W itwasscheri j TAN HER GRAAF Sc CO. N.V. DE PHOENIX, Rotterdam. Amsterdam. zelfs den eisch dat er een autonoom, spoorweg- bestuur zal worden ingesteld voor EIzas-Lotha- ringen te Mühlhausen daarentegen zou men den toestand willen zien verholpen door een alge- heele versmelting van de Elzasser en Fransche spoorweg-exploitaties. ALLERLEI. De nieuwe Amerikaansche gezant te Lon den, Harvey, werd gisteren te Southampton verwacht aan boord van de „Aquitania." Reuter seint aan sommige bladen De Amerikaansche correspondent van de „Daily News" deelt met absolute zekerheid mede, dat 't schrappen van de Europeesche schulden door Engeland en Amerika, zoo als door Chamberlain is voorgesteld, door de verantwoordelijke ministers van Amerika als noodzakelijk wordt beschouwd. Deze overtui ging is niet het resultaat van de diplomatie maar van de feiten, zooals die meegedeeld zijn door bankiers, fabrikanten, boeren, exporteurs en anderen, die een ontstellende inkrimping van de markten vaststellen, zoodat Amerika een Imogen prijs betaalt voor zijn politieke en economische afzondering. Communisten en syndicalisten hebben te Parijs protestbijeenkomsten in de open lucht belegd tegen het oproepen vankle lichting 1919. Telef. No. 15. 1248 9 Binnenland. Vrijdom van gedistilleerd-accijns. Het Tweede Kamerlid J. ter Laan heeft den Minister van Financiën eenige vragen gesteld betreffende het besluit van 30 Nob. 1908 inzake vrijdom van accijns voor fabrikanten van reuk en toiletwaters. Is vraagt hij o.m. naar het oordeel van den Minister de getroffen maatregel om voor de weeldeartikelen als reuk- en toiletwaters de helft der belasting kwijt te schelden, niet in lijnrechten strijd met de bij herhaling door hem uitgesproken zienswijze, dat weeldeartikelen wel allereerst in aanmerking dienen te komen om door belasting te worden getroffen Hoofdstembureau verkiezing leden Tweede Kamer Bij Kon. besluit van 9 dezer is lo. op zijn verzoek eervol ontsag verleend aan J. G. Spandaw, als lid van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in den kieskring XVII, met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. 2o. benoemd tot lid bij voormeld hoofdstem bureau A. Kijmmoll, thans plaatsvervangend lid tot plaatsvervangend lid G. F. Ilummelen te Assen. Het Ned. mijnbedrijf op Spitsbergen. Te Rotterdam is telegrafisch bericht, ontvan gen, dat de eerste ploeg mijnwerkers van de Nederlandsche Spitsbergen Compagnie, die 23 April van hier met het ss. „Iris" is vertrokken, met het gecharterde ijsschip„Barganza"gisteren behouden op Spitsbergen is aangekomen. De mond van de IJsfjord is reeds vrij van ijs, zoo dat het schip den landingssteiger te Green Harbour kon bereiken. Congres R.K. Vakbeweging. U;t de thans mgekomen berichten valt af te le;den, dat de deelname aan de betoogmg van 29 Me' op mmstens TWINTIG DUIZEND PERSONEN 's te stellen. Ook vele vrouwen blijken haar mannen te vergezellen. Zij wdlen mede betu'gen van haar groot vertrouwen :n de R. K. Vakbewegmg en door hare aanwez;ghe;d blijk geven met hetwerk d;er Vakbewegmg m te stemmen. Het aantal afdeelmgen, dat met een vaandel aanwezig is waaronder verschillende vaandels van R. K. Werkliedenvereenigingen, benadert de 200, zoodat de stoet, mede door verschillende doeken met opschriften, een kleurigen aanblik zal bieden. Doch, wat is dat alles voor den jongen man, nu hij den vader zijner Ethel gered heeft. Hij zit aan boeien geklonken in een voch tig hol, waar licht en lucht door nauwe gaten dringen, brood is zijn voedsel, water zijn drank voor de weinige uren, die hem nog van het scha vot scheiden. Ieder uur, dat verloopt neemt meer van 't leven weg, dan een jaar van andere ster velingen. Wellicht, dacht hij, zal mijn naam toch niet geheel met mij sterven, ten minste in een menschenhart. Wellicht stort zij tranen voor mijn bloed, en betreurt zij hem, die voor haar het leven gafWellicht ziet ze nog eens mijn beeld in haar droomen. Doch ook bittere gedachten kwamen in zijn hart op. Schumacker had hem zijn haat getoond op 't oogenblik dat hij zich opofferde. De hart verscheurende kreet, die hij na 't voorlezen van zijn vpnnis hoorde, had hem diep getroffen, want hij alleen had die stem herkend en die smart begrepen. Zou hij haar dan niet meer weder zien, zijn Ethel, kon hij nog eens haar zachte hand drukken, nog eens de zoete stem hooren van haar, voor wie hij sterven ging. Zoo zat hij te mijmeren, toen het geknars der verroeste hengsels zijne ooren trofde zwa re ijzeren deur van zijn kerker werd geopend. De jeugdige gevangene stond op, hij dacht, dat het de beul was die hem halen kwam. Het aantal muziekkorpsen, dat den stoet zal begeleiden, is thans 10, doch moet nog worden vermeerderd. De muziekkorpsen, die in de gelegenheid zijn op 29 Mei den stoet op te luisteren, worden tiit- genoodigd zoo spoedig mogelijk mede te deelen of zij bereid zijn naar Utrecht te komen en tevens te vermelden, welke vergoeding verlangd wordt. Alles wijst er op, dat de betooging een grootsch karakter zal dragen en de deelname in overeen stemming zal zijn met de hoog gespannen ver wachtingen. Nederland zal op 29 Mei kennis kunnen nemen van een Roomsche betooging zooals tot nu toe niet heeft plaats gevonden. De NederJandsehe week te Madrid. Uit Madrid wordt gemeld Gistermorgen hebben de koning, de koningin, de koningin-moeder en infante Isabella,tante van den koning, een rondgang door de beide Nederlandsche tentoonstellingsgebouwen ge- maakL. De koning en de koningin waren bui tengewoon belangstellend, vooral voor de oude kunst. In het gezelschap van den koning waren vele hooggeplaatste Spanjaarden, onder wie; enkele ministers en de burgemeester van Madrid. Na het Koninklijk bezoek had de officieele opening plaats met een rede van den heer De Kanter, voorzitter van de vereeniging Nederland in den vreemde, die als doel van de tentoonstel ling noemde elkaar beter te leeren kennen om meer te waardeeren Hij noemde het een plicht van de neutralen, een voorbeeld te geven van toenadering aan overwinnaars en overwonnenen. Verder herinnerde hij aan de oprichting inMadrid en in Den Haag van een blijvend comité, gevormd met het doel, de vriendschapsbanden aan te halen en handelsrelaties aan te knoopen. De omstandigheden zijn, zoo zeide hij, gunstig voor handelsbetrekkingen maar allereerst is noodig dat de grenzen wijd openstaan. Hij eindigde met, een woord voor de beminnelijke gastvrijheid van de Spaansche regeering en de stad Madrid. Graaf de Gimeno, oud-minister en voorzitter van het permanent Spaansch-Nederlandsche comité te Madrid, antwoordde, dat de gevoelens van sympathie wederkeerig waren, en uitte zijn beste wenschen voor een blijvend succes van de Nederlandsche week. PasSen. "Blijkens een uit Bern ontvangen bericht vragen vele tijdelijk in Zwitserland vertoevende Nederlanders daar te lande een Italiaansch visum aan. Aangezien de Italiaansche consuls van hun regeering de instructie hebben, in den regel slechts visa te verleenen aan in hun ressort wonende personen, stuiten bedoelde Nederlan ders op moeilijkheden, daar zij liet Italiaansche visum bij de bevoegde Italiaansche autoriteiten in Nederland hadden moeten aanvragen. In verband hiermede wordt ter voorkoming van teleurstelling aan Nederlanders, die zich naffr het buitenland begeven en in het bijzonder aan hen, die naarlt'aliëwenschen te gaan,aangeraden zich niet op reis te begeven, alvorens zij hun pas poorten hebben doen voorzien van alle visa, welke zij voor hun reis denken noodig te hebben. Verhooging van de invoerrechten. Het „Huisgezin" acht de dom" minister de Vries voorgestelde verhooging van de invoerrech ten politiek niet verstandig. De 5 percent van nu wordt gebracht op 7, de 3 percent op de halffabrikaten op 4. De opbrengst dezer verhooging raamt de minister op 15 mil- iioen. Deze 15 millioen kanpvaaraanwel niemand twijfelt, de minister opperbest gebruiken niet alleen, hij kan ze niet, missen, en met die 15 millioen is hij er nog in lange niet.Uitvoerig wordt dit met cijfers gestaafd. Ter verdediging van zijn voorstel beroept mi nister De Vries zich op zijn voorganger minister Pierson, die indertijd van oordeel was, dat een algemeene verhooging van 5 tot 6 percent aan het tarief zijn fiscaal karakter niet zou ontnemen En, zegt de minister, van een 7 percentsheffing thans is geen sterkerebeschermingderbinnenland- sche industrie te verwachten dan toen van een 6 percentstarief. Minister De|Vries moge onder allerlei opzicht overschot van gelijk hebben, de vraag mag en moet worden gesteld of hij met deze tariefsver- hooging en met de aankondiging van een alge meene, uit den aard der zaak verder gaande Hij bedroog zich een witte en slanke ge daante vertoonde zich op den drempel Orde- ner geloofde zijn oogen niet, maar 't was toch zijn Ethel. Het meisje was in zijn geboeide armen ge vallen, zij bedekte zijn handen met tranen, die door de lange haarlokken weder opgenomen wer den.Beiden zwegen, hun harten waren overstelpt. Ordener, zei eindelijk het meisje, ik kom u redden. Ordener schudde glimlachend het hoofd. Mij redden Ethel, de vlucht is onmoge lijk Helaas dat weet ik. De vesting is met sol daten bezet, alle poorten en deuren zijn met schildwachten afgezet. Maar, voegde zij pijnlijk er bij, ik breng u een ander redmiddel. Uw hoop is ijdel, Ethel binnen weinige uren zal de bijl haar voor eeuwig vernietigen- Neen Ordener, gij zult niet sterven. God geve mij de kracht om mijn offer te brengen en u te redden. Ordener zag het meisje verwonderd aan. Uw offer wat meent gij Zij verborg haar gelaat in de handen en snik te. Doch spoedig herstelde zij zich, zij stond op, haar oogen schitterden en haar mond glimlachte. Luister Ordener, gij zult niet het scha vot beklimmen. Om gered te worden is het vol doende, dat gij belooft met Ulrika van Ahlefeld herziening, politiek verstandig heeft gehandeld. Het blad vreest n.l. dat de indiening van het wetsontwerp den niet-kerkelijken partijen een verkiezingsleus zal bezorgen. Ruurtetoeslag-Gemeentepersooneel. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben goedgekeurd het besluit van den Ilaagschen Gemeenteraad van 21 Maart j .1tot toekenning van een duurtebijslag van 3. aan gemeente- personeel tot en met 31 December 1921 Russische petroleumkoningen. Eenigen tijd geleden hebben in Den Haag acht der meest bekende eigenaars van Rus sische petroleumbronnen vertoefd, onder meer Leon Mantacheff, David en Stephan Lianosof enz., die pogingen hebben gedaan om het Ne derlandsche kapitaal over te halen deel te nemen aan de exploitatie van de Russische petroleum bronnen, ;n het bijzonder te Bakoe. Ook met de d:rect'e der Kon. Ned. Petroleum-Maatschappij hebben zij onderhandeld over d;e vraag. In hoeverre hun pogmgen met succes zijn bekroond w'lde men z;ch op het oogenbbk met m'tlaten. (Vad.) Algemeen ontslag gemeenteraad, In de jongste Raadsvergadering van Bergh heeft het Raadshd Dijkman, nadat de heer Loefs als Raadshd had bedankt, het voorstel aan zijn medeleden gedaan om gezamenlijk ontslag te nemn als Raadsl'd om kans te b'eden mensehen met meer ontw;kkelmg :n den Raad te krijgen, welk voorstel instemmmg heeft gevonden. De handel in de naaste toekomst. Voor de Nederlandsche Vereeniging van handelsagenten heeft mr. M. W. F. Treub te Amsterdam een rede gehouden over den handel in de naaste toekomst. De spreker wierp echter eerst een blik in het verleden, wees er op, hoe de wederople ving onmiddellijk na den oorlog gevolgd moest worden door reactie, pessimisme en moedeloos heid, maar wekte op daaraan weerstand te bieden Men verlieze niet uit'het oog, dat de wereld op het oogenblik niet lijdt aan overproductie, maar aan onderconsumptie. Men is te arm om te koo- pen. In ons land bestaat echter geen onder consumptie. Hier is het gemiddeld niet slech ter dan vóór den oorlog. Maar de groote menigte is niet tevreden met den toestand van vóór den oorlog. Men wil het beter hebben. Dat kan niet in Nederland en zeker niet internationaal. In de oorlogvoerende landen is de levenstandaard zeer opgevoerd, Werkgever en arbeider stonden te zamen in de loopgraaf. Het gevolg was, dat de arbeider zeide „Ik moest het ook zoo goed hebben." Dat is het fond van het revolution- nair sentiment, wat ook overgeplaatst is naar landen, die niet aan den oorlog deelgenomen hebben. Bij deze stemming komt in Nederland nog het effect van moedeloosheid men spreekt hier zelfs van een staking der koopers. Een van de voornaamste oorzaken van de wereldcrisis is het feit, dat na de vernietiging van kapitaal te weinig gekomen is voor het volk, om van te leven. Spr. wees in dit verband op de invoering van den 8-uren dag. Spr. zelf was van den 8-uren dag een voorstander. Doch in den lmidigen tijd had men de wet noch hier, noch in een ander land mogen invoeren. Door een kortzichtig drijven van de arbei- dersvereenigingen is de wet ingevoerd. De regeering heeft dit niet tegengehouden. Aan de regeering stond echter het tijdstip, wan neer de wet ingevoerd moest worden, men had haar niet zoo snel mogen invoeren. Ne derland is verder gegaan dan de andere lan den. Spr. wilde niet de politiek ter sprake brengen, maar men moet, ten opzichte dezer wet, niet uit het oog verliezen, dat een ze kere partij, welke thans de meerderheid in ons land heeft, vreest, dat leden van haar partij overloopen naar de sociaal-democra ten, die men vreest. De regeering komt thans met een wetsontwerp strekkende tot verhooging der invoerrechten van vijf op zeven procent. Dit wetsontwerp noem de spr. een prul; hij zou liever een goed protec tionistische wet willen'hebben, dan deze wet in tijden van onderconsumptie. te huwen. Ulrika van Ahlefeld Deze naam in uw mond, Ethel Val mij niet in de rede, vervolgde zij met de kalmte eener martelares, die haar laatste foltering ondergaatik ben hier gezonden door de gravin van Ahlefeld. Men belooft u de genade des konings, indien gij uwe hand schenkt aan de dochter van den kanselier. Ik kom hier, opdat gij onder eed ver klaren zoudt Ulrika te huwen. Men heeft mij juist hiertoe gekozen, omdat men dacht, dat wellicht mijne stem eenige macht over u zou bezitten. Ethel, zei de gevangene op koelen toon vaarwel wanneer gij uit. de gevangenis gaat, zeg dan, dat ik den beul verwacht. Bleek en bevende stond zij voor hem. Wat heb ik misdaan? lispelde zij. Ordener, zeide ze, zich op de knieën wer pende, antwoordt gij mij niet Wilt ge niet meer tot mij spreken Een dikke traan rolde over de wangen van den jongen man. Ethel, gij bemint mij niet meer. O God riep het arme meisje, ik u niet meer beminnen. Zegt gij, dat ik u niet meer bemin, mijn Ordener Gij bemint mij niet meer, wijl ge mij ver acht, Van onzen invloed als het grootste handelsinformatie-bureau wordt door den handel steeds meer gebruik gemaakt voor het incasseeren en regelen van achterstallige en betwiste vorderingen. De hoofdpunten van den internationalen toestand worden gevormd door de vredes voorwaarden en de kwestie van de sancties. Als wij stonden op zuiver economisch ge bied, dan zou er geen twijfel zijn, of men moet de eischen van 't vredesverdrag ongerijmd vin den. Maar is men wel eens in Noord-Frankrijk geweest Heeft men wel gezien, hoe systimatisch en doelloos Noord-Frankrijk vernield is. De vre desvoorwaarden zijn daarmee van terugslag. Ongetwijfeld zal Duitschland de voor waarden van de geallieerden aannemen. Doch in Duitschland blijft onzekerheid bestaan ten aan zien van wat nog gebeuren zal. Als echter niet Centraal-Europa behoorlijk naar boven komt, hebben wij niet binnen afzienbaren tijd de kans uit de crisis te komen. Als eenmaal een vaste toestand gekomen is, is het niet anders mogelijk dan dat men komt tot een groot internationaal crediet. Aan liet bekende plan-Ter Meulen wordt thans serieus gewerkt. Het heeft den Volkenbond achter zich. Spr.'s conclusie is, dat het ongetwijfeld van ieder onverantwoordelijk is, het publiek te doen gelooven, dat men mag rekenen dat de crisis gauw voorbij is. In de naaste toekomst zijn echter wel factoren van verbetering. Wij zijn thans in 'tdiepste van den put.In de eerste plaats is het noodzakelijk, dat men uit de moedeloos heid komt, en tot slot wilde spr. daarom de woor den van een groot Nederlander in herinnering brengen „despereert niet." Telefoneeren op Zondag. Het antwoord van den Minister van Water staat op de vragen van het Eerste Kamerlid Van Landschot, in zake verruiming van de gelegen heid tot telefonische aansluiting op Zondag te Vught, luidt De diensturen van het op 1 April j.l. geves tigde hulpbureel van het locale Rijkstelefoonnet 's-Hertogenbosch te Vught, zijn vastgesteld naar den voor soortgelijke bureelen van ongeveer de zelfde beteekenis in andere plaatsen gevolgden regel. Voor de perceelen te Vught welke vóór de indienststelling van het hulpbureel aldaar op het centraal bureel te 's-Hertogenbosch waren verbonden, is de spreekgelegenlieid des Zondags inderdaad zeer verkortwaartegenover echter voor de betrokkenen het voordeel van een be- langrijke abonnementsverlaging staat. Indien be langhebbenden te Vught bereid zijn de extra kosten, verbonden aan ruimere openstelling op Zondag, aan het Rijk te vergoeden, bestaat er geen bezwaar om aan hunne wenschen te gemoet te komen. Waardevermeerderingsbelasting. Het Dagelijksch Bestuur van de Nederl. Heidemaatschappij heeft in een adres aan de "Tweede Kamer zijn bezwaren uiteengezel tegen het ontwerp tot heffing eener belasting wegens waardevermeerdering van onroerende zaken. Het bestuur wijst er op, dat de belasting 't werk der ontginning en grondverbetering zal doen afnemen. Dit zou niet alleen te betreuren zijn wegens het algemeen economisch belang, maar ook en vooral in den tegenwoordigen tijd met 't oog op de werkverruiming, waardoor deze werken thans van zoo'n buitengewone beteeke nis zijn. Daar men thans van Rijkswege op verschillende wijzen het tot stand komen van dergelijke werken bevordert, kan ook moeilijk aangenomen worden, dat de Re geering door bclastingbepalingen de uitvoering dier werken zou willen belemmeren. Op hetzelfde oogenblik gevoelde hij echter berouw over dit harde woord. Vergeef mij, Ordener, gelijk ik u vergeef, riep iiet meisje, met haar hoofd tegen zijn borst leunende. Zou ik u verachten, u, die mijn alles zijt Wat waren mijn woorden anders dan woor den van liefde om u te redden Maar Ethel, hernam de jonge man, zou ik u zoo laf verlaten, zoo mijn eed verbreken en mijn liefde waarvoor ik heden mijn bloed stort. Een lange zucht, was het eenige antwoord van Ethel. Luister Ordener en beschuldig mij niet zoo gauw. Wellicht bezit ik meer kracht dan een gewone vrouw. Van uit onzen toren kan men het schavot zien, dat op het plein te Drontheim voor u opgeslagen wordt, Ordener Gij wéét niet, welk een pijnlijk gezicht het is, zoo langzaam den dood te zien voorbereiden van dengene, dien men bemint. De gravin van Ahle feld, waarbij ik zat, toen ik uw doodvonnis hoor de uitspreken, is bij mij in de gevangenis geko men. Zij vroeg mij, of ik u wilde redden en heeft mij dit schandelijk middel aangeboden. Ik moest mijn geluk met, voeten vertreden, aan u verzaken of u laten sterven zij liet mij de keuze tusschen mijn ongeluk en uw dood ik heb geen oogenblik geweifeld. Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2