iiwsirt Millioen YEFVAÏ1GT HET BITTERDE J.H- C. van Waart, Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand, I SPAARRENTE 4 VMS VBSSWEI1U Loopuyts Bank, Bijkantoor te Schiedam. Koopt en verkoopt zou daaraan niet C7) willen meewerken Het nieuwe Kunstpaleis wordt immers ook gebouwd Ter Herinnering Voor Schiedam bij de Firma Hoogstraat 154, Schiedam. Hoofdkantoor AMSTERDAM, Hoerendracht 501 vreemd bankpapier, vreemde Munt, Cheques en Wissels. Middenstanders maakt gebruik van DWE SPAARBANK. „Voor belangstellenden is dagelijks van 00 tot 2.80 gelegenheid het koers verloop der Amsterdamse he Effecten beurs te volgen, ten kantore der welke langs draadloos telefonischen weg met de Beurs is aangesloten". LITURGIE. FEEST DER ALLERH. DRIEVULDIGHEID. Vandaag staan we wel zoover mogelijk van de wereld afDe wereld erkent niet als het hare, wat niet op eenigerlei wijze valt onder de zin tuigen Daarom heeft ze allang afgerekend met een God, Dien ze niet zien en hooren ja, zelfs niet begrijpen kan Daar is geen plaats meer voor God in het beschavingsstadium van den mensch van de twintigste eeuw. Vroeger bij lager stand van beschaving mag het nuttig geweest zijn de menschen door een idee van God en godsdienst in bedwang gehouden te hebben voor hem, die geniet van de zegeningen der moderne cultuur zijn dat verouderde begrippen die mensch weet wel om andere gronden zijn leven te passen in het geheel van den wereld koers Dat was de theorie van den mensch- zonder-God en de praktijk Die beleven we met al haar zegeningen aan den lijve Eerst vier jaar van wereldellende in een oorlog zonder weerga, waar de hoogste beschaving bestond in een verfijnde wreedheid, die liet dier zich zou schamen waar de van cultuur dronken mensch niet beter wist te doen dan monumenten van onsterfelijke waarde te vernielen als kaarten huizen waar bovenal een verachting voor de koningsgave, het leven, hoogtij vierde in massa moorden van de meest onschuldigen. En nu spreken we sinds twee jaar van vrede, terwijl 'duizenden de weldaden van dezen vrede gaarne zouden prijsgeven voor de verschrikkingen van den oorlog Is het wonder, dat veler harten overvloeien van haat en nijd dat liefde niet meer te bestaan schijnt dat het hoogste genot is, op welke wijze dan ook, even te proeven van het geluk, wat een ander mij niet gunt, en wat een derde mij zoo spoedig mogelijk zal afhandig maken Het vredeslied is dan ook een lied van ondergang en de vredes-Engel werd afgebeeld met twee geladen revolvers Wat een tegen stelling in de liturgie vandaag Die bekrompen katholieken toch Maar ons hart en onze mond loopen over van blijdschap. Gezegend zij God, eere aan God, den Schepper en den Behouder des levens zij glorie gebracht. In alle toonaarden klinkt het lied der huldiging God tot eere En die jubel geldt den nooit begrepen en nooit te begrijpen God. Waar de wereld zich afwendt, werpen wij ons in het stof ter aanbidding; waar zij weigert te erkennen daar belijden wij, dat geen erkenning van God waar kan zijn, zonder het prijsgeven van geheel onszeluen. Is dat dan niet onredelijk zijn verstand gevangen gev n, die heerlijkste aller eigenschappen Maar is het onredelijk, die heerlijkste aller Godsgaven onder geschikt te maken aan het Woord van God zeiven Want wij laten ons bewijzen dat God ge sproken heeft, als eerst het verstand heeft doorzien de bestaanszekerheid van een wezen, dat wij God noemen. Dan wordt ons aan getoond, dat dit of dat werkelijk door God is geopenbaard. Eerst nu volgt het geloof AlsThet dan niet onredelijk is te gelooven aan een mensch die falen kan als wij ons gelooven aan menschen dikwijls opvoeren tot lichtgeloovigheidkan het dan onredelijk zijn te gelooven aan God, Die niet dwalen en niet bedriegen kan Herinne ren we ons hoe reeds een H. Paulus aan zijn volgelingen vroeg, een redelijke onderwerping daar is dus nooit een tijd geweest, dat men de menschen maar wat geloofswaarheid opdrong, zooals men tegenwoordig zoo graag zou willen waar makenLaten we vandaag weer eens dankbaar zijn voor die onschatbare geloofs genade en als we zien in de tijden van geloof, die achter ons liggen, dat toen de wereld bezat rust en vrede (al was hetook toen geen paradijs), laten we dan besluiten, dat in een vernieuwd en verdiept geloofsleven alleen ook voor ons rust en vrede te herwinnen zullen zijn. In dien geest ga dan ons gebed naar boven met de kerk „Almachtige, eeuwige God, die aan uw diena ren verlpend hebt, in de belijdenis van het waar geloof de glorie der eeuwige Drievuldigheid te erkennen, en in de macht haar Majesteit, haar Eenheid te aanbidden wij smeeken dat door de standvastigheid van dat geloof, wij steeds tegen alle wederwaardigheden gesterkt mogen worden". aFOUT. Een dankbetuiging van den Italiaanschen Voetbalbond. Vanwege den N. V. B. wordt aan het Corr. Bur. medegedeeld, dat het bestuur van dien Bond van het secretariaat van den Italiaanschen Voetbalbond een schrijven ontving, waarin speciaal bedankt wordt voor de hirtelijke en correcte houding van het publiek tijdens den wedstrijd Nederland-Italië. De kwesties-Denis. De heer Denis deelt mede, dat er geen sprake van is, dat hij het N. V. B. bestuur zijn excuses zou hebben aangeboden, naar aanleiding van zijn houding in de bekende kwestie met de Noordelijke spelers. Het door ons vroeger in "verband met het excuus gepubliceerde bericht, was een com muniqué, namens den N.V.B. verstrekt. De N.V. Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Goedgek. bij Kon.Besl. van 18 Maart 1921, No. 106. Directeur G. H. KOOPMAN, geeft uit een 3 pCt. Premie-Obligatie-Leening van vijf seriën, elk van 10.000 Obligaties ad f200.en met een bedrag aan premiën van meer dan een half millioen gulden. De eerste hoofdpreiftie een 2e Hoofdpremie f 100.000 3e Hoofdpremie f 50.000 4e Hoofdpremie f 30.000 5e Hoofdpremie f25.000 Verder zullen uitgeloot worden 50 Premiën ad f1000, 75 Premiën ad f 500.en 100 Premiën ad f 200. wat dus een totaal uitmaakt van f 562.500. 3405-132 Uitlotingen. STAD LUIK (1905). Serie 4318 no. 7, betaalbaar met fr. IQ.000 serie 4996 no. 1, betaalbaar met fr. 500; serie 4996 no. 7, betaalbaar met fr. 250 serie 10144 no. 22, serie 2666 elk fr. 200 serie 4996 no. 2, serie 10144 no. 5, elk fr. 150. Betaalbaar met 125 fr. S. 2666 no. 6 S. 13Q5C no. 20 S. 1807 no. 14 S. 8098 no. 25 S. 13050 no.. 13 S. 4996 no. 24 S. 4318 no. 19 S. 1657 no. 8 S. 14650 no. 20 S. 14650 no. 16; S. 18965 no. 11 S. 3274 no. 6 S. 6744 no. 25 S. 1807 no. 23. Betaalbaar met 110 fr. 18965 3274 14650 4996 1807 13050 10144 6744 4318 7657 2666 7597 4070 1657 8098 Op elke Obligatie behoeven de nemers desverlangd voorloopig slechts te storten Vijf Gulden voor 1/20 Obligatie f 10.voor 1/10. f25.voor 1/4. f50.- voor 1/2 en f 100.voor 1/1, voor welke bedragen onmiddellijk na ontvangst de stortingsbewijzen worden afgegeven of toegezonden. Teneinde reeds van Serie A te kunnen profiteeren, zende men on verwijld zijn inschrijvingsbiljet, in den vorm van een postwissel, waarop naam, adres en het verlangde duidelijk moe ten staan vermeld, aan de N.V. Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen Hee rengracht 455 of Postbus 205 (Giro No. 39440). Leest vooral onze uitvoerige advertentie geval dadel Houders aan wie een of meer der pre miën ontgaan en die de rente willen blijven ontvangen, kunnen tot 1 Mei 1922 het restant van de koopsom der Obligatie bij storten. Indien zij dit niet wenschen, kunnen zij hun stortingsbewij zen inwisselen, en wel vóór 1 Sept. 1922, waarvoor zij dan ontvangen: couponboek jes, recht gevende op het bekende aan tal plaatsen bij de voorstellingen, die in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Amsterdam zullen worden gegeven, of bij de voorstellingen van een der met de N.V. gecontracteerde ge zelschappen, wanneer deze spelen in een andero plaats, van Zaterdag 14 Mei of vraagt in elk ij k prospectus. OUD's is een aangenaam smakende, eetlustopwekkende kinawijn. OUD's wordt evenals 't bittertje voor 't eten gebruikt. OUD's is alleen echt wanneer van ons afkomstig en herkenbaar aan de bekende flacon met origineel etiket. Wed. G. OUD Pz. Co., Purmerend. 3-407—60 ('pent Rekening-Courant met rente-vergoeding bijkantoor der Algemeene SPAAR- RANK voor den Middenstand. UWE SPAARBANK. Woonhuizen en Kantoorpanden modern en practisch inrichten van Winkels, Magazijnen en Fabrieken is tegenwoordig het aange wezen adres uitsluitend liJlIlllDIij— Korte Haven 38. ara?xtmmerman. Telefoon VIJFhonderd VIJF en VIJFtig. de op de teenen, het touw door den ijzeren ring in het gewelf gedaan hij liet het tot op den vloer hangen en maakte onderaan edh strik. Ik ben klaar, zei hij tot den veroordeel de, toen hij met zijn dreigende toebereidselen gereed was, hebt gij afgerekend met het le ven Neen, zei Musdemon, dat kan niet Gij begaat een vreeselijke vergissing. Zoo eer loos is de kanselier van Ahlefeld niet Hij heeft mij t# zeer noodig. Het is onmoge lijk, dat hij u voor mij gezonden heeft, laat mij ontvluchten, vrees den toorn van den kan selier. Hebt ge mij niet gezegd, hernam de beul, dat ge Turiaf Musdemon waart De gevangene zweeg een oogenblik. Neen, zei hij eensklaps, neen, ik heet niet Musdemon, ik heet Turiaf Orugix. Orugix riep de heul, Orugix Haastig rukte hij de pruik af, die het ge laat van den veroordeelde bedekte en slaakte een kreet van verbazing. Mijn broeder Uw broeder antwoordde de gevangene Zoudt gij mijn Nichol Orugix, beul van Drontheim- huis, om u te dienen, broeder Turiaf. De misdadiger wierp zich aan den hals van den beul en noemde hem zijn broeder, zijn lieven broederdoch Nichol antwoord de met een somheren blik en bleef onverwrik baar. Welk een geluk, broeder NicholIk ben blij u terug te zien. En ik niet, het spijt mij voor u, broeder Turiaf. De veroordeelde veinsde dit niet te hoorenTen ging met ontroerde stem voort Gijfhebt vrouw en kinderen, gij zult me zeker bij uw lieve familie brengen. Ik wil voor hen een tweede vader zijn.Luister,ik ben machtig, ik heb crediet. De beul antwoordde kwaadaardig Ik weet, dat gij er gehad hebt. Doch denk nu maar alleen aan dengene, die u in de andere wereld zal beschermen. Alle hoop verdween van het gelaat van den veroordeelde. Mijn God, wat beteekent dat, beste Ni chol Ik ben gereed, wijl ik u terug vind. Denk dat dezelfde schoot ons gedragen, dezelfde borst ons gevoed heeft, hoe we in onze jeugd samen gespedd hebben denk toch, Nichol, dat ge mijn broeder zijt Daaraan hebt gij tot nu toe zelf niet gedacht. Neen, ik kan niet sterven door de hand van mijn broeder. Dat is uw schuld Turiaf. Gij hebt mijn loopbaan bedorven, gij hebt mij belet konink lijke beul van Drontheim te worden, gij hebt mij als beul der provincie in dit ellendig land geplaatst. Indien gij wat broederlijker gehandeld hadt, zoudt ge niet te klagen hebben. Ik zou niet beul van Drontheimhuis zijn en een ander kon de zaken met u vereffenen. Nu is het ge noeg broeder, ge moet sterven. De dood, die soms den rechtvaardige toe lacht, grijnst den misdadiger tegen. De ver oordeelde wentelde zich onder wanhopige kre ten over den vloer. - Genadevergiffenis, Nichol, mijn Ni chol, in naam onzer moeder laat mij leven De heul toonde zijn perkament. Ik kan niet, hier is het bevel. Dat bevel betreft mij niet, stamelde de wanhopige gevangene, het betreft een ze keren Musdemon, en die ben ik niet, ik ben Turiaf Orugix. Belachelijk, zei Nichol, de schouders ophalende. Ik weet wel, dat gij mijn man zijt. Overigens voegde hij er bij, gisteren zijt gij niet Turiaf Orugix voor uw broeder geweest, vandaag zult ge niets anders voor hem zijn dan Turiaf Musdemon. Broeder, lieve broeder hernum de on gelukkige, wacht dan tot morgen Het is on mogelijk, dat de rijkskanselier het beveltot mijn dood gegeven hebbe. Het is een gruwelijk misverstand; de graaf van Ahlefeld houdt veel van mij. Nichol, laat mij heden nog leven spoe dig zal ik weder machtig zijn en u alle diensten bewijzen. Gij kunt mij slechts een dienst meer be wijzen Turiaf, viel hem de beul in re rede. Ik heb reeds de twee terechtstellingen ver loren, waarop ik het meest rekende, die van Schumacher en van den zoon des vice-konings. Er blijft mij niemand meer over dan Han van IJsland en gij. Uwe terechtstelling, als zijnde geheim en in den nacht, brengt mij twaalf dukaten. Laat mij die dus bedaard ge worden; dat is de eenige dienst, welke ik van u vraag. Mijn God snikte de veroordeelde. Dit is de eerste en laatste dienst, wer kelijk, doch ik beloof u, dat ge geen pijn zult hebben. Ik zal u broederlijk ophangen. Wees dus tevreden. Musdemon stond op hij was woedend, zijn blauwe lippen beefden, zijn tanden klap perden, een wit schuim bedekte zijn mond. SatanIk zou dien verwenschten Ahlefeld gered, mijn broeder omhelsd hebben, en gij zoudt mij willen dooden. Zou ik moeten sterven in den nacht en in een donker hol, zonder dat mijn verwenschingen gehoordworden, zonder dat ik hun misdaden kan onthullen. Zou ik mijn heele leven geschandvlekt hebben om zulk een uiteinde te krijgen Ellendeling riep hij zich tot zijn broeder wendende, wilt gij dan een broedermoorder zijn (Wordt vervolgd) Wie VOOR U QUD45 i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 6