Uit Londen meldt men voorts Sedert gisteravond zijn nog zes personen aan gehouden in verband met de gewelddaden, ver leden Zaterdag in enkele Londensche voor steden door Sinn-Feiners gepleegd. Een der gewonde Londenaars, Mac Neill, is vandaag overleden. Het aantal gearresteerde verdachten bestaat thans uit 12 mannen en vier vrouwen, terwijl nog naar meer personen wordt gezocht. Alleenwonende familieleden van Iersche politieagenten hebben dreigbrieven ont vangen en worden thans door detectives be waakt. ALLERLEI. Naar gemeld wordt, heeft de Commissie van Herstel de door Duitschland aangeboden 150 millioen goudmarken in buitenlandsche waarden aangenomen. Buitendien zou Frankrijk in het aanbod betreffende de levering van 25.000 hou ten huizen voor het verwoeste gebied hebben toegestemd. Te Parijs is een congres bijeengekomen van Russische industrieelen, kooplieden en bankiers, om de economische gevolgen van het bolsje wisme te bespreken, benevens de mogelijkheid van het herstel van het economische leven in Rusland. Naar de „TSgliche Rundschau" verneemt, zal de rijkskanselier in de eerste rijksdagzitting op 31 Mei zijn programrede houden, waarin hij aan het parlement mededeeling zal ^ioen over de wijze, waarop Duitschland zijn verplich tingen aan de Entente zal vervullen. Ook zal hij over Opper-Silezië spreken. De regeering van Zuid-Slavië heeft erin toegestemd, dat generaal Wrangel en zijn gene- ralen staf zich in een door de regeering aan te wijzen gemeente van het rijk zal vestigen. De Times" verneemt uit Calcutta, dat vol gens aldaar ontvangen berichten uit Sylhet (Assam) een ernstig loon-conflict is ontstaan in de theeplantages van de Surna-vallei. Niet minder dan 5000 theekoelies hebben daar den arbeid neergelegd, en verklaard dat zij naar Centraal-Indië, hun vaderland, willen terug- keeren. Nadere berichten melden, dat de koe lies door agenten van Dandhi zijn opgestookt Zelfs gaat het gerucht dat deze laatste een stoomboot heeft gecharterd om hen naar hun land terug te brengen. De arbeiders zouden verder geweigerd hebben, om op Europeesche plantages te werken, ook al worden hun gun stige loonswaarden geboden. Dezer dagen is te Alexandrië het vonnis ge veld in de zaak tegen de bende, die in een be trekkelijk korten tijd 17 vrouwen vermoordde. De twee vrouwen, die aan het hoofd van de bende stonden en vier mannen, werden ter dood veroordeeld. De Vereenigde Staten hebben nadere inlich tingen gevraagd aan de Peruaansche regeering. in verband met het feit, dat deze aan de Mar- coni-Company te Londen concessie heeft ver leend, om den algemeenen post- en telegraaf dienst in Peru over een tijdvak van 25 jaar te exploiteeren. Het „Acht-Uhr Abendblatt" bericht, dat de Duitsche gezant in Londen, dr. Von Sthamer, binnenkort van zijn post terug zal keeren. Als zijn opvolger wordt genoemd staats-secretaris Von Haniël. In de vorige week verminderde het aantal werkloozen in Denemarken met 5000, waardoor het thans 63.175 bedraagt tegen 14.000 in dezelf de week van 1920. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag18 Mei. Militair Strafboekwet. Aan de orde is het wetsontwerp tot invoering van het wetboek van militair strafrecht en van de wet op de krijgstucht. De heer vanSasssvanIJsselt (R. K.) concludeert dat het nieuwe militaire straf- en tuchtrecht goed is en aan de te stellen eischen beantwoordt. Het kan dus zonder bezwaren worden ingevoerd. De heer H u g e n h o 11 z (S. D.) is van mee ning, dat verschillende voorgestelde bepalin gen verouderd zijn. Spr. dient een motie in voor een onderzoek naar de wenschelijkheid van de instelling van raden van tucht. De heer Dresselhuys (V. B.) betuigt zijn instemming met het ont\yerp. De heer Duymar van Twist (A. R.) dringt op spoedige invoering aan. De Minis ter van Justitie, de heer Heems kerk, betwist dat^het militair straf- en tucht recht zou zijn verzuurd. Spr. zegt dat het vloeken in dienst als krijgstuchtelijk vergrijp zal worden beschouwd. De Minister van Oorlog, de heer Pop, verdedigt het wetsontwerp. De motie-HugenhoItz wordt aangenomen met 38 tegen 28 stemmen. Het wetsontwerp wordt ten slotte aangenomen met 46 tegen 13 stemmen. H o 11 a n d-Z u i d Afrika L ij n. Aan de orde is het wetsontwerp tot toekenning van een voorschot ten behoeve van een stoom- van een stoomvaartverbinding tüsschen Neder land en Zuid-Afrika. De heer Teenstra (V. D.) acht een subsidie van 1 millioen ge durende 5 jaren ongemotiveerd hoog. De heer v a n D ij k (R. K.) verdedigt het wets ontwerp, welks indiening ook in Zuid-Afrika met groote voldoening is ontvangen. De heer Brautigam(S. D.) staat huiverig tegenover deze subsidie, vooral omdat de Hol- land-Zuid-Afrika Lijn zwak staat, tengevolge van Engelsche concurrentie. Morgen voortzetting. Binnenland. De Repaiilepartij. Bij de Tweede Kamer is een schrijven ingekom- men, onderteekend door A. Bakels, E. Wichman, en H. Eikeboom, zigh noemende „Voorloopig bestuur van de rapaille-partij" betreffende het wetsontwerp tot aanvulling van de gemeentewet en de provinciale wet en opheffing van den stemplicht. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten dit schrijven met het oog op den voor de Kamer beleedigenden inhoud ervan ter zijde te leggen. De werkloosheid in Drente. Bij beschikking van de ministers van binnen- landsche zaken en van arbeid, is een commissie ingesteld, aan welke wordt opgedragen het bevorderen van en het oefenen van con trole op werken, waarvan de uitvoering dienstig kan zijn aan de bestrijding der werkloosheid in Drente, zulks in overleg met de openbare be sturen in de provincie en met organisaties van werkgevers en van arbeiders 2°. benoemd tot voorzitter dier commissie den commissaris' der Koningin in Drente en tot leden G. D. Lunsingh Meijer, lid van Gedepu teerde Staten dier provincie, te Assen, en G. van Leusen, directeur van de maatschappij van Wel dadigheid te Frederiksoord. Vrijdom van accijns. Op vragen van den heer J. ter Laan betreffen de den gedeeltelijken vrijdom van accijns voor gedistilleerd voor de vervaardiging van reuk en toiletwaters I. Is de minister bereid de gronden mede te deelen, waarop zijn zienswijze steunt, dat het Kon. besluit van 30 November 1908 (St. bid. no. 346) waarin slechts sprake is van vrijdom van accijns toepassing kan erlangen om den fa brikanten van reuk- en toiletwaters gedeeltelijk vrijdom van belasting te verleenen (Res. 8 Febr. 1921, no. 61.) II. Is de minister bereid aan de Kamer mede te deelen of er een onderzoek is ingesteld naar de ren tabiliteit en de levensvatbaarheid der voor den gedeeltelijken vrijdom van accijns in aanmerking komende ondernemingen en, zoo ja, is hij dan bereid de resultaten van dit onderzoek aan de Kamer over te leggen III. Is de minister bereid aan de Kamer mede te deelen, welke hoeveelheid gedistilleerd ad 50 pet. alcohol bij 15 0 Celsius naar schatting jaar lijks benoodigd is voor de vervaardiging van reuk- en toiletwaters - invoer inbegrepen en welke som naar schatting met den verleenden vrijdom gemoeid is IV. Is naar het oordeel van den minister de getroffen maatregel om voor de weeldeartikelen als reuk- en toiletwaters de helft der belasting kwijt te schelden niet in lijnrechten strijd met de bij herhaling door hem uitgesproken zienswijze dat weeldeartikelen wel allereerst in aanmerking dienen te komen om door belasting te worden getroffen luidt het antwoord van 'den minister van fi nanciën 1°. Van de bepalingen van het Kon. besluit van 30 November 1908 (St. bid. no. 346), volgens welke de minister van financiën vrijdom kan toestaan van den accijns van niet tot inwendig gebruik bestemd gedistilleerd ten behoeve van fabrieken, trafieken en dergelijke inrichtingen, heeft de ondergeteekende gebruik gemaakt om den fabrikanten van reuk- en toiletwaters die vrijdom voor de helft te verleenen. Hij is van oordeel, dat hij hiervoor binnen de grenzen is gebleven van de hem bij voormeld Kon. besluit toegekende bevoegdheidhet meerdere sluit ten deze het mindere in. 2°. Een onderzoek naar de rentabiliteit en de levensvatbaarheid van de ondernemingen, welke ten halven vrijdom van accijns verlangen, is niet ingesteld, omdat de bevoegdheid tot toe kenning van dien vrijdom daarvan niet afhan kelijk is. Wel is aangenomen, dat, indien geen halve vrijdom van accijns werd toegekend, de onderwerpelijke tak van nijverheid en handel aanzienlijk nadeel zou lijden door een groote vermindering van het verbruik van reuk- en toiletwaters en is mede hierin aanleiding ge vonden den maatregel te nemen. 3°. Naar schatting bedraagt de hoeveelheid gedistilleerd, benoodigd ter bereiding van de jaarlijks hier te lande vervaardigde en ingevoerde reuk- en toiletwaters 8970 H.L. ad 50 pet met den verleenden halven vrijdom is echter niet de halve accijns van die hoeveelheid gedistilleerd gemoeid, omdat het Verbruik ongetwijfeld zeer zou zijn gedrukt indien de volle accijns ware ge handhaafd. De ondergeteekende schat de som, die met den verleenden halven vrijdom is gemoeid op minder dan 500.000 per jaar. 4°. Deze vraag wordt ontkennend beantwoord, omdat de alcoholhoudende reuk- en toiletwaters, daargelaten in hoever die alle als weeldeartikelen zijn te beschouwen, ook na den genomen maat regel aan een zeer hooge belasting onderworpen blijven. Middelbaar Onderwijs. Krachtens een overgangsbepaling in de wet op het O.M. (art. 892) zijn officieren zoowel bij de land- als bij de zeemacht bevoegd tot het geven van middelbaar onderwijs in de technische wetenschappen, waarin zij gedurende hun cursus tot opleiding onderwijs hebben ontvangen. De overgangsbepaling bestaat sinds de invoe ring der wet, dus sinds 1863.De Ned. meldt, dat bij de regeering het plan bestaat art. 89 2e lid te schrappen. Het blad bepleit die overgangs bepaling als permanent in de wet op te nemen le. omdat nog steeds het M.O. leerkrachten noodig heeftanders zouden niet zoovele of ficieren van die bepaling gebruik kunnen maken 2$. omdat, blijkens de ervaring vele van die officiëren bijzondere geschiktheid tot het geven van onderwijs bezitten, blijkens de hooge positie die meerderen van hen juist, bij het onderwijs bekleeden dit zou niet het geval zijn, als zij slechts, bij gebrek aan beter werden aangesteld 3e. omdat, waar gepoogd wordt het beroeps kader in te krimpen, het niet meer dan billijk is hun, die heengaan, een behoorlijke toekomst te verzekeren. De transportarbeidersorganisaties. Onder voorzitterschap van den heer Edo Fimmen, secretaris der Internationale Transport arbeidersfederatie heeft gisteren op diens uib- noodiging, te Amsterdam een bespreking plaats gehad met vertegenwoordigers van den Centra- len Bond van Transportarbeiders, de Nederland- sche Federai.ie van Transportarbeiders en de Nederlandsehe Vereeniging van Spoorweg- en Tramwegpersoneel in verband met door de Ne derlandsehe organisaties genomen en nog te nemen maatregelen ter uitvoering van het tot haar gerichte verzoek, zooveel mogelijk de ver scheping van steenkool naar Engeland uit Ne derlandsehe havens, alsmede het bunkeren van Engelsche schepen in Nederlandsehe havens te beletten. Uit het door de vertegenwoordigers van de genoemde organisaties gegeven overzicht bleek, dat weliswaar niet veel, maar, naar het inzicht van de organisaties, toch in elk geval te groote hoeveelheden steenkool in het bijzonder van uit Rotterdam naar Engeland verladen worden, en dat in Amsterdam tot nog toe drie Engelsche schepen gebunkerd werden. Daar deze werkzaam heden geschieden door ongeorganiseerde ar beiders, op wie de organisaties tot haar leed wezen geen invloed hebben, waren en zijn deze niet bij machte, dit werk te verhinderen. Besloten werd echter, alles in het werk te stellen om uit breiding van het verrichtte werk zoowel te Amsterdam en te Rotterdam als in andere Ne derlandsehe havens met alle middelen te voor komen. Ten slotte werd besloten, zoodanige maat regelen te nemen, dat ook Noordsche schepen voor welke in het eigen land de staking is afge kondigd en die desniettegenstaande Nederland sehe havens mochten aandoen, worden geboy cot. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 20 Mei 1921 14. Voorstel van B. en W. tot ruiling van grond in den Klein-Babberspolder met het Hoog heemraadschap Delfland, zulks in verband met de opspuiting van genoemden polder. 15. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan de fa. Spruyt v.d. Velden Jr. qq. van een perceel bouwterrein aan de Nassaustraat, hoek Amalia van Solmsstiaat. Jubilé broeder Modestinus. Het comitë voor de huldiging van den eerw. broeder Modestinus deelt ons mede, dat Za terdag-ochtend om 9 uur een gezongen H. Mis tot intentie van den jubilaris in deparochiekerk van O..L. Vrouw Visitatie zal worden opgedragen Van l1/.^ uur 3 uur zal er bij de eerw. Broe ders receptie worden gehouden en het comité een huldeblijk aan den jubilaris aanbieden. Eindexamen Gymnasium. Door den Minister van Onderwijs zijn aange wezen als gecommitteerden, onder wier toe zicht op 27, 28 en 29 Juni het eindexamen van het Gymnasium alhier zal worden afgenomen, de hoogleeraren dr. R. H. Woltjer, van de Vrije Universiteit te Amsterdam, dr. J. H. Scholte, van de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam en dr. J. P. Kuenen, van de Rijksuniversiteit te Leiden. Schietbaan. De Schiedamsche Burgerwacht wenscht on der Kethel een schietbaan aan te leggen. Burg. en Weth. deelen hieromtrent aan den Gemeen teraad mede, dat de kosten van aanleg worden bestreden uit bijdragen van de burgerwachten te Schiedam, Vlaardingen, Kethel, Overschie en Pernis, terwijl het tekort door het Rijk wordt gedekt, omdat ook de Landstorm van de baan gebruik maakt. Het onderhoud wordt op gelijke wijze gedra- gen. Het Rijk stelt echter de voorwaarden dat de gemeente Schiedam ten minste 10 jaren lang de instandhouding van de baan garandeert. Bij de exploitatie van de baan is boven de landhuur ad ƒ550.bij de uitgaven te rekenen op een klein bedrag voor toezicht en onderhoud en bij de ontvangsten op de inkomstenvan Schiet- vereenigingen. Ook het jachtschieten schie ten op kleiduiven zal er beoefend worden. Als B. en W. het ongunstige geval nemen dat geen enkele corporatie van de baan gebruik maakt in welk geval ook niets voor onderhoud of toezicht is te betalen.dan zal de uitgaaf voor de gemeente zijn de huur, verminderd met de opbrengst van het grasgewas. Daar zelfs in het ongunstigste geval geen noe menswaard bedrag van de gemeente gevorderd zal worden, verzoeken B. en W. machtiging de gevraagde garantie te geven. Bij het te 's-Gravenhage gehou- den examen slaagde voor coupeuse mej. C. van Kempen, leerling van de Modevakschool Hoog straat 73, leerares mej. H. M. Th. v. Alphen. De directie der N. V. Van Deven- ter's Glasfabrieken te SchiedamDelft, zegt in haar verslag over 1920, dat de gunstige voor uitzichten waaronder dit jaar werd ingegaan, in het 2e halfjaar plaats maakte voor een algemeenc malaise, die ook thans nog haren invloed op het bedrijf doet gevoelen. Aanvankelijk begonnen met drie handfabrie- ken en een machinale fabriek te Delft, en één bandfabriek te Schiedam gelukte het in het eer ste halfjaar ook de tweede machinale fabriek te Delft en nog twee bandfabrieken te Schiedam in bedrijf te nemen. In den loop van het derde kwartaal begonnen zich de gevolgen te doen gelden van minder vraag terwijl in het vierde kwartaal de stilstand in za ken een zoodanigen omvang had aangenomen, dat de directie verplicht werd, om den voorraad een niet al te grooten omvang te doen aannemen, voor het grootste gedeelte het bedrijf stil te zet ten. Aan het einde van het boekjaar waren dan ook alleen nog in werking een bandfabriek en een ma chinale fabriek te Delft, terwijl in Schiedam nog slechts de witfabriek in bedrijf was. De afschrijvingen op gebouwen en inventaris ad 5 pet., alsmede de afschrijving op machinerie ën ad 15 pet., hebben ten volle plaats gehad en bedragen resp. ƒ48,976 en ƒ60,828. Evenals ten vorige jare, is ook thans de vast gestelde rente op de rekeningen reservefonds en buitengewoon reservefonds, bijgeschreven over het oorspronkelijke saldo ad 113,546. In verband met bovenstaande afschrijvingen en rente-verrekeningen sluit de exploitatiereke ning met een winst van ƒ14,671, welke winst moet worden overgeschreven op de reservere kening. Op de balans vinden we onder activa debi-. teuren ƒ346,886, kas 9677, deposito's ƒ22,829, voorraden ƒ618,648, onder passiva vinden we geplaatst kapitaal ƒ1,070,000, 5 pet. obligatie- leening ƒ175,000, crediteuren ƒ344,697, kassier ƒ131,102, reserverekening ƒ31,587, buitenge woon reservefonds 46,454, afschrijving ƒ31,578, buitengewoon reservefonds ƒ46,454, afschrij ving ƒ678,827, algemeene onkosten 12550. Het dividend bedraagt nihil (als v. j.). UIT ROTTERDAM. Naar de ,,N. R. Grt." Verneemt, is de laatste lijk tot 26 April verlengde optie-termijn van de Rotterdamsche Bankvereeniging voor de over neming van de aandeelen en obligaties der Rot terdamsche Electrische Tramweg-Maatschappij niet verder verlengd. Het aanbod is derhalve niet langer gehandhaafd en men wenscht ook geen nieuw aanbod te doen, zoodat de onderhan delingen tusschen de gemeente en de R. E. T. M. zijn afgebroken. De R. E. T. M. weigert dus mede te werken aan de uitvoering van het raadsbesluit van 15 April, waarin o. m. de wenschelijkheid werd uit gesproken van een nader deskundig onderzoek naar de waarde van de activa de maatschappij naar de verplichtingen, die de gemeente bij over neming op zich zou hebben te nemen (loopende contracten), en naar de uitgaven om het materi aal zoodanig aan te vullen en te verbeteren, dat een goede exploitatie van het bestaande net mogelijk is. De R. E. T. M. schijnt van een nieuwe taxatie door deskundigen niets te moeten hebben en oe fent hiermede zelf kritiek op de eerste schat tingen. Van burgemeester en wethouders zal nu wel spoedig een mededeeling te wachten zijn, die gelegenheid zal bieden op de zaak terug te komen Gemengd Nieuws. Een dreigbrief. Zaterdagavond ont ving de veehouder W. N. te Kaag in Alkema de een dreigbrief waarbij hij gesommeerd werd een som van 16.000 te deponeeren bij een nauw keurig aangegeven boom aan den Ringdijk van den Haarlemmermeerpolder. Het'bedrag moest bestaan uit biljetten van ƒ100 of minder. Na lang weifelen werd ten slotte de politie hiervan in kennis gesteld die onmiddellijk alle wegen af zette, terwijl de chef-veldwachter zich met 'n tweeden agent ter plaatse in het water verborg. Nadat eerst een drietal personen waren gepas seerd, naderde diep in den nacht een persoon per fiets, die bij den bewusten boom afstapte en de door N. gedeponeerde enveloppe, inhoudende eenige gewaarmerkte biljetten plus waardeloos papier, opraapte, maar na eenig weifelen weer wegwierp. Onmiddellijk daarop werd hij door de agenten gegrepen en naar Roelofarendsveen o- vergebracht. Het bleek te zijn zekere T. uit Haar lemmermeer die echter voorgeeft met andere doeleinden te zijn afgestapt. Men vermoedt, dat meerdere personen in het complot zijn betrok ken. Verlaging van vrachttarieven. De groentenschippersvereeniging „Beurtbe- vrachting" gevestigd aan den Langendijk en voornamelijk varende op Amsterdam, Rotterdam en Den Haag heeft de vrachttarieven voor aard appelen, groenten- en houtladingen met 10 verlaagd. Inbraak. In het Roomsch-KatholiekeVer- eenigingsgebouw Veritas aan het West-Ende in Den Haag is ingebroken. Uit de brandkast die met geweld is opengemaakt, is ƒ500 gestolen. Ook werden de aangrenzend® kantoorlocalen doorzocht. Zilversmeden aangehöude n.Door de politie zijn te Amsterdam drie zilversmeden aangehouden, verdacht van valschheid in rijks- merken op den waarborg van gouden en zilve ren werken. Het onderzoek wordt voortge zet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2