De bron van alle kracht. gaarsch gebied de daarin omschreven rechten toe te kennen, doch eischt deze rechten ook op voor de Hongaarsche minderheden in het bui tenland. SPANJE. Uit Madrid wordt aan de „Frankfurter Zei- tung" geseind De anarchistische aanslagen blij ven onverminderd voortduren. Gisteren werden drie personen gedood en 12 gewond. De gevan- genzittende communisten zijn de hongerstaking begonnen. Vijf en vijftig ongewenschte vreem delingen zijn gevangengenomen. AMERIKA EN JAPAN. Baron Stotokitsji heeft plotseling Tokio ver laten, op reis naar Washington. Hij zeide, voor particuliere aangelegenheden naar Amerika te gaan, doch men gelooft, dat hij als bijzonderen Vertegenwoordiger der Japansche regeering gaat, om de zienswijze van Japan ten aanzien van den huidigen toestand aan president Harding ken baar te maken. ALLERLEI. De Japansche kroonprins heeft gister te Lon den eea bezoek gebracht aan de Guildhall, waar hij met de gebruikelijke plechtigheid werd ont vangen door den burgemeester en den gemeen teraad van Londen. In antwoord op de begroetingstoespraak zei de prins Ik herdenk met een plechtig gevoel de dagen, toen wij als geallieerden te zamen voch ten voor een groote en gemeenschappelijke zaak. Onze verantwoordelijkheid is nog steeds gewel dig want nog steeds rust op ons overlevenden de plicht het bloed, dat door onze broeders is ge stort, terug te koopen, door voor altijd een heer schappij van vrede en rechtvaardigheid te ves tigen. Dit is voor het eerst, dat ik een reis naar het buitenland maak, en ik ben blij, dat dit ge beurt in Engeland, dat meer dan 20 jaren lang onze getrouwe bondgenoot is geweest, en dat nooit in gebreke is gebleven bij het maken van den vrede in het Oosten. Het bericht van Duitschland's aanvaarding der eischen van de Londensche conferentie Is in Engeland met voldoening ontvangen. De bla den betuigen vooral hun ingenomenheid met het nieuws, omdat het een onmiskenbare stap is in de richting van het economische herstel van Euro pa. Men is van meening, dat de duidelijke taal, door Lloyd George in zijn Zaterdag gehouden re de te Maidstone gebezigd, ongetwijfeld er toe heeft bijgedragen, dat de Duitsche regeering zoo verstandig is geweest, de geboden gelegenheid, die zich wel eens niet zou kunnen herhalen, aan te grijpen. De verklaring van den eersten minister gaf de Britsche openbare meening on getwijfeld juist weer, en de bladen zijn van oor deel, dat Engelands taak ten aanzien van de vol ledige handhaving van het verdrag van Versail les is verlicht door het besluit, dat Duitsehland thans heeft genomen. Volgens een bericht uit bolsjewistische bron, zouden de rooden in Zuid-Ruslan'd een besliste overwinning hebben behaald op een boerenleger, dat geheel vernietigd werd. Volgens bericht uit New-York komen uit Zuid-West-Europa talrijke aanvragen binnen van personen, om zich in de Vereen. Staten te mogen vestigen, Voordat de wet tot beperking van het aantal landverhuizers van kracht wordt. De directeur-generaal van het departement van landverhuizing heeft,ondervraagd of dit geen ge vaar kon opleveren, er op gewezen, dat de Ame- rikaansche vertegenwoordigers in het buiten land slechts een klein percentage van de aanvra gen tot het viseeren van paspoorten kunnen be handelen, zoodat het gevaar van een overstroo ming der Vereen. Staten door landverhuizers niet zoo groot is. Ih den strijd inRusland tusschen deSowjet- troepen en de oproerlingen zijn in de laatste jaren verwoest 2750 bruggen, 35 spoorwegwerk- plaatsen, 475 waterpompen, 11,000 telefoon-, 4350 telegraaftoestellen en telefoongeleidingen over een afstand van 85,000 werst. Binnenland. De Indische olie-terreinen. De nota van de regeering van de Vereenigde Staten aan onze regeering door den Amerikaan- schen gezant Philips ter hand gesteld luidt als volgt Excellentie In de laatste twaalf maanden heb ik bij ver schillende gelgenheden aan Uwe Excellentie de zeer levendige belangstelling doen kennen van mijn regeering in de deelneming door Ameri- kaansch kapitaal in de ontginning van de mine rale olie-terreinen in Nederlandsch Oost-Indië. Met uw instemming heb ik ook herhaaldelijk over hetzelfde onderwerp een onderhoud gehad met den minister van koloniën. Bij iedere gelegen heid heb ik bij de Nederlandsche regeering den indruk willen vestigen, dat de groote belangstel ling van de regeering der Vereenigde Staten voor deze aangelegenheid ligt in de erkenning van het principe van de wederzijdsche toegankelijkheid tot vitale en natuurlijke hulpbronnen door de on derdanen van de Vereenigde Staten en die van vreemde landen en het geloof, dat de erkenning van het principe van gelijke kansen de oplossing is van de toekomstige olie-vraagstukken over de geheele wereld. Ik heb er op gewezen, dat de Vereenigde Sta ten sedert jaren den last hebben gedragen, dat zij een groot deel van de petroleum leverden, door andere landen verbruikt en dat de petroleumbron nen van geen ander land aan zoo groote vraag hebben beantwoord om te voorzien in buiten- landsche behoeften dan de petroleumbronnen van de Vereenigde Staten. Ik heb er op gewezen, dat in de toekomst ruime voorziening met petro leum onmisbaar is geworden voor het bestaan en den voorspoed van mijn land als geheel, zulks door het feit, dat de Vereenigde Staten een in- dustrieele natie zijn, waarvoor de afstanden het vervoer moeilijk maken en omdat de landbouw in ruime mate afhankelijk is van vindingen, die ar beid besparen en petroleum-producten gebrui ken. In deze omstandigheden heeft mijn regeering geen andere keus dan het principe te aanvaarden van gelijkelijk goede kans met het voorbehoud, dat geen vreemd kapitaal mag meewerken in openbare eigendommen, tenzij de regeering daar van dezelfde of gelijkelijke voorrechten toekent aan Amerikaansche burgers en voorts heb ik er de aandacht op gevestigd, dat met het oog op de toekomstige behoeften van de Vereenigde Staten zulke zeer beperkte en zuiver verdedigende voor zieningen als de bovengenoemde onvoldoende kunnen worden, wanneer het principe van ge lijkheid van kans niet in vreemde landen wordt erkend. In de maand Januari 1921 heb ik weer de ge legenheid gehad om den toestand met Uwe Ex cellentie te bespreken en bij die gelegenheid heb ik u meegedeeld, dat ik bij mijn gesprekken met den minister van koloniën den indruk had ge kregen, dat het departement van koloniën ten minste geneigd was om de deelneming van Ame- rikaansch kapitaal in de ontginning van de Djambi-velden te begunstigenbij diezelfde gelegenheid heb ik u den zin van de verslager meegedeeld, welke ik aan mijn regeering had uitgebracht, waarin ik had uitgeweid over de gunstige houding door het ministerie van kolo niën aangenomen en voorts heb ik gevraagd of de houding van den minister van koloniën fei telijk dezelfde was als die van Harer Majesteits regeering. U zult zich herinneren, dat u 31 Janu ari zoo beleefd was om mij mee te deelen, dat mijn .indrukken zuiver aan mijn regeering waren overgebracht en dat ik de gunstige houding van het ministerie van koloniën dié dezelfde was als die van uwe regeering, niet had overdreven. Ik heb nu de eer Uwe Excellentie mee te dee len, dat ik een telegram heb ontvangen van den staatssecretaris, meldende dat de regeering van de Vereenigde Staten steeds indachtig is de ver zekeringen, welke door u en door den minister van koloniën zijn gegeven met betrekking tot de gunstige houding van Harer Majesteits regee ring tegenover Amerikaansche deelneming aan de ontginning van de Djambi-velden. Waar ik niet optreed ten gunste van eenige bijzondere Amerikaansche maatschappij, ben ik verheugd over dit geschikte oogenblik om er op te wijzen, dat zekere bepaalde voorstellen, welke in de laatste twaalf maanden zijn gedaan, voldoende bewijs leveren, dat verantwoordelijke en des kundige Amerikaansche belangen bereid en be- geerig zijn om met de Nederlandsche regeering samen te werken in petroleumrontginninge i i i Nederlandsch-Indië Het is misschien overbodig te zeggen, dat mijn regeering ten volle wetten en bepalingen in Indië kent, welke vreemde maatschappijen verbieden als zoodanig zich in de koloniën te vestigen voor de ontginning van minerale oliënAan den an deren kant is mijn regeering zeer verontrust, waar het duidelijk wordt, dat het monopolie van zoo vér-strekkend belang op het punt staat te worden gegeven aan een maatschappij, waarin vreemd, anders dan Amerikaansch kapitaal zoo aanzienlijk betrokken is. In dit verband wensch ik met den grootsten ernst de aandacht van Uwe Excellentie te ves tigen op het feit, dat Amerikaansch kapitaal ge reed staat om te helpen in de ontginning van de Djambi-velden en andere petroleum-terreinen in Nederlandsch-Indië. Ten slotte waag ik het, nog eens te verklaren, dat mijn regeering het hoogste belang hecht aan de erkenning van de princi pes van wederkeerigheid en gelijkgerechtigd heid in de oplossing van het petroleumvraagstuk, evenals aan de toekenning aan Amerikaansch kapitaal, georganiseerd naar de Nederlandsche wet, van dezelfde voorrechten en voordeelen, welke worden gegeven aan ander buitenlandsch kapitaal, op gelijke wijze georganiseerd naar de Nederlandsche wetten. Dinsdag is het antwoord van de Nederland sche regeering op de nota van den Amerikaan se hen gezant inzake de Djambi-velden verzon den. Ned. Gczantsohapsgebouiv te Parijs. Eergisteren is het nieuwe Nederlandsche Ge zantschapsgebouw te Parijs, Rue de Grenelle 85, ingewijd. Het gebouw, waarvoor de N. O. T. de noodige middelen heeft verschaft, is nog niet geheel ge reed. In Juni zullen de bureaux van gezantschap en consulaat er naar worden overgebracht, doch de gezant heeft met zijn gezin reeds zijn intrek genomen en er gisteren de leden van de Neder landsche kolonie ontvangen. Eerste Kamer. Naar men verneemt is de heer P. Dobbel- mann, industrieel te Nijmegen en lid van de Staten van Gelderland, de candidaat van ver schillende Katholieke Statenleden voor de Eer ste Kamer, vacature-Jurgens. Een Napoleon-tentoonstelling te Arnhem. Het bestuur van de R. K. Openbare Leeszaal te Arnhem heeft een Napoleontentoonstelling georganiseerd, waarvoor door tal van ingeze tenen medewerking is verleend. Deze tentoon stelling werd gistermiddag met een kort woord geopend door den heer mr. C. Prinzen te Ooster beek, die uit zijn verzameling, die betrekking hebben op den Napoleontiachen tijd de boeken, prenten en tijdschriften ter beschikking stelde. De tentoonstelling is de eenige in ons land die ter gelegenheid van deze herdenking is georgani seerd. Scheepvaart. Naar de N. V. Vogemann'sTransportCo. mede deelt, zal de New York Argentine S. S. Com pany Inc. een geregeldcn dienst van Rotterdam direct naar Brazilië en de Plata Rivier openen. Bouwvakpatroons. Naar heb Centr. verneemt, heeft de Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons het gewijzigde collec tieve contract nog niet aanvaard. Op de Dinsdag gehouden vergadering staakten cle stemmen, a.s. Dinsdag zal een nieuwe vergadering worden ge houden. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 10 dezer is benoemd tot rechter in de arrondissementsrechtbank te Rot terdam, mr. dr. B. I. Zijlstra, thans in gelijke be trekking te Dordrecht. Invoerrechten. Het Stbl. no. 713 bevat de wet van den 6den dezer tot herziening van het invoerrecht op tabak en op papier. De Indische leening. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer, betreffende het wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening ten laste van Neder landsch-Indië, achtten sommige leden de in de Memorie van Toelichting gegeven becijfe ring, waarop het bedrag der voorgestelde lee ning werd gebaseerd, niet in alle opzichten duidelijk. Met name werd opheldering ge vraagd omtrent het bedrag van 11.5 millioen, waarmede de 132 millioen uit de bijzondere heffingen, aanvankelijk bestemd voor de bui tengewonen dienst, nu ze bestemd zijn voor dekking van de tekorten op den gewonen dienst, moeten worden verminderd. Verscheidene leden spraken hunne bevreem ding er over uit, dat machtiging gevraagd wordt om voor een leening ten laste van Ned.- Indië tot een rentetype Van 7 over te gaan, terwijl verschillende gemeenten niet geslaagd zijn tegen 872 een leening te plaatsen. Sommige leden drongen er bij de regeering op aan, het rentetype alsnog van 7 op 6 terug te brengen. Andere leden spraken het vertrouwen uit, dat de voorwaarden, waarop de leening zal worden aangegaan, blijken zullen, in verband met het oogenblik van af sluiting der leening zoo gunstig mogelijk te zijn geweest. Bezwaar werd gemaakt tegen het openhou den der mogelijkheid van delging fier leenings- schuld boven pari. Daarmede zou een geheel nieuw beginsel op dit gebied van Staats-- en Indische leeningen worden ingevoerd. Het zelfde doel zou kunnen worden gereikt door aflossing a pari na uitgifte van de leening een weinig beneden de 100 pet. Andere leden konden dit bezwaar niet deelen. Het niet opnemen in de wet van voorschrif ten betreffende de schulddelging, hetzij door aflossing, hetzij dor inkoop ter beurze, kon den Verscheidene leden niet goedkeuren. Ook het niet overnemen in deze wetsvoordracht van het in de vorige Indische leeningswetten gegeven voorschriften, dat het recht tot opvor dering van het kapitaal der aflosbaar ge stelde schilderijen vervalt twee jaren na den eersten dag, waarop zij aflosbaar zijn, wekte bij sommige leden bevreemding. Gevraagd werd of het wel aangaat, vrijstel ling van zegelrecht voor de biljetten van in schrijving en nota's van toewijzing te verlee- nen, zonder dat de minister van Financiën uitdrukkelijk tot het wetsvoorstel medewerkt. Gevraagd werd of de medewerking van ge niemden minister Voor de indiening Van dit wetsontwerp gevraagd is, ja dan neen. Over- leg met dien bewindsman over de uitvoering van deze leeningwet achtten deze leden geens zins voldoende. Is wellicht de minister van Financiën, zoo werd gevraagd, niet bereid geweest zijn mede werking tot dit ontwerp te verleenen, wegens de vele daarin voorkomende nieuwigheden, de zeer buitengewone bevoegdheden, welke de minister van Koloniën zich wenscht voor te behouden Men verzocht hieromtrent bij de memorie van antwoord te worden ingelicht. Bovendien verklaarden de hier aan het woord zijnde leden tot de aannerning van het ont werp niet te kunnen medewerken, alvorens de zekerheid te hebben verkregen, dat de minister van Financiën met het ontwerp instemt, zulks met het oog op de eventueele behoeften van den Nederlandschen Staat om zelf tijdelijke of definitieve leeningen aan te gaan. Een decoratie. Men herinnert zich, dat de Nederlandsche Regeering dezer dagen aan den heer Hyacin- the de Beaumont, koopman te Maastricht, die als lid van den Gemeenteraad aldaar in 1919 weigerde zich tegen de Belgische an nexatieplannen te verzetten, vergunning heeft verleend tot het aanvaarden van de Belgische Kroonorde, hem door de Belgische Regeering daarna verleend. Omtrent deze zaak verneemt 't Hbld. nog van goed ingelichte zijde, dat het in België evenalsin Franrkijk gewoonte is om aan de buitcnlandsche regeeringen, aan wier onderdanen een onderscheiding wordt verleend, de reden dier onderscheiding mede te deelen. In dit geval moet de Belgische Regeering door be middeling van haar gezantschap als reden hebben opgegeven dat de heer de Beaumont zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt met de verzorging van Belgische vluchtelin gen in ons land. Inderdaad moet dit ook het geval zijn geweest, zooals uit verschillende inlichtingen is gebleken. De Nederlandsche Ingezonden Mededeelingen. Voedsel is de bron van alle kracht. Wanneer een zwakke zijn krachten wil herwinnen is er slechts één middel eten. De bittere ironie van het noodlot wil echter, dat juist degenen, die het meest voedsel noodig hebben, het minst voedsel kunnen Verdragen men moet eten, mén wil eten maar men kan niet eten. Voor deze zwakken bestaat één middel Sana- togen. Sanatogen wordt altijd verdragen, geelt, krachtige versterking en wekt den eetlust op, ter wijl het bijdraagt tot betere vertering van het andere gewone voedsel. Deze eigenschappen van Sanatogen zijn door meer dan 21,000 medici schriftelijk erkend. De beroemde kliniker, prof. dr. Von Leyden, schrijft„Ik heb Sanatogen in mijn kliniek en in mijn particuliere praktijk vaak en gaarne voorge schreven, en ben met de resultaten buitengewoon tevreden." Sanatogen is bij alle apothekers en drogisten in verpakkingen vanaf 1.verkrijgbaar. 3277 23 Regeering heeft zich lang beraden, gelijk reeds blijkt uit den tijd die verliep, alvorens goed keuring tot aanneming der orde werd ver leend. Maar aangezien nog nimmer goedkeuring is geweigerd, en een deugdelijke reden is op gegeven, die niet gefingeerd is, schijnt men ten slotte ook in dit geval geen aanleiding te hebben gevonden de gebruikelijke goedkeuring te ont houden. Op grond van verschillende inlichtingen meenen wij voorts te mogen vaststellen, dat de man reeds vóór zijn bekende optreden in den Maastrichtschen Raad voor een onderscheiding bij de Belgische Regeering in aanmerking kwam, om bovenbedoelde reden. In hoeverre zijn pro-annexionistisch gedoe intusschen de on derscheiding heeft verhaast, is natuurlijk nooit te constateeren. Samenstelling van rechtscolleges. Verschenen is het eindverslag van de com missie van rapporteurs der Tweede Kamer voor de nadere wijziging van de wet van 5 Juli 1910 tot regeling van de samenstelling van den Imo gen raad, de gerechtshoven, de arrondisse mentsrechtbanken en de kantongerechten en van de jaarwedden der rechtelijke ambtena ren, alsmede van de klassen der rechtbanken en kantongerechten. Gevraagd is o.a. of ook de leden en voorzitters de raden van beroep onder dit wetsontwerp zullen vallen, zoo niet, moet dan de indiening van nog een of meer wetsontwerpen van 'gelijke strekking worden tegemoet gezien De in de tweede alinea der memorie van toelichting bepleite redelijkheid, om voor de berekening van de kindertoelage ook de daar genoemde bijbetrekking van den kantonrechter en den griffier der rechtbank in aanmerking te doen komen, werd niet dooi' alle leden ingezien. Men meende, dat deze leden van de rechterlijke macht daardoor in een be voorrechte positie zouden worden gebracht, in tal van andere dienstvakken toch doen zich vol komen analoge gevallen voor. A [ge wezen. De commandant van het veldleger had aan den minister van oorlog voorgesteld 1aan de korporaals en miliciens een tafelmes en een lepel en vork te verstrekken van betere hoedanigheid dan tegenwoordig verstrekt wor den 2. aan de ongehuwde korporaals en manschap pen van rijkswege een zakdoek en een tanden borstel te verstrekken 3. op de spoorwegen wederom het militair ta rief in te voeren 4. aan de gehuwde militairen en de buiten de kazerne gehuisvesten genees-, heel- en verlos kundige hulp te verleenen in den uitgebreidsten zin van het woord, zoomede de verstrekking van geneesmiddelen voor rekening van het rijk te doen geschieden en niet meer door of vanwege het rijk. Op al deze voorstellen is afwijzend beschikt. (Afp.) fS'i Spitsbergen. 1 gj£ i'j In de gister gehouden vergadering van het Kon. Instituut voor Ingenieurs geeft de heer H. H. Dresselhuis een voordracht gehouden over De Nederlandsche expeditie in 1920 tot onder zoek naar de mogelijkheid van de exploitatie van steenkolenvelden op Spitsbergen. Spreker ving aan met een overzicht van de ge schiedenis van Spitsbergen, zoomede de betrek kingen, die in vroeger eeuwen bestaan hebben tusschen Spitsbergen en ons land toen tusschen beide landen een zeer druk scheepvaartverkeer bestond en ons land daar een bloeiende industrie geschapen had. Nederland toonde gedurende de laatste 50 jaren, behalve door het zenden van de Willem Barendtsz en de Friesland niet de minste belang stelling in Spitsbergen eerst in 1920 wapperde de Hollandsche vlag weder over de wateren waar zij eenmaal talrijker vertegenwoordigd was dan die van alle andere naties te zamen. In dat jaar n.l. vertrok een Nederlandsche expeditie naar Spitsbergen die tot taak had een grondig onderzoek in te stellen naar de exploi tatiemogelijkheid van steenkolenvelden in West- Spitsbergen, toebehoorende aan een Noorsche maatschappij, waarvan de meerderheid der aan- deelen in Nederlandsche handen berustte. De onderzoekingen naar een geschikte plaats voor het Vestigen van een grootbedrijf vestigden de aandacht op Green Harbour, een diepe fjord aan den zuidelijken oever van de IJsfjorrl en vlak bij de monding daarvan gelegen. Aan de oostzijde daarvan wordt aangetroffen een berg-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2