terraad werden voor kennisgeving aangenomen en de economische commissie kwam daarop tot het besluit, dat men tot opheffing van de tegen Duitschland gerichte sancties moest overgaan. RUSLAND. Het Russische legerbestuur heeft, daar het leger ongeveer 4 millioen man sterk is, de de mobilisatie gelast van de lichtingen 18921895. ZWEDEN. Wolff meldt d.d. 18 dezer uit Stockholm Graaf Ehrensward, de Zweedsche gezant in Parijs, baron Palmstierna, de Zweedsche ge zant te Londen en de heer Westman, Zweedsch gezant in 's-Gravenhage, zijn te Stockholm aangekomen. Men neemt aan, dat de gezanten aan de beraadslagingen over het vraagstuk der Alandseilanden zullen deelnemen. ITALIË. Het is nagenoeg zeker aldus meldt men uit Rome dat het aantal gekozenen der Ka tholieke volkspartij ongeveer 110 zal zijn. Het aantal socialistische en communistische afgevaardigden zal 135 niet te boven gaan. De volkspartij kan aldus op den parlementairen toestand een beslissenden invloed oefenen. GRIEKENLAND. Uit Athene meldt men Het dochtertje van mevrouw Manos,de wedu we van wijlen koning Alexander, is gisteren in tegenwoordigheid van de heele koninklijke familie gedoopt in de kapel van het paleis. Ko ning Constatijn hield het kindje, dat Alexandra zal heeten, ten doop. AMERIKA. De senaat heeft op de begrooting van marine een bedrag van 1 millioen dollar geschrapt. Daarentegen is het voorstel der commissie, om het door het Huis van Afgevaardigden toe gestane crediet voor het bureau van werven en dokken van 772 tot 9 millioen dollar te verhoo- gen, door den senaat gesteund. De marinecommissie van het Huis van Af gevaardigden heeft het wetsvoorstel goedge keurd voor den bouw van een snelvarend moe derschip voor vliegtuigen, dat ongeveer 25 mil lioen dollar zal kosten en ongeveer 80 vlieg tuigen zal kunnen bergen. Minister Denby dtingt er op aan, dat een dergelijk schip ter stond op stapel zal worden gezet. JAPAN EN CHINA. De Japansche gezant te Peking gaf, aan persvertegenwoordigers te verstaan, dat* de financieele en militaire toestand van China zeer ernstig is en men verwacht, dat de Japan sche regeering een besluit zal nemen, waarbij haar houding tegenover China, bij welke finan ciën Japan ten nauwste betrokken is, zal worden vastgesteld. ALLERLEI. De „Times" verneemt uit New-York Het bericht nopens de loonsverlaging spoorwegman nen tegen 1 Juli, gepaard gaande met de jaar- lijksche loon- en prijsverlagingen in de staalin dustrie, wordt door de heele zakenwereld begroet als een onmisbare inleiding voor een herleving van den handel, en een voltooiing van heb herstel van den oorlog. Velen van de grootste Amerikaansche zakenmannen meenen ook, dat een verlaging van de vrachtprijzen bij de koop vaardij, hetgeen pas mogelijk wordt door de verlaging van de hooge loonen der spoorwegman nen, van nog meer belang is voor de herleving van den nationalen handel. Reuter seint uit Los Angeles, dat volgende mededeelingen van een Ameiikaanschen fi nancier, zijn syndicaat een millioen acres met sparrebosschen bedekten grond in het gouverne ment Archangel voor vijftig jaar heeft gepacht voor de productie van pulp voor krantenpapier. Uit Stockholm meldt men dat Krassin in Finland is aangekomen, op weg naar Stock holm, bij zijn terugkeer naar Engeland, na deel te hebben genomen aan een conferentie van de Sowj et-regeering te Moscou met sowj et-vertegen woordigers in het buitenland. I£rassin zeide, dat Rusland voor 5 millioen pond goederen in Engeland had besteld, en in Duitschland voor 400 millioen mark. Hij is van plan een groot Engelsch-Russisch commercieel dogma met een bank te Londen te stichten. Ook deelde hij mede dat er reeds één Engelsch stoomschip zijn lading te St. Petersburg heeft gelost, en daar thans weer lading voor Londen inneemt. Het gerucht verbreid door een Russisch emi grantenblad te Reval, dat Lenin van plan was om naar Londen te gaan, voor directe onderhan delingen met de Engelsche regeering, werd door Krassin met den meesten nadruk ontkend. Krassin, die vergezeld is door twee Engelschen, zal enkele dagen te Stockholm blijven voor on derhandelingen met zakeumenschen. Naar de „Times" meldt, was maarschalk Lyautey op Zondag j... tegenwoordig bij de in wijding van de nieuwe stad Mekines in Marok ko. Deze nieuwe stad is naast de oude histo rische Moorsche hoofdstad opgetrokken, doch geheel daarvan afgescheiden. De Fransche ko lonie verwacht, dat de nieuwe stad door haar geografische ligging het handelsscentrum van Marokko zal worden, evenals Rabat het be stuurscentrum is. De „Times" verneemt uit Bern Ex-ko ning Karl heeft den bondsraad laten weten, dat hij in Augustus Zwitserland zal verlaten Zijn bestemming is nog onbekend. Binnenland. De mijnwerkers die geen belasting betalen. De heer De Jonge heeft den MJmster van Landbouw gevraagd of het dezen bekend ;s dat op de Staatsmijn Emma een mededeebng ;s aangeplakt, geteekend door den Hoofdin genieur van Nes, waarin ter kennis van het per soneel wordt gebracht, dat aan diegenen, die meermalen in gebreke blijven de door hen ver schuldigde belastingen te voldoen, zoodat in houding van die bedragen, verhoogd met de vervolgingskosten, op de mijn moet plaats heb ben, de dienst zal worden opgezegd, enz. Acht de Minister deze proclematie niet in strijd met de voorwaarden, waarop bedoeld personeel is aangesteld Zoo neen, waarop is dan zulk een dreigement gegrond, en zoo ja, wilde Minister dan deze mededeeling doen herroepen Prof. Mr. J. Veraart. In de „R. K. Vakbeweging" van 12 Mei j.l. wordt medegedeeld, dat het R. K. Vakbureau op de 11e jaarvergadering op 30 Mei a.s. een bestuursvoorstel zal behandelen, om in haar bestuur een rechtskundigen economist op te nemen. Naar het „Ctr." verneemt, ligt het in de be doeling, bij aanneming van dit voorstel, prof. mr. J. A. Veraart als zoodanig te benoemen. Rechtspositie Kerkgenootschappen. De Minister van Justitie zal op Zaterdag 21 Mei a.s. m een der zalen van zijn Departement •nstalleeren de bij K. B. van 16 April j.l. inge stelde Staatscomm:ss:e voor de rechtspositie van de Kerkgenootschappen. Na afloop dier installatie zullen de leden der Staatscommissie een vergadenng houden ter vaststelling van onderscheidene deelen harer werkzaamheden. Het visum op de paspoorten. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen heeft aan de ministers van justitie en van buitenlandsche zaken het volgende adres gericht De drang der menschheid om een einde te maken aan de belemmering van het verkeer der volken onderling, een der vele onaangename en nadeelige gevolgen van den oorlog, wordt steeds machtiger, en er kan geen redelijke twijfel bestaan, of aan dezen algomeen gevoelden wensch zal, eerst door het eene land en dan door het ande re land, gevolg gegeven worden, evenals reeds nu vele moeilijkheden aan het reizen verbonden aan het afbrokkelen zijn. De belemmering, die wij op het oog hebben, is het vereischte visum op de paspoorten, waarvan wij de geheele afschaffing wenschen te bepleiten. Aan de verkrijging van een paspoort, dat voor langere peiiodes afgegeven en verlengd wordt, is geen groot bezwaar verbonden, en zij, die vóór den oorlog gereisd hebben, vooral h ver-' afgelege 1 laiden, weten bij ondervinding, dat het voor een reiziger wenscholijk ;s, door het bez:t van een paspoort in staat te zijn, zich te legimiteerer, wanneer men zich in moeilijkbeden bevindt, of ter bekrachtiging van een introduc tie aan een officieel persoon of aan een handels huis, of om posterestanten geadresseerde brie ven in ontvangst te nemen. De noodzakelijkheid van het bezit van een visum op het paspoort biengt echter geen voor deden mede maar wel groote moeilijkheden, die zich voortdurend herhalen, en deze bestaan in hoofdzaak uit het tijdverlies bij de aanmelding de kosten daaraan verbonde i het oponthoud en de ongemakken aan de grenzen en de admini- tratieve kosten voor het la ld, dat mei binnen komst. De derving van de kosten, in rekening ge bracht door het land, dat het visum verstrekt, zal gedeeltelijk worden goedgemaakt door ver mindei ingvan het peisoneel aan de buitenland sche consulaten en aan de grenzen. Het pleidooi, dat het vasthouden aan het vi- sasysteem noodig is om ongewenschte personen buiten de grenzen te houden, wordt niet meer ern stig volgehouden. Het doel wordt daardoor niet bereikt. Hij, die in den laatsten tijd vreemde landen bezocht heeft, weet, dat het toonen van een visum aan de grenzen een doellooze formaliteit geworden is, hoogst onaangenaam voor het rei zende publiek. Onze kamer zou gaarne zien, dat Nederland het eerste land was, dat geheel met het visumsysteem brak, dat niet meer ernstig verdedigdwordt. Dit voorbeeld zou spoed'g door de toonaangevende landen gevolgd worden. Of bij afschaffmg van het v;sum een voorbe houd gemaakt moet worden, dat re>'z;gers -'n het bezit moeten zijn van een paspoort van het land, waartoe zij behooren, zal elk land voor zichzelf moeten besbssen. Vóór den oorlog werd het dooi Rusland en Turkije gevorderd. Een spoed'ge afdoen'hg van deze aangelegen heid ;n den door ons aangegeven z;n zal Neder land tot eer strekken. De uitvoer van tarwe opnieuw toegestaan. De Minister van Landbouw heeft besloten, met ingang van heden opnieuw dispensatie te verleenen aan de verboden van uitvoer van tarwe en alle producten afkomstig van tarwe. Deze artikelen zijn thans derhalve weer ten uitvoer toegelaten. De crisis. Men veracht, dat Minister De Vries heden van zijn verblijf in België in Den Haag.zal terug- ieeren. Enquete-commissie voor de bouwbedrijven. De'Minister van Arbeid heeft aan het bonds- bestuur van den Algem. Nederl. Bouwarbeiders- bond geschreven, dat hij, nu door de verschij ning van het eerste deel van het rapport der commissie, de bezwaren, ontleend aan vertraag de verschijning, althans voor dit deel zijn onder vangen, niet ongeneigd is, opnieuw te overwe gen, of, en zoo ja, op welke wijze ware tegemoet te komen aa i den wensch van arbeiderszijde tot het houden van een enquete op wettelijken grondslag, al zal hij het blijven betreuren, dat het verschijnen van het verdere rapport door het houden van een wettelijke enquete aanzien lijke vertraging zal ondervinden. In zijn j.l. Maandag gehouden vergadering heeft het bestuur van den Alg. Ned. Bouwar- beidersbond nu besloten, aan den Minister van Arbeid te berichten, waar deze de mogelijkheid van het verleenen van het enqueterecht aan de enquete-commissie in uitzicht stelt, bei'eid te zijn, de mogelijkheid van weer toetreding tot deze commissie nader met hem te bespreken. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 19 Mei. De voorzitter deelt mede, dat de cen trale sectie geen aanleiding heeft gevonden voor te stellen het H a d-j e-m e-m a a r-o n t w e r p j e reeds heden te behandelen. Zij laat de beslissing aan de kamer. De heer Schaper dringt aan op spoedige behandeling. De heer van Ravesteyn acht spoedige eervolle begrafenis van het ontwerp gewenscht. De heer B e u m e r zegt, dat de commissie van rapporteurs de zaak uit een algemeen oog punt beschouwt en overhaastig niet gewenscht acht. De heer Kleerekopef meent, dat het ontwerp niet geheel is los te maken van do ver kiezing te Amsterdam en stelt voor het ontwerp morgen te behandelen. Het voorstel-Kleerekoper wordt verworpen met 34 tegen 30 stemmen. Interpellaties. De heer A 1 b a r d a vraagt verlof tot het hou den van een interpellatie over de briefwisseling met de Amerikaansche regeering over de Djambi concessies. De heer Van Ravesteyn vraagt verlof tot het houden van een interpellatie tot den minister van buitenlandsche zaken over het zoo juist verschenen Oranje-boek. Op deze verzoeken zal morgen worden beslist. Voortgegaan wordt met de beraadslaging over den aan de Holland- Zuid- Afrika - L ij n te verleenen steun. De heer T r e u b is in het algemeen niet voor dergelijke subsidies, döch hier heeft men te doen met een uitzonderingsgeval. Van protectie is .hier ook geen sprake. De heer Vander Waerden bestrijdt het voorstel nader. Minister van IJsselsteyn ontkent dat het ontwerp protectie in engeren zin zou beoogen en wijst er op dat de nationale en Ne derlandsche handelsbelangen door de steunvei- leening zullen worden gediend. Na re- en dupliek wordt het ontwerp aangeno men met 51 tegen 25 stemmen. Lichte strafzaken. Aan de orde is het wetsontwerp tot vereen voudiging van de rechtspleging in lichte straf zaken. De heer Kleerekoper acht dit ontwerp van groot gewicht. Lichte strafzaken, waarbij de dader op hee- terdaad is betrapt, kunnen voortaan worden verwezen naar den alleensprekenden rechter. De aangevoerde bezwaren tegen het ontwerp acht spr. van theoretischen aard. Voorts bepleit de heer Kleerekoper het be ginsel der leekenrechtspraak. Spr. zet hierna uiteen, dat de politierechter sociaal begrip dient te hebben. De heer Dresselhuys (V. B.) zegt, hui verig te staan tegenover dit Engelsche stelsel. Spr. acht ons volk nog niet rijp voor deze snelle rechtspleging. De heer Reynter (R.K.) heeft verschillende bezwaren. De heer Ilugenholtz (S. D.) juicht Imt ontwerp toe. De M i n i s t e r v a n Justitie verdedigt het ontwerp. Na replieken worden de vergadering tot mor gen verdaagd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. M. Kranen f. Hedenochtend is hier ter stede plotseling overleden de heer M. Kranen, oud-lid van den Gemeenteraad en oud-industrieel. De heer Kranen, die den leeftijd van 75 jaren bereikte, behoorde in de jaren, gedurende welke hij het Raadslidmaatschap bekleedde, tot de liberale partij. Hij was destijds o.a. eigenaar van den stoom- meelmolen „De Draak", aan de Noordvest, en van de gistfabriek „De Atlas" alhier. Bij te Rotterdam gehouden exa men voor onderwijzeres is geslaagd rnej. J. W. Bakkes alhier. Op den hoek van Singel en Stati- onsplein, waar zij per rijwiel reed, werd gister morgen half acht, de 32-jarige Pa.B., wonende Polderstraat aangereden door een Verkeerd uitwijkende auto. Het voorwiel van de fiets werd geheel vernield, terwijl de juffrouw er met lichte schrammen af kwam. Door baldadige jongens is gis- teravond laat de houten goot, welke langs den muur van de Groote Kerk loopt, in brand ge stoken. Het vuur werd met een op de waterlei ding geplaatste slang gebhrscht. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gem. Schie dam op Vrijdag, 20 Mei 1921 des nam. 2 uur. Voorzitter: de burgemeester de heer A. J. Gij sen. Tegenwoordig zijn 19 leden. Afwezig de heeren Evers, Slavenburg, J. M. v. Pelt en Dinkelaar. Aan de vergadering gaat een comité- generaal vooraf. Om 3 uur opent de voorzittter de openbare vergadering. Vastgesteld werden de notulen der vergadering van 8 April. De Voorzitter doet na een kort woord te hebben gewijd aan het overlijden van den heer Van Luik hoofdcommies-redacteur, verzon den telegrammen bij gelegenheid van de verjaar dag van Z. K. H, den Prins der Nederlanden en van H. K. H. Prinses Juliana met daarop terug ontvangen antwoorden. Voorts doet spr. mededeeling van de goedkeu ring door Ged. Staten van verschillende Raads be sluiten. Voorts kennisgeving aangenomen. Van B. en W. komt in, ter kennisneming, een afdruk van het Kon. besl. van 24 Mrt. 1921 no. 46 inzake het onttrekken van woningen aan hare bestemming. Idem voorstel, om het schrijven van de heeren Stuivenga aan den Gemeenteraad van den 30 Nov. j.l. inzake den Ziekenhuisbouw, naar aan leiding van gemaakte aanmerking over de afwerking van het ziekenhuis, voor kennisge ving aan te nemen. Beide stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Voorstel van B. en W. om wijzigingen van begrooting over 1920 van gemeentelijke diensten, alsmede de begrootingen van buiten gewone ontvangsten en uitgaven van die diensten goed te keuren. Hiertoe wordt besloten. Van de Commissie voor het Stedelijk Muziek korps rekening over 1920. Van de Vereeniging de Ambachtschool de rekening en verantwoording en het jaarverslag over 1920. De rekeningen gaan naar do Fin. Commissie de jaarverslagen worden voor kennisgeving aan genomen. Van de Vereeniging de Ambachtschool be grooting voor 1922, waarop een bedrag tot 24.270 als subsidie door de gemeente is uitge trokken. Deze begrooting gaat om advies naar B. en W. Van de vereeniging voor de Chr. Bewaarschool a/d Broersvest rekening en verantwoording 1920 Gesteld in handen van de Commissie tot nazien der rekeningen. In verband met de door Ged.-Statengemaakte opmerking omtrent het voor den bouw van de Bewaarschool op het terrein van het voormalige ziekenhuis beschikbaar gestelde crediet ad twee honderd-duizend stellen B. en W. voor, onder intrekking van het Raadsbesluit van 28 April j.l. een crediet van f170.000 voor dezen bouw te verleenen. Hiertoe wordt besloten en daarmede een ont- werp-besluit tot wijziging van de gemeente- begrooting dienst 1920 tot een bedrag van f 170.000 goedgekeurd. Van de R. K. Middenstandsvereeniging de begrooting van den Handelscursus voor 1922. In handen van B. en W. Van den heer M. Horn dankbetuiging voor zijn benoeming tot Inspecteur v. het Gemeente lijk onderwijs, van den heer C. K. Minderhoud dankbetuiging voor zijn benoeming tot leeraar aan den Gem.- Handelsavoncursus, van het personeel der Chr. Bewaarschool dankbetuiging voor de verleende extra-subsidie over 1920 en van de afd. Schiedam v/d Alg. Bond van Politie personeel in Nederland dankzegging voor het genomen .besluit inzake de opleiding van het politiepersoneel. Kennisgeving. AGENDA. Aan de orde is 1. Voorstel van B. en W. tot definitieve benoeming van mej. A. C. Bliek adjunct-direc trice van het Gemeente-Ziekenhuis. Goedgekeurd. 2. Voorstel Van B. en VV. tot overplaat sing van mej. J. Veenstra, onderwijzeres aan school J., van school J naar school C. Goedgekeurd. 3. Voorstel van B. en VV., om, evenals vorige jaren, ook thans den heer B. A. J. Witt- kampf aan te wijzen als 4en deskundige voor de schatting van de huurwaarde*der drank- localiteiten, speciaal belast met het uitbrengen van advies over de ingediende bezwaarschriften tegen de aanslagen in het vergunningsrecht. Goedgekeurd. De zitting duurt voort.) Gemengd Nieuws. Ongelukken De heer C. B. bankier te Dusseldorf, met een jacht in de rivier te Rotter dam liggende, is gistermorgen bij het afgaan van een steenen trap aan het Bolwerk, uitgegleden en gevallen. In bewusteloozen toestand is hij met een hersenschudding naar het ziekenhuis ge bracht. Eergisteravond omstreeks halftwaalf heeft

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2