bepalingen van het ontwerp volgen. Onder den naam van „tabaksaccijns" wordt een belasting geheven 'van de tot verbruik bereide tabak, waaronder dc wet verstaat sigaren, sigaretten, rooktabak, pruimtabak en snuif, onverschillig of en in welke mate bij de vervaardiging surrogaten of hulpstoffen ge- bezig'd zijn. De accijns wordt niet geheven van de tot verbruik bereide tabak, die onder ambtelijk lijk toezicht wordt uitgevoerd. De accijns wordt berekend naar den klein handelsprijs, waaronder wordt verstaan de prijs in geld of geldswaarde, waarvoor de aan den accijns onderworpen artikelen, met inbe grip van de belasting en de kosten van ver pakking, door kleinhandelaars worden afge leverd. De accijns bedraagt 10 percent van den klein handelsprijs, behalve van dien van sigaretten waarvan de accijns 15 percent bedraagt. Zoo noodig wordt ter vereenvoudiging dei- berekening van den accijns de kleinhandels prijs naar boven afgerond a. voor sigaren tot 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40,- I 50, 60, 70, f 80, 90, ƒ100, en verder veelvouden van 25 per 1000 stuks. b. voor sigaretten tot 5, 10, 15, 20, 2b, 30, ƒ40, ƒ50, ƒ60, ƒ80, ƒ100 en verder tot veelvouden van 25 per 1000 stuks. c. voor rooktabak, pruimtabak en snuif tot ƒ0,40, ƒ0,80, ƒ1, ƒ1.20, 1.40, ƒ1.60, ƒ1.80, ƒ2, ƒ2.40, ƒ.3 en verder tot veelvouden van 1 per kilogram. Voor hoeveelheden van minder dan 1000 stuks of 1 kilogram, wordt de accijns naar even redigheid berekend. De accijns wordt voldaan door middel van zegels, die op de verpakking der aan den ac cijns onderworpen artikelen worden aangebracht. De zegels zullen de vermelding van het be drag van den kleinhandelsprijs bevatten, waar onder de accijns is berekend. Verdere bijzonderheden omtrent de zegels zullen worden gegeven in een nog bekend te maken algemeenen maatregel van bestuur In vertrouwelijke gesprekken, zoo verhaalt m,en, heeft Napoleon's adjudant, Caulincourt eens van zijn meester gezegd „Als hij sterft °P den troon is er geen God". De dichterlijke fantasie, die in den eenzamen dood van den verren balling een Godsgericht zag, heeft den orsicaan dan ook, kort na zijn verscheiden, tot een modernen Prometheus gewijd, geklon ken aan de rots van Sint Helena. Een Prome theus intusschcn, die in plaats van hemelsche gaven te rooven en de menschen er mede te zegenen, ze schier op geen ander vuur dan op kanonvuur onthaalde. Dus op geen gestolen en op geen ongestolen „hemelvuur" Toen Napoleon den 5en Mei 1821 thans honderd jaren geleden 's morgens elf minu ten voor 6 uur ontsliep, ging in vervulling zijn eigen voorspelling „quand je mourrai, l'univers lera un grand ouf'. Oefwas inderdaad de kreet, welken Europa slaakte, toen het met een zucht van verlichting de tijding vernam, dat het eindelijk voor goed bevrijd was van den geweldigen en alvermogenden man, die alles in zich had opgenomen, niets en niemand telde en wiens werkelijk goede daden zelfs, ten zegen der menschheid en der Kerk, uit zucht naar eigen grootheid gesproten waren. Aan de ge wone zelfzucht van het genie zoo heeft men treffend zijn innigste wezen gekarakteriseerd heeft hij de eigenschap gepaard „hel genie der zelfzucht" te zijn. Onsterfelijk is zijn militaire roem, maar zijn militaire grootheid zelfs, die eigenlijk zijn groot- beid was, had in zijn eigen oogen slechts waarde m zooverre zij een middel was om zijn heersch- zu'bl te bevredigen. Wij doet denken aan den legendarischen Gul- 'ver, die iederen keer, dat bij den oenen voet verf 01l|ancleren zette, weer zooveel Lilliputters ov.JJn de' De buitengewone wezens, die wij o veldenaars en wreedaards, een vloek der Vijanden der arbeiders. De „N. Pr. Gron. Crt. driestart De gebeurte nissen in de venen kunnen de arbeiders loeren wie hun bittere vijanden zijn. Het zijn de men schen die hun lecren, dat hun de macht toekomt dat de gewapende arbeider de heerscher moet worden en die bitterheid in hun ziel werpen en inzonderheid van hun moeilijke omstandigheden gebruik maken 'om hen op te hitsen tegen de overheid en tegen alle gezag in den staat en de maatschappij. Het zijn de menschen die de arbeiders ge bruiken om eigen willekeur te vestigen, om hen in de gelegenheid te stellen, te kunnen rooven en plunderen en zich meester te maken van de schatten van de wereld. De arbeiders zijn hun vechtmateriaal. Wat er met hen gebeurt, kan deze lieden niet schelen. Als er een ommelet gemaakt moet worden, zeide Domela Nieuwenhuis indertijd, moeten er eieren worden stuk geklopt. Die stukgeklop.te eieren zijn de revolutionaire arbeiders. In de venen werden de arme lieden opgehitst, om brand te stichten. Te laat bemerkten zij dat zij eigen welzijn vernietigden. In Duitschland hebben dc communisten weer eens getracht een oproer te wekken. Het be vel daartoe kwam van de monsters in Moskou. Men had daar wat drukte noodig in andere staten. Men hoopt daar nog altijd op de wereld revolutie, om in den algemeenen wereldbrand de eigen mislukking weg te kunnen werken. En zoo werden de arme misleide communistische arbeiders ten strijde gevoerd tegen het leger der wettige overheid. Er werd geroofd, gemoord en geplunderd, verschillende leiders zullen ge tracht hebben zich te verrijken. Honderden jonge lieden werden geslachtofferd. De communistische hoofdleiding zat onderwijl rustig en veilig in Berlijn. Zelfs toen zij zag dat alles verloren werd, bleef men toch aanhitsen tot den strijd omdat men toch moest zorgen voor een eenigszins dragelijke aftocht. Weer werden dus de arbeiders opgeofferd. En de wreede leiders doen zulks zonder eenige gewetenswroeging. Enkele van de leiders werd het te erg. Zij protesteerden, maar werden uitgeworpen en als verraders aan den dijk ge zet. In Midden-Duitschland wordt het thans wel begrepen, waarheen het communisme ten slotte voert. Maar het mag ons niet ontgaan, dat de menschheid noemen, waren in Napoleon's oogen „staatslieden" mannen, die de kunst ver staan alles en allen, bloed en dood en vernie ling dienstbaar te maken aan hun eerzuchtige politiek die volgens zijn eigen woord uit poli tiek zelfs „hunne hartstochten weten te beteuge len, omdat de gevolgen van die hartstochten mede opgenomen zijn in hunne becijferingen"- Goedhartigheid noemt hij een vertooning, voor welke een vorst zich moet wachten. Een averechtsche staatkunde heet hij het, als een souverein zijne omgeving wil doen gevoelen, dat hij een mensch met een hart is als andere menschen. Zoodra iemand koning is, is hij immers van allen onderscheiden en het zuiver politiek instinct vindt deze verwatene bovenal bij Alexander den Grooten, „die zich van God liet afstammen". Als veldheer wekte Napoleon bij zijn soldaten de edelste hoedanigheden op een weergalooze vaderlandsliefde, heldenmoed, geestdrift en doodsverachting als regeerder schijnt hij in de betere aandoeningen der menschelijke natuur geen welgevallen te hebben en geen vertrouwen te stellen. Kleineerend is zijn oordeel over zijn beste en trouwste generaals en terwijl hij van den eenen kant zijne bekwame ministers met gunsten en titels overstelpt, doet het hem ge noegen, als zij hem van den anderen kant stof leveren om hen te verachten en uit te lachen- De gebreken zijner ondergeschikte mede helpers waren hem welkom en zijn stelsel, een stelsel van de breidelooze zelf- en eerzucht, bracht mede, dat hij van de ondeugden en zwak heden zijner verknochte dienaren partij trok om zich onafhankelijk van hen te maken. Aldus schepte hij er vermaak in als een Cambacérès sommige degelijke eigenschappen in de schaduw stelde door een potsierlijken hoogmoed of, dooi het ten toon dragen van losse zeden, het gezag zijner kundigheden ondermijnde. Hij groeide er in, als een Talleyrand, de eerlooze oud-bis schop, als privaat persoon geminacht werd en hij werkte er zelfs toe mede zijn sluwen minister sociaal-democratie den strijd eigenlijk niet in beginsel afkeurt, maar dat het voornaamste bezwaar is, dat er toch geen kans is op succes. Dc revolutionaire leiders zijn dc groote vij anden van de arbeiders. En zij, die al maar spreken van het groote gevaar van het „militarisme", dat immers er niet tegen opziet om do duizenden op te offeren aan een machtswaan, gaan zelve in den klassen strijd dezelfde methode toepassen. De arbeide s vormen het leger. En als de st ategie in dien klassenstrijd het ve.eischt, dan wordt de massa tegen het geweervuur van de verdedigers der orde in gejaagd. En dc verleiders bekommeren zich niets om de stroomen bloeds die zij doen vergieten. Mislukt de aanslag, dan zeggen die leiders eenvoudig een volgende keer beter. De actie moet blijven, want, de klassenstrijd is en blijft het groote doel In Duitschland en ook in ons land is veel leergeld betaald. Alleen hij is een vriend der arbeiders, die hen lecren wil zich te buigen voor het gezag Gods. Alleen in den weg der gehoorzaamheid aan Gods geboden zal een volk den weg tot wel vaart kunnen vinden. liet Rotterdamsehe postkautoor. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp inzake goedkeuring van een wijziging van een door het Rijk met de gemeente Rotter dam gesloten overeenkomst over ruiling van terreinen aldaar. In de Memorie van Toelichting wordt er op gewezen, dat het bestaande post- en telegraaf- gebouw aan het Beursplein ter beschikking van de gemeente Rotterdam moest worden gesteld uiterlijk 10 December 1920. Tengevolge van ondervonden vertraging in den bouw van het nieuwe post- en telegraaf- gebouw zal het evenwel niet mogelijk zijn het bestaande gebouw op dat tijdstip te verlaten. Er is daarom met.de gemeente overleg gepleegd, hetwelk er toe heeft geleid, dat de gemeente heeft goed gevonden, dat de beschikbaarstel ling eerst behoeft plaats te hebben uiterlijk 10 December 1923. Ze moet voor dit uitstel echter een vergoeding naar reden van ƒ31.712 per jaar hebben. Gemengd Nieuws. Het scheepvaartbedrijf. Het Weekblad,,In- enUitvoer" heeft,evenals de laat ste jaren, een nummer uitgegeven, dat geheel gewijd is aan de scheepvaart. De heer B. Nier- strasz schrijft over „Scheepvaartvooruitzich ten". Allereerst wordt in dit artikel het onder scheid besproken tusschen de z.g. trampreede- rijen en de veelal oudere lijnreederijen. De lijnreederij heeft een gedurende jaren opgebouwden goodwill, die aan de trampreederij het concurreeren veelal onmogelijk maakt. De lijnreederij heeft mede daardoor een belangrijken voorsprong. De schrijver gaat dan een voor een de verschillende punten na, die bij het bepalen van de kosten van een vaart toonaangevend zijn. Want slechts door verlaging van deze kos ten is een verbetering van het bedrijf te verkrij gen. Wat de steenkolen betreft, wordt opgemerkt dat gelukkig de overheidsbemoeiingen ten op zichte van. de distributie hiervan een einde heb ben genomen. De prijzen van dit artikel zijn aan het dalen. Bij „onderhoud" wordt er op gewezen, hoe veel werk uit neutrale en gealli eerde landen naar Duitschland gaat. Onder 't hoofdje „havenkosten" gaat de schrij ver te weer tegen een eventueele verhooging hiervan' ,als zijnde in strijd met elke vooruit ziende, gezonde economische politiek. De assurantiespremies zullen langzamerhand dalen tengevolge van afschrijving op de boek waarden en doordat de kosten van nieuwe sche pen lager zullen worden. De gages zijn momenteel bijzonder hoog in 1913 ƒ30—ƒ40 per maand plus voeding, thans 145—180 per maand, plus veel kostbaar der. voeding. Wat den 8-urendag betreft, vindt de schrijver dat deze reeds alleen daarom uit het scheepvaart bedrijf gebannen is, wijl de invoering van dit systeem een bemanning zou noodig maken, die veel te groot zou zijn voor de bergruimte op het betrokken schip. Een daling van de gages verwacht de schrijver in de toekomst bij gezondere opvattingen in arbeiderskringen wel. Resumeerende, besluit de heer Nierstrasz, dat allereerst de geregelde lijnen kans op her stel hebben vervolgens de vrachtvaart.Niemand kan zeggen hoe lang de tegenwoordige ongunstige toestand zal duren. Ieder bedrijf, dat onontbeer lijk is en door het particulier initiatief bestaat, draagtin zich de onsterfelijke kiemen van herstel nog meer in de achting der weidenkenden te doen dalen, door hem te noodzaken een onwaar dige vrouw te trouwen. De onnoozelheden van Berthier, de slaafsche vleierijen van Maret maakten zijn spotlust gaande. De hartelooze koning van Pruisen, Frederik de Groote, het verpersoonlijkt egoisme, was zijn ideaal en las men hem een verwijt maakte van de botte verheerlijking dezer ge ïncarneerde gevoellooze hebzucht, was zijn koel bescheid „is een staatsman wel gehouden een gevoelig mensch te zijn Op sympathie is hij niet gesteld, reeds als knaap ging hij prat op zijn gevoelloosheid. Ik hen opgevoed, zegt hij van zichzelf, aan een militaire academie en de eenige wetenschap pen, waarvoor ik aanleg toonde, waren de exaktc. Uit dien knaap zal nooit iets groeien dan een wiskundige, luidde het algemeen gevoelen. Met mijne kameraden bemoeide ik mij niet. Op de binnenplaats der school had ik een plekje ge kozen, waar ik ongestoord kon zitten droomen dit is altijd een mijner liefhebberijen geweest. Wanneer de andere jongelui zich van dit toe vluchtsoord beproefden meester te maken, dan verdedigde ik het uit al mijn macht. Toen reeds fluisterde mij een geheimzinnige stem in, dat hetgeen mij aanstond mij rechtens toekwam. Ik was aan de academie met bemind. Om zich bemind te maken, moet men tijd over hebben en zelfs wanneer ik niets om handen had, heb ik gestadig het gevoel met mij omgedragen, dat ik tijd tekort kwam. Zelfs in de teederste en onbaatzuchtigste dei menschelijke aandoeningen, in de ie e, vos c e hartstochtelijke man van wiens vermoede on natuurlijke sexueele neigingen in het geheim veel kwaad gesproken werd, een berekenend cijferaar. „Altijd, getuigt hij wederom van zich zelf, heb ik van analyseeren gehouden, en zoo ik ooit ernstig bekoord geraakte door een vrouw, dan zou ik mijne liefde stuk voor stuk uit elkan der nemen. Hoe en waarom zijn zulke nuttige vragen, dat men ze niet te dikwijls herhalen kan Geheel zijn hofhouding werd dan ook be- heerscht door één gevoel vrees voor hem, die zich als het middelpunt van het heelal beschouw de, eigenmachtig over alles beschikte, niets en niemand ontzag. Zijn politiek was de Italiaansche staatkunde, een politiek van kleine middelen. Hare kracht zoekend in veinzerijen en zwakheden der men schen, wortelt die politiek in een onbegrensde minachting van de menschelijke natuur in het algemeen. Als hij anderen wil geëerd zien, dan is het in die gevallen, dat de eer op hemzelf terugvalt. Terwijl zijne mede-consuls zich volgens zijn wensch tevreden moesten stellen in het openbaar te verschijnen met niet meer dan twee dra gonders als voorrijders, was hijzelf omstuwd van een talrijke lijfwacht en werden door hem de staatsstukken welke in den aanhef melding maakten van de „consuls" in het meervoud, in het enkelvoud onderteekend. Niet het consu laire gezag wilde hij geëerd zien, maar den con sul, Napoleon, die zich onder zijn gelijken als de eerste persoon wilde beschouwd zien. Te zijner eere moest de vrouw, die hij later smadelijk zou verstooten, door bijzondere voor rechten boven de vrouwen van zijn mede-con suls uitsteken zij, en zij alleen, mocht zich een viertal staatsdames kiezen en de gezanten der vreemde mogendheden met het aan konings hoven gebruikelijk ceremonieel ontvangen. Geen wonder, dat de beste kenners van Napole on als homo politicus de hoofdtrekken van zijn karakter en heel zijn wezentrekken meenen te vinden in zijn matelooze hebzucht en onbegrens- den hoogmoed. Die zelfzucht en die hoogmoed waren er even wél een van een bijzondere soort, zij schijnen overal als in onverbreekbaren samenhang, al» aan elkaar gepaard en gehuwd. En daarom ware het wellicht juister, ter karakteriseering van Napoleon's politiek, hem aan te duiden al de verpersoonlijking van den zelfzuchtigen r g iiiniuivfHmTT"'~Ti llllll'IMIW IWIIUllii i i Ml III II 11 I i'Uil I 'I illI Williiptolii liWiilHOn fllll ilEi tfi" SEES

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1