Dagblad voor Schiedam en Omstreken. GraUs-OngevalienverzekeiIng f «i rnriri 44ste Jaargang. Zaterdag 21 Mei 1921 No. 13041 BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus89. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: laatsen wordt 2 ipeciale j conditiën toegezonden. {'1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal ngezonden 1—5 mededeelingen 75 ct. per regel, voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden opfjjaanvrage Incassokosten worden berekend. levenslange W 'fvevllec vu geheel* |f 11 een hud, invaliditeit i a veel 9*g i De verzekering arerdt genraarbergi dae» de Hellandsehe Aigeneeno fersekerlagibasta te lekledaM. veiHei duim b| verlies van een •Qsvinger H verlies Jru eiken ande ren vinger Dit nummer bestaat uit drie bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Bij oi krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offlcieele ef- en aan- kondlglngen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de zwemin richtingen dezer gemeente zullen worden geopend op Woensdag 25 Mei a.s. die voor mannen des voormiddags te 6 uur en die voor vrouwen des voormiddags te 7 uur. Voorts wordt de aandacht van belanghebben den gevestigd op het hieronder vermelde tarief, luidende Behalve de uren voor kosteloos gebruik aange wezen, woi'dt de toegang tot de inrichting ver kregen tegen betaling van 0.15 per keer, ƒ2.- per kalendermaand of ƒ5 per seizoen. Wanneer door één der leden van een gezin een abonnement van ƒ5.- is betaald, bedraagt voor ieder der overige leden van dat gezin bene den de 18 jaar, de abonnementsprijs 2.50. Noor onderricht in het zwemmen is per sei zoen verschuldigd ƒ2.50 voor personen boven 14 jaar en ƒ1.- voor kinderen beneden dien leeftijd. Noor bet bewaren, schoonhouden en drogen van zwembroeken badcostuums en handdoeken ia per seizoen verschuldigd ƒ1.- De betaling geeft mede recht op bet gebruik van een kleedkamertje, met dien verstande, dat ook door niet betalende vrouwelijke per sonen van een kamertje kan worden gebruik gemaakt. Rijwielen worden in de zwemplaats niet meer toegelaten. Aan de achterzijde der zwemplaats is een gelegenheid gemaakt, waarin tegen beta ling van 3 cent per keer de rijwielen onder be waking van een particulier gesteld kunnen wor den. Abonnementskaarten zijn vanaf Maandag 23 Mei a.s. verkrijgbaar bij den Administrateur den heer H. in 't Hol, aan de Nassaustraat no 76 (voormalig Kantongerecht) op de volgende dagen en uren Maandag 23 Mei van 912 uur en Dinsdag 24 Mei a.s. van 9—12 en van 21/8—5 uur. Ter Algemeene kennis wordt gebracht, dat de door den Raad dezer Gemeente in zijne Ver gadering van 29 April 1921 vastgestelde Veror dening bedoeld bij Art. 6 der Warenwet, den 10 Mei j.l. door de Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland is goedgekeurd, en op heden is afge kondigd. Schiedam, 21 Mei 1921. Buitenlandsch Nieuws, OPPER-SILEZIE. In bevoegde kringen te Londen wordt ver klaard, dat de bijeenkomst van den Oppersten Raad met betrekking tot den toestand in Opper- Silezië, niet zoo spoedig gehouden zal worden als gedacht werd. Een definitieve verklaring in deze zaak zal binnen enkele dagen worden afge legd. In de nota die Briand aan de Engelsche regeering heeft gericht en waarin hij zegt in te stemmen met een bijeenkomst van den Opper sten Raad te Boulogne, ter bespreking van den toestand in Opper-Slezië, verklaart hij geen datum te kunnen vaststellen alvorens hét debat in de Fransche Kamer is geëindigt. Ook verzoekt Briand vooraf de agenda vast te stellen. De toestand om Kathowitz wordt van uur tot uur ernstiger. De ring die de opstandelingen om de stad hebben gesloten wordt steeds dich ter toegehaald. Hedenochtend was Kattowitz nog niet ingenomen, doch men twijfelt er aan, of de stad het wel lang zal kunnen uithouden. De opstandelingen poogden op te rukken in de richting van het district Kreuzburg doch zij werden teruggeslagen door Duitsche vrijwilli gerskorpsen. Königshtitte en Beuthen zijn even eens volkomen door de opstandelingen in gesloten. De bataljons der opstandelingen wor den steeds aangevuld door Poolsche vrijwilli gers. Onder de dooden bij den aanval in Kreuz- iwf 7vJïl ,talriike soldaten van het geregelde Poolsche leger aangetroffen. Over het alge meen is de gevechtsbedrijvighcid van de Pool sche opstandelingen toegenomen. Uit Warschau wordt gemeld De correspon dent van de Beuthener en Rzeszpolitika Zeituïig die in nauwe betrekkingen staat met de leiders van den opstand, meldt aan zijn blad: de meening die in bevoegde kringen van de opstandelingen ten aanzien van de verklaring van den Poolschen premier heerscht, is, dat de Opper-Sileziërs on danks hun sympathie voor Frankrijk er niet aan zullen denken om de wapens neer te leggen. Het is op het oogenblik niet mogelijk de opstande lingen daartoe te bewegen. Uit Breslau wordt gemeld Het „Breslauer Acht Uhr Abendblatt" deelt medfe, dat het to taal aantal verliezen der .Polen ^tot nu toe 986 dooden en 1400 gewonden is. Ondanks de controle van do geallieerden, blijven de militaire organisaties in Opper-Si- Iczië maar steeds hulp aannemen, enwapenenen munitie uit Duitschland ontvangen. Voorname lijk Mecklenburg, Hamburg en Breslau zijn de groote centra vanwaar uit de bewapeningvan en de propaganda voor Opper-Silezië plaats vindt. De toelopp van Duitsche vrijwilligers in Opper-Silezië blijft aanhouden. Het zijn voor het meorcndecl Beieren, lieden zonder werk, ook officieren van alle wapenen. Te Niesse namen de Duitsche troepenconcentraties een belangrijk karakter aan. De Duitsche strijdmacht is ver deeld in twee groepen, de eerste groep te Oppeln en Kreuzburg en de tweede groep in het Zui den bij Ratibor. Vele afdeelingen beschikken over machinegeweren en artillerie. AMERIKA EN DE EUROPEESCHE POLITIEK. Aan een feestmaal, dat ter eere van^kolonel Harvey, den nieuwen Amerikaanschen gezant te Londen gegeven werd, hebben zoowel Lloyd George als Harvey redevoeringen gehouden over de plaats van Amerika in de internationale ontwikkeling der aangelegenheden van den laat st en tijd. Lloyd George zeide, dat het welzijn van de wereld vooral afhangt van den goeden wil het juist inzicht en de samenwerking der twee Engelsch sprekende volken. Nooit heeft de wereld er zulk een groote behoefte aan~ gehad als thans. Hij zeide, verheugd te zijn, dat de nieuwe Amerikaansche gezant de a.s. conferentie der geallieerden zal bijwonen. Het is van het grootste belang voor den wereldvrede, dat de Vereenigde Staten daar vertegenwoordigd zijn. De Europeesche diplomatie werkt in een dichte haag van oude veeren en het is moeilijk het pad te vinden. In Midden-Europa heerschen bloedige veeten, welke men al eeuwen dood en begraven had gewaand, dóch die na het teekenerv van den vrede opnieuw en krachtig het hoofd hebben opgestoken. De onderdrukking en de rust eeuwen lang hebben daaraan nieuw voedsel gegeven. Het is moeilijk, om te midden van deze oude conflicten den goeden en verstan- digen weg te bewandelen. Oude veeten zijn niet in de herinnering, maar in het bloed. Wraak is geëindigd in nieuwe wraak en deze is op haar beurt weer gevolgd door nieuwe wraak. Haar gewicht vermeerdert bij iederen nieuwen slag. Lloyd George zeide verder Als deze oorlog niet de laatste is geweest, zal de volgende van Europa een puinhoop blaken. Het is ter wille Van onze eigen veiligheid van 't allergrootste belang, om de natie uit dezen doolhof te verlossen. Hij verwelkomde deze nieuwe macht de Vereenigde Staten die sterk is en helder van hoofd, en niet wordt be lemmerd door deze oude twisten. De blik van Harvey wordt niet verduisterd door deze oude Veeten. Het verheugt ons te zien, dat de Ver eenigde Staten komen, niet omdat wij hen in deze twisten willen betrekken dat zou de zaak slechts erger maken maar omdat wij wenschen, dat Amerika ons uit de moeilijkheden zal helpen. In den loop van zijn antwoord zeide Harvey De nieuwe president is er geheel van over tuigd, dat de vriendschap en goede wil altijd tusschen de groote Engelsch sprekende volken moeten bestaan en door zijn vertegenwoordiging verplicht hij zich tot vastberaden samenwer king. Ik zou op treurige wijze in mijn zending tekort schieten, als ik deze banden van vriend schap en wederzijdsche hulpvaardigheid niet aanzienlijk versterkte, in zoodanige mate, dat in de toekomst onze beide regeeringen niet alleen duurzame overeenkomsten zullen ver kiezen boven pogingen tot een wederzijdsch vergelijk, maar dat zij instinctief alle wereld vraagstukken van hetzelfde standpunt zullen zien als een gemeenschappelijk en onafscheide lijk belang. Het verheugt mij uit eigen ervaring te kunnen verklaren, dat de koning en de presi dent elkaar recht in de oogen zien. Het Amerikaansche aanbod ging Harvey voort om de helpende hand toe te steken, moet niet in de eerste plaats worden toegeschre ven aan teergevoeligheid. Mijn land is bereid om met Groot-Brittannië samen te werken, in de eerste plaats omdat het in zijn eigen belang is, en in de tweede plaats omdat het voor beide landen voordeel oplevert. De president der Vereen. Staten is, nu hij eenmaal de hand aan den ploeg geslagen heeft, niet iemand om terug te keeren en liij heeft gezegd, dat de Vereen. Staten ten volle hun deel móeten dragen bij het bevorderen van den wereldvrede. Mijn regeering heeft mij gemachtigd, om deel te nemen aan de besprekingen van den Oppersten Raad in zake het Opper-Silezische vraagstuk. Met het o.og echter op het besluit van het Amerikaan sche volk, om Amerika niet aan den Volkenbond te laten deelnemen, wil de huidige reegeering der Vereen. Staten met den Bond niets te ma ken hebben. In strijd met de vroegere berichten, dat Amerika niet deel zou nemen aan de beraadsla gingen over Silezië, beschouwt men Harvey's mededeeling, dat hij gemachtigd was om deel te nemen aan de eerstvolgende bijeenkomst van den Oppersten Raad over Opper-Silezië, als een aankondiging dat Amerika toch deel zal nemen aan de Europeesche politiek en aan de beraadslagingen over de Silezische kwestie. De Engelsche bladen hechten groot belang aan Harvey's rede en zijn zeer voldaan over zijn aankondiging, dat hij gemachtigd was, om president Harding in den Oppersten Raad te vertegenwoordigen, in geval er een vergadering gehouden werd om de kwestie van Opper-Silezië te overwegen. Dit wijze en merkwaardige besluit, zegt de „Times", zal in Engeland met innige voldoe ning begroet worden, en naar wij gelooven ook in alle geallieerde landen. Dat de Amerikaansche vertegenwoordiger in den Oppersten Raad de ambassadeur zal zijn, die onbewimpeld verklaart: „Wij zullen nooit opschieten, zoolang wij niet akadexnische gedachtenwisselingen over theo retische voorstellen kortweg opzij schuiven en manhaftig de werkelijkheid onder de oogen zien", is een gelukkig voorteeken voor het werk, waartoe hij geroepen kan worden. De „Daily News" zegt De rede van Harvey schijnt volkomen de verwachtingen te recht vaardigen die in den laatsten tijd gekoesterd waren, dat Amerika de plaats weer in zou nemen, die het zoo uitnemend geschikt is te bezetten aan de raadstafel van de Europeesche gealli eerden. Zulk een besluit do.or den presidenten zijn kabinet is een goede voorbode voor een regeling. OORLOGSMISDADIGERS. Maandag en Dmsdag zullen voor het Rijks gerecht in Leipzig de eerste processen beginnen tegen de Duitsche oorlogsmisdadigers. Het be treft hier aanklachten tegen Duitsche officieren en soldaten wegens mishandeling van Engelsche krijgsgevangenen in Duitsche gevangenkampen, Door het vredesverdrag heeft de Engelsche justitie het recht gekregen als aanklager op te treden. Dertig h veertig Engelsche getuigen zullen te Leipzig gehoord worden. Naar men vdrwacht, zullen daarna de pro cessen beginnen tegen de oorlogsmisdadigers, die aangeklaagd zijn door de Fransche en Belgische regeeringen. De benoodigde processtukken zijn reeds door deze regeeringen gezonden, zoodat het onderzoek door het Rijksgerecht in Leipzig in vollen gang is. belgie. De Minister van Oorlog heeft een wetsontwerp ingediend ten doel hebbende voor het oproe pen van de lichtingen '20, '21 en '22 het begmsel toe te passen van den algemeenen dienst met handhaving van de militie-jurisdictie, die voor de lichting 1919 gegolden heeft. Voor deze drie lichtingen zal de duur van den diensttijd nog 10 maanden zijn. Het wetsontwerp roept ook semenaristen en geestelijken onder de wapens het zendt hen echter naar een bijzonder kamp, waar zij even- gis tijdens den oorlog, voor ziekendrager en vei'pleger bekwaamd worden. Vóör den oorlog waren zij van den militairen dienst vrijgesteld. ITALIË. Tijdens een manifestatie, die de socialisten te Milaan georganiseerd hadden ter viering van de socialistische overwinning bij de verkiezingen, is het daar tot ernstige ongeregeldheden ge komen. Een socialistische optocht, die naar de binnenstad wilde trekken, werd door de politie uiteen gedreven, waarop de manifestanten een aanval op de agenten deden en een van hen doodden.. Naar aanleiding van deze ongeregeldheden hebben de fascisten een bekendmaking gepubli ceerd, waarin wordt gezegd, dat wegens de aanvallen der soc:al'sten te Mdaan eh m andere plaatsen, de fasc'sten tot scherpe repressa'lle- maatregelen zullen overgaan. POLEN. U't Warschau wordt gemeld, dat bij de Pool sche mm'sters, d'e reeds hun portefeuille hebben neergelegd, z;ch thans ook de minister van Fi nanciën heeft gevoegd. Er wordt evenwel groote aandrang op hem uitgeoefend om hem te be wegen zijn beslu't tot aftreden ;n te trekken. ALLERLEI. Naar aanleiding van de bewering van Lloyd George, die gezegd heeft, dat de openbare mee ning in Amerika eenstemmig zijn inzicht in de kwestie van Opper-Silezië deelt, heeft Ste wart Davidson, eere-voorzitter van de Ameri kaansche Defense Society het volgende tele gram aan Hawey gericht De Britsche eerste-minister is niet bevoegd om uit naam van het Amerikaansche publiek te spreken, daar de Vereenigde Staten sedert 1776 opgehouden hebben tot de Britsche kroon te behooren. Het Amerikaansche volk is volko men in staat zelf zijn meening uit te spreken en het is geen vijand van Frankrijk. -Naar aan de „Voss. Ztg."wordt geseind, hebben vier particuliere banken op Cuba haar betalingen gestaakt. De aanstaande opheffing van het moratorium, heeft de onzekerheid in financieele kringen nog aanzienlijk verhoogd. Generaal Enoch Crowder heeft dezer dagen verschillende malen besprekingen gehouden met den aftredenden president en den nieuw-geko- zen president. Men hoopt, volgens de „Chicago Tribune", dat de Amerikaansche regeering aan Cuba een leening zal verstrekken tot ontspan ning van den toestand. Dr. Peters, de rijkscommissaris voor de ontwapening, begeeft zich een dezer dagen naar Munchen, teneinde met de Beiersche regeering over de ontwapeningskwestie te onderhandelen. De bond van katoenspinners van Lancas ter heeft besloten, zijn leden te laten stemmen over de vraag of zij een werkstaking verkiezen boven een loonsverlaging, door de fabrikanten voorgesteld, welke neerkomt op een verminde ring van zes shilling per twintig shillingvan het huidige loon. De stemming zal de volgende week plaats hebben en den 28sten Mei zijn afgeloopen. Hoover heeft een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat de buitenlandschc handel der Vereen. Staten in het laatste halfjaar een Vermindering van 50 pCt. heeft ondergaan. Het- Zwitsersche Telegraafagentschap meldt, dat koning Karei den 14den Mei aan den bondsraad heeft medegedeeld, dat hij van plan is eind Augustus Zwitserland voor goed te ver laten. Hij verzocht daarom, hem tot zoolang verder verblijf in Zwitserland toe te staan. De bondsraad nam kennis daarvan en willigde het verzoek in, nadat de Koning de aan dit verblijf verbonden voorwaarden had aanvaard. De Ko- bing verklaarde in 't bijzonder op formeele wijze, dat zoowel hij als de bij hem verblijfhoudende personen zich tijdens het verblijf in Zwitserland van elke politieke werkzaamheid zullen onthou den. Volgens de „Pravda" ligt voor Russische rekening in Zweedsche banken voor een waarde van 400 millioen kronen aan goud. Onlangs zijn ongeveer 200 millioen ki-onen naar andere landen gezonden voor betaling van aankoopen. De „Chicago Tribune" deelt mede dat een Amerikaansche bank, waarschijnlijk die van Pierpont Morgan, de afwikkeling van den eersten Duitschen betalingstermijn van 1 millioen goudmark zal ter hand neme» c oor aan de commissie van herstel een cheque er hand te stellen voor het geheele bedrag in^an- sche franken omgerekend. De bank zou da iy—i ii jifiwmiihm—ffupmfffi— fSO flü

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1