Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 44ste Jaargang. Maandag 23 Mei 1921. No.' «3042, De Graat en zijn Dochter. m FEU ILL T Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—, per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale g conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden opt.aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. by nru« levenalanfjo If Jill! wBw geheele k J' 11 M> bui, tavaililteUs aL u tag t Da venekering «tril gewnnrketgi itti de HtUuinhe &9geaeut Tenekevtngibank «s Sthleinn, Buitenlandse!» Nieuws» OPPER-SÏT.EZIE. Men meldt uil Parijs Als plaats van bijeenkomst van den Opper sten Raad, schijnt. Boulogne definitief te zijn aangenomen. De datum is nog steeds niet be paald, daar het einde wordt afgewacht van de kamerdebatten, die tot Dinsdag zijn verdaagd. De „Petit Parisien" meldt uit Londen, dat de nota'van Curzon, die Vrijdag aan den Franschen gezant werd overhandigd en die een antwoord vormt op de nota van Briand van 14 Mei, naai den vorm zeer gematigd is, en naar den inhoud zeer tegemoetkomend. De nota wijst op de on partijdigheid, waarmede liet Engelscho ministe rie van buitenlandsche zaken de gebeurtenissen in Opper-Silezië volgt en beoordeelt, daarbij geenszins steunende op de telegrammen der Engelsche bladen, maar op de dagelijksche ofl'i- cieele berichten, die door de Engelsche vertegen woordigers in Opper-Silezië zelf worden gezon den. De nota behandelt verder het Opper- Silezische vraagstuk van politiek, economisch en militair standpunt maar bevat geen voorstel betreffende de bijeenkomst van den Oppersten Raad. Van andere zijde meldt men uit Parijs, dat de Fransche regeeriug gisteren de nota over. Opper-Silezië ontvangen heeft, welke Lui zon Donderdag aan den Franschen gezant te Parijs had overhandigd. De New-York Herald" verneemt uit Was hington, dat volgens mededeelingen van het departement van buitenlandsche zaken de regee ring der V. 8., wat liet Opper-Silezische vraag stuk betreft, op het standpunt staat, dat men tusschen het lokale geschil betreffende de grens bepalingen en de algemeene gevolgen van dit geschil moet onderscheiden. Het grensgeschil raakt het Amerikaansche belang niet, mogelijker wijze echter wel, doordat de uitbreiding van het geschil Amerika er in betrekken kan en de regeering der V. S, gedwongen zou kunnen worden, niet passief te blijven, indien het Opper- Silezische vraagstuk b.v. een breuk tusschen Engeland en Frankrijk tengevolge zou hebben of de economische vernietiging van Dui.tsch- land of andere belangen van Amerika in gevaar zou brengen. Uit Berlijn meldt men het volgende De toestand in Opper-Silezië maakt voort durend het onderwerp van besprekingen van het rijkskabinet uit. Zaterdag hadden er be sprekingen plaats in de rijkskanselarij. Men zal het vormen van vrijwilligerskorpsen niet dulden. Als deze niettemin bijeenkomen, zal men zorgen, dat zij geen gevaar op kunnen leveren. Breslau heeft nog alleen telefonische verbin ding met Batibor. De telefoonverbindingen met Beuthen, Gleiwitz en Kaltowitz werken niet meer, de telegrafische verbinding met Beuthen evenmin. Men meldt uit Kattowitz, dat de opstande lingen de waterleiding en het electrische licht Itebben afgesneden. DMTSLHLAND EN FRANKRIJK. Op het ministerie van opbouw te Berlijn, heb ben Zaterdag besprekingen plaats gehad over de deelneming van het Rijksbureau van werk gevers en werknemers over den stand van zaken met betrekking tot het herstel. Bij die bespre kingen werd meegedeeld, dat de Fransche mi nister Loucheur in hel, aanbod van de Duitsche nota nopens de schadeloosstelling waarbij de Duitsche regeering aanbood 25.000 voorloopige huizen te leveren, voor zoover is getreden dat hij zich heeft bereid verklaard, te onderhande len over 25.000 permanente huizen, en het on middellijk zenden van deskundigen heeft ver zocht. Deze deskundigen zullcti reeds een van deze dagen naar Parijs vertrekken. Loucheur heeft zich verder in principe ermee eens verklaard, dat Duitschland de vereisehte boven- en ondergrondsche werken zou kunnen uitvoeren. Het ministerie van herstel heeft on verwijld overleg gepleegd met den economische^ rijksraad; nopens de benoeming van deskundigen en lot bezichtiging van door Frankrijk nog nader aan te wijzen streken, als ook nopens de eerste principieele onderhandelingen. PORTUGAL. Telegrammen uit Spanje aan do Engelsche bladen melden, dat in Portugal weereen revolutie is uitgebroken. Volgens de „Daily Mail" zou het geheele kabinet gevangen zijn genomen. De „Times" vermeldt alleen het ontslag van het kabinet. De geheele beweging zou een royalistisch karakter dragen. ENGELAND. Als een gevolg van liet, bezoek van Smith en Hodges, den voorzitter en den secretaris van de mijnwerkersfederatie, aan de mijneigenaars, heeft sir Dennis Stradley verklaard, dat een belangrijke stap is gedaan in de richting van een hervatting der onderhandelingen Ilodges heeft verklaard, dat de uitvoerende commissie bijeen zal worden geroepen, zoodra de eerste-minister de partijen tot het houden van een conferentie uitnoodigt. Hij zeide het gewenscht te achten, dat de regeering zelf de voorstellen zou indie nen, die een grondslag voor een overeenkomst zouden moeten vormen. (Naar het Duitsch). 82 Ik ben beul, antwoordde de koelbloedi ge Nichol. Neen schreeuwde de veroordeelde. Hier mee had hij zich als een woedende, stier op de beul geworpen. Neen, zoo zal ik niet sterven Ik zal mij niet laten verpletteren als een ser pent dan wil ik mijn leven duur verkoopen. De vleiende Musdemon toonde nu, wat hij werkelijk was. De wanhoop gaf hem reuzen krachten en na als een tijger gekropen te heb ben, Verdedigde hij zich ook als een tijger. Het was moeielijk te beslissen, wie der twee broeders de overwinning zou behalen in den hardnekkigen strijd om het leven. Doch de vier hellebaardiers waren geen toeschouwers gebleven. Zij hielpen den beul en "weldra was Musdemon genoodzaakt zijn prooi los te laten. Hij wierp zich tegen den muur en brulde van woede. Sterven sterven, zonder dat mijne stem buiten dit hol gehoord wordt, zonder L-k d02e. muren kan omverwerpen Hij liet zich vatten zonder weerstand te bie- ITALIE. Naar aanleiding van het bericht van een Ita- liaansch blad, dat te Florence de Italiaanscbe generaal Segre met dertien officieren van de Italiaansche militaire missie te Weenen gearres teerd is wegens smokkelhandel ii levensmidde len, melden de bladen uit Weenen, dat bij een inspectie van de levensmiddelenmagazijnen der Italiaansche missie te Weenen gebleken is, dat er een tekort is,ter waarde van millioenen lire. Rijst, beschuit en macaroni, die voor de Itali aansche kolonie te Weenen bestemd waren, zijn door Italiaansche officieren tegen woekerprijzen in den handel gebracht. Ook worden de officie- ■en beschuldigd van knoeierijen in valuta's. den, de nuttelooze inspanning had zijne krach ten uitgeput. Men trok zijn kleed uit om hem te knevelen, door de beweging viel een verzegeld pakje op den grond. Wat is dat vroeg de heul. Een duivelachtige vreugde schitterde in dé verwilderde oogen van den veroordeelde. Had ik dit bijna vergeten mompelde hij. Luister, broeder Nichol, deze papieren behooren den rijkskanselier. Beloof me ze hem te geven en doe vervolgens met mij, wat ge wilt. Wijl ge nu bedaard zijt, zal ik uw laat ste bede vervullen, ofschoon gij zoo juist niet broederlijk met mij gehandeld hebt. Deze pa pieren zullen den kanselier ter hand gesteld worden, op 't woord van Orugix. Vraag, om ze hem eigenhandig te ge ven, hernam de veroordeelde glimlachend tegen den beul, die van nature weinig van lachen verstond. Het genoegen, dat ze den kanselier zullen verschaffen, kan u wellicht van groot be lang zijn. Is het waar, broeder zei Orugix. Ik dank u. Wellicht krijg ik het diploma van koninklij ken beul. Kom, laat ons nu als vrienden afscheid nemen. Ik vergeef u de krabben, die ge mij toe gebracht hebt, vergeef mij de halsband, dien ge van mij ontvangen gaat. De kanselier had mij een anderen halshand beloofd, antwoordde Musdemon. mb duim DUITSCHLAND. Do rijksregeering is voornemens, eenige maat regelen te treffen, waardoor de pasformaliteiten een belangrijke vereenvoudiging zullen onder gaan, hetgeen met het oog op het steeds toene mende reizigersverkeer dringend noodzakelijk is. Een onderzoek naar de noodzakelijkheid van de reis zal niet meer noodig zijn. Bij reizen ten be hoeve van de gezondheid of voor zaken behoeven geen attesten van den geneesheer of van de plaat selijke kamer van koophandel meer overgelegd te worden. Ook zullen inwoners van het Duitsche Rijk voor liet binnenkomen van dat rijk geen Duitsch visum meer behoeven te toonen. OOSTENRIJK. De regeering van Oostenrijk heeft bij het lands- parlement de begrooting voor het tweede half jaar 1921 ingediend. Het tekort is geraamd op 50 milliard kronen. EGYPTE. Volgens een Reuter-bericht uit Cairo is het na de begrafenis van een student, die bij een op stootje gedood werd tot ongeregeldheden geko men. De menigte deed voortdurend aanvallen op de politie. Nadat de onlusten drie uren geduurd hadden, werd Egyptische cavalerie ontboden. Liet aantal dooden en gewonden is niet bekend, maar men gelooft, dat het groot is. Reuter meldt uit Alexandrië dd. 20 dezer De betoogingen ten gunste van Zaghloel zijn den ganschen dag voortgezet. De menigte deed een aanval op het politiebureau en stak een douane kantoor in de haven in brand. Er vielen eenige dooden. Bij de onlusten in Cairo zijn 3 personen ge dood en 11 gewond. ARGENTINIË EN DE VOLKENBOND. De president der Argentijnsche republiek heeft in zijn boodschap bij de opening van het parle ment verklaard, dat hij voorstander was van liet denkbeeld van een Volkenhond, die den wereld vrede zou waarborgen. In antwoord op een Ver zoek om zij ti meening over dit onderwerp ver trouwelijk uiteen te zetten, zeide de president, dit niet op on-officieele wijze te willen doen hij zou echter deelnemen aan de openbare bespreking dezer aangelegenheid. De Argentijnsche delegatie heeft te Genéve het eerst het beginsel van de universaliteit van den Volkenbond geformuleerd, alsmede dat van de gelijkheid van alle naties. De bespreking van dit beginsel was echter uitgesteld, en der halve was de president van oordeel, dat het ideaal niet vervuld was. Daarom had hij de Argentijnsche delegatie teruggeroepen. PANAMA EN COST A RICA. Panama zal een bijzonderen gezant naar de Vereenigde Staten en de Zuid-Amerikaansehe landen zenden om de aangelegenheid met betrek king tot de grens met Costa Rica aan de regee- ringen uiteen te zetten. Men gelooft, aldus de „Times"-correspon_ m «ttiiti vaa mb «Qirlnin verliet vbb elkea aaie- iflB vlager cïent, dat Panama zal weigeren, onmiddellijk aan de Amerikaansche nota gevolg te geven en een verdere overweging van de aangelegen heid zal verzoeken. CHINA. Volgens een telegram uit Sjanghai aan de „Chicago Tribune" is Li Sjifi tot minister van financiën benoemd. Daar deze onder Japan- sehen invloed heet te staan, wordt deze benoe ming beschouwd als een belangrijke vergrooting van den Japanschen invloed op het Chineesche geldwezen. De hellebaardiers brachten hem gekneveld midden in het hok en de beul deed hem den strop om den hals. Turiaf, zijt ge klaar Een oogenblik, wacht even zei de veroor deelde, haal niet het touw aan, voordat ik hét u zeg. Ik heb niet noodig het touw aan te halen, antwoordde de beul. Eene minuut later herhaalde hij zijn vraag Zijt ge klaar Nog een oogenblik, helaas moet ik dan sterven. Turiaf ik heb geen tijd om te wachten. Dit zeggende verzocht Origix de hellebaar diers zich te verwijderen. Nog een woord broeder vergeet niet het pakje aan den graaf van Ahlefeld te bezorgen. Wees gerust, hernam zijn broer. En voor de derde maal vroeg hij Kom, ben je klaar De ongelukkige opende de mond om wel licht nog een minuut leven af te smeeken, toen de ongeduldige beul zich bukte en op een ko peren knop drukte, die boven den vloer uitstak. De vloer zakte onder den veroordeelde, hij verdween in een vierkant gat en het touw tril de onder den last en de laatste stuiptrekkingen van den stervende. De hellebaardiers zelfs deinsden van ont zetting terug. De beul naderde de opening, DE VOLKENBOND. Een telegram uit Genéve meldt De agenda voor de Tweede Volkenbondsvergadering om vat 25 punten, o.a. aanvullingen van het Vol kenbondsverdrag, registratie van verdragen, de economische blokkade, de organisatie van het secretariaat en van het Internationaal Ar beidsbureau, alsmede de verdeeling der taak van den Volkenbond over de verschillende le den. Het voornaamste punt is de oprichting van een internationaal gerechtshof. Voorts ver dient de bespreking der vermindering van de bewapening de aandacht; hierover heeft 'n com missie, die in de volgende maand bijeen zal ko men, een rapport samengesteld. Voorts komen op de agenda voor de benoeming van vier per manente leden van den Volkenbondsraad, de behandeling van nieuwe verzoeken om toetre ding en het vaststellen der begrooting over 1920. ALLERLEI. Naar de „Times" verneemt, zal de Japan- sche kroonprins in 't einde van deze maand ook een bezoek aan Frankrijk brengen. Hij zal te Parijs officieel ontvangen wor den door president Millerand, aan wien hij de hoogste Japansche onderscheiding, het groot kruis van de orde Van den chrysant zal aanbieden De overheid te Weenen heeft opnieuw groo- te knoeierijen bij den uitvoer ontdekt en vijf aanzienlijke Weensche kooplieden in hechtenis genomen, wier namen voorloopig nog geheim worden gehouden. De Russische regeering heeft 200 studenten naar Engeland gezonden om practisch in de mijnen werkzaam te zijn. De meesten gaan naar Schotland. Alvorens in het Britsche koninkrijk te zijn toegelaten, hebben zij zich schriftelijk moeten verbinden noch aan stakingen noch aan meetings deel te nemen. De arbeiders aan de Amerikaansche scheep werven, die in staking waren gegaan tegen de voorgestelde loonsverlagingen hebben Davis, den minister voor Arbeidsaangelegenheden, ge machtigd, om na overleg met de reeders en de Shipping Board de loonsvermindering voor hen te aanvaarden, die hij redelijk acht. greep het touw en ging met de voeten op de twee'schouders van den gehangene staan. Een doffe zucht kwam uit de diepte. Zoo is het goed, zei de beul weer uit de opening komende, Vaarwel broeder Hij haalde een groot nies uit zijn zak. Dat zich de visschen aan u vergasten. Uw lichaam in het water en uw ziel voor de Gerech tigheid. Dit zeggende sneed hij het touw door men hoorde het lichaam in het water ploffen. De beul sloot weder de valdeur, zooals hij ze geopend had, namelijk door op den knop te drukken. Toen hij zich oprichtte zag hij het hok vol rook. Wat is dat vroeg hij aan de hellebaar diers waarvandaan die rook Zij wisten het evenmin. Ze openden de deur en zagen ook de gang met een dikken en verstik- kenden rook gevuld. Door een geheimen uit gang kwamen zij in den vierkanten toren, waar hen een akelig schouwspel wachtte. Een verschrikkelijke brand, aangewakkerd door den hevigen westenwind vernielde de mi litaire gevangenis en de kazerne der scherpschut ters. De vlam had reeds het dak vernield en sloeg door de vensters uit. Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1