Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firafis-OnoevaDeBverzekering 44ste Jaargang. Zaterdag 14 Mei 1921. No. f3036. ^Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—, per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentién: 1—5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsenS wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale [conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslange geheele Invaliditeit 1 H «eed t M| vesHei M veilles van een hani, vaet et nog De veizekcving weidt gewnnibeigi feei de HeUnnisahe Algeneeene Vewekeilngsfcnnli te lAledaas. kQ veilles van een wQsvlngei veiHes eiken ande* ■en vlngei Dit nummer bestaat uit drie bladen EERSTE BLAD. ilP?" Wegens het PINKSTERFEEST zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT", dagblad voor Schiedam en omstreken, MAANDAG-AVOND NIET VERSCHIJNEN. Buitenlandse!» Nieuws. OPPEIt-SlLEZIE. In den loop van een rede, gehouden vóór het uiteengaan van het Engelsche parlement voor het Pinkster-recès. heeft Lloyd George een be langrijke verklaring afgelegd, betreffende Opper- Silezië. Hij zeide, dat de Opper-Silezische kwestie het vredesvraagstuk van Europa was. De overeenkomstig het vredesverdrag in Opper- Silezië gehouden volksstemming was uitge- loopen op een meerderheid van ongeveer zes tegen vier ten gunste van Duitschland. De toestand was ingewikkeld, door het feit, dat in sommige streken de steden voor Duitsch land en het platteland voor Polen hadden ge stemd, terwijl in andere gebieden weer het tegen overgestelde het geval was. Het algemeene besluit der intergeallieerde commissie was, dat de deelen, die overwegend Poolsch hadden gestemd, aan Polen moesten worden toegewezen. Thans waren de Polen een opstand begonnen, welke ten doel had, den toestand te forceeren en de geallieerden voor een voldongen feit te stellen. Dit was een volkomen schending van het vredesver drag. Indien men niet met groote rechtvaar digheid te werk ging, zou de toestand nood lottig worden voor den Europeeschen vrede. Hij durfde er niet aan denken, wat er zou ge beuren, indien het vertrouwen niet werd her steld in de wereld, doch hij meende te be merken, dat dit vertrouwen reeds begon te rug te keeren. Het industrieele leven berustte op vertrouwen. „Polen", ging de premier voort, „moet het laatste land zijn, dat zal trachten het vredes verdrag te schenden. Het was niet door eigen kracht, dat het zijn vrijheid heeft herkregen. Polens vrijheid is voor dat land bevochten door Engeland, Frankrijk en Italië en iedere letter van het vredesverdrag belichaamt een Britsch mengchenleven (toejuichingen). De Pool- sche regeering heeft de verantwoordelijkheid voor den opstand van zich afgewezen, doch de verantwoordelijkheid wordt als te dikwijls afgeschoven en het is heel moeilijk te gelooven, dat deze beweringen waarheid bevatten. Het is voor de geallieerden van het allerhoogst* belang, dat het verdrag van Versailles geëer biedigd wordt. Indien aan Polen wordt toe gestaan, deze Duitsche provincie onder den voet te loopen, zou het er leelijk uitzien. Duitschland zou dan gerechtigd zijn, om tot de geallieerden te zeggen „Gij hebt mij gedwongen mijn woord gestand te doen, doch wat deed gij met het uwe Ik verklaar met nadruk tot, Engelschen en geallieerden„Het is niet slechts een eere zaak, hoe belangrijk ook, doch het is een zaak van de veiligheid om aan te toonen, dat wij aan het vredesverdrag willen vasthouden, zoowel wanneer het voor ons, als wanneer het tegen ons is." (Toejuichingen). Ik houd er niet van om met het vredes verdrag te knoeien. Men kan zeggen „Och het zijn maar Duitschers", doch ik zeg, dat zij recht hebben op alles, wat het vredesverdrag hun geeft. Een der manieren om thans op te treden is, dat de geallieerde troepen de orde zullen herstellen. Het staat niet aan mij, om een militair oordeel te vellen, doch het zou mij al zeer verbazen, indien het niet mogelijk zou zijn. Nu zijn er moeilijkheden Wij zijn genoodzaakt geweest, onze troepen terug te trekken en wij hebben niet het recht om tot de geallieerden te zeggen, dat zij hun troepen moeten gebruiken om de orde te her stellen. Doch er is geen enkele reden, waarom de geallieerden er bezwaar tegen zouden ma ken, dat Duitschland de strijdkrachten die h.et bezit zou aanwenden om de orde in zijn eigen provincies te herstellen. Dat is fair, en een Engelschman komt steeds op voor fair Piay. Ik ihooP, dat Engeland dit steeds zal blij Het eenige wat Lloyd George namens de regeering zeide was, dat wat ook zou ge beuren Engeland niet zou kunnen toestem men in een schending van het vredesverdrag, omdat dit aanleiding zou geven tot wantrou wen, hetwelk tot de meest rampspoedige ge volgen zou kunnen leiden. Er bestaan in Eu ropa mogelijkheden, welke het noodzakelijk maken, dat iedereen zich inspant voor de na leving van het vredesverdrag. Met het ern stige verlangen om den Europeeschen vrede hersteld te zien en wetende, dat de vrede 0p geenerlei wijze kan worden hersteld, dan op de basis van strikte rechtvaardigheid, deed hij een beroep op alle betrokkenen om te doen, wat goed en rechtvaardig is, teneinde alle voo'r- oordeelen uit de wereld te helpen. Volgens de laatste uit Opper-Silezië ont vangen berichten, bestaat er niet alleen ge vaar, dat de Duitschers in de oproerige ge bieden zullen overgaan tot weerwraakhandeljn- gen, doch dat Korfanty niet bij machte zal zijn, zijn volgelingen terug te houden van erger. Er zijn a an wijzigingen dat de opstande lingen hem de baas worden en het schijnt niet waarschijnlijk dat zij Korianty's laatste be lofte om de vijandelijkheden te staken, zullen eerbiedigen. Door de desorganisatie van de spoorweg-, levensmiddelenvoorziening en andere diensten dreigt in het land een chao tische toestand.te ontstaan. Ven doen. (Toejuichingen). II ANDELS BETREKKING EN MET RUSLAND. Uit Londen seint men Oyer de. vraag, of goederen, die uitgevoerd door de Russische Sovjet-regeering, in beslag kunnen worden genomen, is heden beraadslaagd loor het Hof van Appél, dat zijn definitieve uit spraak voorbehield. De rechter Roche had name lijk uitspraak gedaan, dat er geen nieuwe trans acties mochten plaats hebben met hout, dat van de oorspronkelijke eigenaars, de Russische firma A. M. Luther, die als eischeres in deze zaak ptrad, in beslag was genomen en door de Sov jet-regeering door tusschenkomst van Kras- sin was verkocht aan de gedaagde, de Britsche firma James Sagar en Cy. Roche had den eisch tot het verbieden van verdere transacties toege wezen en gedaagde tot het betalen eener scha devergoeding veroordeeld, op grond van het feit, dat de Sovjet-regeering niet was erkend door de Britsche regeering. Het Hof van Appél was van meening, dat er geen jurisdictie omtrent de geldigheid van het Sovjet-besluit tot verbeurdverklaring kan wor den gegrond op de houding van Groot-Britan- nië ten opzichte van de erkenning der Sovjet regeering, en kende gedaagde, de firma James Sagar en Cy., het recht van appél toe. ENGELAND. Het wetsontwerp tot reorganisatie van dc spoorwegen, ingediend door sir Robert Geddes, is heden gepubliceerd. Het voorziet in de instel ling' van afcleelingen en groepen in de Engelsche spoorwegen, waarvan de Schotsche spoorwegen er twee zullen vormen en de Engelsche vier Oorspronkelijk was het plan voor Londen een afzonderlijke groep te vormen, doch dit plo11- bracht te veel moeilijkheden mede. Er zal voor de behandeling van deze kwesth met de spoorwegmaatschappijen een scheids gerecht, bestaande uit drie personen, worden ingesteld. De r.egcering zal aan de maatschap pijen een bedrag van zes millioen pond uitbeta lea als compensatie voor de te maken onkosten Voorts zal een commissie voor de tarieven wor den gevormd, eveneens uit drie personen be staande, welke de tarieven voor de spoorwegen zal hebben vast te stellen. De arbeidersvoor waarden op dc spoorwegen zullen worden gere geld door een „Central Wages Board." IERLAND. Eergisteravond werden in een der hoofdstra ten van Dublin veertien burgers gewond door een bom, die geworpen was naar een vrachtauto met hulptroepen. frankrijk. De algemeene raad van het Noorder-depar- tcment heeft het beginsel aanvaard van het slui ten van een leening van 300 millioen voor het bouwen van woningen in het verwoeste gebied. Hij zal voor die leening een waarborg van den staat vragen. De departementale raad heeft verder de wen- schelijkheid uitgesproken, dat aan Duitschland gevraagd zal worden de materialen te leveren voor den opbouw van de geteisterde streek, die in Frankrijk ontbreken. Van het gebruik maken van Duitsche arbeids krachten wil de algemeene raad niet weten. Ten eerste, zoo overweegt hij, zijn er voldoende Fran- sche arbeiders in de tweede plaats is het aantal wcrkloozen in Frankrijk zeer groot en in de derde plaats zijn in alle gevallen arbeidskrachten van cle bondgenooten te verkiezen boven Duitsche. BELGIE. De Senaat heeft den tekst van de wet op den acht-urigen werkdag aangenomen. Het inwer king treden, dat eerst op 1 Juli bepaald was, is op 1 October gesteld, opdat de regeering maatrege len van toepassing zal kunnen treffen. Een amendement is aangenomen, volgens het welk de loonen in geen geval verminderd mogen worden door toepassing van deze wet. DUITSCHLAND. Cuno, directeur der Hamburg-Amerika Lijn heeft uit New-York aan de Duitsche rijksregee- ing geseind, dat hij voor het ambt van minister van buitenlandsche zaken niet in aanmerking wehscht te komen. Ook de bekende Hamburg- schc bankier, dr. Melchior heeft voor de hem aan geboden portefeuille van financiën bedankt. Nieuwe candidaten voor deze beide functies wor den nog niet genoemd. ZUID-SLAVIE. In het Zuid-Slavische parlement zijn de de batten over de grondwet geëindigd. Bij de stem ming bleken de Servische oud-radicalen de de mocraten. de Bosnische Muselmannen en de Servische boerenpartij voor den centralistische:» staat te zijn, terwijl de communisten, do socialis ten, de volks-sociaiisten, de republikeinen en d< Slovecnsche radicalen tegen dien staat stemden. De Kroatische Narodgroep had de zaal voor de stemming verlaten, na te hebben verklaard dat de Constituante geen wettig karakter droeg. Ook de leden der Kroatische boerenpartij van Raditsj waren bij de stemming afwezig. De nieuwe grondwet werd met 327 stemmen tegen 93 aangenomen. Zelfs indien dus de Kroatische oppositie aan wezig waren geweest en tegen zou hebben ge stemd, zou de grondwet nog zijn aangenomen. Het feit dat Trumbitsj, de gewezen minister van buitenlandsche zaken, tegen de grondwet stemde, verwekte een zekere sensatie. Raditsj heeft de Kroatische boeren voor 16 Mei bijeengeroepen om over den bestaanden toe stand te beraadslagen. De regeering heeft deze bijeenkomst verboden en troepen bevel gegeven ervoor te zorgen, dat de orde nergens wordt verstoord. DE HEFFING OP DEN DUITSCHEN UITVOER. In het Engelsche Lagerhuis heeft Lloyd George te kennen gegeven, dat de wet betreffende den tax van 50 op den Duitschen invoer ook na de aanneming door Duitschland van het ulti matum van kracht zou blijven. De minister van binnenlandsche zaken ver klaarde, dat de regeering bezig was de moge lijkheid te overleggen van de invoering van een wet, strekkende tot verbod van toelating in Groot-Britannië van buitenlandse!» geld, be stemd voor het verwekken en aanmoedigen van eenige revolutionaire beweging of voor het voe ren van een revolutionaire propaganda. RUSLAND. De „Times" verneemt uit Helsingfors De bevolking van Petrograd heeft sedert een week geen broodrantsoen ontvangen. Maandag trok een godsdienstige processie door de straten om den bijstand des hemels in te roepen. Duizen den sloten zich bij de processie aan en de Bols- jewiki werden gedwongen deze te groeten. Mili taire patrouilles en gepantserde auto s werden uitgezonden om de menigte uiteen te drijven. De patrouilles werden verdreven en een der soldaten werd gelyncht. De toestand in Petrograd is zeer ernstig. Te Stockholm zijn berichten ingekomen, dat de boeren-opstand in Oost-Siberië zich uitbreidt. In West-Siberië is de toestand voor de bolsjewiki ongunstig. De boeren vereenigen zich met de ko zakken. In verscheidene plaatsen zijn de bolsje wiki naar de oproerlingen overgeloopen. De op roerige beweging is veroorzaakt door de meedoo- genlooze requisities, die de bolsjewiki in den herfst en het voorjaar in West-Siberië gedaan hebben. ZWEDEN. Nadat de beide Kamers het regeeringsvoor- stel betreffende de verlenging van den diensttijd der lichting 1921 hadden verworpen, heeft de mi nister van defensie Hammarskiöold zijn ontslag ingediend. ALLERLEI. Uit Londen meldt men Een aantal der voornaamste bankiers dringt in een manifest aan de regeering aanopbevrijding van den handel van politieke belemmeringen en verklaren het voor noodzakelijk gé en maatre gelen te nemen, welke de vrije uitwisseling van Britsche goederen, beperken. Zij beschouwen de huidige nationale uitgaven als ruines en waar schuwen, dat importbeperking exportbeperking beteekent, handel is uitwisseling alleen door export kunnen de andere naties haar crediet her stellen en fondsen stichten voor de betaling van haar schulden. Controle vertraagt slechts een verbetering der Continentale valuta, voorkomt een natuurlijk herstel van den handel. Zulk eon wetgeving verschaft slechts een beperkt voor deel ten nadeele van een grootere productie zij vermeerdert de moeilijkheden der Britsche handelaren om met succes op de wereldmarkten te concurreeren. De markten, welke wij behoe ven, dienen wij te ontwikkelen door naties van het vasteland aan te moedigen naar ons uit te voeren. Naar het „Acht Uhr Abcndblalt" meldt, werd gister in den Duitschen Rijksdag bekend, dat gistermiddag om 1 uur in Oppeln, van Duit sche zijde de algemeene staking is afgekondigd in antwoord op de houding welke generaal Le- rond" tegenover de opstandelingen aanneemt. Er zijn geen nadere berichten uit Oppeln, aan gezien de telefonische en telegrafische verbin ding sedert gistermiddag verbroken is. Over de voorgeschiedenis van deze staking schrijft de „Germania", dat Duitsche vertegen woordigers zich naar generaal Lcrond zouden begeven, om hem de vraag te stellen, of de intergeallieerde commissie inderdaad een wa penstilstand met Korfanty heeft gesloten. In dien deze vraag bevestigend beantwoord zou worden, zou de algemeene staking worden af gekondigd. De toestand in Opper-Silezië krijgt daardoor een buitengewoon ernstig aanzien. Te New-York is 5 millioen dollar goud aangevoerd, welk bedrag naar verluidt een eerste verscheping door de Engelsche regee ring is ter aflossing van de 150 millioen dollar 51/* pCt. leening, die op 14 November moet wor den afgelost. Het spoorwegpersoneel te Glasgow heeft vandaag besloten in staking te gaan wanneer de Caledonian Railway Company het ontslag van een twintigtal arbeiders niet terugneemt. Binnenland. Nederland en Peru. Naar wij vernemen, zal bij de plechtigheden, welke in Juli a.s. te Lima zullen plaats hebben ter gelegenheid van het eerste eeuwfeest van Peru's onafhankelijkheid, en waarvoor van de Peruaansche regeering een uitnoodiging was ont vangen, Nederland worden vertegenwoordigd door den heer W. G. E. d'Artillact Brill, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Caracas. Provinciale Zuid-Hollandsche Archaeolojjisehc Commissie. De Prov. Zuid-Hollandsche Archaeologisöhe commissie heeft zich tot Gedeputeerde Staten deze provincie gewend met het verzoek haar adviseerende werkzaamheid uit te breiden in dien zin, dat haar raad zal worden ingewonnen door de gemeentebesturen, die eenigszins belang rijke wijzigingen of uitbreiding van het oude stadsplan in den zin hebben. ,De plattegrond eener stad, veelal de meest monumentale uitdrukking van haar geschiede nis, behoort zeker tot de „monumenten van geschiedenis en kunst", waarover de bemoei ingen der Prov. Commissie zich hebben uit te s tl* ekken Voor de grootste gemeenten der provincie moge dit verzoek wellicht minder klemmen, (daar zij haar eigen, te dezen van advies die nende organen hebben) voor de overige is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1