Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-OngevaDenverzekering ,laL XStlSM' 44ste Jaargang. Vrijdag 13 Mei 1921. No. 13035. FEUILLETON. De Graaf en zijn Dochter. Bar eauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. nnementen per 3 maanden ƒ2.—, per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. tg geheel* Invaliditeit kQ verliet kg verlies aan hsni, f IJ daad 1 I BJ KJ Ma daim i vaat at aagt 3 E 1,1 Iauu Da varsekaring wavdt gawaavkargd daar da HeUkaleeh* Algawaana Taneharlngefcanh ta laklad—. kg vatHai van een vgavlnget vatflaa vu alken uda> van vingavi Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de verordening betreffende den ver koop van brood (Gemeenteblad 1920 no. 60), BESLUITEN: Behoudens het bepaalde in de Arbeidswet en onverminderd de overige bepa lingen der genoemde verordening ontheffing te verleenen van art. 7 lid 1 dier verordening in dien zin dat het VERVOER van brood op Zaterdag 14 Mei a.s. mag aanvangen te half acht des voor middags. •Schiedam, 13 Mei 1921. Buitenlandsch Nieuws. IH ITSCHLAM) EN I)E ENTENTE. Uit Berlijn meldt men Het partijbestuur en de rijksdagfractie dei- Democratische partij hebben vóór hun uiteen gaan tot na Pinksteren nog eenmaal een diep gaande bespreking gehouden van den door hef aannemen van het ultimatum der geallieet den ge schapen politieken toestand. Zij zijn voornemens een verklaring te publiceeren, waarin wordt ge- wezen op de noodzakelijkheid, de eens op zich nomen verplichtingen door inspanning van alle krachten in het bijzonder op economisch gebied, na te komen. Volgens de „Vossische Zeitung" is men ook in andere partijen iets dergelijks van plan, in het bijzonder in de Duitsche volkspartij. Algemeen zal men evenwel ook de overtuiging zijn toegedaan, dat slechts bij een toewijzing van Opper-Silezië aan Duitschland het moge lijk zal zijn de van Duitschland geëischte pres taties te verrichten. De politiek van het „mid den" staat en valt, volgens het blad, met Op per-Silezië. De Matin" meldt, dat men zich in regee- ringskringen te Washington tevreden toont over de aanvaarding van de eischen der goal lieerden door den Rijksdag. Men beschouwt dit als een rechtvaardiging van de politiek Van den heer Hughes en men drukt de meening uit, dat de voorwaarden der geallieerden zeer aan nemelijk waren. Een artikel van de „New-York Tribune" bevestigt de sympathie der Amerika nen voor de Fransche zaak. Frankrijk heeft zich in de moeilijkste tijden aan onze zijde geschaard, schrijft de New-York Tribune" en dus is het op het oogenblik niet alleen onze plicht, maar ook ons r^cht hand in hand tc gaan. OPPER-SILEZIE. De toestand in Opper-Silezië is onveranderd. Tot verdere gevechten is het heden niet gekomen Korfanty stelt pogingen in het werk, het spoor- wegbeheer te Kattowitz over te nemen. Op som mige deelen van het spoorwegnet is het bedrijf reeds door de Polen overgenomen. Uit Warschau wordt gemeld, dat de geheele pers aldaar het feit van den wapenstilstand viert, De Poolsche regeering heeft thans een reeks protestnota's tegen haar dubbelzinnige houding ten opzichte van den opstand in Opper-, i ezië ontvangen. De Duitsche protestnota werd over handigd door,den zaakgelastigde Von Dircksen. In de nota der geallieerden, die eveneens reeds overhandigd is, wordt de bedreiging geuit, dat Polen aansprakelijk zal worden gesteld voor de in Opper-Silezië aangerichte schade. Het scherpst was de nota der Britsche regeering gesteld, die door den zaakgelastigde Mulle werd overhandigd daarin is sprake van het onwet tige optreden der Poolsche regeering. De Britsche nota heeft de bladen te War schau zoo geprikkeld, dat zij hun ontstemming door spotternijen uiten. „De kleine David, zeggen zij, daarmede Lloyd George bedoelend, „vermag niets tegen den Opper-bilezischeh Goliath." De regeering te Warschau heeft nog niet op de nota's geantwoord. In officieele kringen in Londen wordt de te Parijs afgelegde verklaring, dat de Intergealli- eerde Commissie van Opper-Silezië aan Polen de industriegebieden zou hebben toegewezen tot aan de demarcatielijn, krachtig tegenge sproken. Officieel wordt verklaard, dat de Op perste Raad nog geen beslissing heeft genomen ten aanzien van de verdeeling van Opper-Silezië evenmin heeft eenige aanbeveling van de In ter- geallieerde Commissie ten deze opzichte den Op persten Raad bereikt. In officieele kringen Heeft, men mot leed wezen kennis genomen van de houding van de i Poolsche regeering met betrekking tot den op stand in Opper-Silezië. Berichten zijn hier ont vangen, dat in Polen een resolutie is aange nomen, waarin de opstandelingen moed wordt ingesproken en dat door generaal Halier een oproep is gedaan, om aan de opstandelingen hulp te verleenen. Dergelijke berichten verster ken hier de meening, dat de Poolsche regee ring zich blijkbaar in het geheel niet den ernst van den toestand bewust is. Men is van oordeel, dat de Poolsche regee ring krachtige maatregelen moet treffen, om de politiek der geallieerden te steunen. Het lee- üjke van de zaak is de mogelijkheid, dat de Duitschers vergeldingsmaatregelen zullen tref fen. Naar verluidt, wordt in de nabijheid van Rosenberg reeds een Duitsche strijdkracht van eenigen omvang bijeengebracht en dat in som mige dorpen reeds tusschen Polen en Duit schers wordt gevochten. Men hoopt, dat de zeer ernstige gevolgen van een eventueel geweld dadig verzet der Duitschers tegen den Pool- schen aanval, in het belang van beide partijen zullen kunnen worden vermeden. staal. Alleen in de buitenlandsche betrekkingen moeten zekere beperkingen gehandhaafd blijven. De uitvoerverboden betreffende grondstoffen en levensmiddelen zullen al naar de behoefte blijven bestaan. De regeering is voornemens de handelsbetrekkingen met de nabuurstaten zoo spoedig mogelijk te hervatten. Dat de desbe treffende onderhandelingen met de nabuursta ten nog tot geen overeenkomst gevoerd hebben, ligt niet aan de Hongaarsche regeering. Een autonoom toltarief wordt voorbereid, om de belangen op behoorlijke wijze te bescher men, zoodra het handelspolitiek recht van zelf beschikking weder verkregen wordt. Het han delsverdrag met Zwitserland zal worden opge zegd, zoodra een autonoom in werking treedt, daar dit verdrag een clausule van meest begun stiging bevat. Voortaan zullen handelsverdragen op het pariteitsbeginsel worden gesloten, vol gens 't welk de staatsburgers der verdragslui tende landen dezelfde rechten krijgen als de ei gen onderdanen. De regeering is van plan een grootscheep- sche politiek van ontwikkeling der nijverheid te volgen. De behoefte aan kolen wijst een jaar- lijksch tekort van 1.250.000 ton aan, dat door uitvoer slechts ten deele gedekt is. Ten gevolge van de stijging der Hongaarsche valuta kost thans de Pruisische steenkool in Boedapest slechts 280 kronen, dus, rekening houdend met de calorieën-sterkte, niet duurder dan de Hon gaarsche kolen. De invoer van steenkool wordt tegenwoordig, helaas, door de Silezische onlus ten verhinderd. (Naar het Duitsch). 75 De veroordeelde vervulde deze roerende be de en groette den eerbiedwaardigen Atha nasius Munder. Doch ook de grijsaard was voor hem neergeknield. Wat verlangt gij, mijn vader vroeg hij verwonderd. Uw zegen mijn zoon. Dat de Heer u bescherme en ook over u de zegeningen doe neerdalen, welke hij over uwe broeders afsmeekt, antwoordde Ordener met geroerde stem. Weldra hoorde men in den kerker het laatste vaarwel en den laatsten kus de ijzeren deur knarste weer in de hengels en Ordener en Ethel waren voor dit leven gescheiden, na elkaar een „tot weerziens in de eeuwigheid" te hebben toegeroepen. XXXIX. „Baron Voethaun, kolonel der scherpschut- ,'eps te Munckholm, welke der soldaten heeft den bergpas der Zwarte Rotsen Han van '•Island gevangen genomen HONGARIJE. In de nationale vergadering heeft de minis ter van handel gezegd, dat de regeering op het Standpunt van het herstel van den vrijen handel Noem hem opdat hij de duizend kronen ont- vange, die op zijn hoofd gesteld zijn". Zoo sprak tot den kolonel de president der rechtbank. Het gerechtshof is vergaderd, want volgens oud gebruik in Noorwegen moeten de rechters, die een vonnis vellen zonder appel, zoolang zitting houden, totdat het vonnis uit gevoerd is. Voor hen staat de reus, dien men hier gebracht heeftom zijn hals hangt het koord, dat hem weldra zal hangen. De kolonel, die dicht bij de tafel van den geheim-secretaris zat, stond op. Heeren rechters, de soldaat, die Ran van IJsland gevangen heeft genomen is hier hij heet Toric Belfast, tweede scherpschutter van het regiment. Dat hij dan hier kome om zijn belooning te ontvangen, sprak de president. Een jong soldaat in het uniform der scherp schutters van Munckholm trad voor de recht bank. Zijt gij Toric Belfast? vroeg de president- Ja, Excellentie. Hebt gij Han van IJsland gevangen ge nomen. Ja, met behulp van Belzebuth Een zware zak werd op de tafel gebracht. Kom nader. Toric Belfast, hief is uwe be looning. De soldaat naderde de rechters, toen een stem uit de menigte riep Scherpschutter van Munckholm, gij heb ENGELAND. Het Lagerhuis hield in den nacht van Woens dag op Donderdag een zitting, die van kwart over achten 's avonds tot, kwart vóór vijf 's mor gens duurde. Er werd een lange lijst amende menten behandeld op een regeerings-resolutie, m zake de anti-dumping-bill. Het voornaamste amendement was dat van Kenworthy, die voorstelde, om de invoerrech ten op levensmiddelen, grondstoffen en half fabrikaten op te heffen. Na een uitvoerig debat werd dit amende ment ten slotte verworpen met 138 legen 40 stemmen. Zoo ging het ook met verscheidene andere amendementen. Ten slotte werd het grootste deel der ingediende amendementen door de oppositie opgegeven en de regeeringsresolutie aangeno men 118 met tegen 37 stemmen. ZWEDEN. Ook in Zweden dreigt ef staking bij de scheep vaart te komen. De reeders willen liet loon met ongeveer 30 pCt. verminderen. De onderhan delingen zijn afgebroken. Met 2 Juni loopen de contracten af. Een staking zou 1500 matrozen stokers en hofmeesters omvatten. RUSLAND. De speciale correspondent van de „linn-s Han van IJsland niet gevangen. Bij alle heiligen, riep de soldaat, zich omkeerende, ik bezit slechts mijne pijp, doch ik wil hem de duizend kronen geven, indien hij kan bewijzen, wat hij gezegd heeft. Dit zeggende wierp hij een blik over de toeschou wers. Dat hij te voorschijn kome, die dit gezegd heeftj. Hier ben ik, zei een klein man die dooi de menigte heendrong. Hij was in een huid van een zeehond ge huld, de kleeding der Groenlanders zijn baard en haren waren zwart, waaronder een aizich- telijk gelaat te voorschijn kwam. Men zag mets van zijn armen en handen. Ha zijt gij het, zei de soldaat met een schaterlach. Wie heeft dan volgens uwe meemng den reus gevangen genomen De kleine man schudde het hoofd met boosaardigen lach Dat heb ik ge aan_ De kanselier van Ahlefeld zag in hemden bewoner der rume van Aibar en secretaris den man, die hem het verblijf van •tl.: twist met mij zosht m het Sp'adgest,zei de soldaat, toen men het lijk van kapitein Dispolson bracht. De geheim-secretaris stond op. Deze twee personen maken misbrui k van het geduld der rechters. Ik verzoek den te Helsingfors meldt het volgende aan zijn blad „Ik ben in staat, mede te deelen, dat door de „Komintern" nogmaals een telegram is gezonden aan Litwinof, die, naar men weet, te Reval vertoeft. In dit telegram wordt gevraagd, welke wapenen in Dublin ter beschikking staan. Het schijnt, dat „Komintern" het code-antwoord is voor hot bestuur der derde internationale. Tevens verluidt-, dat Behrsiu, de Sovjet gevolmachtigde in Finland, die op het, oogen blik te Moscou vertoeft, niet naar Helsingfors zal terugkeeren. Hij tracht de Filische politiek te beinvloeden door de verklaring, dat ten gevolge van dc houding der Finsche regeering de bestellingen, welke in Finland zouden wor den geplaatst, elders zullen worden opgedragen. Inmiddels deelt de Sovjet-handelsdelegatie al hier mede, dat zij voornemens is papier en hout te koopen en een aantal locomotieven naar Fin land te sturen tot het doen verrichten van her stollingen. Den vijfden Mei zijn in de Finsche golf we derom Russische trawlers aangekomen, be stemd tot het opruimen van mijnen en men verwacht, dat de vaart van Petrograd naar Reval binnen korten tijd van mijnen zal zijn gezuiverd. Een Duitsche mijnvegersflottielje is op weg naar Ebsjerg, ten einde de laatste mijnvelden in de Noordzee weg te ruimen. De vrije handel op de markten te Petrograd on dervindt den zeer nadeeligen invloed van 't algemeen wantrouwen in de regeeringsauto- riteiten. De handeldrijvenden vreezen voort durend de confiscatie hunner voorraden dooi de soldalen, die over de marktterreinen pa trouilleeren om de handelsconsenlen te con troleeren. Een groot aantal dieven trekt voor deel uit deze omstandigheid. Af en toe ver wekken zij een paniek door te roepen „Daar komt de patrouille aan." Van de algemeene consternatie maken zij dan gebruik om het noodige weg te nemen." AMERIKA. De uitvoer der Vereen. Staten heeft in April een waarde van 344 millióon dollar bedragen en de invoer een waarde van 25o millioen, zijnde respectievelijk 308 en 241 millioen minder dan in de overeenkomstige maand van verleden jaar Aan goud is uitgevoerd 400 mill., dollar, zijnde 44.600.000 dollar minder dan in April 1920, ter wijl de goudinvoer 92 millioen bedroeg, zijnde 43 millioen meer dan in April 1920. CANADA. De staatsinkomsten van Canada hebben in het met 31 Maart geëindigde dienstjaar 97.000.000 pd.st. bedragen, zijnde 4.140.000 pd.st. meer dan in het voorafgaande jaar. De minister van finan ciën ziet echter de toekomst niet rooskleurig in. PERU. De onlusten in Peru duren, volgens de jong ste berichten nog steeds voort. Bijzonderheden heer president een einde te maken aan hun onder houd. n l Ik verlang niets meer, zei Tone Belvast, mits de rechtbank mij. de duizend kronen toe- zegge, want ik heb Han van IJsland gevangen genomen. Gij liegtriep de kleine man. De soldaat zocht naar zijn sabel. Gii moogt van geluk spreken, dat wij voor de rechtbank staan, anders zou ik uwe vermetelheid betaald zetten. Mij komt de beloonmg toe, zei de klei ne man, want zonder mij zou men Han van IJsland niet hebben. De woedende soldaat zwoer, dat hij Han van IJsland gevat had, nadat hij gevalle^ was en de oogen begon te openen. Wel, zei de ander, het kan zijn, dat gij hem gevat hebt, doch ik heb hem neergeveld, zijn dus de duizend kronen voor mij. De president legde beide partijen het zwij gen op, en wees Toric Belfast de belooning toe. De kleine man knarste op de tanden en de scherpschutter strekte de handen uit naar den zak geld. Een oogenblik! riep de kleine rnau Heer president de som verkrijgt hij, die 1 an van IJsland zal uitleveren. Zeker, zeiden de rechters. De vreemde man wendde zich tot en re en riep Deze man is niet Han van IJslana- 1 (Wordt vervolgd). ge

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1