nemens zijn, om krachtig tegen een dergelijke houding te protesteeren. John Maclean, de z.g. bolsjewistische con sul voor Schotland is te Cdasgow gearresteerd. Ilij wordt ervan beschuldigd, een opruiende rede voering gehouden te hebben. Prinses Alice, de zuster van den koning van Engeland is met haar echtgenoot uit Enge land te Laeken aangekomen. Zijwerden ontvan gen door koning Albert. Naar Wolff uit Hannover meldt, is de ge malin van den generaal-veldmaarschalk von Hindenburg, aldaar op 61-jarigen leeftijd ge storven Uit Bergen wordt aan de „Nation Beige" gemeld, dat Armand Jeanne, de leider van de bende die Miss Cavell en tal van anderen aan de Ruitschers heeft verraden aldaar is gearresteerd. Toen hij met de weduwe van een zijner slacht offers werd geconfronteerd, wierp deze zich op hem, zoodat de gendarmen den arrestant in bescherming moesten nemen. Binnenland. Bezuiniging in Indië. Het persbureau Aneta seint uit Weltevreden De Bezuinigingscommissie is met haar voor- loopigen arbeid gereed gekomen haar rapport kan eerstdaags worden verwacht. Als eerste resultaat is te melden, dat er millioenen kunnen worden bezuinigd. Minister de Vries. Naar de „Nederlander" uit zeer goede bron verneemt heeft de minister van Financiën nog geen definitief besluit genomen, als gevolg van zijn schorsings-aanvrage der grondbelasting- herziening. Naar het Corr. Bur. verneemt heeft de Mi nister van financiën, mr. De Vries, heden tot het einde der volgende week de residentie met verlof verlaten, om dit in België door te brengen. In wel ingelichte kringen bestaat voor hem niet te verwachting dat aan het votum der Tweede Kamer van Vrijdag over artikel 7 van het wets ontwerp tot herziening der grondbelasting, po litieke gevolgen zullen worden verbonden. Havenarbeiders. Het hoofdbestuur van den Centralen Bond van transportarbeiders heeft gisteren te B'dam langdurig vergadert, ook met de besturen van de voornaamste afdeelingen van dien bond, ter be spreking van de vraag, wat gedaan zou kunnen worden ter ondersteuning van de stakingen,waar in verschillende buitenlandsche organisaties ge wikkeld zijn. Algemeen was men van gevoelen, dat bij de huidige opvattingen omtrent het hetoonen van internationale solidariteit, aan een verzoek om moreelen steun, met in acht neming van de machtspositie der georganiseerde arbeiders, dien de te worden voldaan. In overeenstemming hier mede werd besloten, ter ondersteuning van de mijnwerkersstaking in Engeland, intensief te propageeren voor een weigering der Nederland- sche arbeiders om in Nederlandsche havens En- gelsche stoomschepen en stoomtreilers van la dingen steenkolen voor Engeland en van bunker kolen te voorzien. Waar de Belgische transportarbeiders daar toe mede zeer krachtige maatregelen hebben ge nomen, werd besloten, het personeel van Neder landsche sleepbooten uit te noodigen geen lich ters of schepen met steenkolen te versieepen van uit België, met name uit Antwerpen en Gent, naar welke Nederlandsche haven ook. Ten bate van de zeelieden van Noorwegen, die in staking zijn in verband met een voorstel van de reeders tot gageverlaging, zal den havenarbei ders in Nederland worden verzocht geen sche pen, diè onder Noorsche vlag varen, te laden of te lossen. Ter verdere propageering, eventueel ter uit voering van deze besluiten, had met verschillen de afdeelingsbesturen uitvoerig overleg plaats. Nederland en België. Het Brusselsche blad „Le Soir" wijst er op, dat minister-president Carton de Wiart op het banket te Antwerpen, na den voetbalwedstrijd België-Nederland, onder meer verklaarde „De natuur en de aardrijkskunde maakten van België en Nederland twee landen, bestemd om met el kaar in goede verstandhouding te leven, maar vaak blijken de menschen in den loop der geschie denis er zich op toegelegd te hebben, het werk der natuur tegen te werken." Stads- en Gewestelijk Nieuws. Meeting R. K. Volkshond. Gisteren hield de afd. Schiedam van den Ned. R.K. Volksbond een meeting ter herden king van het 30-jarig bestaan der beroemde encycliek „Rerum Novarum". In den ochtend waren de leden in de Frankelandsche kerk ge zamenlijk ter H. Tafel genaderd, 's Namiddags om half drie kwamen de meetinggangers in het Bondsgebouw, aan de Lange Haven bijeen, waarna op deWestvest een stoetwerd geformeerd. In de beste orde werd ruim 3 uur afgemarcheerd, door de volgende onderafdeelingen, alle verge zeld van vaandel of banier Harmoniekorps „St. Ambrosius", Eerbied in Gods Huis, bestuur van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, met de vier geeste lijke adviseurs paters Oonk en Rijken O.P. en kapelaans Paulussen en Berkemeyer, de vier sprekers voor de meeting paters Vrijmoed O.F.M. en Binkhorst O.P. en de heeren F. Guit en Jos. van Welie, het Spoor- en Tramwegperso neel St. Rafaël, de Aartsbroederschap der H. Familie (Frankeland), Dilettantenclub Alber- dingk Thym, Glasbewerkersgilde St. Laurentius, Fabrieksarbeidersbond *St. Willebrordus, Pro- pagandaclub St. Paulus, muziekkorps Juliana, Den Haag, Metaalbewerkersbond St. Eloy, St. Barbara, Bouwvakarbeidersbond St. Jozef, Jeugdafdeeling Metaalbewerkersbond, Zangver- eeniging St. Cecilia, R. K. Volksbond afd. Maas sluis, Metaalbewerkers bond afd.Maassluis, R.K. Volksbond afd. Overschie en Werkliedenver- eeniging St. Martinus, Overschie. Elke onderafdeeling werd gevormd door een flink aantai leden met hunne vrouwen, terwijl ook veel jongelieden in den stoet meeliepen. Van de Westvest trok de optocht, welke met haar 18 vaandels en twee muziekkorpsen een kleurrijken aanblik vertoonden langsVlaardinger- dijk, Nieuwe Haven, St. Liduinastraat, Tielman- Oemstraat, Burg. Ivnappertlaan, Nassaustraat en Schoolstraat naar het feestterrein in het Volkspark. Hier werd langs den kant opgemarcheerd, waarbij bleek, dat de stoet de lengte van de vier zijden geheel besloeg. Er stonden twee spreekgestoelten opgesteld, waar de meetinggangers zich omheen schaarden.» Op het eene spreekgestoelte voerde eerst het woord, de heer F. G u i t, vrijgestelde van het. R. K. Gemeentepersoneel, te 's-Gravenhage. Spr. zette uiteen, hoe noodzakelijk het was dat Paus Leo zich bemoeide met de arbeids voorwaarden der werklieden. Aan dè eene zijde' bevond zich een verdrukte massa, aan den anderen kant een oppermachtig grootkapitaal. De werklieden hadden een lot, dat niet veel van dat der slaven verschilde. Voor een schamel loon moesten zij den ganschenlangendagzwoegcn 80 a 90 uur per week, en nóg verdienden zij niet voldoende om aan vrouw en kinderen een be hoorlijk bestaan te verzekeren. De Paus wist dit en hij was begaan met het verschrikkelijk lot der arbeiders. Z. H. riep aan het overheerschend liberalisme een „halt" een aan de R. K. arbeiders een „vooruittoe. De encycliek „Rerum Novarm" bracht de gehec- Ie wereld in beroering. Doch de „Rerum Novarum is niet alleen geschreven voor den slechten pa troon, ook aan de R.K. arbeiders legt zij een plicht op zij moeten zich organiseeren in R.K. organisaties, onder bezadigde leiding en met bijstand van de geestelijke adviseurs. Vrouwen en meisjes,oud en jong, allen moeten zich organiseeren dat zal blijken tot heil te strekken van onzen H. Roomsch-Katholieken godsdienst (applaus). De zangvereeniging „St. Cecilia" voerde daarop, onder leiding van den heer G. Lands bergen, op zeer verdienstelijke wijze eenige num mers uit. Begonnen werd met het bekende „Neerlands Taal", van Aug. Stille, vervolgens „Erica" van J. M. S. Heuckeroth,terwijl tot slot het indrukwekkende „Domine, salvum fac", van Giesen, werd gezongen. Hierna beklom de tweede spreker, pater V r ij m o e d O. F. M„ uit Delft, den katheder. Naar aanleiding van den echt-Roomschen groet„Mannen broeders ontwikkelde spr. de broederschapsgedachte, welke in de Rerum Novarum zoo duidelijk naar voren komt. Deze grootsche gedachte, is evenals de geheele encycliek, het werk van den genialen bouw meester, die daarmede in enkele trekken het geheele raam van zijn hervormingsplan heeft uiteengezet. Leo XIII heeft ons in zijn encycliek geleerd, dat wij de broederschapsgedachte uit de kerk, naar het beweeglijke maatschappelijk leven moe ten uitdragen. Voor ons is deze gedachte dan ook lovende werkelijkheid en wie hiernaar niet zijn gedrag bepaalt, behoort niet tot Christus'kerk op aarde. De Christelijke solidariteit, gebaseerd op liefde en recht, zullen velen onzer, hoewel met tegenzin, als een bitteren pil moeten slikken en het gevolg hiervan zal zijn, dat de hoogeren op de maatschappelijke ladder lager kömen en de anderen hoogerop zullen gaan, opdat er een streven kome naar meerdere gelijkheid tusschen de kinderen van één Vader in den Hemel. Van deze solidariteitsgedachte moeten wij ten slotte de overwinning vei wachten, niet op de manier der sociaal-democraten door razen en tieren, doch door voortdurende propaganda on zer beginselen, dan zal de zon van recht en liefde aan onzen kant stralen. Dat moeten wij den menschen, die nog niet ontoegankelijk zijn voor wat recht en liefde eischen, verkondigen en als wij allen aan de beginselen van het recht en de liefde' trouw blijven, dan behoeven we rfïet bevreesd te zijn voor den Ghristelijken toekomst staat. (luid applaus). Op een ander deel van het terrein spraken de heer Jos van Welie, vrijgestelde van het R.K. Vakbureau,te Utrecht en pater Binkhorst, O.P. uit Rotterdam. Beide sprekers beschouwden de uitwerking, welke de encycliek op de maatschap pelijke toestanden heeft gehad. De heer J os. van Welie schetste verschillende verbe teringen door de organisatiestot stand gebracht, z.a. spaarkassen, woningbouw, bibliotheken, collectieve contracten, werkloosheidsverzekering werktijdenbesluit van min. Aalberse. In dezen gevaarlijen tijd vol geld-, genot- en hebzucht moeten wij Katholieken het voorbeeld geven, wij hebben tot taak de maatschappij te reorganiseeren om deze zucht eruit te krijgen. Wij moeten Katholieken zijnvan de daad;alleen door óns voorbeeld kan de wereld van den on dergang worden gered. Laat deze dag ons nieuwe begeestering brengen(applaus.) Pater Binkhorst wekte op tot ver- eeniging op R. K. grondslag, als eersten plicht van den Katholiek. Zonder godsdienst mis lukt ieder vereenigingsleven. Dit staat nu in vollen bloei, maar we zijn er nog niet. Nóg groo- ter, maar bovenal beter van gehalte moeten we worden. Naast zijn plichten als Katholiek moet de Volksbonder steeds trouw en eerlijk zijn arbeid verrichten en zich van alle geweld ont houden. Daartegenover verlangt hij als zijn recht, dat zijn arbeid hem tot eer zal worden gerekend, dat hij als menseh behandeld zal wor den en dat bij zijn arbeid rekening zal worden gehouden met zijn godsdienstige en zedelijke belangen. Om ons heen woedt een strijd op godsdienstig gebied. Paus Leo heeft een vredesmanifest uit gegeven, dat evenwel nog niet geheel is uitge voerd. Maar eenmaal komt de tijd, dat het zal geschieden. En vergeet het bidden niet l(applaus) De meetinggangers zongen het Bondslied en het lied op de Rerum Novarum. In optocht ging het vervolgens door de Gor zen en via de Tuinlaan door het centrum der stad, waarna even over zes uur de Frankeland sche kerk werd bereikt. Het geheele kerkgebouw was weldra gevuld, de banieren werden vóór de Communiebank oji- gesteld. Kapelaan Paulussen beklom den preek stoel en wilde tot besluit van deze heerlijke mee ting allen, namens het bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, hartelijk dank zeggen voor de waardige wijze, waarop deze dag was gevierd. Met genoegen had spr. 's morgens zoovelen aan de H. Tafel zien aanzitten, terwijl voor deze optocht allen gekomen zijn, enkel op uitnoodi- ging van het bestuur. Dit heeft de geestelijkhrid van Schiedam goed gedaan en zal een reden zijn, dat er nog tot in lengte van dagen van het goede Roomsche Schiedam zal gesproken worden. Spr. hoopte, dat de Pauselijke zegen, allen zoude sterken en de volle mededeeling van den Geest van liefde zoude beteekenen, een waar dig slot van dezen voor onze geheele Roomsche beweging zoo zegenrijken dag.Kapelaan Paulus sen gaf daarop den Pauselijken zegen, waarna gezamenlijk het Tantum Ergo werd gezongen. Na de Benedictie met het Allerheiligste, gingen de meetinggangers onder het zingen van het Bondslied uiteen. Scheepsbouw. Vrijdagmiddag vertrok van de werf Gusto te Schiedam met bestemming naar Manchester een aldaar gebouwde zelfstuwende, draaiende, derrickende kraan met een hefvermogen van 60 ton, volgens het bekende Gusto-type. De kraan wordt naar Manchester gesleept om aldaar te worden afgeleverd aan de Man chester Ship Canal Company. Retraitefonds St. Clemens. Woensdagavond 8 uur recollectie voor de leden van het Retraitefonds St. Clemens Feestavond Hermes—D.V.S. De Schied. Cricket-en Footballclub „Hermes- D.V.S." hield Zaterdag in den R.K. Volksbond alhier, een feestavond, ter viering van den succes vol verloopen Duitschen toer. Hoewel de avond uitsluitend was bestemd voor leden en introducé's, meenen wij toch goed te doen er met enkele woorden gewag van te maken Dr. Ris opende het feest met een korte toespraak waarin het succes der lagere elftallen werd ge memoreerd. Vervolgens eenige cabaretliedjes en daarna ving het succesnummer van den avond aan een revue in 4 bedrijven, met reisherinneringen aan den Duitschen toer. Deze vlotgeschreven revue, door den heer Th. Engering in elkaar gezet, heeft de aanwezigen, eenige uren op de meest aangename wijze bezig gehouden. Liet eerste bedrijf speelt te Rotterdam in Bristol (tearoom Hotel Coomans) en stelt het vertrek van de spelers voor. Het 2e bedrijf geeft de aankomst, te Marburg weer,waar onzen stadgenooten een prettige ont vangst werd bereid. Het 3e bedrijf speelt de Fulda, waar kennis werd gemaakt met fraulein Erica, dochter van den hotelhouder, welke ontmoeting „natuurge trouw" wordt weergegeven. tiet 4e bedrijf steltvoor, het verblijf in de ho tels, waar verschillende leden door de uienlucht onpasselijk werden en daarom dan ook ter eere van deze groentesoort eenige liederen zingen. De aanwezigen hebben zich kostelijk geamu seerd. Alle spelers toonden zich verdienstelijke exe cutanten. Van hen willen wij speciaal vermelden de hee ren Th. Engering, J. Vuylsteke, Br. Kooyman en Th. Kemenade. De regie van den heer P. Engering was keurig verzorgd. Aan het slot van het 4e bedrijf bood dr. Ris namens het bestuur, den auteur Theo Engering een fraaie lauwerkrans aan. De heer Engering dankte met een kort woord voor de hulde. Het verdere deel van den feestavond werd in gezellig samenzijn doorgebracht. Voor de honderden supporters, welke Hermes- D.V.S. bezit, doch die uit den aard der zaak niet in de gelegenheid waren de revue te zien, lijkt het ons .zeer aanbevelenswaardig, dat zoo spoedig mogelijk een reprise van de interessante be schrijving van den Duitschen toerwordt gegeven. Het zal een uitstekend propagandamiddel blij ken te zijn en anderzijds een te waardeeren con traprestatie voor de sympathie, welke zoovele stadgenooten de combinatie toedragen. R. K. Kiesvereeni ging. Vrijdag 20 Mei zal de R. K. Kiesvereeniging een algem. ledenvergadering houden in het ge bouw van den R. K. Volksbond. Ter herinnering aan het Eerste Westelijk Zangtournooi werden door het Ned. Zangersverbond de medailles uitgereikt, door de gemeenten Schiedam, Amersfoort en Arnhem ge schonken. De Kon. Liedertafel „Apollo" te Amsterdam, ontving die van de gemeente Schiedam de Kon. Zangv. Rotte's Mannenkoor, die van de gemeen te Amersfoort, terwijl aan de Kon. Zangver. Schiedams Mannenkoor Orpheus de Arnhemsche medaille werd uitgereikt. Zaterdagmiddag om 12.30 uur is een 4-jarige jongen, die nabij de Koemarktbrug aan de Lange Haven bezig was vischjes te van gen, in het water gevallen. Door den agent van politie De Bruin werd de knaap gered. „Staat s-Ct." no. 91 bevat de Kon. goed gekeurde statuten der NaamioozeVennootschap Frits M. Beukers' Verwarmings Maatschappij, alhier. De vennootschap heeft ten doel het aanleg gen van installaties van centrale verwarming, ventilatie en aanverwante vakken, zulks in den ruimsten zin genomen, het fabriceeren van en handelen in de hiervoor henoodigde artikelen en materialen, alsmede het oprichten en over nemen van en deelnemen in maatschappijen en ondernemingen, die hetzelfde doel beoogen. De opbrengst der Weldadig heidsvoorstelling door „Utile Dulci" ten bate van de „Schiedamsche Vereeniging tot Bescherming van Zuigelingen" georganiseerd, bedraagt 507,85. Dit resultaat zal „Utile Dulci" zeker beloonen voor de zorgen aan die voorstelling besteed en ongetwijfeld aan de kas der Vereeniging te wier behoeve dit alles geschiedde, een zeer welkome steun zijn. UIT ROTTERDAM. Gistermiddag is aan den Ceintuurbaan bij den Nieuw Terbregschen weg een veenbrand ont staan, vermoedelijk door het springen van vonken uit een passeerenden locomotief. De brand werd met 4 handbrandspuiten ieder met 2 stralen, onder leiding van den hoofdman Keeman gebluscht. Gemengd Nieuws. Vliegtoestel in zee gevallen. Uit Katwijk aan Zee wordt gemeld, dat men daar Vrijdag een vliegtoestel in zee heeft zien vallen. Twee personen sprongen onder het val len in zee. De reddingsboot van Katwijk ging da delijk in zee om een onderzoek in te stellen, maar heeft niets of niemand kunnen vinden. Een uit de richting van Wassenaar te Katwijk gekomen jongen vertelde, een paar mannen te hebben zien zwemmen. De directie der Kon. Ned. Luchtvaartmaat schappij heeft aan het „Hbld." meegedeeld, dat, indien het waar mocht zijn, wat zij betwijfelt, dat een vliegmachine ter hoogte van Katwijk in zee gestort is, dit in geen geval een van hare ma chines zijn kan. DeinbraakteNoordwijkerhout. De officier van justitie in Den Haag heeft te Noordwijkerhout een onderzoek ingesteld naar de gestolen brandkast van de Hanze-bank. Er is ruim 7000 gestolen. De kassier had den avond tevoren juist ƒ5000 uitbetaald. De nummers van de gestolen bankbiljetten zijn niet hekend. T i e n r i 11 e n-b o e k j e s. Naar aanlei ding van een hiertoe strekkend verzoek van de Kamer van Koophandel te Delft, heeft de direc tie der II.U.S.M. aan de Kamer bericht gezon den, dat binnenkort op het traject DelftRot terdam tienrittenboekjes verkrijgbaar zullen worden gesteld. Deze boekjes, welke aan beide stations worden afgegeven, kosten tienmaal den prijs van een enkele reis dus voor de le klasse ƒ9.50, voor de 2e klasse /7.50 en voor de 3e klasse ƒ5. Diefstal te Amsterdam. Uit een inrichting in het Vondelpark te Amsterdam zijn door inklimming ontvreemd een ijzeren geld kistje inhoudende 1180, 300.000 Mk.aan bank papier, een gouden medaille, twee gouden hee renhorloges, een zilveren dameshorloge met nik kelen ketting, een kristallen flacon met gouden sluiting, een blauwe Delftsche flacon met goud gemonteerd,een 20-frankstuk van 1813, zes gou den tientjes, vier gouden 5-guldenstukken, twee gouden Engelsche ponden, een stel brillanten oor knoppen en een bankbiljet van 100. Diefstalinh etSte del ij kMuseum Uit de vitrine op de tentoonstelling van „St. Lmcas" in het Stedelijk Museum te Amsterdam zijn drie beeldjes van den beeldhouwer Gris Ag- terberg uit Utrecht ter gezamenlijke waarde van ongeveer 100 ontvreemd. Het door de politie ingestelde onderzoek heeft tot nu toe nog geen resultaten opgeleverd. Auto omgeslagen. Men meldt uit Frankfort, dat volgens de bladen een automo biel van een Hollander, die van Rotter dam naar Erfurt reed, bij Gotha is omgeslagen. Van de vijf inzittenden is er een gedood, de anderen wer den zwaar gewond. Noorderlicht. Een Reuter-telegram uit New-York meldt, dat het Noorderlicht de ernstigste electrische stoornis veroorzaakt heeft, welke daar in de laatste 30 jaar is voorgekomen. De telegrafische verbindingen in geheel Amerika zijn ontredderd en lieten gedurende het uur voor middernacht een fluitend geluid hooren. Het ob servatorium te Washington zegt, dat het ver schijnsel veroorzaakt is door een zonnevlek van 94,000 mijl lang en 21,000 mijl breed.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2