Daahlad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Donderdag 19 Mei 1921. No. '3039 feuilleton. De draaf en zijn Dochter. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.75elke regel daarboven 35 cent, o maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk^ adverteeren. Tarieven worden op(. (aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. bQ veviiei levnuluge vu geheel* S 1111 MB hui, laveUllUla l 8 u —t I De venekeiini «ovtlt gewaaifcetgl lm de HeUanisehe Aigeaeeene lunkutagikwl te Bebledun. vu •en luim bQ vetUet van een wijivlngef b« veiliee vu eiken anle* een vlag**) Buitenlandse!* Nieuws. „Ik wil hiermede verklaren, dal ik de ver antwoordelijkheid van de rede, eenige dagen geleden door mij in het Lagerhuis gehouden, ten volle kan aanvaarden. Te dien aanzien is door de Fransche pers een verkeerde voor stelling gewekt. De goedkeuring van de Ame- OPPER-SILEZIE. Volgens berichten aan de Duitsche bladen heeft Korfanty er in toegestemd, de troepen te- rug te trekken en een wapenstilstand te procla- I Hkanen e)1 Van Italië op mijn rede is het be- meeren, doch er wordt nog gevochten tusschen wijSj dat ook de andere groote naties zich stipt de Duitsche grenstroepen en de Poolsche op- a£m'iiet verdrag van Versailles willen houden, stafdelingen. Er bestaat volkomen eenstemmigheid over deze Uit Kreuzburg wordt gemeld, dat in aanslui- kweslje. Alle drie landen koesteren in de onder- ting op reeds gemelde gevechten om deze stad, ]iavjg0 gelegenheid dezelfde opinie, bij Gleiwitz zich een Duitsche tegenaanval ]y[ek achting voor de Fransche pers betreur ontwikkelde, waardoor na een hardnekkigen jk ke^ daarom ten zeerste, dat deze pers in haar strijd van eenige uren tegen den middag het gewoonte blijft volharden om iedere, uiting van dorp Gleiswitz stormenderhand door de Duit- dfi „eallieerde opinie, die ook maar iets van die schers genomen werd. De door de Polen uit de van" Frankrijk afwijkt, te beschouwen als onge- richting Landsberg ondernomen tegenaan- past. net standpunt, door Engeland, Amerika vallen werden afgeslagen. De buit aan oorlogs- eft jtalië ingenomen omtrent de kwestie van materiaal, vooral aan machinegeweren is zeer Opper-Silezië behoeft niet beleedigend voor aanzienlijk. Naar de „Vossische Zeitung" verneemt, heeft Korfanty tegelijk met het telegram aan de inter- geallieerde commissie, waarin hij mededeelde, Frankrijk te zijn. Deze drie landen blijven vast houden aan het verdrag van Versailles. Wij zijn voornemens, de verdragsbepalingen op recht vaardige wijze toe te passen, en daarbij voort te dat hij de troepen uit een bepaald gedeelte van gaan 0p het spoor, dat'tot dusverre door ons werd het bezette gebied zal terugtrekken, een procla- gev0]gd Het lot van Opper-Silezië moet worden matie aan de opstandelingen gericht, waarin hij besiisfc dool. den Oppersten Raad en niet door gelast, dat allen, wier aanwezigheid niet meer noodzakelijk is zoo spoedig mogelijk weder aan den arbeid moeten gaan. He' is noodzakelijk, heet het in de proclama tie, dat de beambten weder op hun post wor den hersteld. In tegenstelling met deze proclamatie is een bericht in de „Lokal Anzeiger" uit Kreuzburg, dat deze plaats gisteravond door sterke Poolsche afdeelingen is aangevallen. Hun hoofdaanval richtte zich op Gohle.- Een gelijktijdige aanval op Uschütz kon worden afgeslagen. Zij trachten door een omzwenking naar het zuiden in het bezit te komen van het spoor- wegceotrum Hellewald. Naar aanleiding van den roof van 14 locomo- t'even u't de loccmoUevenloods van het cen traalstation te Kattowitz, in den nacht van Maan dag op Dinsdag, waartegen de Fransche bewa kingsmanschappen, niet handelend zijn opgetre den, heeft de bransche plaatselijke commandant verklaard, dat bedoelde wacht te zwak was ge weest, om tegen de overmacht der opstandelin gen op te treden. De spoorwegarbeiders te Kattowitz hebben Korfanty. Wij kunnen niet toestaan, dat in Europa zoo maar straffeloos naar willekeur met het vredesverdrag wordt omgesprongen. De gang van de wereldgebeurtenissen in de toekomst kunnen wij niet voorspellen, doch veel zal daarbij afhangen van het verbond, dat tusschen de geallieerden is gesloten. De toekomst van de wereld en in het bijzonder die van Europa zal voor een groot deel afhan gen van deze oude en van de nieuwe vriend schapsbanden. Onder dezfe omstandigheden is het verdrag van Versailles een factor van groote beteekenis. Ook wij zullen ons niet onttrekken aan eenige verplichting, welke het verdrag ons oplegt, en zoo kunnen er omstan digheden voorkomen, waarin het moeilijk is om vrienden te sparen. Ik verwacht evenwel met vertrouwen, daf deze omstandigheden spoedig weer voorbij zullen zijn. Ik wensch de aandacht erop te vestigen, dat wij ons in de laatste geallieerde conferentie bereid hebben verklaard om, indien Duitsch- land de voorwaarden, door den Oppersten Raad gesteld, zou weigeren te aanvaarden, de naar aanleiding van een en ander "geweigerd" I Britsche vlo°l ter beschikking van cle geal" den z.g. Entente-trein naar Oppeln te rijden' beerden te stellen voor iedere operatie, welke lang de 14 1 .cc motieven niet teruggegeven I de gealIifierden 5lood;g mochten achten. De Br'tsche regeerng vei langde de kwestie Lloyd George aan het woord. van Opper-S:lez;ë op de laatste conferentie te Gister werd .uit Londen het volgende gemold Lo ide i defiritief te regelen. De definitieve Lloyd George's onverwachte terugkeer te uitslag van de volksstemming was reeds be- Londen schijnt niet alleen in verband te staan kond, doch één der bondgenooten was toen- met. besprekingen over de Opper-Silezische kwes- tertijd niet bereid een beslissing omtrent deze tie zelve, doch ook met de beantwoording van kwestie te nemen. W ij hebben ons daarbij de vrij scherpe critiek, door sommige bladen neergelegd. Wij zijn ook bereid, ons neer te op zijn in het Lagerhuis gehouden redevoering leggen bij het besluit van de andere bondge- uitgeoefend. nooten, die krachtens het vredesverdrag in d-t ln Downingstreet heeft Lloyd George de vol- probleem een stem in het kapittel te hebben. Wij gende verklaring gepubliceerd [aanvaarden den uitslag van d e gehouden volksstemming echter als een uitdrukkirg van den wil van het volk van Oppe r-S ilezië. Doch, na 111 den oorlog te zijn gegaan en groote verliezen te hebben geleden, te moeten toezien, op welke wijze met het vredesverdrag dat nog geen twee jaar geleden is geteekend, wordt om gesprongen, dat kan Engeland onmogelijk." Deze verklaring van Lloyd George trok te Londen 'zeer de aandacht. Men verwacht, dat Lloyd George hedenavond aan een groot ba iket, dat ter eere van den nieuwen Amerikaaoschen gezant gehouden wordt, verdere mededeelingen over dit vraag stuk zal doen. Lloyd George zal Zaterdag of Zondag Briand te Lympne ontmoeten. BELGIE. De Belgische Kamer heeft gisteren het con flict tusschen de regeering en het spoorwegper soneel besproken. De minister van Spoorwegen Neujean, gaf een uiteenzetting van de gevoerde onderhandelingen en verklaarde, dat de regeering zich bewust is, alles te hebben gedaan wat in haar Vermogen was, gezien den financieelen toestand van het land. Het spoorwegpersoneel wenscht de vermindering der duurtebijslagen, voort vloeiende uit 't gedaalde indexcijfer, in den vorm van loonsverhooging terug te ontvangen, hetgeen een uitgaaf van 165 millioen zou beteek.e- en. De minister verklaarde dat de begrooting niet ter wille van een enkele categorie van arbei ders met een dergelijk bedrag kan worden be zwaard. De regeering is evenwel bereid, voor zekere catagorieën van het spoorwegpersoneel de loonen te verhoogen en alle loonen aan het oordeel van eep gemengde commissie te onderwerpen. De ntjnister wees er op, dat de loonsverhoogingen van het spoorwegperso neel sedert den wapenstilstand reeds 533 mil lioen per jaar hebben gekost en eindigde met de verwachting uit de spreken, dat het perso neel zal toonen, dat offer te waardeeren door van een staking af te zien in het belang van het geheele land. De socialistische afgevaardigde Uytrouver hield daarop een rede, waarin hij minder sprak over de dreigende staking, dan wel over den strijd tusschen de moderne en de Katholieke spoorwegarbeiders. Spr. verweet den leiders van den katholie ken bond, aanvankelijk tot staking te hebben aangezet uit concurrentie met de moderne organisaties, doch later te zijn teruggekrab beld. Zijn rede versterkte den indruk, dat de vakvereenigingsleiders niets liever wenschen dan een middel te vinden om een staking te vermijden zonder strijdlustige elementen als de afdeelingen Namen en Bergen te zeer te ontstemmen. Nadat de katholieke afgevaardigde Tschoffen de regeering had verdedigd, waarbij hij her haaldelijk werd bijgevallen door den socia- listischen leider Kamiel Huysmans, werd de volgende motie aangenomen, die onderteekend (Naar het Duitsch). 79 Uwe Excellentie ziet, hernam de bis schop, dat baron OrdenerGuldenlew onschul dig moet zijn, daar Musdemon verklaart geen medeplichtigen te hebben. Indien hij het niet was, waarom zou hij zich dan zelf plichtig verklaard hebben Waarom heeft die bergbewoner zoo hard nekkig volgehouden dat hij Han van IJsand was God alleen weet, wat er in de harten om gaat. Ordener zeide Heeren rechters, daar de schuldige ontdekt is, mag ik spreken. Ik heb jnij schuldig aangeklaagd, om den ouden Schumacker te redden, wiens dood zijn doch ter zonder bescherming zou achtergelaten heb ben. °e president beet zich op de lippen. Wij vragen aan de rechtbank voor Or dener Guldenlew vrijspraak van het hem ten aste gelegde, zei de bisschop. 'e voorzitter wenkte goedkeurend en op verlangen van den syndicus zette men het onderzoek naar 't koffertje voort, waarin men nog de titels van Schumacker vond met eeni ge brieven van hem aan kapitein Dispolson, die alhoewel bits, toch niet wraakbaar wa ren. Na een korte beraadslaging der rechters, terwijl de nieuwsgierige menigte met onge duld den veroordeelden zoon des vice-konings verwachtte en de beul zich op het schavot ver veelde, sprak de president het doodvonnis uit over Tiriaf Musdemon en besloot tot vrijspraak, met herstel in zijne titels en waardigheden van Ordener Guldenlew. XLII. Wat er nog overbleef van het regiment scherpschutters van Munckholm was in de oude kazerne ingekwartierd, een gebouw, dat afgezonderd lag op een groot vierkant in 't midden van het fort. Bij het vallen van den avond werden de poorten van dit gebouw gesloten en slechts eenige peletons soldaten bleven op wacht. Deze gevangenis was de best bewaakt'e van alle gevangenissen op Munckholm en bevatte de twee veroordeelden, die den volgenden morgen zouden gehan gen worden, Han van IJsland en Musdemon. Han van IJsland zit. alleen in zijnen ker ker. Hij ligt geboeid op den grond, zijn hoofd rust op een steen een flauw licht dringt door de getraliede opening van de eiken deur, die zijn hok scheidt van de naburige kamer, waar was door de leiders der liberalen, katholieken en socialisten ,,de Kamer, vertrouwende in den rechtvaar digheidszin van de regeering ten aanzien van het 'staatspersoneel en verlangend naar de oplossing van de moeilijkheden, voortvloeiende uit den toestand van de schatkist en de duurte, gaat over tot de orde van den dag." Uytroever, die aanvankelijk een motie had ingediend, waarin hij aandrong op de inwil liging van de eischen van het personeel zon der verzwaring van het budget, trok die motie in envereenigde zich met bovenstaande motie,die beschouwd kan worden als een goedkeuring van het regeeringsstandpunt door alle par tijen. VAN IIET VATICAAN. Dertien Juni a.s. zal een geheim consistorium worden gehouden, hetwelk op 16 Juni zal wor den gevolgd door een openbaar consistorium. De nieuwe kardinalen zijn mgrs. Ratti, Tacc.i en Laurenti. De Fransche zaakgelastigde Doulcet heeft kar dinaal Gaspari in kennis gesteld van Jonnart's benoeming tot gezant bij den Heiligen Stoel. De benoeming van mgr. Ceretti tot nuntius te Parijs is aanstaande. ENGELAND. Er kan nog niet gesproken worden van een de finitieve beweging met betrekking tot een aan staande conferentie tusschen mijneigenaars, en mijnwerkers, doch de leider der mijnwerkers van Lancashire, Mac Gurk, heeft geadviseerd, om ais weg tot den vrede, het voorstel betreffen de een nationaal steunfonds te laten vallen. hij zijn bewaarders luidruchtig hoort lachen en dobbelen. Het monster rekt en wringt zich, dat zijn ketenen rammelen. Eensklaps verheft hij de stem, hij roept een cipiersknecht vertoont zich voor de opening in de deur. Wat verlangt gij vroeg hij den roover. Han stond op. Vriend, ik heb kou, mijn steenen bed is hard en vochtig, geef mij een bos stroo om te slapen en een weinig vuur om mij te ver warmen. Het is billijk, hernam de knecht, dat men een armen duivel zijn gemak verschaft, al is hij de duivel van IJsland. Ik zal u bren gen wat gij vraagt. Hebt gij geld Neen, antwoordde de roover. Wat, gij de beruchtste dief van Noor wegen, hebt gij niet eenige slechte gouden du katen meer Neen. Eénige gouden kronen Neen, zeg ik u. Ook niet eenige askelijnen Neen, neen, niets De knecht schudde het hoofd Dat verandert de zaak, gij beklaagt u ten onrechte; het hok, waarin ge morgen zult slapen, is nog kouder en ge zult dan niet eens de hardheid van het bed gewaar wor den. DUITSCHLAND. Aangaande de nog openstaande ministerpos ten in het kabinet-dr. Wirth wordt gemeld, dat dr. Wirth de portefeuille van financiën onder zich zal houden. Voor de portefeuille van buiten- landsche zaken is de heer Wiedfeld, directeur van de Friederich Kruppwerke aangezocht, die evenwel voor de aangeboden post bedankt heeft. Onder de diplomatieke personen, die, voor deze vacante zetel in aanmerking komen wordt in het bijzonder de Duitsche gezant te 's-Gravenhage dr. Rosen genoemd. De aan dacht is mede op zijn persoon gevestigd in ver band met belangrijke veranderingen, die eer lang aan het rijksministerie van buitenland- sche zaken zullen plaats vinden. Naar verluidt, is het de uitgesproken meening van rijkspresident Ebert, dat een reorganisatie van het ministerie van buitenlandsche zaken en van het daaraan verbonden personeel niet te vermijden is. IEREN. In verband met de Sinn Fein-onlusten te Lon den, zijn zestien personen gearresteerd. De troepen hebben te Kilmar-Thomas (Ierland) een afdeeling gewapende Sinn Fei- ners verrast. Dertien personen werden gear resteerd. Dit zeggende ging de knecht terug, het mon ster begon weer in zijne ketenen te rammelen, die nu en dan een geluid gaven, alsof zij bia- ken onder de gespierde ledematenvan den roover- De eiken deur ging open ern groote man in 't rood gekleed, een blinde lantaarn dra gende trad in de gevangenis. De knecht die den roover zijn verzoek geweigerd had, verge zelde hem. Han van IJsland, zei de roode man, ik ben Nichol Orugix, beul van Drontheim- huis morgen zal ik bij het krieken van den dag de eer hebben u aan een splinter-nieuwe galg op het plein te' Drontheim op te han gen. Zijt gij er wel zeker van, dat ge mij zult ophangen antwoordde de bandiet. Ik wilde, dat Nichol Orugix zoo zeker was in den hemel te komen. Denkt ge zei het monster met een boos- aardigen blik. Ik herhaal u, dat ik de beul ben van Drontheim-huis. Indien ik niet Han van IJsland was, zou ik in uWe plaats willen zijn, hernam de roover. Dat zeg ik niet, zei de beul, zich m e handen wrijvende, gij hebt gelijk, wij e ben een mooi baantje. Ja, ik weet we wa ee hoofdwaardis. (Wordt vervolgd). zoo zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1