Witwasseherij. AMSTERDAMSCHE BANK N.V.DE PHOENIX, JUjOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 voorgrond. Bij de indiening van het nieuwe wets ontwerp is de regeering van het standpunt uit gegaan, dat de bestaande verdedigingsmaatre gelen gewijzigd moeten worden en dat de mili taire strijdkrachten, die thans in het bijzonder op Seeland en Kopenhagen zijn geconcentreerd op een andere wijze moeten worden verdeeld. De verdediging van het land eischte, dat er grootere strijdkrachten naar Jutland zouden worden gebracht, en in verband hiermede moet het leger gereorganiseerd worden. In het verdere verloop van zijn rede wees de premier er nog op, dat het land een strijdmacht moet bezitten, welke het in staat zal stellen, zijn plichten tegenover den Volkenbond na te komen, het plan bestond evenwel niet het huidige stelsel van algemeenen dienstplicht te laten varen of het systeem van een huurleger aan te nemen, hetwelk de vrijheid in gevaar zou kunnen brengen en bovendien zeer duur zou zijn en daardoor de belastingen zou kunnen opvoeren. Denemarken zou de populaire basis van zijn leger handhaven, en deze basis breeder maken, door het aantal beroepsofficieren te verminderen en door den onnatuurlijken afstand, tusschen officieren en onderofficieren te doen verdwijnen. DE WEDEROPBOUW VAN NOORD-FRANKRIJK. In den Franschen Senaat is de bespreking over de begrooting en de op Duitschland te verhalen uitgaven voortgezet. Loucheur verwierp de deel neming van Duitsche arbeiders, en verklaarde Duitschland kan zeer goed in zijn eigen land de materialen gereed maken, welke in Frankrijk gebruikt kunnen worden. Hij hoopte tot resul taten te zullen geraken voor de levering door Duitschland van noodzakelijke materialen voor den wederopbouw. In de verwoeste gebieden is een bovenmen- schelijk werk te verrichten. Indien Frankrijk er in slaagt, om de verwoeste gebieden bin nen 10 jaar te herstellen, dan mag het resul taat zeer bevredigend genoemd worden. IERLAND. De „Times verneemt uit Dublin Officieel Wordt medegedeeld, dat, terwijl gistermorgen een afdeeling Engelsche infanterie met een mu ziekkorps voorop op marsch was, een mijn door electrische ontsteking door de rebellen tot ont ploffing werd gebracht, Zes soldaten werden ge dood en 21 gewond, waarvan 5 ernstig. DE ALANDSEILANDEN. Volgens bericht uit Stockholm zijn Maan dag ruim vijftig groote vergaderingen op de Alandseilanden gehouden, om de bevolking ge legenheid te geven haar meening uit te drukken over het rapport van de commissie, benoemd door den Volkenbond. Er werd geprotesteerd tegen de beslissing, als geadviseerd door de commissie en verklaard, dat deze onaannemelijk was voor de bevolking der Alandseilanden. Er is een krachti ge resolutie aangenomen, welke aan denVolken- bond zal worden gezonden. De resolutie eindigt met de opmerking, dat de bevolking der Alands eilanden nooit den eisch moet opgeven tot. her- eeniging met het moederland Zweden. ziek. Dit wachtte den bezoeker op de Place de la Concorde. Aan het station bewees de republi- keinsche garde de militaire eer. Het gezelschap begaf zich oogenblikkelijk door de voor deze ge legenheid met rood doek in een wachtkamer herschapen ruimte naar de auto's, die aanstonds wegreden. In de wereldstad trok deze aankomst nauwelijks de aandacht. De kroonprins zelf verzonk tusschen al dielandgenooten. Niemand juichte. Eene groote firma te Londen heeft eene mededeeling ontvangen, geteekend door L. H. Kerney, „Commercieel vertegenwoordiger van de Iersche republiek", 4 rue de la Terrasse Parijs, waarin medegedeeld wordt dat het verboden is, goederen naar Ierland te zenden via Groot Britannië. De mededeeling luidt ver taald als volgt „Mijnheer, Ik heb de eer u mede te deelen, dat het Dail Eireann (het Iersche parlement) in zijn zitting van Mei 1921 den minister van Handel van de Republiek heeft gemachtigd, den invoer in Ierland te verbieden van alle goederen die via Engeland zijn gezonden, onverschillig uit welk land ze afkomstig zijn. Fransche expor teurs, die zaken met Ierland wenschen te blijven doen, moeten hun goederen dus langs directen weg zenden en zij moeten zoo spoedig mogelijk, in Ierland zélf worden vertegenwoordigd en niet door middel van iemand in Londen of elders in Groot-Britannië. De politie te Buenos Ayres heeft 177 leden van het syndicaat van havenarbeiders gearres teerd, die zij verraste terwijl zij een geheime Ver gadering hielden. Er zijn troepen naar de haven gezonden, om de vrijheid van arbeid aldaar te vêrzekeren. Telef. No. 15. 1248 9 Het verkort verslag. De Tweede Kamer heeft in comité-generaal zonder hoofdelijke stemming aangenomen een voorstel-De Kanter-Drion tot het instellen van een onderzoek betreffende de mogelijkheid van bezuiniging en van goedkoopere exploitatie van het verkort verslag van de vergaderingen van de Tweede Kamer. Meetings en optochten. Na zeer uitvoerige en dikwijls heftige debatten verwierp de gemeenteraad te Leiden in de avond zitting een motie, Voorgesteld door mr. Van Eek (S. D. A. P.) om vergunning te verleenen tot liet houden van meetings en optochten met, mu ziek op Zondag met 12 tegen 13 stemmen. Binnenland. RUSLAND. Reizigers die uit Rusland te Stockholm zijn aangekomen,bevestigen de berichtenvolgens wel ke de levensomstandigheden aldaar allerellen digst zijn. Volgens hunne meening kan er nog voor langen tijd geen sprake zijn van eenigen handel van beteekenis. Zij hebben echter mede gedeeld, dat Litvinoff niettemin te Reval zal blijven als assistent van den Sovjet-commissaris voor buitenlandsche aangelegenheden, om de relaties met de buitenwereld te onderhouden. Had-je-ine-maar. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat De Gel der alias „Had-je-me-maar", heeft bedankt als lid van den nieuwen Gemeenteraad. Dit is aldus in zijn werk gegaan. Het gemeentebestuur had de noodige s tukken gezonden aan zijn door hem bij do candidaat- stelling opgegeven adres, d.w.z. dat van zijn zoon. Deze beloofde ze te zullen overhandigen als zijn vader van zijn zwerftocht in Rotterdam en Den Haag terug kwam. Toen nu bericht kwam, dat Had-je-me-maar naar het Huis van Bewaring te Amsterdam was gebracht, is daar gisteren een hoofdcommies der secretarie heengegaan,metweer een stel stuk ken. In tegenwoordigheid van den directeur en een rechercheur overhandigde hij ze aan De Gelder, die onmiddellijk zei met. de heele ver-, kiezing niet te doen te willen hebben en grif bereid was het wettelijke formulier van niel- aanvaarding te teekenen. Zoo blijft dan deze onverkwikkelijke figuur buiten de Raadszaal. En. j .de Amsterdamsche Raad onvoltallig, aangezien de candidatenlijst der Repaillepartij is uitgeput en de vacature dus open blijft tot de Volgende verkiezing. PDLEN. De ministerraad hebben met algemeene stem men besloten,om in verband met den algemeenen toestand niet af te treden. MAROKKO. Van Fransche zijde meldt men Dank zij de jongste krijgsverrichtingen onder generaal Aubert is er onder den stam van de Beni Warains, waarvan 1000 gezinnen hun dor pen verlaten hadden bij de nadering der Fran schen een belangrijke beweging tot onderwerping ontstaan. Maandagochtend is te Rabat een roode kruis- vliegtuig aangekomen met twee ernstig gewon- denuit Noord-Marokko. Deze proef met het over brengen van gewonden per vliegtuig is uitstekend geslaagd. AMERIKA. Volgens uit hooge regeeringskringen te Was hington ontvangen berichten, heeft de Ameri- kaansche regeering op informeele wijze andere regeeringen gepolst omtrent de houding van deze ten opzichte van een internationale overeen komst in zake de vermindering der bewapening voor en aleer formeele onderhandelingen voor te stellen. ALLERLEI. Uit Parijs meldt men Het was maar een eenvoudige ontvangst van den Japanschen kroonprins aan het station Saint Lazare. Dit leent zich niet voor praal en vertoom Alles ging dan ook bliksemsnel in zijn werk. De extra trein rolde 5 minuten te vroeg langzaam het station binnen. Daar wachtten den troonopvolger uit het Verre Oosten de presi dent van den Parijschen gemeenteraad, eenige Fransche en Britsche generaals en admiraals en allen, die dergelijke plechtigheden plegen op te luisteren. Het Japansche element en vooral het militaire was in de meerderheid. Er was noch een eere-compagnie, noch een vaandelnoch mu- j Het Koninklijk bezoek aan Urk. De plannen voor de feestelijke ontvangst van H. M. de Koningin op 24 Juni e.k. nemen vaster vorm aan. De feestcommissie wil een schouw van de geheele Urker visschersvloot houden hij goed weer buiten de haven, op de Zuiderzee bij on stuimig weer in de haven. Ook zullen alle Urkers op den vasten wal, die slechts eenmaal in het jaar ons eiland bezoeken, n.l. in de week van Pinksteren, nu de Koningin komt op 24 Juni of te voren zeker zich herwaarts bege ven. (Stand) Amerika en Djambi. Reuter seint uit'Washington De regeering van de Vereenigde Staten heeft een nieuwe nota naar den Haag gezonden, waar in protest wordt aangeteekend tegen de bewering van de Nederlandsche regeering, dat de Vereenig de Staten hun protest tegen de houding van de Nederlandsche regeering in zake de petroleum- winmng in de Djambi-velden te laat zouden lieb- en doen kennen om van invloed te kunnen zijn op haar beslissing. De nota houdt in het algemeen een tegenspraak in van de beweringen in het antwoord van de Nederlandsche regeering van 19 April (Dit moet blijkens het Oranjeboek 10 Mei zijn, van 19 April is alleen een briefvan denAinerikaanschen gezant de briel,waarin hij verklaart,dat zijn regeering het hoogste belang hecht aan de erkenning van de principes vanwederkeerigheid en gelijkrechtig- heid. in de oplossing van het petroleumvraagstuk enz. Red.) en verzekert aan de Nederlandsche regeering, dat de Vereenigde Staten hun houding ten aanzien van het onderscheid tegenover Ame- rikaansche oliebelangen gemaakt, niet gewijzigd hebben. Nederlandsche tentoonstelling te Madrid. In verband met het groote succes, waarin zich de Nederlandsche tentoonstelling te Madrid mag verheugen het dagelijksch bezoek be draagt ongeveer 3000 personen heeft het comité te Madrid op algemeen verzoek besloten, de tentoonstelling, welke 30 Mei gesloten had moeten worden, te verlengen tot 6 Juni a.s. Alle soorten GEDISTILLEERD in prhna kwaliteiten. Staten- Generaal TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag31 Mei. Interpellatie-van Beresteyn. Aan de orde is de interpellatie van den' heer van Beresteyn omtrent de dienstrege ling van de spoorwegen, meer in het bijzon der wat betreft de treinaansluiting op den maildienst van de maatschappij „Zeeland". De heer van Beresteyn (V. D.) wijst op de allerellendigste dienstregeling op Vlissingen. Deze is niet in het belang van het internationaal verkeer en van den postdienst. De regeering diensL dps in te grijpen. Spr. stelt den Minister een aantal vragen. De Minister van Waterstaat ant woordt, dat de regeering .er zooveel mogelijk naar zal streven de zomerdienstregeling te ver beteren. De lieer van Beresteyn repliceert. Spr. dient de volgende motie in, waarin de Kamer, met de Regeering als haar oor deel uitspreekt, dat een nationale Scheldelijn naar Engeland zooveel mogelijk tot bloei moet worden gebracht, opdat de reizigers zoowel als de verzenders der goederen daar van gebruik kunnen maken, en de regeering wordt uitgenoodigd stappen te doen tot her stel van gelijke tarieven van de Nederlandsche stations naar Londen via Hoek van Holland en via Vlissingen. Verschillende leden steunen liet betoog van den interpellant. Na dupliek van den Minister wordt de motie z.li.st. aangenomen. Interpellatie-Duys. Aan de orde is de interpellatie van den heer Duys betreffende de verhoudingen be staande in het college van B. en W. te Wormer- veer in verband mei het beleid van den burge meester dier gemeente omtrent dewijze, waarop in die gemeente beleid wordt gevoerd in zake de volkshuisvesting en de houding, die de Regeering in deze zaken heeft aangenomen, en voorts om: treilt devraag of deRegeering bereid is onmiddel lijk maatregelen te nemen, dat de woningbouw terstond wordt voortgezet. De M inistervanBinnenlandsche Zaken, zegt, dat naar zijn oordeel.de burge meester vrij uit gaat. De M i n i s t er va n A r b e d antwoordt, dat hij, hangende het ge rechtelijk onderzoek niet in den woningbouw wil ingrijpen. De Minister van Justitie zegt, dat het optreden der reelitbank, het inbeslag- nemen der boeken van de soc. dem. bouwver eniging wegens het plegen van onregelmatig heden, niet zonder noodzaak was geschied. Na re- en dupliek wordt de vergadering tot morgen verdaagd. Kantoor Schiedam WESTVEST 36 vestigt de aandacht op de 61/. geldleening Rotterdam ii 991/, per 2 Juni. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Doel enz. Handelsregister. In het Verkooplokaal aan de Lange- Haven sprak gisteravond do heer J. J. van Heijst, se- retaris der Handelsregistercommissie voor de Beneden-Maas overdoel, werking en nut van het Handelsregister. De spreker, die door den praeses der bijeen komst, den heer A. J. Oosterhoff, voorzitter der Sohied. Bouwvak-patroonsverceniging, met een enkel woord bij de talrijke aanwezigen was inge leid, ving zijn rede aan met een uiteenzetting van de werking der nieuwe Kamersvan Koophan del. fn tegenstelling met de oude Kamers die wegens de daarvoor geldende regeling, slechts adviseerende lichamen waren, krijgen de nieuwe Kamers van Koophandel daarnevens een be langrijke bestuursbevoegdheid, zich o. a. uit strekkende over het beheer van laad-, los- en weeginrichtingen, veemen, entrepots, handels bibliotheken, liet Handelsregister, of het verlee nen van subsidie aan handelsscholen, het geven van adviezen voor den aanleg van spoor- en tramwegverbindingen. Een der 36 nieuwe Kamers is die der Beneden- Maas, waartoe behalve Schiedam, ook Vlaar- dingen, Maassluis, en de eilanden Voorne en Putten behooren. Op lo Maart j.l. is de nieuwe Handelsregister wet in werking getreden. Voor velen was zij een spookbeeld van nieu wen belastingdruk, voor anderen de instelling van een informatiebureau. Dat bedoelt de wet echter niet. Doel is het publiek de gelegenheid te verschaffen zich ervan op de hoogte te stellen, wie een bepaalde handelszaak drijft, welke de vorm van de zaak is, welke personen voor de verbintenissen der zaak aansprakelijk zijn en tot hoever hun aansprakelijkheid gaat. Naar de grootte van het in de handelszaak gestoken kapitaal wordt een som gelds betaald. Heeft men een kapitaal van beneden 1000 dan betaalt men ƒ5 ineens en jaarlijks 2,50; kapitalen van bijv. 5 millioen worden belast met f 1000 ineens en 500 jaarlijks.Dit geld koml in de kas der Kamer van Koophandel. Het nut van het Handelsregister bestaat hier in, dat oplichters- of flesschentrekkerspraktijken niet meer kunnen voorkomen. Voorgewende, compagnons of gefingeerde naaml. vennoot schappen worden onmiddellijk ontmaskerd,daar bij het inwinnen van informaties bij het Handels register direct de valschheid blijkt. Zij, die verplicht zijn zich aan te geven voor het Handelsregister worden onderscheiden in koopman voor eigen rekening, vennootschap on der firma, naamlooze vennootschap en coöpera tieve vennootschap. Een koopman, winkelier, enz., die voor eigen rekening handel drijft, is slechts verplicht zich aan te geven wanneer gedurende één der laatste drie jaren, zijn aanslag in de Rijks-Inkomstenbe lasting 2000 of daarboven bedroeg, ongerekend de kinderaftrek. Is men bijv. aangeslagen voor 1800 en heeft men 400 kinderaftrek, dan moe ten beide bedragen worden opgeteld en valt men dus met een bedrag van 2200 onder de wettelij ke verplichting. Ook het aantal knechts is van belang. Heeft te Schiedam een timmerman, metselaar of smid ■I knechts boven 18 jaar, dan is hij al reeds ver plicht tot aangifte. Voor een schilder is dit getal 4 twee jongens beneden 18 jaar tellen voor één. Aan hen, die een vennootschap onder firma drijven, wilde spr. met allen nadruk den raad geven, zoo spoedig mogelijk een notarieele akte te doen opmaken, daar aan dezen vorm van za ken doen, groote gevaren voor ieder der vennoo- ten zijn verbonden. Vroegerevennootschapspublicaties komen thans te vervallen. Alle bestaande vennootschappen, zoo onder firma, naamlooze als coöperatieve moeten in het Handelsregister wordeji ingeschreven. Aan de hand der drie formulieren ging spr. daarop na, wat moet worden ingeschreven. Het witte formulier is het publiek formulier. Hieruit kan het publiek alle gewenschte inlich tingen bekomen. Het in de handelszaak gestoken kapitaal komt hierop echter niet voor. Het groene formulier wordt bij de betaling der verschuldigde rechten voor gezien geteekend en aan den handelsman teruggegeven. Het oranjeformulier wordt opgeborgen en blijft geheim. Spr. vestigde er de aandacht op, dat hypothe ken of geleend bankkapitaal niet behoeven op gegeven te worden, doch wel een eventueel.- obligatie-leening. Vraag 13 moet beantwoord worden: als eige naar. Onder het.in de handelszaak gestoken kapi taal wordt verstaan liet zuiver bedrag der be zittingen en vorderingen, verminderd met de schulden, alles slechts voor zoover ze op de zaak betrekking hebben dus geen afzonderlijke hui zen of derg. Bij de vennootschap onder firma moet worden opgegeven de bekende bepaling van de rechten van derden (voor dadingen, com promissen, vervreemden van eigendom). Voor naaml. vennootsch. geldt als het in de handelszaak gestoken kapitaal, het gestorte kapitaal, vermeerderd met de reserve. Hierna bestond gelegenheid eenige vragen te stellen. De heer Hoogendam informeerde of hier een filiaal der Kamer v. Koophandel komt, óf dat men steeds verplicht is naar Vlaardingen te gaan. De heer Nauman had gaarne antwoord op de vraag of een winkelier zijn bijverdienstenook moet aangeven. De heer N a h r i n g vroeg, hoe de Kamer de juistheid der opgaven controleert De heef Krabbendam wilde het verschil weten tusschen groot- en kleinbedrijf en tevens de werking van liet vereenigingskicsrecht voor de Kamers v. Koophandel. De heer Steens wilde nog eens precies de voordeelen weten, welke de winkelier van het Handelsregister kan verwachten. De inleider deelde in antwoord op deze vragen mede, dat het handelskapitaal absoluut geheim blijft, ook voor de belastingambtenaren, die er trouwens weinig aan hebben, daar een han delskapitaal zeer dikwijls niet iemands werkelijk vermogen is. Er wordt niet gevraagd, waarmede hebt gij uw geld verdiend, wél wét hebt gij verdiend. Bij verdiensten dienen dus ook opgegeven te worden. Wanneer de Kamer twijfelt aan de juistheid van het opgegeven kapitaal, heeft zij de bevoegd heid den man in een lloogere klasse te rangschik ken. Binnen 14 dagen na ontvangst van het aan- geteekend schrijven, deze beslissing bevattende, staat beroep open bij den Minister van Landbouw Handel en Nijverheid, op ongezegeld papier. Onjuiste aangifte kan gestraft worden met ge vangenisstraf van 1 jaar of geldboete van hoog stens 1000. Vóór 1 5 J u n i a. s. moeten alle aan giften ingezonden zijn. Wie hieraan niet tijdig voldoet, kan gestraft worden met geldboete van ten hoogste 2000. Aan de St. Anna Zusterstraat alhier bestaal een filiaal der commissie, waar de adjunct-secre taris alle gewenschte inlichtingen geeft, welke dezelfde waarde hebben als die, welke men te Vlaardingen zou bekomen. Iemand die van agen turen- of commissiehandel zijn beroep maakt, is ook verplicht tot aangifte. /O /O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2