Dagblad voor Schiedam en Grafls-Onoevallenverzekering f| 44ste Jaargang. Donderdag 2 Juni 1921. No. 13050 R. K. Universiteit. m BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus80. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels ƒ1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. De venekeitatf feg gift H g»£ if§ !>Q verliet vetllee vu B| 111 "I f 1 m veel Jf*eef i LuU lMi| IIIm» revit gewMwbe»|i deer de Helluaitebe Algeaeeae Tenek*riu|ihuk se lehiedue, leveuluge geheele InvelidlIeU M) verliet va» ee» wijtvlnger 81 verliet elke» nade re» vinger Buitenlandse^ Nieuws. OPl'ER-SILEZIE. Het is nog verre van rustig in Opper-Silezië. Volgens een bericht aan de „Voss&che Zei- tung" is de aanvallende actie van de Polen over de heele linie weer heviger geworden. Bij Rosen berg zijn soldaten van Haller in actieven dienst genomen. Volgens hun mededeelingen zijn het lode en het 27ste Poolsche regiment infanterie aan dat front ingedeeld. J e Lublinitz zijn er nieuwe Poolsche vrijwilli gers over de grens gekomen. Volgens berichten uit Poolsche bron zijn er de meest strenge maatregelen genomen door de Poolsche autoriteiten om de sluiting van de Opper-Silezische grens effectief te maken. Te Bendzin is een Poolsch officier, die de grens wilde overschrijden, door een schildwacht ge dood. Naar Duitsche bladen vernemen zijn er nog meer Bngelsclte troepenformaties op weg naar O.-S. 5 Juni zal het laatste transport vertrekken. bit Oppeln seint men dat de Polen in het dis- Irict Gross-Strehlitz zich terug trekken. Zij ver woesten op hun terugtocht stelselmatig het ont ruimde gebied. De overblijfselen van het door ren in brand gestoken kasteel Stubendorf, en de "J dat landgoed behoorende brouwerij, alsook alkgroeven te Grosstein, zijn door hen opgebla- I >e haven van Kosel aan de Oder is, volgens be- ïouwbare mededeelingen, volkomen ondermijnd, zal, als de Polen nog verder terugtrekken, worden opgeblazen. Ie Potsdam is de griffier van de rechtbank en gewezen eerste luitenant- Oppermann doorde politie gearresteerd, aangezien hij trachtte, vrij willigers voor O.-S. aan te werven. Er is een strafproces tegen hem aanhangig gemaakt. De „Vossische Ztg." verneemt nog uit Bres- Inu, dat generaal Hoefer op den eisch van een afvaardiging van de geallieerde commissie om de Duitsche zelfverdedigings-organisatie terug te trekken o.a. het volgende heeft geantwoord „De Duitsche bevolking van Opper-Silezië was genoodzaakt tot zelfverdediging haar toevlucht te nemen, daar de macht, waarover de commissie der geallieerden beschikte, niet Voldoende was om hun wezenlijk bescherming te bieden. De zelf- weer treedt op om den wettigen toestand te her stellen, waarvoor de volslagen verdrijving van de oolsche opstandelingen van den Opper-Silezi- sehen bodem de eerste voorwaarde is. Een verge- ijking van de zelfweer, die handelt in wettig verweer, met de Poolsche opstandelingen, die en wettelijken toestand op de grofste wijze verstoren en al deze ellende over het Opper-Si- lezische vaderland gebracht hebben, wordt door 1 e Duitsch-gezinde bevolking van Opper-Silezië ^edicpste verontwaardiging van de hand ge- voor de ontwapening der burgerwachten. L> Beiersche regeering heeft den toestand ingezien zooals hij werkelijk is en de bekende verklaring afgelegd Dat breede kringen in Beieren dit offer gebracht hebben, geeft hun recht op een woord van dank (lawaai uiterst rechts en uiterst links De vrijwillige ontwapening is een gebeurtenis van groote beteekenis, ook op het. gebied der binnenlandsche politiek. Wat de opheffing der organisatie zelf aangaat, is de Beiersche re- cgeering van meening, dat nu zij hun wapenen hebben ingeleverd, niet onder art. 177 en 178 v. het vredesverdrag vallen. De Rijksregeering heeft echter rekening te houden inet het ulti matum van 5 Mei. dat haar dwong de burger wachten en de Echerich-organisaties op de lijst te plaatsen der organisaties welke dienen opge heven te worden. Wat. de uitvoering van bet economische gedeelte van het ultimatum betreft., die om vat een zuiver financieel, een economisch en een sociaal ethisch program. Als wij dit jaar een even grooten uitvoer hebben als in 1920, dan zullen wij 3x/2 milliard gouden marken moeten betalen. Dit is een buitengewoon groot bedrag. Het. heeft geen nut theoretisch vast te stellen of wij het al of niet zullen kunnen betalen. Wij moeten bewijzen hoeveel wij presteeren kunnen De vrijheid wordt zelfs met de zwaarste offers niet te duur verworven (lawaai uiterst rechts en links. De heffing op den uitvoer is buitengewoon zwaar en zeer ongelukkig.De uitwerking zalzich weldra op de heele wereld-economie doen go- voelen. Er is een nieuwe index voor Duitschland's economische kracht voorgesteld. Daarna handelde Wirth over de wijze, waarop de regeering de enorme bedragen denkt te ver krijgen. De belastingen moeten zoo verhoogd worden, dat de schadevergoeding er mede kan betaald worden, In de eerste plaats zijn het de kolen die door een nieuwe belasting zullen getroffen worden. Wij moeten niet alleen al het mogelijke doen om meer rijkdom te scheppen in het land, maar daarenboven nog onzen invoer zooveel mogelijk beperken. DU1TSCHLAN1L Wolff seint uit Berlijn Dr. Wirth heeft gisteren een groote rede "f' 'ouden in den Rijksdag, waarin hij het program der Regeering uiteenzette. Hij zeide ns program kan in drie woorden wor- (tn samengevat: samenwerking, heropbouw en verzoening (geroep uiterst, links amnestie tl willen onze verplichtinge nakomen. Door de aanvaarding van het ultimatum is de Duitsche politiek in geheel nieuwe banen geleid. Die u tunatum stelt ons voor eisclien, die binnen zeer kort moeten uitgevoerd worden. Aan één 1 iei eischen is reeds binnen den gestelden ter mijn voldaan, (applaus) De Rijksminister van manciën heeft de noodige maatregelen getrof- en opdat ook de verdere betalingen op tijd zoude gesc ïeden. Ook in de kwestie der ontwapening hebben wij toegegeven.Op dit gebied zijn de tot nog oe ,i geloopen termijnen eveneens door ons achterhaald.Dit vraagstuk mag geen aanlei- leiding geven tot het toepassen van sancties. Al wat wij doen kunnen, zullen wij doen ten ein de onze belo/ten te vervullen. Aan de eischen betreffende de marine en de luchtvaart is voldaan Er is een wetsontwerp gereed gemaakt, waarbij de vliegtuig-industrie beperkt wordt. Een verbod ufu. ,'n ei1 uitvoer van vliegtuigmateriaal is totb'SJigd- ^uiEsehe politiemacht zal uenko'rt man teruggebracht worden. Bin- zieniné /'n"en er wetsontwerpen over de her van oorl 61 *e^erwet en °ver den in- en uitvoer «angebodfnmateriaal aan den RÜksdaS worden j bben de noodige maatregelen genomen OOSTENRIJK. Het Kabinet-Mayr heeft aan zijn reeds eerder aangekondigd voornemen af te treden, gevolg ge geven. Naar men weet staat deze crisis in verband met de kwestie der volksstemmingen over de aansluiting hij Duitschland. RUSLAND. Volgens berichten uit Moskou, zou Lenin zijn politiek hoe langer hoe meer naar rechts richten, daar hij zijn regeering niet alleen uit bolsjewiki, maar ook uit vertegenwoordigers van andere par tijen wil samenstellen. Deze politiek wordt krachtig door Trotski bestreden; op zijn aan dringen is dan ook de discussie over deze be langrijke kwestie tot later uitgesteld. Als bur gerlijk candidaat in de bolsjewistische regee ring wordt Kokoftsef genoemd. Kokoftsef indien de bekende oud-premier bedoeld wordt, wat wij niet weten is van 1909 tot 1911 onder den Tsaar minister-president ge weest, en toonde buitengewone gaven te bezitten. Alvorcfls premier te worden, was hij staatssecre taris van financiën geweest. Kokoftsef is thans 68 jaar oud. PALESTINA. Aan de Zionistische Organisatie is officieel medegedeeld, dat de stopzetting der immigratie in Palestina een zuiver tijdelijke maatregel is. De regeering wenscht, dat men duidelijk inziet, dat haar besluit het mandaat over Palestina op zich te nemen met de bedoeling in dat land een Joodsch Nationaal Tehuis te vestigen, niet be- invloed werd en zal worden, doordat sommige ele menten onder de bevolking van Palestina hun toevlucht tot geweld namen. De Engelsche regeering en die van Palestina zijn besloten de orde in dat land te handhaven en dp ontwikke ling van zijn hulpbronnen te bevorderen ten be hoeve van het land en al zijn bewoners. AMERIKA. Uit Chicago wordt gemeld Het besluit van het spoorwegdepartement in de Ver. Staten be treffende loonsverlaging betreft de leden van 31 arbeidersorganisaties, die werkzaam zijn hij 104 spoorwegen. Het geheele personeel over al de li nies wordt er door getroffen. Ook het personeel van veren, sleepbooten, lichters enz. is er bij be trokken. De houding van de bonden van spoorwegman- nen tegenover de loonsverlaging blijft onveran derd. ALLERLEI. Een commissie van deskundigen heeft aan de verschillende regeeringen een memorie ge richt, waarin wordt vastgesteld, dat de Volken bond te veel geld uitgeeft, veel verkwist, de be ambten te hoog betaalt en hen hunne bevoegdhe den laat overschrijden. De voor den secretaris generaal Drummond uitgetrokken 6000 pond vertegenwoordigingskosten moeten tot 2500 pond verminderd worden. Ook de zetel van den Volkenbond moet worden verplaatst. Volgens een communicpié van de Duitsche Rijksbank heeft het Rijksministerie van Finan ciën besloten om door bemiddeling van deze Bank en de post goud ongeveer tegen den wereld marktprijs op te laten koopen. Gouden sieraden en gebruiksvoorwerpen blijven van dezen aan koop uitgesloten. Voor Duitsch en buitenlandsch goudgeld en voor haren geschiedt de aankoop door bemiddeling der filialen van de Rijksbank, welke reeds instructies dienaangaande hebben ontvangen. De post koopt slechts Duitsch goud geld op. Iedere week worden de prijzen opnieuw vastgesteld. Een wereldbelasting wordt van deze aankoopen niet geheven. De bezitters van goud krijgen zoodoende gelegenheid hun bezit tegen een prijs welke slechts weinig van de we reldmarktprijs zal afwijken, van de hand te doen. Een verkoop op andere wijze is echter niet geoorloofd. Een verkoop van goud in het buitenland blijft uitgesloten in verband met het uitvoerverbod van goud. Een telegram uit Essen meldt De vereeniging van Rijnlandsche fabrikanten heeft in haar vergadering te Mainz geconstateerd, dat, tengevolge van het tekort schieten van het douane-kantoor te Ems, en tengevolge van de douanen aan den Rijn, er steeds meer slapte in zaken komt.Er is tot 50 pet. van het personeel ontslagen en de afzet is tot 80 pet. verminderd. Op den duur zal dit leiden tot een ineenstorting. Men meldt uit Buenos- Ay res d.d. 31 Mei Het werk in de haven wordt voortgezet, niette genstaande de staking. Men gaat door met het arresteeren Van raddraaiers. De eerste storting van de Duitsche schade loosstelling aan de geallieerden, die door middel Van de Ver. Staten plaats heeft, ten bedrage van 45,733 duizend dollar, was gister in het bezit van de Federal Reserve Bank. Binnenland. Om tegemoet te komen aan belangstel lende vragen omtrent de R. K. Universiteit wordt ons het volgende medegedeeld Na de meer verwijderde actie sinds 1905 gevoerd door de Sint Radboudstichting, is in het najaar 1919 door liet Doorluchtig Episcopaat benoemd een „Commissie Van Voorlichting in zake de stichting eener R. K. Universiteit". De namen van de leden dezer commissi» werden destijds reeds gepubliceerd. Onmiddellijke aan leiding tot de benoeming dezer commissie was het verlangen van het Epicopaat ons om vrije onderwijs te bekronen door de hoogste instelling van onderwijs, een verlangen, dat gesteund werd door den steeds groeienden drang onder de Katholieken naar een eigen universiteit en door een voorstel, dat was gedaan aan het bestuur der St. Radboudstichting door een commissie, gevormd in een onzer steden met overwegend katholieke bevolking. De Commissie van Voorlichting kon in Maart 1920 aan het Episcopaat verslag uit brengen omtrent de werkzaamheden, die haar waren opgedragen. Het Episcopaat heeft dit rapport in studie genomen en in de zomerver gadering 1920 aan twee leden van het bestuur der St. Radboudstichting opgedragen om de materieele vragen in verband met de stichting eener R.K. Universiteit nader onder de oogen te zien. Drie personen van de Commissie van Voorlichting werden daarbij aangewezen om als Commissie van ^Advies de bestuursleden der St. Radboudstichting ter zijde te staan. Het rapport van de vertegenwoordigers van het bestuur der St. Radboudstichting Jhr. WE. Bosch van Oud-Amelisweerd en Jhr. Mr. P. J. A. A. M. van Nispen tot Sevenaer en van de Commissie van Advies Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen, Prof. Dr. J. C. F. PI. Schrijnen en Dr. J. H. E. J. Hoogveld, werd in de vergadering van September 1920 door het Episcopaat in behandeling genomen. Het bleek, dat voor stichting en onderhoud eener R.K. Universiteit bedragen van noode waren, die den steun, welke de St. Radboudstichting kan verleenen, ook in rekening gebracht ruime finantieele medewerking der eventuëele universiteitsstad, zeer aanzienlijk overtreffen. De rijkssubsidie voor een vrije universiteit bedraagt niet meer dan vier duizend gulden per jaar gedurende vijf-en-twintig jaren. Het Episcopaat besloot daarom op de eerste plaats op te richten een „Comité van Actie voor stichting der R. K. Universiteit", dat tot doel heeft de belangstelling voor de R.K. Universiteit- te wekken en te bevorderen en gelden ten behoeve van stichting en onderhoud bijeen te brengen. Na terugkeer van Z.D. Hoogwaardigheid den Aartsbisschop uit Rome werden bovengenoemde personen belast daaromtrent het Episcopaat van advies te willen dienen, welk advies in Februari 1921 kon worden verstrekt. In een speciaal daarvoor belegde vergadering op den 22 Maart 1.1. heeft het Episcopaat be slissingen genomen over de te voeren actie. Er werd besloten, dat de actie zou gevoerd wor den door een afzonderlijk daarvoor gevormde organisatie die zoo aansluit hij die der Sint Rad boudstichting, dat zij in de toekomst geheel door deze kan worden overgenomen. Het Eerecomité en het Hoofdbestuur van deze organisatie is reeds samengesteld. Het eerste wordt gevormd door Zijne Eminen tie Wilhelmus Marinus Kardinaal van Rossum H.II. D.D, H.H. den Aartsbisschop en de bis schoppen van Nederland en door de PIoog.Eerw. OversLen .van alle Orden en Priester-congrega ties, die een eigen Nederlandsche provincie be zitten. Hét hoofdeomité is samengesteld uit lo. de niet-vaste leden van het bestuur der St. Radboudstichting, n.l. Mgr. B. A. de Wit te UtrechtJhr. W. E. Bosch van Oud-Amelisweerd te Utrecht Jhr. Mr. P. J. A. A. M. van Nispen tot Sevenaer te Arnhem M. J. B. G. M. J. Graaf Le Grelle te DelftC. L. Bressers te Dongen Jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois te 's-Hertogen- bosch prof. Dr. G.A. H. Bauduinte Roermond. 2o. de leden van de Commissie van Advies, reeds boven vermeld. 3o. Vertegenwoordigers van a. de R.K. nationaal-federatieve standsor ganisaties J. B. van Dijk voor de A.~R. K.W.V., W. Fransen Jr. voor den Ned.R.K.Middenstands bond II. Hermans voor de Federatie v. d. R. K. Volks- en Werkliedenbonden Mevr. F. Steenberghe-Engeringh v.d. Federatie van den R. K. Vrouwenbond J. Th. Verheggen voor den Nederlandsehen Boerenbond.Mr. E. L. H. M. Baron Speyart van Woerden voor de R.K. Ver eeniging der Hoogere Standen georganiseerd in de Zuidelijke Dioceseii. Andere organisaties zullen in de diocasane cömité's vertegenwoordigers vinden. b. de Pers J. B. Vesters, voorzitter van de R. IC. Journalistenvereeniging c. het OnderwijsDr. C. J. Vinkesteyn voor de Vereeniging tot het bevorderen van de beoefe ning der Wetenschap onder de katholieken in Nederland H. J. A. M. Stein voor de R. K. Vereeniging van leeraren bij het middelbaar en gymnasiaal onderwijs F. A. Moerel voor de Federatie van de R. K. Onderwijzersbonden J. Drost voor de Unie der R. K. Studenten. Het Hoofdcomité heeft den 6 Mei een ver gadering belegd te Utrecht om de actie te he spreken en als dagelijksch bestuur gekozen als voorzitter Jhr. W. E. Bosch van Oud- Amelisweerd, secretaris der Sint Radboudstich ting als leden Prof. Dr. J. C. F. H. Schrijnen, secretaris van de Commissie van Voorlichting en Mevr. F. Steenberghe-Engeringh, terwijl als secretaris-penningmeester door het Episcopaat reeds was aangewezen Dr. J. II. E. J. Hoogveld. De leden van het dagelijksch bestuur zijn allen woonachtig te Utrecht en het secretariaat is aldaar gevest.igt in het Bisschop Hamerhuis, Parkstraat 2. Binnenkort zullen worden gevormd de verdere diocesane cömité's en wel lo. Voor het Aartsbisdom drie comité s

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1